n Ti Dominique Pakker zet door op het pad naar verfijnde erkenning S^AD/REGIO n as Gemeente bereid om te praten over invulling „Leeuwenhoek" Werkloosheid regioLeiden flink gestegen LEIDSE COURANT DINSDAU 9 DtCEMBER 1üc,ü de dat in zal e verdï dat de lelijk t< m. Get, tbreekt Wethot mtebes ïkozen igezete ?n die daar g r gewo iplaats. Langei dat 21 ngeraa Van D 32 prei iaalwej JONGSTE FIJNSCHILDERES EXPOSEERT INGALERY, TUSSEN DOORGEWINTERDEN Nog één keer wil Domini que Pakker met de ruim elf jaar oude Tobi op de foto. Tobi, een nu wat hulpeloze Boston terrier, was niet al leen Dominique's eerste model dat in fijne trekken op papier werd gezet, de hond loopt bovendien ge heel in tegenstelling tot jon gedame Pakker op z'n laatste vier pootjes. „Tobi is voor mij als een broertje. Voor zijn ras is hij al erg oud en nu heeft hij kwalen heen komt. Tobi is afge schreven. Ik wil hem voor de laatste maal in olie ver eeuwigen. Kijk. hier heb ik de opzet: met dat blauwe, beslagen, wazige oog en die wratten. -Erg om aan te werken, maar hij gaat hard achteruit". Dominique Pak ker zelf gaat hard vooruit. Met haar 21 lentes is ze nog een stuk van de zomer ver wijderd, maar de vruchten op haar doeken en papier wijzen nu al op een rijpe oogst. Het meisje Domini que is te beschouwen als Neerlands jongste fijnschil deres en ze exposeert op het ogenblik tezamen met een aantal fijnschilderende „groten" tot 22 december in de Job-Art Museumboerde rij in Schellinkhout, even voorbij Hoorn. Twee jaar geleden ontmoet te ik Dominique Pakker, wier stamboom in België ontsproot en feitelijk in een bijna melodisch ritme nog nader te precizeren valt als het geslacht Pakker Piers de Raveschoot, voor de eer ste keer. Toen nog op het atheneum en door mij ge signaleerd als „een blozend fenomeentje op een blonde Noordwijkse duintop". Dat blozen gaat nog best, maar de duintop is vervangen door een wat lager gelegen stuk geestgrond waar ze nu, samen met moeder Liz, een flat aan de Noordwijkse Beeklaan bewoont. Weg van de stevige zuidwester die moeder en dochter bijna constant wegblies als ze zich buiten hun appartement naast Huis ter Duin durfden te begeven. Dominique had destijds al grootse plannen. schilderen, en Arabisch gaan studeren. Bereids toen liet ze zich geen knollen voor citroenen verkopen en deed met professioneel ge voel tegen een stevig hand geld werken van de hand. Dominique Pakker met stakker Tobi. Uiteraard is er het één en ander veranderd. Domini que Pakker heeft inmiddels het einddiploma Rijnlands Lyceum in haar tasje, het Arabisch is enigszins ver vaagd en vervangen door een hang naar de studie Rechten, in Leiden. Daar is ze voor het eerste jaar uit geloot, maar schilderes Pak ker houdt die studie in pet to, blijft intussen doorschil deren en naar een baan uit kijken. Maar nog steeds is daar grijswit opdoemende zwarte ridder, te paard aan stuivend op een zwart vlak, de speer geheven in de rechterhand, als een nacht merrie uit het merovingi- sche verleden van een Ka- rel ende Elegast. Dat is nog onverminderd een troetelte kening van Dominique Pakker: de Black Knight, ofwel Knight of Night, rid der van de nacht. Daar zie ik weer „the key to my heart", de sleutel tot Domi nique's hart, haar lieve lingswerk. In mijn ogen, ook nu weer, een St. Joris te paard die de draak be vecht, maar voor Domini que een persoonlijkheidsbe leving die haar zes weken priegelwerk bezorgde. Hier stond een draak op het punt van gedood te worden door een zwaard zwaaiende laag hartige die het sleuteltje tot Dominique's hart wilde ver- Dominique Pakker laat zich er niet over uit, of dat har tje onderwijl al is veroverd of niet, maar het lijdt geen twijfel dat zij haar ziel en zaligheid slechts aan de meest bie'dende aan de grootste vechtjas met de dikste spieren („omdat een vrouw daar in het algemeen toch wel tegenop ziet") wenst te verkopen. Inclu sief een lucratief doek, mi niatuur of pen- en krijtteke ning, een Oostindische in- ktproduktie, gouache, aqua rel of tussenvorm: de tem pera-gouache. Naar geeste lijke instelling gemeten is Dominique nog de jonge oude gebleven. Ik mag het herhalen: de menselijke geest wordt bij haar uitge drukt in symbolen. Ze en is aanhangster van het surrealisme, dol op mytho logie als „de science-fiction" van de klassieke oudheid. En de uitkomsten van een betrouwbare horoscoop, de duistere mystiek van sterre- beelden, blijven in haar werk terug te vinden. Haar schilderwerk is terecht den kwerk. Haar zieleleven tijdens Do minique's „duinperiode" is al toenmaals uit de kleurige doeken gedaan. Ik laat dat nu maar liggen. Ik onder kende bij haar Tobi was nog hupsakee en niet der dagen zat eind '78 al de geniale vonk in streek en kleur. Dat heeft zich midde lerwijl ontwikkeld en ver diept. moet je maar denken. Ofschoon; het rijpingsproces is bij lange na nog niet vol tooid. Dat neemt niet weg. dat het meisje Pakker een rakker is gebleven die door gedrongen is tot in de geslo ten gelederen van de geves tigde, kleinschalige fijn schilderwereld. Daarom werd ik ook charmant door haar opgetrommeld. Dominique exposeerde in Knokke, bij Eddie Door nbos. Dat was in '79, en daarna vooral verschafte ze zich de tijd om aanbiedin gen te accepteren. Maar vo rig jaar ook kwam er een doorbraak. „Ik heb altijd al grote bewondering gehad voor fijnschilders en ik ging op een expositie van een uniek stel van die schilders af die toen exposeerden in Sheraton Inn Schiphol". Sheraton is aldaar niet schilderachtig gelegen, maar wel trekt die Ameri kaanse Inn allerlei mensen die zien en gezien willen worden. Daar ook gingen verschillende fijnschilders zich ten toon hangen. Do minique Pakker kwam, zag en werd gewonnen door ex pert Frans Erkelens en col legae, zoals Bram Tielen. Louter en alleen omdat schilderes Dominique zei: „kom eens langs bij me". Op die klank ging men af, en de langskomenden wer den niet teleurgesteld. En thousiasme alom, over Do minique's (een lange naam, maar haar koosnaam is mij niet bekend) werken. Daarom mag ze nu bij Job Ritman in diens Schellink- houtse Museumboerderij hangen. Samen met binnen- en buitenlandse fijnschil ders en -schilderessen (hoe wel de vrouwen onder hen maar in de minderheid zijn, zoiets van één op tien). Der tien fijnwerkende artiesten hebben in Schellinkhout de resultaten van hun inspira ties hangen. Dominique zit daar dus bij. Het zijn vooral miniaturen die tentoonge steld worden. Noordwijkse Pakker heeft er een stel naar afgevaardigd: opna men die, vlijmscherp, ho- roscopisch en microscopisch fijn bepaald zijn; fel van kleur en onaards van span ning. Dominique is van plan, dichter bij huis te gaan exposeren. Zit er wel in. Wanneer Dat is nog niet zeker. Gedacht is aan De Pomp, de befaamde Warmondse edoch niet war- talige galery. In het ko mend voorjaar of zo. Schilderen en tekenen: dat zou een amper te bereiken combinatie zijn. Volgens kenners. Maar Dominique Pakker Piers de Raveschoot (maar die „Kuifjesachtige" toevoeging moet je maar vergeten) verenigt die ei genschappen tot haar eigen verrassing in zich. Ze schil dert even zo fantastisch als ze tekent: zo fijn als 't maar kan. Het is niet haar vak, maar schilderen is een hobby die uitgegroeid is, sinds haar middelbare schooltijd. „Zonder ooit les te hebben gehad, behalve de pennestreken die Frans Erkelens me bij heeft ge bracht. Maar ik heb geen enkele invloed van een an dere fijnschilder; daarom ziet men het speciale van mijn werk in. Ook de tech- Miniaturen, met een richt prijs van rond de 800 tot 900 gulden. Die prijzen worden vastgesteld door degene die een expositie runt; in het Schellinkhoutse geval Ian (Ien) Knoop. Dominique heeft een stuk of wat minia turen afgevaardigd naar de Noordhollandse tentoonstel ling (afgelopen zaterdag met zwier en plezier geo pend). In dat gezelschap be vond zich de veel grotere conceptie „De Roep van At lantic", een blauwe impres sie-onder-water van „men sen" die het legendarische Atlantic naar boven halen. Want Dominique Pakker is bovendien erg geïnteres seerd in wat zich onder wa ter afspeelt. Ik zag nog even de Ram-stier, als sterre- beeld, die niet meeging naar Schellinkhout. Een fel droombeeld van Dominique Pakker dat de slaap er voor haar niet lichter op moet maken. Maar de verwerke lijking van dat alles is, naar mijn smaak, onthutsend. Dat is geen grap, maar eer der een produkt van talent en verbeelding. Hier is een begenadigd (gewoon: iets meer dan een ander) ie mand bezig, die iets te zeg gen heeft, in vorm en kleur en techniek. In overvloed. Hoofdstad Operette levert vakwerk LEIDEN - Wie houdt van luchtig maar vakkundig uit gevoerd muzikaal amuse ment, kan ook vandaag en morgen nog terecht in de Leidse Schouwburg waar Franz Léhar's: „Das Land des Lachelns" opgevoerd wordt door de Hoofdstad Operette. Het oeroude gege ven van de vrouw die door velen begeerd wordt, maar in wiens hart slechts plaats is voor één grote (maar niet te realiseren) liefde, waar voor zij tot het einde der we reld wil gaan (in dit geval China), bleek ook gistera vond weer een thema dat een goedgevulde schouw burg opleverde. Daarbij moet gezegd dat Marga de Boer in de rol van hoofd persoon, Lisa, in belangrijke mate bijdroeg tot dit succes. Met uitstekend acteertalent, goede mimiek, en vérdragend stemgeluid was zij in staat Lé- har uit te tillen boven zijn soms wel erg simpele effecten; zo werd de oriëntaalse sfeer steevast weergegeven met gong-, bekken-, en xylofoons lagen, vrolijke passages met walsmuziek en heldhaftigheid met een eentonige tweek warts-maat. Ook Lisa's tegen speler, prins Sou-Chong. ver tolkt door Ton Hofman, ver vulde zijn rol gedegen, al was het jammer dat zijn strakke tenor in de hoogte soms wat 'geknepen' klonk en hij in de duetten met Lisa wat aan vo lume tekort kwam. De beken de aria: „Dein ist mein ganzes Herz" werd echter door hem warm en ingetogen gezongen, zoals dat een leifdeslied be- Succesrijke rollen waren ook wegggelegd voor de, als Graaf 'Gustl' optredende, Jacco van Renesse en de Euneuch (Anto- ni Wink), welke laatste al spoedig de lachers op zijn hand had door subtiele verwijzingen naar zijn (on)mannelijkeheid. Hoewel Van Renesse's dialo gen soms wat houterig over kwamen en zijn Weense ac cent soms erg aan het Neder lands deed denken, verdiende zijn zangkunst waardering. Wat décors en kostuums be trof, hierop was niets aan te merken. De 'edelstenen' op de kleding, gecombineerd met ge raffineerde lichteffekten brachten de beoogde luister goed over. Ook het orkest be geleidde, op enkele missers van de klarinettist na, attent. VOORHOUT De Voor- houtse IKV-werkgroep houdt vanavond om kwart voor acht een discussiebijeenkomst rond het thema: 'Help de kernwa pens de wereld uit, te begin nen in Nederland'. Medewer king hieraan wordt verleend door het kamerlid Van Dam, defensiespecialist voor de VVD en de voormalig leze raalmoezenier Van Winkel en ex PPR-kamerlid. In de Gaas- bak is ook een film te zien over de uitwerking van kern proeven op Amerikaaanse mi litairen. ie %bokverbod in ri. Fad en uit ffle :nbesti Ibaar \ni versi teits- ebouwen EIDEN „Er wordt wel sproken over studenten onderzoeken met gifti- i kankerverwekkende offen moeten omgaan, aar men vergeet dat ta- iksrook vele duizenden ensen méér aan dezelfde aren blootstelt op de uni- rsiteit". C.A. de "oot, lid van de Unie van Fa- lteiten en Diensten, gistera- •nd tijdens de rondvraag van universiteitsraadsvergade- ig. Een motie die onlangs )or de raad was aangenomen het gebruik van giftige >ffen zoveel mogelijk aan inden te leggen had haar tot ize uitspraak gebracht. Ver- merkte zij op dat het va- voorkomt dat een niet-ro- met de kwalijke bestand- n van verbrande tabak in nraking komt, dan dat er udenten met zogeheten toxi- he stoffen moeten werken. stelde dan ook voor om een tokverbod in te stellen in alle - inbare universitaire ruim- n, zoals bibliotheken, verga- !rzalen, liften en gangen. Bij 'ertreding van dit eventueel 1 te stellen verbod zou 150 tlden boete kunnen worden 'heven, zo zei zij, „net als bij 'ertreding van het bestaande erbod om koffie te drinken een chemische werkruim- Telebingo uitverkocht Het televisiespel 'Telebin go' doet vrijdag Leiden aan. Vanaf kwart over acht zal Mies Bouwman in de Groenoordhallen de win nende getallen aan elkaar praten. Gisteren om elf uur begon de kaartverkoop aan de kassa van de Groe noordhallen en anderhalf uur later waren alle kaar ten al verkocht. De heer Van Dijk van de AVRO: „Om' half acht stonden de eerste mensen al in de rij en om elf uur waren er ruim 500 mensen. Proble men leverde het niet op. ledereen wachtte rustig op zijn beurt. Het verliep zeer gedisciplineerd." Universiteit ziet lichtpuntje: LEIDEN Gemeente en universiteit gaan aanstaande vrijdag praten over het nieuwe plan dat onlangs ter tafel is gelegd voor be bouwing van de Leeuwenhoek. De heer W.G. Koppelaars, lid van het college van bestuur van de universiteit, zei gisteren desgevraagd dat hij wethouder Waal bereid had gevon den om met hem over dit onderwerp te on derhandelen. Deze bereidheid van de kant van de gemeente komt onverwacht. Al vele jaren liggen de be stuurders van universiteit en gemeente m kaar overhoop over de invulling van de Leeu wenhoek, het terrein tussen de Wassenaarse weg en de Plesmanlaan. De gemeente wil woningen neerzetten en de universiteit ziet graag een uitbreiding van eigen voorzieningen. Bij iedere invulling van dit zeldzame stuk bouwgrond in Leiden, moet in elk geval reke ning worden gehouden met de aanwezigheid van de verschillende laboratoria die aan de Wassenaarseweg liggen. De regionale inspec teur van de volksgezondheid heeft pasgeleden in een brief aan de universiteit laten weten het onaanvaardbaar te vinden dat er in de omge ving van de laboratoria woningen zouden wor den gebouwd. Vanaf welke afstand van de la boratoria er wél kan worden gebouwd geeft de inspecteur niet aan omdat zoals hij schrijft daar „geen algemeen aanvaarde be- Nog onlangs liet wethouder Waal tijdens een raadsvergadering weten „vele bezwaren" te hebben tegen de nieuwe voorstellen van de heer Koppelaars. De jongste plannen van de universiteit houden een verlegging in van de Plesmanlaan. De weg zou dan op 150 meter van de laboratoria komen te liggen, een zóne die de heer Koppelaars uit veiligheidsoverwegingen vrijhoudt. Naast deze weg zou dan drie hectare grond meer beschikbaar komen voor woning bouw dan in het oorspronkelijke bestemmings plan. De universiteit ziet in dit geval af van het plan om de Sociale Wetenschappen nieuwbouw te schenken in de Leeuwenhoek. In ruil voor deze concessie aan de gemeente wil de univer siteit dan wel graag woningen voor studenten gebouwd zien. LEIDEN De werkloosheid in het district van het gewes telijk arbeidsbureau in Leiden is de afgelopen maand weer aanzienlijk gestegen. Er stonden 129 mannen en 23 vrouwen meer als werkzoekenden ingeschreven dan aan het einde van oktober. In de Leidse regio stonden eind november 2954 mannen en 1127 vrouwen als werkloos ingeschreven. De werkloosheid onder jeugdigen veranderde vrijwel niet. De meeste nieuw-ingeschre- venen waren personen van 23 jaar en ouder. De grootste klap pen vielen voor wat betreft de werkgelegenheid voor mannen weer in de bouw. In deze sector werden in november 94 werklo zen meer ingeschreven dan eind oktober. Het waren merendeels straatmakers, opperlieden en schilders, die zich lieten inschrij ven. Ook losse arbeiders zorgden voor enige toename van het ingeschreven aantal werkzoekenden. De vraag naar arbeidskrachten is sterk gedaald. Waren er eind oktober nog 496 vacatures te vervullen, aan het eind van no vember waren er nog slechts 281 vacatures. Niet alleen bleef de vraag naar bouwvakarbeiders gering (15) maar ook in de sector metaal is er sprake van vermindering van de vraag. Thans wor den niog 71 metaalbewerkers gevraagd. Van enkele beroepsgroepen volgt hieronder een opgave met daarachter tussen haakjes vermeld het aantal vacatures: timmerlieden 118 (6) metselaars 139 3) straatmakers 227 -) onderwijzend personeel 347 3) winkelbedienden 216 (15) kantoorbedienden 314 (18) losse arbeiders 519 (1) Van de winkelbedienden, die werkzoekend zijn, hebben 106 de leeftijd van 19 jaar nog niet berikt. Bij de kantoorbedienden zijn 52 ingeschrevenen, hoofdzakelijk meisjes, jonger dan 19 jaar. Vorig jaar In vergelijking met vorig jaar vertoont de werkloosheid even eens een weinig rooskleurig beeld: In november 1979 stonden er 975 vrouwen en 2125 mannen als werkzoekend ingeschreven. De werkgelegenheid was bovendien ruimer. Tegenover de 281 vacatures eind november van dit jaar stonden maar liefst 1243 vacatures vorig jaar. De werkloosheid bij de mannen is thans 39 hoger dan vorig jaar. Bij de vrouwen is dat 16 De vraag naar arbeidskrachten bedraagt thans 23 van de vraag in no vember van het vorig jaar. In de verschillende gemeenten in het gewest Leiden ontwikkel de de werkloosheid zich als volgt: Warmond Zoeterwoude Overigen 14 11 14 17 19 13 10 Ter vergelijking volgt hieronder nog een overzicht van werkloosheid in de verschillende gemeenten aan het eind de maand november 1979 en november 1980: Gemeente 1979 1980 Alkemade Katwijk Leiden Leiderdorp Oegstgeest Rijnsburg Valkenburg Voorschoten Warmond Zoeterwoude 80 113 41%) 317 378 19%) 2147 2831 32%) 162 223 38%) 118 144 22%) 53 60 8 22 129 179 39%) 35 48 38 59 13 24 3100 4081 32%) LISSE Ook de werkgelegenheid in het district van het Lissese geweste lijk arbeidsbureau geeft een allesbehalve rooskleurig beeld. De werkloosheid is de afgelopen maand snel toegenomen. De stij ging met 237 personen tot 1077 was ongekend hoog. Het wer kloosheidspercentage van mannen is in de Bollenstreek toegeno men van 2 procent naar 3,4 procent. Ook de inschrijvingsduur van de werklozen neemt toe. Het aantal werklozen in enkele belangrijke beroepsgroepen be droeg eind november in de bouw 142, metaal 59, land- en tuin bouw 108, onderwijs 62, horeca 83 en handel en kantoor 182. Hel aantal jeugdig werlozen, jonger dan 19 jaar was 107. Het aantal vakatures nam af van 214 tot 179. Als oorzaken geeft het ar beidsbureau: siezoensinvloeden en de economisch recessie. Voor december wordt weer een flinke stijging verwacht. ALPHEN AAN DEN RIJN Alkemade Katwijk Leiden Leiderdorp Oegstgeest Rijnsburg Valkenburg Voorschoten okt. okt. '80 r 47 38 92 103 695 733 Ook in de regio Alphen aan den Rijn sterk gestegen. Het aantal werkloze Het aantal werkloze vrouwen steeg v er nu 1625 werlozen. het aantal werklozen m toe met 102 464. Totaal zijr deed zich vrijwel in alle beroepsgroepen voor. ech ter het sterkst in de bouw met 30. onder chauffeurs met 15 en ir de categorie personeel algemene dienst met 26. Het aantal jonge ren onder de werkloze mannen daalde met 14 tot 48. De vraag naar personeel is in de maand november gestegen van 219 naai

Leidse Courant | 1980 | | pagina 5