Groeiende bezwaren tegen bouw'De Kom D d V( CDA Hazerswoude verzet zich tegen opheffing kleuterschool Commissie akkoord met deeltijdarbeid BenW houdt vaiSi aan plaatselijke h ulpverlening Zegge &schiïjve. 5^ïdóc(2oiïxant JOt INC CDA tegen kaalslag Oud Rhynenburch Verzet tegen verlenging van leegstandstermijn Rookverbod voor raadsleden tijdens vergaderingen Record aantal woningzoekenden in Ter Aar M STAD/REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 9 DECEMBER 1980 PAGINA|"AD/ ALPHEN AAN DEN RIJN Het nieuwe „cul- Verreweg de belangrijkste bezwaarde is de tuurpaleis", De Kom in Alphen aan den Rijn is OMKA. een vereniging vari Alphense winkeliers er nog niet. Nog lang niet; bleek gisteravond tijdens een vergadering van de raadscommissie Ruimtelijke Ordening en Stadsontwikkeling. en ondernemers op en rond het Thorbeckeplein waar straks De Kom zal worden gebouwd. Tot de OMKA behoren ook de winkeliers van het belang- Niet alleen de tegenvallende beschikbare fond- rijke winkelcentrum De Aarhof. De groep werd sen zitten het twintig jaar oude plan danig dwars, ook de bezwaren tegen het cultureel- complex nemen toe. Op uitnodiging van wethouder Haanstra, tevens voorzitter van de raadscommissie kregen alle be zwaren gisteravond nog eens de kans om hun vertegenwoordigd door de heer Van Leeuwen die zich duidelijk geïrriteerd toonde dat wethouder Haanstra zich schriftelijk tot het provinciaal be stuur had gewend met de vraag of deze maar vast toestemming wilde verler^p om met de bouw te beginnen. De gewraakte brief was daarbij tot groot bezwaren horen: er bestaat geen enkel bezwaar te- splinternieuwe winkelcentrum te Leiderdorp dat gen een gebouw als zodanig, zelfs niet tegen de ge- veel klanten uit Alphen aan den Rijn blijkt te krij- plande plaats, maar wel tegen het feit dat door de gen. bouw een groot aantal parkeerplaatsen verloren Het gekrioel op de Alphense parkeerplaatsen, die gaat. Bekend is dat de gemeente enkele maanden deze naam eigenlijk niet waardig zijn, zou hierin geleden nog een mouw aan dit bezwaar heeft wil- een zeer grote rol spelen. Alphen heeft een nijpend len passen door voor te stellen onder de te bouwen gebrek aan parkeerruimte. De Kom gaat straks Kom ook nog een parkeergarage te maken. De nóg meer parkeerplaatsen opslokken. Dit kan voor OMKA heeft vervolgens overwogen om de bezwa- winkelend Alphen de doodsteek betekenen, aldus ren in te trekken. Kort daarop echter kwam de ge- de heer Van Leeuwen. Hij drong in zijn betoog we- klachten openbaar te maken. Naar alle waarschijn- ongenoegen van de OMKA in het ongerede ge lijkheid zullen zij straks dezelfde klachten opnieuw ten gehore moeten brengen in Den Haag waar dan al of niet over de gegrondheid van elke klacht zal worden beslist. raakt zodat slechts lange tijd daarna van het epistel werd kennisgenomen. De OMKA liet gisteravond nogmaals de zeer oude meente tot de ontdekking dat bij nader inzien niet genoeg geld voor een dergelijk grootscheeps plan beschikbaar was en veegde de garage weer van de kaart, daarmee weer wel de bezwaren van de OMKA oproepend. De heer Van Leeuwen waar schuwde ervoor dat Alphen als winkelplaats verlo ren dreigt te gaan. Hij noemde in dit verband het derom aan op doorgang van de parkeerkelder en deed een dringend verzoek op de gemeenteraad om de prioriteiten te verleggen, daarmee geld en ruimte scheppend voor de parkeerplaatsen. De heer Van Leeuwen verzocht tevens - indien de kelder hoe dan ook niet gerealiseerd kan worden - dan De Kom maar elders te plaatsen. De heer Groenhart, winkelier, meende dat Cultureel Centrum straks teveel plaats in zal g nemen. Hierdoor zou zijn winkel in de verdr king raken. Een derde klager meende dat de meentebestuurders zich onverantwoordelijk t( den als deze de bouw zouden doorzetten. Gel aan geld en uitzicht op verbetering ontbreekt vens op dit moment, zo meende hij. Wethoi Haanstra wees hem erop dat het gemeentebest hierover een oordeel zal vellen als gekozen stuur. De leden van de raadscommissie luisterden willend toe maar wilden nog niet overgaan tot uitspraak. Pas na bestudering van alle feiten zu de fracties de bezwaren gegrond of ongegrond klaren. HAZERSWOUDE - De fractie van het CDA in de gemeenteraad van Hazerswoude zou het zeer betreuren als de St. Theresiakleu- terschool in de buurtschap de Groenendijk in 1981 gesloten zou moeten worden vanwe ge het niet aanwezig zijn van het wettelijke minimum aantal kleuters. Nu de samenvoe gingen kleuter- en lagere scholen binnen en kele jaren werkelijkheid gaat worden, is zo'n geïntegreerde basisschool in de Groe nendijk wenselijk, menen de christen-demo craten. Dan dient wel bij het begin van de samenvoe ging van de lagere (Pius X-) en kleuterschool St. Theresia het totale leerlingenaanbod vol doende te zijn. Daarom heeft het CDA b en w verzocht te onderzoeken of dat aanbod van leerlingen van vier tot twaalf jaar er zal zijn bij de start van de basisschool in de Groenendijk. Ook de PvdA en PPR in de gemeenteraad zijn ongerust over het kleuteronderwijs in deze Ha- zerwoudse buurtschap. Progressieven willen gemeente adopteren HAZERSWOUDE - De uit drie personen bestaande fractie van de PvdA en PPR in de gemeenteraad van Ha zerswoude heeft burgemees ter en wethouders de sugges tie aan de hand gedaan om een gemeente te adopteren. In een vergadering van de commissie algemene zaken wil Struben de gigantische proble men in bijvoorbeeld de Derde Wereld zien aangekaart „Door daadwerkelijke steun, hoe gering wellicht in finan ciële betekenis, verricht de ge meente een daad van solidari teit. Dit zou, aldus Struben, bijvoorbeeld kunnen door het gebruik van SOS-koffie op het gemeentehuis". 1981 feest jaar voor Hazerswoude HAZERSWOUDE Commissaris van de Ko ningin in Zuid-Holland, mr. M. Vrolijk, opent 16 maart de festiviteiten rond het zevenhonderd-jarig bestaan van Hazerswoude. Behalve de feestelijkheden ter gelegenheid van het zevende eeuwfeest van de gemeente wordt er gefeest wegens het het 100-jarig bestaan van de H.H. En gelbewaarders kerk. Er is een commissie in het le ven geroepen die zich be zighoudt met de voorbe reidingen van het feest. Het derde feest dat er vol gend jaat te vieren is, is de tien jarige jumelage tussen Hazerswoude en de West- duitse gemeente Waldkap- pel. Twee ton voor aanschaf politie kantoren LEIDEN De politie krijgt tweehonderdduizend gulden voor de aanschaf van twee verplaatsbare kantoren en voor de verbouw van diverse ruimten in het bureau aan de Zonneveldstraat. De le den van de commissie poli tionele aangelegenheden gingen gisteren akkoord met dit collegevoorstel. Het gebrek aan werkvertrek ken is voortdurend aanleiding om de ruimtelijke indeling van het politiebureau ter dis cussie te stellen. Omdat waar schijnlijk pas over vijf jaar met de bouw van een nieuw poli tiebureau gestart wordt, zijn interne veranderingen noodza kelijk. De meest dringende problemen kunnen met twee honderdduizend gulden wor den opgelost. De surveillancedienst, recher che momenteel is slechts één vertrek beschikbaar en worden de mensen zonder eni ge privacy te woord gestaan en de kinderpolitie krijgen nieuwe werkvertrekken. Mo menteel is voor het politieper soneel, dat aan dienstsport deelneemt, geen gèlegenheid om te douchen. Daarom wor den bij het sportlokaal twee douches aangebracht. HAZERSWOUDE De CDA-fractie in de gemeenteraad van Hazerswoude betreurt het dat het college van burge meester en wethouders geen overeenstemming heeft bereikt met de hoofddirectie van het ministerie van Volkshuisves ting om de goedkope huurwoningen in oud Rhynenburch beperkt te renoveren dan wel hieraan groot onderhoud te plegen. Kaalslag is geen alternatief voor een lage huur, meent het CDA. De christen-democraten zijn ervoor dat de bewoners van de hui zen van oud Rhynenburch, de woningbouwvereniging Volksbe lang (eigenaar van de woningen) en het gemeentebestuur een rapport opstellen. De gegevens die hierin zullen worden ver werkt, kunnen dan op „hoog niveau" in bespreking worden ge geven. Volgens het CDA moeten dan alle mogelijkheden be spreekbaar zijn. Woensdag 10 december komen de bewoners van oud Rhynen burch bijeen met het bestuur van de woningbouwvereniging Volksbelang. Onderwerp van gesprek is de vraag: moeten de huizen worden geamoveerd of moeten er verbeteringen worden aangebracht? De bewoners gaan, zoals bekend, niet akkoord met sloop van hun (zeer goedkope) woningen. De PvdA/PPR-fractie in de gemeenteraad ziet als enige oplos sing voor de gerezen problemen, met de bewoners alle zaken op nieuw bekijken. Het gemeentebestuur moet zich op het stand punt stellen dat geen medewerking aan de plannen van Volks belang wordt verleend voordat is vastgesteld dat sloop van de huizen de enige mogelijkheid is. Brandweer in de slag met stier De Leidse brand weer heeft gister morgen met hulp van personeel van het slachthuis een stier van de ver drinkingsdood ge red door hem uit het water van de Mare Singel op te takelen. Veel wijzer werd de stier daar niet van, want hij werd onmiddellijk met een vrachtau to naar het slacht huis afgevoerd. De stier was even te voren uit het slachthuis ont snapt, waar hij zich blijkbaar niet zo op zijn gemak voelde. Bij de Mare Singel dook de stier par does het water in. Met behulp van 'een zeildoek werd hij 100 meter ver derop uit het water gehaald. Toen het beest twee meter boven de grond hing, viel hij uit de takel. Met vereen de krachten duw den de 'dierenlief hebbers' de stier vervolgens in de vrachtauto. De deelcommissie personeelszaken ging gisteravond akkoord met de plannen van b en w om een jaar lang een proef te nemen met deel tijdarbeid. Dertig volledige banen zouden omgevormd moeten worden tot veertig deeltijdbanen. De kos ten van deze proef bedragen naar schatting 40.000 gulden. Gisteravond kregen de leden van de commissie gelegenheid om hun kant tekeningen bij het rapport te maken. De heer W. Bleijie (CDA) zei het idee prachtig te vinden maar vroeg zich af of de gemeente wel genoeg geld had om bijvoorbeeld een proefperiode in te stellen. Wethouder Fase wist dat ook niet precies, maar zij keek aan merkelijk optimistischer de invoering van de deeltijdarbeid tegemoet. De VVD-er N. Langerak vreesde dat de gemeente na een jaar of wat spijt zal krijgen van haar daad, Voor het om zetten van 150 banen in 200 deeltijd banen is een half miljoen nodig. Het doel van de deeltijdarbeid is ener zijds de vrouw de mogelijkheid tot werken bieden en anderzijds schept het nieuwe arbeidsplaatsen. De com missie verwacht dat er bij de gemeen telijke ambtenaren groot enthousias me bestaat voor de deeltijdarbeid. Superjones in Pleyn '68 De Utrechtse formatie Super jones treedt zaterdag 13 de cember op in jongerencentrun Pleyn '68 in Hazerswoude Rijn dijk. Superjones draait al zo'n twee jaar mee in de Neder landse „popscene". Het resul taat daarvan waren de elpee „Superjones" en de singles „Neonlight" en „Roadie". Ook traden Geert Westenbrink (zang), Tony de Bruine (gitaar) Han Bavinck (lead-gitaar), Ste ven Wienjus (bas) en Hans Boosman (drums) op voor ra dio en televisie. De muziek van Superjones kan worden om schreven als hard-rock met new-wave invloeden. Hoe dat klinkt, is zaterdag vanaf negen uur in Pleyn '68 te horen. ning aan de man te brengen. Zo niet, dan moet ingegrepen worden. LEIDEN De suggestie van burgemeester C. Goekoop om eigenaren van panden na ne gen in plaats van na zes maanden leegstand aan te pakken, gaat niet door. Geen van de leden van de raadscommissie politionele aangelegenheden kon instemming met de gestelde termijn betuigen. De twintig kra kers, die gewapend met spandoeken, de ver gadering bijwoonden zagen de raadsleden achter hun leuzen geschaard: „negen maan den leegstand is maatschappelijk onaan vaardbaar". Uit een gesprek met wethouder D. Tesselaar (volkshuisvesting) zijn enkele in een volgende kraaknotitie te verwerken elementen naar vo ren gekomen. Ten eerste zal de gemeente pro beren zo min mogelijk onderscheid te maken tussen het begrip woning en niet-woning (be drijfspand). Ten tweede moet beter bekend zijn of een eigenaar van een leegstaande woning daadwerkelijk stappen onderneemt om zijn wo- Burgemeester Goekoop pleitte voor registratie in een leegstandsregister, een zaak waar Tesse laar zich momenteel sterk voor maakt. Zo heeft de gemeente feiten achter de hand en naar aan leiding daarvan kan worden opgetreden. „Dat is een goede zaak. Het bewijs van hoe lang een 'woning leegstaat, is altijd het grote probleem. Krakers en eigenaar beweren altijd het tegen overgestelde",* aldus J. Peters (PvdA). Ook door de overige commissieleden werden de plannen van Goèkoop met instemming ontvangen. Eveneens bleek onduidelijkheid te bestaan over het optreden ten opzichte van knokploegen. Goekoop bevestigde, dat het optreden van knokploegen nooit lonend mag zijn. Ook meen den verreweg de meeste commissieleden, dat de namen van krakers in beginsel niet doorgege ven mogen worden aan justitie. OOK VOORTAAN ZELF KOFFIE HALEN LEIDEN De sigaret, sigaar, pijp en wat dies mee zij, mo gen binnenkort niet meer tijdens raads- en commissieverga deringen in het Stadhuis worden opgestoken. Het meren deel van de raadselden in de raadscommissie algemene- en bestuurlijke aangelegenheden acht dat een gezonde maatre gel. De raadsleden en alle andere aanwezigen tijdens o- penbare vergaderingen worden voortaan niet meer op hun wenken bediend wat betreft de immer rijkelijk vloeiende koffie, druiven- dan wel sinaasappelsap. Men mag het voortaan zelf halen. De rookbeperkende maatregel, waarover de gemeenteraad nog definitief moet beslissen, is het resultaat van een motie. Daarin wordt gesteld, dat de mogelijkheden onderzocht moeten worden om in openbare ruimten een rookverbod of rookbeperking in te stellen. Het college fabriceerde het plan, dat de aanwezigen bij een vergadering de eerste twee uur rook-vrij moeten zien door te komen. Daarna is de atmosfeer beschikbaar voor gemeen schappelijk gebruik. Alleen sportwethouder Tesselaar niet vies van een sigaretje was het er in het geheel niet mee eens. Evenals de heren C. Elzenga (VVD) en M. Ham (CDA). De laat ste een fervent roker voerde aan, dat iedereen vrij moet zijn. „Een kromme redenatie", vond de pijp- en sigaren proken- de R. Eikerbout (PvdA) „Iedereen moet vrij kunnen zijn om rook van anderen niet in te hoeven ademen", meende Eiker bout, die tegen rook in de vergaderzalen is. VVD-er M. Zon- nevylle meende weliswaar, dat „iedereen zelf moet weten of hij vroeg dood wil gaan", maar vergat kennelijk, dat hijzelf, als niet roker, ongewild „meegeniet". En dat kan in geen geval als „be vorderlijk voor de gezondheid" aangemerkt worden. De commissie bleek voorkeur te hebben voor een algeheel rook verbod. Op de tweede plaats kozen de raadsleden voor een rook verbod tijdens de eerste twee uren van de vergadering (het ei genlijke collegevoorstel). Tenslotte was iedereen het eens met de gedachte, dat in de koffiekamer hoe dan ook gerookt mag wor den. De rookvrije burgemeester C. Goekoop hield er een uitge sproken mening op na: „Het zal mij worst wezen", zei de burger vader over het rookwaren-vraagstuk. TER AAR De gemeente Ter Aar heeft op dit moment geregistreerde woningzoekenden. Een record aantal in gelijking met de voorgaande drie jaren. Van dit hoge aantal woningzoekenden vormen de ingezete van Ter Aar de grootste groep (170). Ruim 50 personen die nomisch gebonden zijn aan de gemeente zouden zich daar g willen vestigen. Vijfenveertig mensen die in Ter Aar gewo hebben, willen terugkeren naar hun voormalige woonplaats, de lijst woningzoekenden staan 22 bejaarden. Binnen afzienbare tijd worden er in Aardam en Langei „bouwstroomwoningen" opgeleverd. In Aardam zijn dat 21 ningwetwoningen en 23 premiekoopwoningen. In Langeraa premiekoopwoningen, 27 woningwetwoningen en 12 „Van D eenheden". Nog dit jaar hoopt men te starten met de bouw van 32 prei koopwoningen, 12 woningwetwoningen waaronder één gepaste en 19 luxe appartementen aan de Oostkanaalwej de plaats van de vroegere Korenmolen. Daarnaast zijn er p nen voor de bouw van veertien woningwetwoningen, vijfen tig premie-A-huizen en negen woningen zonder gemeentega tie in de wijk Middelland. TER AAR Burgemeester en wethouders van de ge meente Ter Aar zijn het niet eens met de opvatting van de regering dat de hulpverle ning op provinciaal niveau geregeld moet worden. In het licht van de reorganisa tie van het binnenlands be stuur worden de provincies naar mening van de regering de beste bestuurslaag voor de hulpverlening. De inhoud van op komst zijnde wetsontwer pen hierover werd onlangs aan de gemeenten kenbaar ge maakt. Het Ter Aarse college meent dat de hulpverlening een primair lokale zaak is, een mening die door vele andere gemeenten gedeeld wordt. In Ter Aar spitst de reorgani satie zich toe op de brandw De gemeente vindt het juist om afhankelijk te van hulpverlening uil andl plaatsen. Bijvoorbeeld Vij I auto-ongeluk waarbij iern bekneld raakt is het van lang dat de plaatselijke brj weer materialen heeft i hulp te kunnen verlenen, snellere en even afdoende thode zo vindt de gemeend De Ter Aarse brandweer n dringende behoefte aan nt we uniformen voor het kof Een behoefte waar de gemi te, zo is te lezen in de be ting voor 1981, graag aan voldoen. De kosten hier bedragen 12.000 gulden. D) naast zal er 14.000 gulden den uitgetrokken voor de schaf van materialen. que Pa jaar ou Tobi, e Boston leen model op paj hond 1< heel in gedami laatste voor i Voor oud er heen schrev de laa eeuwij de op beslag! wratte werke achter ker zo Met h, een st wijdei op ha wijzer oogst. que i Neerl. deres ogenb .•grolt de Jo rij in voorb Twee te ik wier ontsp bijna het de R; ste k ather signa fenoi Noor bloze de door stuk same flat Beek cons' buitt naas te b< desti Ze v mak schil Vossen bijten kalkoen dood NOORDW1JK De inmid dels beruchte Noordwijkse vossen hebben vannacht weer toegeslagen in het her tekamp aan de Fresialaan tegenover het Noordwijkse politiebureau. Dit keer werd een kalkoen het slachtoffer. Het dier werd vanmorgen half opgegeten door de beheerder aangetroffen. De vossen, die 's nachts in groepsverbam gen, hebben zich vermoed» toegang verschaft door het bijna twee meter hoge te springen of door de spi van dit hek te glippen. Fai beheer heeft sinds een w een afschotvergunning ven aan twee jagers uit teneinde het vossenbest weer op een aanvaardbaar te brengen. lleio bok Zegge en schrijve vragen wij slechts één nieuwe abonner( voor deze handige 4-kleurenbalpen. noteer m.i.vals nie abonnee van de Leidse Courant Naam Adres Postcode/Plaats Betaald wordt per maand (automatische afschrijving J per kwartaal Stuur mij als dank voor de moeite handige matstalcn 4-kleurenballpoint. Naam Adres Postcode/Plaats Telefoon- Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 349, 2300 VB Leiden. IN FEITEN DE BESTE ebo E1DE1 sprok e in o en offen aar i iksrot ensen 'arer litei oot, 1 lteitei nd tij uni ig. E lor de n hel affen nden _Jze ui: x mei ilen v nraki iidenti he sti stele lokve - >enba n, zo; xzale vertre te ilden iheve Yertre erbod

Leidse Courant | 1980 | | pagina 4