9,75/. amaica maakt 41 miljoen aan jntwikkelings- nilp „zoek" ABN Bank Bevolking vervuilde polder krijgt informatie Weinig wijziging in voorkeur der kiezers Oï kiitse justitie begint vervolging oorlogsmisdadiger llachtoffer van „pure intimidatie Spaanplaatgas verwekt kanker Groeikasbiljet JNENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 8 DECEMBER 1980 PAGINA 5 HAAG De officier van justitie in jmund, Klaus Schacht, zal binnenkort /6-jarige oorlogsmisdadiger Wilhelm Bos ussing fhet Westduitse Hattingen aanklagen we- zijn betrokkenheid bij de moord op de Werdamse politieman A. Beens. Dit is be- n Sigd door jhr. mr. L. de Beaufort, de Ne- Jandse officier van justitie die belast is ln v» de opsporing van oorlogsmisdadigers, is was in Drenthe ondergedoken, waar hij door een Arbeitseinsatzkommando, waarvan Bos deel uitmaakte, werd gearresteerd. Op weg naar Assen werd hij door twee SD'ers neerge schoten. De bijzondere strafkamer van de rechtbank in Assen veroordeelde Bos in 1949 voor zijn betrokkenheid hierbij tot de doods traf. Bos is nog niet aangehouden, omdat hij momen teel ziek is. Tweemaal per week moet hij zich bij de politie melden. Zijn paspoort is hem'afge- se openbaar ministerie werd besloten in de nomen. Over de nationaliteit van Bos bestaat Bondsrepubliek tegen Bos een vervolging in te onduidelijkheid. Het is niet uitgesloten dat hij stellen, omdat uitlevering niet haalbaar werd zijn Nederlanderschap verloren heeft, maar het geacht. Of het tot een berechting zal komen is zou jaren vergen om dit uit te zoeken, aldus jhr. te betwijfelen. Mr. De Beaufort verwacht be- De Beaufort. wijsrechtelijke problemen: „Het Duitse recht verlangt ontzettend veel bewijs. Er moeten vol- Vorige maand zijn in de zaak door de Duitse doende getuigen zijn en die moeten zich vol- justitie en de Nederlandse rechter-commissaris doende kpnnen herinneren", aldus de Neder- vijf getuigen gehoord. In overleg met het Duit- landse officier. i bijk de po t de het HAAG Het ministerie van Ontwik- ingssamenwerking is aan het uitzoeken er met 41 miljoen gulden gebeurd is, die Ierland in juni van dit jaar heeft overge- ikt aan Jamaica. Het gaat hier om geld, het eiland in het Caraïbisch gebied no- had om het tekort op de betalingsbalans kleiner te maken. besteding van 8 van de in totaal ƒ49 oen is door Jamaica aan het ministerie in Haag goedkeuring gevraagd (en verkre- De Nederlandse ambassade in Jamaica e p beert ter plaatse te achterhalen wat er met de rest van het geld gebeurd is. Het tweedé-ka- merlid mevrouw Verkerk-Terpstra (VVD) zal minister de Koning van Ontwikkelingssamen werking over deze zaak schriftelijke vragen stellen. De Nederlandse miljoenen waren bestemd ter leniging van de ergste nood, b.v. gebrek aan voedsel. Het is nog onbekend wie er schuld heeft aan de verdwijning van het geld: de hui- dige of de vórige regering. Twee maanden gele den werd de socialist Michael Manley, die zich sterk op Cuba richtte, in de verkiezingen ver slagen door Edward Seaga, die georiënteerd is op dè Verenigde Staten. Lord op Drakensteyn Koningin Beatrix heeft zaterdag op Kasteel Drakensteyn Lord Carrington ontvangen. De Britse minister van buitenlandse zaken was voor besprekingen in Nederland. Bij het beleefdheidsbezoek was ook Lady Carrington (recljts) aanwezig. Bijna éénderde weggebruikers neemt onveilige geneesmiddelen UTRECHT Twintig tot dertig procent van de weggebrui kers in Nederland neemt regelmatig geneesmiddelen die het rijgedrag nadelig beïnvloeden. Dat blijkt uit een prak tijkonderzoek, verricht door dr. J.J. de Gier. De Gier promo veerde vandaag op dit onderzoek aan de Utrechtse universi teit tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen. Dr. De Gier heeft het rijgedrag bij zijn onderzoek laten beoorde len door ervaren waarnemers. Zij kwamen bij de rijtests steeds weer tot de conclusie dat het rijgedrag van geneesmiddelenge bruikers aanmerkelijk slechter is dan van niet-gebruikers. Het geneesmiddelenonderzoek van De Gier zou, merkte de doc tor bij zijn promotie op, er toe kunnen leiden dat de bloedproef wordt vervangen door een speekselproef. Uit het onderzoek kwam namelijk naar voren dat er een sterke overeenkomst be staat tussen de concentraties van geneesmiddelen in het bloed en in het speeksel. Dat zou, veronderstelt De Gier, ook met alco hol het geval kunnen zijn. AAGSE ADVOCATEN UIT SURINAME GEVLUCHT JHIPHOL De twee Nederlandse 'ocaten mr. G. Spong en mr. M. adimiroff beiden uit Den Haag zijn gisteravond op Schiphol te- __:keerd uit Paramaribo. Ze wa in aangetrokken als verdedigers in 't proces tegen de verdachten van „linkse coup" maar hebben, zon-' r de uitspraak af te wachten, Suri- me in het diepste geheim verlaten, igens mr. Spong is hij het slacht- 'er geworden van „pure intimida- name gereisd. Hoewel hij van de presi dent van het Surinaamse Hof prof. Waaldijk toestemming had gekregen als verdediger op te treden, bleek bij aankomst vice-premier Haakmat (te vens minister van buitenlandse zaken, van justitie en van leger en politie) er anders over te denken. De avond voor het proces werd Spong van zijn bed ge licht en vastgehouden. Protesten bij de f>resident van het Hof, bij de Neder- andse ambassadeur, bij de bevelhebber van'het Surinaamse leger en bij Haak mat zelf, hadden tot resultaat dat Spong na elf uur werd vrijgelaten. Spong elf vindt dat hij „nogal schappelijk is be handeld", al heeft hij al die tijd op een stoel in een helverlichte kamer moeten zitten. De aanklacht werd enkele ma len veranderd. Eerst heette het dat hij „het staatshoofd had beledigd". Daarna werd het „overtreding van de arbeids wet" en in derde instantie werd gerept van „staatsgevaarlijke activiteiten". Majoor Bouterse, bevelhebber van het Surinaamse leger waarschuwde Spong dat zijn vrijlating niet betekende dat hij niet opnieuw zou worden opgepakt. Daarop besloten de advocaten het land te verlaten. In het diepste geheim vlo gen zij via Curagao naar Brussel en vandaar naar Nederland. Op Schiphol toonden de beide advoca ten zich tevreden met de wijze waarop prof. Waaldijk het proces heeft geleid. „De militairen hebben zich vergist; prof. Waaldijk staat helemaal niet zo welwillend tegenover hen", aldus mr. Spong. De Nederlandse journalist Rob Heukels was zaterdag al uit Suriname op Schip hol aangekomen. Hij was niet uitgewe zen, maar voor de keus gesteld onmid- delijk te vertrekken of eerst het onder zoek in zijn „zaak" af te wachten. Hij koos voor de eerste mogelijkheid omdat het onderzoek zeker zo'n veertien da gen zou duren. Steun van ministerie voor Avebe ZWOLLE Minister Gin jaar van volksgezondheid en milieuhygiëne is in principe bereid geld te geven voor een waterzuiveringsinstalla tie bij „Onder Ons", de aard appelmeelfabriek van het Avebe-concern in het Over ijsselse De Krim. Gedepu teerde Staten van Overijssel hebben dit zaterdag bekend gemaakt. De toezegging van de minister valt samen met de mededeling van zijn college Braks van landbouw dat hij in maart of april een besluit zal nemen over het al dan niet sluiten van een zesde fabriek van het Avebe-concern. Bij een bezoek aan het bedrijf in De Krim heeft Ginjaar onlangs gezegd dat sluiting van deze vestiging een forse kapitaalsvernietiging zou betekenen, aangezien er de afgelopen jaren al veel voorzieningen op het gebied van het milieu zijn genomen. Detailhandel demonstreert tegen hogere accijnzen AMSTERDAM Bovag-on- dernemers, sigarenwinke liers en slijters demonstre ren morgen in het Rai-con- gresgebouw te Amsterdam tegen de aangekondigde ac cijnsverhogingen op alcohol, benzine en tabak. De belastingverhogingen zul len, zo voorspelt het Konink lijk Nederlands Ondernemers Verbond (KNOV) in een spe ciale actiekrant, bij de detail handel en Bovag-bedrijven minstens 6000 arbeidsplaatsen kosten en een aanzienlijke om zetdaling opleveren. In de actiekrant noemt het KNOV het fiscaal beleid van de' overheid „onredelijk, selec tief en onbillijk". Volgens het Verbond tonen berekeningen duidelijk aan dat accijnsverho ging uiteindelijk minder belas tinggeld in de schatkist brengt, omdat de omzetten met 15 tot 25 procent zullen teruglopen. ONDERZOEK WIJST UIT: DEN HAAG Spaanplaatgas is kankerverwekkend. Dat heeft een onderzoek aan het Chemical Industrie Institute of Toxicology in Amerika uitgewezen. Het ministerie van volksgezondheid en milieuhygiëne heeft maatregelen tep aanzien van het gebruik van spaanplaat in voorbereiding. Uit het onderzoek bleek dat zelfs zeer lage concentraties formal dehyde, dat in spaanplaat is verwerkt, woekeringen van cel weefsel kunnen veroorzaken. Van 240 ratten die achttien maan den aan vijftien deeltjes formaldehyde per miljoen deeltjes lucht werden blootgesteld (de Nederlandse norm is 0,1 deeltje per mil joen deeltjes lucht) kregen liefst 36 ratten luchtwegtumoren. Deskundigen verwachten dat de norm in Nederland als gevolg van de Amerikaanse onderzoeksresultaten zal moeten worden verscherpt. Het ministerie van volksgezondheid zou zo'n norm bijstelling ernstig overwegen. Het is niet uitgesloten dat spaan plaat uit Nederlandse gebouwen zal moeten worden weggebro ken. Formaldehyde is ook verwerkt in isolatieschuim. Tevens wordt de stof als desinfectiemiddel gebruikt in operatiezalen. Ook lij- kenbalsemers komen er veel mee in contact. Daf-Trucks: vervolgorders Fokker nodig EINDHOVEN Fokkei moet snel met een vervol' gorder voor F-16 landingsge stellen komen, om de werk gelegenheid bij de divisie speciale producten van Dal Trucks in Eindhoven ook na 1982 te kunnen garanderen. Dat staat in de Daf-bode, hei Daf heeft inmiddels 209 lan dingsgestellen voor het Fok ker gevechtsvliegtuig afgele verd. Rest nog een order ter grootte van 290 landingsgestel len, genoeg om de productie tot medio 1982 te garanderen. Daarna, stelt de Daf-böde -is, minstens een aanvullende or der nodig van 130 landingsge stellen per jaar. Die orders moeten nu al geplaatst wor den, omdat de besteltijd voor de speciale materialen achttien maanden is. CDA-jongeren: jeugd moet teveel inleveren UTRECHT De plannen van het kabinet tot verlaging van de minimum-jeugdlonen, de weddes van dienstplichti gen en de kinderbijslag voor gedeeltelijk leerplichtigen lei den ertoe dat de jongeren een onevenredig grote bijdrage le veren in de noodzakelijke inkomensmatiging. Dit standpunt heeft het bestuur van de CD JA, de jongeren-orga nisatie van het CDA, zaterdag in een vergadering in Utrecht in genomen. De jongerenorganisatie doet dan ook een beroep op het kabinet, de plannen zo te veranderen dat die onevenredig heid verdwijnt. Diplomatieke status redt consul in diploma-affaire ROTTERDAM De consul van Panama in Rotterdam hoeft niet voor de rechtbank te verschijnen voor het afge ven van een vals stuurmansdiploma. De consul, Emilia Saied, bezit diplomatieke onschendbaarheid bij diensthan- delingen Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken zaterdag meegedeeld. Het afgeven van stuurmansdiplo ma's behoort volgens het ministerie tot de normale diensthande- lingen, waarvoor de consul berispt kan worden of - in het uiter ste geval - uitgewezen, maar die hem niet voor de Nederlandse rechter kan brengen. De zaak met de valse dipolma's kwam aan het licht toen een Rotterdams ANP-journalist voor 500 gulden een nagemaakt Panamees stuurmansdiploma kocht op het con sulaat in Rotterdam. ADVERTENTIE Na 5 jaar. Waardepapier aan toonder. Vrij overdraagbaar. Reeds na 2 jaar dagelijks te verzilveren. inwisseling verzilverings- waarde rente na 2 jaar na 3 jaar na 4 jaar na 5 jaar fl.171,81 f 1.277,29 f 1.398,68 f 1.592,29 8,25% 8,50% 8,75% 9,75% Groeiende rente vanaf het derde jaar. Rentevergoeding over geheel verstreken jaren op basis van samengestelde interest. Aankoopprijs f1.000,- en f10.000,-. Viditel 369. VD-VOORZITTER: ftrek rente lagere ypotheek is onbespreekbaar lujt (Van onze parlementaire redactie lun HAAG VVD-voorzitter Korthals Altes vindt het ivaardbaar, dat de grens voor aftrek van hypotheekrente 540.000 gulden komt te liggen, zoals door het kabinet is orgesteld. Aan dat bedrag moet echter niet meer getornd orden, zei hij zaterdag voor de radio, n, alen verdere beperking van de aftrekmogelijkheid is voor mij len bespreekbaar", aldus Korthals Altes. Hij vond voor de beper- ;oe( ng van de aftrek van hypotheekrente een rechtvaardiging in ver t feit, dat ook op andere gebieden, met name op dat van de rsoonlijke leningen, grenzen worden gesteld aan aftrekmoge- Dpheden. te (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De voorkeur van de Neder landse kiezers is de laatste maanden weinig veranderd, zo blijkt uit het resultaat van de jongste enquête van het Bureau Lagendijk in opdracht van de Avro. Zouden er in no vember verkiezingen zijn gehouden dan zou de PvdA 31.1 procent van de stemmen heb ben gekregen, het CDA 30.7 procent, D'66 16.8 procent en de VVD 12.3 procent. Tijdens de vorige opiniepeiling van Lagendijk in augustus waren de percentages PvdA 29.6, CDA 30.5, D'66 17.6 en VVD 12.6. De PvdA en het CDA stegen dus iets, de socia listen echter wel zoveel meer, dat zij het CDA voorbijstreefden. De liberalen moesten opnieuw een veertje laten. D'66 lijkt met een teruggang van 0.8 procent over het hoogtepunt heen, maar staat altijd nog mijlenver boven het ver kiezingsresultaat van 1977, toen de Democraten niet verder dan 5,6 procent kwamen. Opmerkelijk was in het november-resultaat, dat driekwart van de ondervraagden zich zeker noemde van zijn keuze. Het meest onzeker over hun uiteindelijke keuze toonden zich de kie zers, die nu dé voorkeur gaven aan D'66. Ook als deze partij nu niet in stemmental was ge daald zou zij samen met de PvdA nog niet een meerderheid in het parlement hebben kunnen bereiken. PvdA-voorzitter Max van den Berg zei zaterdag voor de Vara-radio, dat zijn partij na de komende verkiezingen het liefst samen wil regeren met D'66, eventueel aangevuld met de steun van de kleine linkse partijen. Tijdens een discussie met CDA-voorzitter Piet Bukman noemde hij de christelijken heel na drukkelijk een tweede keuze voor zijn partij wat een kabinetsformatie betreft, omdat het CDA-program op tal van essentiële punten botst met dat van de PvdA; hij gaf een coalitie PvdA/CDA slechts een heel kleine kans. Buk man daarentegen wilde alle mogelijkheden nog open houden en pas na de verkiezingen de coa litiemogelijkheden bezien. Bukman zei voorts nog, dat het CDA zich ge lukkig prijst meerdere kandidaten te hebben voor het komende lijsttrekkerschap. De narften werden genoemd van Van Agt, Lubbers, De Koning en De Ruiter. Bukman zelf bleek een voorkeur voor Van Agt te hebben. AMSTERDAM De bevol king van Broek in Water land zal donderdagavond 11 december door haar gemeen tebestuur en door het ge meentebestuur van Amster dam worden ingelicht over de situatie rond de Amster damse vuilstortplaats in de V olger meerpolder. Op deze vuilstortplaats zijn, zoals deze krant vorige week heeft gemeld, in de loop van dit jaar vaten met chemisch afval aangetroffen, die daar door Amsterdam zijn gedepo neerd. Enkele van deze vaten bevatten het insectenbestrij dingsmiddel lindaan en het met zwaar giftig dioxine ver ontreinigde ontbladeringsmid- del 2,4,5,T. Amsterdam is van plan ongeveer 250 dicht aan de oppervlakte liggende vaten „op te lepelen". De bijeenkomst van donder dag a.s. zal worden bijgewoond door de Amsterdamse wethou ders Polak (milieuzaken) en Wolffensperger (stadsreini ging) en verschillende deskun digen. Een voorlichter van de gemeente Amsterdam heeft gezegd dat volgende week een rapport gereed zal komen, waarin oplossingen voor lange termijn staan. Dat rapport zal deze maand aan b. en w. van Amsterdam worden overhan- Ondanks de alarmerende berichten over de illegale stort van o.m. dioxine gaat de vuilstort in de Volgermeerpolder bij Broek in Waterland gewoon door. Een vuilnistransport uit Amsterdam pas- sert hier een brug, op weg naar de stortplaats. MINDER KOUD DE BILT - Op de meeste plaatsen ligt nog sneeuw. In de provincie Utrecht ligt nog 6 centimter. In het zuidoosten is de hoeveelheid minder en wordt slechts een centimeter sneeuwhoogte gemeten. De temperatuur daalde gistera vond op Schiphol tot dertien graden onder nul. In Gronin gen werd het min acht graden. Nabij IJslandlag vanmorgen een depressie die naar Zuid- -Scandinavie trekt. Hierdoor draait de wind in de boven lucht naar het westen en wordt minder koude lucht naar ons land gevoerd. Van nacht vriest het minder hard en morgenmiddag liggen de temperaturen in het oosten van het land om het vriespunt. Aan de kust kan de tempera tuur tot omstreeks vier graden oplopen. Er moet wel rekening gehouden worden met mist. Vooruitzichten woensdag: Veel bewolking met later af en toe regen. Invallende dooi met be langrijk hogere temperaturen. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld: voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 2. Min.temp.: omstreeks 6 gra den. Max.temp.: omstreeks 10 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 pro cent. Kans op een geheel droog et maal: 40 procent. Weersgesteldheid van gisteren Weer Me* Min Neer- temp temp «lag Amsterdam mist -0 -13 0.2- De Bilt onbew. -1 -11 0.4 Oeelen onbew. -0 -7 0.IP Eelde mist -2 -9 0.6- Eén op drie academici werkloos SIENA Eén op de de drie Nederlandse academici is wer kloos. In acht jaar tijd verdub belde het percentage werkloze intellectuelen in ons land tot 36 procent in 1980. Nederland heeft daarmee procentueel de meeste werkloze intellectuelen in Europa. Dit trieste record bracht de Amerikaanse socio loog Alvin W. Gouldner giste ren onder de aandacht van 200 sociologen en economen, tij dens een conferentie in Siena (Italië). Gouldner schreef de grote werkloosheid toe aan „ontbrekence mobiliteit" van afgestudeerden. -12 -17 0.2

Leidse Courant | 1980 | | pagina 5