n t^Misplaa tste studen tengrap S kan nog een staartje hebben Dood Sa Carneiro wijzigt Portugese verkiezingen van zondag radicaal Bel (071)769303. Wanneer u op zoek bent naar een diesel die écht economisch is. T egemoetkoming van Pais in 2 - f asenstructuur Der Gelbe Stern eerst samenvattende Duitse documentatie over jodenvervolging BYL.I.AJVL ~NNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 5 DECEMBER 1980 PAGINA 13 -LïT Volgens mr. Rosingh, ;-|fdofficier van justitie in Den tg, kan de hele geschiedenis rond logenaamde ontvoering van prof. 'pare nog een staartje hebben, zowel ""Ir de studenten als voor de hoogle er. Van wederrechtelijke vrijheids- pving is nu weliswaar geen sprake 76pr, omdat de prof vrijwillig aan de ...pp" heeft meegewerkt, maar wel •Iben de studenten in hun persbe- •iten gedreigd met nog meer ontvoe- ren. Op dergelijke dreigementen 1 een vrijheidsstraf staan van twee r. Of de studenten inderdaad ver volgd zullen worden, moet overigens nog worden uitgezocht. De TH Delft kan eveneens straffen uitdelen. In het reglement van de hogeschool staat na melijk dat, als een hoogleraar zich misdraagt, hij disciplinair kan wor den gestraft. Zo'n straf kan uiteenlo pen van een waarschuwing tot ont slag. De studenten zou onderwijs aan de TH ontzegd kunnen worden. Maar een en ander moet eveneens nog wor den bekeken. Alvorens tot eventuele stappen over te gaan, wacht het hoge- schoolbestuur de uitkomsten van het justitiële onderzoek af. aantal weken geleden, al- de prof gisteren in zijn iaring aan de politie, [IMTll hij door drie van zijn [unde-studenten benaderd «4 de vraag „wat hij ervan jvinden als hij een paar da- n. 1auit de roulatie zou worden n 29®men *n ver"band tnet de lering van het twee-fasen- van minister Pais". Dat 1 49| van de minister houdt in m 32|studenten hun doctoraal ten halen in vier jaar en m-'ten beperkt aantal studen- rt. 39l nog kan doorstuderen. \f q7«|essor Duparc is een voor- lier van dit plan, de drie fenten zijn dat niet. politie heeft de hoogleraar uur Jook gevraagd hoe een en .00 uur». te rijmen valt. „Naar I mening", aldus Duparc in ■■bdverklaring aan de politie, TSUII mijn ontvoering bevorde- ■P dat het twee-fasenplan T** |lt ingevoerd; de studenten mM^entegen meenden dat hun t zou helpen de plannen p te houden". Een logica mpolitie vooralsnog ont- ^]en waarover Duparc der- Ie nog eens aan de tand zal jMtsnmlen gevoeld. Maar hoe het land. zei, Duparc had de studen- iiijvend verteld best aan zo'n ont- ting te willen meewerken, it het zou een hoop publici- over het twee-fasenplan zich meebrengen. Inleiding van de „ontvoe- /"kwam woensdag na het dernachtelijk uur via het r bij de politie terecht. „De professor was ontvoerd na een bezoek aan zijn stamcafé", zo luidde de mededeling. Aan vankelijk werd gedacht aan een studentengrap en daarom werd allereerst nagegaan of de professor inderdaad in dat „stamcafé" was geweest (een besloten sociëteit van de mijn- bouwkundige studievereni ging, waarvan hij ere-voorzit- ter is). Dit werd bevestigd en vervolgens werd de woning van de professor uitgekamd, met medewerking van een bij hem inwonende student, die overigens overal buiten stond. Toen bleek dat Duparc en zijn fiets inderdaad verdwenen waren, werd de zaak serieus aangepakt. Uit de melding was de politie gebleken dat het om een poli tieke ontvoering ging. Daarom werden de ministers van justi tie, binnenlandse zaken en on derwijs en wetenschappen ge waarschuwd, alsmede de bur gemeester van Delft en de hoofdofficier van justitie in het arrondissement Den Haag. Ook de familie van de profes sor en het bestuur van de Technische Hogeschool wer den gewaarschuwd. Er werd een heel team bijeengeroepen, bestaande uit zes man van de Delftse politie, twaalf man van het recherche-bijstandsteam Den Haag en nog eens twaalf man voor het organiseren van de te ondernemen acties. Het feit dat prof. Duparc een fervent tegenstander is van de auto en derhalve teist per fiets of openbaar vervoer, speelde een toevallige rol bij het on derzoek. Een getuige ook een fervent wielrijder die de professor juist uit „fietsers- kringen" kent had Duparc gezien op een brug op onge veer 200 meter van diens huis. Ook had deze mede-fietser een man „op de brug zien scharre len". Die scharrelaar stapte op zijn fiets en volgde Duparc na dat deze voorbij gekomen was. Tot zover de getuigeverkla- ring, want daarna maakt de weg een bocht en dat onttrok de professor en zijn „belager" aan het gezicht. Dit gegeven beperkte echter wel het zoek- terrein en een uitgebreid buurtonderzoek volgde rond de Insulindeweg, waar de pro fessor een flat bewoont. Aan de hele „grap" kwam een ein de toen Duparc gisteren rond het middaguur rustig weer zijn woning kwam binnenwande len. Lekke band Zoals gezegd, was Duparc van de hele „ontvoering" op de hoogte en heeft hij er aan meegewerkt uit alleen hem bekende motieven. Alles was afgesproken. De hoogleraar zou woensdagavond worden ontvoerd. Op zijn verzoek na het bezoek aan de soos, want dat wilde hij niet missen. Zijn scheerapparaat had hij in zijn zak gestoken, omdat hij wist Vermoeid na een nachtlang nodeloos zoeken naar prof. Duparc deed de politie gisteren in Delft verslag van de gebeurtenissen. In het midden mr. Rosingh, hoofdofficier van justitie in het arron dissement Den Haag en rechts naast hem hoofdcommissaris Bakker van de Delftse politie. dat er minstens één overnach ting mee gemoeid was. De pro fessor stapte tegen midder nacht op zijn fiets en werd op de brug opgewacht door zijn „ontvoerder", die met hem zou opfietsen naar de studenten woning van een der drie ka meraden. Wat wilde echter het ironische toeval? Vlak na het moment van samenkomst kreeg de student een lekke band. Waarop de hoogleraar welgemoed in zijn eentje de weg vervolgde om zich vol gens afspraak te melden aan het studentenadres. Vóór die tijd was er al een persbericht over de nep-ont- voering uitgegaan naar het ANP en twee plaatselijke kranten (de Delftse Courant en de Delftse Post). Groot was dan ook de teleurstelling toen het viertal, gekluisterd aan de radio, maar niets hoorde over de actie. Op een gegeven mo ment zijn ze maar gaan slapen; om zeven uur werd wederom de radio aangezet..nog steeds geen woord over prof. Duparc. Derhalve werd opnieuw con tact opgenomen met de pers: Als het twee-fasenplan niet zou worden ingetrokken, zou er elke 24 uur een hoogleraar worden ontvoerd. Men meldde zich onder de naam „Anti Tweefasen Commando". Om tien uur kwamen de eerste be richten via de ether de studen tenkamer binnen. Maar ook werd gemeld dat minister Pais de „ontvoering" verontwaar digd had afgekeurd en tevens dat het recherche-bijstand steam om hulp was gevraagd. Op dat moment realiseerde de professor zich pas waarmee hij bezig was. Tegen de studenten zei hij dat het lang genoeg had geduurd, dat het uit de hand begon te lopen en dat hij weer naar huis ging. Hetgeen hij ook deed. De bij hem inwo nende student belde onmiddel lijk de politie met de medede ling dat de hoogleraar terecht was, maar de thuiskomst was de in de buurt zijnde politie mannen ook niet ontgaan. Du parc werd verzocht naar het bureau aan de Westvest in Delft te komen om enige op heldering te verschaffen. De studenten meldden zich later vrijwillig op het bureau. Twee van hen waren in staat een verklaring af te leggen. De derde moest snel weer weg, want hij moest examen doen Wat door de vier betrokkenen als een grap werd betiteld wordt overigens door de poli tie, noch door de TH en de of ficier van justitie als zodanig ervaren. „De politie heeft on der meer de taak privéperso- nen te beschermen. Dat daar van op een dergelijke manier misbruik wordt gemaakt, gaat toch wel alle perken te bui ten", aldus hoofdcommissaris Bakker van de Delftse politie. Ook de leden van de Vereni ging voor Studie- en Studen tenbelangen te Delft (VSSD) en het Twee-fasenkomitee Delft zijn verontwaardigd over de „studentengrap". Volgens hen is het een actie geweest van „rechtste stromingen" in de hogeschoolwereld, die daar mee het protest van de linkse studenten in discrediet willen brengen. LONNEKE VAN KOOT I Portugese pre- er Sa Carneiro i i zijn Deense pndin Snu Abe- ssis op een re- I nte archieffoto, gilden kwamen om il leven toen hun Bgtuig vlak na de irt bij Lissabon (erstortte. dmróvsuwl» iWtn. Duidelijk is in ieder geval dat een be- iISSABON - De dood van de Portu- langrijkJ probleem is |eëiimineerd door het plotselinge overlijden van Sa Carnei ro. De kans was en is allerminst denk- ese premier Sa Carneiro, die gistera- bnd bij een vliegtuigongeluk om- wam, komt op een slecht moment ■,1^ oor Portugal en voor de ideeën die e premier voorstond. 'Plf zondaS zijn er in Portugal presl- iwll entsverkiezingen en hoewel de pre- sj-l Üer uiteraard niet zelf kandi- IJU bat stond, was hij er toch heel sterk 14 betrokken door zijn directe steun i ..zijn" kandidaat en protégé gene- 1 Soares Carneiro (overigens geen ~"*e van de premier). Het was de beeldig dat de nog steeds vrije populaire generaaal Eanes de verkiezingen zondag wint. Hij zou zou zich dan bevonden van Salazar in het vooruitzicht had ge steld, werd hij via de lijst van de enig toegestane politieke groepring in het parlement gekozen. Hij stond bekend als een lid van de liberale vleugel van het parlement. In 1973 stapte hij met veel spektakel op uit de nationale vergade- hebben tegenover Sa Carneiro, die ge- ring als protest tegen het ontbreken van dreigd had te zullen aftreden bij een een vrijheden in Portugal. dergelijke herverkiezing. Beide politici zouden als kemphanen tegenover elkaar Na de Anjerrevolutie in 1974 richtte Sa Carneiro de Democratische Volkspartij hebben komen te staan. Er zou een le- (PPD) op, die links van het centrum vensgroot constitutioneel probleem zijn geschapen want bedacht dien te worden dat het presidentschap in Portugal geen Wfste wens van premier Carneiro de huidige president, generaal Ea- Jn verslagen zou worden. Eanes is nelijk een fel tegenstander van 0 ziging van de grondwet uit 1974 op ba Carneiro manier waarop de premier die orstond: door middel van een refe> waren er voortdurend botsingen tussen Carneiro en president Eanes. stond. Hij werd onderminister in de eer ste voorlopige regering van Palma Car los. Zijn levendige geest en de al te energie ke manier waarop hij zijn partij aanvoer de, leidde in december 1975 tot een ern stige scheuring in de PPD. Vanwege een De 46-jarige Francisco Sa Carneiro was ernstige ziekte, die echter dor sommigen sinds het begin van dit jaar premier van werd beschouwd als een zuivber politie- oor verandering van de grondwet wil- i premier Sa Carneiro de nationalisa- s van industrieën, banken en bedrij- in ongedaan maken en het particulier itiatief weer volledig de vrije teugel ven. Portugal zou zo omgevormd kun- <n worden naar een maatschappij van esters model. m de grondwet van zijn socialistische ementen te ontdoen, is in het parie ent een meerderheid van twee-derde (dig die evenwel voor zijn partij, de emocratische Alliantie, onbereikbaar Daarom wil Carneiro grijpen naar het institutioneel ongrondwettig geachte iddel van het referendum, t is nu nog te vroeg om te zeggen wei van de twee voornaamste kandidaten 1 profiteren van de dood van Sa Car- tiro. tja Portugal, nadat de door hem geleide een- ke, trok Carneiro zich uit de Portugese trum-rechtse coalitie van de Democrati- politiek terug en ging naar Londen, sche Alliantie op 2 december 1979 bij Maar in 1976 was hij al weer terug aan tussentijdse verkiezingen de overwin ning had behaald. Het betekende dat het hoofd van zijn partij, die hij omdoop te tot sociaal-democratische partij (PSD). voor het eerst sinds de Anjerrevolutie De Portugezen leerden hem kennen als van 24 april 1974 weer centrum en een doorgewinterde politicus, die behen- rechtse politici aan het roer kwamen. J! 1"'"~ J 1 Bij de parlementsverkiezingen van okto- dig achter de schermen manoeuvrerenn kon en die „een niet te lessen dorst naar ber jongstleden herhaalde de Democrati- macht" bezat, sche Alliantie op overtuigende wijze dit In 1979 gaf hij succes. van de Democ Sindsdien stelde Sa Carneiro zich ten combinatie van een aantal centrum en doel ook het presidentschap binnen zijn invloedssfeer te halen en schoof hij ge neraal Soares Carneiro naar voren. De Aadvocaat Sa Carneiro, specialist in opzienbarende acties, begon zijn politie ke loopbaan onder het dictatoriale be- rechtse partijen, een combinatie die bleek aan te slaan bij de kiezers. Sa Carneiro werd premier en kwam ver volgens al gauw in conflict met president Eanes, die hij ervan betichtte de „leider van de oppositie" te zijn. Eanes was als wind van Salazar. In 1969, tijdens de li- onkreukbaar politicus inderdaad erg po- beralisering die Caetano, de opvolger pulair bij de meer links georiënteerden. DEN HAAG Minister Pais is de Tweede Kamercommis sie van onderwijs gisteren enigszins tegemoet gekomen door zijn wetsontwerp twee-fasenstructuur wetenschappe lijk onderwijs te wijzigen. De minister houdt vast aan een vervolgopleiding na de doctoraalfase van een jaar. maar stemt in met uitzonderingen.; De vervolgopleiding mag ten hoogste twee jaar bedragen. De be treffende faculteit moet daarvoor een voorstel doen aan de mi nister. Deze wint vervolgens advies in bij de academische raad. De selectiemaatstaven van studenten die een postdoctorale op leiding willen volgen wil de minister vastleggen in de wet. Toe latingscommissies van de faculteit moeten als maatstaf aanleg gen de aard en de onderdelen van het afgelegde examen en de studieresultaten. Ook mag worden nagegaan uit de wijze waarop en de tijd waarin het doctoraal is behaald of de betrokkene be kwaam is de postdoctoreale opleiding te volgen. 99. 99 (Van onze correspondent) 10 MEI 1933 BERLIJN. Opernplatz In het duister laaien de vlammen op. De hysterische stem van Goeb- bels noemt de namen op van al die schrijvers en dich ters, die het volk vergiftigen: Heinrich Mann, Thomas Mann, Tucholsky, Ossietzky en vele, vele anderen. On der luid gejuich werpen fanatieke studenten en SA-lie- den stapels en stapels van hun boeken in het vuur. „Dit", brult Goebbels vanaf zijn spreekgestoelte in het dreigende licht van de vlammen, is een sterke, een gro te, een symbolische handeling". Het zijn de eerste, in deze intensiteit en uitvoerigheid nog nooif vertoonde beelden van de onlangs uitgebrachte film „Der Gelbe Stern" (de gele ster), de eerste samenvatten de Duitse documentatie over de jodenvervolging tussen 1933 en 1945 door de nazi's. Dreigende beelden zijn het ook, waarbij de waarschuwing van Heinrich Heine wordt geciteerd: „Dat was een voorspel slechts daar waar men boeken verbrandt verbandt men aan het eind ook men sen". Veel materiaal uit de film is al bekend. Ettelijke andere fragmenten echter, opgedoken uit vooral Oosteuropese ar chieven of toevallig aan het licht gekomen, zijn volledig nieuw: behalve de boekenverbranding een privé-concen- tratiekamp van de SA in Halle, de opening van de tentoon stelling van „Entartete Kunst" in Dresden, het opblazen van de oudste Duitse synagoge in diezelfde stad, de emigra tie van joden en hun omzwervingen om een nieuw tehuis te vinden, een transport uit Westerbork, de blamabele po ging om het concentratiekamp Theresienstadt te laten zien als een paradijselijk onderkomen, om maar enkele voor beelden te noemen. De auteur van de 90 minuten durende film, de Berlijnse publicist Dieter Hildebrandt, en de producent (Chronos film, Berlijn) hebben bewust nagelaten om de uiteindelijke afslachting al te veel nadruk te geven. „Een opeenhoping van lijken en dergelijke gruwelijke taferelen schrikt de mensen al heel snel af", zegt Hildebrandt na afloop van de premiere in Bonn. „Wij hebben gestreefd naar een gedo ceerde dramaturgie die het afschuwelijke niet verbergt, maar die de toeschouwers vooral gelegenheid geeft om zich af te vragen: hoe kon het zover komen?". In het (beperkte) kader van „De Gele Ster" zijn de makers in deze opzet geslaagd. Natuurlijk zou men verder dan 1933 moeten teruggaan in de geschiedenis om de wortels van het Duitse antisemitisme, om de akker waar het zaad van Hitier op kon gedijen, op te sporen. In een tijdsbestek van anderhalf uur is dit natuurlijk nauwelijks te realiseren. Maar zelfs na de machtsovername is en blijft het verbijste rend te zien hoe via maatregelen, verboden, economische en maatschappelijke isolering, steeds hoger opgeschroefde haat en fellere agressie de joden eerst van de rest van de bevolking werden vervreemd, dan ook ontluisterd, dan vertrapt en tenslotte vernietigd. De haatgevoelens tegen deze minderheid werden natuurlijk deels door de nazi's ge manipuleerd, zoals uit de enscenering van de begrafenis van de door een Poolse jood in Parijs vermoorde ambassa deraad Von Rath. De beelden van de trein met het stoffe lijk overschot dat op elk station in Duitsland werd opge wacht door stram in de houding staande bataljons, de nazi- groet brengend, zijn even uniek als zij een leerschool zijn van geraffineerde propaganda. Maar een andere zeldzame opname uit de film, die toont hoe mensen zich na de machtsovername verdringen voor een bureau van de NSDAP om zich als lid aan te melden, laat op schrijnende wijze zien dat manipulatie alléén niet voldoende is om een volk naar je hand te zetten: het moet het zelf ook willen. „Wij waren getuige als wij niet de daders waren", klinkt het ergens in de commentaar bij de film. Dit is een afdoend antwoord op de vraag die veel mensen zullen stel len als zij horen dat er weer een film over de jodenvervol ging is gemaakt. Moet dat nou weer, zoveel jaren erna? Was „Holocaust" niet voldoende? Ja, het moet nog steeds, ben ik geneigd te zeggen. Als was het maar om vooral de jeugd te laten zien dat het Hollywoodse produkt geen „sprookje" was, zoals velen dat hebben ervaren. En al was het maar om te laten zien dat wat in Duitsland tussen 1933 en 1945 gebeurde, geen eenmalige en van boven af gema nipuleerde gebeurtenis was. Te wensen is dat „Der Gelbe Stern" een wijde versprei ding vindt, ook buiten Duitsland. Hij lijkt me uitstekend geschikt voor uitzending door een Nederlandse omroep die niet bang is voor het „alweer?-effekt". De makers hebben overigens geen enkele illusie dat de film een bioscoopsuc ces zal worden zoals „Hitier, een carrière", die twijfelach tige produktie van Joachim Fest. „Hitier was in Duitsland altijd al een succes", zegt Hildebrandt wrang, „en mensen zien liever „idolen", ook al zijn het schurken, dan het naamloze leed van miljoenen anonieme mensen". Dat „Der Gelbe Stern" nog niets van zijn actualiteit heeft verloren, ook meer dan 35 jaar na het gebeurde niet, werd cynisch bewezen op de dag van de première. Op diezlfde datum ging namelijk in Dusseldorf het proces tegen de SS-beulen van het Poolse concentratiekamp Majdanek zijn zesde jaar in en begon in Kiel het proces tegen de bejaarde SS-er Asche, die verantwoordelijk wordt gesteld voor het transport van duizenden Belgische joden. En tegelijkertijd worden ook weer overal in Europa synagogen en joodse kerkhoven met nazi-parolen besmeurd. Alweer dus. AMI VAN VREE De dieselervaring van Mercedes-Benz laat zich niet passeren. Dergelijke perfectie maakt een Mercedes-Benz niet goedkoop in aanschaf, maar wèl economisch. De economie van een diesel is immers afhankelijk van een groot aantal kwaliteiten. En die kwaliteiten willen wij u graag demonstreren. Vóór, tijdens en na een proefrit Wanneer die proefrit u heeft overtuigd, zult u 't vervolgens op prijs stellen dat uw diesel op een zeer redelijke termijn kan worden geleverd. Belt u ons daarom even op. Een afspraak is snel gemaakt. bent welkom. Mercedes-Benz laat niets te wensen over. Vondellaan 45,2332 AA Leiden. Telefoon (071) 769303.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13