Karin Enke stelt kandidatuur Sportvelden niet in de watten leggen £L3 Franke Sloothaak kan kunststukje niet herhalen Regina Hanover verrast stayers Wiersma blijft in middenmoot ioksselectie voor Roemenië E.I=UJ=ll=!i Istuur iRobben Iter rry Vriend derlaag ïrpinsky Jderland keurling Spiess ït afdaling ortwereld Leidenaar Kuyvenhoven in veldrit sneller dan Ludo Peeters ZIJDELINGS Televisiecamera's oplossing geweld? DFB realistisch met Michels LEIDSE COURANT MAANDAG 8 DECEMBER 1980 PAGINA 13 i de W 12-14- 6. Wli jRSUM In het conflict secretaresse Hannie _r en trainer/coach Vriend bij waterpolo- iifcampioen HZC De Rob- seft het clubbestuur de lekozen van laatstge- 0* had laten weten per 20 iber op te willen stap- leden: Hannie Hulscher medewerkster van een al dagblad verslag ge in al dan niet bestaan- erne problemen bij de iumse vereniging. Ze an mening dat ze hier- linnen haar bevoegdhe- as gebleven. De overige rsleden bleken het daar niet mee eens. HAAG Bij do mara- jn het Japanse Fukuoka de tweevoudige Olym- i kampioen Waldemar insky uit Oost-Duitsland kverrassende nederlaag bn. Hij eindigde als zes- I meer dan een halve mi- van winnaar Toshihiko I De Nederlanders Rudy jt en Rob Strick eindig- ispectievelijk op de 26e plaats. eijnierse van Dynamo '70 ddelburg heeft zaterdag it Nicolaas-cross in zijn ilaats gewonnen. Bij de i zegevierde Marleen van oeke van Marathon uit igen. Gerard Mentink j ïtria) was de snelste in elijknamige wedstrijd in toelofs uit Zaandam won )rmer de vijfde Water- oop. Piet Zonneveld uit Iwijk kwam hier als twee rnen. Bij de dames was Jjvan Bruggen uit Alkmaar eiste. De Molenven-cross ilmond werd gewonnen adnicHF,ieter van der Haas van jganiserende HAC. Bij de ging de overwinning jn clubgenote Annie van irlaagn een p D IS Uvi M and otl^HAGEN De Neder- ploegen hebben hun öiar wedstrijden verloren piaJé kwalificatieronde van ^ernooi om de Europese oenschappen curling in ihagen. hei mes, die. achtste werden, aaie k oogte de t :er Ci de cijfers het onderspit '~l~ 1} Frankrijk. heren plaatste Noorwe- ch dank zij elf overwin- rechtstreeks voor de fi- )e tegenstander komt uit uel tussen Zweden en het k and. Bij de dames zijn er volgir halve finales: Zweden en B Duitsland, Noorwegen- punt and. Op beid iet 2 met De iauwi| ikelei 5idin!wi asse^ voo t due agge s Rui >en ii eren ïlft z Alt azelfü h°Pslk« kwaï tege Hei Bn met 8-5 van Noorwe- n de heren, die als ne- eindigden, dolven met ISERE De Oosten- Uli Spiess heeft giste- tot twee keer toe uit- de afdaling in de strijd b wereldbeker voor de in Val d'lsère gewon- lij beëindigde het „cri- i van de eerste sneeuw" -I send als eerste. De Ca- r'en Ken Read en Steve )r8ky werden respectie- 1 tweede en derde, vitserse Marie-Therese heeft de tweede reu lom voor dames gewon- Dn het Italiaanse Limonte t(nte werd de Italiaanse e Zini tweede en Fabien- irrat uit Frankrijk legde op de derde plaats. ERDAM In sportpaleis "hebben de koppels Van 'De Jong en Hooger- JVan Rossum gisteren de f( catie-series voor het Ne ds wielerkampioenschap "toers gewonnen. JL Marja Huiting van uit Utrecht heeft een Prix-turntoernooi in gewonnen. Inge Wulz Patria uit Zoetermeer weede. OIT De Amerikaan V Hearns heeft zijn titel weltergewicht -^■versie) voor de eerste met succes verdedigd, er Luis Primera uit Ve- '0 ging in de zesde ronde OOST-BERLIJN Met haar overwinning in de wedstrijden om de Dyna mo Cup heeft Karin Enke duidelijk gemaakt dat zij dit jaar een greep wil doen naar de hoogste schaatstroon. De wereld kampioene op de sprint toonde zich gisteren in Oost-Berlijn op het laat ste onderdeel, de 3000 meter, sterker dan alle all-rounders, inclusief wereldkampioene in deze categorie, Natalia Petroe- seva. De Oostduitse schaatsster stelde zich via haar klasse mentszege in de eerste inter nationale ontmoeting van ni veau kandidaat voor de Euro pese en wereldtitel bij de all- rounders. Met een verschil van ruim één punt werd Petroese- va, vorig winnares van deze schaatsklassieker, naar de Sovjet Unie teruggestuurd. Zowel Enke als Petroeseva kwam op de baan van het Ber liner Sportforum tot twee af standzeges. De Russin nam de 500 en de 1000 meter voor haar rekening (42,28 en 1.26,49). Enke was ongenaak baar op de 1500 en de 3000 meter (2.12,92 en 4.50,04). Tegen de Oostduitse en Russi sche rijdsters kwamen de le den van de Nederlandse kern ploeg er niet aan te pas. Met haar zesde plaats in het eind klassement deed Alie Boorsma het nog het meest verdienste lijk. De 21-jarige Friezin her haalde daarmee haar verrich ting van vorig weekeinde, toen zij tijdens de sprintwedstrijden in West-Berlijn de snelste pupil van het trainersduo Boer- Louwmans was. Op de 1500 meter bracht Boorsma haar persoonlijk record op 2.16,91. De enige ereplaats voor de Ne derlandse rijdsters werd bezet door Ria Visser, die op de 3000 meter in 4.52,06 derde werd. De sprintkracht van Vis ser blijkt echter nog steeds te kort te schieten, zodat zij in het eindklassement niet verder kwam dan de achtste plaats. Heren De Oostduitser Andreas Dietel heeft de Dynamo Cup bij de heren gewonnen. Dietel be haalde gisteren voor de derde keer dit weekeinde een af standszege. Hij legde de 1500 meter af in de nieuwe baanre- cordtijd van 2 minuten 02,65 seconden. Zaterdag 'had Dietel in Oost-Berlijn al de 500 en de 3000 meter gewonnen. Mlel Govaert heeft tijdens wedstrijden op de kunstijsbaan in Utrecht beslag gelegd op de eerste plaats. De oud-Neder lands kampioen op de sprint, die vorig jaar met een grote in zinking kampte, bereidt zich in dit seizoen zelfstandig voor. De 500 meter won hij in 39.2, de 1000 meter in 1.20.2. Roy Rie- chelman werd in het eindklas sement tweede. Tijdens selectiewedstrijden op de Alkmaarse kunstijsbaan De Meent heeft Hans van Helden zowel de 500 als 5000 meter gewonnen. Op de korte af stand kwam hij uit op 40.2 se conden. De 5.000 legde Van Helden af in 7.34.6. Rolf Si- brandy werd tweede op de 500 meter in 41.5 en Jos Niesten plaatste zich als tweede op de vijf kilometer: 7.38.9. De gouden medaille-winnares van Lake Placid, Annie Borc- kink, heeft gisteravond tijdens selectiewedtrijden op de De venter kunstijsbaan het drie jaar oude baanrecord op de 3000 meter verbeterd. Annie Alie Boorsma werd zesde in de eindrangschikking. Borcklnk reed de drie kilome ter in 4.51.6 en bleef daarmee ruim drie seconden onder het baanrecord van de Oostduitse schaatster Marion Dietmann 4.54.7. Annie Borckink had he lemaal een goede dag, want zij won ook de 500 meter. De rijd ster uit Eibergen won de sprint in 45.4 seconden en was ruim één seconde sneller dan Gerrie Hemeltjen die 46.5 liet afdruk ken. Bij de heren won Wim Pol de springt in 40.9 voor Joop Pasman (41.1) en het nieuwe oostelijke talent Willy van Es sen (42.0). Op de 5000 meter was Pasman sneller dan Wim Pol. De Zwollenaar won de 5 kilometer in 7.32.5 voor Wim Pol (7.34.7) en Kees Ripperda (7.35.8). ZUIDLAREN Franke Sloothaak heeft in Zuidlaren zijn kunststukje van een maand geleden tijdens Jumping Am sterdam niet kunnen herhalen. Het 22- jarige Westduitse talent van Neder landse origine zegevierde zaterdag avond wel fraai met Waterloo in de puissance, maar moest gistermiddag in het hoofdnummer zijn meerdere erken nen in twee Britse combinaties. In de barrage van de Grote Prijs van Zuidlaren moest Sloothaak als derde en laatste starten. Met Argonaut, het voormalige toppaard van Jo- han Heins, was hij gedwongen snel rond te gaan over de zes hindernissen met de muur op een hoogte van 1,80 meter. De noodzakelijke haast werd de combinatie ditmaal noodlottig. Op de vierde hindernis werd een balk meegenomen en Sloothaak besloot onmiddellijk het parkoers te beëindigen. De hoofdprijs ging daardoor naar de Brit Malcolm Pyrah met Towerlands Anglezar voor diens landgenote Liz Edgar met Forever. Henk Nooren heeft tijdens het internationale concours hippique in Bordeaux geen ophefma kende resultaten behaald. Zijn beste prestatie leverde hij gistermiddag toen hij met Diorella zevende werd tijdens het springconcours I' Americaine. Het hoofdnummer, het vierde on derdeel voor het Europese circuit van de strijd om de wereldbeker, werd gewonnen door de Fransman Hervé Godignon met Gitan P. Regina Hannover gaat bij het ingaan van de laatste ronde van de Stayers-prijs op Kop, met Nico Kid nog in tweede positie. HILVERSUM Regina Hanover was gistermiddag dó grote verrassing in het hoofdnummer op de renbaan van Hilversum, de strijd over 3.900 meter om de Allround-Stayersprijs. Slechts met klein verschil moest Regina Hanover de eerste plaats en daardoor de prijs van negenduizend gulden, afstaan aan Nico Kid, die dit zware nummer voor de tweede achter eenvolgende keer op zijn naam schreef. Regina Hanover, gereden door Andries van der Blonk (Assen delft), heeft haar faam voornamelijk te danken aan prestaties op de sprint- en middenafstanden. De strijd over bijna vier kilometer leek bij voorbaat een kansloze zaak voor de merrie van Van der Blonk. Regina Hanover nam echter direct de leiding en liet pas in de tweede ronde één concurrent dichterbij komen. Dat was Nico Kid met gastrijder Siem Hartman, die zijn paard ondanks een handicap snel naar voren had gebracht en de zege niet dan met de grootste moeite binnenhaalde. Het verschil aan de finish tus sen Nico Kid en Regina Hanover bedroeg slechts één paardleng- te. De als favoriet gestarte Ovatio met Arnold Mollema eindigde als derde. BAMAKO Na zeven van de 21 ronden van het toer nooi om het wereldkampioenschap dammen in Ba mako (Mali) heeft Anatoli Gantwarg uit de Sovjet- Unie alleen de leiding. De Matinees N'diaye kwam zo wel in de zesde als in de zevende ronde slechts tot remise. Gantwarg ontmoette twee keer een landge noot. Hij versloeg eerst Lesjtsjinski en speelde, ove- rigéns geplaagd door een flinke verkoudheid, remise tegen Korenewski. N'diaye remiseerde eerst met de Senegalees Ba en daarna met Wiersma. De Nederlandse titelhouder zag in die partij een dieplig gende winstvariant in het eind spel over het hoofd. Een ronde eerder kwam hij ook slechts tot één punt, tegen Misjtsjans- kl. Door deze resultaten moet Wiersma zich nog steeds te vreden stellen met een plaats in de middenmoot. Rob Clerc is de Nederlander met de meeste punten. Een gelijkspel in de zesde ronde te gen Diaw liet hij volgen door winst in de zevende ronde op de Belg Oscar Verpoest. Hij deelt de vierde plaats met Ko renewski en Sjtsjogoljev. Jannes van der Wal, die regel matig in tijdnood raakt, be haalde een gelukkige punten- deling in zijn partij tegen Ver poest, die. een eenvoudige winstvariant In het eindspel niet zag. Daarna speelde Van der Wal remise tegen Bas- tiaannet, die de dag ervoor hetzelfde resultaat tegen Hans Jansen had behaald. DORST In Dorst heeft de Belg Ludo Peeters gisteren een veldrit voor professionals gewonnen vóór de Nederlander Jo- han van de Velde. Pee ters legde de 24 km. af in 1.02,11. De Leidenaar Johnny Kuyvenhoven was bij de amateurs in Dorst zelfs nog sneller. Met zijn winnende tijd van 1.01,12 over 24 km. bleef hij de nummer twee, Michel Meere uit Alphen aan de Rijn, ruim-' schoots voor. Een dag eerder was Kuyven hoven nog als vierde geëin digd in een rit in Rhenen. In Lisse werd door Herman Zui derduin een thuiszege ge boekt. De Lisser veldrijder legde het parcours over 19 km. af in 59.50. Stadgenoot Jan van Dijk bezette de twee de plaats, terwijl de buurtge noten TJeerd Dijkstra (Noordwijkerhout) en Reth van Tricht (Hillegom) respec tievelijk als derde en vierde binnen kwamen. Hennie Stamsnijder eindigde gisteren in het Zwitserse Lyss als tweede in een veldrit over 22,3 km. Winnaar werd de viervoudige wereldkampioen Albert Zweifel. Een dag eer der zegevierde Zweifel in Mo rast. Daar kwam Stamsnijder door materiaalpech niet aan de finish. AMSTERDAM Het Nederlandse amateurbok- steam treedt op zaterdag 13 en maandag 15 de cember in respectievelijk Leeuwarden en Den Haag aan tegen Roemenië. In totaal komen twin tig Nederlandse bokeere in de ring. De selecties zijn als volgt samengesteld: Leeuwarden: Hofleer (lichtgewicht), Huigenvoort (lichtweltergewicht), Ortega (weltergewicht), Van El- teren (weltergewicht), Van dó Wijngaard (zwaarwel- tergewlcht), Huiveneers (zwaarweltergewlcht). Ver maas (middengewicht), Lodewijks (middengewicht), Voorn (halfzwaargewlcht) en Roukema (zwaarge wicht). Don Haag: Verhoeven (lichtgewicht), Elfallah (licht weltergewicht), Sloof (weltergewicht). Hak (welter gewicht). Lefeber (zwaarweltergewlcht), Kortram (zwaarweltergewicht), Van Aegtmaal (middenge wicht), Van de IJssel (middengewicht), Smit (half zwaargewlcht) en Oetelaar (halfzwaargewlcht). Jong Oranje treft op 22 december in Den Haag Noorwegen. De opstelling van de Nederlandse ploeg is als volgt: Van Oostrum (vlieggewicht), Kwy- asse (bantamgewlcht). Van de Langenberg (veder gewicht), Paffen (lichtweltergewicht), Weber (welter gewicht), Kensmill (weltergewicht). Bakker (zwaar weltergewlcht), Van de IJssel (middengewicht), Lun- tusburg (middengewicht), Hiwatt (halfzwaargewlcht) en Held (halfzwaargewlcht). WAGENINGEN De ruim tiendui zend voetbal-, hockey-, handbal- en korfbalvelden in ons land zouden meer bespeeld moeten worden om de kwaliteit van deze grasvelden te verbeteren. Deze ogenschijnlijk te genstrijdige conclusie staat in het proefschrift van de Wageningse landbouwkundig ingenieur Aad van Wijk, waarop deze komende week promoveert. Van Wijk heeft de afgelopen zeven jóar onderzoek gedaan naar de b&- speelbaarheid van sportvelden en ontdekte, dat de stevigheid van de terreinen vooral wordt bepaald door de volumedichtheid en het vochtge halte van de toplaag en door de gras wortels. „De nodige verdichting wordt onder andere bereikt door op een veld regelmatig te sporten. Je zou kunnen zeggen: door een veld te be spelen, vergroot je de bespeelbaar heid ervan", aldus Van Wijk (41). Hij acht zijn onderzoek van belang, omdat er veel geld wordt uitgegeven aan de aanleg en het onderftöud van sportvelden. Een nieuw grasveld op zandgronden kost 50.000 gulden. Op veengronden het drievoudige. Het on derhoud kost per jaar tien- tot twin tigduizend gulden. Ondanks deze hoge investeringen kan bij slecht weer op veel grasvelden niet worden gespeeld, met als gevolg teleurgestel de sporters, problemen met het com petitieprogramma en minder Inkom sten voor de clubs. tering van de veldkwaliteit, zodat per veld meer wedstrijden gespeeld kun nen worden en, zo voegt hij er aan toe, dus minder dure velden nodig zijn en minder geld behoeft te worden uitgegeven aan herstel en onderhoud. Volgens Van Wijk is er sprake van een goed bespeelbaar veld, wanneer de oppervlakte stevig, stroef en vlak Is. Maar er zijn in ons land nogal wat velden, die een toplaag hebben, die bij bespeling onder natte weersom standigheden gémakkelijk vervormt. De toplaag kan de druk door spelers uitgeoefend niet weerstaan. Die druk is erg groot, doordat het gewicht van de spelers via de noppen onder de schoenen op de bodem wordt over gebracht. Bij sommige acties op voet balvelden bijvoorbeeld kan die druk oplopen tot ruim 15 kg per vierkante centimeter, aldus Van Wijk. De onderzoeker gebruikte een son- deer-apparaat om de zogenoemde in- dringingsweerstand van de toplaag vast te stellen. Hij deed zowel veld- als laboratoriumproeven. Feyenoord-Ajax heeft weer eens bewezen dat lieden die zich voetballiefhebber noe men vindingrijk zijn. Je kunt als bewakingsdienst van een stadion nog zo attent zijn op eventueel meege brachte dubieuze voorwer pen, tegen een ter plaatse geconstrueerde sneeuwbal (waarin volgens Leo Been hakker van Ajax ook nog wel eens "iets" - een steen? -kan hebben gezeten) is he lemaal niets te beginnen. Eens te meer is door het in cident in Rotterdam aange toond dat het bij lieden die zich verheugen in dit soort toestanden een mentali teitskwestie is. Op zich is het gooien van sneeuwbal len een folkloristische be zigheid, waar jong en oud zich goed mee kunnen ver maken. De ballengooier in de Kuip heeft een dergelijk attribuut echter gebruikt als een wapen om een aanslag mee te plegen. Zoals door gaans bij dit soort voorval len blijft de dader onbe kend. Zodat het stellen van een voorbeeld, door figuren die zich op deze manier misdragen op een stevige straf te onthalen achterwe ge moet blijven. Waar schijnlijk is zo'n straf de enige methode om dit soort uitwassen in te dammen; uitbannen zal wel niet meer mogelijk zijn. Helaas. In Engeland is onlangs het idee geopperd en zal ook in de praktijk worden gebracht om voetbalkijkers door mid del van een gesloten televi sienet voortdurend in de gaten te houden. Rad draaiers kunnen dan onmid dellijk worden gesignaleerd, waarna maatregelen kunnen worden genomen. Uiteraard is het beveiligen van sta dions op deze manier een uiterst kostbare affaire, die als het wordt toegepast een behoorlijke lastenverzwa- ring betekent voor de toch al financieel zo geteisterde clubs. Het zou echter wel een aandeel kunnen bete kenen in de redding van het betaalde voetbal. Zoals be kend gaan veel mensen, die vroeger regelmatig een sta dion bezochten tegenwoor dig liever elders recreëren dan het risico te lopen be trokken te raken bij een vechtpartij of een of ander projectiel op het hoofd te krijgen. Bij het zoeken naar oplossingen om de toene mende vandalisme een halt toe te roepen en daarmee het teruglopende toeschou wersaantal tegen te gaan lijkt het installeren van in Engeland binnenkort toege paste camera's een zeer bruikbaar idee. Waarbij dan de bewakingsdienst en of politie wel direct moet in grijpen. Dat blijft tegen woordig ook nog wel eens achterwege. Rinus Michels behoeft in West-Duitsland geen spe ciaal examen af te leggen om de post van trainer in de Bundesliga te kunnen be kleden. Dat heeft de Duitse voetbalbond (DFB) vorige week beslist. Daarmee heeft de DFB blijk gegeven van een realistische benadering van het probleem van de of ficieel niet gekwalificeerde oefenmeester. De DFB heeft wel een aantal voorwaarden gesteld aan de toestemming aan een. buitenlander om zich als trainer aan een Bundeligaclub contractueel te binden. Zo moet op basis van scholing en ervaring voldoende kwaliteit aanwe zig worden geacht en zo moet de trainer in kwestie over voldoende kennis van de Duitse taal beschikken. Twee voorwaarden waar niet al te moeilijk aan is te voldoen, omdat er toch doorgaans sprake is van het aantrekken van een toptrai- ner door een Duitse top club. Een derde voorwaarde is overigens dat het land van herkomst van de trainer in kwestie een dergelijk houding ook aanneemt te gen Duitse trainers. De DFB heeft zich zoals gezegd rea listisch opgesteld, iets waar de KNVB kennelijk nog niet aan toe is. Als Johan Cruijff bij Ajax naast Leo Beenhak ker de leiding van de ploeg op zich neemt moet daar vanwege de huidige regle menten een speciale con structie voor worden be dacht. Als de KNVB zich net zo veel werkelijkheidszin zou aanmeten als de DFB zou die hypocriete houding niet meer nodig zijn.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13