Toon Hermans weer helemaal terug op de komische toer Sinterklaas viert zijn verjaardag ook op de tv TERUGBLIK Sinterklaas. RADIO VRIJDAG TELEVISIE VANAVOND'? TELEVISIE VRIJDAG RADIO VANAVOND RADIO/TELEVISIE LEIDSE COURANT DONDERDAG 4 DECEMBER 1980 PAGIN, L leder heel uur nieuws. KRO:(7.30 en 8 03 Echo). 9.03 Gevar. progr. 12 03 Van Uur tol Uur. 13.03 Echo. 13.15 Kruis ot munt. 14.02 The complet. 16 02 Op de val reep. 17.57 Marktber. i.s.m. Net als in de nacht van zater dag op zondag met de match tussen Rudi Koopmans en Mustafa Mhammed het geval was, moest ook in het gistera vond door de NOS vertoonde televisiespel „Het diner van de sportclubopgenomen boksge- vecht voortijdig worden afge broken. En waarachtig ook vanwege een uit de hand gelo pen oogblessure, als ik het zo mag uitdrukken. Soms volgde fictie de werkelijkheid op de voet. Overigens wil ik geens zins de indruk wekken, dat ik zaterdagnacht gekeken heb. Integendeel, niemand krijgt mij aan het scherm zelfs overdag om naar dat ver beten op elkander inrammen te kijken. Dat zal er allemaal dan mede de oorzaak van zijn dat ik gisteravond met lichte weerzin naar dat Engelse tele visiespel heb zitten kijken. H tumultueuze bokswereldje li mij ligt mij niet direkt En h feit dat het in deze film zo b nauwend-realistisch werd b naderd deed mijn ingekanki de weerzin uiteraard niet nemen. Ik geef overigens g toe, dat er ook iets van het ti gisch-menselijke was i gebouwd. Maar in dit doe slaande milieu schijnt dat ii mer betrekking te moet hebben op een afscheid van bokssport en dat nu lijkt r dus uit menselijk oogpunt b keken zo aan 'te bevelf Voordat ik fantasie en realit echter al te zeer door elka hutsel: voor wat het acter betreft was er natuurlijk we sprake van een overwinni op punten voor die Engel NEDERLAND 1 NOS 18.25 Nieuws voor doven en slechthorenden 18.30 Sesamstraat 18.45 Paspoort-voor Turken 18.55 Journaal TROS 18.59 Woody Woodpecker 19.06 Colorado een woest avontuur in de Grand Canyon 20.05 Op volle toeren 21.00 Kieskeurig NOS 21.37 Journaal 21.55 Den Haag vandaag. 22.10 Middenschool ja of nee 23.05 Journaal 23.10 Nieuws voor doven en slechthorenden NEDERLAND2 TELEAC 18.25 Welzijnsplan NOS 18.55 Journaal VARA 18.59 Pinokkio 19.25 J.J. de Bom NOS 20.00 Journaal VARA 20.27 Hoe bestaat het 20.45 Theodor Chindler 21.45 Ombudsman ■22.15 De onvoorstelbare wereld van Roald Dahl 22.40 Achter het nieuws NOS 23.35 Journaal 23.40 Nieuws voor doven en slechthorenden DUITSLAND 1 (Regionaal progr. NDR: 18.00 Infor matief progr. 18.30 Aktualiteiten. 18.45 Kleuterserie. 18.55 Sonne, Weln und harte Nusse. 19.25 Sport. 19.59 Programmaoverz. WDR: 18.00 Welbliche Hilfe. 18.15 Westside Hos pital. 19.15 Aktualiteiten. 19.45 Amu- sementsprogr). 20.00 Journaal. 20.15 Aktuele doe. 21.00 Showprogr. 22.00 Amusementsprogr. 22.30 Aktualitei ten. 23.00 Filmdoc. 24.00 Journaal. DUITSLAND 2 18.20 Kreuzfahrten elnes Globel ters. 19.00 Journaal. 19.30 SM? progr. 21.00 Aktualiteiten. 21.20 ida lementaire rubr. 22.20 Ein Sch Saat. 23.30 Journaal. DUITSLAND WDR 3 18.00 Gevarieerd kinderprogr. TV-cursus. 19.00 Jeugdmaga 19.45 Journal 3. 20.00 Jourt 20.15 Die romantische Englandi rt t 22.05 Informatief medisch magaj s di 22.50 Filmreportage. 23.35 Journ ttei BELGIE NED. 1 rd 18.00 Poppenfilmserie. 18.05 Age 1 18.35 Het geheim van Daned O16 19.00 Korte film. 19.05 Sport. 1 ind Mededelingen en Morgen. 1 en Journaal. 20.10 Serie. 20.15 Wie taalt de veerman. 21.05 Panort 21.55 Dallas, Amerikaanse 22.45 Journaal. BELGIE NED. 2 18.00 Poppenfilmserie. 18.05 Ager 18.35 Het geheim van Dane<" 19.00 Korte film. 19.05 Sport. Mededelingen en Morgen. Journaal. 20.10 Informatief prf' 21.00 De collega's 21.35 De voogi zijn dichter. BELGIE FRANS 18.15 Spelprogr. 18.30 Religl 0t progr. 19.00 Regionaal maga2 e l 19.27 Weerbericht. 19.30 Journkro 19.55 Informatieve serie. 20.15 diet. 21.45 Filmrubriek. 22.45 Wf bericht en journaal. BELGIE FRANS 2 18.30 Les amours de la Belle Epo< Serie t.v.-spelen. Serie 7: De h( in' van een vrouw (4), naar het boek ns Marcel Prévost. 19.00 Zie net 1. I9bri Contacts. Verkeersinformatie (hei r 20.00 Allegro con stereo: C'est ch i ette la musique! Stolka Milani viool en Dora Milanova, piano: 1. nate In A gr.t. KV 305, Mozart; 2. natine nr. 6 Beethoven. The Camb lei> ge Buskers: (fluit en accordeon) vi ken van Rossini, Mozart, Vivt Tsjaikofsky en Beethoven. Presei1 tie: Thierry Luthers. Regie: Gér rti Lovérius. 21.15 Les Portorlcain: t v New York. Dokumentaire. 22. 22.45 Follow-me. Kursus Engels. 15: Buying things. Les 16: Why you like it? NEDERLAND 1 NOS 13.00 Nieuws voor doven en slechthorenden 16.00 Sinterklaas is jarig, kinderprogramma NEDERLAND2 NOS 13.00 Nieuws voor doven en slechthorenden DUITSLAND 1 (Reg. progr.: WDR: 8.10-11.55 Schooltv.). 10.00 Journ. en aktu- al. 10.25 Showprogr. 12.00 Filmrep. 12.05 Sport. 12.50 Persoverz. 13.00 Journ. 16.15 Journ. 16.20 Rep. 17.05 Jeugdmag. 17.50 Journ. DUITSLAND 2 10.30 Kleuterserie. 16.15 Inform, rie. 16.45 Journ. 16.55 Jongei journ. 17.40 Gevar. progr. DUITSLANS WDR 3 8.00 gym. 8.10-11.55 17.00-17.45 Schooltv. BELGIE FRANS 14.00-15.15 Schooltv. 17.00 O» M-Aankondiainoen. 17.45 Tekenlili Er zijn er die denken, dat Toon Her mans aan het tobben is. Aanleiding tot die gedachten vormen de lichte lijk mislukte afloop van zijn vorige show, toevallig in Scheveningen, waar op koopavond te weinig volk in de zaal verscheen, en verder het deze zomer aan hem verstrekte dok toraal advies om met zijn shows te stoppen. Wie dat zo zien kijken er volgens Toon verkeerd tegen aan. Wat wel aan de orde is: Toon werkt (soms) te hard, doet drie dingen te gelijk. Dat heeft te maken met zijn onuitblusbare geest Hij schijft boekjes met verzen en humoristische wijsheden, schildert thuis doeken vol en verschijnt dan 's avonds weer in de zaal. Dat werd allemaal teveel. En toen zei de specialist tegen hem, dat hij er beter aan deed zijn stem banden een tijdje te ontzien. Daartoe besloot Toon, toen hij van de zomer in het Amsterdamse Carré stond. Voorstellingen in Den Haag, Utrecht en ook elders vervielen, maar AVRO-tv had al het nodige op de band staan en zendt dit zondag as. uit op Ned. I van 20.45 tot 23.oo uur, zijn complete laatste one man-show. In deze show is Toon weer helemaal te rug van weggeweest Hij was het aller minst met zijn recensenten eens, toen dezen schreven, dat hij, van oudsher toch de showman met gevoelige, licht- poëtische momenten, een traan van on troering als een zilveren sieraad in een doosje, u weet wel, een overdosis aan sentimentaliteiten- in zijn optreden deed. Toon was toen boos op kranten die dit schreven, maar wij spraken mensen, die van hun leven nog geen voorstelling van Toon hadden gemist en ook niet wilden missen, die zeiden, dat als zij dit geweten hadden niet naar Toon gegaan zouden zijn. „Wij komen naar Toon om te lachen", vertelden die mensen ons. „Te treuren valt er al ge noeg in het leven". Zodoende bleven de mensen weg uit het Circustheater, waar Toon voor het eerst in zijn lange, succesvolle carrière voor een lege zaal stond, terwijl Den Haag, met name het voormalige Westendtheater in de Fah- renheitstraat, voor hem gold als de pre- mièrestad. Voor Toon gold als lijf spreuk: „Valt mijn show in dat theater goed, dan loopt-ie in het hele land lek ker". Op dezelfde wijze leerde het Haagse publiek hem, dat het hem waardeerde als clown, als de lolligste thuis, en minder als overgevoelige tra- nenwekker. Het was onzin van Toon om daarvoor de krant de schuld te geven. De krant geeft niet alleen een oordeel, maar be trekt daarin ook publieke reacties. Dat heeft hij zelf ook wel ingezien. Hij heeft althans een ondubbelzinnig ant woord gegeven in zijn jongste show, die hij in het najaar van 1978 ten doop hield in Hilversum en waar gelijk ie dereen verrukt over was. Daar stond de oude Toon weer, de weergaloze grappenmaker. Wat voor de zaal als zijnde te persoonlijk-filosofisch minder geschikt was, bracht hij onder in zijn boekjes, waarvan er intussen drie zijn verschenen en waarin hij gevoelsver- klaringen aflegt met het karakter van een verantwoording van zijn levens houding, zoals bijv. in: Hij was een zware dichter zijn dochter was wat lichter ik vond haar leuk, ik mocht er ik stond dichter bij de dochter. En ook in: Hij zei: sinds ik geen flier meer fluit heb ik de kreukels in mijn huid Dus vrienden, wat is de moraal? Blijf flierefluiten -allemaal. Goed, Toon blijft met het oog op die dochter dus flierefluiten. Dit zal men er op de tv zondagavond ook vanaf kun nen zien. Hij komt weer ouderwets ko misch voor de dag. Hij dolt met kolder. Heeft eindelijk zijn feestneus weer ge vonden, waar hij onder het aanroepen van Mien zolang naar heeft lopen zoe ken. Zoals hij vroeger gewend was, rent hij weer de Toonladder op en Muziek van Ro bert Stolz op hitparade WENEN „Wij zijn er ge lukkig mee en trots op dat de muziek van Robert op de hitparade in West-Duitsland is gekomen", verklaarde in Wenen Einzi Stolz, de wedu we van wijlen de operette- componist. De plaat, waarmee Stolz pos tuum op de hitparade van de bondsrepubliek is gekomen, is die waarop James Last Stolz' onsterfelijke melodieën heeft vastgelegd, waarschijnlijk met toevoeging van enig ritme. Onder de nummers, waaraan Last, blijkens de reactie van mevrouw Stolz, zich toch niet vertild heeft, zijn „Twee har ten in de driekwartsmaat" en een foxtrot van ruim 50 jaar geleden „Salome". Robert Stolz overleed in 1975 op 95-ja- rige leeftijd. Hij kreeg o.a. een Nederlandse koninklijke on derscheiding. Traditiegetrouw wordt morgenmiddag op de tv. een verslag gedaan van het verjaar dagsfeest van Sinterklaas. BLOEMEN HOUDEN VAN MENSEN. Toon tooit zich in zijn tv-show met tal van hoeden om typen neer tè zetten. neer. Hij slaat weer kwink, zoals dat in zijn taal heet, grapt weer jas, trapt weer lol, fluit weer flier, glimt lach, steekt draak, lacht schater, kortom, toont zich weer een Toonbeeld van die oude Toon uit zijn ondeugende dagen, toen hij een roodborstje nog een pikant vogeltje vond. Diepere nadenkers vindt men in dit nieuwe programma niet meer terug. Hij mikt op simpele humor, dingen waar direct om te lachen valt. Weliswaar ook zaken die hij in het verleden eerder aanroerde, bijv. Brigitte Bardot, figuur lijk gesproken dan. Eigentijdser mogen dan de grappen heten over het naakt strand, maar in hoeverre dat weer ori gineel mag heten mag ieder zelf beoor delen. Uiteindelijk speelden Adam en Eva nooit krijgertje vanwege „bloot slaat dood". Zo zitten er meer onderde len in dit programma die aan vroeger doen denken, de oude Toon zogezegd, maar hij is daarmee niet helemaal vrij van het teren op oude roem. Potsierlij ke Toon krijgen we weer ten voeten uit te zien als hij zich op de hoeden stort, daarmee achtereenvolgens het hoofd tooit en de daarbij behorende typen mannen neerzet. Hierbij maakt hij bo vendien geen geheim van zijn gedach ten over de zeer eigen trekjes in onze volksaard. Dat is dan zonder meer la chen geblazen. Dat doet ook wel een beetje aan vroeger denken, in die zin dat het variaties betreft op een oud the ma, maar als typeur heeft Toon zich al tijd als onverbeterlijk laten kennen, te recht dus dat hij die komische toer nog eens uitgebreid opdiept uit zijn tiepen- trommel. Er zitten trouwens voldoende nieuwe elementen in zijn show, waar uit blijkt dat Toon nog over spirituele fut voldoende beschikt om humoris tisch te reageren op wat in deze dagen speelt. Daarbij laat hij uiteraard het on bezonnen Amsterdam niet onbezongen, terwijl de paus en diens synodale he melbestormers evenmin aan zijn aan dacht ontsnappen. Toon, terug van weg geweest, is duide lijk niet op de tobberige toer dan wel op zijn retour. Hij staat in zijn show van as. zondag weer even sterk als voorheen. Na de hem voorgeschreven rust in de afgelopen zomer keerde hij niet meer terug in enig Nederlands theater, omdat AVRO-tv hem toen al op de band had staan en het volk had laten weten, dat het allemaal op de buis zou komen. Voor Toon had het toen geen zin meer om zijn tournee door ons land af te maken. Hij had bovendien wat anders omhanden, want hij moet er ook nog mee naar de Duitse tv toe. Voor hem betekent dat, dat al die Hol landse humor omgebouwd moet wór den in Germaanse geestigheden. Alleen dat al biedt een hele heis en heisa. TON OLIEMULLER Griekenland op school-tv HILVERSUM - Op 1 januari 1981 treedt Griekenland toe tot de Europese Gemeen schap. In de schooltelevisie rubriek „School TV-Actu- eel", bestemd voor leerlin gen van tien tot veertien jaar, zal uitgebreid aandacht worden besteed aan deze ge beurtenis en wel in een uit zending vrijdag 12 december van 11.00 tot 12.00 uur (Ned. I), rechtstreeks vanuit de studio. Na de actuele informatie „van de dag" zal om ongeveer 11.10 uur het onderwerp „Grieken land" aan de orde komen met een korte introductie van het land: de hoofdstad Athene, de haven van Piraeus en het om ringende gebied van de Pelop- ponesos met haar landbouw. De landbouw vormt in Grie kenland een zeer belangrijk middel van bestaan en omdat de landbouw binnen de Ge meenschap al een kostbaar probleemgebied is, zal dat ze ker één van de grootste moei lijkheden opleveren na de toe treding van Griekenland. In de film maken we kennis met de familie Zachos op het eiland Kafallinia, waar de wijnproduktie in kleinere een heden plaatsvindt. Een ken merkend verschijnsel voor vrijwel de gehele Griekse landbouw. De familie Zachos met vader, moeder en drie kinderen, werkt mee aan de druivenoogst en in de wijnfa briek. Sinterklaas woont nu al weer een paar weken in de Campveerse Toren. Na zijn intoent op 15 november in Veere vroeg hij alle kinde ren of zij hem hun mooiste tekening wilden sturen, zo dat hij zijn hoofdkwartier, waarvan de muren zo kaal waren, wat kon opvrolijken. De kinderen van Nederland lieten zich dit geen twee keer zeggen en gingen met een aan de slag. Met kleur potloden, viltstiften, verf en houtskool maakten zij de prachtige tekeningen die met stapels tegelijk bij Sin terklaas werden bezorgd. Op het laatst had de Goed Hei- ligman toch wel een beetje medelijden met de postbode die zich elke dag weer een breuk moest sjouwen. Om dat een beetje goed te maken heeft de Sint hem ook uitge nodigd voor zijn verjaar dagsfeest, dat hij morgen in zijn versierde kamer zal ge ven. De kinderen thuis kun nen het ook meevieren. On der de titel Sinterklaas is ja rig" wordt dit feestelijke ge beuren, waarvoor o.a. Wiete- ke van Dort is uitgenodigd, op de tv. uitgezonden. Sa men met haar kunnen de kinderen dan een kijkje ne men in de pepernotenbakke- rij, de gedichtenmakerij, de schoentjesmikkerij en de transportafdeling. Morgenmiddag, Ned. I 16.00 uur. Colorado „Colorado: een woest avontuur in de Grand Canyon" is de ti tel van de film die Hans Mem- minger maakte over een acht tien dagen durende kajaktocht door de woeste wateren van de Colorado. Ned. 1,19.06 uur. Op volle toeren In de „Leysdream" in Roosen daal ontvangt Chiel Montagne o.m. de Elektronica's, Bonnie St. Claire, Ben Cramer. Lenny Kuhr en Willeke Alberti Ned. I, 20.05 uur. In „Op volle toeren" bre nieuwste nummer „De Bille Kieskeurig In deze editie o.a. aandacht voor energiebesparing van auto's, ANWB-onderzoek naar wintervakantiereizen en in braakpreventie. Voorts zal voortgeborduurd worden op het al eerder aan de orde ge stelde onderwerp: Levensver zekering man-vrouwpolis. Ned. I, 21.00 uur. Middenschool Voor- en tegenstanders van de middenschool discussiëren over de (on)mogelijkheid dit schooltype in Nederland in te voeren. Ned. I, 22.10 uur. Pinokkio Via Rocco komt Pinokkio aan de weet dat Gepetto ergens in een stadje aan zee woont. Ned. U, 18.59 uur. J.J. de Bom Ditmaal gaan Titia, Hein en Jan in op brieven van kinde ren over „Thuis en sex". Ned. II, 19.25 uur. Hoe bestaat het Ati Dijkmeester, Hans Emme- igen de Electronica's hun ensdans" ten gehore. ring en Joop Brussee laten zien welke absurde zaken in ons land allemaal mogelijk zijn. Ned. II, 20.27 uur. Chindler Maggie Chindler speelt in deze aflevering een belangrijke rol. Zij is nu een strijdbare socialis- te en tegen het burgerdom in Duitsland. Ned. II, 20.45 uur. Ombudsman Frits Bom stelt o.m de volgen de onderwerpen aan de orde: springende frisdrankflessen en besmet hondevoer. Ned. II, 21.45 uur. Dahl Het jonge meisje Sylvia wordt op straat achtervolgd door een man. Zij klampt een onbeken de vrouw aan, die haar mee neemt naar haar huis en de politie waarschuwt. Even later stapt de achtervolger de huis kamer binnen van de anonie me vrouw, die hem als echtge noot begroet. Ned. II. 22.15 uur.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 2