Bewoners van Oud Rhynenburch strijden voor behoud woningen Solidaridad:Het land voor wie hetbewerkt Nederlander belast met opzetten van blindeninstituten in Nicaragua kerk wereld Korte metten Nederland gastland voor congres over godsdienstvrijheid Volksleger doet goed werk op Filippijnen Zevenhoven schuift bouw brandweergarage op de lange baan CDA vraagt om bezinning gemeente ten aanzien van komst rijksweg 11 MOGELIJKHEDEN ONVOLDOENDE NAGEGAAN vraaga voor Italië De Stichting Oecumenische Hulp aan kerken en vluch telingen (SOH) heeft een oproep doen uitgaan aan de kerkelijke gemeenten in Nederland om het werk van de federatie van pro testantse kerken in Italië in verband met de recente aardbevingsramp in Italië te steunen. Aanvankelijk heeft de SOH aarzelingen gehad ten aan zien van de hulpverlening in het aardbevingsgebied. Nog voordat de pers er melding van maakte, had de SOH al uit andere bronnen verno men dat er sprake was van een gebrek aan inzet bij de Italiaanse autoriteiten waar het ging om snelle hulpverle ning. De federatie van pro testantse kerken in Italië heeft echter tijdens een spoedberaad besloten op kleinschalige wijze aan de slag te gaan en met behulp van vrijwilligers een vijftal rampencentra in Rapolla, Avelino, Senerchia. Salerno en Napels op te richten. Van daaruit worden tentenkam pen opgezet, latrines gegra ven, kleding en medicijnen verspreid en gaarkeukens geïnstalleerd. De protestantse kerken en groepen zijn klein in getal in nodigde goederen koopt men zelf. Hulpgoederen ontvangt men liever niet, omdat deze niet in grote massa's getrans porteerd kunnen worden. Het werk van de federatie wordt financieel gesteund door de Wereldraad van Kerken, die tot nu toe f 20.000,heeft toegezegd. Solidaridad, de interkerkelijke ak- tie voor Latijns-Amerika, voert dit jaar campagne onder het motto „het land voor wie het bewerkt". In vele landen van Latijns-Amerika nemen grote bedrijven (de zgn. agro-industrie) de kleine boeren het land af. Gevolg ervan is dat zij hun inkomen verliezen. In het kèder van deze campagne be zoekt Dom José Brandao de Castro, bisschop van Propria in het noordoos ten van Brazilië, van 6 tot 14 decem ber ons land. Propria ligt aan de bene denloop van de rivier Sao Francisco, in de deelstaat Sergipe. In 1948 nam de Braziliaanse regering het besluit deze rivier te gebruiken voor het op wekken van energie. Voor het aan trekken van investeerders uit het (rij ke) zuiden van Brazilië is een moder ne infrastructuur aangelegd. Sinds 1973 vestigen zich in de vallei grote landbouw- en veeteeltondernemin gen, volgens het beleid van dé rege ring: grootschalige, kapitaalintensieve produktie, bestemd voor de markt, eventueel na industriële bewerking, waarbij dagloners in dienst worden genomen. Het projekt in de Sao Francisco-vallei wordt uitgevoerd in samenwerking met de Wereldbank, (die een rende ment van 22 procent voorziet) en van de ontwikkelingsgroep voor Latijns- Amerika van de Atlantische gemeen schap. In deze investeringsmaatschap pij zijn o.m. de Nederlandse bedrijven Philips, ABN, SHV, Shell en Unilever aandeelhouder. De gevolgen van dit projekt voor de bewoners van de vallei zijn: (1) ach teruitgang van de visvangst, de voor naamste bron van bestaan,- door het reguleren van de rivierloop, (2) ontei geningen, (3) landverhuizingen over soms meer dan 200 km.: ontworteling en werkeloosheid. Bisschop Brandao heeft met zijn ne gen (buitenlandse) priesters de kant van de kleine boeren en landarbeiders gekozen. De priesters worden met uit wijzing bedreigd, op grond van een nieuwe vreemdelingenwet wat on langs de Italiaanse pater Vito Miraca- pillo overkwam. De Nederlander Fred Beck vertrekt in het voorjaar 1981 naar Nicaragua om daar in opdracht van het ministerie voor welzijn- sontwikkeling de blinden zorg te organiseren. Drs. Fred Beck is momenteel se cretaris van de Opit, waar in particuliere organisaties samenwerken voor medi sche hulpverlening aan ontwikkelingslanden. Het is de bedoeling dat Beek in het kader van dit projekt van de regering van Nicara gua blindenscholen opricht in de hoofdstad Managua met lager en voortgezet onder wijs. Daarnaast zal er een re validatiecentrum komen. Bij zondere aarfdacht zal gege ven worden aan blinde be jaarden. Nicaragua kent een groot aantal blinden, velen als ge volg van de burgeroorlog maar evenzeer van onder voeding. Het projekt voor de blinden wordt voor tweeder de deel gefinancierd door het ministerie voor welzijnsont- wikkeling, in welks dienst de heer Beek treedt. Voor het restant is een beroep gedaan op de nationale commissie in Nederland voor het interna tionale jaar voor gehandicap ten in 1981. De verblijfskos ten en sociale voorzieningen van de heer Beek zullen naar hij verwacht worden betaald door bet directoraat- generaal voor internationale samenwerking van het Ne derlandse ministerie van bui tenlandse zaken. Een aan vraag daartoe is ingediend. De Wereldraad van Kerken organiseert van 15 tot en met 19 december a.s. in Amsterdam een studiecon ferentie over „Het gezag van de bijbel in het licht van de feministische kri tiek". Zo'n dertig theolo gen, rooms-katholiek en protestant, voor het meren deel vrouwen, uit alle de len van de wereld zullen zich buigen over de vraag of de bijbel als patriar chaal boek wel gezagheb bend kan zijn voor vrou wen. De Tsjechische pater Francis caan Jan Barta (60) is op 18 november in Liberec (Noord- Bohemen) zonder opgaaf van redenen opgepakt. In sep tember vorig jaar heeft hij samen met 60 andere katho lieke priesters en intellectue len twee etmalen vastgeze ten, omdat zij „het religieuze geloofsgoed" hadden ver spreid. De arrestatie van Bar ta, die invalide is, houdt vol gens Waarnemers verband met de arrestatie van-vorig jaar. Hij werd toen wel ver hoord, maar de gerechtelijke procedure tegen hem werd niet afgesloten. Jan Barta werd in de jaren vijftig we gens ondermijnende activitei ten ter dood veroordeeld, maar hij kreeg gratie. Hij zat zeventien jaar in de gevange nis, iets wat zijn gezondheid geen goed heeft gedaan. Van 1968 tot 1970 mocht hij in een parochie in Vrchlabi werken. De internationale vereni ging voor godsdienstvrij heid (International Asso ciation for Religious Free dom IARF) houdt haar 24ste internationale con gres in het congrescentrum Leeuwenhorst in Noordwij- kerhout van 24 tot 31 juli volgend jaar. Nederland is hiervoor uitgekozen, omdat ons land niet alleen een grote verscheidenheid kent aan kerkelijke groeperin gen, maar bovendien op weg is een samenleving te worden, waar verschillen de culturen naast elkaar bestaan. De IARF werd in 1900 opge richt als ontmoetings- en sa- menwerkingscentrum van vrijzinnige stromingen in de wereldgodsdiensten. Op dit ogenblik telt IARF 46 aange sloten geloofsgemeenschap pen, in 20 landen. De oudste groep wordt gevormd door Vele kerkmensen op de Filippijnen zijn blij met de activiteiten van het nieuwe volksleger (NPA) van de Communistische partij in het zuid oosten. Als het NPA in de buurt is, zijn de landeigenaren aardiger tegen hun arbeiders en krijgen de boeren een rechtvaardig deel van de oogst. Dat meldt het kerkelijk persbureau „Uca Het NPA stuurt waarschuwingen naar de landeigenaren die hun werknemers te weinig betalen. Als zij die in de wind slaan, volgen er maatregelen van meest al gewelddadige aard. Aan een landeige naar stuurde het leger een brief met een zwart lint en een geldbedrag voor de be grafenis. De kerkmensen zijn het in het algemeen niet eens met het geweld dat het NPA gebruikt, maar ze zijn wel blij met de verbeteringen die het bewerk stelligt. „Het volk voelt zich veiliger met het NPA dan met de regering", zo zei een katholieke zuster. De meeste soldaten van het NPA zijn mensen van een jaar of twintig. Sommi gen zijn gewezen seminaristen. de Roemeense unitariërs, ontstaan tijdens de reforma tie in de 16e eeuw. De groot ste groep is een boeddhis tische lekenbeweging uit Ja pan, de rissho kosei-kai. De jongste groep is de Seng Kha si. een stamreligie uit India. De Nederlandse leden van de IARF zijn aangesloten via de centrale commissie voor het vrijzinnige protestantisme. Voor hen vormt de IARF een brug naar vrijzinnige stro mingen en hervormingsbe wegingen in de andere gods diensten, zoals het hindoeis me en boeddhisme. De IARF is de enige organisatie, waar in zoveel verschillende groe pen uit zoveel religies op voet van gelijkheid met el kaar omgaan. Ongeveer 400 deelnemers zullen zich in Noordwijker- hout bezig houden met nieu we ontwikkelingen in de ge loofsgemeenschappen en in de maatschappij. Bijzondere aandacht zal uitgaan naar de opmerkelijke groei van nieu we religies in Japan en naar de herleving van het gods dienstig zelfbewustzijn onder de stamvolken in India. In werkgroepen zal het congres zich ook verdiepen in het thema vrouw en godsdienst. Het congres wil onder meer een aanzet geven tot samen werking tussen de verschil lende geloofsgemeenschap pen in Nederland. ZEVENHOVEN Het plan voor de bouw van een brand weergarage annex garage voor gemeentewerken is voorlopig in de ijskast ge stopt vanwege de hoge kos ten (500.000 gulden), die daarmee gepaard gaan. De raadscommissie openbare werken vergaderde hier gis teravond over en was de me ning toegedaan dat een aan tal zaken, waaronder oefen lokaal en instructielokaal, gezien de kosten, wel wat overbodig zijn. De heer R. van der Horst wil de het plan wel handhaven en zou graag aan de garage op zich prioriteit verlenen. De heer W. Kool meende voorlo pig gas te moeten terugnemen, maar ook wel naar een oplos sing te blijven zoeken. Andere voorstellen behelsden onder andere de aanschaf van een nieuwe grasmaaimachine. De oude. die al weer zeven jaar meedraait vertoont vele gebreken en kost nu jaarlijks 5000 gulden aan onderhoud. Een nieuwe is dringend ge wenst. Op het verlanglijstje staat een trekker met cabine die 51.000 gulden moet gaan kosten. Van diverse kanten werd het voorstel gedaan deze trekker voor meerdere doel einden geschikt te maken. Mo gelijkheden voor onder andere een houtversnippéraar en een hefinstallatie zullen worden bekeken. De sportvelden van Sportief, S.V.Z. en Tennisvereniging Zevenhoven staan voor 1981 een huurverhoging van 5% te wachten, hetgeen inhoudt dat dit respectievelijk 25, 165 en 335 gulden is. In de eerstvol gende openbare raadsvergade ring zal de raad zich over deze zaken buigen. HAZERSWOUDE De CD A-fractie van de Hazerswoudse gemeenteraad is van mening dat het gemeentebestuur zich opnieuw uit moet spreken over de voorwaarden waarop rijksweg 11 acceptabel is. Nu de Tweede Kamer de realisatie van Rijks weg 11 in de' vorm van een autoweg tussen Alphen en Leiden heeft goedgekeurd, moet men zich over de gevolgen daarvan gaan bezin nen, zo vinden de CDA-ers. De veehouders aan de Rijndijk krijgen er door de komst van de rijksweg nog een hindernis bij. Na de te over bruggen spoorweg moet men nu in de toekomst ook over de rijksweg heen om de landerijen te bereiken. Een situatie waar de boeren zich fel tegen verzetten. In het kader van de ruilverka veling Rijnstreek-Zuid ontstaat er voor de boe ren een deling van het land wat leidt tot min der lange percelen. Hierdoor is het voor sommi ge agrariërs niet of nauwelijks rendabel om de bedrijven voort te zetten. Ook ten aanzien van de geluidshinder die de nieuwe weg zal opleve ren vragen de cristen democraten om bezin ning. Om de geluidsoverlast zo beperkt moge lijk te houden moet de aan te leggen weg niet te hoog komen te liggen. Daarnaast zou er goe de geluidswerende bescherming ter hoogte van de wijk Rhynenburch moeten komen. Ook moet er bekeken worden hoe de geplande fiets paden tussen het Dorp en de Rijndijk veilig ge maakt kunnen worden en hoe de aansluiting op de Gemeneweg kan worden gerealiseerd, aldus de Hazerswoudse CDA-fractie. H. A. Korswagen koninklijk onderscheiden De Heer H.A. Korswagen heeft gisteren uit handen van burgemeester M. Paats een eremedaille in goud in de orde van Oranje Nassau ontvangen. Dit gebeurde ter gele genheid van zijn 40-jarig jublileum bij het uitgeversbedrijf Samsom in Alphen aan den Rijn. De heer Korswagen trad op 2 decem ber 1940 in dienst bij de firma Sijthoff in Leiden. Door een fusie tussen Samsom en Sijthoff kwam hij in Alphen terecht. Mo menteel is hij werkzaan als chef van de af deling boekhouding. TAKEN WORDEN OVERGENOMEN DOOR d' WELZIJNSRAAD V, u Jeugdraad Alphen opgeheven ALPHEN AAN DEN RIJN Aan alle geharrewar rond de p Alphense jeugdraad komt nu definitief een einde. Tijdens l de gisteravond gehouden vergadering van de Commissie Sa ciaal Culturele Zaken deed wethouder Haanstra de aanbe veling om er in januari voorgoed een punt achter te zetten] v Als de raad inderdaad tot opheffing .mocht besluiten, vol e' doet zij hiermee aan de overgrote meerderheid van de jeug: r( draadsleden om het schip met de haven in zicht maar schip] Vl breuk te laten lijden. e' Reeds in augustus zag een aantal leden er geen gat meer in en tijdens een zeer emotionele vergadering meende de raad er beter aan te doen zichzelf maar op te heffen. Onder de voorstemmen I bevond zich ook de voorzitter, de heer Fröling. Echter, wethouL k der Haanstra stak hiervoor een stokje door mee te delen dat op» h heffing zonder meer onmogelijk is en dat hiervoor een raadebe- u sluit vereist is (men kan wel ontslag nemen, maar niet zichzelf v opheffen daar de Jeugdraad fungeert als een adviesorgaan van v de gemeenteraad en ook is ingesteld door de gemeenteraad; e Red.). Hierop zag de jeugdraad haar overhaaste beslissing in en besloot de lopende zaken af te handelen in afwachting van hel j. gewenste raadsbesluit j Ook nu nog zal de jeugdraad moeten blijven om de inmiddels binnengekomen subsidieaanvragen af te handelen. Voorts kon nog niet direct tot opheffen worden overgegaan daar er ook nog advies moet komen van de commissies Algemene Zaken en Fij nancièn. Wethouder Haanstra deelde mee dat eind januari d^ raad haar fiat kan geven aan het voorstel van het college vari burgemeester en wethouders waarna direct tot opheffen kan worden overgegaan. De wet vereist in dergelijke gevallen geep goedkeuring van Gedeputeerde Staten. Na de opheffing, zo luidt g het voorstel, neemt het college van B&W de bevoegdheden van e de Jeugdraad over. Het opheffen van dit adviesorgaan van de gemeenteraad loopt vooruit op de aanvankelijke bedoeling orp d deze op den duur op te laten gaan in de Welzijnsraad. Deze raad g is circa een jaar geleden opgericht ter vervanging van de jeugdj v raad en de culturele raad. De wethouder benadrukte dat de aan* z dacht er op gericht blijft om de instellingen op cultureel en soj 'ciaal terrein niet tussen wal en schip te laten vallen. Ondanks problemen zullen beslist niet tot gevolg hebben dat het function neren van de instellingen op de tocht komt te staan. WOENSDAG 3 DECEMBER 1980 PAGINApf/ H. aa da Wi be of aa ni bi bi sli ze ui ei v< in ki M g< di D REGIO LEIDSE COURANT HAZERSWOUDE-RIJNDIJK Het wijkcomi- té Klein Rhynenburch vindt dat de woning bouwvereniging de mogelijkheden om de 48 huizen in Oud Rhynenburch te behouden onvol doende heeft nagegaan. Het comité is het abso luut niet eens met voorzitter J.D. de Wit die stelt dat het comité maar moet bewijzen dat de verzakkingen van de woningen tot stilstand zijn gekomen. „Eigenlijk moeten niet wij aan het werk, maar hij", vindt het comité. De heer De Wit houdt echter vast aan het in 1977 opge stelde rapport Een rapport waarin geen sprake is van een grondtechnisch onderzoek. De woordvoerders van de bewoners vinden de be nadering van de heer De Wit uiterst twijfelach tig en inhoudelijk zelfs onaanvaardbaar. Het comité wil dat er geen definitieve beslissing wordt genomen voor er een nieuw onderzoek is afgerond. Een onderzoek waar het Delftse bu reau Planwinkel momenteel mee bezig is. Hét wijkcomité dat inmiddels werd omgedoopt tot buurtcomité Klein Rhynenburg heeft naar aanlei ding van de aangekondigde, door de heer De Wit eerder in onze krant 'onontkoombaar' genoemde, sloop binnen 5 k 10 jaar een aantal deskundigen in de arm genomen. Een daarvan is de heer B. Klum- pers hij maakt deel uit van de steungroep van het buurtcomité. Met een bewoner van het eerste uur, de heer C. Schakenbos, maakt hij namens de buurt het standpunt van de bewoners duidelijk. „Het enige dat wij eigenlijk willen, is dat de wo ningbouwvereniging ons de ruimte geeft om de 'zaak Rhynenburch! bespreekbaar te maken. Het is onzinnig dat de woningbouwvereniging met een rapport van ruim drie jaar geleden in de hand zul ke vergaande beslissingen denkt te kunnen ne men. Een onderzoek waar nota bene geen gron donderzoek bij hoorde. En dat is toch de enige ma nier om te kunnen vaststellen dat de verzakkingen "nog steeds doorgaan. Bovendien is de relatie tussen de, helemaal niet zo schokkende, scheuren en de verzakkingen nooit aangetoond. Als het vereni gingsbestuur blijft weigeren een nader onderzoek in te stellen, dan doen we dat zelf wel". „Het basisbesluit van het bestuur is een eenzijdig besluit en daarom vechten wij het aan. Het bureau Planwinkel gaat nu de argumenten van de wo ningbouwvereniging na en de interpretatie daar van. Ook wordt er gekeken of er mogelijkheden over het hoofd gezien zijn. Als die er zijn, dan ligt de zaak weer helemaal open. Wij verwachten wel van het bestuur van de woningbouwvereniging dat het dan ook bereid is met ons de zaak te herover wegen." „Wat er nu gebeurt, is dat de zaak wordt toege spitst op de heer De Wit contra de bewoners. Maar het standpunt van De Wit is niet belangrijk. Het gaat erom dat er open overleg over Rhynenburch mogelijk is. De hoofdrol die De Wit in het geheel speelt, wordt mede veroorzaakt doordat het be stuur van de woningbouwvereniging te weinig, doet en zegt. Een voorbeeld daarvan openbaarde zich tijdens de gewraakte ledenvergadering. Toen wij vroegen of de door ons meegebrachte deskun dige van het bureau Planwinkel zijn zegje mocht doen, trok het besfuur zich even terug. Toen we een motie indienden, nam De Wit echter alleen de beslissing. Dat zegt toch wel iets over de verhou dingen binnen het bestuur". „De alternatieven, die er wel degelijk zijn, zijn nooit onderzocht. Men praat alleen over renovatie of sloop, terwijl over de mogelijkheid van buiten gewoon onderhoud in alle talen wordt gezwegen. De voorzitter (het bestuur) is van het begin af aan fout bezig geweest en uiteindelijk met een onmoge lijke vraag (een enorme bijdrage van het rijk voor renovatie) bij de minister terecht gekomen, die daar natuurlijk 'nee' op antwoordde. Tot novembei van het vorig jaar heeft men ons voorgehouden dal, het allemaal wel goed zou komen. De bewoners hebben altijd het volle vertrouwen gehad in dé woningbouwvereniging maar de recente ontwik kelingen hebben aangetoond dat dat vertrouwen misplaatst was". Het door De Wit optimaal genoemde overleg wordt door beide woordvoerders van de bewoners als een brievenbusbeleid omschreven. „We krijgen steeds brieven thuis waarin staat wat er nu weer gaat ge beuren. Ze presteerden het zelfs om de aankondi ging dat de huizen binnen 5 a 10 jaar gesloopt zou-j den worden door de bus te laten glijden". De laatste brief die de bewoners thuis kregen be*| treft een aankondiging dat er>gepraat zal worden over de sloop. Maar ook staat het onderwerp 'verj be.teringen' zij het met een vraagteken erachter op de agenda. Een sprankje hoop dus. De huizen in Oud Rhynenburch: sloop of renovatie?

Leidse Courant | 1980 | | pagina 4