Intercity boort zich bii Leiden in zandtrein Wilde gevechten in nachtelijk Amsterdam Poolse topleiding drastisch gezuiverd RIE DODEN OOR GLADHEID TWEE DODEN, EEN ZWAARGEWONDE, TIENTALLEN LICHTGEWONDEN wêêêF IUG BERICHT ADVERTEERDERS ZATERDAGEDITIE MAANDAGEDITIE 'nfleuropkikker is altijd welkom toAdóaSowva/nt othekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - if-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 0,31 per mm. - Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19 00 uur) - jnnementen: kwartaal 46,30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. Woensdag 3 december 1980, 71e jaargang no. 21828 Enkele buien Enkele regen-, hagel- of sneeuwbuien. Ook opklarin gen. In de nacht en ochtend plaatselijk lichte vorst. Krach tige wind uit noordwest tot noord, aan de kust hard of stormachtig. Morgen zon: 8.29 - 16.28. Schev. hoogw.: 0.42 en 13.10. Laagw.: 8.52 en 21.17. Voetbal „Studio Sport" over de mini- wereldkampioenschap voetbal in Uruqay om 22.40 uur op Ned. I en om 20.25 uur tv-spel „Het diner van de sportclub". Op Ned. II om 20.32 uur Ray mond van het Groenewoud in „Countdown" en om 22.05 uur eenakter „Zuivere koffie". IEBERGEN Een plotseling optre- ïde gladheid heeft afgelopen nacht drie lelijke slachtoffers geëist. Ook vanmor- i deden zich slippartijen voor, maar het ital ongevallen als gevolg hiervan bleef lerkt. Lichtenvoorde kwamen twee mensen het leven na een slippartij van een duct. In Eindhoven overleed een auto- bilist nadat hij met zijn auto tegen een im was gebotst. De weg Venlo-Eindho- was vanmorgen ter hoogte van Grub- ivorst enkele uren gestremd door een :antelde vrachtwagencombinatie. De ing, natrium-hydrosulfiet, levert vol- is de politie geen gevaar voor de omge- ig op. Smartegeld van 17 miljoen HOUSTON Een 14-jarige jongen uit Belleville in de Amerikaanse staat Texas, die bij een brand in het huis van zijn grootouders zijn vin gers, tenen, broers en grootouders verloor en zelf over 90 procent van zijn lichaam derdegraads brandwon den opliep, krijgt van vier oliemaat schappijen een smartegeld van in to taal meer dan 17 miljoen gulden. Vanaf vandaag krijgt hij 3,5 miljoen gulden ineens en maandelijks 12.000 gulden, vanaf zijn 25e ontvangt hij eens in de vijf jaar een bedrag tot een totaal van meer dan dertien mil joen gulden. De brand ontstond doordat zich in de woning propaan- gas, dat in strijd met de voorschrif ten niet van een geurtje was voor zien, ophoopte en tot ontploffing kwam. Koningin moet op munt blijven DEN HAAG In de Eerste Kamer is gis teren enige consternatie ontstaan over de vraag of de beeldenaar van de koningin op de Nederlandse munt gehandhaafd moet blijven. CDA-kamerlid Christiaanse stelde de zaak aan de orde bij de behande ling van een grondwetswijziging. De schrapping van de bepaling dat de ko ningin „het recht van de munt heeft" wekte de verontwaardiging van de sena tor, die stelde dat „de eenheid van de Ne derlandse staat het best door hare majes teit gesymboliseerd wordt". De afgevaar digde vroeg zich af of na de weglating ook anderen dan het staatshoofd op de munt kunnen verschijnen. Minister Wiegel heeft toegezegd volgende week op deze vraag in te gaan. Het symbool van de krakers-vrijstaat De Grote Wetering, de kra- kersvlag, wordt door politiemannen van het dak gehaald. De intercity kwam in de LEIDEN Twee personeelsle den van de NS zijn vanmorgen om het leven gekomen bij een treinongeluk op de spoorlijn Rotterdam Amsterdam ter hoogte van de gemeentegrens van Warmond en Leiden. Eén persoon raakte zwaargewond; enkele tientallen passagiers wer den lichtgewond. Bij het ongeval waren vier treinend betrokken: twee passagierstreinen en twee werktreinen. Het ongeval ontstond om tien minuten over half zeven. Een zandtrein reed in op een voor hem uitrijdende werkmachi- ne van de NS. Met beide voertuigen was men bezig met de aanleg van de Schip- hollijn, juist op de plaats waar het baan vak van twee sporen overgaat op vier sporen. Door de botsing ontspoorde het voorste deel van de zandtrein. Dit trein stel kwam terecht op het hoofdspoor van' de spoorlijn Rotterdam Amsterdam. Enkele ogenblikken later boorde de in tercity vanuit Rotterdam richting Haar lem Den Helder zich in het obstakel. De intercity kantelde. Het voorste deel reed van de spoordijk af en kwam tot stilstand in een naast de spoorlijn gele gen sloot. De achterste wagon kantelde, maar bleef op de spoorbaan. De slachtof fers zijn de machinisten zowel de zand trein als de intercity. Het lichaam van deze laatste is nog niet gevonden. Enkele ogenblikken nadat de intercity was ver ongelukt, reed een sprinter vanuit Am- ras™ sterdam in op wrakstukken die her en der op de spoorbaan verspreid lagen. Deze trein werd slechts licht beschadigd. Ogenblikkelijk nadat het ongeval was gebeurd, kwamen omwonenden uit hun huizen aan de Kraaiheide in de Leidse Merenwijk te hulp. Dekens werden aan gedragen en men probeerde de versufte, vaak lichtgewonde passagiers uit de ge kantelde trein te halen. De heer J. Stout: „Ik hoorde twee klappen. De eerste was de aanrijding tussen de werkvoertuigen, de tweede was van de intercity. Ik zag het treinstel nog door de lucht gaan, voordat het zich met een dreun in de sloot boorde. Met buren zijn we door het drassige weiland naar de trein gerend. We hebben de mensen er zo snel moge lijk uitgehaald. Er zaten zo'n dertig men sen in de trein, één meisje van achttien jaar en verder mannen. Iedereen was versuft en velen hadden snijwonden. Een paar gewonden hebben we in de kens gewikkeld. Toen was de politie en brandweer al aanwezig". Het treinverkeer op het baanvak tussen Leiden en Haarlem is volledig lamge legd. Door de her en der verspreid lig gende wrakstukken is elk treinverkeer onmogelijk. Verwacht wordt dat de ber gingswerkzaamheden zeker tot ver in de middag zullen voortduren. Het treinver keer is omgeleid via Woerden, terwijl voor de kortere trajecten bussen zijn in gezet. De officiële start van de aanleg van de Flevolijn die vanmiddag met veel feestelijk vertoon zou plaatsvinden met het heien van een eerste paal door mi nister Tuijnman in Almere, is afgelast. Zie verder pagina 3. AMSTERDAM Als nas leep van de vreedzame over meestering die gisteren het Amsterdamse kraakpand De Grote Wetering velde, hebben zich in de hoofdstad tot in de nacht onlusten voorgedaan. Een vierdui- zendkoppige menigte die van het Beursplein naar het jeugdcentrum Paradiso wil de trekken, uiteraard langs het verse symbool van de ne derlaag, zag zich daar ge stuit door een hecht cordon van de Mobiele Eenheid. Voor het Rijksmuseum en la ter ook op het Leidseplein en omgeving ontsponnen zich wilde gevechten. De betogers wierpen rookbommen en straattegels in de strijd, waar op de politie grote hoeveelhe den traangasgranaten afvuur de. Tegen middernacht was de situatie zo penibel dat man schappen van de Mobiele Een heid die waren teruggetrok ken in de kazernes, weer wer den opgetrommeld. Twintig verdachten waren toen gear resteerd op grond van vernie lingen en openlijke geweldple ging; twaalf van hen werden vastgehouden. De politie telde acht gewonden als gevolg van de stenenregen. In de kleine uurtjes luwden de rellen Door de demonstratie en zijn bijverschijnselen werd de Sin terklaas-koopavond gistera vond grondig ontwricht. Het grootwinkelbedrijf en de mid denstand klaagden dat de klantenstroom ver beneden de verwachting was gebleven en daarmee de omzet. Het ver- keer in dit deel van de bin nenstad was danook geduren de de hele avond gestremd. De sloop van het pand De Grote Wetering, dat gisteren door de ME-actie al onbe woonbaar was geworden, is vanochtend voortgezet. Als ge volg van de afzettingen rond het Rijksmuseum heeft staats secretaris Wallis de Vries (erm) gisteren grote moeite ge had het Van Goghmuseum te bereiken. Met zijn auto stuitte hij op een ondoordringbaar cordon van de ME, zodat hij met de tram verder moest om in het museum het nieuwe „Boek van de Maand" in ont vangst te nemen. Pagina 11: Sinterklaas-surprise in Am sterdam /"rouw (22) ewond LPHEN AAN DEN RIJN Bij een ongeluk op de uising Herenweg Burge- eester Bruins Slotsingel is n 22-jarige inwoonster van Iphen gewond geraakt, et onbekend letsel is zij lar het Rijnoord Zieken- lis overgebracht. t leger wao-ers in de bouw it rugklachten groeit jaarlijks et 5000. 'den genoeg voor een groep skundigen om nu eens te derzoeken hoe dat voorko- in kan worden. hoe de rug het best „ge lijkt" kan worden. GIEREK C.S. UIT POLITBURO GESTOTEN WARSCHAU De vroegere Poolse partijleider, Edward Gierek, is ontheven van alle partij- en openbare functies. Of hij ook nog uit de partij is gestoten is niet bekend. Vier van zijn medestanders zijn ontheven van het liod- maatschap van het Politbu ro De bijeenkomst van het Centrale Comité van de Poolse communistische par tij, bedoeld om de economi sche problemen van het land te bespreken, is daarmee een soort zuiveringstribunaal geworden. Gierek werd in het openbaar terechtgewezen voor wanbe leid, hoewel ook gezegd werd, dat hij „verscheidene recht vaardige en politiek juiste be sluiten" had genomen. De vroegere premier Pjotr Ja- voor onze In verband met St. Nicolaas Is het sluitingstijdstip voor het aannemen van advertentie-opdrachten als onder staand gewijzigd Voor onze van 6 december geldt als uiterste inleveringstermijn vrijdag 5 december 11.00 uur. Voor de van 8 december kunnen advertenties worden aangeboden op vrijdag 5 december tot 's middags 13.00 uur. roszewicz raakte zijn parle mentszetel kwijt. Zijn partijlid- maatschap zal nog worden be keken door een controlecom missie van de partij. De voor malige minister van binnen landse zaken, tevens veilig heidsexpert, Mieczyslaw Moc- zar is in het Politburo terugge keerd, evenals Tadeusz Grabski, scretaris van het Centrale Comité. Moczar was destijds verantwoordelijk voor het wegzuiveren van joden uit openbare functies. Verder zijn „op eigen verzoek" van hun functies in het Politburo on theven: Wladyslaw Kruczek, voormalige vakbondsleider en voorstander van de „harde lijn", Alojzy Karkoszka, voor malig medewerker van Gie rek, Stanislaw Kowalczyk, voormalig minister van bui tenlandse zaken en de „havik" Andrzej Werblan, voormalig partijideoloog. Behalve dat werden nog eens vijf, voor heen invloedrijke partijfunc tionarissen aan de kant gezet, zoals ex-premier Edward Ba- biuch. Het Politburo bestaat nu uit tien in plaats van uit twaalf le den. Pagina 9:„Westen waar schuwt Moskou te gen militair ingrij pen in Polen". ADVERTENTIE ADVERTENTIE U kiest uit de grootste kollektie kostuums van Nederland: Uit perfekte modellen, van modern tot klassiek, uit topkwaliteit stoffen, zoals: diolen, tweed, zuiver scheerwol. Tevens enorme kollektie: pantalons, kolberts, japonnen, rokken, dames(regen)mantels, enz. Identieke. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122246 en per speciale koerier wordt de krant alsnog nabe zorgd. JAN AKKERMAN KAZ LUX BAND featuring C. v.d. Laarse, Pierre v.d. Linden, Danny Lademacher VOORPROGRAMMA WEST WOOD donderdag 11 december 1980 Stadsgehoorzaal - Breestraat - Leiden Aanvang 20.30 uur, zaal open 20.00 uur Voorverkoop GE HOFENK platenspeciaalzaak Haarlemmerstraat 66 - Leiden Toegangsprijs 12,50 - Voorverkoop 10,-

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1