°evallen van dnderroof n geteisterd Lmd-ltahe Kremlin bewust van gevolgen van inval in Polen Surinaamse sergeanten ten onrechte van staatsgreep verdacht Bemiddeling Saoedi's mislukt Britse EG-commissaris aan aanslag ontsnapt WASHINGTON: ^eduwe Mao bekent a BUITENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 4 DECEMBER 1980 PAGINA 11 (Van een onzer verslagge vers) DEN HAAG Voor het Bijzonder Gerechtshof in de Surinaamse hoofdstad Paramaribo begint van daag het proces tegen vier leden van de Revolutionai re Volkspartij Suriname (Frank Playfair, Michael Naarendorp, Frank Naar- endorp en Ramon Cumber- batch), die ervan worden beschuldigd in augustus van dit jaar, samen met een drietal sergeanten van het Surinaamse leger, een „linkse coup" te hebben willen plegen. De LOSON, de Landelijke Organisatie voor Surinamers in Neder land, heeft aan de voor avond van dit proces be kendgemaakt, ervan over tuigd te zijn dat de vier geen eerlijk proces te wachten staat, evenmin als de drie militairen Mijnals, Sital en Joeman. De LO SON heeft daarom van de Surinaamse overheid de onmiddellijke invrijheid stelling van alle zeven, naar haar mening onschul dige, verdachten geëist. De LOSON maakte gisteren bekend tot haar oordeel te zijn gekomen op grond van een bandopname van een eind juli gehouden vergade ring van de Nationale Mili taire Raad (NMR) die, zoals bekend, na de staatsgreep van 25 februari de touwtjes in Suriname in handen kreeg. De rol van de NMR was een half jaar later overi gens al weer uitgespeeld toen de inmiddels tot opperbevel hebber van het leger opge klommen ex-sergeant Bou- terse op 13 augustus bekend maakte, dat een „linkse coup" van vier burgers én de drie sergeanten, revolutionai ren van het eerste uur, was verijdeld. Uit de bandopname van de NMR-vergadering die in het bezit van de LOSON is zou onder meer moeten blijken dat noch de vier mensen die vandaag voorkomen noch de drie sergeanten ooit van plan zijn geweest een staatsgreep te plegen. Volgens de LO SON blijken uit de opname juist de oprechte bedoelingen van het drietal, hun zorg voor de voortgang van de Su rinaamse revolutie én het feit dat opperbevelhebber Bou- terse nooit anders van plan is geweest dan de progressieve leden van de NMR op een zijspoor te zetten en zelf een zo groot mogelijke greep op het land te behouden. Er zijn volgens de LOSON voldoen de argumenten waaronder het gebrek aan op waarheid berustend bewijs om de zeven direct vrij te laten. De Surinaamse organisatie heeft haar bevindingen neer gelegd in een rapport, dat on der meer aan de Surinaamse regering en Nederlandse Tweede Kamer is toegezon den. Uit de in het rapport op genomen fragmenten van de bandopname blijkt vooral de onenigheid tussen de ser geanten Sital en Mijnals enerzijds en Bouterse ander zijds. Bewijzen dat de drie nog steeds in hechtenis zit tende militairen al dan niet in samenwerking met de vier burgers van plan zijn geweest een staatsgreep te plegen zijn in de weergege ven fragmenten niet te vin den, evenmin wordt afdoen de aangetoond dat de drie géén poging hebben gedaan het „rechtse" bewind van Bouterse Chin a Sen en de zijnen. (Van onze correspondent Dick Toet) WASHINGTON Experts van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken (State Depart ment) zeggen er van overtuigd te zijn dat de Russi sche leiders zich volledig bewust zijn van de ernsti ge gevolgen die een mogelijk militair Russisch in grijpen in de politieke crisis in Polen zal hebben. Maar de meeste experts geloven ook, dat de Russen niet zullen schromen de Polen met geweld in het gareel te krijgen als de overtuiging bestaat, dat de voortzetting van het communistische regiem in Po len direkt gevaar loopt. Een dag, nadat het bevel daartoe gegeven is, kunnen de Russische troepen met een eventuele militaire actie beginnen. Het feit, dat de Amerikaanse regering zich op dit moment in een overgangsfase bevindt - tot 20 januari blijft de verslagen presi dent Carter de lopende zaken afdoen - zou de Russen in de ver leiding kunnen brengen en eventuele belissing over al of niet ingrijpen te bespoedigen, aldus de heersende mening binnen het State Department. In dat licht moeten de krachtige waarschu wingen worden gezien, die deze week simultaan vanuit het Wit te Huis en door buitenlandse adviseurs van de nieuwe president Ronald Reagan werden gelanceerd. Tussen belangrijke advi seurs van Carter en Reagan bestaat geregeld contact over de ontwikkelingen in Polen. De boodschap is duidelijk:„De Russi sche leiders moeten niet de indruk hebben dat de reacties op interventie in Polen minder krachtig zullen zijn nu we in de rommel van de verhuizing zitten", aldus een hooggeplaatste offi cial van het State Department. Volgens het State Department is de Russische paraatheid aan de grens met Polen de laatste drie maanden zodanig opgevoerd, dat de waarschuwingstijd voor het Westen bij een Russische inval thans minder dan een week bedraagt. De Russen zouden volgens Amerikaanse schattingen zeker dertig devisies met 300.000 man schappen nodig hebben om controle over Polen te krijgen. Weerstand van het Poolse leger wordt waarschijnlijk geacht, al zegt men over de schaal waarop dat zou kunnen gebeuren gro tendeels in het duister te tasten. Hoewel men er op het State Department van uitgaat, dat de Russen een gewapend ingrijpen als een „uiterste redmiddel" be schouwen, is de Amerikaanse bezorgdheid de laatste dagen sterk toegenomen. Inlichtingen uit Polen en de Sovjet-Unie en uit an dere Warschaupakt-landen wijzen erop, dat men in brede kring nauwelijks nog gelooft in een politieke oplossing van de Poolse crisis, die voor de Sovjet-Unie aanvaardbaar zou zijn. Om de Amerikaanse en Westerse diplomaten in de betrokken landen zou de vrees toenemen dat de Poolse regering van Stanislav Ka- nia niet is opgewassen tegen de politieke eisen van de naar gro tere vrijheden strevende Poolse vakbonden. Burgemeester gegijzeld TEL AVIV Dertig jonge Israëliërs hebben de burge meester van Tel Aviv gister avond ruim een uur lang ge gijzeld in zijn eigen werk vertrek om een nieuw club huis af te dwingen. Toen burgemeester Sjlomo La- hat tegen de jongelui zei dat zij het met het bestaande clubhuis zouden moeten doen, haalden de betogers hamers en spijkers tevoorschijn en timmerden de twee kantoordeuren dicht. Zij zongen en dansten en praatten met de burgemeester, tot poli tie en brandweer de deuren openbraken. Alle dertig jonge-, lui werden aangehouden. Begrafenis Salvadoraanse leiders bekort SAN SALVADOR De be grafenis van de zes vermoor de linkse leiders in de Salva doraanse hoofdstad San Sal vador is sterk bekort door hen bij te zetten in de crypte van de kathedraal in de hoofdstad. De laatste tocht naar een anderhalve kilome ter verder gelegen kerkhof werd afgelast om een moge lijk bloedig treffen met re geringstroepen te voorko men. Het wemelde buiten de bom volle kathedraal waar 5000 mensen de uitvaartdienst bij woonden, van regeringstroe pen met tanks en pantserwa gens. Bij de begrafenis van aartsbisschop Romero eerder dit jaar werden veertig men sen gedood. De zes vermoorde leiders van het Revolutionaire Democrati sche Front behoorden tot een groep van twintig mensen die vorige week donderdag wer den ontvoerd bij een overval van het uiterst rechtse moord commando Hernandez op een school waar zij een geheime bijeenkomst hielden. Men ver moedt dat de andere mensen die ontvoerd zijn ook zullen worden vermoord. KLOZEN BESTORMEN PANDEN, BUSSEN EN KLOOSTERS mer is lai 1 OV( 11 venti (Van onze correspondent Mare de Koninck) BRUSSEL - De Engelse EG- -commissaris Christopher Tugendhat is gisteren in Brussel ontsnapt aan een moordaanslag die vermoede lijk is gepleegd door leden van de Noordicrse afsche- dingsbeweging IRA. De 43-jarige Tugendhat. Euro pees commissaris voor de be groting, werd gistermorgen vanuit een auto tweemaal beschoten toen hij zijn huis in de Brusselse gemeente El- sene verliet. De schoten mis ten doel. telefoontje naar het gebouw van de Europese commissie in Brussel hebben woordvoerders afgeleid dat het om een aan slag door de IRA ging. De on bekenden dreigden met nog meer aanslagen voor het einde van het jaar. Het incident in Brussel wordt in verband gebracht met de groeiende spanning in Noor- d-Ierland rond het lot van de hongerstakende IRA-leden in de Maze-gevangenis die er kend willen worden als poli tieke gevangenen. Er wordt ernstig rekening mee gehou den dat een aantal van hen rond Kerstmis kan overlijden. De IRA heeft al vaker in Brussel van zich doen spreken. Vorig jaar werden er vanuit de Belgische hoofdstad tiental len bompakketten verstuurd naar hoog geplaatste Britten, was er een bomaanslag op een muziektent op de Grote Markt (omdat een Brits orkest te laat arriveerde vielen er geen slachtoffers) en stierf een Bel gische bankdirekteur door schoten uit een machinepis tool. Die laatste moord had bijna gelijktijdig plaats met de •moord in Den Haag op de Britse ambassadeur in ons land Sir Richard Sykes. De Belgi sche politie veronderstelt dat de bankdirekteur bij vergis sing door de daders was aange zien voor een Engels diplo maat. De daders van al deze aanslagen zijn nooit gevonden. „Ha. verkl en a last t na; omdi] in or o ov< 'v 'swald Mosley verleden hude lt drid< naa edd ianl* ver oepefii it v. erw; forn «lvij i info n fei rijhe d< RIJS Sir Oswald Mos oprichter van de Britse id van fascisten, is giste- in Orsay, nabij Parijs, 84-jarige leeftijd overle- Brits politicus zat Mosley iljde jaren na de Eerste We ioorlog achtereenvolgens ir de Conservatieven en La- ir in het Lagerhuis. Hij be idde ook een ministerspost, ir nam in 1931 ontslag toen geen kans kreeg een radi- il werkgelegenheidspro- Infohnma uit te voeren. In 1932 Ham mde hij de Britse Bond van c cisten die hij als een dyna- che beweging voor veran- ng beschouwde. Deze ig echter al gauw antisemi- e trekken als gevolg rvan de bond een deel van aanhang verloor. Tijdens oorlog werd Mosley geïn- tièieerd. Na de oorlog richtte le Union Movement op, die ;fde naar Brits-Duitse sa- lilnwerking. Deze beweging ig geen aanhang van bete- AMMAN De crisis tussen Syrië en Jordanië is gisteren groter geworden nadat Amman de Syrische voorwaarden ter beëindiging van het grensconflict had afgewezen. Hoe wel de Saoedi-Arabische prins Abdoellah na zijn terugkeer uit de Jordaanse hoofdstad Amman voor de tweede maal in drie dagen een onderhoud had met de Syrische president Assad, kwamen de partijen niet dichter tot elkaar. Een gezaghebbende woordvoerder in Amman verklaarde dat Jordanië „het opleggen van voorwaarden door Syrië ter oplos sing van een probleem dat het zelf heeft veroorzaakt, afwijst. Aanvaarding van de voorwaarden, zoals gedicteerd door Damas cus, is uitgesloten". Damascus eist van Amman dat het ophoudt met het steunen van de Mohammedaanse Broederschap, een orthodoxe beweging die strijdt tegen het regime van Assad, en dat koning Hoessein afziet van de pretentie dat hij de enige is die de Palestijnen vertegen woordigt. De Syrische president Assad heeft gisteren meegedeeld dat het vriendschapsverdrag met de Sovjet-Unie de basis zal zijn voor een veel grotere samenwerking tussen beide landen. Zowel de Russische delegatie onder leiding van de Russische vice-presi dent Vasily Koeznetsov als Syrië zeiden overeenstemming te hebben inzake hun opvattingen over het Iraans-Iraakse geschil. iinees persbureau: ;u KING De weduwe van IERI tse-Tung, Jiang Qing ift gisteren voor de recht* ik toegegeven dat zij aan hoofd stond van een spe ciale groep die valse be schuldigingen aanvoerde te gen de Chinese president Lioe Shao-chi, die in 1969 in d£ gevangenis gestorven is. Het persbureau Nieuw China berichtte dat Jiang Qing „steeds opnieuw ontkende dat de speciale groep onder haar directe leiding stond. Maar na dat in overvloedige mate be wijzen waren aangedragen, gaf zij het haar ten laste gelegde feit toe", aldus Nieuw China. ferleHp T Een oude vrouw zoekt tussen de puinhopen van het door de aardbevingen in Zuid- Italië vernielde dorp Teora naar bruikbare dingen. Wat kledingstukken waren haar buit. :n fi'an onze correspondent Piet Tummers) APELS - Er hebben zich in het or aardbevingen geteisterde v )id-Italië gevallen voorgedaan 'L jn kinderroof. Dit hebben de tliaanse autoriteiten toegege- iichn. Er zijn gevallen bekend mptin kinderloze echtparen, die ndzwervende kinderen heb- ictietn meegenomen, maar ver- Vljoed wordt dat ook benden i,ep Isdadigers zich op dit droevi- n'zaj gevolg van de aardbevings- nati'mp hebben geworpen en kin- ren tegen forse prijzen aan (nvo<j« nderloze echtparen verkopen. leZ0:( t kraken van woningen en gebouwen neemt ns ook hand over hand toe. Duizenden Na- itie t itanen, die genoeg hebben hebben van het mjn -machten in auto's of in de open lucht op ling. 'nen en parkeerplaatsen, nemen thans het ng in ht in eigen handen. Elk van de meer dan 25 r dschokken die tussen maandagmorgen en invo ensdagavond werden gevoeld, had tot ge- ten a 8- dat honderden mensen op eigen gelegen- randi«i een beter onderdak gingen zoeken. Ze ken. 'te" 120 scholen bezet. Meer dan 100 dsbussen werden overmeesterd, om er zich te nestelen. Hetzelfde gebeurde njet twee Illllllll ar anker liggende passagiersschepen van de lerij Tirrenia. le tijdens tientallen jaren van wanbeheer, bu- iucratie, corruptie, misdaad, speculatie en on willigheid opgekropte woede over de Na- Aitatnse woonellende, dreigt thans tot uitbar- ïn jng le komen. In de meest bezongen stad ter reld met haar twee miljoen inwoners en ir 200.000 werklozen zijn 50.000 daklozen. ekfüT 2rootste deel droeg die naam al voor de dbeving van 28 november. In de stad aan de t ret1We was 6emiddelde kamerbezet- }g toen al 2,7. Wat bureaucratie vermag, rdt duidelijk als men weet, dat het regiobe- ur sinds 1971 een bedrag van 600 miljard 1 n?ai, dat is anderhalf miljard gulden, die waren ,getrokken voor de woningbouw, ongebruikt >n, a ,ft laten liggen, zijnde 46 procent van het- „Lei n totaal beschikbaar was. Twee kleine kinderen staan wat verloren voor hun tent in een van de kampen, die zijn ingericht voor de slachtoffers van de aardbevingen in Zuid-ltalië. Verloren lopende kinderen zijn momenteel in Zuid-ltalië gewilde roofobjecten voor kinderloze echtparen al dan niet bijgestaan door de georganiseerde misdaad. Bij elke nieuwe "beving" vluchten thans nieu we radeloze horden weg uit de sloppen van het Spaanse kwartier van Napels. Na de scholen, stadsbussen, boten en treinen zijn nu ook leeg staande appartemenen in de nieuwe woonwij ken aan de beurt. In een stad, waar van opds- her het onderscheid tussen mijn en dijn niet groot is geweest, leidt dat tot een volmaakte chaos. Families, die in de eerste dagen na de aardbeving naar buiten zijn getrokken, vonden hun huis bij terugkeer bezet. Tot hen behoort de vroegere president van de rechtbank te Na pels, prof. Zeuli. Krakers, die lang niet allemaal behoren tot de daklozen, hebben hun intrek genomen in palaz- zi die in de steigers staan, omdat ze worden ge restaureerd. Flatwoningen die te koop of te huur staan, zijn eveneens doelwit van gedwon gen krakers. Een aantal daklozen heeft de op roepen van de paus en van kardinaal Ursi uit Napels aan beter gesitueerden, om plaats in te ruimen voor de daklozen, op zijn eigen manier gerealiseerd. Ze hebben hun intrek genomen in het Jezuitenklooster, waar ze het sterk geci- meerde aantal paters dwongen zich te beperken tot een vleugel van het gebouw. Kardinaal Ursi heeft zijn beroep op de Napolitanen om hun huizen te openen voor de daklozen, vergezeld laten gaan van een harde aanval op het linkse stadsbestuur, dat in de gemeenteraad over een meerderheid beschikt. Daarop repliceerde de socialistische wethouder D'Amato met: "Woor den dienen te worden gevolgd door daden. In Napels staan 40 kloosters grotendeels leeg. Waarom stelt de kardinaal die niet beschik baar?". Toen de kardinaal daarop zei, dat hem daarvan niets bekend is, vorderde de commu nistische burgemeester prof. Valenzi het kloos ter van de Cappella Cangiani om er dakloze be jaarden in onder te brengen. Verwacht wordt dat de komende dagen meer vorderingen van kloosters zullen plaats hebben om een einde te maken aan de wilde toestanden. In enkele dagen tijds hebben Nederlanders, in Nederland werkende Italianen en particuliere organisaties ruim vijftig ton goederen beschik baar gesteld voor de slachtoffers van de aardbe vingen. Vandag zou 35 ton hiervan, voorname lijk dekens, tenten en kleding, naar Italië wor den vervoerd. De Amerikaanse Senaat heeft gisteren unaniem besloten zijn goedkeuring te hechten aan een voorstel tot een schenking van ruim 100 mil joen gulden aan de slachtoffers van de aardbe ving.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 11