Kabinet overweegt wetsontwerp abortus in te trekken Volgend jaarruggen jaar CDA eist alsnog openbaarmaking kerncontracten Meerderjarige kan geld en goed in beheer geven Hogere posttarieven om rijkskas te vullen mag niet nog eens KAMERDEBAT VOLLEDIG VASTGELOPEN Seven-Up verklaart december tot de maand-van-de-mixen Tup. Daar fris je van op. otkff Kamer wil geen regeling voor gewetensbezwaarde politie-agenten Meeste Surinaamse toeristen blijven illegaal in ons land BINNENLAND LEIDSE COURANT De ministers Ginjaar van volksgezondheid (links) en De Ruiter van justitie gisteren tijdens het debat over het abortus-wetsontwerp. DEN HAAG Het kabinet beraadt zich deze week op de vraag of het abortus wetsontwerp van de minis ters Ginjaar (volksgezond heid) en De Ruiter (justitie) moet worden ingetrokken nog vór er in de Tweede Ka mer over gestemd wordt. Het kamerdebat over het wetsontwerp is gisteren ge heel vastgelopen. De fracties blijven elk op hun al eerder ingenomen standpunten staan, zodat het regeringsvoorstel in de huidige vorm (en die vorm moet volgens Ginjaar en De Ruiter gehandhaafd blijven) niet op een meerderheid kan rekenen. Het CDA is zelfs nog niet eens tot een unaniem stand punt kunnen 'komen. Een kleine groep christen-democraten heeft nog steeds ern stige bedenkingen tegen het wetsontwerp. De VVD, die in het abortusdebat een sleu telrol vervult, blijft erbij dat in het wets ontwerp duidelijk tot uiting moet komen dat de vrouw die bij een arts om abortus vraagt, het uiteindelijke beslissingsrecht over de ingreep moet hebben. De arts mag in het gesprek met de vrouw niet zijn wil aan haar opleggen. Uiteraard heeft een arts het recht, medewerking aan een abortus te weigeren, maar als een vrouw ondanks die weigering blijft volhouden dat zij een abortus wenst, moet die arts de vrouw doorverwijzen naar een andere arts, zo meent de VVD. De liberale woordvoerder Dees bleef zich ook verzetten tegen de termijn van vijf dagen beraad die het wetsontwerp de vrouw voorschrijft. Ook toonde hij nog' bezwaren tegen de speciale vergunning die een abortuskliniek moet hebben om zwangerschappen van meer dan 13 weken te mogen afbreken. Ondanks deze opstel ling zei Dees aan het slot van zijn betoog: „Wij willen dit wetsontwerp nog steeds een goede kans geven. En dat betekent dat nadere discussie en overleg, ook over onze wijzigingsvoorstellen, mogelijk blij ven". Met deze woorden aan het adres van de bewindslieden deed Dees indirect een beroep op de CDA-fractie, te probe ren tot een unaniem standpunt over het regerings-wetsontwerp te komen. Als dat zou lukken, is de VVD bereid, wat water bij de wijn te doen. CDA-woordvoerder Deetman liet blijken, dat voor een deel van zijn fractie zijn het huidige wetsontwerp nog steeds te ver gaat. Deetman zei dat het CDA in het wetsontwerp sterke nadruk wil leggen op de voorwaarden waaronder een abortus mag worden verricht. Die voorwaarden moeten zijn: (a) de vrouw moet in een noodsituatie verkeren, die abortus onontll koombaar maakt; (b) de vrouw moet ifr vrijwilligheid tot haar besluit komen; (cL er moet een zorgvuldige afweging van allt belangen plaatsvinden. V De oppositiepartijen PvdA, D'66, PPR| PSP, CPN en DS'70 toonden zich bijzont der teleurgesteld over de mededeling vair minister Ginjaar, dat het kabinet he' wetsontwerp ongewijzigd wil laten. „Hel kabinet buigt niet naar links en niet naaf", rechts. Men kan zich afvragen, waaronf' we hier dan nog met elkaar staan te prar ten", aldus mevrouw Haas-Berger (PvdAr' DEN HAAG Het CDA eist dat de contracten die de beheerders van de kerncentrales van Borssele en Dode- waard hebben met buitenlandse fir ma's in respectievelijk Frankrijk en Engeland voor opwerking van hun uitgewerkte splijtstofstaven alsnog vertrouwelijk ter inzage komen voor de gehele Tweede Kamer. Tot nu toe lag het contract van Borssele met de Franse firma Cogema alleen voor le den van de kamercommisie voor kernenergie ter inzage. Zij moesten daarvoor eerst een Cogema-verklaring ondertekenen, waarin geheimhouding werd beloofd. Komt de regering niet aan de CDA-eis tege moet dan neigt de fractie ernaar een wetsont- werp ter goedkeuring van de contracten, waar door terugzending van radioactief afval naar ons land mogelijk wordt, af te stemmen. Van wege deze opstelling het CDA wil minister Van Aardenne (economische zaken) eerst nog eens met zijn collega's overleggen. Het CDA kwam gisteravond met haar wensen. die volstrekt afwijken van de eerdere stand punten van de fractie. Toen wilde men wel met de contracten instemmen mits men later nog opwerking zou kunnen tegenhouden in geval de regering internationaal geen overeenstem ming over betere garanties rond opwerking kon bereiken. De fractie stemde op 4 november jl. dan ook niet in met een voorstel van PvdA- fractievoorzitter Den Uyl de behandeling van het wetsontwerp uit te stellen totdat de contrac ten al dan niet vertrouwelijk ter inzage van de Kamer lagen. Binnen het CDA is nu de meerderheid van de fractie van mening dat Den Uyl gelijk had. Een meerderheid van de fractie eist dan ook nu on voorwaardelijke openbaarmaking voor de ka merleden. Alleen de VVD is tegen openbaar making op dit moment. Men wil dit liever in ternationaal regelen voor alle kernenergieza ken. Minister Van Aardenne vroeg meteen na de ommezwaai van het CDA schorsing van het be raad omdat minister Ginjaar (volksgezondheid en milieu) gisteren niet in de Kamer was. Van Aardenne duidde op de mogelijkheid van het afstemmen van het wetsontwerp, waardoor 106 splijtstofstaven die reeds in Engeland zijn, naar Dodewaard zouden terugkomen. Dit milieupro bleem wil Van Aardenne eerst in het kabinet bespreken. nLsvcn i cm i ic Speciaal pakjesavond is zo'n gezellige avond vol gedichten, surprises, veel lekkers en mix-dranken met Seven-Up. Sinterklaas heeft in z'n grote boek de volgende suggesties: De Sinterklaas-mix - Omdat Sint zoveel moet rijden, laat hij liefst 7UP met jus d'orange naar binnen glijden. De surprise-mix - Een Sneeuwwitje, de moderne mix van 7UP en bier. Naar eigen smaak eemixed. Pittiger. De Pieten-mix - Voor lenige bcklimmers van kille daken. 7UP met rum. Warmte. Seven-Upond 7-UPi 1» of ihe SevenUp Con DEN HAAG De Tweede Kamer heeft geen behoefte aan een speciale regeling voor politie-agenten, die gewetensbe zwaren hebben tegen het verrichten van bepaalde diensten. Een motie van D'66, waarin om zo'n regeling werd ge vraagd. werd gisteren door de overgrote meerderheid van de Kamer verworpen. Vóór de motie stemden alleen D'66, PPR, PSP. CPN en DS 70. De motie was enkele weken geleden ingediend tijdens de debat ten over de begrotingen van binnenlandse zaken en justitie. Vol gens mevrouw Wessel-Tuinstra, die de motie indiende, moet het principe van de algemene inzetbaarheid van de politie gehand haafd blijven, maar dat mag niet betekenen dat er nooit uitzon deringen op mogen worden gemaakt. De tegenstanders van de motie waren, met het kabinet, van mening dat het onmogelijk is een aantal algemene regels op te stellen voor gewetensbezwaar de politiemensen. Elk gewetensbezwaar moet apart bekeken worden. Met alleen de stem van de PSP tegen nam de Kamer een motie van CDA en VVD aan, waarin het kabinet wordt gevraagd, vóór 1 juli volgend jaar een standpunt in te nemen over de meest gewenste munitie die de politie zou moeten gebruiken in de nieuw aan te schaffen vuistvuurwapens. Zoals bekend is er tot nu toe veel kritiek geweest op de eventuele invoering van de zgn. stopkogel. Deze kogel richt in een menselijk lichaam aan zienlijke verwoestingen aan. Een ander type munitie, de 9 mm volmantelkogel, richt minder schade aan, maar schiet wel dwars door lichaamsdelen heen. De Kamer drong aan op een intensief onderzoek naar eventuele andere soorten kogels. De Kamer nam eveneens een motie van D'66 aan, waarin werd gevraagd om een onderzoek naar een wapen dat gebruikt kan worden ter vervanging van het gewone politie-dienstpistool Walther P 5. Volgens de motie moet er een kleiner en lichter pistool komen, dat onopvallend gedragen kan worden. DEN HAAG Over enige tijd kunnen mensen die niet meer goed in staat zijn, hun geld, aandelen of bepaalde goederen (bijvoorbeeld een huis) te behe ren, dat beheer laten uitvoeren door iemand anders. De nieuwe beheerder (bewindvoerder) wordt aan gewezen door de rechter. Dit wordt mogelijk door de wet „Onderbewindstelling ter bescherming van meerderjarigen", waarover de Tweede Kamer gis teravond debatteerde. De Kamer gaat in grote lijnen met het wetsontwerp van minister De Ruiter (justitie) akkoord. Het onder be wind stellen van geld en goederen zal in de regel kun nen gebeuren bij personen in bejaardentehuizen, psy chiatrische inrichtingen of verpleeginrichtingen en bij lichamelijk of geestelijk gehandicapten die nog op zich zelf wonen. Onderbewindstelling is wat anders dan het onder curatele stellen van personen. Dit laatste bete kent, dat iemand geen enkele rechtshandeling meer mag verrichten en dat een ander (de curator) zonder toestemming voor hem of haar bepaalde beslissingen mag nemen. Bij onderbewindstelling kan de eigenaar van het geld of de goederen die door een bewindvoerder worden be heerd nog wel invloed uitoefenen op wat er met zijn bezit gebeurt. Er moet regelmatig overleg zijn tussen de V rechthebbende en de bewindvoerder. Is een eigenaar van geld of goederen echt niet meer in staat tot het ge ven van toestemming voor activiteiten van de bewind voerder, dan moet de rechter een beslissing nemen. De PvdA heeft een wijzigingsvoorstel ingediend, waar in staat dat leidinggevende personen uit tehuizen of in richtingen niet als bewindvoerder mogen optreden voor personen die in die inrichting verblijven. ROTTERDAM Ongeveer tachtig procent van Su- rinamers die op een toeristenvisum naar Nederland komen, gaan niet terug en blijven illegaal in ons land. Dit blijkt uit een enorme stapel papieren die de Rotterdamse vreemdelingenpolitie op verzoek van het ministerie van justitie moet invullen en waarop moet worden aangegeven of een Suri- namer-op-vakantie zich binnen acht dagen na aankomst heeft gemeld en zich bij vertrek weer heeft afgemeld. Daar komt wei nig of niets van terecht, aldus hoofdinspecteur A. de Bruijn van de Rotterdamse vreemdelingenpolitie. Volgens hem is het enige voordeel van de visumplicht dat de politie weet wie zich illegaal in Nederland bevindt. Bovendien kent men het verblijfadres van de „toerist". „Je zou ze dus zo kunnen opsporen, maar he laas ontbreekt hiervoor de mankracht", aldus De Bruijn. Ook de visumplicht voor Turken, die onlangs is ingevoerd, biedt vol gens De Bruijn geen garantie tegen illegalen. „Zolang onze landsgrenzen nog zo lek zijn als een zeef, kunnen wij niets be ginnen". UTRECHT De Stichting Be drijfsgezondheidsdienst voor de Bouwnijverheid heeft 1981 uitge roepen tot „ruggenjaar". Gisteren heeft de stichting op een bijeen komst in Utrecht het startsein ge geven voor een grootscheepse aan- Kk van de rugklachten in de uw. In het kader van deze actie gaat de stichting de diverse situaties in de bouw analyseren, de voorlichtings campagnes uitbreiden en praten met de fabrikanten en importeurs van zware bouwmaterialen. Sinds 1970 is bij de werknemers in de bouw onder de 45 jaar het aantal rugklachten met dertig procent toegenomen; bij oude ren zelfs met zestig procent. Veèrtig procent van alle ziektemeldingen heeft te maken met rugklachten en het leger wao'ers groeit elk jaar met vijfduizend bouwvakkers. Verschil lende groepen deskundigen binnen de bedrijfsgezondheidsdienst zijn al bezig met onderzoek naar de diverse facet ten van het probleem rugklachten. De voorzitter van het Algemeen Ver bond Bouwbedrijf, L. A. van den Bos sprak op de bijeenkomst namens de werkgevers. Volgens Van den Bos moet de bedrijfsvereniging volgend Jaar een premie voor de ziektewet ïeffen van zeventien procent; bij de andere bedrijfsverenigingen is dat ge middeld acht procent. Hij pleitte voor invoering van een verplichte keuring voor bouwvakkers. Hij herinnerde eraan dat de kosten van de gezond heidszorg betaalbaar moeten blijven. Stroomstoring NS geeft grote vertragingen UTRECHT Een ernstige stroomstoring heeft gistera vond in het spitsuur het druk ke treinverkeer tussen Utrecht en Arnhem getroffen. Er ont stonden vertragingen van meer dan een uur. De storing werd veroorzaakt door kort sluiting in een relaiskast in Ede. DEN HAAG De regering moet nog eens uitleggen waarom PTT- tarieven extra moeten worden verhoogd om met een deel van de opbrengst tekorten op de totale rijksbegroting aan te vullen. Het ministerie van verkeer en water staat moet daarover tegelijk met de be groting voor 1982 een studie op tafel leggen. Dit heeft de Kamer gisteren geëist, met alleen de stemmen van CPN, PSP en BP tegen. Via het aannemen van een motie van het kamerlid Eversdijk (CDA) wil de Kamer nu eerst een studie over dit onder werp zien voordat een dergelijke tariefs verhoging ten behoeve van de rijkskas nog eens wordt doorgevoerd. De Kamer verwierp verder een groot aan tal andere wensen ten aanzien van de PTT. Zo hoeft de PTT in 1981 geen 3000 extra jongeren aan te nemen. Een voorstel daartoe van de PvdA werd verworpen. Het extra stimuleren van de werkgelegen heid in de bouw door meer werken voor de PTT te laten uitvoeren werd eveneens verworpen. Alleen de oppositiepartijen waren voor deze voorstellen. Kamer woedend over ontzien he i van honoraria i specialisten DEN HAAG De streefc die de regering lijkt te hehL - h ben gehaald door het korteq, op de inkomens van mense met een vrij beroep, heeft i de Tweede Kamer grote op| winding teweeg gebracht CDA. PvdA en D'66 hebl de regering gisteren met s^ om opheldering gevraagd, nr^ eerder deze week békend den werd dat de medische specia- pri< listen, die in twee jaar tijdi/an 80.000 gulden van hun inko'fcont men zouden moeten inlevereweni voorlopig kunnen volstaat ,en met een salariskorting vai '00i< 8000 gulden. De Tweede Ka iaai mer wil hierover volgendi yen week een debat houden. De socialist Kolthof wil naasi, een zeer gedetailleerde toe lichting op alles wat het kabi net met de Landelijke Specia listenvereniging (LSV) heef afgesproken ook een staats 'apa rechtelijke verklaring voor he net feit dat het kabinet hierme< ,fge niet alleen dwars tegen he aj zelf uitgestippelde beleid in gaat, maar bovendien in strij(,idu handelt met de uitdrukkelijk*^ wens van een grote meerder iieÉ heid in de Tweede Kamer. je j, PvdA en D'66 debat over order Taiwan ids£ei )ek« ege voor üj )licl PEKING De Nederlan. ambassadeur in Peking vanmorgen door de Chinese regering op het matje geroeji; pen. ii iris bee g Men heeft officieel geprotesn teerd tegen het Nederlands be sluit onderzeeboten aan Tai wan te leveren. Het prote: wordt gezien als een waai schuwing aan het westen, me Amerika voorop, tegen he nauwer aanhalen van de ban den met Taiwan. In de Tweede Kamer hebber de fracties van D'66 en Pvd^ een debat aangevraagd over d order voor RSV. In dat deba moet de regering duidelijk ma ken waarom zij heeft inge stemd met de levering vai twee onderzeeboten aan Tai wan. ZWARTBOEK VVDM: Wantoestanden bij oefening Pantserstorm UTRECHT Er moet eei eiude komen aan de war toestanden bij de special infanterie-oefening „Pani serstorm". Dat stelt de sol datenvakbond VVDM in eei zwartboek over de oefening dat gisteren in Den Haaj werd gepresenteerd. Door onverantwoord zwar belasting en slechte medisch begeleiding zijn veel diens! plichtigen soms wekenlan ziek. Ook houden soldate blijvende gebreken aan de oe fening over, aldus de VVDM. Het ministerie van defensi meent, dat het VVDM-zwjrt boek een subjectieve impressi van de Pantserstorm-oefenin gen geeft. Een woordvoerdei „De samenstellers gooien eei emmer met leed leeg. Hui ideeën zijn duidelijk persoon lijke ervaringen". ijn telf

Leidse Courant | 1980 | | pagina 8