!H wamecte 50 arbeidsplaatsen verloren ?loor sluiting wolspinnerij Tabak winkels zi jn de sigaar Bewoners tegen plannen energie bedrijf Rijnland ~-sTAD Vakbondsbestuurder Duynhoven: onaanvaardbaar99 A5 J 1 Houtopslag door brand verwoest Hemel en Aarde5 Wordt afgelast MILIEUAMBTENAAR: 'OLIE-OPSLAG ONGEVAARLIJK' Ondetblouses, hemdjes en broekjes in natuurzijde. Dun, behaaglijk en warm. Kleurrijke vogeltentoonstelling 1 LEIDSE COURANT MAANDAG 8 DECEMBER 1980 PAGINA 3 èrlë? t :he s| J Vervolg van voorpagina) EIDEN De directie van de Wolspinnerij e heeft besloten de Leidse vestiging aan Kanaalweg het komende jaar te sluiten, •ca 50 arbeidsplaatsen zullen hiermee ver ren gaan. Het bedrijf heeft vestigingen in lijmen,' Ede en Leiden waar in totaal een leine 200 man personeel werkzaam is. De lu ddse afdelingen zullen overgeplaatst wor- naar de andere vestigingen. Als reden de sluiting geeft het bedrijf op, dat jortzetting economisch niet haalbaar zou jn. De bonden hebben zich niet erg geluk- g met de sluiting getoond, omdat zij voor - voldongen feit zijn geplaatst. DiscJirecteur Lootsma stelde vanochtend de perso- ielsleden van het bedrijf op de hoogte, terwijl inmiddag districtsbestuurder Jos Duynhoven dens de ploegwisseling een toespraak hield. Ep( -personeelsleden, waaronder een groot aantal buitenlandse werknemers, zullen in de loop van '81 op straat komen te staan. De directie heeft laten weten dat interne overplaatsingen niet mogelijk zijn. Directeur Lootsma: „de oor zaak van de teruggang in het bedrijf is vooral te wijten aan de stagnatie in de bouw. Onze af zet is daardoor terug gelopen". Het bedrijf pro duceert tapijtgarens en zou met name het laat ste half jaar geconfronteerd zijn met vermin derde afzetmogelijkheden en verliezen. Stagnatie Reeds in februari van dit jaar kondigde het be drijf aan het bestaande personeelsbestand niet te kunnen handhaven. Er zouden minstens 10 Onaanvaardbaar man ontslagen moeten worden. Half mei advi seerde een extern organisatiebureau het bedrijf om langzaam af te bouwen maar daar wilde de directie toen niet aan. Enkele maanden later werd voor de tweede keer met de vakbond over een 15-tal ontslagen onderhandeld, waar het FNV uiteindelijk akkoord mee ging onder de voorwaarde dat er garanties zouden worden gegeven, dat er de eerstkomende jaren geen mensen meer op straat zouden wordengezet. Eind juli gaf de directie te kennen erop uit te zijn het personeelsbestand te handhaven tenzij de afzet zou stagneren. Vorige week vroeg de directie opnieuw een gesprek met de bond aan, waarin zij meedeelde dat zij tot de conclusie was gekomen dat de Leidse vestiging niet lan ger gehandhaafd kon worden. Reden hiervan was ondermeer dat de omzet in de tweede helft van dit jaar ernstig was tegengevallen. Districtsbestuurder Jos Duynhoven van het FNV noemt de handelswijze van de directie on aanvaardbaar. „Het personeel is totaal niet bij de onderzoeken betrokken geweest en wij zijn veel te laat op de hoogte gesteld", aldus de ver ontwaardigde vakbondsbestuurder. Hij noemt de sluiting in strijd met de eerdere verklaring van de directie. „Wij hebben directeur Lootsma gevraagd of hij bereid was met ons te zoeken naar oplossingen, maar dat wilde hij niet. De sluiting stond voor hem vast. Op dit moment •kunnen we nog niet overzien hoe het bedrijf er precies voorstaat, daar hebben we nog te weinig informatie voor. We zullen zeker al het moge lijke doen om arbeidsplaatsen te handhaven. Ik weet niet hoe het personeel op de mededeling van de directie reageert, maar ik sluit niet uit dat er geen akties zullen volgen". De directie van het bedrijf heeft de vakbond meegedeeld dat zij morgen de eerste ontslag aanvragen voor het personeel zal indienen. In tegenstelling tot de vakbond verwacht direc teur Lootsma dat er in de andere vestigingen van de wolspinnerij geen ontslagen zullen val len. 5 WIJSSTIJGINGEN EN CONCURRENTIEVERVALSING DOEN ONS DE DAS OM EIDEN De Leidse siga- üiwinkeliers hebben de raarste pijp te roken, die en sinds jaren in de mond geduwd. Door concurren- van bijvoorbeeld sigaret- •nverkopende benzinepom- en en de op stapel staande ooccijnsverhoging, voelen iet name enkele oudere ïiddenstanders in deze ranche zich in hun bestaan edreigd. De Leidse afdeling an de Nederlandse Sigaren- orma 'inkeliers Organisatie is iet van plan zich zonder ilag of stoot gewonnen te ge en. Acties zijn in voorberei ding voor het geval de mor ante beginnen behandeling in de Tweede Kamer niet iet resultaat oplevert, dat e middenstanders graag ;illen. Iforig jaar werd de prijs van in pakje sigaretten verhoogd n 2,60 naar drie gulden, is werd de toezegging ge- lan, dat in ieder geval gedu- rnde de eerste twee jaar niet te?1 in de prijzen getornd zou orden. En nu, plotseling, Naat er weer een verhoging an een kwartje voor de deur. eventig procent van de prijs an een pakje sigaretten gaat aar de belasting: op elk pakje loet 2,10 belasting betaald orden. Ik ervaar de plannen s een overval op eerder ge- igh laakte afspraken," aldus de eer H. Vink, secretaris van *Leidse afdeling van de Ne- irlandse Sigarenwinkeliers rganisatie. De verhoging lat weliswaar nog voor de ur, maar Vink heeft zijn be- mkingen op de vraag of de erhogingen ook daadwerke lijk de drempel zullen over schrijden; de winkeliers in den lande zullen zich daar in ieder geval hevig tegen verzetten. De sigarenwinkeliers hebben eveneens grote bezwaren te gen het feit, dat rookwaar op talloze plaatsen te koop is: su permarkten, benzinepompen, 'kantines, café's, restaurants, enzovoort. Dat betekent, dat de concurrentie voor de eigen lijke verkopers van rookwaren enorm groot. is. Enkele jaren geleden gingen enkele siga renhandelaren naar alternatie ven zoeken om de steeds ver der toenemende concurrentie zoveel mogelijk te compense ren. Het idee om snoep en tijd schriften te gaan verkopen, werd door veel sigarenwinkels overgenomen. „Binnenkort ga ik verbouwen en dan ga ik ook over tot de verkoop van tijdschriften. Als anderen siga retten verkopen, verkoop ik tijdschriften. Dat zal in ieder geval iets helpen. Ik ben be nieuwd wat het resultaat is van de besprekingen van onze problemen in de Kamer. Maar mocht de organisatie tot pro testacties besluiten, dan doe ik zeker mee. Je moet wel, het is m'n broodwinning," aldus een sigarenhandelaar aan de Apo- thekersdijk. Door de steeds verdergaande concurrentie besluiten veel handelaren er niet meer toe om peperdure sigarettenauto maten aan te schaffen. Er zijn na de sluitingstijd van de win kels zoveel mogelijkheden om rookwaren te krijgen, dat niet veel mensen nog de moeite ne men de kas van de sigarenau- tomaat te spekken. „Het mi nisterie verbood, dat op de Leidse Pasar Malam na slui tingstijd van de winkels pro- dukten verkocht mochten worden. Daar had het ministe rie uiteraard gelijk in. Maar die regel wordt in ons geval bij voortduring overtreden. Als wij zaterdag om vijf uur de winkeldeur dichttrekken, is het voor de mensen helemaal geen probleem als ze geen si garetten in huis hebben: ze zijn toch overal te koop," meent de sigarenhandelaar C.J. Vister aan de Haven. Het voorlopig laatste knelpunt van de sigarenhandelaren is, dat binnen niet al te lange tijd op de de pakjes vermeld moet worden, dat roken schadelijk is voor de volksgezondheid. Ook dat zit de sigarenhande laar niet lekker. „De hele ro kerij gaat de taboesfeer in. Alsof het sexboekjes zouden zijn," aldus Vink. Overigens is hij van mening, dat de ver koop van porno-lectuur als bij verdienste, een vaak gevonden alternatief in de sigarenhan- del, de vaste klanten afschrikt en derhalve geen goede oplos sing is. „Hoe ik de toekomst zie?," herhaalt Vink en vervolgt, „de arbeidsvreugde is ons voor een groot deel al ontnomen. Maar hoop doet leven, hoewel de toekomst somber lijkt. Met name de ouderen kunnen in de problemen komen. De bij stand dreigt. Om de desnoods de kostbare zelfstandigheid op te geven om vervolgens bij een baas te gaan werken, is niet eens mogelijk, gezien de huidi ge werkgelegenheidssituatie." WIM BUNSCHOTEN LEIDEN Een uitslaande brand heeft zaterdagavond een houtopslagplaats aan de Van Speykstraat geheel in de as gelegd. De schade be draagt ruim 100.000 gulden. In de brand kwamen ook 70 op de zolder van de opslag plaats gehuisveste postdui ven om. De* brand ontstond rond 00.30 uur, vermoedelijk door kort sluiting. Een korte tijd is er ge vaar geweest dat de brand over zou slaan naar een aantal huisjes in de buurt Rond 1.00 uur kon de Leidse brandweer het sein 'brand meester' geven. Bij de brand deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Twee jongens aangehouden bij vechtpartij ZWAMMERDAM Na een vechtpartij bij jeugdsocië- teit 'Spider' heeft de politie van Alphen aan den Rijn za terdagavond twee jongens uit Zwammerdam aangehou den wegens mishandeling. Het gaat hier om een 18-jari- ge en 17-jarige jongen. De vechtpartij ontstond bin nen door de politie onbekende ooorzaak. De aangehouden jongens bleken een gummik nuppel op zak te hebben. Toen de politie met een hond ver scheen was het vechten on- middelijk afgelopen. Rozekruisers Het Rozekruisers Genootschap houdt deze maand twee openbare lezingavonden. De eerste wordt morgen ge houden over het onderwerp 'liarma, geen noodlot maar zegen'. Op dinsdag 23 december is het thema 'Christus, de planeetgeest'. Beide lezingen hebben plaats in het zalencentrum 't Parlement aan de Nieu we Rijn en beginnen om acht uur. Schoolvakan ties De ouders van in Leiden schoolgaande kinderen zijn in de - war gebracht door berichten als zouden in Leiden de scho- len van 25 juli tot en met 9 augustus wegens vakantie ge- sloten zijn. Overstelpt door telefoontjes van verontruste ou-: ders bracht de afdeling onderwijs duidelijkheid in het ge heel. D$ schoolvakanties in Leiden lopen van 6 juli tot en met 14 augustus. Het misverstand is ontstaan door een ad vies van de minister dat de scholen echter naast zich neer hebben gelegd. Jubileum Sinologisch Instituut Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van het Sino logisch Instituut wordt vanaf morgen tot en met 12 de- cember een symposium gehouden in zaal twee van het collegegebouw aan de Eerste Binnenvestgracht 33. Tij dens dit symposium worden vakvoordrachten gehou den door Leidse sinologen. Bovendien wordt van 2 tot en met 18 december in samenwerking met het Leids Academisch Kunstcentrum een tentoonstelling inge richt in het trappenhuis van het Academiegebouw geti- teldVan en over China'. Te zien zijn onder meer zeld zame Chinese boeken en vroege westerse publicaties en handschriften over China. Kerst-in Jongerenvereniging Augustinus houdt eerste of tweede Kerstdag een Kerst-in. Zij heeft hiervoor nog medewer kers nodig. Opgeven kan bij de vereniging aan het Rapen burg 24, telefoonnummer 121531. Zondag 7 december is er een informatie- en kennismakingsdag voor de medewer kers. Augustinus zoekt ook vrijwilligers voor het vervoe ren van mensen naar de Kerst-in. Belangstellenden hier voor kunnen zich bij hetzelfde adres opgeven. JOVD De jongerenorganisatie voor vrijheid en democratie, de JOVD, houdt woensdag 10 december een bijeenkomst in De Bierdeghel aan de Vestestraat le. De liberale jongeren hebben mevrouw E.Coenen-Vaessen, lid van de provinciale staten van Zuid-Holland voor de VVD, uitgenodigd om te spreken over 'aspecten van de pro vinciale politiek'. Etalages Wethouder Tesselaar van volkshuisvesting en sportzaken opent vanmiddag om kwart over vijf 'Visser Etalage Indu strie' aan de Hogewoerd 31. De vestiging is een nieuw be drijfsonderdeel van de befaamde stand- en corsobouwer Joop Visser. Tot zeven uur vanavond is er voor belangstel lenden gelegenheid het glas te heffen op het succes van de nieuwe onderneming. Franse muziek Het fluit-piano duo Johan van Kempen en Ineke Don geeft woensdag 10 december een concert in de Kapel zaal van het K&O-gebouw aan de Oude Vest Het pro gramma meldt werken van uitsluitend Franse compo nisten. Aanvang: kwart over acht Motorrijder zwaargewond LEIDERDORP Een 21-ja- rige motorrijder uit Leiden is zaterdagmiddag ernstig gewond geraakt toen hij op de Persant Snoepweg met hoge snelheid op een NZH- bus reed. De motorrijder is met een groot aantal ver wondingen, waaronder bot breuken en derdegraads brandwonden overgebracht naar het Academisch Zie kenhuis in Leiden. Het di recte levensgevaar is gewe ken. oo! kcor blijkt te groot voor LAK - heater i. 15. EIDEN Toneelgroep Theater heeft weinig geluk met lar decors. Moest vorig jaar een voorstelling in de phouwburg gestaakt worden omdat het beweegbare decor kwam te zitten, gisteravond kwam men in het AK niet eens aan spelen toe. Het bleek eenvoudigweg on- ogelijk om de omvangrijke decorstukken, waaronder een lazen wand, het theater in te krijgen. u is het LAK zelfs voor een klein theater tamelijk klein (en Doral laag), en ook zijn de toegangswegen niet altijd makkelijk gaanbaar (een decor van toneelgroep Baal is eens buitenom sar binnen getakeld). Vaak gaat daarom bij het afsluiten van intracten een lijst mee met afmetingen van theater, trappen- Jis en lift, zodat tijdig maatregelen genomen kunnen worden, ok in dit geval is die lijst gezonden, maar blijkbaar kent Thea- 0] r de maten van haar eigen decor niet. aarmee is een bijzondere voorstelling aan Leiden voorbij ge- ian. „Hemel en Aarde" van Gerlind Reinshagen over een ouw in haar laatste levensdagen, is alom geprezen en met j >me Anita Menist, die de hoofdrol vertolkt, schijnt een uit- 0 untende prestatie te leveren. Misschien wil de Schouwburg de ret forstelling nog in haar programma opnemen. Want zelfs het at's k°PJe koffie kon niet de teleurstelling over het niet door- - !an van de voorstelling wegnemen. Jacqueline Mahieu Rrppsfrant 1 Oi De Eerste Leidsche Vereniging van Vogelliefhebbers 'De Zan ger' hield dit weekeinde haar jaarlijkse vogeltentoonstelling in de Leidse Berlageschool. Een tentoonstelling waarbij de vo gelliefhebber zijn hart op kon halen en waarvoor dan ook veel interesse bestond. Aan de tentoonstelling was ook een wed strijd verbonden. In verschillende categorieën waren prijzen beschikbaar gesteld. De uitslag luidde: zangkanaries: A.J.Van Biemen; kleurkanaries: G.N.Verweij; Exoten: J.Geverhaar en J.Dijkstra; Parkieten: F.van der Nieuwendijk; Postuurkanaries: A.Engel. Op de foto: G.N. Verweij, een van de trotse prijswin naars, bij zijn kooien. LEIDEN In een brief aan de gemeente raad hebben de bewoners van de wijken Noord vest en Noorderkwartier geprotes teerd tegen uitbreiding van de Energiecen trale Rijnland en de opslag van olie in de gashouders nabij de centrale. Een beslissing over de olieopslag hangt mede af van de plannen van de gemeente met betrekking tot de stadsverwarming. De olieopslag en de olieverbranding is een zaak die al geruime tijd speelt en waar de gemeente raad dan ook al diverse reacties van omwonen den over heeft mogen ontvangen. Kernpunt is de aanvraag van de Leidse gas- en lichtfabrie ken om in de gashouders, in een apart omhul sel, olie te mogen opslaan. Deze olie zou moeten dienen als reserve voor tijden wanneer het gas verbruik erg hoog zou zijn. zige uitlaatgassen zou olieverbranding een ex tra belasting zijn", aldus de verontruste bewo ners. Vooruitlopend op de discussie over dit on derwerp zegt de heer G. in 't Veld, milieuamb tenaar van de gemeente Leiden, deze argumen tatie wel te kunnen begrijpen. „Het lijkt inder daad niet zo gewenst om anno 1980 olie te gaan verbranden in een woonomgeving. Een beslis sing hierover zal echter mede afhangen van de vraag of de olie alleen in noodgevallen gebruikt gaat worden". Tropische vissen Noodgevallen De beslissing om dit verzoek in te willigen, ligt bij de gemeente Leiden. De noodzaak van de olieopslag is alleen aanwezig, indien besloten zou worden de energiecentrale, die nu ruim een jaar alleen nog maar stoom produceert, te reno veren. Renovatie is echter afhankelijk van een beslissing van de gemeenteraad over het al of niet realiseren van stadsverwarming. Een be slissing hierover wordt binnen enkele maanden verwacht. De omwonenden menen dat hun stadsdeel ten opzichte van andere delen van Leiden al over matig wordt belast met openbare bedrijven en industrieën. „Naast de al in ruime rfcate aanwe De omwonenden protesteren in hun brief voor namelijk tegen de olieopslag. „Hoe komen de brandstofleidingen te lopen en wat voor garan ties zijn er te geven, dat bijvoorbeeld lekkage niet voor zal komen", aldus de briefschrijvers. Volgens de heer In 't Veld zal de opslag echter niet zo'n probleem zijn. „Technisch gezien le vert de opslag van dit soort olie nauwelijks ge varen op. De afstand die tot de woonbebouwing moet worden aangehouden, is volgens de richt lijnen vrij gering. Op deze gronden zal het wei geren van een hinderwetvergunning een moei lijke zaak zijn. Wanneer er sprake is van geva ren of overlast zal het meer gaan om het ver branden van olie dan de opslag er van". De omwonenden zetten vooralsnog hun vraag tekens bij het geheel. „Waar blijft de overtollige warmte, kunnen we straks tropische vissen gaan houden in de Singel", stellen zij cynisch. Zij dringen er bij de gemeente op aan wat meer informatie te verschaffen en ook alternatieven bij de planvorming te betrekken.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3