Israël op Jordaans zijn hoede in - Syrisch conflict esten waarschuwt tegen ilitair ingrijpen in Polen Voorzitter EG- commissie breekt lans voor echt verenigd Europa EG: ernst maken met hulp aan Derde Wereld Groeiende wanorde in rampgebied JUITENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 3 DECEMBERER 1980 PAGINA 9 VASHINGTON/LUXEMBURG Zowel de Amerikaanse rege- ig als de regeringsleiders van EG-landen hebben gisteren iloskou gewaarschuwd, dat een Iventuele Sovjet-interventie in Polen „ernstige en nadelige" ge volgen zal hebben ten aanzien de betrekkingen tussen, lost en West. Volgens diploma- waarnemers in Moskou heeft Moskou de consequenties van een militair ingrijpen in Polen duidelijk onderkend en zal dan ook niet spoedig tot eni gerlei actie overgaan. De Amerikaanse waarschuwing werd' wereldkundig gemaakt door de woord voerder van het Amerikaanse ministe rie van buitenlandse zaken, Powell. Hij zei onder meer, dat president Carter in de afgelopen dagen contact had gehad met de regeringen van Frankrijk, West-Duitsland, Groot-Brittannië en andere Europese bondgenoten. Ook de waarschuwing van de EG-lan den was duidelijk, al werd de Sovjet- Unie niet bij name genoemd. De Euro pese Raad in Luxemburg riep alle lan den op, om het recht te eerbiedigen van elk land om in vrijheid zijn politiek, so ciaal, economisch en cultureel systeem te kiezen en af te zien van iedere vorm van tussenkomst in de binnenlandse aangelegenheid van andere landen. De Europese Gemeenschap is bereid aan Polen economische hulp te verlenen, als dit daarom vraagt. Volgens minister Van der Klaauw moet dan in de eerste plaats gedacht worden aan voedselhulp, met name aan vlees. Financiële hulp zal waarschijnlijk alleen door individu ele lidstaten gegeven kunnen worden. Inmiddels heeft de Sovjet-Unie Polen een steun aangeboden van zo'n 2 mil jard gulden. Zoals gisteren gemeld is de grens tussen Polen en Oost-Duitsland gesloten. Be richten over de aanwezignêid van Rus sische reservisten in het Transkarpat- hische gebied bij de Poolse grens zijn officieel ontkend. Er zijn geen Amerikaanse troepen in staat van paraatheid gebracht, hoewel Washington de ontwikkelingen rond' Polen zorgelijk vindt, waarbij het Ame rikaanse ministerie van buitenlandse zaken er wat lichter over denkt, dan het Amerikaanse opperbevel. I an Agt en discard potsen over ninvloed ('(Europees "f, i rarlement ia bbeiL Luxemburg Neder- Jands premier Van Agt en Je Franse president Valery "Giscard d'Estaing hebben gisteren tijdens de EG-top ian regeringsleiders in Luxemburg een felle woon jenwisseling gehad over de {echten van het Europees parlement. Volgens van Agt - na afloop is er de voor bije jaren nimmer met zo beel stemverheffing in de puropese Raad geredetwist. ie Nederlandse premier ont- oette met name Frans pro- ist tegen zijn voorstel om de 'oorzitter van de Europese ,aad (de minister-president 'an het land dat het halfjaar- ijks wisselend voorzitterschap de EG bekleedt) te ver dichten om tenminste een aal voor een debat in het Eu- •opees Parlement te verschij nen. Volgens premier Van Agt ituitte dit voorstel bij zowel resident Giscard als de Fran- minister van buitenlandse taken, Jean-Francois Poncet, „geharnast verzet". De "'('Fnnse bewindslieden noem- keno den het Nederlandse plan een ^Mridische onmogelijkheid. hj|Van Agt en Van der Klaauw nko tarnden die stelling echter ont- ;^enuwen' zo ze' Prern'er te_ »en Nederlandse journalisten, ,ook wij iets van internatio- laai recht weten." end< Vervolgens wierp Giscard de jekende Franse bezwaren op egen grotere zeggenschap >oor het Europees Parlement. 1 lij verklaarde dat een ver- ffif 'échtende regel dat de Euro- pese raadsvoorzitter in het Eu roparlement verschijnt alleen net unanimiteit kan worden '"^ifgekondigd. „Die unanimiteit ïl er nooit komen want 'rankrijk zal nooit ja zeggen", ;try< jdus Giscard. Premier Van lijk(^gt kreeg voor zijn voorstel ■der,ileen uitgesproken steun van Je Italiaanse, de Engelse en de Belgische eerste minister. Be- loten werd tenslotte om het irobleefn voorlopig door te 'erwijzen naar de Europese laad van ministers van bui- enlandse zaken „om een for- nule te vinden die voor alle idstaten aanvaardbaar is." ndsLen en ander maakt het onge- g ij vis of premier Van Agt, die ne» 'olgend voorjaar voorzitter zal ïroeijn van de Eurotop, zijn voor- ïemen gestand zal doen om elf wel na afloop van de top otesn Maastricht verantwoording sbee gaan afleggen in het Euro- lees Parlement. SCHMIDT HEKELT VERREGAANDE SAMENWERKING REGERING FORMULEERT EUROPESE BELEIDSPUNTEN LUXEMBURG De scheidende voor zitter van de Europese Commissie, Roy Jenkins, heeft in zijn „politiek testa ment" aan de negen staats- en rege ringsleiders gewaarschuwd tegen de tendens dat de EG-landen proberen even veel aan de gemeenschap „te ver dienen" als zij er in steken. Tegelijker tijd waarschuwde hij Frankrijk, dat het bezig is de fundamenten onder de gemeenschap weg te halen als het zich niet houdt aan de uitspraken van het Europese Hof van Justitie. Jenkins, die per 1 januari voor een perio de van vier jaar wordt opgevolgd door de Luxemburgse oud-premier en oud-minis ter van buitenlandse zaken Gaston Thorn, brak een lans voor een echt verenigd en niet federaal Europa. Hij kreeg daarvoor niet van iedereen evenveel begrip, zo bleek, aldus premier Van Agt, uit de woorden van de Westduit- se bondskanselier Helmut Schmidt, Schmidt zei namelijk dat Europa „god zij dank" is los gekomen van de „dogmati sche supranoationaliteitsgevoelens waarin het vroeger wel wegzweefde". De gedach te dat staten soevereiniteit zouden afstaan aan „Brussel" is „bezijden de werkelijk heid". De Bondskanselier zei meer heil te zien in „meer functionaliteit en meer poli tieke samenwerking in Europa", en he kelde het grote aantal vakraden (bijeen komsten van gespecialiseerde ministers). Politieke waarnemers in Luxemburg we zen er gisteren op dat met deze uitspraak van Schmidt de Franse „minimalistische" visie op het Verenigd Europa voor het eerst officiële weerklank heeft gevonden en daarmee in feite algemeen is aanvaard. Schmidt werd ook door geen der EG-re- geringsleiders tegengesproken. Minister Van der Klaauw, die als toekom stig voorzitter van wat officieel de „minis terraad" heet (ministers van buitenlandse zaken) daar volgend jaar veel mee te ma ken krijgt, merkte echter op dat men mi nisters „die gewend zijn bijeen te komen, niet zomaar kan zeggen dat zij niet mogen bijeenkomen". Dit betekent ongetwijfeld dat het aantal te houden ministerraden onder Nederlands voorzitterschap niet zal verminderen. Roy Jenkins pleitte in zijn „politiek testa ment" verder voor een regelrechte pla- fondering van de landbouwuitgaven in de gemeenschap. Hij zei niets meer of min der, omdat de stijging van de landbouw prijzen de laatste jaren aanmerkelijk te hoog is uitgevallen. Hij deed een beroep, zowel op de topcon ferenties als de ministerraden, de Europe se commissie, het „Dagelijks bestuur" van de gemeenschap, vertrouwen te geven zo dat zij niet teveel in Jenkins moest con cluderen dat zijn commissie in de loop van haar optreden haar „naief idealisme heeft verloren". DEN HAAG Verruimde exportmogelijkheden voor ontwikkelingslanden naar de EG, bestrijding van het protectionisme, herziening van het Europese landbouw beleid ten gunste van de Derde Wereld en het aan zienlijk opvoeren van de voedselhulp van de Europe se Gemeenschap aan de arme landen, dat zijn de be langrijkste punten die de Nederlandse regering in EG- verband wil nastreven. Zij krijgt daar met name in de eerste helft van het volgend jaar de gelegenheid voor als Nederland het voorzitter schap van de gemeenschap vervult. KRAKEN EN PLUNDEREN NEEMT TOE NAPELS/SALERNO In Napels hebben groepen wan hopige dakloze slachtoffers gisteren leegstaande panden in bezit genomen, scholen en andere openbare gebouwen in de stad zaten al vol met duizenden lotgenoten. Een groep van honderd mensen drong een Jezuïetenklooster in de stad binnen om onder dak te krijgen. Door de aardbeving beschadigde panden werden geplunderd. Uit de stad werden inciden ten tussen krakers en plun derende bendes en de politie gemeld. In de rest van het Zuidita- liaanse rampgebied, waar de sneeuw bleef vallen, scheen gisteren ook het uur van de plunderaars jakhalzen is het Italiaanse woord en zwart handelaars te zijn gekomen. Naarmate meer mensen onder het puin vandaan worden ge haald wordt het tekort aan lijkkisten nijpender. In de ge meenten van de provincie Sa lerno, die het zwaarst zijn ge troffen, lopen al tientallen val se burgemeesters, overheids- en politiefunctionarissen als mede zich als slachtoffers uit gevende personen rond, die zich pogen te verrijken door gebruik te maken van de stroom van hulpgoederen die is losgekomen. Zo pogen profi teurs hele colonnes voertuigen met voedingsmiddelen en kle ding om te leiden teneinde ze leeg te kunnen roven, zo werd uit het gebied gemeld. Vooral caravans zijn gewild. Deze worden als voorlopige onder komens naar het rampgebied gezonden. Inwoners van di verse dorpen draaien 's nachts de richtingsborden zo, dat zij het begeerde hulpartikelen het eerst krijgen. „Operatie-S" de opzet om voorlopig eerst 170.000 van de 300.000 daklo zen in het gebied aan de kust onder te brengen, faalt, 's Och tend waren er nog maar een paar honderd mensen uit het gebied overgebracht en over „l., v Overlevenden van de aardbeving in het plaatsje Sant'Angelo Dei Lombardi staan voor de resten van wat eens hun woning was. de nele dag meldden zich in totaal slechts enige honderden aan. De mensen willen wach ten tot de laatsten onder het puin vandaan zijn gehaald, hangen meestal ongewoon sterk aan hun geboortegrond en vrezen meestal jaren ver van hun dorpen en steden te moeten leven. Ook aardschokken in Zuidoost-Frankrijk ANNECY/BELGRADO Gisteren zijn aardschokken van ruim 4 op de schaal van Richter gemeld uit Annecy in het zuid oosten van Frankrijk bij het Zwitserse Geneve en de streek van Berat in Centraal-Albanië. Er ontstond in beide gevallen slechts geringe schade. De doelstellingen zijn neerge legd in een vanochtend gepu bliceerde nota over het EG-be- leid en ontwikkleingssamen- werking die door minister De Koning aan het parlement is gezonden. De Nederlandse re gering is van plan tijdens haar voorzitterschap de EG-part- ners een aantal voorstellen te doen. Vooral een uitbreiding van de voedselhulp is gezien de acute nood in de wereld een belangrijk punt. Neder land vindt dat de EG-bijdrage aan de noodvoorraad aanzien lijk moet worden verhoogd waarbij de bestaande vrijwilli ge bijdragen zouden moeten worden omgezet in verplich tingen. Ook het richten van de hulp op de armste landen neemt een centrale plaats in de Ne derlandse doelstellingen in. Voor deze landen zullen extra maatregelen genomen moeten worden. De regering wil zich in EG-verband inspannen voor een zo liberaal mogelijk invoerbeleid van landbouw producten. Zij zal zich met name krachtig verzetten tegen pogingen om de oplopende kosten van het EG-landbouw- beleid af te wentelen op de ontwikkelinjgslanden, bijvoor beeld door invoerbeperkingen en heffingen. Andere zaken waar Nederland zich in EG-verband voor zal inspannen zijn: een gemeenschappelijk indu striebeleid, bevordering en bescherming van de investeringen in ont wikkelingslanden, het stellen van een tijdlimiet waarbinnen alle EG-partners 0,7 procent van het bruto na tionaal product aan ontwikke lingshulp moeten besteden, vergroten van de toegang van tot de Europese kapitaal markt actievere hulpverlening op energiegebied het tot standkomen van een mondiaal georiënteerd ge meenschappelijk grondstoffen- beleid. AMMAN De Saoedi- Arabische prins Abdoellah heeft na zijn bezoek aan president Assad van Syrië gisteren een bezoek gebracht aan koning Hoesein van Jordanië om er in opdracht van koning Chaled van Saoedi-Arabië te bemiddelen in het dreigende Syrisch- Jordaanse conflict. Syrië zou uitlevering verlangen van leden van de Mohammedaanse Broederschap die de positie van Assad bedreigen. Tegen de achtergrond van het steeds meer dreigende conflict werd gisteren in Bagdad officieel het vorige maand gesloten Russisch-Syrische vriendschapsverdrag in werking gesteld. Guardian-correspondent Eric Silver gaat na waarom de Syriërs willen aansturen op een oorlog' met Jordanië en let daarbij speciaal op de positie van Israël. JERUZALEM Hoewel het Israëlische le ger de troepenbewegingen langs de Jordaans- Syrische grens scherp in de gaten houdt, heeft de Israëlische regering tot dusver niets gedaan of gezegd dat de spanning zou kun nen opvoeren. De Israëliërs houden zich rus tig; ze volgen de gespannen situatie op de voet en wisselen informatie uit met de Vere nigde Staten. Tegelijkertijd laten ze echter duidelijk merken dat zelfs een beperkte Syri sche inval in Jordanië hen zou dwingen op nieuw positie te bepalen. Hoge Israëlische regeringsfunctionarissen menen dat president Assad niet alleen be zorgd is over de Mohammedaanse Broeder schap (een groep fanatieke Syrische Moslims die de val van president Assad wensen en die volgens Assad worden gesteund door koning Hoessein), maar ook over een eventueel nieuw bondgenootschap tussen Irak, Jordanië en Saoedi-Arabië dat de komst van Reagan zou willen aangrijpen voor een nieuwe bena dering van het Palestijnse probleem. Tijdens zijn verkiezingscampagne heeft Rea gan herhaaldelijk zijn verachting uitgespro ken voor de Palestijnse Bevrijdingsorganisa tie PLO als partner bij de vredesonderhande lingen. Hij heeft er geen doekjes om gewon den dat zijn voorkeur uitgaat naar Jordanië, een land dat volgens hem net als Israël „een bondgenoot en een grote hulp" is bij pogingen om de Russische expansie in het Midden-Oos ten te beteugelen. Naar aanleiding hiervan heeft koning Hoessein zijn uiterste best ge daan om uitgenodigd te worden voor een be zoek aan Washington zodra de nieuwe presi dent is geïnstalleerd. Dit betekent overigens niet dat koning Hoes sein radicaal van koers is veranderd, want ook al heeft hij zich vorige week gedistan tieerd van resolutie 242 van de Veiligheids-, raad als een blijvende basis voor vrede met Israël, hij koestert nog steeds de ambitie om de door Israël bezette westelijke Jordaanoe- ver die hij in de zesdaagse oorlog kwijt raak te, te heroveren. Saoedi-Arabië dat verontrust is over de groei van het Arabisch extremisme en het onlangs gesloten verdrag tussen Syrië en de Sovjet- Unie, heeft door de overwinning van Reagan een stootje in de rug gekregen. Met Reagan als president zal de invloed van een aantal toegewijde vrienden van Saoedi-Arabië in de Amerikaanse zakenwereld immers geweldig toenemen. En hoewel Irak er niet over peinst zich aan te sluiten „bii het westerse kamp", is de steun aan en de afhankelijkheid van koning Hoes sein dermate gegroeid dat Irak in de toe komst wellicht geen andere keus rest dan zich neer te leggen bij een Jordaans vredesi nitiatief. Vriendschap in de Arabische familie is vaak van korte duur, maar president Sad dam Hoessein heeft de haven Akaba en de landbrug naar Bagdad broodnodig, in ieder geval zolangs als de oorlog duurt. Tegelijkertijd ziet het er naar uit Israël bin nenkort een Labour-regering krijgt onder lei ding van Simon Peres en die regering zal de „Jordaanse optie" aan een grondig onderzoek onderwerpen en een territoriaal compromis aanbieden, waarvan dan na verloop van tijd wel zal blijken of het genoeg was of niet. Al met al gaat het koning Hoessein dus voor de wind en hij zou wel gek zijn als hij nu niet achter de Amerikaanse bedoelingen probeer de te komen. Boycot Dit alles is volgens de Israëliërs de reden dat president Assad de vorige week gehouden Arabische top-conferentie in Amman heeft geboycot. Assad, zo menen Israëlische des kundigen, zag in dat het bijzonder moeilijk zou worden om koning Hoessein in bedwang te houden en dat de Arabische landen van de harde lijn, bestaande uit Syrië, Libië, Alge rije, Zuid-Jemen en de PLO, uiteindelijk niet sterk genoeg zou zijn om te voorkomen dat de conferentie zou instemmen met het Jordaan se initiatief en zich en passant zou uitspreken voor onvoorwaardelijke solidariteit met Irak in de oorlog tegen Iran. Hoewel de Israëliërs het niet kunnen bewij zen, vermoeden ze dat president Assad wordt gesteund en aangemoedigd door de Sovjet- Unie. Tenslotte zou de Sovjet-Unie geen en kele rol van betekenis kunnen spelen in vre desonderhandelingen onder regie van Ronald Reagan. De Russen zouden volgens de Israë liërs op zijn minst willen laten merken dat ze nog steeds over voldoende negatieve invloed in het gebied beschikken om een plaatsje aan de onderhandelingstafel te verdienen. Syrië heeft een enorm aantal tanks samenge trokken bij de Jordaanse grens, dicht bij de belangrijke weg die van Akaba via Amman naar Bagdad loopt, slechts 30 kilometer ten zuiden van Dera. Assad beschouwt koning Hussein als de zwakke schakel in de keten Irak, Saoedi-Arabië, Jordanië. De Israëliërs verwachten dat Assad zijn doel onder meer met ondermijnende activiteiten gericht tegen het regime van koning Hoessein, wil berei ken. Zo wijzen ze erop dat er aanwijzingen zijn dat Palestijnse groeperingen die door Sy rië worden gesteund, de oppositie onder de Palestijnse bewoners van de oostelijke Jor- daanoever tegen de koning proberen aan te wakkeren. Maar de koning is vastbesloten zijn soevereiniteit te beschermen. ERIC SILVER THE GUARDIAN Vuurzee in Californië Long Beach in Californië bood gisterennacht een angstaanjagende aanblik, toen een grote brand ver schillende auto's en zeker negen huizen verwoestte. Het vuur werd veroorzaakt door een gasexplosie. Wehrsport- gruppe verboden BONN Het Westduitse administratieve hoogge rechtshof in Berlijn heeft de klacht van de 42-jarige grafi cus Karl Heinz Hoffmann tegen het verbod van zijn ne- o-nazistische organisatie Wehrsportgruppe Hofmann afgewezen. Aan de hand van geschriften en toespraken van de absolute leider Hoffmann die zijn vol gelingen politiek en militair schoolt, kwam het hof gemak kelijk tot de conclusie dat de groep zich tegen de bestaande democratische orde in de Bondsrepubliek richt. De Wehrsportgruppe is onlangs nog in het nieuws geweest als gevolg van de terroristische aanslag in München waarbij dertien mensen om het leven kwamen. De vermoedelijke dader de 21-jarige rechtsextre- mistische student Gundurf Kolen die daarbij zelf het le ven verloor had contacten met de WSG. Baker leider Republikeinen in Senaat WASHINGTON De Repu blikeinen in de Amerikaanse Senaat hebben de 55-jarige Howard Baker uit Tennessee gekozen als hun fractie-voor zitter. Er waren geen tegen kandidaten. Baker is de eerste Republikeinse leider sinds 1953-1954 die over een meer derheid in de Senaat kan be schikken. Arabische landen: nieuwe oliecris niet uitgesloten KOEWEIT - De Organisatie van Arabische Olie Produce rende Landen (OAPEC) sluit niet uit dat er weer een oliecrisis ontstaat als de oor log tussen Iran en Irak lang gaat duren. Volgens de orga nisatie kan de OPEC (de Or ganisatie van Olie Produce rende Landen) niet door gaan met het aanvullen van tekorten. De Arabische olie producenten verwijten de westerse olie-invoerende landen een gebrek aan waar dering voor de pogingen van de OPEC de gaten in de olie- voorziening te dichten, zo staat in de maandelijkse pu blicatie van de OAPEC. Na het uitbreken van de oor- tussen Iran in Irak zijn de olieproducerende landen aan de Perzische Golf onder lei ding van Saoedi-Arabië begon nen meer olie te produceren teneinde het tekort aan te vul len dat ontstond door de oor- - ongeveer vier miljoen va ten per dag. Nu de winter na dert en het verbruik dus gro ter wordt, mag de kans op een oliecrisis niet worden uitgeslo ten, tenzij de oorlog tussen Iran en Irak wordt beëindigd, aldus de OAPEC. De Europese Raad in Luxem burg heeft geconstateerd dat de herhaalde olieprijsstijgin gen de belangrijkse oorzaak zijn van de economische wereldcrisis. De Europese lei ders willen de OPEC-landen weerhouden van een nieuwe olieprijsverhoging.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9