Advocaten in bouwfraude verklaren onderzoek failliet Bonden achter aktie om sluiting te voorkomen der wet PLEITNOTA'S BOORDEVOL KRITIEK Leidse vestiging wolspinnerij door voltallig personeel bezet Ongelukstrein wordt deze week weggehaald „Geen normen beschikbaar voor bebouwing van Leeuwenhoek" LEIDSE COURANT DINSDAG 9 DECEMBER 1980 PAGINA 3 Oude wonden voor de rechter I0 Informd «age. jllJEIDEN De etiquette weggebruik 30 Inform al. 20.15 fo'rn! wordt door de Neder landse verkeersdeelne mer niet altijd in acht genomen. Integendeel, agenten slingeren de 35" Lotto gemanierden zelfs en Mor vaak op de bon, dat voor Amusem jedere overtreder, die de InfO I. 1. i.^nnrnntifnr trAMVAM. ilprogr. 30 Jour Inform Kantonrechter veroor deelt, er een veelheid op de wachtlijst wordt bij geschreven. Dat heeft tot gevolg, dat de gesnapten tas maanden later voor ►AC verschijnen. Daardoor 0 Inform worden de inmiddels oude wonden dikwijls op 'hardhandige' wijze opengereten. Een op het oog keurig ver zorgd heerschap werd gis termorgen met kanton rechter Van Dijke gecon fronteerd. De man droeg een winterse tweed-jas, ter vervolmaking was een bij passend sjaaltje modieus om de hals geslingerd. Tot 'j zover kwam de man bo ven 'de tafel van justitie' uit Verder naar beneden was het al wat minder vetzorgd. De crèmekleuri ge pantalon werd duidelijk niet alleen op zon- en feestdagen gedragen. Be halve dat de vorm te wen- liet, was iets an ders eveneens niet hele maal in de haak: ter hoog de kuit pronkte onzichtbaar voor de kan tonrechter een wijduit- gestreken diepbruine olie vlek. De afgetrapte schoe- completeerden de te genstelling onder- en bo ven de tafel. Hoe het ook zij, de man was vrachtwa genchauffeur en had zijn wagen op een berm van de weg geparkeerd en dat is verboden. „Er stond een takelwagen op de weg, die boten uit het water haalde. Ik kon er niet door en par- ketrde mijn wagen zolang op de berm," verklaarde de man nog, die een vol komen beheerste indruk maakte. Nadat de kanton rechter verduidelijkende tekst en uitleg had ge vraagd, werd de van bo- stijlvolle chauffeur ry heb igon onder de gordel te stoten. Hij haalde zich de agenten weer voor de geest. „Ik wilde mijn wa gen, toen de kraan wagen verdwenen was, verplaat sen. Op dat moment na derden twee agenten. Er niets tegen té begin nen, edelachtbare. Ze wil den niet luisteren. Vroeger het met recht 'oom agent', die waren redelijk, maar wat het tegenwoor dig is, ik weet het niet... zülke manne tjes," meende de verdachte bracht zijn hand ter hoogte van zijn navel om de lengte der agenten aan te geven. Steeds heftiger gesticulerend, de armen in alle windrichtingen rond zwaaiend vervolgde de spreker zijn betoog: „Je tegenwoordig met geen mens meer redelijk praten. Niemand luistert. Ik kón toch niet anders handelen." Maar hoe drif tig de rechter het ook pro beerde, op een redelijke manier was niet meer met de verdachte te praten. Er kwam echter een onduide lijkheid aan het licht, waardoor de zaak werd aangehouden. Het was niet duidelijk of de overtreding in Leiderdorp of Wou- brugge was gemaakt. Niet zo leuk voor de verdachte. Wellicht is hij, als de zaak voor de tweede maal dient, het gedrag van de agenten wederom verge ten... Een andere automobilist voerde een haast meelij wekkend verhaal ten to nele. „Ik ben door het rode licht gereden, omdat een andere auto van ach teren snel naderde. Vorig jaar zag ik, dat bij een aan- rijding een gastank in een auto ontplofte. En ik rijd op gas," aldus de man. Het angstzweet brak hem bijna Uit bij de gedachte aan het explosieve gebeuren. Vreemd was alleen, dat bij de door de verborgen ca mera gemaakte foto in de eerste tientallen meters kielzog geen 'snel nade rende auto' te bespeuren viel. Ook geen langzaam naderende auto, overigens. Toch was de kantonrech ter enigszins vatbaar voor het angstsyndroom van de verdachte en verminderde de geëiste boete van hon derd tot vijfenzeventig gulden. WIM BUNSCHOTEN DEN HAAG/LEIDEN „De mate en frequentie van fouten aan de zij de van het Sociaal Fonds Bouwnij verheid (SFB) rechtvaardigen vol gens mij zonder meer de conclusie, dat het gehele onderzoek failliet dient te worden verklaard. Ik ben bang dat de wens om tot een veroor deling van de Lemy-mensen te ko men zó allesoverheersend is geweest bij de SFB-opsporingsambtenaren dat zij daardoor té vaak en té ver buiten hun boekje zijn gegaan. Het Is derhalve uit bewijsrechtelijk oogpunt levensgevaarlijk te gaan wieden in de bewijstuin waarin hele en halve valsheden woekeren". Dit hield advocaat mr. J.G.M. van Leeuwen gisteren de Haagse rechtbank voor, die zich thans na een marathon zitting van tien dagen moet gaan bui gen over het „schuldig" of „niet schul dig" van de drie hoofdverdachten in de zogeheten Lemy-affaire. Dat is het schandaal in de wegenbouw, waarbij tientallen besloten nep-vennootschap- pen in het land waren betrokken die, door het opzetten van een handeltje in ongedekte blanco facturen en het in zee gaan met zwartwerkers de fiscus en de volksverzekeringen voor een bedrag van bijna 18 miljoen gulden benadeel den. Het Leidse bestratings- en riole- ringsbedrijf, de Lemy bv, staat centraal in deze gigantische bouwfraudezaak. De advocaten van de Lemy-top eisten gisteren echter vrijspraak voor hun cliënten, omdat zij vinden dat er te veel „gerommeld" is in het vooronderzoek. Zij wensen de bewijsvoering zodoende niet langer meer als betrouwbaar te Andermaal stelden de advocaten van Lemy-directeur Hans van L (39), diens zwager F.R (25) en de Rozenburgse taxi-chauffeur Wallie van den B., dat door ambtenaren van de Stichting So ciaal Fond Bouwnijverheid is geknoeid in de ambtsedige verbalen van getui gen, die in verband met het proces zijn verhoord. De advocaten hebben „doel bewust aangebrachte" verschillen aan getoond tussen de zogenaamde kladver balen en de definitieve stukken, die de rechtbank in het proces voor zijn neus geschoteld kreeg. Die veranderingen, door SFB-ambtenaren aangebracht, vielen telkens ten nadele van de drie Lemy-verdachten uit. Het onderzoek steam, dat verder nog bestond uit een delegatie van de Leidse en fiscale re cherche, ging zijn boekje ver te buiten en leek min of meer zelf het pad van de valsheid in geschrifte boven de waarheid te verkiezen. Officier van justitie, mr. Den Os, zag zich hangende het proces zelfs genood zaakt een onderzoek in te stellen naar de handel en wandel van de SFB-amb- tenaren door wie hijzelf, méér ook de rechters en de verdediging op het ver keerde been zijn gezet. Mr. Den Os be kende dan ook meerdere malen tijdens dit monsterproces, dat hij met de SFB nog een appeltje te schillen had. Niette min meende de officier, dat hij hij on danks de gemaakte fouten nog genoeg bewijsmateriaal overeind had weten te houden om tegen de inmiddels acht maanden in voorarrest zittende Lemy- directeur Hans van L. en diens als pro curatiehouder optredende zwager F.R. respectievelijk maximumstraffen van 6 en 5 jaar gevangenis te eisen voor hun aandeel in het plegen van valsheid in geschrifte en belastingontduiking. Voor de voormalige taxi-chauffeur Wallie van den B. vroeg hij een lagere straf, tweeënhalf jaar met aftrek van voorar rest, omdat de man ruiterlijk had toe gegeven als nep-directeur van een reeks bv's te hebben opgetreden. Spil De twee advocaten van het Lemy-duo, mr. Van Zalingen en mr. De Witte, stelden in hun afzonderlijke pleitnota's, dat de SFB moet worden gezien als de Ijsberg spil in de Lemy-procedure. Nergens is volgens de raadslieden uit het onder zoek gebleken, dat de „zwart" uitbe taalde stratenmakers in werkelijkheid in dienst waren bij de Lemy en niet bij de onderaannemers met wie het Leidse bedrijf betrekkingen onderhield. Mr. Van Zalingen, verdediger van Hans van L.: „Een zodanig onderzoek ware evenwel niet uit te voeren door het op sporingsteam in kwestie, dat zich door een te grote mate van partijdigheid en onzorgvuldigheid in mijn ogen heeft gediskwalificeerd". Verbijstering Mr. Van Zalingen stelde verder, dat hij en zijn collega een „belachelijke hoe veelheid tijd en inspanning hebben moeten stoppen in het rechercheren en vastleggen van onrechtmatigheden aan de zijde van het opsporingsteam. Ook uw rechtbank heeft de neerslag daar van ondervonden door een buitenge woon grote getuigenlijst (circa 25 getui gen - red.)". De advocaat zei dit alles overziende tot de conclusie te komen, dat er niet niet meer van een „fair trial" een eerlijk proces gespro ken kon worden. „De basis is in hoge mate ondeugdelijk gebleken en vormt thans terecht voorwerp van on derzoek naar de aard en de omvang van de gepleegde onregelmatigheden. De verdediging heeft voorts tot haar verbijstering in deze procedure moeten vernemen dat het SFB de W.W.-door- loopgegevens 1976/77 van de Lemy reeds vernietigd had wegens ruimtege brek, een wat merkwaaridg aandoend excuus voor een zo groot administratief lichaam in het computer-tijdperk". Mr. Van Zalingen kon, evenals zijn col lega mr. De Witte, nog maar één ding concluderen, namelijk vrijspraak voor zijn cliënt op alle punten van de door de officier van justitie ingebrachte ten lastelegging. Advocaat mr. D. Huisman, de verdedi ger van de Rozenburger Wallie van den B., had zijn pleitnota als motto meegegeven: de officier doet mij denken aan het Sowjet-strafrecht, de zogenaamde schuld volgens de communistische mo raal: schulig is degene die zijn visie plaats tegenover die van de staat. Deze officier bijt zich blind vast in een aspect van het sociaal-economisch gebeuren in het bouwbedrijf, gaat uiterst doctrinair te werk alsof de zwartwerker em voor al zijn begunstigers in hmet bouwbe drijf de rotte plek vormen in onze sa menleving, waarmee deze staat of valt. Vanuit een gezichtspunt van strafrecht- spolitiek acht ik de in den lande in gang zijnde en deels reeds voltooide vervolgingen als de onderhavige het la ten smelten van het topje van de ijs berg, terwijl de gigantische ijsmassa eronder rustig voortdrijft". „Uw nederige dienaar' „Een bonte, maar niettemin oprechte en blijmoedige poging om een uit zijn voegen gebarsten strafzaak tot ware proporties terug te brengen. Hij noem de het proces er één, „die door de emo tionele aanpak de grenzen overschrijdt van evenwichtige beoordeling van een belangrijk stuk maatschappelijk gebeu ren, zoals dat zichtbaar is in de bouw en evenzo elders. De stellingname van „De tenlastelegging ten aanzien van zijn cliënt betitelde de advocaat als een „vrijwel onleesbare handleiding voor een puzzelrit door valsheidland". Mr. Huisman had liever gezien dat ande ren dan zijn cliënt in het verdachten bankje terecht zouden hebben gestaan. Zoals de Rotterdamse hartpatiënt Wolffgang S., die door de drie advoca ten nog altijd als de sleutelfiguur in de Lemy-affaire wordt aangemerkt, maar die om gezondheidsredenen nimmer werd gedagvaard. Wallie van den B. was de chauffeur en lijfwacht van Wolffgang S. Advocaat Huisman be schreef deze „Wolf" als volgt: „Extra vagant, meestal in lichte maatkostuums geklede en uiterst charmante figuur. Het glimmend kale hoofd gedekt met een kanarie-gele pruik en daar boven op een geruite pet met knoop. Veel geld op zak, de tanden met 24-karaats me taal gevuld, kostbare ringen aan, de pols getooid met een platina uurwerk. Gaat dansend en swingend door het le ven. Trouwe klant van chique hotels, een liefhebber van nachtclubs en dure maitresses. Ziedaar Wolffgang ten voe ten uit, meneer Den Os! Uw nederige dienaar met dikke benen, zuchtend op de sofa bij moeder thuis, stokkende hartslag en stagnerende bloedsomloop". Vonnis: maandag 22 december. PETER VIERING Vakbondsbestuurder Jos van Duynhoven spreekt het personeel toe. Links de tolk. (Vervolg van voorpagina) LEIDEN De 46 personeelsleden van de Leidse vestiging van de Wolspinnerij Ede zijn gistera vond tot bezetting van het het bedrijf over ge gaan om het voor sluiting te behoeden. Een en ander werd gistermiddag afgesproken tijdens een bijeenkomst waarop FNV-districtsbestuur der Jos Duynhoven van de Industriebond de werknemers toesprak. Even tevoren had direc teur S. Lootsma van de wolspinnerij de werkne mers tijdens een besloten bijeenkomst van de sluiting op de hoogte gesteld. Buitenspel De heer Duynhoven hield de 46 personeelsleden voor dat het de derde maal was dat er een reorgani satie bij het filiaal werd doorgevoerd. Ten behoeve van de Turkse werknemers werd zijn toespraak door een tolk vertaald. „De plannen van de directie zijn in tegenspraak met de intentieverklaring waarin toe gezegd werd het personeelsbestand te handhaven. Wij zijn op dit moment niet in staat, en zouden dat ook niet willen, de intentieverklaring tegen te spre ken". De vakbondsbestuurder vroeg zich af welke waarde de directie hechtte aan haar verklaring. Hij verweet de directie haar beslissing niet ter discussie te willen stellen. „Wij mochten niet meer meepraten over de toekomst van het bedrijf, wij mogen alleen maar praten over de fasering van de ontslagen. Maar wat hebben we dan hog in te brengen als de eerste ontslagaanvragen vandaag of morgen de deur uit gaan. De bonden zijn buitenspel gezet". Jos Duynhoven verweet de directie de werknemers aan het lijntje te hebben gehouden en het Leidse fi liaal geen eerlijke kans te hebben gegeven. Hij sprak de hoop uit, dat de werknemers zich niet willoos naar de slachtbank zouden laten voeren. Doelende op de verhuizing van de ververij vanuit Tilburg naar Leiden, die enkele maanden geleden plaatsvond en 450.000 gulden kostte: „Het is onbegrijpelijk hoe er hier met geld wordt gesmeten. Het is zo langzamer hand duidelijk welke directie hier zit en wat voor in zicht zij heeft". Het personeel sprak zich na de rede van Duynhoven eenstemmig uit voor akties. Welke dat zouden moeten zijn, wordt nog onderzocht. De reeds bestaande werkgroep werd tot aktiecomité ge bombardeerd. De akties zouden er in eerste instan ties op zijn gericht om mee te mogen praten over de toekomst van het bedrijf. Subisidie voor JAC Het Jongerenadviescentrum heeft een eenmalige subsi die van 15.000 gulden ontvangen van het Nederlands Comité Kinderpostzegels. Deze financiële hulp maakt het het JAC mogelijk allerlei voorzieningen te treffen, die zonder dit bedrag niet mogelijk zijn, zoals inventa ris en andere zaken, die verbonden zijn aan gebruik making van het pand aan de Caeciliastraat 67. Dia-lezing over Sinai R. Stern houdt donderdag 11 december een dia-lezing over de Sinai in de Kapelzaal van het K&O-gebouw aan de Oude Vest. Aanvang 20.15 uur. Aandacht wordt onder meer besteed aan het landschap, de tempels en de mijnen van de oude Egyptenaren. Voor inlichtigen: K&O, tele- foonummer 141141. Filmavond in het LAK Het LAK houdt vrijdag 12 december een filmavond in het filmhuis van bet LAK aan het Levendaal 150. Op het programma staan drie Hitchcock-acbtige films van Brian de Palma. Om 20.00 uur Greetings, om 22.00 uur Obsessions en tot besluit om 24.00 uur Sisters. Een kaartje kost vier gulden per film. Er is een passe par- tout verkrijgbaar. CJP-houders krijgen korting. Huisvrouwen Leden van de Leidse afdeling van de Nederlandse Vereni ging van Huisvrouwen bezoeken donderdag 11 december Aken (Duitsland) en 16 december 'Gouda bij kaarslicht'. Het maken van kerststukjes staat voor 16 december van half tien tot half twaalf op het programma. Dit laatste ge beurt in het verenigingsgebouw aan het Noordeinde 2a. Op 18 december staat de afdeling een kerstlunch te wachten. Voor inlichtingen: tel.121777. Greenpeace De Leidse Biologen Club houdt donderdag 11 december een bijeenkomst over Greenpeace, de actiegroep die de systematische uitroeiing van walvissoorten met ge weldloze blokkades probeert tegen te gaan. Actievoer der Pieter Lagendijk vertelt over de doelstellingen van Greenpeace en er wordt een kleurenfilm vertoond over de acties tegen de Russische walvisvaart De bij eenkomst begint om acht uur en wordt gehouden in de collegezaal van het Zoölogisch Laboratorium aan de Kaiserstraat 63. Koopavond concert Het Voorschotens en Wassenaars kamerkoor onder leiding van Rita Erichs en Jan van Biezen treden donderdagavond 11 december op in de serie Koopavondconcerten in de Lu therse kerk aan de Hooglandse Kerkgracht 25. Het concert dat om half negen begint staat in het teken van advent en kerst. Behalve het koor treedt mezzosopraan Vera Verzij den en organist Hans van Nieuwkoop op. De toegangsprijs bedraagt drie gulden. Akkerman en Kaz Lux Band Gitarist Jan Akkerman treedt donderdagavond 11 de cember op in de Stadsgehoorzaal met de Kaz Lux Band. In het voorprogramma treedt de groep West Wood op. Aanvang van bet concert is om half negen. LEIDEN De restanten van de Intercity, die vorig week betrokken was bij het treinongeluk nabij de Me- ren wijk, zal deze week weg gesleept worden. Dat ver wacht de heer Binnendijk, voorlichter van de NS in Utrecht Momenteel staan de twee wagons van de trein even buiten het station aan de Oegstgeesterweg. Het on derzoek naar de precieze oorzaak van het ongeluk is in volle gang. „Daar valt nog niets over te zeggen", al dus Binnendijk. Dat de trein er nog steeds staat, heeft een aantal oorza ken meent de voorlichten „Het draaistel van de trein is kapot, zodat hij niet meer op eigen kracht kan rijden. Dat heeft tot gevolg, dat wij hem maar heel langzaam kunnen slepen. En door de vele trei nen die er overdag rijden, kan dat alleen maar 's nachts ge beuren. Wij zijn dit weekend nog bezig geweest met het op ruimen van de brokstukken, die nog langs de lijn lagen op de plaats des onheils en ook daardoor zijn wij er nog niet aan toegekomen. Er is over ge praat of het gedeelte van de trein, dat in de sloot heeft ge legen, afgedekt moet worden, maar daarvoor vonden wij de schade te minimaal. De trein staat daar inderdaad wat op vallend, maar wij hebben er ergens anders momenteel geen plaats voor." INSPECTIE VOLKSGEZONDHEID: LEIDEN Volgens de regionale inspecteur voor de volks gezondheid, de heer W.Krul, bestaan er geen normen voor de aan te houden afstand tussen woningen en laboratoria. Het college van bestuur van de universiteit had de inspec teur met oog op de bouwplannen in de Leeuwenhoek om een advies gevraagd. De inspecteur is wel van mening dat het bouwplan een aantal risico-beperkende voorzieningen moet bevatten. „Vast staat dat er stoffen worden geloosd, die een schadelijke invloed kunnen hebben op de volksgezondheid. Vast staat even eens dat er in de laboratoria stoffen zijn opgeslagen die bij cala miteiten tot op aanzienlijke afstand ernstige effecten kunnen op leveren", aldus de inspecteur. Uit een onderzoeksrapport is vast komen te staan dat de lozing van schadelijke stoffen of een eventueel ongeluk ook buiten de Leeuwenhoek gevolgen voor het milieu zouden kunnen hebben. De heer Krul vindt het principieel onjuist eventuele hoogbouw tussen laboratoria en woningen te bestemmen voor huisvesting. Hij acht het wel mogelijk bedrijfsgebouwen als een soort 'veilig heidsmuur' te gebruiken.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3