Hoogmadese kerkvoogdij teleurgesteld door uitblijven subsidie Ter Aar schept ruime speelgelegenheid voor de jeugd Woubrugge helpt sport met financiële meevaller Eerste aanzet voor bouw sporthal Printshop opent deuren Actiecomité Kerkstraat krijgt steun provincie Sin terklaas deeltpri jzen u HEGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 5 DECEMBER1980 PAGIN Van het dit jaar ver schenen boek „Twee honderdvijftig jaar kerk aan de Does" zijn nog exemplaren ver krijgbaar. Dit boek waarvan de netto-op brengst geheel ten goe de komt aan het restau ratiefonds van de Hoogmadese hervorm de kerk beschrijft aan de hand van veel foto's de voorgeschiede nis, de bouw en de vori ge restauratie. Het boekje is voor 20, verkrijgbaar aan de ba lie van de Rabobank. HOOGMADE Omdat het ministerie van CRM het verzoek van de Kerkvoogdij van de Nederlands Hervormde Gemeente op dit moment nog niet kan honoreren, is deze kleine kerkgemeenschap teleurgesteld. Eind vorig jaar had men een dergelijk verzoek in gediend om een bijdrage in de kosten van de restauratie van het uit 1730 daterende kerk je. Het dak van dit kleine bedehuis is hard aan een grondige opknapbeurt toe, evenals de muren. De laatste jaren hebben weer en wind belangrijke schade aan het Hoogmade se monument toegebracht. Vooral op de zol der is de schade omvangrijk te noemen. Daar blijken balken totaal verrot te zijn. Er ligt zelfs een groot stuk plastic dat het he melwater enigszins moet tegenhouden. Het komt in grote hoeveelheden door het onbe- schoten dak heen.... De Leidse architect Bob van Beek heeft eind vorig jaar al een opzet van te verrichten werk zaamheden opgemaakt. Die bestaan uit het plaatsen van een geheel nieuw dak. alsmede het „injecteren" van de muren om vochtwer king tegen te gaan. Inwendig zijn de muren op tal van plaatsen aangetast. Telkens komt er kalk naar beneden, terwijl het stucwerk van de plafonds het ook op diverse plaatsen begeven heeft. Bob van Beek begrootte de te verrichten werk zaamheden op zo'n 350.000,-. De kerkvoogdij moet daar zelf tien procent van op tafel leggen, wat voor de kleine gmeente nog een hele toer is. De Hoogmadese kerkvoogdij heeft te horen gekregen dat men over een jaar of twee nog maals maar een aanvraag om subsidie in moet dienen. Scriba De Koning: „Tegen die tijd zijn de kosten natuurlijk weer enorm gestegen. Op dit moment lijkt mij voor Monumentenzorg een som van drie-en-een-halve ton niet zo'n on overkomelijk bezwaar... Het zou een leuke sluitpost zijn van CRM maar ik denk dat er nog wel méér restauratie-objecten aan te wijzen zijn die net 20 hard om het geld verlegen zitten als wij. restauratiewerken die ook niet zo geldvers lindend zijn als het door ons beoogde. We zul len te zijner tijd opnieuw een aanvraag doen, misschien lukt het dan wél. Het voortbestaan van onze kerk is er mee gemoeid." KOUDEKERK AAN DE RIJN De Koudekerkse ge meenteraad heeft gisteravond de eerste aanzet gegeven voor de bouw van een sporthal. Er werd 50.000 gulden beschikbaar gesteld voor de voorbereidingswerkzaam heden. Zoals bekend wil het Koudekerks gemeentebestuur het project in aanmerking laten komen voor het predicaat leerlingenbouwplaats. Hierdoor is een subsidie van 50 pro cent op de loonkosten mogelijk. Het is dan wel zaak om het project zo snel mogelijk voor te bereiden. Het voorbereidingskrediet van 50.000 gulden komt ten las te van het recreatiefónds. Het is nog niet helemaal duide lijk of de nieuwe sporthal los komt te staan of dat hij een onderdeel gaat uitmaken van het reeds bestaande gebouw „De Ridderhof" dat dan aanzienlijk zal moeten worden uit gebreid. Burgemeester G. Swaan beloofde dat zo gauw er meer bekend is dit zo spoedig mogelijk aan de raad zal worden meegedeeld. Bij de bespreking van de plannen voor een nieuwe sport hal kwam onvermijdelijk ook het probleem van de geluids hinder rondom de Ridderhof aan de orde. Alle raadsleden stonden postitief tegenover een plan van het college om ook hier op korte termijn iets aan te doen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiira ALPHEN AAN DEN RIJN Met ingang van vandaag kunnen Alphenaren hun fo to's in één dag laten ontwik kelen. Aan de Raadhuisstraat is de Printshop geopend die zich heeft gespecialiseerd in het zelf ontwikkelen én afdruk ken van kleurenfoto's. „De films zijn, indien ze rond tien uur worden ingeleverd, tegen vijf uur Weer klaar", zo meldt de reclamefolder van de Printshop. „Dat is mogelijk omdat de films niet langer de deur uithoeven om ontwikkelt te worden. Hierdoor is ook de mogelijkheid dat de foto's tij dens transport zoekreaken, uitgesloten. Alle foto's worden op het formaat 10 x 15 of 10 x 10 centimeter. De prijs is ech ter dezelfde als die van het normale 9 x 13 centimeter for maat. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIII1IIIIIIIII1IIIIII1IIIIII VOOR AANLEG OMLEIDINGSWEG ROND HOOGMADE HOOGMADE - In een onderhoud met enke le vertegenwoordigers van de gemeente Woubrugge heeft het „Actiecomité „Kerk straat" te horen gekregen dat er mogelijk toch nog kans is op de realisering van een omleidingsweg om Hoogmade. Onlangs is het gemeentebestuur van Woubrugge door een lid van het provinciaal bestuur bena derd met de vraag om overlegging van alle correspondentie en informatie inzake de verkeersoverlast in de Hoogmadese Kerk straat. De provinciaal bestuurder heeft zich tijdens zijn contact met het gemeentebestuur ook be reid verklaard om zich persoonlijk van de pro blemen op de hoogte te komen stellen. Hieruit kan men concluderen dat de provincie zich nog steeds bezighoudt met de problematiek in Hoogmade. De realisering van de zo gewenste omleidingsweg in 1983 is dan ook door het pro vinciaal bestuur nog niet definitief verworpen. Zoals bekend voert een groep inwoners van Hoogmade. naar buiten opererend onder de naam „Actiecomité Kerkstraat", al geruime tijd bij diverse instanties acties om „de Kerkstraat weer leefbaar te maken". In tegenstelling tot eerdere berichten als zouden er dagelijks zo'n tienduizend voertuigen zich door de smalle dorpskom wringen zijn wat al te pessimistisch. Zebrapaden Tijdens de laatste raadsvergadering deed burge meester Brouwer de Koning de mededeling dat het er „maar" ongeveer negenduizend zijn, een stijging van de verkeersintensiteit sinds 1975 met vijfhonderd voertuigen. Bij de provincie kan dat aantal niet aangedragen worden als „schrikbarend". dat er nog deze maand een bespreking zal plaatsvinden met het provinciaal bestuur om al of niet toestemming voor de omleidingsweg. fcybi i jaar of drie gaan duren voordat met de jeatii kan worden begonnenj'ba Het provinciaal bestuur - zoals blijkt niet blind voor Hoogmade - heeft echter te kampen met financiële problemen, ontstaan door tegensla gen bij andere projecten, zoals de geldverslin dende bouw van de tunnel bij Dordrecht. Op dit moment is de provincie dan ook niet bij machte om de gemeente Woubrugge financieel bij te staan bij de aanleg van een omleidings weg. Overigens, als die weg er komt dan zal het de efficiëntste worden cn dat komt dan neer op de lange omleidingsweg om het dorp. Het colle ge van b en w heeft het actiecomité meegedeeld Klaverwijdenweg Het Actiecomité vindt ook dat de oversteekmo- gelijkheden in Hoogmade te wensen over laten. Het college van B. en W. heeft daarom besloten om de zebrapaden bij de R.K. kerk en de school weer aan te brengen op het wegdek. Ook ko men er dan goed verlichte waarschuwingsbor den. Het aanbrengen van met de hand te bedie nen verkeerslichten acht men niet raadzaam, omdat daarvoor het gebruik van deze over steekplaatsen te gering is. Deze zebra's kunnen op korte termijn worden gerealiseerd. Pogingen om langs de gehele Kerkstraat voet paden aan te leggen stuitten volgens het college af op onvoldoende medewerking van de be trokken grondeigenaars. Het overleg is toen ge staakt, omdat het gemeentebestuur geen harde middelen wilde gebruiken. Bij een eventuele onteigening van de gronden zal het zeker nog Op de Klaverwijdenweg, in het verlengde KJ de Kerkstraat gelegen, mag een snelheid tachtig kilometer per uur worden gerej Controleren, door de politie heeft hier dan I geen zin meer. De gemeente Woubrugge het Provinciaal Bestuur wel verzocht onr korte termijn een inhaalverbod in te stellen zodoende de hardrijders toch te kunnen vejjjg „We moeten Provinciale Staten niet gaan iff* teren om daarna de kans te lopen dat de orrsV'3 dingsweg er niet komt. Zij zullen ook nooit stemmen met maatregelen die de verkeersdf1"4 stroming in Hoogmade verkleinen. DaarPBe zou het probleem alleen maar verplaatst vP03 den, bijvoorbeeld naar Koudekerk. Boven staat het probleem van de verkeersoverlast Hoogmade ook niet bovenaan de lijst Provinciaal Bestuur", zo stellen burgemei am wethouders van Woubrugge. S dza WOUBRUGGE De raadscommissie financiën bo gisteravond over het vfaagstuk wat er kan worden met de begrote 120.000 gulden die dit jaar nog geen ming heeft gevonden. Na breedvoerig overleg raadscommissie tot de conclusie dat het geld ten de sport moet komen. Als voor het verstijken van het jaar voor het bedrag vering wordt gevonden, vloeit het bedrag naar de van de gemeente en is dan niet meei onmiddellijk immers een gemeente mag slechts onder bepaalde c den een gedeelte van de gelden uit de saldi-reserve Bij de onlangs gehouden algemene bewschouwingen elke fractie aangedrongen op de realisering van Een deel van het bedrag zal hier voor worden gere__. ander deel wordt aangewend om de onlangs gekochte ten behoeve van voetbalvereniging Woubrugge tot echte balvelden om te vormen. TER AAR Het is de gemeente Ter <\ar dit jaar gelukt om een aantal voor- ïieningen te realiseren in het belang van de jeugd. Na inspraak en met de medewerking van de betrokken bewo- lers kon een aantal speelgelegenheden gestalte krijgen. Nog dit jaar hoopt nen een vijfde kinderspeelplaats ge- -eed te hebben, in de nieuwe wijk Mid- lelland in het gemeentedeel Aardam jelegen. Eerder werden dergelijke voorzieningen opgeleverd op het Van Wassenaerplein, in de Anjerstraat als mede de P. van Schravendijkstraat en in het bestemmingsplan in het kerk- iorp Langeraar. Het college van b. en w. is tevreden met deze voorzieningen ;n vindt dat er gesproken kan worden van een zeer redelijk niveau op het ge bied van speelgelegenheden binnen de gemeente Ter Aar. Plantsoenen Overigens heeft de gemeente Ter Aar dit jaar nog wel meer gedaan om de leefbaar heid van de diverse gemeentedelen te be vorderen. De hoeveelheid gazon werd dit laar met ruim zesduizend vierkante meter uitgebreid, terwijl er 139 bomen werden geplant. De gemeenteraad heeft dit jaar kredieten gevoteerd die er toe leidden dat de groenvoorzieningen in de Stouthandel- straat en de P. van Schravendijkstraat ge heel konden worden gerenoveerd. Ook de beschoeiingen werden uitgebreid. In het komende jaar wil men een dergelijke voorziening aanbrengen achter de Van Brederodestraat. Bloembakken De plaatsing van een aantal bloembakken bij de Unico-markt in Langeraar en het Dorpshuis in Aardam is dit jaar nog niet gerealiseerd. B. en W. zijn van oordeel dat ontwikkelingen rond het Parochiehuis in Langeraard voor dit gebied het noodzake lijk maken dat er straks een totaal plan op tafel komt. Men geeft de voorkeur aan verplaatsbare bloembakken. Dit in tegen stelling tot eerdere plannen, waarbij spra ke was van bielzenbakken. Binnenkort zal de raad hiervoor een kredietaanvrage worden aangeboden zodat er van kan worden uitgegaan dat volgend jaar op ge noemde plaatsen het aanzien van de ge meente door een fleurige aanblik zal wor den verfraaid. Het speelterreintje op het Van Wassenaerplein in Langeraar. j- De jury bezig met de selectie van de kleurplaten v.l.n.r. P. 'de. (manager). Janny Borger (jury-voorzitster) en W. Buijteweg (chef-redacteur). Op de pittige puzzel in de Sin terklaas-bijlage van de Leidse Courant zijn meer dan twee duizend inzendingen binnen gekomen. Dat de puzzel dit keer wat moeilijker was dan in voorgaande jaren, bleek duidelijk uit het hoge percen tage foutieve inzendingen. Het aantal keren dat de letter S in de puzzel voorkwam was 33. De eerste prijs is na loting te rechtgekomen bij de heer W. van Dyk, Dennenrode 5, Lei- De tweede prijs is voor J.J. de Bruijn, Nw. Voordorpstraat 31, Voorschoten De derde prijs voor G.J. de Koning. Spooistraat 54, Roelo- farendsveen. Voor de goede orde nog de juiste oplossing van de Sinter klaaspuzzel 1980: Hor. 1. laarsje; 7. inert: 9. langs; 12. taptoe: 83. ni; 84. arie; 88. ieder: 91. aders; 96. bn; 97. ieder; 91. pasta; 93. ink a n; 80. os; 81. T7-, 85. nazaat; 87. Kleurplaat De redactie ontving gelopen weken zo'n derd kleurplaten. Een jur)i der voorzitterschap van Borger selecteerde de pr/jsfi naar. Binnen enkele dM zullen zij hun waardebon thuis ontvangen. De 30. rails; 31. intens; 33. haat; 35. klus; 38. sneeuw; 40. pret; 42. adoratie; 44. vlugzout; 45. kris; 46. spa. 47. kre diet; 49. akela; 50. prima52. Orleans; 53. Isd; 55. oefening; 58.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 4