Strijd om invloedrijke posten rond Witte Huis VS eisen solidariteit Europese NAVO- partners Demonstraties in India bij aan komst Breznjev OVER N.-IERLAND Inval in Polen bedreigt NAVO niet ENGELAND BEREID TE ONDERHANDELEN fenm f VOOl tssler: is ovei iktijk l leert, wedsti vorm geen veron g. To ftp dat Itig v Beneg Neder onmic Se. CI fallen ftiet ii erwer Graaien voor een goed doel Dave Hudson, een Amerikaan uit New Jersey die onlangs een door een bank uit die stad georganiseerde hardloop wedstrijd won, kon gisteren zijn hoofdprijs bij de bank af komen halen. Gedurende één minuut mocht hij in een van de kluizen zoveel mogelijk bankbiljetten bijeen zien te schrapen. Het werd uiteindelijk een bedrag van ongeveer 7.000 gulden dat, zo was tevoren bepaald, zal worden ge schonken aan een lokale liefdadige instelling. UITENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 9 DECEMBER 1980 PAGINA REAGAN NOG NIET ROND MET BENOEMINGEN (Van onze correspondent Dick Toet WASHINGTON Terwijl Ro nald Reagan vriendelijk in ca mera's blijft wuiven, ogen schijnlijk geen last lijkt te hebben van de grote stoet jour nalisten die hem letterlijk bij elke stap volgt en zich kenne lijk heeft voorgenomen voor zijn installatie op 20 januari geen belangwekkende politie ke uitspraken meer te doen, wordt door een drietal belan gengroepen achter zijn rug een hevige strijd gevoerd om de voorname posten in en rond het Witte Huis. Allereerst is daar de groep van schat rijke persoonlijke vrienden-adviseurs, ook welaangeduid als Reagan's „keu kenkabinet." Ze staan aan het hoofd van enorme bedrijven en zijn ultra- -conservatief met een humaan tintje. De tweede belangrijke groep, die van Reagan's professionele adviseurs, is veel gemener van samenstelling. Ook daar is uiterst-rechts goed vertegen woordigd, maar er zijn ook meer ge matigde, progressievere, leden van het Republikeinse partij in te vinden. Vele van hen hebben onder Nixon en Ford al met het politieke bijltje ge hakt. Dat laatste geldt ook voor de derde groep, die van Republikeinse senatoren en vertegenwoordigers in het Huis van Afgevaardigden. In de Senaat hebben ze voor het eerst in meer dan 25 jaar een meerderheid, in het huis zijn ze de Democraten be hoorlijk dicht op de hielen gekomen en dat heeft hun zelfvertrouwen flink opgevijzeld. In ieder geval eisen de Republikeinen in het Congres flinke invloed bij het invullen van de voor naamste kabinetsposten, want daar concentreert zich het gevecht op dit moment. Deze strijd voor en achter de schermen heeft de samenstelling van Reagan's kabinet tot nu toe flink ver traagd. Aanvankelijk waren de eerste benoemingen al eind november ge pland. Succes De Congresleden lijken hun eerste succesje overigens al geboekt te heb- Waar de nieuwe Amerikaanse president Reagan zich ook vertoont, overal drom men de mensen samen om het te begroeten. Het zwaaien naar anderen is zodoen de een vaak voorkomende bezigheid. ben. William E. Simon, adviseur van Reagan en in de markt voor de pos», van minister van financiën, een func tie die hij ook al onder Ford en Nixon bekleedde, heeft zich teruggetrokken. Volgens intimi zou dat gebeurd zijn onder zware druk van enkele senato ren, aangevoerd door Robert Dole, dit binnenkort de senaatscommissie voor financiën gaat leiden. Simon, een zeer conservatieve financier, staat bij vele senatoren nog levendig in herinne ring als een zeer eigenzinnige minis ter, die zich weinig gelegen liet liggen aan de wensen van het Congres. Twee andere topkandidaten, George Schultz (Buitenlandse Zaken) en Anne Arm strong (Handel-Buitenlanbse Zaken), die worden gerekend tot de meer ge matigde Republikeinen, hebben zich inmiddels ook uit het gewoel terugge trokken. Van de eerste serie topkan didaten, die voor de belangrijkste ka binetsfunctie werden genoemd, zijn er nog maar twee over. William French Smith, Reagan's persoonlijke juridi sche adviseur, wordt vrijwel zeker minister van justitie en William J. Ca sey, de directeur van Reagan's verkie zingscampagne, zal het directeurschap van de CIA krijgen aangeboden. Bei den staan te boek als verstokte con servatieven. Op de twee wellicht be langrijkste posten, Buitenlandse Za ken en Defensie zouden op dit mo ment respectievelijk Caspar Weinber ger en generaal Alexander Haig de meeste kans maken. Weinberger was topadviseur van Reagan toen hij gou verneur van Californië was en diende onder Nixon als begrotingsdirecteur. In die laatste functie verwierf hij zich bekendheid vanwege het geducht hanteren van het rode potlood. Gene raal Haig was chef van de staf van het Witte Huis in de nadagen van Nixon en diende tot voor kort in Europa als militair commandant van de NAVO. Aan Haig kleven een aantal grote be zwaren. Een militair op buitenlandse zaken lijkt psychologisch niet zo ver standig en bovendien is zijn naam nauw verbonden met enkele van de minst populaire Nixon- besluiten, zoals de invasie in Cambodja. Haig is echter ook een man, die bekend staat als uiterst loyaal en bekwaam in het uitvoeren van politieke opdrachten. Aanblik Het mag een wat rommelige aanblik bieden, al die steeds wisselende na men van mogelijke kabinetsleden; het dient een tactiek die in de Ameri kaanse politiek gemeengoed is. Ideën, namen, plannen worden hier bijna dagelijks via „lekken" naar de pers gezonden met het doel de reacties van het publiek te peilen. De eerste in druk dat Reagan vooral op ervaring en kwaliteit zal afgaan boven een ul tra-conservatieve afkomst, lijkt in middels minder sterk. Uiterst-rechts lijkt op dit moment aan de winnende hand. Dat blijkt ook uit de politieke ideeën, die eveneens veelal als „proef ballonnen" in grote hoeveelheden worden opgelaten. Opmerkelijk is bij voorbeeld een memorandum van Rea- gans overgangsteam voor buitenland se zaken, waarin een veel meer wel willende houding ten opzichte van de dictaturen in Midden- en Zuid-Ameri- ka wordt bepleit. Amerikaanse am bassadeurs, die enige sympathie heb ben getoond voor Latijns-Amerikaan se bevrijdingsbewegingen, worden scherp bekritiseerd en volgens enkele betrouwbare bronnen zouden aan de junta in El Salvador al concreet flinke 'apenleveranties zijn toegezegd. Het optimisme over een snelle succes volle aanpak van de ernstige econo mische problemen is in het Reagan- -kamp intussen flink gedaald. Veel medewerkers vrezen dat allerlei in ternationale problemen (Iran, Polen, El Salvador) ook de nieuwe president zullen verhinderen zich grotendeels op de binnenlandse problemen te con centreren. De enige echte zekerheid die momenteel bestaat is, dat de'strijd tussen de diverse belangengroepen rond Reagan niet zal zijn beëindigd met het vullen van de voornaamste vacatures. NAVO-CONFERENTIE IN BRUSSEL De stuurs kijkende Breznjev bij aankomst op het vliegveld in New Delhi. NaastfJJf president Sanjiva Reddy (links) en premier Indira Gandhi. Onzekerheid over samenstelling^™0 junta in El Salvador SAN SALVADOR - VQ0 gerende junta van El dor heeft ontkent dï°^„,r twee van haar leden (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Groot Brittannië is ein delijk bereid de Ierse republiek mee te betrekken in gesprekken en onder handelingen over de toekomst van Noord-Ierland. In het verleden werd Eire er praktisch altijd buiten gelaten en dit ondanks het feit, dat Ulster on afscheidelijk bij het groene Ierse ei land hoort. Deze late Britse bereidheid om Eire medezeg genschap te geven, telkens wanneer er serieus gepraat wordt over middelen om in Noord-Ier- land vrede tot stand te brengen, is het belang rijkste resultaat van de Brits-Ierse topconferen tie van gisteren in Dublin. De premiers That cher en Haughey hebben vijf uur met elkaar van gedachten gewisseld op het historische kas teel van de Ierse hoofdstad (ten tijde van de Britse overheersing was dit slot een kazerne en gevangenis, waarin geregeld republikeinen geëxecuteerd werden). Na haar terugkeer in Londen beaamde premier Thatcher de woorden van haar Ierse ambtge noot, die op een persconferentie in Dublin ge zegd had, dat het een historisch gesprek was geweest. „Eindelijk komt er Brits-Ierse samen werking", zei hij. „Onze topconferentie zal de toekomstige ontwikkeling van de Noord-Ierse kwestie sterk beïnvloeden". Het probleem van de Noordierse hongerstaking dat zowel in Ulster als in Eire toenemende on rust veroorzaakt, stond op de agenda van de topconferentie Thatcher-Haughey bovenaan. Beide premiers zijn er echter niet in geslaagd samen een formule te vinden, die zou kunnen voorkomen dat de stakers hun actie tot het bit tere einde volhouden. De Ierse premier heeft zijn Britse ambtgenoot evenwel op het hart ge drukt, dat nieuwe maatregelen om het leven in de Maze-gevangenis bij Belfast en in de vrou wengevangenis van Armagh draaglijker te ma ken, een stap in de goede richting zouden zijn. De eis van de IRA-gevangenen voor een poli tiek statuut wordt door premier Thatcher on verbiddelijk afgewezen. Beide premiers zullen elkaar volgend jaar op nieuw ontmoeten in Londen. Bij die gelegen heid zullen ze het geheel van de Brits-Ierse re laties onderzoeken. Ambtenaren van de twee eilanden krijgen opdracht het terrein voor te bereiden. Er zullen voorstellen gedaan worden van sociale, economische, financiële en militai re aard. Edgar Teke vrij gesprok* SALISBURY De Zin wese minister van arbeid gar Tekere, die werd be.' digd van moord op een b boer is door het hooggen hof in Salisbury vrijgespr Het hof was van menin, Tekere te goeder trouw gehandeld om het terro te bestrijden. Ook de lijfwachten van Tekere vrijgesproken. De pres van het hof, de in Zuid-A geboren rechter John Pil verklaarde dat hijzelf schuldig had willen uit ken, maar dat hij was stemd door de twee ai rechters van het hof. De eaten van Tekere haddi hun verdediging vrijsi bepleit op grond van ee de tijd van het blanke mil heidsregime stammende terrorisme wet. Minister re, werd na het bekend den van de uitspraak honderden zwarte suj met gejuich begroet. ird< ^echt Van il vei lel Ci die goec ,r' de gi 0) al teer 8 en Js Sc «over .j alcul >lVitsn net 1.1 1 Nc PPtben BRUSSEL In het NAVO- hoofdkwartier in Brussel wordt deze hele week verga derd door ministers van de NAVO-landen over actuele problemen van defensie en internationale dreiging. Gis teren, vandaag en morgen komen de ministers van de fensie bijeen en donderdag en vrijdag hun collega's van buitenlandse zaken. Het gaat om de normale najaars vergaderingen, die ditmaal echter in het teken zullen staan van recente tot zeer re cente ontwikkelingen op het wereldtoneel: de Russische inval in Afghanistan, de be dreigde olietoevoer als ge volg van de troebelen rond de Perzische golf, en de spanning in Polen. Deze verschijnselen, die een westerse reflex tot opvoering van de bewapening veroorza ken, zullen bij de besprekin gen in Brussel weerspiegeling vinden in de wrevel tussen de Verenigde Staten en de NA- VO-bondgenoten in Europa. Geplaagd door economische teruggang heeft een aantal lid staten immers de plechtige be lofte gedaan op NAVO-top- conferenties in 1977 en 1978 verbroken om voortaan elk jaar de nationale defensie-uit gaven met 3 procent reëel op te voeren. Het is zonneklaar dat de Westeuropeanen de nei ging vertonen om de bondge nootschappelijke lasten meer dan tot nog toe naar de over zijde van de oceaan te verwij zen. De Amerikanen hebben daar onder president Carter een krachtig politiek offensief tegen ontplooid en dat zal on der Reagan niet minder wor den. Het werk dat er als ge volg van Afghanistan en Iran aan de winkel is, moet eerlij ker worden verdeeld. Immers, de VS marine heeft zijn kost bare aanwezigheid in de Perzi sche golf belangrijk uitgebreid (onder meer om Europa de oliebevoorrading te verzeke ren!), en zal daardoor man schappen en materieel in de Middellandse Zee maar ook in Westeuropa moeten verminde ren. Toch zit het de Westeuropese NAVO-leden niet lekker, dat zij in de VS de naam hebben niet aan hun verplichtingen te voldoen en de lasten op de VS af te wentelen. Vandaar dat de Europese lidstaten besloten hebben hun voorlichting in de VS, bedoeld om de spraakma kende gemeente van hun goe de en oprechte bedoelingen te overtuigen, op te voeren. Intussen is ook een werkver deling („division of labour") op papier gezet en de bewindslie den in Brussel zullen daarover deze week moeten beslissen. Het gaat om in totaal wel 200 maatregelen die de Westeuro peanen zouden moeten nemen ter opvulling van de gaten die de VS in onze contreien achter laten. Nederland, dat eerder al be sloot om de nieuwe Leopard-I- I-tanks een jaar eerder in ge bruik te nemen, zal bij monde van defensieminister De Geus instemmen met ondermeer de volgende extra-taken: 1. Deelname in een op te rich ten extra Navo-marine-een- heid van bestaande schepen voor de Middellandse Zee. 2. Extra materieel (onder meer platte spoorwegwagons) voor een snellere verplaatsing van Nederlandse legereenheden naar het eventuele operatiege bied in Westduitsland. 3. Voorzieningen voor de op vang van Amerikaanse mili taire versterkingen bij oorlogs dreiging. De aanleg van mate rieel- opslagplaatsen in Drente en Zuid-Limburg is hiervan een onderdeel. 4. Het beschikbaar houden van grote burgervliegtuigen en be manningen voor troepentran sport. (De Nederlandse lucht vaartmaatschappijen hebben 13 „wide-bodies" voor tijden van nood toegezegd). Indrukwekkend zijn dit soort maatregelen voor het Penta gon geenszins. De zuinigheid straalt er immers vanaf en de Amerikanen geloven dat uit eindelijk alleen grotere finan ciële middelen de kracht van de westerse afschrikking kun nen verzekeren. Het zal daar om belangwekkend zijn deze week te bezien of Je Ameri kaanse minister Brown (defen sie) en Muskie (Buitenlandse Zaken) er in slagen hun nood lijdende NAVO-partners te dwingen tot een hernieuwde 3 procentsbelofte, die dan toch uiterlijk weer in 1982 kollek- tief zou moeten worden inge lost. Jordanië: geen terugtrekking Syrische troepen AMMAN - Jordanië heeft be richten tegengesproken dat Syrië geleidelijk zijn troepen en tanks langs de grens met Jordanië terugtrekt. Staatsra- dio-Amman citeerde de Jor daanse premier, Moedar Ba- dran, die zei dat zijn land „niets wist" van een geleidelij ke terugtrekking van Syrische troepen uit het grensgebied. Syrië begon eind november massaal troepen samen te trekken langs de grens. Ge-: meld werd dat er 50.000 man en 1.100 tanks aanwezig wa ren. Daarop bracht Jordanië duizenden militairen in het grensgebied in staat van ver hoogde paraatheid. Na Saoedi- sche bemiddeling werd ge meld, dat Syrië besloot tot ge leidelijke terugtrekking van zijn troepen uit het grensge bied. NEW DELHI Enkele hon derden demonstrerende Af- ghanen hebben de eerste dag van het officieel bezoek van de Russische president Leo nid Brezjnev aan India een tumultueus verloop gegeven. Tijdens'het banket dat ter ere van de Russische gasten is gehouden, heeft de India se president Sajiva Reddy Brezjnev duidelijk gemaakt dat zijn land geen begrip kan opbrengen voor de Rus sische inval in Afghanistan. Brezjnev, die volgende maand 74 wordt, is naar India geko men om besprekingen te voe ren met onder meer minister- (Van onze correspondent Mare De Koninck) BRUSSEL De Westeuro pese ministers van Defensie, die deze week in Brussel bijeen zijn, beschouwen een eventuele inval van Rusland in Polen niet als een bedrei ging voor de veiligheid van de NAVO-landen. Nederlands defensieminis ter De Geus heeft dit giste ren in Brussel verklaard, na de ministersvergadering. Volgens de bewindsman heeft het westen wel grote zorgen over de situatie in Polen, om dat een Russische ingreep daar het einde zou betekenen van de ontspanningspolitiek. In elk geval zou de conferentie in Madrid over veiligheid en sa menwerking tusen Oost- en West-Europa worden afgebro ken. president Indira Gandhi. Wes terse diplomaten in Moskou verwachten dat Breznjev me vrouw Gandhi steun zal vra gen voor de Sovjet-politiek in de Indische Oceaan. Rusland wil dat gebied van „spannings zone" veranderen in „vredes- zone". Volgens de Russische pers is de Amerikaanse mili taire aanwezigheid „zonder weerga". Mevrouw Gandhi heeft intussen laten doorsche meren dat zij de Afghaanse kwestie opgelost wil zien. In dia, dat al jaren slechte betrek kingen heeft met Amerika en China, wordt door Rusland be schouwd als een speciale vriend. „Als het kleine plantje van menselijke vrijheid in Polen in de grond wordt getrapt, dat is het afgelopen met de detente", aldus de bewindsman. Hij sprak berichten tegen als zouden de verloven van de NAVO-marine-eenheid op de Atlantische Oceaan in verband met de Warschaupakt-paraat- heid aan de grens met Polen reeds zijn ingetrokken. Voor Nederland neemt de Jan van Galen deel in deze vlooteen- heid. Dat schip ligt thans in Den Helder. De bemanning moet alleen binnen een dag kunnen aantreden. De kans bestaat dat zo'n stand-by tij dens de Kerstdagen van kracht blijft. Minister De Geus kende aan het NAVO-smaldeel overigens minder een militair-strategi sche dan wel een symbolische waarde van verbondenheid en paraatheid toe. MINISTER DE GEUS: ontslagen. In een gi vond uitgegeven verkl spreekt de junta van fundeerde geruchten, voegde hieraan evenw£jn7ck dat de regering bereid Ussier reorganisatie „zelfs o|jjen h hoogste niveau" als di ie tek dig is om de orde te h< iarsch len. Eerder op de dag had e militaire woordvoerder i Salvador meegedeeld, militaire leiders beslotenp den kolonel Adolfo - van zijn functies in de ontheffen. De woordvc wilde niet met name ger worden. Majano i van de groep „jonge nT ren", die in oktober 19 macht aan zich trokken IAK< Jose Antonio Morales Ei ,e vai een christen-democratisc van de regering, zou zijr slagen. Later werd uit de omgl van Majano vernomen, tnt, deze zich niet bij een oi twee zou neerleggen en da t kopl slechts voor geweld zoul Rer ken. Majano wordt beschisterk als een van de gematigd af* den van de junta van bupeeld en militairen in El Salv ^gepla In Andes- landen 15 miljoen mensen ondervoed BOGOTA Vijftien m mensen in de vijf leder den van het Andes-pact Colombia, Bolivia, Ecuad Venezuela) lijden aan o voeding. Dit blijkt uit eei die, die het hoofd van he lombianaanse programma voedsel en voeding, Sar Tonon, heeft ingediend o symposium van landen het Andes-verdrag over vullende voedselsysteme Bogota. Tonon wees erof er onder de bevolking va landen grote groepen zij permanent te lijden h< van slechte voeding. Hij erop aan nieuwe wegen ti ken om het vraagstuk tel te komen. Ondervoedii volgens hem niet alleer gezondheidsprobleem, ook een vraagstuk dat op meen niveau bestudeerd worden.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 12