Caravan Caravan Rai in teken van de „nieuwe zuinigheid" AMSTERDAM 6tlm14dec.'80' a BINNENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 3 DECEMBER 1980 PAGINA 13 Dethleff maakte een prototype van een aërodynamisch bijzonder gunstige caravan. Misschien dat er volgend jaar een caravan van Dethleff zal komen die is geinspireerd op dit model. Lichter in gewicht en een betere stroomlijnvorm zijn de belangrijkste ken merken van deze KIP-campine. meer elektronica in het interieur. De water voorraad, de gasvoorraad, buitentemperatuur, vochtigheid, luchtdruk en de mate waarin de tanks voor afvalwater en toiletinhoud gevuld zijn kan met de huidige moderne apparatuur digitaal worden afgelezen. De invloed van de uit Amerika geïmporteerde motorcaravans is hieraan niet vreemd. Het is duidelijk dat men deze verfijningen in de caravans uit de populai re en middenklasse vergeefs zal zoeken. Het zijn dan ook snufjes die voorlopig voor de ge middelde caravanner, die juist de caravan neemt om met zijn gezin een redelijk betaalba re vakantie te kunnen genieten, niet zijn weg gelegd. En in voorgaande zin mogen dan rustig die wóórden beklemtoond: gezin, caravan en betaalbaar. Dat wordt bekrachtigd door een studie die het CBS dit jaar heeft gemaakt van de bedragen die jaarlijks worden uitgegeven voor vakanties. Uiteraard speelt de gezinsgrootte, het aantal va kanties, de duur ervan en de keuze van het va kantietype een rol bij de bepaling van het Ne derlandse vakantiebudget. Door een vakantie in Nederland of de ons omringende landen te kiezen, kan men gezien de reisafstand gebruik maken van de eigen auto en overnachten in ei gen of in het algemeen goedkopere lo- giesvormen, zoals caravan, tent, zomerhuisje, boot e.d., aldus het CBS. Een dergelijk vakan tiepatroon waarbij per deelnemer relatief wei nig wordt uitgegeven zal men vooral aantreffen onder inwoners van niet-stedelijke gebieden én bij gezinnen met jongere kinderen. Als men in het gezin over een caravan, tent, zomerhuisje, boot of combinatie van deze „recreatiegoede ren" beschikt, is deelname van gezinsleden aan het vakantiegebeuren uitzonderlijk hoog. Dat geldt voor een deel ook voor het aantal keren dat men op vakantie gaat. „De relatief lage be dragen die men aan vakantie uitgeeft, zouden erop kunnen wijzen dat men tijdens de vakan tie veelal gebruik maakt van de eigen (mobiele) logiesvorm. Interessant is de tendens dat de mensen met een ruim vakantiebudget minder met het eigen vervoermiddel op vakantie gaan dan degenen die het met een laag vakantiebud get moeten doen. Eerder werd in een onderzoek in opdracht van de RAI-afdeling Caravans vastgesteld, dat de caravan vooral aantrekkelijk is voor de mid denklassen, caravanning populair in is bij de stedeling en in ruim tien procent van de gezin nen met kinderen tot 17 jaar een caravan wordt gebruikt. Vooral gezinnen met jonge kinderen zouden overwegen een vouwwagen of caravan aan te schaffen. Reden te meer om op de komende Caravan Rai (6 tot en met 14 dec) eens rustig te gaan rondkijken en te kiezen welke type „recrea- tiegoed" bij uw begrip van nieuwe zuinig heid past. Het zal dan wel kopen of huren moeten worden, want, om een stelling uit een proefschrift aan te halen van dr. J. Jol les: „Wie een caravan kraakt, gaat wonen in een mobiele eenheid". GERARD CRONé De kleinste kampeerauto kan met behulp van een tent tot een waardig va kantiehuls worden uitgebreid. Dat geldt in elk geval voor deze Fiat. De Fiat Fargo biedt door het grote hefdak ruim plaats aan een hele familie.*' caravans zijn lichter geworden, maar het is echt nog niet zo, dat pa en oe in de toekomst op een tweelingfiets op vakantie zullen gaan met de aravan erachter. Q abbert heeft als eerste caravanfabrikant begrepen dat een vermindering jn de luchtweerstand ook vermindering in het benzineverbruik met zich nieebracht. Door de disselkast in het interieur op te nemen werd een vlotte roomlijn verkregen. •or betere isolatie is het met de meeste moderne ca- t fevans mogelijk ook van ^en wintersportvakantie te ge- a*~n. Ook in de winter vrij-uit met de caravan. AMSTERDAM Op de avond van de 14de december, de laatste dag van de Caravan Rai zullen de deuren van het RAI-gebouw ongetwijfeld met een zucht dichtgaan. Een zucht die diep is opgeweld uit de borstkas sen van de 172 exposanten. Een zucht die nu eens niet voortkomt uit het besef dat ze nu verlost zijn van de tienduizenden kijkende en vragende bezoekers, maar uit de zeker heid die ze dan zullen hebben hoe ze er voor zullen staan in het jaar 1981. Want het mag dan waar zijn dat de caravanhandel gema tigd optimistisch is, het valt niet te ontken nen dat de verkoop in 1980 ten opzichte van 1979 is teruggelopen met 10 procent Logi scherwijs zou men dan verwachten dat de verkoop ook in 1981 en volgende jaren zal teruglopen. De consument moet immers enerzijds inleveren en anderzijds wordt hij voorzichtiger met het uitgeven van geld, omdat je maar nooit weet of je het morgen niet harder ergens anders voor nodig hebt dan voor het kopen van een auto of caravan. Een caravanhandelaar echter blijft een opti mist. Neem nu caravankoning Frans de Witte, voorzitter van de RAI-afdeling Caravans. Hij zegt: „Op grond van de thans beschikbare cij fers mag men aannemen dat de caravanver koop dit jaar zo'n 35 36.000 stuks zal bedra gen. Dat moet dan worden vergeleken met een totaal van 39.000 in 1979. In vergelijking met vorig jaar is er inderdaad een teruggang van ongeveer tien procent. Wanneer we dit resul taat leggen naast bijvoorbeeld de situatie in de autohandel, dan kunnen we rustig zeggen dat we het nog zo slecht niet doen. Er is ook een andere theorie mogeklijk en die zou ik op 1981 willen toepassen. Nu we in een periode van re cessie leven, wordt er door de mensen weer scherper op de uitgaven gelet. De vakantietoes lag is ook al in het geding en dat brengt de mensen vanzelf op hun vakantie-uitgaven. Wanneer er dan zuiniger aan gedaan moet wor den, dan komt, dat is mij stellige overtuiging, de caravan vanzelf naar voren. De caravan is immers bij uitstek een middel tot recreatie dat als zeer economisch mag worden beschouwd. Dat zeg ik niet als een mooi verkoopverhaal. Diverse onderzoekingen zowel in Engeland als in West-Duitsland tonen aan, dat de caravan voor een vakantie met het gezin het economi sche onderkomen bij uitstek is. Met daarbij nog de voordelen die eigenlijk samengevat kunnen worden in het begrip „vrijheid". De vrijheid om te gaan en staan waar men wil, de vrijheid om te vertrekken en te stoppen wanneer men wil, de vrijheid om het klimaat op te zoeken dat men verkiest". Het is echter nog maar de vraag of dat optimis me bewaarheid zal worden. De consument mag dan de voordelen van de caravan inzien en een vakantie met auto en caravan gaan prefereren boven een dure vliegvakantie, hij moet wel het geld hebben om die caravan te kopen. En daar zal het misschien aan ontbreken, niet aan de goede wil, want wij Nederlanders zijn altijd al een caravannend volkje geweest. In Nederland zijn rond 410.000 caravans in gebruik. Bijna één op de elf gezinnen bezit een caravan. Naar ver houding heeft Nederland de grootste caravan dichtheid in West-Europa: 98 caravans per dui zend auto's. Kleiner en lichter Er is misschien echter nog goede hoop voor de caravanhandel in de vervangingsmarkt. Men sen die nu nog een grote, benzineslurpende auto hebben zullen er misschien toe overgaan een kleinere en zuiniger vervoermiddel aan te schaffen. Dan ervaren ze dat ze met die kleine re auto hun grote caravan nauwelijks meer kunnen trekken. Hun volgende aankoop zal dus een kleinere en lichtere caravan zijn. Waarschijnlijk zuHen vele anderen hun keus ook laten vallen op een caravan die een betere Eriba ontwierp een windsnijdende nieuwe hoogte. stroomlijnvorm heeft, want dat is ook een van de tendensen die in het kader van de „nieuwe zuinigheid" valt te bespeuren. De caravanfabrikanten hebben goed begrepen dat er zuiniger moet worden omgegaan met motorbrandstof. Auto's worden lichter en dat betekent dat de caravangewichten aangepast moeten worden aan lichtere trekauto's. Twee wegen staan daartoe open: lichter construeren dan wel de benodigde trekkracht verminderen door een betere aërodynamische vorm van de caravan. Verscheidene fabrikanten bewandelen beide wegen. Het eenvoudigste middel tot gewichtsverminde ring is natuurlijk het verkleinen van de afme tingen. Er is inderdaad een aantal nieuwe, klei ne modellen uitgebracht, maar de voorkeur van het publiek gaat nog altijd uit naar caravans met een opbouwlengte van minstens vier me ter, terwijl het aanbod van vijf- en zesmeter wagens eerder toeneemt dat vermindert. Ze worden blijkbaar overwegend statisch gebruikt of bevinden zich in handen van caravanners voor wie de hoge brandstofprijzen geen onover komelijk bezwaar vormen. Wel is er een verhoogde belangstelling te con stateren voor vouwwagens en vouwcaravans, die een gering gewicht paren aan een geringe luchtweerstand. Een ander middel tot gewichtsvermindering is het vervangen van houten interieur-elementen door elementen van kunststof. Een steeds meer in gebruik komend middel tot gewichtsvermindering is de sandwich-bouwwij- ze. Hierbij worden buitenwand, isolatie, en bin- nenbetimmering van wanden, vloer en zolde ring onder druk met elkaar verlijmd. Dat le vert een zo sterk geheel op, dat op spanten en materiaaldikte kan worden bespaard. Caravan fabrikanten trachten de luchtweer stand te verminderen door een aërodynamisch gunstiger vorm van de caravan. Niet alleen worden de voorkant en de overgang naar het dak schuiner gemaakt, ook de achterkant krijgt soms een vorm die luchtwervelingen tegengaat. Hoekige carrosserievormen maken meer en meer plaats voor gestroomlijnde, afgeronde overgangen. De aldus verkregen brandstofbe sparing bedraagt helaas niet veel meer dan twee liter per 100 km. Aangezien met een cara van doorgaans per jaar slechts 2000 k 3000 km wordt gereden is de verkregen besparing op het totale recreatie-vakantiebudget niet van grote betekenis. Wel is echter van belang, dat dank zij minder luchtweerstand een hogere snelheid kan worden bereikt, waardoor o.m. sneller en daardoor veiliger kan worden ingehaald. Ook de storende invloed van zijwind en van de boeggolven van zware vrachtauto's wordt door betere aërodynamica verminderd. Vooral de Westduitse fabrikanten wijden veel aandacht aan de luchtweerstand. De ADAC ontwikkelde in samenwerking met de Vereni ging van Westduitse Caravanfabrikanten een caravan. Een hefdak zorgt voor de sta- uit gewapende kunststofpanelen samengesteld caravanmodel met een blijkens windtunnel- proeven zeer gunstige luchtweerstandwaarde. Bij Dethleffs werd ter gelegenheid van het 50- jarig bestaan een schaalmodel van een futuristi sche caravan vervaardigd. Behalve door een opmerkelijk interieurindeling valt dit model (ZET 2000) op door de ver doorgevoerde stroomlijn. Ook de firma Saure (Lord-Münsterland) maak te een prototype van de caravan van de toe komst, waarbij naast de aërodynamische vorm ook het geringe gewicht van de vier meter lan ge en blijkens het weegbriefje slechts 438 kg wegende caravan opvalt. Wat chassis, wielophanging en vering betreft, is er dit jaar weinig nieuws, behalve dan dat bij een door de ADAC als prototype ontwikkelde „ideale caravan" het chassis over de volle leng te met de vloer is verlijmd, waardoor een bij zonder sterk geheel werd verkregen. Chassisfabrikanten streven trouwens voortdu rend naar gewichtsvermindering met behoud van sterkte. Het aantal breedspoorcaravans groeit, wat een positieve bijdrage is voor grote re veiligheid door vastere wegligging. Ook wor den op caravanonderstellen stabilisatorstangen toegepast, die zijwaartse schommelingen van de opbouw tegengaan. In het interieur handhaaft zich de in 1979 reeds merkbare trend naar een lichter gekleurde be timmering. Ook de U-vormige zithoek met los se tafel treft men in de meeste toercaravans aan, terwijl een afscheidbaar slaap- en speel- vertrek voor kinderen in een door velen ge voelde behoefte voorziet. Dit iaar eindelijk ook bij de Westduitse cara vanfabrikanten meer belangstelling voor twee persoonscaravans. Voorheen werden ze in Duitsland voornamelijk voor export gemaakt. Ook op de Britse caravanmarkt maakt het aan tal tweepersoons caravans bijna een kwart uit van het totale aantal verkrijgbare modellen, terwijl er ook in Nederland met omstreeks 60 tweepersoons modellen een ruime keuze is. Bij de vouwwagens nieuwe merken, zowel uit Frankrijk als uit de Verenigde Staten. Vooral het aantal typen met scharnierende, vaste, dub bele wanden breidt zich uit. Het in- en uitklap pen wordt meestal vergemakkelijkt door hulp- veren. Nieuw is bij Casita het gebruik van tor sie-vering voor het in- en uitklappen. Men claimt voordelen met betrekking tot onderhoud en de kans op storing. De voornaamste andere noviteiten in deze cate gorie hebben betrekking op wijzigingen in de interieurindeling en de uitvoering van de (berm)keuken. Nieuw zijn bovenkastjes die bij het samenklappen van de wanden op hun plaats kunnen blijven. Accessoires Wat de accessoires betreft is er een duidelijke trend naar meer luxe, ook door toepassing van lijf vfiiK probeert iets aan de wervelingen te doen die ach- een caravan ontstaan door een spoiler aan te bren- in op de achterrand van het dak.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13