Droom is over W Treinforens kan straks in reistijd studeren Zeven kogels maken einde aan leven Lennon Leerlingen voelen zich op grote scholen nauwelijks minder prettig:tl; BINNENLAND/KUNST LEIDSE COURANT DINSDAG 9 DECEMBER 1980 PA< van de school. De aanwezigheid van een aula, een bibliotheek, een (overdekte) fietsenstalling en een sociaal centrum worden positief gewaardeerd. Noodlokalen (primitief en gehorig) en een minder goede vestigingsplaats komen als negatieve punten uit de bus. Begeleidings- en beoordelingsvormen en extra ac tiviteiten binnen het leerplan oefenen naar mate van frequentie en betrokkenheid van leraren en leerlingen een positieve invloed uit op beide groe pen. De organisatie van de school bij grote scho len vaak flexibeler heeft dus een heel dui relatie met het welbevinden van de leerlin Leerkrachten ervaren een grote school als tief, bleek uit het onderzoek. Daarom zou de onderzoeker gezegd kunnen worden grootte van de school via de leraren een ni invloed heeft op het welbevinden van de gen. Tenslotte wees (buitenlands) onderzoek gemengde scholen positiever uit de bus Een dergelijke tendens is ook bij het Nede onderzoek aangetroffen. STUDENTEN HAKEN IN OP BRITS Met het overlijden van John Winston Lennon is vanmor gen vroeg een stukje jeugd van een hele generatie ge storven. John Lennon zal de geschiedenis ingaan als één van de allerbelangrijkste popcomponisten die ons tijd perk heeft gekend. Samen met Paul McCartney zorgde hij in The Beatles voor klas sieke hits als Norwegian Wood, Girl, Paperback Wri ter, Strawberry Field Fore ver en All You Need Is Love. Na het opheffen van de groep in 1970 waagde John zich, net als de andere (ex)- Beatles, op het glibberige solo-pad. John leek hier in eerste instantie het meest succesvol te worden. Terwijl Paul vriend en vijand ver baasde met naar (Beatles) maatstaven vrij onbenullige solo-elpees, verrastte John aangenaam met de elpees John Lennon The Plastic Ono Band en een jaar later met Imagine. Daarna leek John in een impasse te zijn geraakt, want de platen So metimes in New York City, Mind Games en Wall Brid ges verkochten weliswaar goed, maar haalden het hoge niveau van weleer niet. John sloot deze periode af met het door Phil Spector geprodu ceerde Rock 'n' Roll, een el pee met jeugdsentimenten van Lennon. Na vijf jaar be wust de muziek te hebben genegeerd, bracht hij vorige maand de elpee Double Fan tasy uit, waarmee hij bewees als componist nog tot grote hoogten te kunnen stijgen. Double Fantasy betekende voor John een nieuwe perio de in zijn leven. Startin' Over, de huidige hit, geeft dat duidelijk aan. Een geeste lijk gestoorde heeft die droom nu vernietigd. Niet al leen Lennon's droom, maar stellig de droom van miljoe nen „Beatles"-fans over de hele wereld. De kritiek John Lennon heeft zijn hele leven gevochten. Als kind in een gezin zonder vader en moeder, als intellectueel te gen de commercieel ingestel de McCartney in de Beatles. Later, om de gigantisch hoog gespannen verwachtingen van zijn solo-carrière waar te maken en zijn verblijf in New York (Amerika), de stad waar hij zijn hart aan had verpand, te waarborgen. John was een verblijfsver gunning in de USA ontzegd, omdat hij in 1966 was veroor deeld wegens het hebben en gebruiken van verdovende middelen. Ook heeft Lennon het altijd zwaar te verduren gehad met de massale kritiek op zijn vrouw Yoko, die vol gens kwade tongen de oor zaak zou zijn van het uiteen gaan van The Beatles. De erkenning John ventileerde veel van de ellende die hij zag en mee maakte in zijn songs. Mooie voorbeelden daarvan zijn Working Class Hero en Wo man Is The Nigger Of The World. Hem werd vaak ver weten te „geëngageerd" te zijn. Terwijl Paul alle moge lijke roem oogste met „Silly Love Songs", meed John pu bliciteit als het om zijn Beat les-verleden ging, maar vocht daarentegen voor vre de en liefde met felle muzi kale aanklachten. Dat hij daarmee toch de erkenning kreeg die hij verdiende, was te danken aan zijn geniaal ta lent. Give Peace A Change werd een volkslied van de ja ren zestig-generatie en wie herinnert zich niet de week, die-John en Yoko in het Am sterdamse Hilton-hotel in bed doorbrachten, uitsluitend en alleen om aandacht te vesti gen op het „probleem van de vrede". De ironie van het meedogenloze lot wilde ech ter, dat juist Lennon, voor vechter van vrede en liefde, door een vuurwapen om het leven werd gebracht. De balans De zegetocht van de twee maanden geleden veertig jaar uit zijn tweede huwelijk met Yoko trok Lennon zich uit de muziekwereld te rug om zich bezig te houden met de opvoeding van zijn zoon en om een voorbeeldige vader te worden. Lennon was een huisvader geworden, reisde veel, en leek eindelijk de gemoedsrust gevonden te hebben, die hij zijn leven lang ontbeerd heeft. Lennon begon vorige zomer op de Bermuda-eilanden weer met het schrijven van liefdeslied jes. Hij kon zich uiteindelijk toch niet losmaken van het verleden. Misschien niet he lemaal tevreden over de kwaliteit van Double Fan tasy, waren de reacties uit de muziekwereld unaniem en thousiast. Als een verloren zoon werd Lennon „binnen gehaald". Te kort heeft een nieuwe ge neratie er van mogen genie ten. De droom is over. HANS PIëT AP VAN DER MEULEN (Vervolg van de voorpagina) NEW YORK Ex-Beatle John Lennon is gistera vond in de hal van zijn luxueze woning in Manhat tan doodgeschoten door een man van wie de politie zegt dat hij gestoord is. Het gaat om de 25-jarige Mark David Chapman, woonach tig in Hawaii. Chapman verbleef sinds twee weken in New York en logeerde eerst bij de YMCA en ver volgens in hotel Sheraton Centre. De 40-jarige Len non wérd kort na elf uur plaatselijke tijd, vijf uur dinsdagmorgen onze tijd, door zeven kogels getrof fen toen hij de hal van The Dakota, een coöperatief ge bouw, inging met zijn vrouw en twee andere men sen. „Het was geen over val", verklaarde een poli tiewoordvoerder, die de moordenaar omschreef als „iemand die ze niet alle maal bij elkaar heeft". Volgens de politie was Len- nons moordenaar op de ex- Beatle toegelopen met de vraag „Mister Lennon'? Ver volgens had hij een pistool van onder zijn jas getrokken en was gaan schieten. Len- nons strompelde de twee me ter naar een portiershuisje. „Beseft u wat u net gedaan hebt?" vroeg de portier aan de dader. „Ik heb net John Lennon doodgeschoten", ant woordde hij, zijn pistool weg werpend. Later bleekt dat de moorde naar gistermiddag nog om een handtekening van Len non op een exemplaar van diens laatste album „Doublé Fantasy" had gevraagd. Hij kreeg haar. Het gebouw waarin Lennon woonde heeft gediend als de cor voor Roman Polansky's griezelfilm „Rosemary's baby". Iemand van het Roosevelt- ziekenhuis waarheen Lennon was overgebracht, zei dat de ex-Beatle stierf aan schot wonden in de borst, linke rarm en hoofd en dat er geen enkele kijk op was geweest dat men hem nog had kun nen redden. Lennons vrouw, Yoko Ono, was door de moord, waarvan zij getuige was „zeer in de war" en kon niet geloven dat haar man dood was. James Moran, de politieman die Lennon naar het zieken huis bracht, vertelde dat de ex-Beatle had gebloed uit de borst. Moran zei dat hij hem had gevraagd, telkens weer, „Bent u John Lennon?", maar dat deze slechts had ge mompeld en gesteund. „Er waren geen laatste woor den", aldus Moran. Een pikante bijzonderheid is dat Lennon de politie van New York vorig jaar duizend dollar had geschonken om bij te dragen aan het fonds waaruit kogelvrije vesten konden worden betaald. Buren van Lennon hebben verteld dat zijn moordenaar uren voor de aanslag in de vestibule was gezien, een on aangename glimlach om de mond. De man was blank en rond de dertig, had donker haar en droeg een leren jasje. Lennons producer, Jack Douglas, die kort voor het overlijden van de ex-beatle in het ziekenhuis,was aange komen, zei dat Lennon van daag de laatste hand zou leg gen aan een nieuw plantenal- bum. - Paul McCartney's perschef, gevraagd om commentaar or de dood van Lennon, zei dat deze als een „grote, grote schok" gekomen was. „Hij werd zeer gerespecteerd en hoewel hij de laatste jaren te- ruggtrokken leefde, was hij geliefd bij iedereen die hem kende", aldus perschef Tony Brainsley. Brainsley zou de andere ex-Beatle, MacCart- ney, van het drama rond Lennon op de hoogte bren gen. Het Russiche persbureau Tass heeft de dood van Len non vanmorgen al heel vroeg gemeld. Een snelheid zonder weerga, hoewel de Beatles in de Sovjet-Unie allen van de televisie bekend waren, en dan nog zeer spaarzaam. Hun populariteit bij de Russen was er niet minder om. Telefoonpanelen in de Vere nigde Staten stonden gistera vond en vanmorgen rood gloeiend. Het publiek belde deejees op om de verzekering dat het bericht dat John Len non was doodgeschoten, niet waar was. Maar de deejees konden alleen maar bij wijze van herdenking Lennons muziek laten horen. Ook op de Nederlandse radio werd vanmorgen veel muziek ge draaid van Lennon. In Amerika heeft men al een parallel getrokken met de moord op president Ken nedy: zo groot is ook deze keer weer de weerslag onder het publiek. Deejee Peter Delloro van ra diostation WHCN in Hart ford in Connecticut vertelde dat hij onder de vele tele foontjes er een had gehad van een man die het tele foonnummer van de Newy- orkse politie had gevraagd „zodat ik de kerel die het ge daan heeft te grazen kan ne men". Richard Williams, een Ame- rikaansre autoriteit op het gebied van de lichte muziek, herdacht Lennon gisteravond al in een radio-ionterview zo „Het was MacCartney die de leuke deuntjes schreef, maar het was Lennon die de band zijn „hard edge" gaf". De copmponist en dirigent Leonard Bernstein, die woont in hetzelfde gebouw warin de Lennon's hun ap partementen hebben, heeft over de aanslag desgevraagd verklaard „We verkeren al len in een toestand van ver bijstering". Nu heeft de NS in sommige treinstellen al werkcoupé's, zal nog wel even duren voordat een treinstel kan worden doopt in „breinstel". geworden componist begon in 1960, toen hij Paul McCartney en George Harri son verzocht bij hem in een bandje te komen spelen dat The Beatles moest gaan he ten. De meest vruchtbare sa menwerking tussen twee componisten kwam tot stand omdat Paul tijdens het schrij ven van een song „altijd in het midden bleef steken". De veel „oudere" en meer erva ren Lennon John zat twee maanden langer in het vak dan Paul hielp hem dan de nummers af te maken. De basis voor latere en nimmer door iemand geëvenaarde successen als Let it Be, Hey Jude, Yesterday, I Want To Hold Your Hand en A Hard Day's Night was gelegd. Deze „Gouden periode" uit de popmuziek werd in 1970 afgesloten met de elpee Let It Be. De artistieke en per soonlijke meningsverschillen tussen het viertal werden te veel. De balans die door de talenten Lennon en McCart ney altijd prachtig in even wicht was gehouden, sloeg door. Tot de dag van gisteren is de magische uitstraling van het viertal uit Liverpool er de oorzaak van geweest, dat er tien jaar lang, dag in dag uit wereldwijd is gespecu leerd op een mogelijk reünie. John zei hierover: Het wordt nooit meer zoals het was. We hebben onze eigen beslommeringen". De therapie De ruzie die Paul en John hadden na het „overlijden" van The Beatles, werd en plein public uitgevochten. Via een Engels muziekblad maakten ze in een polemiek bekend hoe ze over elkaar dachten. De anti-climax van de controverse tussen de bot sende genieën werd duidelijk in John's song How Do You Sleep van de elpee Imagine. De Beatles-aanhangers wer den duidelijk in twee kam pen verdeeld, net zoals dat tien jaar eerder het geval was geweest met The Beatles en The Rolling Stones. Met be hulp van een therapeut in Los Angeles kwam Lennon door deze depressieve maar artistiek vruchtbare periode en manifesteerde zich in songs meer dan ooit, gevoed door zijn vrouw Yoko, als een politiek commentator. Hij distantiëerde zich van krasse uitspraken uit zijn Beatles-verleden als „The Beatles zijn populairder dan Jezus Christus". De droom Met de geboorte van Sean, DEN HAAG De veelgehoorde bewering „hoe groter de school hoe minder de leerlingen het naar de zin hebben" is in zijn algemeenheid on juist De grootte van de school is slechts een bijkomende factor. Het schooltype en de mate van verstedelijking van de plaats waar de school staat, hebben een minstens zo grote in vloed op het welbevinden van de leerlingen. Deze resultaten komen naar voren uit een on derzoek dat drs. \V. Stoel, werkzaam aan het Reseach Instituut voor het Onderwijs in het Noorden (RION) heeft verricht onder auspici ën van de Stichting voor het Onderwijs (SVO) in opdracht van de staatssecretaris voor onder wijs en wetenschappen, drs. K. de Jong. Het onderzoek strekte zich uit over 89 scholen voor voortgezet onderwijs, en behelsde het onder vragen van ruim zevenduizend leerlingen en zes honderd leerkrachten. Een moeilijkheid was dat een veel gebruikt begrip als „welbevinden" nau welijks exact te definiëren valt. Daarom werd, met gebruikmaking van o.m. in het buitenland ver gaarde gegevens, een zogeheten „schoolbelevings- schaal" ontwikkeld. In deze schaal werden ook as pecten als schoolorganisatie, gebouw, leraren (zo wel didactisch als persoonlijk), leerstof, de relatie met klasgenoten en het eigen verstandelijk func tioneren verwerkt. De school zelf blijkt oorzaak van meer verschillen in „welbevinden" dan de grootte van de school. Dat zou volgens het onderzoek kunnen liggen aan het schoolklimaat en zeker ook aan de huisvesting AMSTERDAM Iedere dag staan er in ons land T gens in alle vroegte duizenden mensen op, in de wetenj dat ze kort daarna weer naar hun werk moeten Daaronder bevinden zich ook veel treinreizigers die j gelijkse gang naar het werk maken. De reisduur is zee schillend, afhankelijk van de afstand en de aansluit van de treinen onderling, en die van de trein in combjschied met de bus. Vooral de reizigers, die gebruik maken verlog 1 trein, en daarbij een uur minimaal, en soms nog langfi afgebroken in hetzelfde wagenstel zitten, krijgen re# tig het gevoel dat al dat reizen maar verloren tijd is, Men zit star voor zich uit te staren tot de eindbestemmiÉ reikt is, leest de krant of een boek, of maakt een praatje n buurman of buurvrouw. In Engeland, waar zich hetzelfdt schijnsel voordeed, is de antropologe Pamela le Pelley tiederl; idee gekomen studieclubjes te formeren in de treinen. Dajn mei wat aan de overkant van de Noordzee duidelijk is aanges is nu ook in Nederland aangekomen. Matthieu Karei eii Bakker van de subfaculteit andragologie van de Amsterj universiteit Amsterdam hebben via het maandblad „Tuss rails" van de N.S. de aandacht van de treinreizigers gevj voor dit idee. Karei en Bakker beschrijven in het artikel hoe men in Eng zogeheten „breintrein" heeft opgezet. Dat zijn treinen! in mensen op bepaalde dagen in de week kunnen studerej langstellenden voor een bepaalde taal, hobby of ieder and» lekeurig vak, kunnen qua interesse bij elkaar gebracht wl Voorwaarde is natuurlijk weLdat men op het zelfde trajecl de reisduur minimaal een uur is, en er zo mogelijk een da dige op dat bepaalde vakgebied óók met die trein reist. I Kan men zo'n groepje bij elkaar krijgen, dan kan de les Ij nen. En Engeland is het dan ook niet zo vreemd, dat men trein af en toe conversaties in het Frans kan volgen, eenl kunstgeschiedenis kan meemaken, of de een of andere 11 nader kan bestuderen. Voor veel van die treinreizigers is het studeren in de treil! unieke oplossing voor hun studieprobleem. Want velen ku' door het lange reizen geen tijd vrij maken om nog eens tj vondopleiding te gaan volgen voor een of ander vak. Er velen is het óók nog eens zo, dat bijblijven in een bepaa} studeren betekent. Behalve het aspect van de studie zit er ook nog een achter de breintreinen. Het stilzwijgen in de trein broken. In de Engelse praktijk is gebleken dat de de treinstudenten uitgaat naar de talenstudie. Het een docent is niet altijd even gemakkelijk, want ook dat aard sterk afhankelijk van het onderwerp van de studie. De studieclubs zijn in ieder geval gratis, en naar de ding wordt niet gekeken. De Engelse spoorwegen hu principe dat het verzorgen van onderwijs niet hun delijkheid is, maar in het geval de klant wensen heeft, geval die studieclubs, wil men die klant steun verlenen. Matthieu Karei en Bert Bakker hebben na plaatsing van tikel over de breintrein in „Tussen de rails" dagelijks zn'rfertroi a drie reacties ontvangen, waarbij er een lichte het systeem waarneembaar is bij mensen uit het westen land. Afhankelijk van de reacties zal men een onderzoe$ijzon< ten, waarna er een boekje wordt uitgebracht waarmee stellenden eventueel een breintreinproject kunnen Deze maand nog wordt er een enquête gehouden, project een meer definitieve opzet zal krijgen. De een boekwerkje over de breintrein is overeenkomstig se project. De Nederlandse Spoorwegen willen pas op het idee duidelijk blijkt dat het bij de reizigers aanslaat. De heer ma van de afdeling voorlichting zegt, dat het geen taak NS is, en ook dat er een duidelijk verschil bestaat tussen gelse en de Nederlandse situatie. „In Engeland, Frankrijk, lopen de meeste verbindingen via de sen. Daardoor ontstaat er een concentratie van mensen gere tijd in de trein zitten. Daardoor kunnen er in gemakkelijker geïnteresseerden worden gevonden dan derland", meent hij. Een ander probleem, dat bij de realisering van het project om de hoek komt kijken, is het feit dat de NS ook z >n3s s de breintreinen al met een tekort aan materieel zit. In theif. alles mogelijk, aldus de "NS, maar je kunt niet om extra gaan vragen op een moment dat die ruimte er niet eens materieel is er bij de NS wel het nodige besteld. Dit jaar gend jaar komen er in totaal zo'n 200 rijtuigen bij; sprinters is in bestelling. Het tekort aan materieel 1978 toen de NS rekende op 1 procent teruggang in het saanbod, maar daarvoor in de plaats kwam een groei reizgersaanbod van maar liefst acht procent. Ook reizigers die in de trein nog wat aan de studie willen buiten het idee van de breintrein om, ziet men onder de omstandigheden bij de NS nog niet zo zitten. Het dus in eerste instantie op de resultaten van het onderzoe een 1 de heren Karei en Bakker. Belangstellenden, die meer willen weten over het project trein, kunnen bellen met Matthieu Karei of Bert Bakker. Zpten I bereikbaar onder telefoonnummer 020-262624, dat is de culteit Andragologie van de Universiteit van Schrijven mag ook: het adres is: Subfaculteit Andragologie van de Universiteit van Grote Bickerstraat 72, 1013 KS te Amsterdam. Graag duidelijk op de brief vermelden: „Breintrein

Leidse Courant | 1980 | | pagina 10