De hoogste NMB spaarrente. k'oolse leiders bepleiten eenheid ■L Lid Belgisch „Jeugdfront schiet Marokkanen neer NMB ievondst erdreven Jordanië en Syrië trekken troepen terug Grootste satelliet voor communicatie de lucht in ertegenwoordiger Reagan bepleit orming Palestijnse staat 7 Pandbriefbiljetten (5jaar) Woningen gevorderd voor slachtoffers aardbeving U kunt nü profiteren van de hoge spaarrente bij de NMB. Van die hoge rente kunt u 5 of 6 jaar lang verzekerd zijn. Khalkali rechter af Premier Thatcher versneld op bezoek in Ierland Spaarpandbiljeften (5 jaar) JITENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 8 DECEMBER 1980 PAGINA 7 2 AZ( >nder :rolife, ongen Prinse nder icKHOLM De hoe- Jor|ieid olie ter waarde van miljard vaten (van 159 die in het westen van rië gevonden zou zijn, veel minder voor dan is rdinge fgereerd. Dit zegt Pe- udies, het Zweedse on- oeksinstituut dat zater- een grote olievondst in gebied meldde. Volgens ostudies is het rapport eerd weergegeven, tioge functionaris van het ische ministerie van geo- had in het weekeinde eens ontkend dat er in Si- een gigantische oliereser- )U zijn ontdekt, hoofdredacteur van een rikaans vaktijdschrift op k gebied van olie en 'gas ide de ontdekking van istudies belachelijk. „Het eld waarvan sprake is bij (studies is al in 1965 gesig- ird", aldus hoofdredacteur i Kinney. DAMASCUS Na de met succes bekroonde bemiddelings poging door Saoedi-Arabië in het conflict tussen Jordanië en Syrië, heeft de ontspanning in beider betrekkingen zich in het weekeinde doorgezet. In de nacht van zaterdag op zondag trokken de troepen zich verder terug van de grens waar zij zich de afgelopen week hadden samengetrokken. Voorts werd de toon die Jordanië en Syrië tegen elkaar aan geslagen hebben wat minder heftig. Gistermorgen kwam de secretaris-generaal van de Arabische Liga, Chadli Chlibi, in de Syrische hoofdstad aan om zijn steen tje aan de ontspanning bij te dragen. Na gesprekken met de Sy rische minister van buitenlandse zaken, Chaddam en president El-Assad en vertegenwoordigers van de Palestijnse bevrijdings organisatie, zou Chlibi naar de Jordaanse hoofdstad Amman gaan. De ontspanning in het Jordaans-Syrische conflict was donder dag begonnen, nadat prins Abdoella Ibn Abdelaziz van Saoedi- Arabië in een pendel tussen beide hoofdsteden, Syrië ertoe had weten te brengen zijn soldaten etappegewijs uit het grensgebied met Jordanië terug te trekken. Wat Syrië eigenlijk voor ogen heeft gestaan, menen waarne mers, is het bang maken van Jordanië, omdat dit land in de Iraans-Iraakse grensoorlog aan de kant van Irak staat. wmiaÈÊBÊÊmaÊÊÊÊKÊËÊBÊwm CAPE CANAVERAL De grootste com municatiesatelliet ooit in de ruimte ge bracht, de 1930 kilo zware en zeven meter lange „Intelsat 5" is zaterdagavond met suc ces gelanceerd. „Intelsat 5" moet op een hoogte van 36.000 kilometer boven de Atlan tische oceaan met de aarde gaan meedraaien en een telecommunicatieverbinding tussen Noord-Amerika en Europa gaan onderhou den. De satelliet heeft een capaciteit van 12.000 tele foongesprekken en beschikt over twee televi siekanalen. De capaciteit van Intelsat 5, de eer ste in een serie van negen telecommunicatiesa- tellieten, is twee keer zo groot als die van vori ge satellieten. De satelliet, die met een Ameri kaans „Atlas-centaur"-raket werd gelanceerd, is in de Verenigde Staten gebouwd en is een project van 105 landen, verenigd in de interna tionale telecommunicatiesatelliet organisatie. De lancering van de Intelsat V. RSCHAU, WASHINGTON De Poolse leiding heeft dit (skeinde te kennen gegeven zij zich hard wil maken j>r de beslissingen die vrijdag de geheime topbijeenkomst Oostblokleiders in Moskou genomen. In een verslag de Poolse staatstelevisie dit ekeinde werd gezegd dat de ling zich zal inzetten voor de slissende verdediging van de rtijlijn tegen tegenstanders in het socialisme. Zij creëren een situatie van wetteloosheid en verstoren het sociale en eco nomische leven en votrmen daarom een contra-revolutio nair gevaar". Deze taal moest kennelijk duidelijk maken dat de partijleiders na hun terugkeer uit Moskou ernst willen maken met hun poging hun gezag na weken van arbeidsonrust te herstellen. Hoe belangrijk de geheime topontmoeting werd ge vonden, waarover overigens niets inhoudelijks werd meegedeeld, bleek uit het feit dat in het televisieverslag reacties uit West-Europa wer den aangehaald. De westelijke media hebben, zo werd gesteld, de vergadering als een duide lijk bewijs van vertrouwen in de Poolse leider Kania, opgevat. Deze media stopten ook met het verder verspreiden van wat genoemd werd alarmerende berichten over gevaren die voor Polen zouden dreigen, aldus de televisie. Het grootste dagblad van Polen heeft zaterdag eveneens een hartstochtelijk pleidooi gehouden wordt het niet-politieke karakter van de vrije vakbonden geaccentueerd. De Sovjet-Unie heeft in principe alle voorberei dingen voltooid die nodig zouden zijn voor een inval in Polen, maar er zijn nog steeds geen aanwijzingen dat men die plannen ook wil gaan voor eenheid en rust in het land. Volgens het uitvoeren. Deze mededeling staat in een com- blad zou er in Polen eemgrote coalitie gevormd moeten worden van leaen van vrije vakbon den, communisten en rooms-katholieken. Zij zouden moeten streven naar een nieuw tijdperk van samenwerking. Het blad dringt er bij de bevolking op aan begrip te tonen voor de posi tie van de leiders en hun een kans te geven hun gezag opnieuw te bevestigen. Het blad vindt dat de vakbond Solidariteit tot nu zich genoeg verantwoordelijk heeft getoond. Het Poolse persbureau PAP meldde gisteren dat er in grote lijnen overeenstemming bereikt was over een wet op de vakbonden. Daarin muniqué dat het Witte Huis gisteren aan de pers heeft verstrekt. Volgens hoge regeringsfunctionarissen drukt deze nieuwe verklaring over Polen de twee de binnen een week tijd de bezorgdheid uit van het Witte Huis over de ontwikkelingen in Polen. President Carter vergaderde gisteren met zijn naaste medewerkers de gehele dag over de ontwikkelingen in Polen. Volgens functionarissen heeft de topontmoeting van vrijdag de mogelijkheid van een aanstaande Russische inval in Polen eerder dichterbij ge bracht dan afgewend. VORK De Ameri- ynse senator Charles py heeft tegen Russische ers verklaard dat hij 'stander is van een Pa- jnse staat met Yasser fat, de voorman van de istijnse Bevrijdingsorga* tie PLO, als leider. De York Times wist dit weekeinde te melden. litlatingen van Percy, die vorige maand een ver- nend bezoek bracht aan kou, hebben de overgangs- g van de aanstaande presi- t Reagan in verlegenheid acht. Percy zal naar alle rschijnlijkheid de nieuwe zitter worden van de in- drijke senaatscommissie buitenlandse betrekkin- Voordat Percy zijn be ging brengen aan Mos had hij gezegd dat „zijn :hten waren ontwikkeld in coördinatie met de nieuw ge kozen president Reagan". Daaruit zou dan blijken dat de Amerikaanse regering voor stander is van een afzonderlij ke Palestijnse staat. Reagan heeft echter tot op s heden steeds het tegendeel beweerd. In een eerder deze week ver zonden brief aan president Sa- dat van Egypte en premier Be gin van Israël verklaart Rea gan dat hij het onder president Carter opgebouwde kader van Camp David-akkoorden voor vredesonderhandelingen inza ke het Midden-Oosten zal handhaven. Een woordvoerder van het overgangsteam van Reagan zei met stomheid geslagen te zijn over een aantal zaken die Percy tegen de Russen heeft gezegd. Op de westelijke Jordaanoever is het Israëlische leger gisteren in actie gekomen om te ver hinderen dat Arabische jonge ren massaal zouden demon streren tegen de definitieve verbanning van twee Pales tijnse burgemeesters. Het Is raëlische gerechtshof had vrij dag geoordeeld dat de verban ning van burgemeester Fafd Al-Qawasme van Hebron en burgemeester Mohammed Mil- ham van Chalchoul rechtma tig was, maar, zo zei het erbij, het was aangewezen ze voorlo pig op de westelijke Jordaan oever te laten. De verbanning van de twee burgemeesters geschiedde in mei als vergeldingsmaatregel voor het in koelen bloede do den van zes joden. Volgens de Israëlische autoriteiten waren de Palestijnen door de burge meesters tegen de joden opge zet. De burgemeesters hebben in Beiroet verklaard dat zij al les zullen doen om terug te ke- t.' akers houden >oreilanden zet A Stakende arbeiders Peruaanse olie-industrie ieer en meester op zestien eilanden voor de noorde- kust van Peru. Ook aan 'al werd gestaakt. Volgens berichten hebben elfdui- arbeiders van olie-instal- in het noorden van het het werk neergelegd. Het hil begon vorige week dag, toen arbeiders van de irikaanse oliemaatschappij o 36 booreilanden voor de laanse kust bezetten en toezichthoudend personeel zonden. De stakers eisen ontslagen collega's weer in st worden genomen en dat garanties komen tegen i ïtuele toekomstige ontsla- lenuwoorlog" dn ritse facisten NDEN Het uiterst- Itse Britse „Nationale nt" is een zenuwoorlog be nen tegen vooraanstaande tegenstanders, met ie ijveraars tegen racisme kernwapens. In een jeugd- van het front zijn de na- adressen en telefoon- nmers van veertien men- gepubliceerd. ij geloven dat nu de tijd rijp 'oor een zenuwoorlog. Tot ver hebben wij ons wat het ruik van deze terreurtac- betreft terughoudend op- 'ld", aldus het blad. De ac- heeft er toe geleid dat de "okkenen onder meer pak ken met uitwerpselen heb- ontvangen. De liberale, ie Guardian" heeft zater- in een artikel óver de ac- van het „Nationale Front" het adres van het betrok- jeugdblad vermeld. I ADVERTENTIES] 4Q/ Pandbriefbiljetten, looptijd 5 jaar. 1/1) Het huidige rentepercentage is 10'/2% (effectief rende- KJ ment ca. 10.50%). I n coupures van f 1.000,- en mm f10.000,-. Aan toonder. Groeit in 5 jaar naar resp. f 1.647,- en f 16.470,-. Na twee jaar reeds inwisselbaar tegen rente-aanpassing. Rente ingaande de le of 16e van de maand. ^kWestland Utrecht Hypotheekbank Leiden, Botermarkt 28/hoek 't Gangetje, 071-13 2645 Een vrouw neemt een hap uit een stuk brood, terwijl de regen neerklettert op haar uit afvalhout en aluminiumplaten opgetrok ken onderkomen in het Italiaanse rampgebied. ROME In Zuid-Italië wor den op korte termijn zeker 70.000 woningen gevorderd, opdat de dakloze overleven den van de aardbevings instantie denkt aan tweede woningen en vakantiehuisjes. De staat zou de eigenaars huur willen betalen in ruil voor de ramp de winter in wat ge- vordering, rieflijker omstandigheden *n. ^.et rampgebied stijgt de be- kunnen doorbrengen dan in de tenten en caravans, waar in ze nu bivakkeren. De speciale commissaris voor de hulpverlening aan de slachtoffers, Giuseppe Zam- berletti, heeft gisteren verder meegedeeld dat men in eerste VisteTèrmijn Spaarrekening vaste looptijd,vaste rente. Op een spaanvkoiiiif! 5 of bjaar knjip u hel hoogste roihpcnciitagc. Met een Vaste Termijn Spaar rekening van de NMB weet u tevo ren precies waar u aan toe bent. Naar keuze 6, 5, 4, 3 of 2 jaar. Bij de langste looptijd, 5 of 6 jaar, hoort de hoogste rente. En let u eens op het percentage: nü is het voor u bijzonder gunstig om zo'n rekening te openen. Minimale storting f1000,- Tegoeden niet tussen- De NMB denkt met u mee. reidheid om voorlopig de ver woeste dorpen te verlaten. Mensen die emigreren, hebben de verzekering gekregen dat ze op elk gewenst moment naar hun geboorteomgeving terug mogen keren. In Napels alleen al zijn onge veer 50.000 mensen dakloos. Zij verblijven op straat, in be zette schoolgebouwen en in opvangkampen in het haven gebied. Het dodental van de aardbe ving, die twee weken geleden Napels en omgeving trof, ligt officieel op 3.100, terwijl 1.575 mensen als vermist geregi streerd staan. Het aantal ge wonden bedraagt 7.671 perso nen. TEHERAN De islamitische rechter Sadegh Khalkali, die onder meer verantwoordelijk is voor de vele doodvonnissen tegen handelaren in verdoven de middelen, heeft gisteren ontslag genomen als leider van de bestrijdingsdienst van ver dovende middelen. Het Iraan- se persbureau Pars deelde mee dat de ayatollah in het parle ment deze functie ter beschik king had gesteld, nadat ver scheidene afgevaardigden in de Majlis hem van onregelma tigheden met geld hadden be ticht. De krant Islamitische Revolutie, die de spreekbuis is van president Bani-Sadr schreef dat twee kooplieden uit Isfahan Jegen betaling van 900.000 gulden hun terdoodve roordeling omgezet kregen in levenslang. De kleinzoon van Khomeiny, Hossein Kho- meiny, klaagde enkele dagen eerder de door Khalkali uitge sproken vonnissen aan, omdat ze niet stroken „met de islami tische wijze van rechtspre ken". Kans op ministerschap zoon Brezjnjev MOSKOU De kans is groot dat binnenkort Joerdi Brezjn jev benoemd wordt tot minis ter voor buitenlandse handel van de Sovjet-Unie. De 45-jari- ge zoon van het Russische staatshoofd zou in die functie de ernstig zieke Nikolai Pato- litsjev (72) opvolgenf Een en ander is zondag gemeld uit Russische bron, maar niet offi cieel bevestigd. Brezjnjev jr. is sinds 1976 onderminister van buitenlandse handel en daar door vaak in het buitenland. De Britse kroonprins Charles tijdens zijn reis door India op bezoek in Calcutta bij moeder Teresa, die hem toont hoe dagelijks het voedsel wordt ver deeld. OVERLEG OVER IRA-HONGERSTAKERS (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De Britse premier Margaret Thatcher heeft eensklaps erge haast om in Dublin te gaan praten met haar Ierse ambtgenoot Charles Haughey. Inplaats van over een week, zoals oorspronkelijk gezegd was, wordt ze er vandaag al verwacht. De reden van deze vervroéging is toenemende Britse en Ierse bezorgdheid in verband met de hongersta king van tien IRA-leden in Noordierse gevangenissen. Twee van de zeven mannelijke hongerstakers beginnen naar ver luidt tekenen van uitputting te vertonen. Hieruit volgt, dat ze spoedig in levensgevaar zouden kunnen verkeren. Van daag is hun actie, die tot doel heeft een politieke status voor alle gevangen IRA-leden af te dwingen, zijn zevende week ingegaan. De Britse minister van Noord-Ierland, Humphrey Atkins, zei de afgelopen week nog dat Londen geen politieke concessies zou doen. Maar hij liet toch doorschemeren dat humanitaire maatre gelen in overweging genomen zouden kunnen worden om het leven in de Noordierse gevangenissen dragelijker te maken. Die uitspraak was een duidelijk teken, dat de regering Thatcher een compromis wil aangaan. Nieuwe martelaren van de IRA kunnen Engeland alleen onheil brengen. Men mag dan ook verwachten, dat de regering That cher nog op het nippertje zal tussenkomen om te vermijden dat zich in Maze-gevangenis van Belfast sterfgevallen voordoen. De hongerstakers hebben echter gezworen, dat zij hun actie zullen volhouden tot het bittere einde, tenzij hun eis ingewilligd wordt. Aan de Brits-Ierse topconferentie in Dublin wordt aan Londense zijde ook deelgenomen door minister van buitenlandse zaken Carrington en de minister van Noord-Ierland, Humphrey At kins. Het is zeven jaar geleden, dat de Britten een zo belangrijke delegatie naar de Ierse hoofdstad hebben gestuurd. De Ierse overheid heeft uitgebreide veiligheidsmaatregelen ge troffen om premier Thatcher te beschermen tegen betogingen en aanslagen. Zaterdag hebben in Dublin naar schatting 30.000 Ieren betoogd voor de hongerstakers van de Maze en de vrou wengevangenis van Armagh. Hoewel de politie een woeste aan val op de Britse ambassade verwachtte, kende de demonstratie een vrij rustig verloop. Gisteren werden massabetogingen ge houden voor het welzijn van de Noordierse hongerstakers in Ul ster en in Londen. Ook deze demonstraties verliepen zonder in cidenten, maar de Britten krijgen overal te horen, dat ze Ulster moeten ontruimen. gtfj Spanrpandbiljcttcn, looptijd 5 jaar. 'I Het huidige rcntcjxrccntngc is 10,6%. Groeit IJlV TFin een vaste looptijd van 5 jaar naar f 1.000,-, AVHfO/0 tesp. f 5.(XX),-. Aan toonder. Het huidige aankoopbedrag is f 6(X),- resp. f 3.(XX),- (door afronding op f 5,- resp. f 25,- naar beneden wordt het effectief rendement ca. 10.76%). Dagelijks ingaande rente, WestSand Utrecht Hypotheekbank Leiden, Botermarkt 28/hoek 't Gangetje, 071-13 2645 EXTRÈEM-RECHTS WEER IN OPSPRAAK (Van onze correspondent het café. Volgens getuigen zouden ze sa- zijn plaats", aldus de bewindsman". Hij Mare de Koninck) men moeilijkheden hebben gemaakt over doelde onder meer op het trage vervol- BRUSSEL De Belgische minister de rekening die de Marokkanen overigens gingsbeleid dat de justitie in België voert van justitie Philippe Moureaux heeft al hadden voldaan. Onder de uitroep „wat tegen neofastische organisaties. Mede-oor afgelopen zaterdag een openbare op- doen jullie trouwens hier?" was de student zaak is de Vlaams-Waalse tegenstelling, roep aan het Belgische volk tot grote Tneteen gaan schieten. De jongeman was Tot nog toe werd extreem-rechts in België waakzaamheid gedaan, na een moord in gezelschap van twee andere leden van veelal vereenzelvigd met de Vlaamse Be- in een café in Brussel. Een lid van de Jeugdfront. Zë kwamen juist van een ge- weging. Met name de para-militaire extreem-rechtse groepering „Jeugd- heime militaristische training, waarbij Vlaamse Militanten Orde (VMO) is docr front" schoot daar, na een woordenwis- schietoefeningen waren gehouden. gewelddaden tegen Franstaligen, commu- seling te hebben uitgelokt, drie Marok- Justitie-minister Moureaux belegde zater- nisten en gastarbeiders voortdurend in kanen neer. Een van de mannen was op dagmiddag in Brussel speciaal een pers- het nieuws, slag dood, de twee anderen raakten ge- conferentie over het gebeurde. Hij zei dat wond. de moord het tragische bewijs is van de Het Jeugdfront („Front de la Jeunesse") is opleving van het racisme in België. „We echter een Waalse groepering, die vooral leren hieruit dat deze ideologie niet moet banden onderhoudt met de Italiaanse r.eo- De dader, een 22-jarige medicijnenstudent worden onderschat, maar bestreden met fascistische PSI. Teksten van Mussolini en uit Brussel, was gisteren nog voortvluch- alle middelen waarover de demokratie be- van SS-liederen zijn de „bijbel" van het tig. Hij is de vriend van het barmeisje van schikt. Lankmoedigheid is niet meer op Jeugdfront.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7