Wij zijn niet te Brits9 maar te eerlijk" Bi Haydns tegenhanger van „Entfiihrung POP PLATE* Concertagenda LEIDSE COURANT VRIJDAG 5 DECEMBER1980 PAGINA 16 )P£ UTRECHT Voor het eerst sinds zeven jaar prijkt bovenaan de Engelse popu lariteitspolls niet de naam van de muziekmoloch Gene sis, maar die van de Jam. Met riante verkopen van met name de elpees AU Mod Cons, Setting Sons en de hitsingles Going Under ground en Start kan de Jam zich zonder meer presente ren als een supergroep op het Britse eiland. Daarbui ten blijft de Jam echter een obscuur „mod-trio", dat he vig wordt geadoreerd door een handjevol opgeschoten jongeren in parka's. Anders gezegd; de Jam ver koopt in Engeland van een single of elpee meer in één week dan in een jaar tijd in Holland, Frankrijk en Duitsland. Is er met het ver schijnen van Jam's jongste elpee Sound Affects kans op keren van het tij? Paul Weller, zanger, componist van de inmiddels vijf jaar oude groep denkt van niet Bruce Foxton, bassist, denkt van wel. Een twees lachtige impressie van een topgroep met minimale ver kopen in den vreemde. Paul Weller is het type straat- joch dat je, zonder hem ooit een bal te hebben zien raken, zo een profcontract voor het eerste elftal van Arsenal aan biedt Schichtig, mager en ge zegend met hetzelfde spitse koppie als J. Cruijff destijds. Met een onmogelijk verwaar loosd cockney-accent lijkt hij vragen met tegenzin te beant woorden, maar zodra het olij ke bassistje Foxton zich ermee gaat bemoeien en vragen ent housiaster ontkent dan Weller ze bevestigend beantwoordt, komt de componist los. „In Engeland is het systeem door de punkexplosie van '77 gebroken, hier en in Amerika nog niet Daarom breekt de Jam nooit op zo'n grote schaal door als in Groot-Brittannië". Het antwoord op de vraag wat Paul Weller met „het sy steem" bedoelt, defeniëert hij nauwgezet. bekendheid ver werven zonder gebruik te maken van massamedia als t.v., radio en pers. Het publiek aan je binden door naar hen toe te gaan en op te treden. Net als wij, maken groepen als de Joy Division, Ruts DC., UK Subs en Cockney Rejects het zonder het „systeem Ge lukkig maar, want deze groe pen muziekmakers zonder dollartekens in de ogen zouden nooit een eerlijke kans krijgen van de radio en t. v. zolang ze weigeren mee te lopen met rages en modes. Ja, als ze eenmaal een zekere faam verworven hebben wor den ze wel door de pers opge pikt. Maar dat is dus de omge draaide wereld. De pers moet niet achter de muziek aanlo pen, maar aangeven wat er aan de hand is, op tijd signale- Talentrijke jongens Bruce Foxton is een typische Brit met de gelaatstrekken van een aangenaam keuve lend roodharig huisvrouwtje uit Coronation Street. Meer knuffeldier dan haantje. Hij ziet de zaken wat minder ge compliceerd dan Paul Weller en steunt eveneens op een heel wat optimistischer le vensinstelling dan zijn nukki ge voorman. Europa lijkt geen probleem voor Bruce, Ameri ka ziet hij gewoon niet zitten. „Paul heeft gelijk over dat sy steem in Engeland en zo- ,...maar toch geloof ik, dat we in Europa wel door kunnen - breken. Want wat in Enge- - land gewaardeerd wordt, pikt - men in Europa heus wel op. Wij zijn nog steeds een toon- aangevende natie zolang het de popmuziek betreft. De ver haaltjes dat wij „te Brits" zou- den zijn, berusten dan ook op grote onzin. Weet je wat ty pisch Engels is? Madness en The Specials. Louter en alleen de „gimmick" zorgt BRITSE SUPERGROEP JAM CULTBAND OP CONTINENT doorbreken en even zo goed razendsnel weer in de verge telheid raken „Amerika hoeft voor mij niet. Als je ziet wat de Clash met zichzelf gedaan heeft om daar poen te maken,...pure shit. Zulke talentrijke jongens". (London Calling, de vierde el pee van de Clash, betekende in Amerika de grote door braak voor deze Engelse „punkgroep") Groter publiek Wat dit laatste betreft zijn Weller en Foxton het met el kaar eens. Amerika is taboe voor de Jam. Toch zijn er op de nieuwste elpee aanwijzin gen te vinden dat de Jam op een groter publiek mikt. Sound Affects klinkt verzorg der en toegankelijker dan zijn voorgangers. Voor het eerst zijn er blazers te horen, en songs als That's Entertain ment en Pretty Green geven duidelijk aan dat de nog zeer jonge Paul Weller (22) zich ontwikkelt als een all-round componist. Vergelijkingen met de Who, zoals die vroeger nogal eens gemaakt werden, zijn in ieder geval belachelijk geworden. „En terecht", beaamt Weller. Van de zestiger jaren kun je heus wel wat terug vinden in onze muziek, maar meer dan alleen de Who. We hebben er overigens bij het maken van deze elpee niet bij stilgestaan, of althans, we hebben niks bewust gecopiëerd. Het is best mogelijk dat de een iets van de vroege Pink Floyd hoort en de ander van de oude Doors, zolang ze maar wel be seffen dat ze naar de Jam luisteren. Over Sound Affects ben ik meer tevreden dan over Setting Sons. Waarom weet ik niet. We hebben er niet buitensporig lang over gedaan, drie maanden maar. Ik heb alle songs geschreven, en het klinkt prima, geva rieerder, vind ik. Maar dat zegt niets, want ik vond Pink pop voor ons ook een gewel dig festival. Alleen dachten jullie er in Holland anders over". Het klinkt bijna als een ver wijt, maar het is het niet. Want afgelopen maandag avond concerteerde het trio in Utrecht met dezelfde geest drift als thuis in Groot Brit- tannië... voor een voor de helft gevuld Vredeburg mu ziekcentrum. Weller ver klaart het zelf: „Alles om die muziekwereld heen is rotzooi. Interviews, reizen, hotels, fo tosessies..., ziek word je er al en toe van. Dat meen ik, daar ben ik eerlijk in. Het zijn de concerten die me op de been houden. Want dat is muziek maken, de rest kun je afdoen als randverschijnselen AP VAN DER MEULEN dat 'ze sneller dan normaal Gijs van Heumen: „Ik ben best tevreden over onze poule-indeling". Orchestral Manoeuvres In The Dark Organisation (Dindisc) Dit heeft niets met het zoveelste computerge stuurde synthesizerdrama te maken, maar al les met haast gezellige chipmusic uit Enge land. Op hun tweede elpee stellen Paul Humphreys en Andy McCluskey niet teleur, sterker nog, ze verassen. Organisation, die op de valreep van 1980 verschijnt, kan zonder meer tot de beste platen van het afgelopen jaar worden gerekend. Dit ondanks een handjevol foute manoeuvres als de onbegrij pelijke cover The More I See You, het te lang uitgesponnen 2nd Thought en VCL XI. Het laatste nummer is een vette knipoog in de richting van Peter Gabriel (Intruder). Toch wordt op Organisation het hoge peil van Mes sages, wat de zomerhit van 1980 had kunnen worden, herhaaldelijk geëvenaard en hier en daar zelfs overschreden met als indrukwek kend hoogtepunt het sombere, Stanlow. Bij het afdraaien van de gle Enola Gay is het raadzaam de op te schroeven en kamerplanten ten om even mee te doen op de toetsenpatronen van Humphreys. Holmes, een drummer van vlees en de ritmebox vervangt, zorgt daarbij even strakke en statische begeleiding mechanische broertje. In het fragiele And Heart zit het mooiste pianoloopje 1980. Statues ten slotte ademt eenzelfde uit als de Moody Blues-klassieker White Satin. Doe eigentijds en haal ganisation in huis. Samen met McCluskey staan we aan het swingend computertijdperk. Blondie Autoamerican (Ariola) Niets maar dan ook helemaal niets heeft de Amerikaanse groep Blondie zich aangetrok ken van de vernietigende kritiek die haar vorige (vierde) elpee Eat To The Beat te beurt viel. Zij is doorgegaan met experimen teren, met mixen en beproeven van allerlei muziekstijlen. De nieuwe elpee Autoameri can, die wederom onder leiding van Mike Chapman werd opgenomen, is dan ook niet meer onder één noemer te vangen; die barst gewoonweg van de variatie. Je kunt bijna geen muziekgenre verzinnen dat niet op deze elpee is vertegenwoordigd: dertiger jaren mu ziek, funk, disco, reggae, klassiek en jazz. Zo klinkt bijvoorbeeld dertiger jaren muziek door in Here's Looking At You, waarvoor zangeres Deborah zelf de tekst schreef. Dit nummer laat veel blaaspartijen horen, swingt van het begin tot het einde (je zou er zo een foxtrot op kunnen dansen) en Debbie zingt hier met zo'n poeslief stemmetje dat je bijna zou denken dat een heel klein meisje met een lollie het vertolkt. Meer klassiek getint is het bijna geheel instrumentale nummer Europa, dat door de subtiele vioolarrangementen ro- Aan het einde krijgt putergeluiden en de bezwerende stem Debbie op de achtergrond. Een hele n/eufimma Blondie-zangeres rijst op in Faces met jazzy-achtige sound. Zij eist daarop veel haar stem, brengt er veel toonmodula aan en geeft meer dan ooit kende zangkwaliteiten te Middenameikaanse sound valt er te ken op het alom bekende „The Tide Is een mengeling van disco en funk op Do Dark en door de vele blaasses ture zelfs iets soul-achtigs. De Stein (leadgitaar). Frank Infanti gel Harrison (bas), Clement Burke Jimmy Destri (keyboards) hebben echter helemaal hun oude, vertrouwde sound de toegekeerd. In songs als Live It Up, Through It, T-Birds en Walk Like Me, ke die weer terug. Als vanouds is het rit daarop bonkend, komt er lekker stevig taarwerk aan te pas en is Debbie's ste derkoeld, emotieloos en onverschillig. Met Autoamerican bewijzen de Blondies groep te zijn, die muzikale terreinen durft verkennen en het absoluut niet wil hebl Boer van reeds versleten sounds. 1 Out of control Peter Criss (Casablanca) Toen de vleesgeworden ritmebox Peter Criss drummer slaat; louter clichés vormen de b uit Kiss stapte, had deze drummer dé kans voor tekst en muziek. Dat het nog aardig zijn masker af te leggen en te bewijzen dat hij de plaat is gezet, is dan ook meer de verdi meer in zijn mars had dan de simpelpop die ste van een dozijn vakbekwame dit lugubere kindercircus het geachte publiek kanten. EN I gewoonlijk presenteert. Als de solo-elpee „Ouf of control" is een wat uit de hand gi 1 zat „Out of control" echter één ding bewijst, is pen experiment van het wel het chronisch gebrek aan talent van niets anders dan pop Peter Criss, als componist, zanger en als geleverd, drummer. Het is alles vierkwartsmaat wat de 6 december The Nits, Paard van Troje in Den Haag. 6 december Raymond van het Groenewoud, Paradiso in Amsterdam. 11 december Jaap Akker man Kaz Lux, Stadsgehoor zaal in Leiden. 11 december B 52's, Edenhal in Amsterdam. 12 december The Bluesband, Troje Den Paarde Haag. 14 decemberSweet D'Buster, Melkweg in Amsterdam. 15 december Joe Jackson Band, Muziekcentrum Vre denburg in Utrecht. ugdk rijd bi Vc 3 re. D Bi 26 december Gruppo Spo vo, Paard van Troje in Haag. 27 december National tator Festival, Theater Ku. min in Rotterdam. 28 december Raymond het Groenewoud, Exit in J terdam. 11 februari Mant Mann's Earth band, Cont gebouw in Den Haag. 'g' 17 M Philips beeft al weer zijn ze vende Haydn-opera uitge bracht Zoals bekend, worden deze opera's onder leiding van Antal Dorati in Zwitserland in concertvorm opgenomen met het Kamerorkest van Lausanne en uiteraard in een wisselende solistenbezetting. Terugblikkend moet gezegd worden dat de dirigent een Keel goed uitvoeringsniveau weet te handhaven, al valt er bij een dergelijke onderne ming op allerlei détails na tuurlijk wel wat at te dingen. Niet elke rol is even gelukkig bezet, niet overal speelt het or kestje optimaal en ook de ope ra's zelf zijn niet steeds even boeiend. Dorati weet ze intus sen heel levendig te presente ren. Het voornaamste is met dat al dat Haydns opera's, waarvan er her en der wel eens een wordt opgevoerd maar die in het algemeen toch niet binnen het bereik van de Hay dn-be wonderaars en operaliefheb bers zijn, nu althans geleidelijk aan klinkend beschikbaar ko men en niet alleen in peperdu re edities van de partituren. Want hoe men ook over Haydns muziekdramatisch ta lent en over de operavormen van zijn dagen denkt, het valt niet te ontkennen dat zijn ope ra's, evenals bij voorbeeld die van Handel, kostelijke, ja on verwoestbare muziek bevat ten. Die mag niet verloren gaan of ongehoord worden op geborgen in stoffige archieven. Het zou ook wel een wonder zijn als Haydns genie zich niet ook manifesteerde in de dui zenden bladzijden operamu ziek die hij componeerde. Met name in de betrekkelijk klein schalige vrolijke opera 's die zijn broodheer Nikolaus Ester- hêzy voor zijn luisterrijke feesten het hoogst schatte, is Hay dn vaak uitstekend op dreef. De nu op drie platen versche nen Haydn-opera „L'incontro improvviso" (De onverachte ontmoeting - Philips 6769040) behoort tot de pakkendste van het zevental dat tot heden in deze serie werd uitgebracht. Gemaakt voor een statiebe- zoek van aartshertog Ferdi nand van Oostenrijk aan i daar op 29 au- n het slottheater het een spranke de trant van het de tweede helft van de 18e eeuw zo geliefde muziekthea ter over Turken. Nadat deze Turken in 1683 vlak bij We nen tot de terugtocht waren gedwongen, bleef het volk in de Duitse landen heimelijk vrezen voor een herhaling. En is er een effectiever middel om de vrees voor een vijand te onderdrukken dan die vijand Esterhazy, gustus 1775 opgevoerd, is lend werk i met zijn exotische zeden en ge woonten een beetje belachelijk te maken? In feite was dat al gebeurd in de Franse opéra co- mique „La rencontre 'impré- vue die Gluck in 1764 op het zelfde gegeven had gecompo neerd, het gebeurde voor en na in nog tal van andere stuk ken zoals ook in Mozarts Duit se zangspel „Die Entführung aus dem Serail" in 1782. Van de Italiaanse opera buff a van Haydn is later ook een Duits zangspel gemaakt met gesproken dialogen in plaats van secco-recitatieven. We mogen blij zijn dat de Deense musicoloog Jens Peter Larsen de originele partituur in een bibliotheek in Leningrad te rugvond zodat het werk in 1963 in zijn oorspronkelijke staat kon worden gepubli ceerd. Overigens is het niet billijk het werk van Haydn te vergelijken met dat van Mo zart die de dramatische hande ling beter in zijn greep had, muzikaal gedétailleerder uit werkte en sterker reliëf gaf. Merkwaardig genoeg echter is Haydn in tal van passages mu zikaal vermeteler en verras sender, bij voorbeeld in menig harmonisch schokeffectje, in het tegen elkaar uitspelen van leggato en pizzicato in de strij kers, in humoristische wen dingen in de soloblazers, enzo voort. Misschien zijn sommige aria's van Haydn voor de dra matische proporties wel te lang hij zelf schrapte nogal wat maar ze zijn verrukke lijk, ook als het gaat om the matische ontwikkeling. En wie geeft zich niet onvoor waardelijk gewonnen bij het sublieme terzet van de drie so pranen en ook bij andere en sembles, zoals de ode aan de wijn? Wat de bezetting betreft, het is niet alles goud wat er blinkt. De Amerikaanse Linda Zoghy, de vrouwelijke hoofdrol, heeft een magnifieke stem maar zet die dramatisch soms zodanig onder spanning dat er onzui verheden ontstaan en haar uit spraak laat soms te wensen over. Met de Britse slavinnen Margaret Marshall en Delia Jones vormt zij intussen een fraai trio. De bediende Osmin (niet vergelijkbaar met Mo zarts harem wachteris een kostelijke creatie van de Ita liaanse bariton Domenica Tri- marchi. De Engelse bariton Benjamin Luxon is als Calan- dro niet onberispelijk maar dat is in de hoogte de Zweedse tenor Claes h. Ahnsjö ook niet altijd. De muziek heeft intus sen wel zoveel vaart en kleur dat de incidentele solistische onvolkomenheden worden weggevaagd of spoedig wor den vergeten. john kasander Franz Josef Ha yiATl IOFDK

Leidse Courant | 1980 | | pagina 16