torza: Sovjet- anvalopPolen /óór kerstmis 3elgiëwacht een tijd van hevige sociale onrust fierkoop Tim es- kran ten il nog niet vlotten Massale aanhouding terroristen in Italië taliaanse egering iestrijdt sfritiek op hulpverlening Verdachten van „linkse coup" ontkennen schuld EZUINIGINGSPLAN KABINET MARTENS KRACHTPROEF llTENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 5 DECEMBER 1980 PAGINA 15- :hti °P| htei (Van een onzer verslaggevers) fcden van het Russische Politburo heb- Ivorige week donderdag op hun weke- pp p vergadering „in principe" besloten n Polen een inval te doen om daar orde Uf kken te stellen. Dit schrijft de Ameri- ise journalist en Kremlinkenner Victor i in een artikel dat woensdag is gepu- erd in het Britse dagblad The Guardian aCFi het Amerikaanse dagblad The Herald ine. I baseert zich daarbij onder meer op de |._fche media die na de zitting van het Polit- llCv» waarschuwingen van Tsjecho-Slowakije ost-Duitsland tegen Polen hebben overge- n en op de militaire voorbereidingen die pj-dien zijn gesignaleerd. e zitting van vorige week hebben, aldus j. i, de volgende elementen de Russische lei tot hun besluit gebracht. In de eerste de dreiging van een spoorwegstaking, Hoor de belangrijkste militaire verbinding lOS'olen zou worden afgesneden. Dlgens de eis van de onafhankelijke vak- Solidariteit om het misbruik van de rech- jce macht te onderzoeken. Dit zou met betekenen dat de machtsbasis van het re- Eff- gime, de geheime politie, in zijn functie zou worden aangetast. Ook bij de vorige invasies in Hongarije en Tsje- choslowakije was het uiteenvallen van de ge heime politie het sein tot ingrijpen, aldus Zorza die in 1968 de inval in Tsjecho-Slowakije heeft voorspeld. De Russen zouden, aldus de Amerikaanse jour nalist, heel wat meer moeite hebben om het land weer onder hun controle te krijgen indien de geheime politie niet meer zou functioneren. Uitstel van een beslissing tot een invasie lijkt Zorza daarom niet waarschijnlijk, omdat het Politburo dan wel eens in de omstandigheden zou kunnnen komen te verkeren dat het een overhaast besluit zou moeten nemen. In aanmerking genomen dat naarmate zij lan ger wachten, de situatie in de ogen van de Rus sen verder uit de hand loopt, meent Zorza dat het heel goed mogelijk is dat de inval rond Kerstmis plaats heeft, het moment waarop vo rig jaar de invasie in Afghanistan plaats had. Een later tijdstip, wannneer de Amerikaanse president Reagan zijn functie heeft aanvaard, is niet waarschijnlijk omdat dit door hem als een regelrecht affront zou worden beschouwd en de de Amerikaans-Russische relaties voor vier jaar definitief zou bederven. Inwoners van Warschau verdringen zich in een slagerswinkel. De vleesvoorziening in Polen is gedeeltelijk „op de bon" gegaan. Begin volgens jaar komt al het vlees op de bon. ROME - Een 46-jarige Ita liaan heeft gisteren gepro beerd een gijzeling in de Belgische ambassade bij het Quirinaal in Rome uit te voeren. De man kwam in een schietpartij met de poli tie en een diplomaat om het leven. De zaak hield waar schijnlijk verband met het feit, dat de Italiaan wegens het toebrengen van lichame lijk letsel een veroordeling Dode na korte gijzeling in Belgische ambassade man met een geweer met afge zaagde loop het gebouw bin nengegaan en had enkele per soneelsleden van de ambassa de gegijzeld. Korte tijd later arriveerde de Italiaanse politie en gelastte hem zich over te geven. Toen hij weigerde, kwam het tot een schietpartij, waarbij de indringer door meer dan één kogel getroffen werd. Hij overleed op weg naar het ziekenhuis. PARAMARIBO Op de eerste dag van het proces voor het Bijzonder Gerechtshof in Suriname tegen de deelnemers aan de „linkse coup" van augustus, zijn gisteren twee ver dachten, de ex-leden van de Nationale Militaire Raad Mij- nals en Sital gehoord. Zij worden, samen met vier burgers en één ander militair verdacht van staatsgevaarlijke activi teiten, met als doel de omverwerping van het wettig gezag en de legerleiding in Suriname. De verdachten hebben het hen tenlastegelegde ontkend. Op de eerste zittingsdag werd de voornaamste getuige a charge gehoord, de onder-voorzitter van de NMR John Hardjoprajitno. Hij heeft onder meer verklaard dat de verdachten op 5 augustus van dit jaar in hotel Riversclub even buiten Paramaribo met hem hebben .gesproken over plannen ,,af te rekenen met de re gering Chin a Sen en de legerleiding". Men vond, aldus de ge tuige, dat de legerleiding zou moeten worden geliquideerd. Ver der verklaarde hij dat Sital in Nicaragua „uitvoerig" heeft ge sproken met de Cubaanse president Castro, die toezegde Surina me te steunen, eventueel met wapens. Sital bevestigde de ont moeting met Castro, maar verklaarde hem slechts de situatie in het land te hebben uiteengezet. Vandaag zal het requisitor worden gehouden en zullen de raads lieden aan het woord komen. Wanneer de overige verdachten van de „linkse coup" voorkomen is niet bekend. Nederlandse journalist vast in Suriname PARAMARIBO De Surinaamse militaire politie heeft de Ne derlandse journalist Rob Heukels, die correspondent in Surina me is voor onder meer de Volkskrant en enige omroepen, in verzekerde bewaring gesteld. Hij is beschuldigd van het in zijn artikelen beledigen van president Chin a Sen. Verwacht wordt dat Heukels op korte termijn het land zal worden uitge- (Van onze correspondent Mare de Koninck) ISSEL Hevige sociale onrust staat Bel le wachten, nu premier Martens tegen de yan de vakbonden in een ingrijpend bezui- ngsplan door het parlement wil laten goed- •en. Inzet van de sti »id is in feitè de vraag fe politici dan wel de belangengroepen het fcal-economisch beleid in België kunnen [schrijven. De algehele verwachting is dat leuw paar vast Belgisch gebruik de [beweging zal winnen. 'olg daarvan zal ziin dat een zoveelste Doeine tot matiging van lonen en uitkeringen mislukt. In België is het na de oliecrisis van 1974 nooit tot om buigingen gekomen als gevolg van massaal verzet van werknemers en van de vrije beroepen. Vol gens de regering kan dat nu de ineenstorting wegens chronisch geldgebrek van het hele so ciale voorzieningensysteem betekenen. Op dit mo ment heeft België 365.000 werkelozen (op een be volking van nog geen 10 miljoen). De gigantische staatsschuld heeft dë rentelast op de rijksbegroting in één jaar tijd met 50 procent doen stijgen. De Bel gische vakbonden geven aan deze risico's echter de voorkeur boven het „herstelplan" van het rooms- -rode kabinet Martens. Dat plan voorziet in een algehele loonstop gedu rende twee jaar alleen prijsstijgingen blijven vergoed voor de inkomens boven 2.400 gulden bruto per maand. Daarnaast moeten de werkloos heidsuitkeringen omlaag, met name voor de niet- -gezinshoofden. Die zullen na een jaar werkloos heid nog maar 40 procent van hun laatste loon ont vangen en na twee jaar nooit meer dan het sociale minimum. Vooral de Belgische vrouwen verzetten zich fel tegen dit voornemen. Na tien dagen van onderhandelen hebben de vak bonden zich deze week definitief tegen het herstel plan uitgesproken. Ze menen dat de bezuinigde loonkosten in de zakken van de ondernemers zul len verdwijnen en dat er geen werkgelegenheid mee wordt geschapen. Daarnaast zou de koop kracht van de massa belangrijk verlagen vanwege de al eerder doorgevoerde belastingverhogingen op brandstof en de verhoging van het eigen risico voor ziektekosten. Tenslotte heeft de regering vol gens de bonden verzuimd om krachtige maatrege len te nemen tegen wijd verbreide belastingontdui king in het land. Na het neen van de vakbonden lóste premier Martens gisteren zijn belofte in dat de regering bij gebrek aan instemming van de so ciale partners het matigingsplan toch bij wet en met behulp van het parlement zou afdwingen. Martens kondigde in de Kamer dan ook de wets ontwerpen aan, die met ingang van 1 januari aan staande de loonstop en de besnoeiing op de wer- kloosheidsgelden mogelijk zullen maken. België wacht nu in spanning af, of het parlement de confrontatie met het werknemersverzet zal aan durven. De bonden hebben intussen al met massale stakingsakties gedreigd. Politieke waarnemers ach ten de kans groot dat het herstelplan de val van het intussen vierde kabinet Martens zal betekenen, omdat de katholieke en socialistische coalitiepar tijen het niet eens kunnen worden over eventuele wijzigingen van de regeringsvoorstellen. Twee overlevenden van de aardbevingsramp in Zuid-ltalië met elkaar in gesprek. Een van hen heeft nog wat bezittingen kunnen redden uit de puinhopen en brengt die naar een van de caravans, waarin een groot aantal slachtoffers is ondergebracht. L ÏE Premier Arnaldo Forlani met. gltalië heeft gisteren de oppositie -3H3br gewaarschuwd, de catastrofa- Irdbeving die het zuidelijk deel bjr 1; Italië elf dagen geleden trof, ,i met u«t te buiten om zijn regering is 2fal te brengen. Forlani gaf deze rschuwing tijdens een buitenge- rt parlementair debat over de be- ldigingen, dat zijn regering bij beur|ulpverlening in het rampgebied rs.. (kwaam en chaotisch is opgetre- De regering, aldus Forlani, deed oet nog steeds alles wat „binnen ons stelsel" mogelijk is om de gevol gen van de ramp het hoofd te kun nen bieden. Vorige week verweet communistenlei der Enrico Berlinguer de door de chris ten-democraten geleide coalitieregering volstrekt onbekwaam en ontoereikend te zijn opgetreden, toen ze zich voor de ramp geplaatst zag. Hij liet toen weten dat de communisten klaar stonden een nieuwe regering zonder christen-demo craten te vormen. Ook de socialisten hadden kritiek op de regering. Hun woordvoerder, Mario Casalinuovo, zei P dat zijn partij er nu van overtuigd is dat men niet voorbereid was op deze ramp en ook niet adequaat heeft gerea geerd voor zover dat mogelijk was. De steun van de socialisten is overigens es sentieel voor het voortbestaan van de nu zeven weken oude regering. Het plan van de regerig tienduizenden daklozen onder te brengen in lege va kantiehotels is kennelijk op niets uitge lopen. Maar zo'n 530 mensen hebben ingestemd met hun evacuatie en 25 zijn al weer naar het getroffen gebied te ruggekeerd. De Europese gemeenschap heeft giste ren een lening ter waarde van 2.8 mil jard gulden ter beschikking gesteld aan Italië. (Het geld zal gebruikt worden voor de wederopbouw op langere ter mijn van de gebieden in Zuid-ltalië. Overigens zal het Nederlandse aandeel in de Europese hulp aan Italië niet vijf miljoen gulden zijn, zoals premier Van Agt dinsdag, tijdens de Europese top conferentie in Luxemburg veronder stelde, maar aanzienlijk meer, hoeveel is echter niet bekend. PERS MOETEN ZICH VOOR 1 JANUARI MELDEN (Van onze correspondent Roger Simons) BataJDEN Het vlot niet best met de jgeot|e,condi&(le verkoop van de Britse ahst flss-kranten. Een Canadese eigenaar, at 20lThomson wil de Times, de Sunday en de drie weekbladen, Times tional, Times Higher Educatio- Times Literary Supplement ui- 31 december kwijt raken. Als gen die datum geen koper(s) ge- heeft, verschijnt het laatste er van Times 14 maart 1981, dat Sunday Times op 8 maart en an de 3 weekbladen op 13 maart. tmes-uitgeverij heeft een lijst opge- van mogelijke kandidaten voor de ame. Nadat deze lijst goedgekeurd door een Londense adviesbureau aan iedere kandidaat een enquete urd met geheime handel- en finan- informatie over de Times-groep. Tot- echter nog niemand met een bod dag gekomen. Times-uitgeverij niet direkt over- en, maar wel gesloten wordt, zal er verlies zijn van ongeveer 4.000 ar- laatsen. Het volledig personeel is aangezegd. De journalisten krijgen een vergoeding van vier weken loon voor elk dienstjaar. Employés zullen het met veel minder moeten stellen. Afzonderlijk verkopen James Evans, president van de Times- groep in Londen, zegt dat het in de bedoe ling ligt de twee kranten en de drie week bladen samen te verkopen. Als het even wel onmogelijk blijkt een koper te vinden voor het gezamenlijke pakket, zal aan af zonderlijke verkoop gedacht worden. De zondagskrant Sunday Times, met een op lage van 1.445.000 exemplaren, is winstge vend en daardoor een aantrekkelijk ei gendom, op voorwaarde dat hij opnieuw losgemaakt wordt van het dagblad The Times, dat al jarenlang verliesgevend is gebleken. Over de prijs die de bladen moeten op brengen is officieel niets bekend, maar in Fleet Street wordt de verrassend lage ver koopprijs van ruim 250.000 gulden ge noemd. De koper zal echter ook alle fi nanciële vergoedingen aan het in het ver-1 leden ontslagen personeel moeten betalen, wat beslist geen aanlokkelijk vooruitzicht is. Hierover zal evenwel pas in 1981 on derhandeld worden, zodra men over een duidelijk beeld van de bestaande belang stelling beschikt. Consortium In Londen acht men het niet onmogelijk, dat Thomson zijn Times-uitgeverij zaJ moetén sluiten eer er betrouwbare kopers opdagen. Een dergelijke situatie zal tot ge volg kunnen hebben, dat de prijs omlaag gaat. Hoofdredacteur William Rees-Mogg van de Times tracht nog steeds morele én geldelijke steun te vinden voor de oprich ting van een consortium, waarin de jour nalisten van de uitgeverij betrokken wor den. Lord Weinstock, directeur-generaal van de grote Britse firma General Elec tric, geeft tekenen van belangstelling voor lidmaatschap van een dergelijke vereni ging. die toch niet gemakkelijk van de grond zal komen. Fleet Street gonst van geruchten over tal-' rijke mogelijkheden en mogelijke kopers, maar voor het voortbestaan van de Tinjes- kranten is het zaak dat zich een serieuze gegadigde komt melden. Europees rijbewijs in 1983 BRUSSEL De ministers van verkeer van de negen EG-landen zijn het in Brussel (nadat hierover in juni al een principe-overeenkomst was bereikt) volledig eens gewor den over de invoering van een Europees rijbewijs. Het Europese rijbewijs krijgt een rose kleur en er zijn heel preciese maten voor afgespro ken: 106 bij 122 mm. Op het schutblad komt een ovaal, waarin wordt aangeduid in welke lidstaat het rijbewijs is afgegeven. Het woord „rijbewijs" moet in alle officiële talen van de ge meenschap worden aangege ven. Het nieuwe rijbewijs zal geldig zijn in alle EG-lidstaten. De richtlijn die dit alles regelt, wordt op 1 januari 1983 van ROME De Italiaanse politie heeft giste ren in acht steden 28 vermeende stadsguer- rilleros gearresteerd, onder wie vier die in de leiding van de organisatie „Prima Linea" (voorste gelid) zouden zitten. De politie ontdekte ook elf clandestiene schuilplaatsen en grote hoeveelheden wa pens bij haar razzia's in Rome, Napels, Ta- ranto, Milaan, Genua, Florence, Bologna en Bergamo. De minister van binnenlandse zaken, Virginio Rognoni, noemde de aanhoudingen een door braak in de strijd tegen het terrorisme; verricht op een ogenblik waarop de politie de handen vol heeft aan de gevolgen van de recente aard beving onder Napels. Belangrijkste arrestant is de 31-jarige Roberto Rossi, vermeend leider van Prima Linea en haar eerste theoreticus. Hij werd gezocht op verdenking van tenminste twee moorden. Zijn aanhouding had plaats in de Romeinse bad plaats Ostia, na een vuurgevecht met de politie. Een andere belangrijke arrestant is de 28-jarige Susanna Ronconi, een oprichter van Prima Li nea, nadat zij en anderen zich in 1974 hadden afgescheiden van de „Brigate Rosse". Konconi werd gezocht voor de moord op een politieman in Florence en zij zou grotendeels verantwoordelijk zijn voor de organisatie van acties van Prima Linea in de voorbije twee jaar, waarbij een twaalftal moorden werd gepleegd. Eerder dit jaar, op 13 oktober, greep de Ita liaanse politie de Prima-Linea-guerrillero Mi- chele Viscardi. Kringen in het ministerie van binnenlandse zaken verklaarden, dat Viscardi over de interne organisatie van de beweging in formatie van belang heeft verschaft. Bergingsploegen brengen een van de slachtoffers van de brand in Stouffer's Inn naar buiten. Veel doden bij branden in New York HARRISON In Harrison, een voorstad van New York, zijn zesentwintig mensen gedood bij een brand in een hotel annex congrescentrum. De brand in de 365 kamers tellende „Stouffer's Inn" is vermoe delijk veroorzaakt door kortsluiting. Bij twee branden in woon huizen in New York zelf zijn gisteren tien mensen om het leven gekomen. Deze branden woedden in Brooklyn en Staten-Island. Weduwe Mao spraakzamer PEKING In de Chinese hoofdstad Peking blijft, hoe wel gisteren het verhoor van andere leden van de Bende van Vier is hervat, de meeste aandacht gericht op de wedu we van Mao Zedong, Tsjiang Tsjing, die woensdag tijdens haar verhoor zou hebben ge zegd nadere verklaringen te willen afleggen. Bij haar eerste verhoor had Tsjiang Tsjing niets willen zeggen. De we der, we van Mao zou volgens berichten hebben bekend, dat zij de leiding heeft gehad over ae. vervolging van de in 1969 in gevangenschap overleden- president Liu Shaoqi. Volgens de officiële berichten heeft Tsjiang niet gezegd in op dracht van wie zij handelde, volgens officieuse bronnen zou zij hebben gezegd in odracht van Mao te hebben gewerkt. Gekaapt Pools vliegtuig weer terug BERLIJN Het gekaapte toestel van de Poolse vlieg tuigmaatschappij LOT is gisteren vrijgegeven en van het Westberlijnse vliegveld Tempelhof naar Polen te ruggevlogen. Het toestel, een tweemotorig propellervliegtuig was gekaapt door de 39-jarige in Lodz gebo ren Andzej Perka, die in het bezit was van een handgranaat of van iets dat daarop leek. Aan boord bevonden zich vier bemanningsleden en 20 passa giers. Perka is gearresteerd en zal zich in West-Berlijn moe ten verantwoorden voor vrij heidsberoving en voor een aanslag op het burgerluchtver- keer. Leveranties VS aan Jordanië versneld WASHINGTON De Ameri kaanse luchtmacht zal binnen tien dagen beginnen met de le vering van munitie en reser veonderdelen voor militair materiaal aan Jordanië. Deze levering is versneld in ,ver- band met het conflict tussen Jordanië en Syrië.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 15