Reddingsactie goed verlopen BEWONERS MERENWIJK WAREN ALS EERSTEN TER PLAATSE HIÜMI 9 Verschil van mening binnen PvdA zal altijd wel blijven bestaan9 INSTAP LEIDSE COURANT WOENSDAG 3 DECEMBER 1980 PAGINA 3 sus E pro< - - (vervolg van voorpagina) LEIDEN /WARMOND Ver frommelde ochtendkranten en (tijdschriften, in alle haast ach tergelaten parapluies. Zittin- ngen, die door kracht van de aan rijding van de banken zijn ge scheurd. Dat was vanmorgen het beeld in de overblijfselen van de trein, die in alle vroegte vanuit Leiden in de richting Haarlem was vertrokken. Een immense massa verwrongen staal, tweehonderd meter ver der op de rails en een gekreu kelde felgele intercity-wagon J waren de andere zwijgende ge tuigen van hetgeen even voor zonsopgang op een steenworp afstand van de Leidse Meren- wijk was gebeurd. Brancards, dekens, brandweerlieden, dui kers en ziekenbroeders schet sten de trieste gevolgen. Het ongeluk gebeurde doordat de loco motief met daarachter ongeveer vijfen twintig met zand en grind beladen wa gons ihreed op een voor hem vermoede lijk stilstaande werkmachine. Deze werkmachine werd gebruikt voor het herbergen van spoorrails, had appara tuur aan boord voor het lassen daarvan en diende als schaftruimte voor de baan- werkers. Door de botsing ontspoorde de locomotief van de goederentrein en kwam terecht op het hoofdspoor waaro ver zojuist een intercity aankwam die vroege reizigers vanuit Rotterdam en Den Haag naar Noord-Holland bracht. Er ontstond een tweede botsing. De gevolgen waren desastreus. De machinis ten van beide treinen kwam om het leven. Brokstukken werden over de vier spoorba nen verdeeld. De intercity reed op het mo ment van de botsing met zo'n honderddertig kilometer per uur. Ooggetuigen vertellen la ter, dat het leek of de trein op enkele tiental len meters van de botsing met de locomotief plotseling de lucht inschoot De twee wagons die samen het treinstel vormden, knikten. Het voorstel deel landde met een doffe dreun in de naast de spoordijk gelegen sloot. De neus boorde zich metersdiep in de modderige walkant. De achterste wagon bleef verfrom-. faaid en deels gekanteld achter op de spoor baan. Enkele ogenblikken later passeerde een sprinter vanuit de richting Amsterdam. Dit bleef over van de werktrein. Deze trein reed in op de brokstukken. Tree planken werden afgerukt en ruiten versplin terden. Niemand uit deze trein raakte ge wond. De NS spreekt van 'lichte beschadi gingen'. Hulp Door het enorme lawaai in de nog donkere och tend werden omwonenden gealarmeerd. Met dekens kwamen tientallen mensen van de Kraaiheide uit de Merenwijk aangesneld om hulp te bieden. Binnen enkele minuten waren Leidse brandweer, politie en ziekenwagens ter plaatse. Het gemeentebestuur was aanwezig in de persoon van wethouder C. Waal, die later gezelschap kreeg van burgemeester Goekoop. Ook officier van justitie mr. Klein Breteler was aanwezig. De omgeving werd afgezet, zoda't on bevoegden het reddingswerk niet zouden kun nen hinderen. Toen de politie arriveerde, vluchtten de overlevenden en lichtgewonden yeg van de plaats van de ramp. Voor opvang was geen tijd, het openbaar vervoer deed de rest. Behalve de doden werden enkele mensen waarvan sommigen in shock-toestand naar het Diaconnessenhuis overgebracht. Brandweercommandant Broekman toonde zich uiterst tevreden over het vlotte verloop van de reddingsactie. „Wat een ontzettend geluk, dat we sinds een half jaar nieuwe materialen in huis hebben. Door de aggregaten en de schijn werpers kunnen we de directe omgeving ver lichten en zo in het donker betrekkelijk ge makkelijk werken," aldus Broekman. De schijnwerkers waren gericht op treindeel dat in de sloot was beland. In de voorzijde van deze wagen zou zich nog de machinist bevinden. Het bestuurderscompartiment was volgelopen met water en modder. Het jasje van de bestuurder werd door de brandweer uit de cabine gehaald. De man zelf was spoorloos. Daarop werd in het polderland en naast de spoordijk naar het ver moedelijke slachtoffer en eventuele andere do den gezocht. Later gingen duikers te water en collega's begonnen met dreggen. De pogingen van de duikers werden enigszins bemoeilijkt door een laagje ijs. De verwoede pogingen wier- Een echter geen vruchten af. De machinist Leef tot het middaguur spoorloos. Achteraf bleek bij de brandweer onvrede te be staan over het afvoeren van de gewonden en andere passagiers. Eerst hadden de betrokke nen zo goed en zo kwaad als het ging onder vraagd moeten worden, zodat meer zekerheid- was verkrtegen over met name de machinst. De gewonde conducteur, die momenteel in het AZL ligt, dacht gezien te hebben, dat de machi nist uit de trein sprong. Toen het rond half negen lichter werd, kon een beter inzicht verkregen worden in de omvang van de ramp. In een cirkel van honderden me ters lagen brokstukken verspreid. De rails wa ren verwrongen als reepjes klei. Op enkele tientallen meters van een treinstel lag een com pleet onderstel in de sloot EIDEN De PvdA-fractle wijdde gistera vond oen tweede vergadering aan de in het i m *egr°tingsdebat van twee weken geleden e pgelopen 'schade'. Schade die enerzijds ver- >orzaakt zou zijn door een afwijkend stem- edrag van de raadsleden Groos en Van "iongen waardoor een emancipatieruil niet 'oor kon gaan, en anderzijds doordat er za len uit een besloten fractieberaad zijn ge- biet dat er altijd wel verschil van mening binnen de fractie zal blijven bestaan kwam men er toch niet zo goed uit. Peters stelde weliswaar voor om duidelijker te zijn wanneer een fractielid een voorbehoud wilde maken ten aanzien van een fractiestandpunt, maar wethouder C. Waal vond dat een voorbehoud bij een fractiestand punt niet altijd toelaatbaar is. H. van Dongen zag niet in wat er zo nieuw aan een dergelijke afspraak was. ties met een vage strekking als ongenoegen of treurnis niet meer te steunen, leidde lot een on duidelijke discussie die Peters zijn voorstel weer in deed trekken. Hetzelfde ging het met een voorstel van R. Eikerbout om ieder fractie lid schriftelijk te laten verklaren dat hij of zij niet uit de school had geklapt. De suggestie van de heer Dallinga om een nodde te maken over de handel en wandel in het politieke bedrijf werd tenslotte dankbaar aanvaard. Iet de constatering van fracdeleider J. Peters Ook een voorstel van Peters om voortaan mo- De meningsverschillen over de gang van zaken lijken ook na gisteren niet uit de wereld te zijn geholpen en zullen vermoedelijk op de komen de ledenvergadering nogmaals aan de orde ko men. Er gaan geruchten dat er modes van wan trouwen tegen Groos en Van Dongen op stapel staan. Dergelijke moties, waarvan het bestaan gisteren nog niemand bekend was, zullen door de PvdA-raadsleden niet worden gesteund, zo werd duidelijk. Evenmin overigens als modes waarin lof over beide fracdeleden wordt uitge sproken. Sociale voorzieningen Loon, werk en sociale voorzieningen. Dat is het thema van de discussieavond die op 9 december in het Parle ment aan de Nieuwe Rijn wordt gehouden door de CPN, afdeling Leiden. Uitgenodigd is onder meer Dick Terwisscha, vakbondsbestuurder van de Industriebond FNV. In het bijzonder wordt ingegaan op de Leidse werkgelegenheid. Aanvang 8 uur. Klaverjassen Het sportcafé van het Leids Vrijetijdscentrum aan de Bree- straat 66 houdt morgenavond een klaverjastoernooi met prijzen. Kosten voor deelname bedragen een rijksdaalder. Voor inschrijvingen en inlichtingen: tel. 146449). Drie vrolijke beertjes De kinderfilm 'Drie vrolijke beertjes' wordt woensdag middag 10 december vertoond in het K&O-gebouw aan de Oude Vest 45. Het is een complete tekenfilm in Dis- ney-stijl en gaat over de wonderlijke belevenissen van de beertjes wanneer ze op zoek gaan naar het geluk. Aanvang van de kinderfilmmidag is halt drie. De toe gangsprijs bedraagt drie gulden. Science fiction In het Kijkhuis aan de Vrouwenkerkkoorstraat wordt een serie science-fiction films vertoond. Maandag 8 december wordt begonnen met een film van Stanley Kubrick met Peter Sellers in de hoofdrol (aanvang: 20.00 en 22.15 uur). Dinsdag opnieuw een film van Kubrick (aanvang 20.00 uur). Donderdag 11 december een tekenfilm gebaseerd op een roman van George Orwell (aanvang 20.00 en 22.15 uur). Op vrijdag 12 en zaterdag 13 december wordt de do cumentaire Best Boy van de Amerikaan Ira Wohl ver toond. Dit is een film over een 52-jarige debiele man die zich los probeert te maken van zijn bejaarde ouders, (aan vang 20.00 en 22.15 uur). Christmas-pantomime Zondag 7 december is in het LAK-theater aan het Leven daal 150 Dick Whittington' te zien van de The Burvers. Dit is een 'Christmas-pantomime'. De taal is dus geen pro bleem. Het is verhaal van de arme sloeber Whittington, die drie keer burgemeester van London werd. Het is een vro lijke voorstelling voor jong en oud. Aanvang 15.00 uur. Kaarten zijn telefonisch verkrijgbaar via nummer 124890. The messiah 'The messiah' van Handel wordt op 9 december in-de Stadsgehoorzaal uitgevoerd door de christelijke orato riumvereniging 'Con Amore'. Aanvang: half acht. Me dewerking wordt verleend door sopraan Elisabeth Odell, alt Sylvia Schlüter, tenor David Johnston, bas Henk Smit, orgel Aad v.d. Hoeven en clavecimbel Tijn van Eyk, alsmede het Gewestelijk Orkest voor Zuid- Holland. De toegangsprijs bedraagt 12,50 gulden, (voor CJP-houders en 65-plussers acht gulden) 'Carnaval der Tiere'. Carnaval der Tiere9 Het Staats Poppen- en Pantomime Theater en het Zwarte Theater Banska Bystrica uit Tsjechoslowakije voeren zondag 7 december het wereldberoemde werk van Saint-Saëns, 'Carnaval der Tiere' alsmede 'Bilder einer Ausstellung' op in de Leidse Shouwburg aan de Oude Vest 45. Moussorgski componeerde de wonder mooie muziek naar aanleiding van een tentoonstelling van tien schilderijen van zijn vriend Hartmann, na diens overlijden. De schilderijen worden door het unie ke poppentheater uit Tsjechoslowakije op onvergete lijke wijze uitgevoerd. Op beide dagen zijn twee voor stellingen: één om half drie en één om kwart over acht. Voor de middagvoorstelling is de toegangsprijs tien gulden en 's avonds10,- of f 17,50 (houders van een CJP of Pas 65 betalen tien gulden en ingeschreve nen bij K&O f 9,- of f 16,50.) Telefonisch reserveren van plaatskaarten is mogelijk via de nummers 141141 en 141200. BURGERLIJKE STAND A. Verhagen, geb. 10-5-1899 vrl. echtg. van S. ünschooten; B. J. van de Beek. geb. 26-6-1945 man; H. J. Arbouw. geb. 2-12-1893 vrl. geh. gew. met J. van Klaveren; B. H. Na- bers, geb. 6-7-1955 man; N. G. Th. van der Velde, geb. 18-8-1931 man;- J. W. Kepel, geb. 27-7-1901 man; W. Valentgoed, geb. 28-12-1901 man; A. C. Polane, geb. 25-5-1901 man; M. Oudeman, geb. 29-4-1911 man; K. Tom, geb. 15-2-1920 man; G. M. Bocxe, geb. 14-2-1920 vrl. echtg. van F. Th. Valenttjn; A. A. Jansen, geb. 18-4-1929 man; S. Braaksma, geb. 1- 3-1922 vrl. echtg. van H. Voorn. Gehuwd: G. P. de Gunst en W. Th. Houwellng; E. Verkerk en J. H. Hols- wilder; J. M. Boom en W. M. Hooge- veen; P. B. Th. Willemse en J. de Grulter, R. den fcom en A. F. Dokter; P. A. Stam en A. P. Thomas; M. Kool en P. van As; W. C. A. M. Illes en D. A. Faro; A. F. van Belkum en B. F. M. Maasdijk; C. H. Haneveld en P. Th. Vink; A. Barzilai en C. Louw; J. Rus man en E. M. Jeuster; R. Brandt en A. M. Fontein; A. van der Valk en A. C. Tulnhof de Moed. LEIDEN, 3 december An dijvie 250270, snijbonen 770—1100, kroten gek. 110, boerenkool 5367, groene kool 94109, spitskool 9095, prei 75135, spruiten a 84 93, b 93—102, c 51, d 50—67, uien 3862, winterpeen 29 53, witlof 185305, knolselde rij 3684. sla 2034, peterse lie 45, selderij 4788.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3