lemens Westerhof nog eenmaal hoofdrol eyenoord Leo Beenhakker hekelt ophef in pers over Jansen AXOPALLi FRONTEN MINDER AFGELADEN KUIP Achttien minuten zijn er gespeeld als Wim Jansen teleurgesteld het veld verlaat. Door zijn oogblessure is hij niet in staat verder te spelen. niet goedkeuren. „Ik had van- tevoren gezegd dat er wel ste vig, maar niet te fanatiek tegen Jansen moest worden opgetre den. Dit ging misschien iets te ver. Het is erg jammer dat Wim eruit moest. Hoewel het wel in ons voordeel is uitgepakt. Wij hebben van de onrust die door zijn vertrek in de verdediging van Ajax ontstond goed ge bruik gemaakt". Vanwege eventuele problemen rond Wim Jansen had Ajax verzocht om de warming up op het overigens naar de mening van de spelers goed bespeel bare hoofdveld te mogen hou den. Leo Beenhakker: „Dan hoefden we met de spelers niet tussen het publiek door naar het bijveld. Met alle risico's vandien. En ja, dan gebeurt er toch zó iets. We hebben overi gens geen moment overwogen om Wim Jansen in déze wed strijd niet op te stellen. Je bent toch met professioneel voetbal bezig. Dan moet het toch kun nen dat een speler van de ene club naar de andere gaat zon der dat er dit soort waanzinni ge reacties komt?" Wim Jansen, die op het mo ment dat hij het Oogziekenhuis binnen kwam hoorde dat Feye- noord met 3-1 was voor geko men, ging na de behandeling aan zijn oog onmiddellijk naar huis. Hij moet vandaag voor controle weer bij de oogspe cialist terug komen, maar naar verwachting kan hij over een aantal dagen weer trainen en komend weekeinde weer spe len tegen Willem II. FRANK WERKMAN long idreis, uit de V! •nder i Inter Arke Kom gidsei^ lus eeiji' wbaar vies. inze verslaggever) ERDAM - Clemens Westerhof mocht >pig voor de laatste keer de hoofdrol zich opeisen. De vervanger van de Wige week teruggekeerde Vaclav Je- Hjeeft van die kans optimaal gebruik ge- I. De assistent-oefenmeester, die van- In Zeist een herexamen moet doen om n het bezit te stellen van het A-diplo- ent daarbij kennelijk zichzelf „Ik ben jluffer", herhaalde hij gistermiddag ens na de triomf met 4-2 van "zijn" loord op Ajax. „Ik had, net als mijn Leo Beenhakker, aangekondigd dat en aanvallende, open wedstrijd zou jn. En je hebt het kunnen zien: het pu bliek was de grote winnaar. En daar ben ik erg blij mee. Maar het allermooiste is dat ik van mijn vrienden heb gewonnen". Clemens Westerhof doet vanaf vandaag weer een stapje terug ten gunste van Vaclav Jezek, die zaterdag al even in het trainingskamp in Zeist was geweest om de kennismaking met zijn team te hernieuwen. Maar de begeleiding liet Jezek verder over aan Westerhof, die van zijn afscheidsduel een privé-feestje bouwde. Het geen zich niet alleen manifesteerde in een nogal brallerig commentaar na afloop, maar tevens in zijn gedrag tijdens de wedstrijd. Herhaaldelijk dook hij op aan de zijlijn en eenmaal gaf hij zelfs de creatie ten beste van de hoofdrolspeler in het populaire stuk "Een wanhopig roepende in de woestijn". Jammer was het alleen voor Westerhof dat hij die act opvoerde op een mo ment dat er voor Feyenoord geen vuiltje meer aan de lucht was; bij de stand van 3-1 en met Ajax vrijwel zieltogend in de touwen hangend. Waarmee echter wel zonneklaar werd dat Cle mens Westerhof de publiciteit niet schuwt en handig inspeelt op de omstandigheden. „Ik heb hier een contract getekend als assis tent-trainer. Ik heb tijdens de ziekte van meneer Jezek de zaken zo goed mogelijk trachten door gang te doen vinden. Nu meneer Jezek terug is doe ik gewoon ook een stapje terug. Daar heb ik geen moeite mee". En over zijn wat theatrale optreden: „Als je ails invaller niet geniet van je werken met een ploeg als Feyenoord ben je als trainer niet voldoende met je vak bezig". Los van zijn wat publiciteits- bewuste acties en uitspraken heeft Clemens Westerhof („Ik hoop dat ik maandagavond een feestje kan bouwen; dan heb ik in ieder geval dat A-diploma op zak") Feyenoord in het "Jeze- kloze tijdperk" goed langs vele klippen ge loodst. Feyenoord is AZ np tot op drie punten genaderd en kan zeker nog als kanshebber op de titel worden beschouwd. En dat is mede een verdienste van Westerhof, onder wie bijvoor beeld Richard Budding en Jan van Deinsen weer zijn uitgegroeid tot overtuigend spelende figuren in het team. len. booty hote gboot /an af en lanceerde een voorzet waaruit de inglijdende Vermeulen raak schoot: 2-0. De Kuip vierde feest en zelfs een doeltreffende te genstoot van Ajax kort na de rust kon noch het legioen noch Feyenoord erg verontrusten. De treffer van Kieft na goed doorzetten van Lerby leek eerder een extra stimulans te zijn voor Feyenoord om er zo mogelijk nog een schepje bovenop te doen. Een handige manoeuvre van Pierre Vermeulen, die achter Weggelaar en Jensen lopend In het strafschopgebied ten val kwam leverde Feyenoord een door Ri chard Budding benutte strafschop op: 3-1. Feyenoord zat op ro zen. Om eventuele tegenstoten van Ajax in de kiem te smoren wijzigde coach Westerhof het rollenspel in zijn ploeg door Niel sen naar achteren te halen en met de bewaking van Kieft te be lasten. De voor de aan de enkel geblesseerde Wim van Til in het veld gekomen Karei Bouwens moest Arnesen schaduwen, terwijl Lerby verder werd bewaakt door Troost. Deze tactische foefjes misten hun uitwerking niet. Feyenoord bleef tot genoegen van de aanhang domineren, waaraan ook gele kaarten voor Troost en Peters weinig veranderden. Stormram Ajax bracht nog wel (via Cruijff?) Cees Zwamborn als extra stormram in het veld, maar het rendement was gering. Jensen kreeg nog een riante kans, maar schoof de bal voorlangs en aan de andere kant stuitte Piet Schrijvers de doorgebroken Jan Pe ters, die zijn treffer toch nog kreeg na een fout van Jan Wegge laar, die de bal verspeelde aan Vermeulen. Deze vond Peters, die even eerder nog de lat had geraakt en de Rotterdamse centrum spits bracht Van Deinsen in stelling. Schrijvers kon weer alleen maar pareren, waarna dè bal voor de voeten van Peters sprong. Die niet mistastte: 4-1. Dat Ajax door Piet Hamberg nog even tegensputterde was slechts van statistisch belang. Feyenoord had zijn triomf op basis van wilskracht, inzet, persoonlijk en col lectief overwicht bewerkstelligd. AZ moet nog rekening houden met een concurrent. FRANK WERKMAN scoreverloop: 26. Budding 1-0; 39. Vermeulen 2-0; 49. Kieft 2-1; 64. Budding 3-1 (strafschop): 84. Peters 4-1; 88.' Hamberg 4-2. scheidsrechter: Weerink; toeschouwers: 58.000. gele kaarten: Arnesen (Ajax), Troost en Peters (beiden Feyenoord) Feyenoord: Hiele; Notten (Balkestein), Stafleu, Troost, Brard; Van Til(Bou- wens), Nielsen, Van Deinsen; Budding, Peters, Vermeulen. Ajax: Schrijvers; Weggelaar, Jansen (Hamberg), Ophof, Boeve; Schoenaker, Jensen, Arnesen, Lerby; Ling, Kieft. Pierre Vermeulen heeft zich op het juiste moment laten vallen, waardoor Feyenoord een strafschop mag nemen. Weggelaar en de half zichtbare Jensen zijn de boosdoe ners. - Leo Beenhakker kon zich na afloop nóg opwin- het incident met Wim Jansen, dat volgens hem de betekende voor de nederlaag van Ajax bij Feyenoord. de nieuwe aanwinst van Ajax na de warming up de wilde instappen werd hij aan het hoofd getroffert keiharde sneeuwbal. Jansen stortte ter aarde en ondersteund naar de kleedkamer worden gebracht. met druppels en zalf de verwonding zoda- dat Jansen speelklaar kon worden gemaakt, nsen begon inderdaad aan zijn zo veel emoties loswoe- debuut, maar na achttien minuten moest hij echter het door het getroffen lin- wenste te schuiven. „Er is de vrijwel niets zien", ver- hele week een hetze gevoerd die de pers tegen Wim Jansen. Dat leidt deel van de schuld dan tot dit soort toestanden, voorval in de schoenen Het is ooit een mes geweest, München heeft gespeeld naar Hamburg gaat neemt men dat in Duitsland voor kennisgeving aan. Hier wordt er een gewel dige heisa van gemaakt". Volgens Leo Beenhakker was de sneeuwbal tegen het oog van Wim Jansen, die direct na zijn vervanging door zijn eega naar het Oogziekenhuis werd gebracht waar een lichte be schadiging aan het hoornvlies werd vastgesteld, niet alleen typerend voor de gemoedsge steldheid van vele Rotterdam se voetballiefhebbers. Het voorval brak bovendien de in stelling van enige spelers van Ajax. „Toen het gebeurd was zag je in de kleedkamer vlak voor het begin van de wed strijd bij een aantal jongens iets knappen. We hadden ons toch bijzonder voorbereid op deze wedstrijd. Waarbij Wim Jansen natuurlijk een belang rijke rol moest spelen. Toen hij kort na het begin van de wed strijd bovendien moest uitval len en er organisatorisch het nodige moest worden veran derd werkte dat helemaal door. Wim Jansen moest een rustpunt zijn in de verdediging. Toen hij wegviel was ook de rust weg". Doelman Piet Schrijvers onder schreef die mening. „De rust was weg door het uitvallen van Wjm Jansen. Hij kon. alleen maar met zijn rechteroog zien, waardoor hij een heel vlak mis te. Op zo'n manier kun je na tuurlijk niet spelen". En over de manier waarop de veelbe sproken nieuwe ploegmaat in het begin van de wedstrijd door Feyenoorders werd aan gepakt en hoe hij werd beje-( gend door het publiek: „We' hadden afgesproken dat de bal vanaf de aftrap naar Wim zou gaan, die hem dan zou te rugspelen op mij. Je weet dat je onder deze omstandigheden fluitconcerten over je heen krijgt. Dan kun je beter in de beginfase proberen door wat terugspeelballen de controle over de gang van zaken te krij gen. Maar Wim werd inder daad stevig aangepakt door Feyenoord". Waarmee Schrij vers niet alleen doelde op de agressieve manier waarop Jan sen bij balbezit werd tegemoet getreden, maar vooral op de overtreding die Stanley Brard tegen de oud-Feyenoorder maakte. Daarbij raakte Wim Jansen geblesseerd, zodat de meeste van het 58.000 koppige publiek meende dat dat de oorzaak van zijn vroegtijdige afhaken was. Niet goedkeuren Ook Clemens Westerhof, de verantwoordelijke man bij Fey enoord, kon de manier waarop Wrm Jansen werd aangepakt Pierre Vermeulen tikt glijdend de bal in uit een voorzet van André Stafleu. Weggelaar dekt aan de verkeerde kant, waardoor Vermeulen kan Scoren. Terwijl de 58.000 kijkers (de vakken achter de doelen waren om veiligheidsredenen leeg gehouden) voor een op Nederlandse vel den bij een vaderlandse competitiewedstrijd bijna vergeten stemming zorgden zette Feyenoord de gang van zaken in de openingsminuten vrijwel geheel naar de hand. De Rotterdam mers zaten fel op de bal en in die fase bleek al waaruit de ploeg van Westerhof later zijn voordeel zou putten. Een kopbal van de als middenvelder opererende Ivan Nielsen in de vierde minuut was voor Ajax al een waarschuwing. Toen kon Piet Schrijvers nog knap reagerend redding brengen. Dood spelmoment Dat kon hij niet op een moment dat Ajax ondanks het uitvallen van Wim Jansen zich iets meer in de wedstrijd mocht wanen. Na dat Arnesen en Lerby met goede afstandschoten hiervan blijk hadden gegeven viel de openingstreffer van Feyenoord, uit een dood spelmoment overigens. De als rechtsachter goed spelende en zich veel op het middenveld aanbiedende René Notten haalde uit een vrije trap hard uit, Schrijvers pareerde de inzet, maar de bal sprong voor de voeten van de gretiger dan ooit spelende Ri chard Budding. Die direct reageerde en scoorde, in de "moeilij ke" hoek. Deze treffer schonk Feyenoord rust en zelfvertrouwen en vooral bij Budding werkte dat onverwacht sterk. Evenals Pierre Ver meulen aan de andere kant groeide de rechterspits uit tot één van de betere spelers van het veld, waardoor de vleugelverdedi gers Weggelaar en Boeve handenvol werk kregen en opbouwend nauwelijks voor een redelijke inbreng konden zorgen. Het enige gevaar dat Ajax kon creëren voor het doel van Joop Hiele ont stond uit hoekschopen, waarmee zich steeds Frank Arnesen be lastte, die daarbij evenwel voortdurend het doelwit was van sneeuwballen werpende toeschouwers. Uit één van die hoek schoppen moest Stafleu de bal van de lijn koppen bij een inzet van Kieft, terwijl Hiele even later nóg een kopbal van de jeugdige Amsterdammer onschadelijk moest maken. Grondlegger Onderscheidde André Stafleu zich al in defensief opzicht, zes mi nuiten voor de pauze was hij de grondlegger van de uiteindelijke triomf. Hij zette oprukkend Sören Lerby op het verkeerde been plichtmatig weten. „En volgens opdrachten leren te spelen". Het klonk wat merkwaardig, deze uitspraak. Ajax mag dan bij lange na niet meer de reputatie en allure hebben van een handvol jaren geleden, met uitzondering van een enkeling lopen er wel spelers in de ploeg die over de nodige ervaring beschikken. Maar juist dat deel van de ploeg vertoonde gisteren grote haperingen in vergelijking met Feyenoord, waar met wellicht wat minder potien- tlele kwaliteit in ieder geval een eenheid is gesmeed die effectivi teit aan inzet paart. Want dat was het grote verschil gisteren tussen Ajax en Feye noord, waarbij Dick Schoenaker mogelijk model kan staan. Deze International, die in het ooit soepel draaiende Ajax een uiterst nuttige schakel vormde, bleek gisteren niet meer dan een tob bende en naar vorm en zelfvertrouwen zoekende figuur, die zich keer op keer puur op basis van inzet moest onderwerpen aan zijn tegenstander. En zo liepen er gisteren meer spelers rond bij Ajax, waarin eigenlijk alleen Frank Arnesen, maar dan nog vooral slechts in de beginfase van de ontmoeting, enigszins zijn gebrui kelijke niveau haalde. Dat bleek onvoldoende tegen een van zelf vertrouwen overlopend Feyenoord, dat bovendien een niet gerin ge ruggesteun kreeg door het uitvallen van Wim Jansen. Ajax moest daardoor reorganiseren: Jensen schoof terug van zijn middenveldpositie naar de post van laatste man en Piet Ham berg werd voorin geposteerd. Niet zichtbaar Daarmee liep het niet zichtbaar veel slechter met Ajax, want Wim Jansen had zich in zijn achttien minuten durende optreden niet nadrukkelijk als leider van de defensie kunnen ontpoppen. Hij moest zich meer bezig houden met het omzeilen van forse tac kles van opponenten en werd bovendien - zo bleek later -gehin derd door een oogblessure. Maar Ajax' taktiek moest in zijn geheel wél nogal ingrijpend wor den aangepast. Het basisconcept was gestoeld op een versterkte middenlinie met slechts Ling en Kieft als voortuitgeschoven pos ten. Met Hamberg in de ploeg creëerde Beenhakker weer een driemansvoorhoede, maar ontkrachtte daarmee zijn middenlinie. Hoewel de eerste treffer van Feyenoord nog niet een direct ge volg was van deze aanpassingen. Jansen is geveld door een uit het publiek gegooide sneeuwbal kort voordat hij 3 warming up de spelerstunnel wil inlopen. Het was bijna ouderwets gistermiddag in het Bijna, de Kuip was vol en de stemming was Ook alle overige factoren om er een zinderende top te maken waren voorhanden: Feyenoord moest win de aansluiting met niet-spelende AZ '67 te behouden, niet verliezen om niet nu al volledig te zijn uitge- en bovenop deze belangen kwam dan nog eens de van Wim Jansen, de veelbesprokene, de afvalli- m die er eigenlijk in zijn eentje voor had gezorgd dat vol zat gistermiddag. Eén factor werkte echter niet conditie van het veld. Door de sneeuwval van zater- lag er een centimeters dikke laag, slechts verwij de vitale lijnen, die een normaal spelverloop on tmakte, Maar Ajax en vooral Feyenoord hebben die gistermiddag op een verheugende wijze onderge- gemaakt aan factoren als inzet, spectaculaire spelmo- en fraaie doelpunten. Feyenoord-Ajax, een beladen hoe de stand op de ranglijst op ook moge ïijn, werd een ongemeen boeiende krachtmeting, waarin de een boven elke twijfel verheven triomf behaal- op basis van vechtlust, tactisch overwicht en initiatief. was gisteren in alle opzichten de meerdere van zijn jrdamse concurrent, die na een lange periode van belang- op Keje Molenaar na alle basisspelers weer in de kon opnemen. Tegen de afwezigheid van Molenaar faisteren de geschorste Ben Wijnstekers worden wegge- zodat er een goede vergelijking kon worden gemaakt de ploegen, die ooit sémen de dienst in het vaderlandse uitmaakten. De balans viel, zoals gezegd, in alle opzich- het voordeel van Feyenoord uit, dat daarmee het weer als meelevende legioen aan zich kon binden. De Rotter- fans meenden zelfs tegen het eind van het duel, toen de 4-1 was voor Feyenoord, massaal de in de Amsterdamse zittende Johan Cruijff van hun miskenning te moeten i dus niet als een week eerder tegen FC worden begroet, omdat ook hij kennelijk kon vinden om het gisteren suprieure Feyenoord te nu is het een sneeuwbal. Je vraagt je af waar dat naar toe moet. Ik begrijp die ophef over Jansen niet. Als Béckenbauer, die jarenlang voor Bayern moet nog een hoop leren", liet Cruijff na afloop wat

Leidse Courant | 1980 | | pagina 11