Valkenburgs Castellum lag op kruispunt Romeinse heerbanen Bouw waterschapskantoor Rijpweteringgaat niet iloo Warmondse raadsfracties zoeken naarstig naar geld voor schoolbegeleidingsdienst h Teruglopend aantal kleuters baart Rijnsaterwoude zorgen 'li Langlaufen" in Noordwijk Oude foto's Ter Aar in boekvorm BIJ ALGEMENE BESCHOUWINGEN '4 Ai ARCHEOLOGISCH INSTITUUT BESLUIT ONDERZOEK NAAR ROMEINSE VESTING REGIO LEIDSE COURANT RIJPWETERING Burgemeester en wethou ders van Alkemade hebben uiteindelijk beslo ten geen vergunning te verlenen aan Water schap „De Oude Veenen" voor de bouw van een kantoor aan de Achterdijk te Rijpwetering. Een en ander is een rechtstreeks gevolg van het grote aantal bezwaarschriften, ingediend door de bevolking van Rijpwetering. Hoewel B. en W., aanvankelijk welwillend stonden ten opzichte van de realisering van het desbetref fende bouwplan, hebben zij zich nu anders opge steld. Een wijziging van het bestemmingsplan in die zin dat bebouwing niet meer zal zijn toegestaan achten zij gewenst. Zij stellen de gemeenteraad daarom voor om 15 decembpr een voorbereidings- besluit voor bovenbedoelde gronden te nemen. Een en ander zal tot gevolg hebben dat in de toekomst ook geen andere bouwplannen meer gerealiseerd kunnen worden op de bedoelde gronden aan de Koppoel. Overigens was het waterschap niet de enige be langstellende voor de grond. Holland Boat Service had al eerder een advocaat ingeschakeld om op die plaats een bouwplan voor een jachthaven gereali seerd te krijgen. De toestemming voor deze jacht haven hadden B. en W. al in eerdere instantie ge weigerd. De advocaat meende dat Holland Boat Service de jachthaven zou mogen aanleggen op grond van dezelfde bestemmingsplanwijziging, die nodig was voor de bouw van het Waterschapskan toor. Het is niet onwaarschijnlijk dat de beslissing' B. en W. voor het niet verlenen van een bou< gunning aan Waterschap „De Oude Veenen" een gevolg is van genoemd initiatief van Holl Boat Service. Naar verluidt heeft „De Oude nen" nu het oog laten vallen op grond in brugge voor de bouw van haar kantoor. HAi mund 16-jarig .et Wc zijn ;erdan igd dc tndse de op is was Langlaufers In de dik besneeuwde duinen van de Noordwijkse trimbaan. VV NOORDWIJK Enkele enthousiaste lan glaufers uit Noordwijk hebben het initiatief genomen deze wintersport te introduceren in het duingebied van de badplaats. Men kwam op dit idee na de eerste sneeuwval van dit jaar in november. Een paar sportie- velingen zetten toen in de duinen ten noor den van het dorpje loipes uit, met de trim baan bij Groot Hoogwaak als startplaats. Al meteen bestond er grote belangstelling. Ook gisteren kwamen velen naar de Noord wijkse duinen. De wintersportliefhebbers waanden zich in Oostenrijk of een dergelijk bergland. Tientallen langlaufers uit Noordwijk en wijde omgeving amuseerden zich kostelijk en namen vast een voorproefje op het komende wintersportseizoen. Gezien de weerklank die hun initiatief tot nu toe heeft gevonden, zullen de organisatoren trachten van het langlaufen in de Noordwijkse duinen een traditie te maken. Zodra er weer voldoende sneeuw ligt, trekken geoefende sportlui er op uit om loipes uit te zetten. Begin nelingen kunnen gratis instructie krijgen. Na sneeuwval kan men zich in verbinding stel len met Wally Sport aan de Albert Verwey- straat 46. Telefoon 01719-14991, dat als informa tiecentrum gaat fungeren. Vandaar krijgt men alle gewenste inlichtingen over de wintersport vlak bij huis. „Langlaufen is een sport, die iedereen na een korte instructie kan beoefenen", zegt Ton Sie- bers, een van de initiatiefnemers. „Het is niet aan leeftijd gebonden. Zelfs ouderen kunnen er nog aan beginnen". TER AAR Eén dezer da gen is een herdruk versche nen van het enkele jaren ge leden door de heer L. P. Rietveld samengestelde boek „Oude prentkaarten vertellen over Ter Aar, Lan ge raar en Korteraar". men zien hoe de gemeente Ter Aar er in grootmoeders dagen Van het boek, waarnaar des- uit zag. Dit eerste en enige tijds veel vraag was, is nu boek over de Ter Aarse ge weer in een beperkte oplage in schiedenis is vanaf heden ver- de handel gebracht. Op onge- krijgbaar bij de firma Rietveld veer vijfenzeventig foto's kan op het Vosholplein in Ter Aar. WARMOND De Warmondse ge meenteraad houdt vanmiddag de al gemene beschouwingen als reactie op de aanbiedingsbrief en begrotin gen 1981. Alle drie de raadsfracties zoeken in hun beschouwingen naar een financiële mogelijkheid om War mond te laten deelnemen aan de schoolbegeleidingsdienst. De heer Slingerland (PW) vindt het een sluwe handelswijze van de regering te bezuinigen op de uitkeringen aan ge meenten bedoeld voor onderwijs. De regering toont dan wel aan dat er be zuinigd is maar de gemeenten zitten met de brokken. Zij zijn verplicht het onderwijs in stand te houden en heb ben dus slechts de keus: de voorzienin gen terug te draaien of de belastingen te verhogen. Twee maatregelen waar van iedere burger de dupe wordt en waardoor het rijk niet echt bezuinigt. Verhoging van de belastingtarieven dient volgens Progressief Warmond met de grootste voorzichtigheid te ge schieden. Helaas kan er dit jaar niet aan een verhoging van 5% worden ont komen. Wel zal er in de toekomst naar moeten worden gestreefd de voorzie ningen efficiënter en goedkoper te ma ken. De CDA-fraktie gaat ook, zij het tegen wil en dank, akkoord met de be- lastingsvoorstellen. De VVD ziet ook voor het komende jaar geen mogelijkheid de belasting te bevriezen maar adviseert een zoge naamde commissie Stofkam in het le ven te roepen. Deze commissie zou alle uitgaven en diverse inkomsten kritisch moeten bekijken. De commissie Stof kam bestaande uit drie financiële des kundigen zou zich moeten beperkten tot het zoeken naar financiële ruimte in de begroting zonder beleidswijzigin gen van B. en W. Het CDA konstateert dat het tekort voor onderwijs nog groter is dan blijkt uit de cijfers op de begroting. De begro tingen ingediend door de schoolbestu ren zijn hoger dan de bedragen op de gemeentebegroting. Bovendien ont vangt de gemeente 20.000.- minder voor het onderwijs in 1981. Met de schoolbesturen zal overleg gepleegd dienen te worden over mogelijke bezui nigingen binnen het onderwijs. Verder zouden volgens alle fracties maatrege len genomen kunnen worden om het schoolzwemmen wat minder kostbaar te maken. Het exploiteren van leegge komen of nog leegkomende leslokalen wordt ook voorgesteld als oplossing van het financieringsprobleem van de schoolbegeleidingsdienst. Progressief Warmond en de VVD den ken daarnaast nog een aanzienlijk be drag los te krijgen uit een voordeliger exploitatie van de sportzaal Klim Op. De VVD is desnoods bereid de publika- tie van de raadsbesluiten op te geven voor de SBD. Alleen het CDA ziet nog enige kans op het realiseren van de brug naar Kou- denhoorn in 1981. Zij dringt er op aan niet alleen te beginnen met de bouw van dc brug in 1981 maar die ook in dat jaar te voltooien. Erg optimistisch vin den zowel PW als de VVD. Om de Warmonders toch Koudenhoorn alvast te laten betreden, stelt de VVD voor di- rekt met de beplanting te beginnen en een tijdelijke voorziening te treffen om Koudenhoorn in 1981 bereikbaar te maken. Alle raadsfracties maken zich ernstige zorgen over de voortgang van de bouw van huizen voor Warmonders in Voor hout. PW stelt dat er tijdig naar een eventuele nieuwe bouwlokatie in War mond moet worden gekeken. De VVD daarentegen vindt dat wat prematuur en denkt dat de noodzaak om in Voor hout te bouwen minder bewezen wordt als in Warmond een andere bouwloka tie wordt aangewezen. De heer van der Geest (CDA) vraagt nog eens de aandacht voor de ontslui ting van de polders Zweiland en Zwan- burg. De agrariërs daar komen in grote moeilijkheden als er niet spoedig een oplossing wordt gevonden voor een ontsluiting van de Zweilanderpolder over de weg en van de Zwanburgerpol- der eventueel door middel van een pont. Als de melkfabrieken stopb met het ophalen van melkbussen pectievelijk op 21 december en per tember 1981, groeien de problei voor de agrariërs heel sterk en als dan nog het toenemende vervoer veevoeder per buikwagen bijk wordt economische bedrijfsvoering erg moeilijk. De onderbezetting van zowel de po te land als te water verontrust de i in ernstige mate. Alles zal in het w gesteld moeten worden om beide f tie-afdelingen weer op volle sterkt brengen. Ten aanzien van het verkeer w< voorgesteld om alvast het fietspad genover het gemeentehuis door te ti ken tot de Laan van Oostergeest. E ingreep hoeft niet veel te kosten er veiligheid van met name de schi jeugd zou aanmerkelijk worden groot doordat zij zonder de Heren' te gebruiken direkt via de Laan Oostergeest de scholen kunnen be ken. De heer Slingerland stelde v om het pleintje achter de oude gym en het dammetje naast de Rabolx voortaan officieel de namen te ge die zij in de volksmond al jaren hebl te weten het Kaakspleintje Vrouw Leuntjes Dam. Vanavond vanaf half acht antwoon B. en W. op de algemene beschou* gen. 'X HA ngssa er m erlan fikt as '"het e had c kleii besi ï- W ladii RIJNSATERWOUDE De financiële positie van de gemeente Rijnsaterwou de is, zo blijkt uit de ontwerp-begro- ting voor 1981, gunstig. Minder roos kleurig is de situatie op de kleuterscho len binnen de gemeente. Het aantal leerlingen loopt sterk terug. Dit heeft al geleid tot het besluit de openbare kleuterschool aan het einde van het schooljaar op te heffen. De, als gevolg van de opheffing, leegko mende kleuterschool zal in eerste instan tie ter beschikking van de stichting Peu terspeelzalen worden gesteld. Daarbij te kent het college wel aan dat een accom modatie-onderzoek tot een andere bestem ming kan leiden. Hierbij denkt men aan multifunctioneel gebruik. Indien de ruim te door de stichting peuterspeelzalen wordt betrokken zal de ruimte waar de peuterspeelzaal thans gevestigd is, ter be schikking aan de openbare lagere school worden gesteld. Het gemeentebestuur heeft op zijn sluiten de begroting een bedrag van ruim 46.000 gulden voor de zogenaamde onvoorziene uitgaven gereserveerd. Daarvan is 12.000 gulden voor werkelijke onvoorziene uit gaven en 34.000 gulden als toevoeging voor deze post. In de begroting is echter een verhoging van hondenbelasting en rioolrechten opgenomen die in totaal 2000 gulden extra opbrengt. Gezien de gunstige financiële positie van de gemeente stelt het college voor deze verhoging niet door te voeren. Het gevolg daarvan is dat het bedrag voor onvoorziene uitgaven op 32.000 gulden komt. Het college wil een bedrag van 10.000 gul den uittrekken voor het aantrekken van een milieuambtenaar. Het is de bedoeling om overleg te plegen met de gemeenten Woubrugge, Leimuiden om deze ambte naar gezamelijk aan te stellen. Blijkt dit niet haalbaar, dan zal Rijnsterwoude een part-time milieu-man aanstellen. Naast deze uitgave stelt het college voor een krediet van 2000 gulden te verlenen ten bate van een nieuw aan te leggen woon- r de u (me in llgens Ier ge doet niet meer en de gemeente acht dan ook niet verantwoord nog langeiong u wachten met de aanleg van een niflntoorj kamp. Andere zaken waarvoor de meente aandacht heeft zijn onder and« de herinrichting van de Van Wassen] laan; de aanleg van regionale kabeltelé VALKENBURG Het is in de tijd vlak voor de Franse revolu tie dat in de Nederlanden het begrip „Bataven" gebruikt wordt als een soort politiek etiket. In die woelige jaren, waarin oude regiems botsten met nieuwe gedachten, gaat men, gesteund door opkomende nationalistische gevoelens, opzoek naar de „ware, vrije" Nederlander. Het beste kan men dan in zo'n geval een voorbeeld kiezen uit lang vervlogen tijden, waarbij de werke lijkheid vermengd kan worden met de fantasie tot een (voor het eigen doel gunstig) ideaal-beeld. Vandaar dat de patriotten in het eind van de achttiende-eeuw fantaseerden over een zoge naamde democratische staat van de Bataven, die hersteld moest worden. Over deze Bataven is ons niet zo veel bekend. Waar schijnlijk vestigden zij zich tassen 50 en 12 voor Christus in het gebied tussen de rivieren Riin en Waal. Maar echt „geschiede nis" gaan de Bataven pas maken door de Romeinen (die over de Bataven als eersten schreven). En over die Romeinen weten we heel wat meer. „De Romeinen in ons land" behoort altijd tot een van de eerste hoofdstukken uit onze Vaderlandse geschiedenisboekjes. Nou is de term Vaderlandse geschiedenis de laatste jaren uit de gratie geraakt, maar over de Romeinen in ons land wordt nog steeds voluit gerept. Terecht ook. In Valkenburg werd voor de zeventiende maal na 1941 gezocht naar Rumeinse overblijfselen. Al lang is bekend dat de Romei nen in de buurt van Valkenburg sporen achter gelaten hebben. Het probleem echter is, dat niet alles opgegraven kan worden, omdat bestaande bebouwing veelal een „sta in de weg" vormt. In ieder geval weet men dat In het centrum van Valkenburg, op ongeveer een tot twee meter onder het huidige straatniveau, een (militair)fort gelegen heeft. Een Castellum. En sinds 1941 is de Amsterdamse Gemeentelijke Universiteit (instituut voor préhis torie) bezig met graven en het in kaart brengen van de gege vens. Nadat de opgravingen eerst onder leiding stonden van prof. Van Griffen en later prof. Glasbergen, zwaaide tenslotte dr. W. Groenman-Waarteringe de scepter. Zij werd bijgestaan door een team, onder leiding van de heer J. Morel, die de leiding van de opgraving ter plaatse had. Het eigenlijke graafwerk in Valkenburg werd verricht door een groep van 15 ervaren gravers, hoofdzakelijk bestaand uit Engel sen Zij werden tijdens de graafwerkzaamheden bijgestaan door de firma Vos uit Alphen. Castellum Het Romeinse Castellum heeft een binnen oppervlakte gekend van 110 bij 130 meter. Het gedeelte wat men nu heeft opgegra ven ligt in de oostelijke hoek, op de kruising van de Broekweg met de Korte Commandeurstraat. Op deze plek stond tot voor kort de bedrijfsruimte van firma Stijn, die zijn bedrijf wilde uit breiden. Dit werd goedgekeurd, zij het met de restrictie dat voor nieuwbouw, het Instituut voor pré- en protohistorie verlof zou krijgen nieuwe opgravingen te doen. Volgens de heer Morel kan men moeilijk een preciese datum voor de oprichting van het Castellum in Valkenburg geven. De discussie daarover is nog in volle gang. Het kan geweest zijn in 49 of bij de definitieve vaststelling van de Rijn als rijksgrens na 50. De oprichting in 49 zou dan te maken hebben met de Ro meinse inval in Engeland. De Romeinse keizer Claudius wilde toen een einde maken aan de opruiende houding van de Kelti sche Brittèn (die regelmatig kontakten hadden met hun Galli sche stamgenoten) en lijfde, na eerst legioenen gestuurd te heb ben, het grootste deel van Brittannië in het jaar 50 na Christus in. Wel is het zeker dat het Castellum op een strategische plaats lag. Juist op de kruising van twee zeer belangrijke „heerbanen". De eerste liep van west naar oost langs de zuidelijke oever van de Rijn (vermoedelijk van de Brittenburg richting Nijmegen), de tweede van zuid naar noord. En juist deze tweede is belangrijk, omdat de noord/zuid-verbinding alleen langs de oude strand- wallen (duinenrij) mogelijk was. Meer landinwaarts was de bo dem drassig en daarom minder geschikt als verbindingsroute. Rijn In eerste instantie is de Rijn (waarvan toen de voornaamste tak gevormd werd door de tegenwoordige Kromme Rijn) niet be doeld geweest als noordgrens. Ook het noordelijker gelegen ge bied van de Friezen en Germanië (Noord-Duitsland) stonden onder Romeins gezag. Echter verzet in deze streken (beslist door een slag in het Teutoburgerwoud) noopte keizer Claudius om streeks 50 zijn troepen terug naar de Rijn te roepen; wat toen de grens werd, langs de Rijn werden (houten) legerkampen gebouwd, op regelmatige afstand, verbonden door de „heer baan". Het Castellum bij Valkenburg was dus ook een militaire neder zetting. Afhankelijk van de perioden waren er 420 tot 450 solda ten in het Castellum gevestigd. Rondom het Castellum zullen ongetwijfeld nederzettingen geweest zijn van inheemsen en vooral later, veteranen (Romeinse soldaten werden na hun diensttijd veelal beloond met een stukje land, waar zij zich als boer konden vestigen). Wat betreft het Castellum zelf zijn de opgravingen redelijk goed verlopen, vertelt J. Morel. „De periode 50-260 is mooi in kaart gebracht". In die periode kan men over vier fasen van het Cas tellum spreken. In de eerste fase is bijna alles uit hout op gebouwd. De omheining was in eerste instantie een aarden wal met een palissade, later werd ook deze van steen, net zo als de belangrijkste gebouwen in het Castellum. Binnen het Castellum waren de barakken van de manschappen, het hoofdgebouw en tal van andere, noodzakelijke gebouwen, zoals graanschuren. Door het Castellum liepen twee hoofdwegen: via Praetoria en via Principales (nu nog terug te vinden als benaming van huizen in Valkenburg). Verder was er nog een soort exercitieveld, waar ook de paarden konden lopen. In het gedeelte van het Castellum dat nu opgegraven is, lagen de graanschuren. In de door de archeologen gegraven put is de houten fundering nog goed zichtbaar. De vondsten tijdens het graven zijn talrijk. Naast het al eerder genoemde hout, zijn hon derden scherven opgegraven. Al deze scherven zullen door me dewerkers van de universiteit bekeken worden en zonodig be schreven en gerubriceerd of zelfs geplakt. Opmerkelijke vond sten bij deze schervenmassa zijn een scherf van een bord met de inscriptie van een naam (gedateerd uit de tweede eeuw) en een stukje bepleisterde muur. De heer Morel zegt hier vermoedelijk te maken te hebben met een stukje fresco uit het hoofdgebouw. In vergelijking met andere opgravingen stelde dit team een aan tal „opmerkelijke" doelen tot onderwerp van het onderzoek. Speciale aandacht werd besteed aan aanwijzingen over het leef- gedrag van de bewoners van het Castellum. Vandaar dat men op zoek is naar zeer kleine restjes, zoals graankorrels, visbotjes en ander materiaal dat iets over het dagelijks voedsel kan vertellen. Daarom werden er verschillende grondmonsters genomen en zeefde men voortdurend de grond. Hierbij is opmerkelijk botma- teriaal gevonden (onder andere ruggewervels van zeer grote vis sen. die tot nu toe nog niet bekend waren). Enthousiaste gravers onderzoeken de restanten van oorspronkelijk houten Castellum in Valkenburg. Op de overblijfselen van het Castellum, dat ongeveer in laten werd, is later een middeleeuwse nederzetting gevesti Vandaar dat dwars door de oude resten van het Castellum middeleeuwse waterput gegraven ligt. Ook de op het hui< Castellumplein staande kerk, heeft indirect met het Castellur maken. De overblijfselen van het oude fort vormde een mi steengroeve voor de nieuw te bouwen kerk, zodat de fundam ten van de kerk gebouwd zijn uit de oude Romeinse stenen het Castellum. Op de vraag waarom de perioden zo goed te dateren zijn, woordt J. Morel dat gebeurtenissen uit bekende jaartallen kapstuk kunnen dienen. Onder andere brandlagen zijn goe< dateren. De oorzaak voor zo'n brandlaag vormden de Bataver t 69, toen zij massaal in opstand kwamen tegen de Romeinen toen zelf even in onderlinge strijd verwikkeld waren). I brandlaag is in het Castellum in Valkenburg goed waar te men. ivaa 540. orge: order jen v( bespr >g va feit rsoon :hede

Leidse Courant | 1980 | | pagina 4