China reageert „geschokt QeidöeQowiont Kamer wijst korting vakantietoeslag af Gehandicapten krijgen geen bakkie99 ederlander aatachter \gen film FORMEEL PROTEST BIJ AMBASSADEUR 99 Krimpen gaat gif uit grond spoelen Rijk krijgt 2 miljard minder uit belastingen uueer ^ÏNNENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 4 DECEMBER 1980 PAGINA 9 hten voor ssische ibassade solidariteitsco- voor de joden de Sovjet-Unie gisteren ter genheid van het se lichtenfeest inoeka) voor de sische ambas- in Den Haag grote luchter jestoken. De ende dagen zal ds een fakkel ontstoken len. Rechts rab- Soetendorp, fzitter van het Ité. Boze Dolman stuurt man van tribune DEN HAAG Een textie larbeider, die gisteravond luidkeels met kamervoorzit ter Dolman in discussie ging, zag zijn „buitenparle mentaire" actie bestraft door een verwijdering uit de Tweede Kamer. Dolman kon de respons van de pu blieke tribune niet waarde ren, en riep de hulp van de rijkspolitie in. Met een jo viale groet verdween de man van het toneel, om la ter kortweg te verklaren: „het zat me tot hier". Het debat in de Kamer ging over het overheidsbeleid in zake de confectie-industrie in Groningen. DEN HAAG Er is onenigheid ontstaan tussen de ministe ries van sociale zaken en verkeer en waterstaat over zend apparatuur (een „bakkie") als hulpmiddel bij pech voor ge handicapte automibilisten. Een werkgroep onder verant- woordlijkheid van staatssecretaris De Graaf (sociale za ken) heeft het gebruik van de 27-mc-band door gehandicap te automobilisten afgewezen. Dit gaat in tegen de wens van staatssecretaris Smit-Kroes (ver keer en waterstaat) die het gebruik van het bakkie bij haar col lega heeft aangekaart. Dit alles zegt het kamerlid Hartmeijer (PvdA) in schriftelijke vragen aan De Graaf. Hartmeijer wijst in zijn vragen op recente uitlatingen van me vrouw Smit-Kroes. Zij stelde in een overleg met de Kamer dat het bakkie een goedkope en praktische mogelijkheid was om ge handicapten met pech te helpen en dat men daarvoor bovendien van rijkswege een geldelijke tegemoetkoming zou moeten geven als het bakkie voor een gehandicapte te duur blijkt. Hartmeijer heeft nu de indruk dat in de overleggroep van De Graaf alleen maar dure oplossingen worden bekeken. erkgevers llen geen arlijkse ering5mei HAAG - De vertegen- rdigers van de werkgever- inisaties en van de vak- rale CNV in de Stichting de Arbeid hebben zich sproken tegen jaarlijkse ng van de vijfde mei, de inale bevrijdingsdag. De vaardigden van de vak- rales FNV en MHP zijn or. De werkgevers willen tuatie sinds 1960, te weten ng om de vijf jaar. hand- in. Zij wijzen op de slechte omische situatie, die in- ing van een extra vrije niet toelaat. ïgen (13) steekt ■jarige in de lies HEDE Een 13-jarige in uit Enschede heeft bij vechtpartij zijn 16-jarige jenoot met een mes in de gestoken, waardoor deze isgevaarlijk gewond De jongens lagen al ja- ing met elkaar overhoop. de 16-jarige de 13-jarige paar stompen toediende volgens de politie de maat en stak de jongste toe. •r.Ruppert inister n Staat )l HAAG Dr. M. Rup- is benoemd tot Minister Staat, zo is door de Rijks- 'lichtingsdienst meege- d. Dr. Ruppert trad op 1 ber af als vice-president de Raad van State. Naast rt wordt de ere-titel van iter van Staat gedragen mr. E. N. van Kleffens, I. Drees sr., dr. M. A. M. ipé, mr. dr. J. Donner en J. A. W. Burger. STERDAM Meer dan ïelft van het Nederland- ubliek (54 procent) is be- voor een bioscoopkaar- :en kwartje meer te beta- als dat geld gebruikt dt ter ondersteuning van Nederlandse film. Het schrift „Film en tv-ma- heeft dat via een enquè- itgezocht. pdracht van het tijdschrift den 1025 Nederlanders van ot 70 jaar door het I.S.K. ituut voor Sociale Kom- ikatie en Marktonder- ondervraagd. Dat lever- Ie volgende resultaten op. a 20 procent van de geën- eerden bleek nog nooit bioscoop te hebben be en 48 procent was meer een jaar niet naar de film lest. ïveer 10 procent gaat ge leld één keer per maand, 'bij viel op dat mensen een middelbare schoolop- ng in deze groep overver- iwoordigd zijn, evenals nen en 18- tot 25-jarigen. aatste film die men had in was in 60 procent van evallen een buitenlandse uktie en bij 16 procent Nederlandse. Vooral de ten die zelden naar de oop gaan noemden vaak Nederlandse film. de geregelde bioscoopbe- ers heeft 38 procent de "irlandse film nog nooit blik waardig gekeurd, er blijkt dat „Spetters" de •te kijkers heeft getrok- gevolgd door „Soldaat Oranje" en „Turks Fruit", e onderste regionen bun- Juliana Regina, een w als Eva, Lieve Jongens Vlimmen. HONGKONG China is „ge schokt" door het besluit van de Nederlandse regering om een exportvergunning te verlenen voor de verkoop van twee on derzeeërs aan Taiwan. Dit blijkt uit een commentaar van het Chinese persbureau Nieuw China, dat van mening is dat het besluit duidelijk een schen ding is van de beginselen die zijn vervat in de gemeenschap pelijke Nederlands-Chinese ver klaring van 1972. „Geen enkel met China bevriend land kan zo'n besluit nemen, dat totaal onaanvaardbaar is voor het Chinese volk", aldus het com mentaar. Het besluit, zo kort na het bezoek van de Nederlandse premier Van Agt aan China, kan tijdelijke voordelen geven op zakengebied, maar het getuigt van politieke kortzichtigheid om kleine on- middelijke voordelen na te streven te<^ koste van de goede betrekkingen op lange termijn tussen China en Neder land, zo vindt Nieuw China, dat besluit met de opmerking dat de Nederlandse regering zich nog maar eens moet be denken. Gisteren is de Nederlandse ambassa deur in Peking, de heer Kneppelhout, door de Chionese onderminister van buitenlandse zaken Han Kehua ont vangen. die „zeer duidelijk China's misnoegen kenbaar maakte". De stap werd in Peking omschreven als een krachtig protest aan het adres van Ne derland. Als eerste uiting van het Chi nese ongenoegen zou een delegatie van de Chinese farmaceutische industrie haar voorgenomen bezoek aan Neder land hebben geannuleerd. Taiwan lijkt erin geslaagd te zijn de NederlandsChinese verhoudingen grondig te verstoren, terwijl het zelf nog van de bestelling van de onder zeeërs bij RSV kan afzien. In gezagheb bende Haagse kringen zegt men dat de exportvergunning -is verleend om de onderhandelingen met Taiwan te ver gemakkelijken. RSV heeft nog geen contract in handen. CDA vraagt debat over levering F-27 aan Bolivia DES"' (Van onze parlementaire redactie HAAG De CDA- fractie.in de Tweede Kamer twijfelt over de vraag of Fokker nog vliegtuigen van het type F 27 moet leveren aan de Zuidamerikaanse staat Bolivia. De fractie heeft het initiatief genomen voor een bespreking over deze kwestie tussen de Tweede Kamercommissie voor economische zaken en minister van Aardenne. Dit overleg zal waarschijnlijk begin volgende week plaats vinden. Fokker heeft in de afgelopen jaren zes F-27 (burgèr)vliegtui- gen voor Bolivia vervaardigd. Vier daarvan zijn inmiddels al geleverd. De twee resterende toestellen staan op dit moment op Schiphol om naar Bolivia gebracht te worden. Omdat er onlangs in Bolivia een militai re staatsgreep is gepleegd, vreest het CDA, dat de Fok ker-toestellen in Bolivia zullen worden omgebouwd tot mili taire transportvliegtuigen. Het probleem is dat de toestel len formeel al eigendom zijn van Bolivia. Bij niet-levering zouden de Boliviaanse macht hebbers met juridische stappen kunnen dreigen. Bovendien zou Fokker dan ook de afbeta ling van de eerste vier toestel len wel kunnen vergeten. Tien miljard voor Amerikaans hulpprogramma WASHINGTON De Ame- rikaanse senaat heeft giste ren haar goedkeuring ge hecht aan een economisch en militair programma voor verschillende landen waar mee een bedrag is gemoeid van in totaal 10 miljard gul den. Het programma voor ziet in 4,5 miljard gulden steun aan Israël en 2,6 mil jard aan Egypte. In het pro gramma wordt steun aan Nicaragua, Vietnam, Cam bodja en El Salvador be perkt of geheel geschrapt. In laatste instantie maakt pre sident Carter uit hoeveel Amerikaanse steun aan een land wordt gegeven. Hierbij zal onder meer in aanmer king worden genomen of het betrokken land heeft meege daan aan de door de VS ge leide boycot van de Olym pische Spelen in Moskou. Van der Klaauw onderscheiden Minister Van der Klaauw is gisteren In Brussel onder scheiden met het grootkruis in de Kroonorde. Zijn Belgische collega Nothomb wenste hem met de on derscheiding geluk. NA DREIGEMENT BEWONERS: KRIMPEN AAN DE LEK Een dreigement van de bewo ners van de Nieuwbouwwijk Neptunushof in Krimpen aan de Lek, om zelf te gaan graven als de gemeente niets aan de mogelijke bodemverontreiniging doet, heeft gisteren in de gemeenteraad een krediet van 150.000 gulden opgeleverd. Half januari begint de eerste proefontgraving. Ook in Krimpen zijn in het begin van de jaren '70 sloten volge stort met bouwafval. De bewoners vrezen nu dat in Krimpen, evenals in Lekkerkerk, vaten met chemisch afval onder de grond zitten. Grondwatermonsters hebben al verhoogde concen traties van tolueen en xyleen aangetoond. De proefontgraving zal vooraf worden gegaan door het „spoe len' van de grond op drie plaatsen waar verontreiniging is ge constateerd. Daarmee wordt geprobeerd een verontreinigde fil- terlaag op het grondwater te verwijderen. MARKTEN KAASMARKT WOERDEN WOERDEN. 3 december 1980 Aanvoer 15 partijen. Prijzen In I per kg: 7.00-7,15. extra zware kwal. tot 8,00. VEEMARKT DEN BOSCH DEN BOSCH. 3 december 1980 Aanvoer: totaal 8103, runderen 2990, graskalveren 593. vette kalveren 47. nuchtere kalveren 2121, schapen kens 1018. sJacl gulden per stuk) melk- en kalikoeten 1850-2850, gulste koeien 1200-1800. kalf- vaarzen roodb. 1900-2850, zwartb. 1500-2250. klamvaarzen 1600-1950, gulste fok-mesterlj roodb. 150-390, zwartb. 100-275. weldeschapen 120-175. lammeren 60-170. Prijzen (in gulden per kg) stieren 1e en 2e kwal. 7.20-7.75. 6.25-7.20. vaarzen 1e en 2e kwal. 6.75-7.75. 5,95-6,75, koelen 1e. 2e en 3e kwal. 6,35-7.45. 5,80-6.35, 5.40-5.80. worstkoeien 4,75-5,75, vette kal veren 1e. 2e en 3e kwal. 4,50-4,60, 4.30-4,40, 3,80-4,00, slachtzeugen 1e. 2e en 3e kwal. 2,35-2,45. 2.25-2.35. 2.00-2.25, vette schapen per stuk 150-200, vette lam meren per stuk 150-220. Overzicht: (resp. aanvoer, handel en prijzen) melk- en kali koeten kleiner - vlot hoger, gulste koeien kleler - traag - lager, graskalveren gelijk normaal - gehandhaafd, vette kalveren gro ter traag lager, nuchtere kalveren kleiner - normaal - gehandhaafd, schapen en lam meren kleiner rustig - gehandhaafd, slachtvee kleiner - vlot - hoger, slachtzeu gen kldner - rustig - lager. Erasmusprijs industriële vormgeving voor Fransman AMSTERDAM De Eras- musprijs 1981 voor industri ële vormgeving zal worden toegekend aan de Franse „constructeur" Jean Prouve. Dit heeft de stichting Prae- mium Erasmianum gisteren bekendgemaakt. Prouve (79) wordt bekroond, omdat hij zijn hele leven in dienst heeft gesteld voor het behoud van het menselijke as pect van de ontworpen alle daagse leefomgeving in het sa mengaan van architectuur en industrie. Aldus de overwe ging die de stichting tot de be kroning van de Fransman heeft gevoerd. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regeringspartijen CDA en VVD voelen niets voor het plan van het kabinet om de vakan tietoeslag het komend jaar met 0,5 procent te korten, bedoeld om de stijging van de lonen terug te drin- §en van acht naar vijf procent. Bei- e partijen zien veel meer in een ex tra korting van de prijscompensatie. Hierdoor zou die korting 2,5 procent worden. Het kabinet heeft een kor ting van twee procent voorgesteld. In de Tweede Kamer bestaat ook wrevel over het voornemen van de regering via een wet overleg tussen werkgevers en werknemers over werkgelegenheid in beginsel ver plicht te stellen. Dit blijkt uit de reacties van de ver schillende fracties op de sociaal-econo mische plannen van het kabinet voor 1981. De plannen komen de komende week in de Kamer aan de orde. Bij de VVD is men van mening dat het kor ten van de vakantietoeslag de werkne mers veel harder aanpakt dan een ex tra korting van de prijscompensatie. Bij het CDA is men van mening dat een extra korting van de prijscompensatie verdedigbaar is, mits er een kopppeling wordt gelegd met de hoogte van het in komen. Indien toch niet van de korting van de vakantietoeslag kan worden af gezien wil de fractie dat vakantietoes lagen boven 5000 gulden afgeroomd worden. Het verplicht overleggen over werk gelegenheid tussen werkgevers en werknemers ontmoet bij alle frac ties in de Kamer bezwaren. De PvdA vindt het voorstel een dode mus, om dat de overheid met het huidige voorstel de ondernemers te weinig verplicht tot overleg. CDA en D'66 vrezen dat het voorstel de positie van de ondernemingsraad te veel on dergraaft. D'66 wil dat de onderne mer zelf verplicht een werkgelegen heidsplan moet opstellen en dat be spreken met de ondernemingsraad, aan de hand van op cao-niveau ge maakte afspraken. De VVD wijst het ingrijpen door de overheid als bedillerig en onnodig af. Bij CDA en VVD bestaan grote beden kingen tegen de hoüding van de voe dingsbond FNV die de aangekondigde loonmaatregel wil gebruiken om loons verhogingen van drie tot vier procent te eisen. De VVD wil dat er in dat ge val alsnog ingegrepen wordt, terwijl het CDA wil weten wat het kabinet aan een dergelijke ontwikkeling wil gaan doen. Bij het CDA wil men dat het kabinet opnieuw gaat bekijken of er niet meer gedaan kan worden voor de laagste inkomens. Volgens de kabi netsvoorstellen zouden die er in 1981 0,75 procent op achteruit gaan. Met de VVD kan men wel instemmen met het plan om de aanpassing van het mini mumloon aan de prijsstijging uit te stel len tot 1 juli. Een dergelijke aanpassing zou ook in januari moeten plaatsvin den. De PvdA wijst de kabinetsplannen in deze van de hand. Hand in eigen boezem De (legale) Radio Stad Amsterdam (niet te verwarren met de illegale krakerszender in de Groote Keyser) is veront waardigd over het feit, dat de minister van CRM aan de re gionale omroep geen extra zendtijd heeft willen geven voor een rechtstreeks verslag van de ontruiming van de gekraak te panden Grote Wetering. Het blijkt, aldus Radio Stad, dat de minister in het verleden deze toestemming altijd zonder meer verleende, terwijl daar de laatste maanden op CRM „draaierig en aarzelend" over wordt gedaan, waarna uitein delijk negatief wordt beslist. Op zichzelf is het terecht, dat Radio Stad het niet zonder meer over zijn kant laat gaan, dat men wordt verhinderd normaal journalistiek werk te verrichten, namelijk het bren gen van een rechtstreeks verslag van een voor een regionale gemeenschap belangrijke gebeurtenis. CRM moet met dit soort zaken zeer voorzichtig zijn. In een democratie is de vrije pers een groot goed, en de hantering van de omroepwet door CRM mag op geen enkele manier naar persbreidel rie ken. Indien de beschuldiging van Radio Stad juist is, dat het departement in deze zaak aarzelend en trainerend is opgetre den, dan is die houding onjuist. Er moeten duidelijke, her kenbare lijnen'zijn waarlangs beslissingen in dit soort zaken worden genomen. MAAR niet alleen CRM treft blaam. Het is duidelijk, dat als gevolg van de bedenkelijke rol die Radio Stad samen met de VARA heeft gespeeld bij de onlusten in de hoofdstad tijdens de inhuldiging van koningin Beatrix, de normale relatie tus sen deze regionale omroep en CRM is verstoord. En het be hoort net zo goed tot de verantwoordelijkheden van Radio Stad als van CRM om die relatie te herstellen. De boosheid van de Amsterdamse radio mag zich dus ten dele ook op de eigen organisatie richten. Meten met twee maten Er zijn aanwijzingen dat enkele bewindslieden uit het kabi net-Van Agt afspraken hebben gemaakt met de medische specialisten, waardoor hun forse inkomens lang niet zo stevig en snel gematigd worden als aanvankelijk in de bedoeling lag. Indien dat juist is dan heeft het kabinet daarmee een ge voelige knauw toegebracht aan de geloofwaardigheid van het regeringsstreven om bij de huidige economische terug gang de sterkste schouders daadwerkelijk de zwaarste lasten te laten dragen. De vastberadenheid van minister Albeda om snel een wets wijziging door te voeren, toen de rechterlijke macht de in greep in de tarievenstructuur van specialisten onrechtmatig noemde, was bemoedigend. Het kabinet leek ten aanzien van deze topinkomens zijn lijn te hebben getrokken, en daaraan vast te willen houden. Maar naar het zich nu laat aanzien wil het kabinet met de medische specialisten toch marchande ren. Hierover dient op korte termijn duidelijkheid te ont staan. Als het kabinet inderdaad zijn vastberadenheid in deze heeft laten varen, is dat betreurenswaardig. Als er met verte genwoordigers van een groep met topinkomens gemarchan deerd wordt, terwijl men bijvoorbeeld bij de verlaging van de jeugdlonen het been stijf houdt, vergroot dat met name bij de minimum-trekkers niet de bereidheid tot het toch noodza kelijke inleveren. Bovendien: als met de specialisten soepel heid wordt betracht, zet dat andere belangengroepen ook aan om voor hun standje te vechten. Ook zij hebben dan recht op inschikkelijkheid. Het kabinet dient zich in deze kwestie voor afglijden te behoeden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De belatingopbrengst zal dit jaar door lage re opbrengsten van de loon- en inkomstenbelasting waar schijnlijk twee miljard gulden lager uitvallen dan tot nu toe werd verwacht. Hierdoor zal het financieringstekort van de rijksoverheid oplopen naar zeven procent Deze trend wordt nog versterkt door het hoger uitvallen van de tekorten bij provincies, gemeenten en waterschappen. Eerder heeft het kabinet als beleidslijn bepaald dat het financie ringstekort niet boven de huidige zes procent zou mogen gaan. Het rijk zal dan ook naar verwachting maatregelen nemen om het nu ontstane beeld tegen te gaan. Dit kan door belastingsver hoging, nieuwe bezuinigingen op uitgaven of beide. REGEN EN SNEEUW DE BILT - Een zwak hoge- drukgebied trekt vannacht met opklaringen over ons land. Daarbij daalt de tempe ratuur tot waarden die uiteen lopen van om het vriespunt aan zee tot min vijf graden in het binnenland. Morgen overdag veroorzaakt een depressie die van Groen land langs Oost-IJsland naar de Noordzee trekt een toene mende bewolking en later re gen of sneeuw. De tempera tuur wordt dan niet veel hoger dan ongeveer twee graden. Boven Italië handhaaft zich een depressiegebied met veel bewolking, regen- en onweers buien. Een depressie boven de Russische Randstaten en Zuid- -Finland veroorzaakt in haar omgeving sneeuw. Vooruitzichten voor zaterdag: Winterse buien, ook opklarin gen. Meest lichte vorst in de nacht en ochtend. Weersvooruitzichten in cijfers voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 4. Min. temp.: omstreeks 0 gra den. Max. temp.: omstreeks 3 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 50 pro cent. Kans op een geheel droog et maal: 20 procent Weersgesteldheid van gisteren Eindhoven Den Helder Lh. R'dam Vliseingen Z.-Umburg Aberdeen Bordeaux Frankfort Genéve Helsinki Innsbruck Klagen furl Kopenhagen Luxemburg Madrid Malaga regenbul 5 t zw.bew. 0 -7 zwbew. -3 -10 2 -3 0.5 lunchen sneeuw -2 Stockholm Casablanca Istanboel Las Palmas Tel Aviv Tuifa

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9