preiding rijksdiensten vertraagd door eruggang economie PvdA wil intrekking besluit onderzeeërs Minister Van Aardenne laat Nederlandse textiel sloffen Nieuw proces over Duitse vergoeding aan Menten Werf mag weer gast arbeiders aantrekken uisenberg iderzoekt dersfusie roge Raad 3rbiedt [olukse rdedienst Minder gedwongen ontslagen bij Avebe Gifaffaire leidt tot bloed onderzoek bij Utrechtse peuters Werkgevers hekelen „onzalig wetje" Albeda Schillebeekx: „Voor Rome blijf ik verdacht" weer NNENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 5 DECEMBER1980 PAGINA 11 (Van onze parlementaire redactie) N HAAG De geringere eco- nische groei, de problemen op arbeidsmarkt en de financiële iblemen van de rijksoverheid len gevolgen hebben voor het ïpo van de spreiding van rijsk- nsten uit het westen naar het irden en Zuid-Limburg. Het t daarbij om 3000 nieuwe ar- dsplaatsen die voor 1985 in het «•den zouden moeten komen en in Zuid-Limburg. Alhoewel kabinet vasthoudt aan de eiding is enige vertraging te wachten. Hierdoor zullen de beide regio's ook extra ar beid- plaatsen verliezen die er anders gekomen zouden zijn door de groei van de diensten in een be paalde tijd. Alternatieven om deze ontwikkeling tegen te gaan zijn er nauwelijks. Dit heeft minister Beelaerts van Blokland (Volkshuivesting en Ruimtelijke Orde ning) gisteren gezegd in een overleg met de kamercommissie spreiding rijksdien sten. „De spreiding gaat niet om de sprei ding. Je moet het niet op een altaar zet ten. De situatie op de arbeidsmarkt speelt een belangrijke rol. Dat feit loskoppelen van de spreiding is kortzichtig", aldus de minister, die verder stelde dat de groei bij de rijksdiensten er niet meer inzit. Voor de spreiding werden tot nu toe vooral groeidiensten uitgezocht. Door de beperk te financiële ruimte bij de rijksoverheid is er geen geld meer voor grote uitbreidin gen van diensten. Alternatieven in de vorm van andere of nieuwe diensten zijn nauwelijks voorhanden, aldus de bewinds man. Beelaerts liet blijken dat er eind 1981 een studie af zal komen naar de gevolgen van het spreidingsbeleid zoals dit sind 1975 ge voerd wordt. In die studie zullen de gevol gen van de spreiding voor het ontvangen de en het gevende gebied bekeken wor den, de taakstelling als zodanig, de kosten tot nu toe en de voorziene kosten tot 1985, de organisatie en het welzijn van de be trokken ambtenaren aan de orde komen. Terwijl elopers zich ontfermden over de begin deze week ontruimde kraakpanden aan de Weteringschans in Amsterdam, maakten bergers gisteren onder grote belangstelling een begin met het uit het water takelen van de autowrakken, die maandagavond bij het slech ten van de barricades in de gracht waren geschoven. HALF MILJOEN MARK IN HET GEDING BERLIJN Over de terugbetaling van een schadevergoe ding van 550.000 mark, die de Duitse Bondsrepubliek uit keerde aan Pieter Menten, moet opnieuw worden onderhan deld. Dit is gisteren in West-Berlijn bepaald door het Oberste Rtlcker- stattungs-Gerieht. De zaak is nu terugverwezen naar het Land gericht in Berlijn. De 81-jarige Menten ontving de schadevergoe ding in 1965. Hij had toen aangevoerd dat hij tijdens de oorlog in het toenmalige Polen, joodse vervolgden had geholpen en als ge volg daarvan de inboedel van zijn huis in Lemberg (thans Lwow) had moeten afstaan. Nadat de Blaricummer in Neder land in opspraak was gekomen (hij werd afgelopen zomer we gens oorlogsmisdaden veroordeeld tot 10 jaar cel), werd de over eenkomst tussen hem en de Bondsrepubliek aangevochten. DEN HAAG Minister Albeda (sociale zaken) heeft de Am sterdamse Droogdokmaatschappij (ADM) toestemming gegeven tot het aantrekken van 242 Joegoslavische werknemers op tijde lijke basis. De Joegoslaven worden nodige geacht om de balans in de personeelssamenstelling tussen de scheepsbouwkundige en de werktuigbouwkundige functies te herstellen. [TERDAM Oud-mi- er van financiën Wim senberg en Tim Lake- van de Stichting So- l Aandeelhouderschap door de centrale onder- lingsraden van respectie- ijk Nedlloyd en KNSM getrokken om de gevol- te onderzoeken van de rgenomen fusie tussen le bedrijven. fusieplannen stuiten op problemen omdat de be ven tot op heden in een lal sectoren concurrerende ngen hebben. Volgens af lak moeten de onderne- gsraden vóór 10 december ies uitbrengen over het sa- ngaan, maar of dat gehaald wórden is inmiddels erg eker. N HAAG Het optre- in het openbaar van de niformeerde ordedienst de Zuidmolukkers, K, is een overtreding van v?et op de weerkorpsen, blijkt uit het arrest van de Raad der Nederlanden len Haag, die hetcassatie iep van acht KPK-leden t verworpen. De orde- st kwam in april 1978 in i tijdens een manifestatie le Houtrusthallen in Den g. De Haagse rechtbank gëen veroordeling wegens treding van de wet op de rkorpsen uitgesproken; het chtshof wel. hoon water st 4,2 miljard HAAG In de ko- »de vijf jaar zullen over- I en bedrijfsleven mil- I gulden uittrekken voor itregelen ter verminde- van de verontreiniging oppervlaktewateren, staat in een globaal meer- nprogramma 1980-1984 dat linisters Tuijnman en Gin- aan de Tweede Kamer >en aangeboden. Naast de iringsmaatregelen van de istrie worden door de heid in totaal 505 biologi- zuiveringsinrichtingen luwd. nister Braks wil tfing op te veel iroduceerde melk IUWABDEN De enige «Ue tegen verdere groei de melkproduktie is een vullende heffing op te l geproduceerde melk. stelde minister G. Braks landbouw en visserij eravond in de algemene ïadering van de Friese itschappij van Land- 9 in Leeuwarden. minister zei de remedie lijk te vinden, maar het al- atief nog ongelukkiger te len. Dat alternatief behelst jaarlijkse toeneming van medeverantwoordelijk s-heffing op alle melk. "zitter Geert Hofstra van Maatschappij noemde een He beperking van de hoe- ■"id melk die Nederland houders mogen produce- evensgevaarlijk". Zo'n ng vormt een recht- bedreiging van onze he bedrijven, aldus (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De PvdA zal bij het de bat over de onderzeeërs voor Taiwan een motie indienen met de strekking dat het besluit over de exportvergunning moet worden ingetrokken. Wanneer het debat Erecies wordt gehouden, is nog niet be- end. De bedoeling is volgende week dinsdag, maar door het overvol zijn van de agenda wordt het misschien nog een week opgeschoven. De oppositie toonde zich gisterenmiddag geïrriteerd over het feit, dat de regering de dinsdag gevraagde brief over deze zaak nog niet had gestuurd. Via kamervoorzitter Dol man werd de regering gevraagd de brief nu uiterlijk dit weekeinde te doen bezorgen. De mening van de PvdA dat de exportver gunning niet mag worden gegeven, is vol gens woordvoerder Van der Hek ingegeven door een aantal overwegingen. De belang rijkste daarvan is dat het naar de mening van de socialisten niet aangaat de werven RDM en Wilton-Fijenoord (beide van Rijn- Schelde-Verolme) in feite geheel afhanke lijk te stellen van marine-orders. Op die manier moeten die werven wel „in dit soort landen" terecht komen, aldus Van der Hek. Inmiddels heeft de regering vertrouwelijk, aan de kamercommissies voor buitenlandse zaken en handelspolitiek laten weten, dat de Verenigde Staten de houding van China zo ernstig nemen, dat zij een uiterst terughou dend beleid voeren wat betreft de levering van wapens aan Taiwan. Zo zijn er een jaar of tien geleden wel oude Amerikaanse on derzeeërs verkocht aan de marine van Tai wan, maar niet dan nadat de torpedo-lan- ceerbuizen onklaar waren gemaakt. Daar door waren de schepen alleen nog geschikt voor opleidings- en oefendoeleinden. Wat betreft de door RSV te bouwen duikboten stelt Taiwan de eis dat zij wèl torpedo's moeten kunnen afvuren. De onlangs door de VS aan Taiwan ver kochte oude onderzeebootjagers, zijn nog niet afgeleverd. Volgens de Amerikaanse regering is het vrijwel zeker dat het Con gres daarvoor geen toestemming zal geven. Hetzelfde wordt verwacht met betrekking tot de levering van FX-vliegtuigen. Tot nu toe heeft de betreffende vliegtuigfabriek slechts toestemming gekregen voor een „presentatie ten behoeve van een eventuele verkoop". De onderzeeërs, die Rijn-Schelde-Verolme (RSV) wil bouwen voor Taiwan, zullen eventueel worden geleverd aan een speciaal daarvoor op te richten bedrijf. Het is de be doeling dat RSV met een firma uit Taiwan een zogeheten joint-venture aangaat, geves tigd buiten Taiwan. Op deze manier denkt de regering het probleem te omzeilen dat Nederland het Chinese eiland niet erkent als staat en dus ook geen vergunning kan afgeven voor export daarheen. Dit heeft minister Van Aardenne (economi sche zaken) in een vertrouwelijk overleg meegedeeld aan de eerder genoemde ka mercommissies. Vooral bij de oppositie heeft dat grote verontwaardiging gewekt. De PvdA meent dat de Kamer zo'n constructie niet mag toelaten. Niet alleen omdat dé fractie de export van de duikboten onge wenst vindt, maar ook omdat volgens haar met deze „truc" allerlei regels kunnen wor den ontdoken, bijvoorbeeld de in- en uit voerwet, de sanctiewet en een wapenembar go. De PvdA acht het zelfs mogelijk dat op die manier verboden goederen (bijvoorbeeld wapens) of (nucleaire) kennis kunnen wor den geleverd aan Zuid-Afrika. TER APEL Bij de herstructurering van de aard- appelmeel-coöperatie Avebe zullen gedwongen ont slagen niet of nauwelijks nodig zijn. Aanvankelijk was gerekend met de noodzaak van ruim 200 ge dwongen ontslagen, maar dat aantal zal in elk ge val met 185 worden verminderd. Dit is gisteren door minister Braks van landbouw meegedeeld na besprekingen met de Groningse vakorganisaties en de onder nemingsraad van Avebe. De vermindering van het aantal ont slagen vloeit voort uit de overeenstemming die is bereikt over een afvloeiingsregeling voor werknemers van 57,5 jaar en ouder. Bovendien heeft de minister zich bereid getoond de beslissing over de sluiting van een zesde Avebe-fabriek uit stellen tot het voorjaar van 1981. Hoe groot uiteindelijk het aantal arbeids plaatsen zal zijn dat verloren gaat, is onduidelijk geworden. Tot nu toe ging men uit van het verdwijnen van 600 vaste en 175 tijdelijke arbeidsplaatsen. De industriebonden FNV en CNV hebben laten weten dat ze de uitslag van het overleg met de mi nister beschouwen ais een aanvaardbare basis voor overleg met Minister Braks hijst een emmer aardappelen omhoog voor de demonstrerende boe- de directie van Avebe. ren. „BRUSSEL" BOOS: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Europees commissaris Antonio Giolitti heeft minister Van Aardenne van economische zaken ge voelig op de vingers getikt over diens beleid voor de textiel en de 30 miljoen gulden tellende kaderregeling voor de katoen-, rayon-, linnen- en wolindu strie. Volgens Giolitti, belast met het regionaal beleid en het beheer van de diverse EG- fondsen, heeft de Nederlandse overheid onvoldoende ingespeeld op al langer be schikbare steunmogelijkheden, ook in Eu ropees verband. Een kaderregeling kan daarom geen wezenlijke steunverlening zijn, zo heeft hij laten weten. De regeling is derhalve in strijd met het EG-verdrag en van de hand gewezen. Woensdagavond vertelde Van Aardenne in de Tweede Kamer dat de Europese Commissie de regeling bad opgeschort, omdat er al te veel nadruk was gelegd op de bescherming van de eigen industrie. Giolitti noemt dit aspect ook in zijn brief, maar laat het daar niet bij. Een woord voerder van het ministerie bevestigde dat „men op het departement met de brief in zijn maag zit". Die brief is al sinds eind oktober in het bezit van de minister, maar Van Aarden ne lichtte de leden van de vaste kamer commissie voor economische zaken pas in op 1 december. Verder heeft hij de vastge stelde termijn van vier weken overschre den om te reageren op commissie-beslui ten; zijn commentaar is volgens de woord voerder „al wel naar Brussel gestuurd, maar daar merkwaardig genoeg nog steeds niet aangekomen". Dat de commis sie de kaderregeling in een gewijzigde vorm wel zou accepteren, lijkt op dit mo ment onwaarschijnlijk. De Tweede Kamer heeft gisteren een mo tie aanvaard waarin de regering wordt opgedragen op korte termijn te overleg gen hoe een levenskrachtige confectie-in- dustrie in Groningen tot stand kan wor den gebracht. KAMER WIL MEER WETEN VAN DIOXINE-PROBLEMEN UTRECHT De gemeente Utrecht zal een onderzoek instellen naar het loodgehalte in het bloed van kinderen tot vier jaar uit de omgeving van een sterk verontreinigd ter rein in de Utrechtse wijk Ondiep. Op dat terrein zijn onlangs onaanvaardbaar hoge concentraties giftige stoffen gevonden, waaronder lood, cadmium, zink en koper. Het aantal te onderzoeken kinderen beloopt de 70. Minister Ginjaar en staatssecretaris Koning hebben gisteren in Utrecht overleg gepleegd over het eveneens met chemische afvalstoffen verontreinigde Griftpark in die plaats. Na al loop deelden de bewindslieden mee dat het Griftpark geen direct gevaar voor de volksge zondheid vormt, zolang het voor het publiek is afgesloten. Uiteindelijk zullen de afvalstoffen wel verwijderd moeten worden, aldus Ginjaar. De commissie voor milieuhygiëne uit de Twee de Kamer heeft minister Ginjaar gisteren ge sommeerd op korte termijn met informatie te komen over de dioxine-problematiek. De com missie zegt zich ernstige zorgen te maken over de verspreiding van deze giftige stof in het mi lieu. Zij wil in het bijonder worden ingelicht over de vervuiling in Broek op Waterland. Hendriks naar Centrale Raad V olksgezondheid HILVERSUM Minister Ginjaar van volksgezond heid heeft voorzitter J.P.M. Hendriks van de KRO voorgedragen als voorzit ter van de Centrale Raad voor de Volksgezondheid. Waarschijnlijk zal deze raad over de kandidatuur op 12 ja nuari een uitspraak doen. De heer Hendriks is staatssecreta ris van volksgezondheid ge weest in het kabinet Den Uyl. Behalve voorzitter van de KRO is hij voorzitter van het bestuur van het Academisch Ziekenhuis Leiden. (Van onze sociaal- economische redactie) DEN HAAG VNO voorzitter mr. C. van Veen vindt, dat minister Albeda van Sociale Za ken werkgevers en vak beweging danig voor de voeten loopt met zijn wetsontwerp, dat over leg over de werkgelegen heid tussen de sociale partners in bedrijfstak ken en ondernemingen verplicht wil stellen. Volgens Van Veen bereidt de Stichting van de Arbeid op centraal niveau besprekin gen over dat onderwerp voor, maar dan in samen hang met problemen als ar beidsmarkt, arbeidsduur en de hele structuur van de loonvorming in de toekomst. „Het onzalige wetje van Al beda zit ons daarbij danig dwars omdat het accent op één onderwerp wordt ge legd." Van Veen wil dan ook graag op korte termijn een uitspraak van de Stichting, dat men vrijwillge overleg procedures op bedrijfstakni veau wil komen. De FNV heeft al laten weten van zo'n vage uitspraak geenheil te verwachten. UTRECHT Prof. dr. Edward Schillebeekx verwacht dat hij in de ogen van „Rome" ook in de toekomst een „ver dacht theoloog" zal blijven en niet kan rekenen op een uit drukkelijke vrijspraak. Dit ondanks het naar zijn zeggen „vrij vrolijke schrijven" dat hij recentelijk van de Vati caanse Congregatie voor de Geloofsleer heeft ontvangen naar aanleiding van zijn boek .Jezus, het Verhaal van een Levende". Op een gisteren in Utrecht gehouden persconferentie constateer de de Nijmeegse hoogleraar dat Rome's negen aanvankelijke be zwaren tegen zijn theologie van de baan zijn. En dus dat de Con gregatie nu niet meer gelooft dat hij de goddelijkheid van Jezus en diens reële verrijzenis loochent. Voor prof. Schillebeekx is hiermee de zaak afgesloten. Het in de brief van het Vaticaan vervatte verzoek aan hem om uiteen te zetten of hij het kerke lijk leergezag accepteert en wat hij van dat leergezag vindt, heeft hij inmiddels ook beantwoord, zo meent de theoloog. En wel in een boek dat zeer binnenkort verschijnt. Sint brengt sneeuw en hagel GORREDIJK De uitverkoop van Noordpoollucht gaat nog door, zo meldt weerman Hans de Jong uit Gorredijk. Ook tijdens het weekeinde moet er gerekend worden op sneeuw- en hagelbuien, zij het dat deze wel geflankeerd worden door opklaringen. Door het voorbijtrekken van een Noordzee-depressie wordt het opnieuw wat kouder met 's nachts wat lichte vorst. Voorzichtig heid blijft geboden met het oog op gladheid van de wegen. Begin volgende week breidt een Atlantische hogedruk-zóne zich lang zaam over onze streken uit. Het weer wordt dan droger en rusti ger. Hans de Jongs collega Lolke Pruiksma, een 80-jarige Fries, voorspelt een strenge winter met in februari kans op een elfste dentocht. Vooruitzichten voor zondag: Perioden met sneeuwbuien. Temperaturen in het algemeen om het vriespunt, maar in de nacht van zaterdag op zondag mogelijk matige vorst. Weersvooruitzichten in cijfers voor zondag: Aantal uren zon: 1 tot 5. Min. temp.: omstreeks 3 gra den. Max. temp.: omstreeks 3 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 pro cent. Kans op een geheel droog et maal: 30 procent. Weersgesteldheid van gisteren Weer Mei Min Neer- temp temp eleg Eindhoven Oen Helder Lh. R'darrv VUssingen regent). mburg zwbew. -2 -O 0.1 Barcelona Klagenlurt Kopenhagen Luxemburg 16 -15 OS -5 -14 0.1 Nederlandse korporaal in Libanon verongelukt DEN HAAG De 22-jarige het leven gekomen. Korporaal ongehuwde Unifil-militair eerste klas Van Breukelen G.J. van Barneveld uit Breu- kwam bij de reparatie in aan- kelen is gisteren in LibaAon raking met stroom en viel ver tijdens het repareren van een volgens uit de mast loshangende stroomkabel om

Leidse Courant | 1980 | | pagina 11