angeklaagde taxiondernemer beschuldigt gemeentebestuur BiiyBi'MMBlirtil PPR ongerust over behoud monumenten ntegratie lichamelijk n verstandelijk gehandicapten in ociale werkplaats gTAD" BEDRIJF REKENDE TE LAAG TARIEF; ECHTZAAK AANGEHOUDEN Eeuweling in 'Haagwijk' Mobiele kantoren voor Leidse politie EIDSE ONDERZOEKERS: aatste sleutel woningen in Koppelstein LEIDSE COURANT VRIJDAG 5 DECEMBER1980 PAGINA 3 Niet getreurd, t wordt Lazybird Jazz on Sunday krijgt gepast zondag Lazybird als gast. De groep speelt in het restaurant van Hans Menken, een pientere kwant. V/ie daar gezwind naar toe wil gaan belandt aan de Boshuizerlaan. In Leiden is dat, uiteraard; de stad vol durf en snelle vaart. Lazybird dan blaast verdraaid secuur ('t concert begint om krek drie uur) blij van zin en zonder maren, werkjes uit de vijftiger en zestiger jaren. Het fascisme, heel niet net, wordt vobr jeugd te kijk gezet Remember, remember, de avond van de 9e december. Dan kunnen jongeren komen horen, hoe eens het fascisme werd geboren. En hoe dat steeds nog door blijft gaan, want fascisme is nog niet van de baan. „Jongeren tegen Fascisme" heet het comité, dat informeert aan de Breestraat, in het LVC. Er is ook een film: „Es gibt noch Neo-Nazis" (dat kun je wel zien aan sommiger facies). Sprekers zijn er uit het Verzet Door deze wordt uiteengezet, wat fascisme was en is. Op die avond, heel niet mis, exposeert het Verzet uit Wereldoorlog Twee, en ook „De Eenheid" nemen we even mee. Dat is een koor uit bepaald niet rechtse kringen, dat anti-fascistische liederen komt zingen. De aanvang is half acht, en hulde, een kaartje koopt men voor twee gulden. Een riks is de betaling voor een cursus „Ouders op herhaling „Ouders op herhaling", nooit te hoog geprezen, gaat weer proberen voor die ouders iets te wezen. Korte cursussen beginnen eind volgende maand als de decembervreugde weer is getaand. Dan leert men in de kortste keren, hoe te vergad'ren en te notuleren. Hoe te hanteren de vergaderregels en ach, hoe maak ik een correct verslag. Lang niet zo simpel, maar we bezweren: dat is „op herhaling" best te leren. Zeven avonden van twee uur is van die cursus dan de duur. De tweede gaat over „taalvaardigheid", da's ook gemak'lijk op z'n tijd. Spreken mag dan zilver zijn en zwijgen goud, maar wat doe je, als je zo van praten houdt Dan volg je die cursus, nog al glad. Je houdt er van over en da 's heel wat. Die cursus is breeduit gestoeld op „goed Nederlands spreken" en „duidelijk maken wat je bedoelt". Vergaderen dus en „klare taal" is het nieuwe herhalingsverhaal. Wie er iets van meer wil weten, belle telefoonnummer 12 65 02; en niet vergeten Of loop even aan, zeg Frans en Rie, bij Herensingel nummer 3. Mogen we alvast hart'lijk danken voor die gouden operetteklanken Ditmaal houdt „de Ratel" ons gaande en nodigt uit voor zondag aanstaande. Dan is er een ochtend vol muzikale glorie met als inzet de operette-historie. De plaats van handling is wel pluis: naast de L.C., in het Leids Volkshuis, aan de Apothekersdijk, en da 's erg knus, want zekere J. Kien, een kiene doctorandus, vertelt en laat onze oren veel voorbeelden uit operettes horen. Tijdig dan, zondag, uit de veren, in de gemakkelijkste kleren, en dan op weg, want 10 uur 30 gaat het klinken. En Kien valt zeker niet te verlinken. Die begint op tijd en rekent niet met pech. Wat mogen we die tijdige ochtend dan verwachten Veel wonderschone zang en harmonie. Geen klachten; want die horen bij de opera thuis en daar is geen plek voor in het Leids Volkshuis. Als we op tijd zijn, horen we de mooiste klanken. Die ons doen denken aan de volste ranken van de uitgebloeide wijnstok. Een schone zondagmorgen, zonder al die doordeweekse zorgen. We horen Offenbach, Strauss en twee Franzen: Von Suppé en Léhar, en een Carl Zeiler, die eens at van een beschilderde Teller en toch muziek bleef schrijven. Maar de uitkomsten daarvan beklijven. En Het Volkshuis schenkt ook koffie vanaf 10 uur 15, en dan bof-ie. Zeker, we boffen van toon tot toon; de entree bedraagt twee gulden, voor een persoon. Puccini in de Gloria: dat zingen alle eng'len na De Hartebrug, in alle staten restauratie: ik stop ermee, daarvan te praten. Maar die Hartebrug geeft weer een Hoogmis, zondag nu, waar veel over te vertellen is. Kwart voor elf begint Gods lof, gezongen zonder sof. Laat dat maar aan Jan Schmitz over, want die zegt eenvoudig: "Kom, ik tover kortweg Giacomo's Missa de Gloria over in een uitvoerbare troelala, maar dan op een geweldig niveau, en dan denk je niet meer aan hoho". Het koor van Schmitz laat de beiaard klinken, van de Hartebrug tot in 't zuideind. Over stad en dreven klinkt de klokkenklank en die zet aan tot een onvergank'lijke dank. Voor gemengd koor, sopraan, tenor en orgel. Daar is geen plaats voor meer gegorgel, en iedereen stemt erg graag in, met de Gloria ii\ Puccini's zin. En toen dacht ik nog: aanstonds moet ik iets doen aangaande het Orgelfonds. Dat is dan, effectief, ten dienste van het orgelgerief, een gironumer vermelden. Daar word je doodmoe van; en dan zeg je: nou ja. God toe dan: nummer 37 19 071. Ten name van Orgelfonds Hartebrugkerk, Leiden. En dan ga ik ongerijmd door, na m'n Langs Omwegen voor een keer prijsgegeven te hebben. Een volgende keer beter. is ;IDEN De rechtzaak tegen het taxibe- ijf Kerkhof b.v. wordt voor onbepaalde d aangehouden. Dat besloot gisteren de lagse economische politierechter Mr. van tssum. Het taxibedrijf was aangeklaagd idat zij de door het gemeentebestuur vast stelde tarieven zou ontduiken. Het door bedrijf gehanteerde tarief was lager, door de gemeente was vastgesteld. Di- jteur N. Blonk gaf voor de rechtbank toe t er inderdaad sprake was geweest van tduiking. „Een terechte ontduiking" vol- ns directeur Blonk, die het gemeentebe- jur ervan beschuldigde de tarieven zonder edkeuring van het ministerie van econo mische zaken verhoogd te hebben. Mr. Van Rossum besloot daarop de zaak aan te hou den om een onderzoek naar de juistheid van de beweringen van de heer Blonk mogelijk te maken. Op 13 december '79 werd één van taxi's van Kerkhof b.v. door de politie aangehouden. Bij controle bleek dat de taximeter 2.20 gulden gul den aangaf, terwijl het vastgestelde tarief 2.60 gulden bedraagt. De tarieven werden met in gang van 26 september '79 door het gemeente bestuur verhoogd. Bij het politieverhoor ver klaarde één van de directeuren van het taxibe drijf dat het euvel te wijten was aan de oude instelling van de taximeter. Oorzaak hiervan zou zijn dat één van de medewerkers van het bedrijf, dat de taximeters had moeten bijstellen, op vakantie was gegaan. Ook voor de economische politierechter ont kende taxiondernemer Blonk niet dat de taxi beneden het tarief had gereden. „De verhoging van de gemeente is echter illegaal" betoogde Blonk: „Het ministerie van economische zaken staat slechts een verhoging van 4% toe terwijl Leiden de tarieven met 10% heeft verhoogd. Het gemeentebestuur heeft nagelaten hiervoor toestemming te vragen. Wanneer ik volgens de richtlijnen van het gemeentebestuur zou heb ben gehandeld, zou ik op andere gronden de wet hebben overtreden". Op grond hiervan vroeg hij vrijspraak voor zijn bedrijf. Zijn argu menten als zou de Leidse taxireiziger, en met name de gehandicapte die een vaste vergoeding voor het taxivervoer ontvangt, door de tariefs verhoging ernstig benadeeld worden, vond de politierechter niet relevant. „Het feit blijft, dat de overtreding is gepleegd. Vrijspraak is dus niet mogelijk", concludeerde Mr. Van Rossum: „Wanneer blijkt dat uw be schuldigingen aan het adres van de gemeente op waarheid berusten, kunt u hoogstens ontsla gen worden van rechtsvervolging". Teneinde dat onderzoek mogelijk te maken werd de zaak voor onbepaalde tijd uitgesteld. Mevrouw Jacoba Baart-Verwer vierde gisteren haar honderdste verjaardag in het tijdelijke be jaardencentrum 'Haagwijk' aan de Schubert- laan. De eveneens jarige burgemester Goekoop bood de oudste bewoonster van 'Haagwijk' als verjaardagscadeau een omslagdoek aan. De grote zaal van het bejaardencomplex was afge laden met belangstellende bejaarden en ver zorgsters. Voordat tot gezamenlijk koffiedrinken werd overgegaan, viel de op en top Leidse hon derdjarige een florissante bloemenhulde ten deel. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll LEIDEN Voor bijna twee ton zullen twee verplaatsbare kantoren voor de Leidse politie worden aangeschaft. Dit is de wens van het college van b en w, dat de commissie voor algemene en bestuur lijke aangelegenheden om advies heeft ge vraagd. De aanschaf van de mobiele kantoren is nodig om het ruimtegebrek binnen het bureau aan de Zonneveldstraat te verlichten. Na aanschaf van de mobiele kantoren en wat interne verhuizin gen, kan de Kinderpolitie dichter bij de afde ling recherche worden ondergebracht en kun nen spreekkamers worden ingericht voor het horen van verdachten en het doen van aangif ten. Thans vinden deze handelingen plaats in één grote ruimte, zodat van enige privacy geen sprake kan zijn. De mobiele kantoren kosten ruim een halve ton; het overige deel van de kosten onstaat door verbouwingen. Overigens merkt het college in het voorstel op, dat door de aanschaf de nieuwbouwplannen van het po litiebureau niet minder urgent worden. Zoals bekend heeft het ministerie van Binnenlandse Zaken de bouw van een nieuw Leids politiebu reau vastgesteld tussen 1985 en 1990. LEIDEN De PPR-fractie in de gemeenteraad is onge rust over het verval en af braak van woonhuizen/mo numenten. Dat schrijft het raadslid F. van Oosten in een brief aan wethouder C.Waal van ruimtelijke or dening. De heer Van Oosten vraagt de wethouder om de zaak in de commissie ruim telijke ordening aan de orde te stellen. „De zeer positieve ontwikke ling op het gebied van herstel van kleinere monumenten dreigt thans doorkruist te wor den door een negatieve ont wikkeling zoals het verval van woonhuis-monumenten en de afbraak van monumenten", zo schrijft Van Oosten. Als voor beeld noemt het raadslid een aantal monumentale panden op de Oude Singel. Zij zijn een aantal malen van eigenaar ge wisseld en de huidige eige naar, projectontwikkelaar Ba- nero b.v., ziet er geen brood in ze te herstellen. Eenzelfde ont wikkeling deed zich volgens de heer Van Oosten voor bij panden aan de Volmolen- gracht/Langegracht die uitein delijk gesloopt moesten wor den omdat zij geheel vervallen waren. Als derde voorbeeld noemt Van Oosten het uit 16e eeuw daterend pandje aan de Wolsteeg 1, dat onlangs met de grond gelijk werd gemaakt. Het PPR-raadslid vraagt de heer Waal opheldering over de gang van zaken rondom deze monumenten. Hij zou in commissie ruimtelijke orde ning willen praten over hoe de door hem gesignaleerde pro blemen aangepakt kunnen worden. EIDEN/LEIDERDORP j In de nieuw te bouwen Dciale werkplaats moet itegratie van verstande- ijken geestelijke gehand- 3gf. lapten bevorderd worden. tv at is de belangrijkste 't nclusie van een onder- eksgroep van de vak- idmjocp klinische- en ortho- 5 «^dagogiek van de Rijksu- Iversiteit Leiden. Volgens i plannen komt deze nieu- sociale werkplaats aan Touwbaan-Rietschans (Leiderdorp. Op 15 mei 183 zou de opening van Agjze 13 miljoen kostende /anéorziening moeten plaats- inden. onderzoek is verricht op van de Federatie van ;renigingen Leiden en De Federatie wil haar verantwoorde- voor de verstandelijk met dit onder- leveren aan van een nplaats." heeft volgens de on- de beste levens- wanneer er goed voor- "leg zou gehouden worden de lichamelijk en verstan delijk gehandicapten. Er zou rekening gehouden moeten worden met sociale weerstan den van de lichamelijk gehan dicapten en er zou extra bege leiding geboden zijn voor de groepen waar het om gaat. Ook zou de werkmeesters en de gehandicapten (of ouders die hen vertegenwoordigen) zoveel mogelijk inspraak gebo den moeten worden. Uit het onderzoek blijkt dat de meeste betrokkenen, die zijn onder vraagd vóór integratie zijn. De direktie van de Gemeentelijke Dienst voor de Sociale Werk voorziening wil op basis van geschiktheid en belangstelling van de werknemer de integra tie in de nieuwbouw tot stand brengen. Als voordelen van integratie worden genoemd: beter begrip voor elkaar, beter werkklimaat, meer ontplooi ingsmogelijkheden en geen vooroordelen. De werkmees ters zien als nadelen een taak verzwaring voor zichzelf. Zij menen niet voorbereid te zijn op integratie en bijkomende problemen niet aan te kunnen. De werkmeesters vragen om sociaal-agogische begeleiding. De onderzoekers zijn van me ning dat realisering hiervan momenteel een groot probleem lijkt. De werknemers, van wie het grootste deel verstandelijk ge handicapt is (257 van de 353), reageren verdeeld op het voor stel tot integratie. Verstande lijk gehandicapten zouden meestal geen bezwaren hebben tegen samenwerking met van andere categorieën gehandi capten. Lichamelijk gehandi capten daarentegen zien in meerderheid wel problemen: „Voor lichamelijk gehandicap ten zou nagegaan moeten wor den, waaruit hun bezwaren bestaan. Hun weerstanden wij zen op verlies aan status, ver andering in hun positie en de aard van hun werkzaamhe den." Aldus de Leidse onder zoekers. De ouders zijn over het alge meen vóór samenwerking met als voorwaarde dat de werk nemers hiermee accoord gaan. Volgens de pedagogen zou de ouders de mogelijkheid gebo den moeten worden om deel te nemen aan de sociale werk voorziening van hun gehandi capte kind. Dit zou de belan gen van de werknemers ten goede komen en meer begrip voor hun situatie ten gevolge hebben. ithouder D. Tesselaar van Volkshuisvesting irhandigde gistermiddag de sleutel van de p 1st gereed gekomen woning in het project ppelstein aan de nieuwe bewoners, de familie P ys uit de Merenwijk. Het project werd op 24 ruari '75 gestart, eind '78 werd de eerste H geslagen en ruim een jaar geleden reikte atssecretaris Brokx de eerste sleutel uit. et dat ik veel te maken heb gehad met de iw van deze huizen, maar als dit volkshuis- ting is. dan wil ik het nog wel een tijdje blij- - i doen", aldus de wethouder. Hij prees de - chting Onder Eigen Dak voor de wijze waar de huizen tot stand zijn gekomen. „Ik daag yj ereen uit hetzelfde in het toekomstige Ste venshof te presteren", aldus Tesselaar, die zei dat het doorstromingseffect in Leiden al merk baar is. De voorzitter van de Stichting, de heer C. Elzinga, kon daarop onder luid gejuich mede delen dat de kopers van de huizen in Koppel stein 2% van hun koopsom terug zouden krij gen, omdat de bouwkosten waren meegevallen. De bouwer tenslotte reikte aan de pas opgerich te bewonersvereniging een cheque van 1000 gulden uit. In Koppelstein zijn 204 huizen gebouwd. Een deel daarvan zou als invalidewo ning omgebouwd kunnen worden maar door ge brek aan animo is dat slechts bij één woning gebeurd. De huizen variëren in prijs van 108.500 tot 135.000 gulden.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3