Dorpshuis 'De Alkeburcht' in financiële problemen Onderzoek naar mogelijkheden omlegging vaarroute Oude Rijn VVD heeft alternatief plan voor de bouw van de Kom KORTWEG Doorgereden na ongeluk Foto-expositie in Jacques Saloon Auto Da Fé op herhaling in Mid as REGIO LEIDSE COURANT ALPHEN AAN DEN RIJN Gedeputeerde staten van Zuid Holland hebben de financiële aspecten van een mogelijke omlegging van de vaarroute van de Oude Rijn in studie. De om legging, met het oog op de veiligheid, kost veel geld en de vraag is wie dat geld moet gaan be talen. huidige vaarweg loopt midden door het centrum van Alphen. Een onveilige situatie omdat er veel schepen met kerosine of andere brandbare goederen passeren. Deze varende bommen, zoals ze wel wor den genoemd, kunnen bij een aanvaring of andere botsing een ramp veroorzaken. Ook de hinder die het verkeer zomers ondervindt van de veelvuldig, hoofdzakelijk voor pleziervaartuigen, openstaande bruggen, is een reden om aan verplaatsing van de waterweg te denken. In 1972 gingen er al stemmen op om de vaarroute fe verplaatsen. De nieuwe vaar weg zou via de Zegerplas moeten lopen en ter hoogte van het politiebureau weer in de oorspronkelijke vaarweg, de Oude Rijn, komen. Het college van b en w stelt de raad voor een voorbereidingskrediet van 50.000 gulden te verlenen om het project voor te be reiden. KORTWEG Zijn die ingezakt, dan is de kans groot dat er muskusrat ten in de buurt zijn. Ook wor den de ratten weieens, zoals dat in Woubrugge het geval was, in fuiken van vissers aan getroffen. Maar verder is het 'zoeken naar een speld in een hooiberg' zoals een rattenvan ger in de Rijnstreek, de heer A.M. van Veen, het noemt. Er worden ook premies gege ven aan degenen die ratten in leveren op voorwaarde dat ze de plaats van herkomst aan mensen als de heer Van Veen doorgeven. Voor de premie hoeft men het niet te doen want die bedraagt niet meer dan vijf gulden. Het is beter de heer Van Veen te waarschu wen onder nummer 01731- 8148. VOORSCHOTEN Een 45- jarige inwoner van Voor schoten is gisteravond om half acht aangehouden na dat hij met zijn auto was doorgereden na een ongeluk. Omstreeks kwart over zes kwam hij op de Prins Ber- nardlaan in botsing met een 52-jarige automobiliste uit Leidschendam. De man zat dronken achter het stuur en kwam terecht op de linkerweghelft. De Leid- schendamse trachtte uit te wij ken maar kon een botsing niet voorkomen. De Voorschote naar reed gelijk door maar ge tuigen hadden inmiddels zijn kentekennummer genoteerd, zodat hij snel kon worden ach terhaald. Beide automobilisten bleven ongedeerd, de auto van de Leidschendamse werd zwaar beschadigd. NOORDWIJK De Noord- wijkse toneelvereniging 'Louis Bouwmeester' viert vrijdag 12 december het 35-jarig bestaan in het Lido-theater met de uit voering van het Engelse blij spel „Dag, mevrouw Puffin" van de Engelse toneelschrijver Arthur Lovegrove. Het toneel gezelschap dat in 1945 is opge richt, heeft altijd een bijzonde re voorliefde gehad voor het wat serieuzere amateurtoneel. Naast een jeugdafdeling, heeft de toneelvereniging 15 actieve leden. Kaarten voor het to neelstuk zijn verkrijgbaar bij Alie Ammeraal, Schoolstraat 14, Noordwijk. ROELOFARENDSVEEN Het jaarlijks stijgende te kort op de exploitatie van „De Alkeburcht" baart het bestuur grote zorgen. Gaven de jaren 1976 en 1977 nog een batig saldo te zien, 1978 ver toonde een tekort van 3000,-. Dit tekort liep in 1979 reeds op tot 9.500,- en de algemene verwachting is dat de stijgende tendens zich ook in 1980 heeft doorgezet. Omdat een en ander het ge volg is van een lang niet op timaal gebruik van „De Al keburcht" heeft het bestuur gemeend in samenwerking met de S(tichting) J(eugd) A(lkemade), initiatieven te moeten ontwikkelen om een financieel debacle te voorko men. Zoals bekend is de S. J. A. de bundelende organisatie van alle Alkemadese verenigingen op het gebied van jeugd- en jongerenwerk, sport en cul tuur; slechts enkele verenigin gen, zoals de bibliotheek, de peuterspeelzaal, de Milieu groep, de Stichting Vakanties- pelen en nog enige andere, vallen hier buiten. Met deze verenigingen bestaat echter wel een nauwe samenwerking. Een van de eerste resultaten van de initiatieven is dat er om de week op zondagmiddag weer films worden gedraaid voor de jeugd van 12 tot 14 jaar. Voor de organisatie en alle bijbehorende werkzaam heden draagt de aktieve jeugd groep „De Ranonkels" zorg. Het is de bedoeling dat deze filmmiddagen bij wijze van proef een keer of 3 afgewisseld zullen worden door disco. De Stichting Vrije Jeugd Recrea tie is bereid gevonden zorg te dragen voor het vermaak van de iets oudere jeugd onder de 16 jaar op vrijdagavond. Herman Klein, voorzitter van de S. J. A., doet zijn uiterste best nog meer activiteiten in „De Alkeburcht" te doen plaatsvinden. „Er zijn ideeën genoeg, maar je moet wel vol doende vrijwilligers hebben om een en ander te begelei den", aldus de heer Klein. Paul van Ruiten, een van de jongere bestuursleden van „De Alkeburcht" is blij dat er de laatste tijd wat meer vereni gingen zijn, die hun bijeen komsten in „De Alkeburcht" gaan houden. De 27 MC-club bijvoorbeeld, houdt er sinds kort haar maandelijkse con tactavond, evenals de Vereni ging voor gehandicapten, de Vereniging voor Patiëntenbe langen, de Bejaardenbond en Vogelvereniging „De Dia- mantvink". Bovendien geeft een dansclub tegenwoordig wekelijks les en organiseert dansavonden in het Dorpshuis. Al met al zijn dit wat lichtpun tjes, maar men is er nog lang niet, want „De Alkeburcht" heeft 2 grote zalen en 4 kleine vergaderzaaltjes, die men het liefst alle doorlopend bezet ziet. Volgens Loek Koek, een ander bestuurslid van „De Alke burcht" zijn de huren sinds 1977 niet meer aangepast, het geen heeft bijgedragen aan de bepaald niet rooskleurige fi nanciële situatie van het mo ment. „Bovendien" zegt hij „er kleven nogal wal bezwaren aan de bouw: het Dorpshuis heeft een vierkante toneelzaal in plaats van een langwerpige, daarbij is er achter het toneel nauwelijks ruimte voor de to neelspelers. Een ander be zwaar is dat het Dorpshuis veel te weinig bergruimte heeft. Voor gymnastiek- of an dere sportdoeleinden is het ge bouw niet geschikt wegens ge brek aan kleedlokalen en dou ches". Het huidige aktieve be- Muskusrat duikt weer op LEIDEN Door de signale ring van een muskusrat in de gemeente Woubrugge zijn alle gemeenten in de regio weer gewaarschuwd voor het jaarlijks terugkerende probleem van de muskusrat. Deze ongenode gast veroor zaakt jaarlijks veel schade aan dijken en andere water keringen. Om de schade tot een minimum te beperken heeft de provincie Zuid-Hol land een team van tien full time muskusrattenvangers in dienst. De rattenvangers van Hame ien op provinciaal niveau, zijn in dienst van de provincie maar worden betaald door het ministerie van Landbouw en Visserij. Zij bestrijden een van de grootste vijanden van de waterkanten, de muskusrat. Volgens 'goed' gebruik duikt de muskusrat in het voor-en najaar 'weer op. Deze rat leeft hoofdzakelijk van plantaardig voedsel en komt dus niet zoals de bruine rat af op etensres ten. De dieren planten zich in een razend tempo voort, 3 tot 4 keer per jaar krijgen ze gemid deld 6 jongen. Omdat ze zoveel schade veroorzaken, is het dus belangrijk ze geen kans te ge ven dit te doen. De beesten huizen doorgaans in de oevers. De ingang van de nesten be vindt zich net onder de water spiegel. Daarom is het ook moeilijk om de beesten te vin den. Eén van de manieren om ze op het spoor te komen is het controleren van de walkanten. ALPHEN AAN DEN RIJN De commissie Oekumeni- sche Diensten van de Alphen- se Raad van Kerken houdt zondag 7 december een dienst in 'Rijnstroom' aan de Raad huisstraat 44 in Alphen. De dienst, die om 20.00 begint, wordt voorgegaan door pater A. Haket. De organist tijdens de eucharistie/avondmaalvie ring is de heer A. Hoekstra. HAZERSYVOUDE-DORP Het Nederlands Hervormd Verenigingsgebouw in Hazers- woude dorp is vrijdag 12 de cember het toneel van een ruilbeurs. Tijdens de beurs worden postzegels, munten, si garenbandjes en andere verza melobjecten 'verhandeld'. De beurs is geopend vanaf 19.00 uur en de toegang bedraagt 1 gulden. Jeugd tot zestien jaar dient de helft van de toegangs prijs te betalen. ALPHEN AAN DEN RIJN De afdeling Rijn-en Bollen streek van de VARA komt woensdag 17 december bijeen in restaurant Centraal aan de Hooftstraat in Alphen. Secre taris het bestuur van de om roepvereniging, Milo Anstadt, spreekt tijdens de bijeenkomst over de toekomstplannen van de VARA. Geinteressseerden worden om acht uur verwacht en behoeven geen entree-geld te betalen. Speeltuin Oudshoorn wordt opgeheven ALPHEN AAN DEN RI, De Oudshoornse speelti wordt wegens gebrek a belangstelling opgehev Het gebouw op het tern zal worden betrokken d< de onderwatersportvere ging 'Atlantis'. Overleg tussen bewoners vijk rond de speeltuin de raadscommissie sociale culturele zaken meente Alphen maakte dui< lijk dat er door een gebrek a belangstelling, geen reden om de speeltuin nog lanj draaiende te houden. B en van Alphen stellen dan voor de speeltuin op te heffi De speeltuigen die in Ou< hoorn staan opgesteld zuil worden opgeknapt en deeld over de andere speel nen in Alphen. 'Atlantis' het gebouwtje zelf opknapj en zal het dan voor een per de van vijf jaar betrekk Deze termijn is vastgesteld de mogelijkheid tot hero ning van de speeltuin open houden. I GUUR HERFSTWEER EN TOCH EEN SOEPELE, ZACHTE HUID. In herfst en winter heeft uw huid veel te lijden. Gure buitenlucht en droge atmosfeer van centraal ver warmde ruimten doen een aanslag op de zachtheid en soepelheid van uw huid. Zoals het verstrijken der jaren kan ook het herfst- en winterweer droogterimpeltjes in uw gezicht veroorzaken. Gelukkig hebben al veel vrouwen het geheim ontdekt om hun huid tegen deze nadelige invloeden te beschermen: Oil of Ulay. Oil of Ulay is een 'beauty fluid' die het natuur lijke vochtevenwicht van uw huid weer herstelt. Het geheim van Oil of Ulay is dat het eigenschappen heefte- die gelijk zijn aan die van uw eigen huidvlocistoffen. Daardoor neemt de huid het direct en volledig op. Als u uw gezicht en hals 's morgens en 's avonds masseert met Oil of Ulay, voelt u dat de huid heerlijk zacht en soepel blijft. Door de verzorgende en tegelijk beschermende eigenschappen is Oil of Ulay bovendien een ideale basis voor make-up. U zou Oil of Ulay* toch eens moeten proberen, Want zo helpt u uw huid in goede konditie te houden e blijft u er jong uitzien, ondanks liet grillige Hollandse najaars- en winterweer. *Oil of Ulay, een geregistreerd handelsmerk. Verkrijgbaar bij apotheek, drogist en parfumerie. Een van de foto's die van de expositie te zien zijn. Opvallend is hier het gebruik oude spiegel. ZEVENHOVEN Kees Kuil uit Amsterdam, die kunstge schiedenis aan de Vrije Universiteit studeert en zich specia liseert in de kunsthistorische geschiedenis van de fotogra fie, opent zondag 7 december een foto-expositie in galerie Jacques Saloon aan de Albrechtshof. Onderwerp van de expositie ..Studenteninterieur" laat studen ten zien in hun woonomgeving. Kuil fotografeert zeer veel ver schillende vormen van wonen in voornamelijk Amsterdam; de mensen die hij fotografeert variëren van krakers tot gesettelde studenten. Hij wil het stereotype beeld dat men van „een stu dent" heeft wegnemen en aantonen dat dit beeld heel sterk kan variëren. Wat Kees Kuil in zijn foto's probeert te vertellen, is dat het inte rieur karaktenserend is voor het type mens. Alle spullen, meu bels. attributen, oud of nieuw, vooral aparte dingen, die de stu denten verzamelen om het gezellig te maken, zijn een weergave van de persoon. De foto's houden allemaal verband met elkaar en door ze dicht naast elkaar te hangen wil Kees Kuil de kijkers proberen te dwingen om te vergelijken. Hij streeft ernaar door de techniek in de foto's hij maakt veel gebruik van spiegels de kleinste details goed te laten uitkomen, zodat de studenten zullen wor den herkend zoals ze zijn. Kuil maakt gebruik van een middenformaat camera en hanteert bij de druktechniek de Amerikaanse norm voor conservering (6 baden, 3 spoelgangen). De expositie duurt tot 2 januari 1981 en de openingstijden zijn van dinsdag tot en met vrijdag van half negen tot half zes en zaterdag van half negen tot vier uur. Het dorpshuis „Alkeburcht". stuur komt maandelijks bijeen om het reilen en zeilen van het Dorpshuis te bespreken. Daartussendoor heeft men on derling frequent kontakt, zo dat er meer bemoeienis ont staan is met de dagelijkse gang van zaken. Verenigingswerk en culturele aktiviteiten heb ben in „De Alkeburcht" voor rang boven bruiloften en p tijen. Die bruiloften en p tijen blijven echter hard no< om financieel het hoofd bov water te houden. meerjarenbegroting eerder bijgesteld had moe ten worden. De fractie vraagt zich af hoe de ge meente behalve de bouw van De Kom, die van het raadhuis en de bibliotheek denkt te kunnen dekken. De liberalen laten voorts weten het oneens te zijn met een verhoging van de onroerend goed belasting. „Door de uitkomsten van de ver plichte hertaxatie van de onroerende goederen moeten vooral de eigenaren van en bewoners van huizen belangrijk meer gaan betalen. Ook al heeft de gemeente het basisbedrag met 3000 gulden verminderd. Dat komt doordat de hui zen getaxeerd zijn op het moment dat de prij zen op de hoogste waarde stonden. Nu zijn de prijzen aanzienlijk gedaald en daarom is een verhoging van de onroerendgoed belasting mis plaatst", zo meent de fractie. De VVD noemen de gemeentelijke belastingen 'grofmazig'. „Er wordt onvoldoende rekening gehouden met de verslechterde financiële situatie van de bevol king." De Nederlands/Engelse formatie 'Auto Da Fé' treedt zaterdag op in het Alphense jongerencentrum Midas. De naam van de groep staat voor 'geloof hebben in zijn be staan'. En daar begint het inderdaad op te lijken. De groep was al eens eerder in Alphen en bracht daar met succes melo dieuze popklanken ten gehore. De muzi kale kwaliteiten van de band zijn zater dag vanaf tien uur wederom te toetsen. ALPHEN AAN DEN RIJN Als het colle ge van Alphen geen antwoord heeft op de vraag of de bouw van De Kom financieel haalbaar is, komt de VVD-fractie in de Alp hense gemeenteraad met een alternatief plan voor de bouw van De Kom. De fractie liet dit doorschemeren tijdens een monde linge toelichting op de, binnenkort tijdens de zogenaamde voordracht-bijeenkomst uit te spreken, algemene beschouwingen. „Destijds besloot de raad vrijwel unaniem met de bouw van De Kom in te stemmen. Nu de fi nanciële positie van de gemeente verslechterd is, kun je je afvragen of de prijs wel reëel is", zo meent de fractie. De VVD-ers noemen de vraag eigenlijk overbodig, omdat zij vinden dat het huidige plan veel te duur is en er op veel te dure grond gebouwd gaat worden. Hoe het plan er uit gaat zien en waar er dan wél gebouwd moet worden, wilden de liberalen tijdens hun toelichting niet kwijt. De VVD stelt dat de'

Leidse Courant | 1980 | | pagina 4