(Botwa/nt Studenten ontvoeren Delftse hoogleraar Poolse leiders roepen tot matiging op Chips V Ombuigen moet rooien worden MINISTERPAIS: „DITKAN L30QB MEDEDELING AAN ONZE ABONNEES Donderdag 4 december 1980, 71e jaargang 21829 ikersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - idacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 0,31 per mm. - Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) - «menten: kwartaal 46,30; jaar 173.70; losse nummers: 60 cent. Avebe „Achter het nieuws" met re portage over aardappelmeel- concern Avebe om 22.40 uur op Ned. II en om 20.45 uur tv- serie „Theodor Chindler". Op Ned. I om 19.06 uur docu mentaire „Colorado een woest avontuur in de Grand Canyon" en om 22.10 oor dis cussieprogramma „Midden school ja of nee?". Regen en sneeuw Vannacht opklaringen en tem peraturen om het vriespunt tot lichte vorst. Morgen overdag toenemende bewolking ge volgd door regen of sneeuw. Morgen zon: 8.30 - 16.27. Schev. hoogw: 1.29 en 13.48. Laagw.: 9.41 en 21.59. Regen en sneeuw erkeer inmiddag pgang Zwart naakt mag niet in Deventer DEVENTER In Deventer is onenigheid ontstaan tussen de kunstschilder Harry Knopperts en de directie van de schouw burg. Inzet van het conflict vormen twee schilderijen waarop naakte negers staan afgebeeld. Via de plaatselijke kunstuitleen zou Knopperts elf doeken aan de schouwburg verhuren. Toen hij gisteren bezig was de schilderijen op te hangen, kreeg hij van de schouwburgdirectie opdracht twee doe ken met zwart naakt te verwijderen. „Schilderijen met blanke naakte mannen mogen wel blijven hangen, die van de ne gers niet. Dat noem ik dubbele discrimi natie". De schilder heeft nu voorgesteld de verboden doeken toch op te hangen, maar dan achter een gordijn. Kruideniers 27 december geopend DEN HAAG De dag na Kerstmis, za terdag 27 december, zullen de levensmid delenwinkels nor maal geopend zijn. Het besluit om die dag de winkels te openen is genomen om te voorkomen dat de klanten voor vier dagen boodschappen in huis moeten halen. Zoals bekend zijn de bakkers op „derde Kerstdag" wel dicht. OUD-MINISTER ANDRIESSEN: AMSTERDAM „Als ik de cijfers nuchter op een rijtje zet dan slaat mij de schrik om het hart. Dan vraag ik me af, hoe wij de ontwikke ling van de collectieve uitga ven moeten stoppen. Er kan straks niet meer worden vol staan met snoeien, er is een verantwoord rooien van de wildgroei nodig." Deze ver zuchting slaakte oud-minis ter en toekomstig EG-com- missielid mr. Frans An- driessen vanmiddag bij de uitreiking van de Henri Sijt- hoffprijs voor het beste jaar verslag. Andriessen noemde het economisch beeld voor de komende jaren uiter mate somber. Hij wees onder meer op de geringe te verwachten groei (1 1,5 procent per jaar), de sterke stijging van het arbeidsaanbod (10.000 personen per jaar in de pe riode 1973/78, 50.000 per jaar daar na), het zeer hoog opgelopen finan cieringstekort van de overheid en het nationale spaartekort, dat zich uit in een betalingsbalanstekort. De mogelijkheden tot verbetering van het economisch beeld via beste dingsstimulering zijn miniem, zo zei hij, de overheidsfinanciën en de be talingsbalans zijn dusdanig uit het lood geslagen, dat daér £een enkele speelruimte voor bestedingsstimule ring meer is. Binnen enkele jaren, aldus Andriessen, moet het finan cieringstekort terug na^r het aan vaardbare niveau van hooguit 4 procent. De ontwikkeling van de uitgaven in de collectieve sector van 36 procent van het nationale in komen in 1960 via 48 procent in 1970 tot 65 procent in 1980 moet daarvoor worden omgebogen. Andriessen zei dat ombuigen eigen lijk niet genoeg is, dan moet er ge rooid worden. Hij vond dan ook dat van tijd moet worden bezien of het handhaven van alle overheidsacti viteiten noodzakelijk is. De proble matiek kan worden verlicht als de reële lonen verder gematigd wor den. De sinds 1954 bestaande Henri Sijt- hoffprijs van het Financieele Dag blad, een bronzen beeldje, is dit jaar toegekend aan Douwe Egberts te Utrecht (in tabak, koffie en thee) en de Samas-Groep te Maarssen (in kantoorinrichting). laag rond middaguur ||iet treinver- op het ■yak Leiden- l|em weer j, beide spo- l^orden her- 1 Het oprui- |jvan de ra- van het igeluk dat |J-morgen greep en herstel van irnielde rails |bovenleidin- was toen gereed, lieden van JS hadden ehele nacht gewerkt, na midder- werd ook tweede itoffer ge en, de ver machinist de Intercity- tol 3: kttrvéle scha mpt in mil- DELFT Vermoedelijk stu denten hebben gisteravond in Delft de hoogleraar wiskunde aan de Technische Hogeschool, H. J. A. Duparc, ontvoerd. De ontvoering zou moeten wor den gezien als een protest te gen de invoering van de zoge naamde twee-fasenstructuur bij het wetenschappelijk on derwijs. Bij het Algemeen Nederlands Persbu reau kwam vanmorgen een telefoon tje binnen van een man die zei te spreken namens het „Anti Tweefasen Commando". Via een van tevoren op genomen bandje deelde hij mee dat prof. Duparc ontvoerd is „omdat hij voorstander is van de twee-fasen structuur en er niet voor terugschrikt dit op ondemocratische wijze naar buiten te brengen". Volgens de opbel ler is het de groep ernst. Als het twee- fasenplan niet wordt ingetrokken, zal er elke 24 uur een Nederlandse hoog leraar worden ontvoerd. Prof. Duparc, een overigens geziene figuur aan de TH, werd gisteravond omstreeks half twaalf aangehouden en weggevoerd toen hij op de fiets on derweg was naar huis. Hij had een be zoek gebracht aan een besloten socië teit van de mijnbouwkundige studie vereniging. Hij brengt daar al zijn woensdagavonden door. Prof. Duparc, zo is meegedeeld, is sui kerpatiënt en heeft tevens een ernsti ge oogkwaal. Hij moet zeer regelmatig medicijnen gebruiken, daar anders een heel gevaarlijke situatie ontstaat, waarin op korte termijn voor zijn le ven wordt gevreesd, zo heeft de Hoge- schoolraad laten weten. De Delftse politie neemt de ontvoe ring hoogst serieus. Zij heeft de hulp ingeroepen van het recherche-bij standsteam uit Den Haag. Dit team wordt normaal gesproken uitsluitend ingezet bij „grote zaken". Minister Pais van onderwijs en we tenschappen (van wie het twee-fasen- plan afkomstig is) heeft zeer veront waardigd gereageerd op de ontvoe- beslist de volksvertegenwoordiging. Met zijn wensen moet men daar zijn". In Zwitserland vliegen de koeien.... Door do onver wacht zware sneeuwval in Midden-Zwitser land is nogal wat vee in de Alpen weiden vast ko men te zitten. Een helikopter moest er aan te pas komen, om de kleumende koeien naar een wat vriendelijke omgeving over Je brengen. Of ze zo'n vliegreis leuk vinden, is niet bekend, maar ze onder gingen het in ie der geval zeer gelaten. verwoeste wagon wordt weggetakeld. MET SOVJETDREIGING OP ACHTERGROND WARSCHAU Officieel Polen is klaarblijkelijk ongerust geworden over de geruchten van een komende Russische inval, zodra, naar mening van het Kremlin, het communistische regiem ernstig gevaar loopt Zowel het centrale partijcomité, als de Pool se militaire raad hebben hun bezorgd heid uitgesproken en op matiging aan gedrongen. Het centrale partijcomité zei, dat Polen een ernstige politieke crisis doormaakte, die een ge vaar kan inhouden „voor onze fundamentele en nationale belangen". De militaire raad stelde vast, dat de situatie in Polen „een bedreiging betekent voor de sociaal- economische orde en voor het functioneren van de staat". Als dit zou voortduren „zal dit een zeer negatief effect hebben op 's lands defensie mogelijkheden". Diplomatieke waarnemers in Warschau zijn van mening, dat de Poolse lei ders zelf ongerust zijn geworden over de Russi sche dreiging aan de grenzen, of dat zij van die dreiging gebruik maken, de leiders van de vrije vakbonden bang te maken en hen zo tot enige matiging te bewegen. <\AKT Deventer schouwburg heeft schilderijen geweigerd.... schilder heeft ze door an- vervangen. De verboden tderijen hangen nu achter gordijn. Piashond: onbenulligste kerstcadeau... WASHINGTON Een plastic piashond is door een Amerikaanse consumentenvereni ging „onderscheiden" met de prijs van het „onbenulligste kerstca deau". De hond is zo groot als een manne- schoen. Drukt men op de nek van het dier en duwt men zijn snoet in een bakje water, dan nemen gaten in de tong van de hond het water op. Zet men de hond daarna op het achterste deel van het plateau, dan prikt een pen de hond aan de onderkant en het water komt te rug. „Dit is nu speel goed, waarvan het eni ge doel is om de hond te laten plassen", aldus de consumentenvereni ging. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog nabezorgd. /Ot] SUPER familio-7aU' familiezak, potato paprikal Sinterklaas slechte overvaller BENNEBROEK Drie man- nen, van wie een verkleed als Sinterklaas en twee als Zwart Piet, hebben gisteravond in Bennebroek geprobeerd een 73- jarige man in zijn huis te bero ven. De overvallers probeerden via de voordeur binnen te drin gen, maar de bejaarde verzette zich hevig. Bij de vechtpartij die toen ontstond vuurde de „Sin terklaas" nog een schot af. waarbij niemand werd gewond. Uiteindelijk ging de (niet zo) Goedheiligman er met zijn knechten vandoor. Kamermeerderheid tegen mini-WK DEN HAAG Een meerderheid van de Tweede Kamer eist dat de regering zich tot de KNVB richt met de mededeling dat de deelname van het Nederlands elftal aan de mini-WK in Urugu ay onnodig en ongewenst is. PvdA, CDA, D'66 en PPR hebben deze eis vanmorgen neergelegd in een motie, ingediend door PvdA-kamerlid Van den Bergh tijdens diens interpellatie van de minister van buitenlandse zaken. Hij stelde vast dat de KNVB met open ogen en welbewust zich laat misbruiken voor de propaganda van „heren die wij allen verafschuwen". De re gering kan, volgens het kamerlid, niet de pretentie ophouden een serieus mensenrechtenbeleid te voeren als zij niet zelf een duidelijk standpunt inneemt en de KNVB dat standpunt duide lijk voorhoudt. Pools vliegtuig gekaapt WEST-BERLIJN Op de Westberlijnse luchthaven Tempelhof is vanmorgen een vliegtuig geland van de Poolse luchtvaartmaatschappij LOT. In Warschau is on officieel bevestigd dat het toestel is gekaapt. Het toestel, een Russische AN-24, was met 21 passagiers op weg naar Zielona Gora in West-Polen naar Warschau. De kaper zou volgens onbevestigde berichten reeds zijn gearres teerd. Voortzetting abortusdebat uitgesteld DEN HAAG De regering heeft de Tweede Kamer meege deeld dat voortzetting van het abortusdebat deze week niet meer mogelijk is. De ministers Ginjaar (volksgezondheid) en De Rui ter (justitie) zijn niet in staat om nog deze week te antwoorden op de vragen uit de Tweede Kamer. Het debat wordt daarom volgende week voortgezet. Het tijdstip waarop dat gebeurt is nog onzeker. Op de agenda voor dinsdag staat de behandeling van een aantal sociaal-economische onderwerpen. Vanuit de PvdA- fractie is gevraagd die onderwerpen pas woensdag aan de orde te stellen. Aanzienlijke schade door binnenbrand NOORDWIJK Een twee jaar oude woning aan de Duinkant 74 in de Noord- wijkse nieuwbouwwijk Grashoek heeft gisteravond door een binnenbrand aan zienlijke schade opgelopen. De brand ontstond door oververhitting van de open haard. De bewoners van het huis za ten in Peru en iemand die op het huis paste had de open haard aangestoken. Een buur man ontdekte omstreeks elf uur dat het dak begon te schroeien en alarmeerde de brandweer. Die was binnen drie minuten ter plaatse mei twee autospuiten en een lad derwagen en had het vuu snel onder controle. De brand weer kon echter niet voorko men dat het dak, de zolder en ook de eerste verdieping van het pand zware schade oplie pen. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. Op vrijdag 5 december zullen onze kantoren om 16.00 uur gesloten zijn. DE DIREKTIE YJY//Y/j/> '/Ms* mm

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1