Materiële schade treinbotsing loopt in miljoenen Merenwijkers boden ontdane slachtoffers eerste hulp IS Tine Olivier terecht ontslagen door AZL Verbeteringsplan Levendaal- Noord en Noordvest IC' CDA blijft zich verzetten tegen scholen-nota TREINVERKEER VANMIDDAG HERVAT DONDERDAG 4 DECEMBER 1980 PAGINA 3 Patatten (1) In het zeer lezenswaardige studentenblad Mare prijkte re centelijk een artikel over de mensa, de eetgelegenheid voor studenten. In dat artikel de conclusies van een gehou den enquete onder mensabezoekers en een sfeertekening. In Mare onder meer de constatering, dat patat onder stu denten favoriet is. En ook: „Als je in de mensa eet, sta je snel weer buiten. Je wilt trouwens niet anders. Want ook het gezelligheidscentrum Pompom straalt een ondefinieer bare triestheid uit, die iedere bezoeker weer snel ont vlucht. Maar je hoeft niet af te wassen". Tot zover het ci taat. Het artikel is zo aardig dat het wat ruimere aandacht verdient dan alleen de lezerskring van Mare. Per slot van. rekening is menigeen geïnteresseerd in de eetgewoonten van de toekomstige bovenlaag van onze maatschappij. Of niet soms? Patatten (2) De Leidse mensa aan de Kaiserstraat heeft een Belgi sche kok, de heer L. van de Bos. Hij heet een specialist te zijn in vegetarisch koken. Zijn vleesmaaltijden wor den in het algemeen als 'matig tot redelijk' beoordeeld; de vegetarische schotels krijgen in de enquete het pre dikaat 'redelijk tot goed'. Tot 1 november prijkte elke woensdag het 'Kaiser-plus' op de menukaart, hetgeen het gastronomische broertje van het gewone mensame nu was. Die plus-maaltijden vonden gretig aftrek. Meer dan de helft van de elfhonderd dagelijkse mensa- bezoekers namen op die woensdagen de culinaire uit schieter, die als entrecote bercy, roastbeef met port saus of fijne spruitjes en schorseneren met mosterd saus op de kaart prijkte. Was er zo'n grote belangstel ling vanwege de kwaliteit van de gerechten? Niets daarvan. Het zat 'm in de patatten. Toen ook de andere maaltijden met patates frites werden geserveerd, nam de belangstelling voor de plus-menu's met wel veertig procent af. Vandaar dat het Kaiser-plus verdwenen is en door de mensa-commissie is verruild voor een vege tarische maaltijd. Patatten (3) Die vegetarische maaltijd geniet een grote belangstelling. Meer dan de helft van de bezoekers kiest regelmatig voor deze alternatieve schotel met daarbij de kanttekening dat de studenten kennelijk meer voorkeur voor de maaltijden met gierst, tarwe en zilverrijst hebben dan de universitaire medewerkers. Belangrijk is in alle gevallen wel, dat men op tijd komt. De mensa is geopend van vijf tot zeven uur en naarmate de minutep verstrijken wordt de kwaliteit minder. Vooral gekookte aardappelen en groente verliezen na een uurtje warm houden in de gamellen aan smaak. Patatten (4) Hoe is de sfeer eigenlijk in de mensa. Volgens Mare kennelijk niet zo best. Een ontevreden student serveert het eten niet, maar „kwakt" het eten op het bord zoals een metselaar zijn specie op een muurtje. De soep druipt aan alle kanten over de kom. Het bestek moet je zien te veroveren en het is niet eenvoudig een plekje te vinden in de overvolle zaal. Er is geen schijn van kans op een eigen tafel. Je moet zoeken naar disgeno ten, die het minst ongemanierd zitten te eten. Het ver loop is groot. De tijd die men in de eetzaal doorbrengt, lijkt niet meer dan een kwartier. Muziek is er niet, maar de metalen stoelpoten tergen met hun krassende gepiep de gehoorgangen als een van de aanwezige hon derden eters gaat verzitten. De vleesmaaltijden met zo genaamd kant-en-klaar-vlees smaken naar karton. De gekookte groenten vertonen alle tekenen van een lan ge kooktijd en de vegetarische schotel is verworden tot een slap geheel. Maar, zo concludeert Mare, je hoeft niet af te wassen- Hoe is de sfeer eigenlijk in de mensa. Volgens Mare kennelijk niet zo best. Een ontevreden student serveert het eten niet, maar „kwakt" het eten op het bord zoals een metselaar zijn specie op een muurtje. De soep druipt aan alle kanten over de kom. Het bestek moet je zien te veroveren en het is niet eenvoudig een plekje te vinden in de overvolle zaal. Er is geen schijn van kans op een eigen tafel. Je moet zoeken naar disgeno ten, die het minst ongemanierd zitten te eten. Het ver loop is groot. De tijd die men in de eetzaal doorbrengt, lijkt niet meer dan een kwartier. Muziek is er niet, maar de metalen stoelpoten tergen met hun krassende gepiep de gehoorgangen als een van de aanwezige hon derden eters gaat verzitten. De vleesmaaltijden met zo genaamd kant-en-klaar-vlees smaken naar karton. De gekookte groenten vertonen alle tekenen van een lan ge kooktijd en de vegetarische schotel is verworden tot een slap geheel. Maar, zo concludeert Mare, je hoeft niet af te wassen... Patatten (5) Rest de vraag, want dat nu allemaal zo kost, in de mensa De Bak aan de Kaiserstraat. Dat blijkt bar goedkoop te zijn. Voor een hoofdgerecht betaalt het lid van de universi taire gemeenschap J3,50voor een kopje soep vooraf een kwartje. De prijzen voor andere voor- en nagerechten be vinden zich op een nagenoeg gelijk niveau. Hoe kan een kok voor zo'n luttel bedrag een maaltijd voorbereiden.... en hoe kan iemand in Mare schrijven, dat eten in de mensa alleen al plezierig is omdat je niet hoeft af te wassen. HAAGS AMBTENARENGERECHT: LEIDEN Het Academisch Ziekenhuis heeft mevrouw Tine Olivier terecht ontsla gen als hoofdzuster van de afdeling heelkunde. Het be roep dat mevrouw Olivier had aangetekend tegen het haar per 1 juni 1980 aange zegde ontslag is ongegrond. Zo luidt de uitspraak van ambtenarenrechter Mr. De Wekker in de zaak die vori ge week maandag diende. Mevrouw Olivier gaat niet in hoger beroep. Het meningsverschil tussen mevrouw Olivier en het AZL loopt al sinds 1973. In 1974 werd zij geschorst. Zij werd ontslagen, omdat zij niet vol doende organisatorische capa citeiten zou bezitten. Tine Oli vier: „Het is een schandaal, dat ik het verloren heb. Ik ac cepteer dit niet. Het bewijsma teriaal was volstrekt onvol doende om tot dit vonnis te komen. In hoger beroep zal ik echter niet gaan. Ik beraad me op andere mogelijkheden." LEIDEN B en w van Leiden hebben be sloten twee projectgroepen in te stellen die verbeteringsplannen op moeten gaan maken voor de gebieden Levendaal-Noord en Noordvest. De verbetering moet uitgevoerd worden in het kader van de Interim Saldo Regeling. Het is de bedoeling dat de plannen in mei 1981 gereed zijn zodat zij door de gemeenteraad be handeld en vastgesteld kunnen worden. De projectgroepen zijn samengesteld uit ambtena ren, en vertegenwoordigers van bedrijven en. bewoners in de betreffende gebieden. Indien dat gewenst is, kan door de buurten een extern adviseur worden aangetrokken. Voor de voor bereiding van de plannen is een bedrag van 100.000 gulden uitgetrokken. Krakers vrijwillig uit pand F ranchimontlaan LEIDEN De krakers van de woning aan de Franchi- montlaan 18 hebben het pand uit eigen beweging ver laten. Een van de krakers was een 72-jarige vrouw uit Noordwijkerhout. Gister morgen trof de eigenaar de woning verlaten aan, slechts een brief met de redenen voor het vertrek, was achter gebleven. De woning is niet beschadigd. Mevrouw Klootwijk uit het 'crisiscentrum': „Dat je zo handelt, is de normaalste zaak van de wereld." (Vervojg van voorpagina) IDEN/WARMOND De materiële schade, die gisteren gevolge van het gecompliceerde treinongeluk nabij de •enwijk is ontstaan, bedraagt enkele miljoenen. Daarbij int nog de schade,,die de NS hebben geleden doordat het verkeer op de drukke route een tijd heeft stilgelegen, een een tijdelijke stop aan inkomsten betekende. Pas ndaag rond het middaguur kon het treinverkeer over bei hoofdsporen weer worden hervat. De oorzaak van het on- luk is nog niet bekend. De toedracht wel: het staat vast, de zandtrein en de werktrein zich op het moment van ongeluk op één baanvak bevonden. Dit had niet mogen euren. t na middernacht werd het tweede slachtoffer geborgen. Dit de machinist van de intercity, de 49-jarige A.P. Goossens uit terdam. Gistermorgen was het andere slachtoffer, de machi- van de zandtrein J. Folies (45) uit Den Haag al geïdentifi- •rd. woordvoerder van de NS deelde gisteren mee, dat het op- id men van de ravage de eerste zorg was, daarna gaat een diep- 1 ind onderzoek naar de oorzaak van start. Uiteraard werden 1 lens de opruimwerkzaamheden al relevante gegevens verza- 0 ld. „Het is niet juist, dat de beide treinstellen zich te gelijker- op hetzelfde spoor bevonden," aldus de heer A. Meinsma, jrlichter van de NS. De oorzaak is met name moeilijk na te in, omdat twee belangrijke getuigen de machinisten zijn rongelukt. Agei ■ntallen in allerijl opgetrommelde baanwerkers timmerden loog'Jds enke e uren na het ongeval hard aan de weg om het open- ar vervoer zo snel mogelijk weer in goede banen te leiden. De rstelwerkzaamheden verliepen aanmerkelijk minder snel, n werd gehoopt. Gistermiddag om vier uur zou de trein uit de gelicht worden. Het werd uiteindelijk enkele uren later. De locomotieven zijn naar alle waarschijnlijkheid rijp voor de .jroothoop, terwijl de overige wagons eveneens aanzienlijke iade hebben opgelopen. De schade loopt volgens een woord erder in de miljoenen. Om kwart voor vier gistermiddag, ird de dienstregeling gedeeltelijk hersteld. Op dat uur vertrok eerste trein weer uit Leiden in de richting Haarlem. Tien mi- ten later vertrok een trein uit tegengestelde richting. Omdat linen uit beide richtingen op hetzelfde spoor reden, moest er- i Epo< hc boek son) vi Vivi Preser 1 ruik van dit ene spoor duurde vandaag voort tot het middag- Al vrij kort na de ramp werden de internationale treinen it bestemming 'België en verder' uit Amsterdam via Breuke- i. Woerden en Gouda omgeleid. Tussendoor werden ook de dere treinen zo goed en zo kwaad als het ging via dat baanvak ibleid. Tenslotte werden de reizigers door middel van door de ingeschakelde bussen vervoerd. „We hebben contacten met openbaar vervoer. Zowel met de NZH als met bijvoorbeeld ticuliere touringcar-bedrijven. Zo is een regeling opgesteld, we ten tijde van moeilijkheden een beroep kunnen doen op sen in de omgeving van de stremming," aldus de heer Bin- ndijk, NS-voorlichter in Utrecht. i het invallen van het duister, gingen de baanwerkers door et de werkzaamheden, omdat men alles in het werk stelde om treinen vandaag weer normaal te laten rijden. Rond het mid- guur was het vandaag eindelijk zover. Meer dan een etmaal het ongeluk waren de overblijfselen van de vier bij de ravage jokken treinen geborgen en waren de werkzaamheden aan bovenleidingen en verwrongen rails tussen Leiden en Haar- m gereed. i verband met een onderzoek verzoekt de recherche betrokke- in en ooggetuigen van het ongeluk zich telefonisch te melden a de nummers 01714-10073 (Rijkspolitie Warmond) of via 522-19029 (politie Sassenheim). LEIDEN Inhoudelijk ver toont de aangepaste sane ringsnota voor het kleuter en lager onderwijs hoege naamd geen verschil met het aanvankelijk ontwerp. Dit is de mening van verreweg de meeste gemeenteraadsle den in de raadscommissie onderwijs. Het CDA bleef dan ook bij het reeds vanaf het begin ingenomen stand punt en verwierp het colle gevoorstel om enkele scho len op te heffen, resoluut. Andere partijen hadden geen onoverkomenlijke be zwaren tegen de nota, hoe wel op een aantal kleine on derdelen nog het nodige schaafwerk verricht zal moeten worden. De nieuwe nota vertoont prak tisch gezien slechts één ver schil met de oude: de openbare kleuterschool 'De Boterbloem' aan de Rijnsburgersingel wordt door het hanteren van een andere getalsnorm niet opgeheven. De overige negen confessionele kleuter scholen van het lijstje blijven 'gewoon', evenals de vier con fessionele lagere scholen, op de nominatie staan om te ver dwijnen. Wethouder H. van Dam wil door opheffing van bepaalde scholen komen tot een gezond scholenbestand, zonder dat het spook van de opheffing niet voortdurend blijft dreigen. In dien zowel een school van het openbare als een school van het bijzondere onderwijs niet aan de door de wethouder ge stelde getalscriteria voldoen, bijft de openbare school be staan. De confessionele school delft dus 'automatisch' het on derspit. Dat is de essentie van het collegevoorstel. Met name het CDA heeft on overkomenlijke bezwaren te gen de dreigende uitroeiing van het bijzondere onderwijs. „Waarom is er geeen overleg met de confessioonele school besturen geweest om tot een gezamenlijk beleid te komen," vroeg het CDA-raadslid me vrouw E. van Dee. Volgens de wethouder was al jarenlang overleg gaande zonder dat ooit compromissen bereikt konden worden. Volgende week heeft wederom een gesprek plaats. „Als dan harde toezeggingen gedaan worden over welke verzoeken tot instandhouding we kunnen verwachten en welke niet, juich ik dat alleen maar toe," aldus Van Dam, die zich vervolgens bereid ver klaarde in dat geval de uit komsten opnieuw in de raads commissie ter discussie te stel len en besluitvorming in de gemeenteraad eventueel op te schorten. Van diverse kanten werd de wethouder aangevallen omdat hij te veel van getalscriteria zou zijn uitgegaan. Getalsnor men zeggen in dit geval niets, meende de commissie una niem. Niemand kon echter een instrument aangeven waarmee bijvoorbeeld de kwaliteit van het onderwijs (een ander crite rium) gemeten zou kunnen worden. Het raadslid F. van Oosten (PPR) was van me ning, dat ouderparticipatie in de opheffingsnorm een rol kunnen spelen. Wethouder Van Dam en het merendeel van de raadsleden betwijfel den de haalbaarheid van een dergelijk idee, mede doordat die beschikbaarheid van de ouders van periode tot periode verschilt. Van Oosten en J. Brands (CPN) waren de enige raadselden, die hun stem om trent het 'instandhoudingsbe- leid' voorbehielen. Brands met name, omdat hij meer zeker heid wil hebben over de kwa liteit van het onderwijs in ach terstandswijken. Mevrouw A. Ponsen (PSP) en A. Groos (PvdA) vonden tenslotte, dat de nota te weinig rekening houdt met de belangen van en zorg voor buitenlandse kinde ren. Beide raadsleden waren van mening, dat de begelei ding, als die momenteel goed is, bij opheffing niet achteruit mag gaan. LEIDSE COURANT Maar vooral de tweede klap was onge hoord fel en schrikte velen wakker. „Na de eerste klap. dacht ik: „Ze zijn weer eens aan het werk. maar ik sliep bijna direct weer door. Bij de tweede, onge hoord harde dreun vloog ik uit bed en •keek uit het raam," aldus de eensluiden de verklaring van vele bewoners van de Kraaiheide. Met dekens onder de arm snelden de Merenwijkers door het dras sige polderland naar de gebotste treinen.. „De dekens waren achteraf niet nodig, maar voor hetzelfde geld lagen de men sen bewusteloos in de kou in het natte gras," meent een van de eerste hulpver leensters. De hevig geschrokken slachtoffers wer den door de polder sommigen zakten tot aan de knieën weg in de blubber naar het hoekhuis van mevrouw Kloot wijk geleid. Daar kregen ze de kans om op verhaal te komen, terwijl de gast- vrouwe liters hete thee schonk. Velen belden eën taxi of zochten telefonisch- contact met huis om meestal te zeg gen, dat alles in orde was. Van een pa niekstemming in het 'crisiscentrum' was geen sprake. Enige tijd later ging eenie der, op een enkele uitzondering na, dan ook op eigen gelegenheid verder. Later deden de hulpverleners nogal eens een beroep op de sanitaire en gastrono mische voorzieningen van de tijdelijk tot crisiscentrum ingerichte woning. Kikvorsmannen op zoek naar de vermiste machinist. LEIDEN De klap, waarmee het treinongeluk gepaard ging, was voor een aantal bewoners van de Merenwijk aanleiding om met de kens onder de arm de gestrande trein-passagiers te hulp te snellen. Een woning aan de Kraaiheide 'werd spontaan als 'crisiscentrum' ingericht. Een voorziening, waar de vele vroege passagiers alsmede de latere hulpverleners volgaarne ge bruik van maakten. De bewoners van de Merenwijk nabij de spoorbaan zijn wel aan nachtelijk lawaai gewend, want op sommige dagen wordt ook 's nachts aan het spoor gewerkt.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3