Hoe zwaar is de caravan 98.- Caravai Denk om de papieren Hongerstakende IRA-leden nu onder medische controle 60.-Voordeel* In het buitenlands gas alleen in eigen flessen Voetganger geschept BINNENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 3 DECEMBER 1980 PAGINA 1 J|f\, De stacaravans beginnen hoe langer hoe meer op echte huizen te lijken, zelfs op chalets, zoals deze van de Ne derlandse fabrikant Nijbo. Van Italiaanse huize, deze Formula, die een gunstige luchtweerstand heeft verkregen door de wat eigenzinni ge bouw van het achterstuk. Juist nu er een tendens bestaat om kleinere en zuiniger auto's aan te schaffen is het van belang om te we ten hoe zwaar dan de caravan mag en kan zijn die erachter komt te han gen. De wetgever hanteert andere cijfers dan de auto- en caravanfabri kant en die weer andere dan bijvoor beeld de ANWB. De autofabrikant bepaalt het maximum toelaatbare aanhangergewicht en de maximum oplegdruk en geeft ook het maximum treingewicht aan. De caravanfabrikant, rekening hou dend met onder meer as en banden stelt het maximum totaalgewicht van de caravan vast De wetgever conformeert zich aan de door auto- en caravanfabrikant vastge stelde maxima, die derhalve nimmer mogen worden overschreden. Wie bij voorbeeld met een auto die 1000 kg mag trekken een caravan van 800 kg voortbeweegt is niettemin in overtre ding wanneer het door de caravanfa brikant vastgestelde maximum totaal gewicht minder dan 800 kg bedraagt. De ANWB adviseert welk aanhanger gewicht achter een bepaald type auto zonder risico kan worden gebruikt. Zij calculeert daarbij in omstandigheden als het rijden in de bergen, gladheid, luchtweerstand en het rijden onder winterse omstandigheden die door de autofabrikant bij het bepalen van het maximum aanh'angergewicht meestal buiten beschouwing worden gelaten. De ANWB blijft echter ruim aan de veilige kant. Werd tot op heden als veilige vuistregel aangenomen dat de caravan niet meer mocht wegen dan 60 procent van het gewicht van de trekkende auto, uit on derzoekingen blijkt dat het ook best an ders kan. Van zeer groot belang is ech ter de uiteindelijke gewichtsverdeling van de caravan, die zowel beinvloed wordt door de constructie van de cara van én de wijze van beladen. De direc teur van het Instituut voor Wegtran sportmiddelen TNO in Delft, ir. drs. P.D. van der Koogh hierover: „En goe de wijze van beladen is een belangrijke voorwaarde voor het veilig rijden met een caravan. Dit is een taak van de ge bruiker, die het op dit punt echter vaak laat afweten. Een goede voorlichting aan de gebruiker over de wijze van be laden is derhalve onontbeerlijk. Opge merkt wordt dat het lichter construe ren van een caravan de marges die be schikbaar zijn ten aanzien van de bela ding vermindert doordat de construc ties kritischer gedimensioneerd wor den. Bekend is, dat het bezwijken van assen en onderstellen veelal een recht streeks gevolg is van overbelading. Ook hier is een goede voorlichting over het beschikbare laadvermogen dat buiten kachel, koelkast, voortent etc. overblijft onontbeerlijk. Overigens zal het ook nu al mogelijk zijn, bij zorgvuldig cosntru- eren en doelgerichte toepassing van be staande technologische kennis, cara vans te construeren die zowel aanzien- AMSTERDAM 6tlmMdec'80 an ieet roo Ook Chateau deed mee met de stroomlijntrend. Net als bij de Wilk Wind werd de disselbak ingebouwd. lijk lichter zijn dan de huidige als een redelijk laadvermogen hebben." Wie de 61) procents-regel goed wil toe passen moet van de beladen situatie uitgaan, maar dat blijkt in de praktijk vrijwel ondoenlijk te zijn. Meestal wordt dan ook het onbeladen gewicht gehanteerd, en als vuistregel kan dan ook 70 procent worden aangehouden, meent de RAI. Het is beter om de tre kauto vol te belasten en de caravan minder, dan omgekeerd. En als de ca ravan wordt beladen dan liefst het ge wicht zo laag mogelijk aanbrengen en in de nabijheid van de as. Daarmee wordt voorkomen dat de caravan een onstabiel weggedrag vertoont: een éé- nassig hoog voertuig ligt immers min der stabiel op de weg dan een tweeassig laag voertuig. K Een nieuwe ontwikkeling op kampeerautogebied, de af zetbare „wooncontainer". In het dagelijks gebruik is de auto een normale pick-up, tijdens de weekends en in de vakantie gaat het kampergedeelte erop en ziedaar, een volledige kampeerauto. Met in feite slechts een nadeel: er is geen doorgang tussen cabine en woongedeelte. Voor een vlotte grenspassage bij terugkeer in Nederland heeft men voor een caravan en in het algemeen elke aanhanger die belast en beladen ten hoogste 750 kg weegt een Identiteitsbewijs nodig. Dit wordt gratis verstrekt door de Dienst Invoerrechten en Accijnzen nadat is aangetoond dat voor die aanhanger BTW is betaald. Een rekening met BTW en het chassisnummer is als be wijsstuk meestal voldoende. Weegt de caravan reisklaar, dus met alles erin, méér dan 750 kg, dan is het Registratiebewijs vereist. Dit wordt meestal betrokken via de le verancier. Dit is niet gratis. Informeer voor de koop zekerheidshalve of er voor de bewuste ca ravan een geldige type-goedkeuring door de Rijksdienst voor het Wegverkeer is verstrekt. Want alleen dan kan het Registratiebewijs wor den verkregen. Bij dit document behoort het (gratis) aanvul lingsblad. Dat geeft de Rijksdienst voor het Wegverkeer af nadat de trekauto is gecontro leerd op de trekhaakmontage en extra knipper lichten. Die controle slaagt alleen indien de trekhaak een typegoedkeuring heeft. In het buitenland interesseert men zich niet voor dat aanvullingsblad, maar soms wel voor het regi stratiebewijs. Het moet vaak aan buitenlandse grenzen getoond worden, met name wanneer de douane de afmetingen van de caravan wil weten. Dit komt o.a. voor aan de Zwitserse grens waar voor caravans die breder zijn dan 2.10 meter of langer dan 7 meter inclusief dis sel, beperkende bepalingen gelden. Ook wordt in het buitenland bij controle langs de weg naar het registratiebewijs gevraagd. Deze nette tent doet nauwelijks vermoeden dat hij in fei te een vouwwagen is, de Caratente van André Jamet, een van de laagst geprijsde vouwwagens van de Cara van RAI. In het ANWB-handb 1981, dat binnen enkele 1 ken verschijnt, zal voor 1 eerst de waarschuwing j opgenomen dat kampeerJ in het buitenland feitelf alleen nog maar verk baar is in de flessen diel dat land algemeen gebruif lijk zijn. Het vullen „vreemde" flessen over j grenzen is langzamerhal zo moeilijk geworden datl ANWB heeft gemeend waarschuwing te moeten J ven. Nationale voorschrift^ maken het voor de gasv richtingen riskant om re flessen dan die welke I eigen land in omloop zijn.r behandeling te nemen. Dit is eigenlijk de Achillespt van het moderne caravan-t risme geworden, meent ANWB. Voor een verblijf drie of vier weken komt i meestal wel uit met de eigj gasflessen. Liefst twee, met een inhoud van 5 a 6 L gas. Voor langer verblijf I men ter plaatse een buiti landse fles moeten kopen, J gemakkelijk te ruilen of I vullen is. Het verdient echfi wel aanbeveling om in de f cessoire-handel een set vj loopnippels te kopen, omdat] gasdrukregelaar vaak niet p op vreemde flessen met afv kende schroefdraad. HONGERSTAKING BEPROEFD IERS STRIJDMIDDEL LONDEN De zeven Noordierse hongerstakers, allen leden van de voorlopi ge IRA, opgesloten in de Maze-gevangenis nabij Bel fast, liggen sinds gistermor gen in de ziekenafdeling van hun gevangenis, waar het medische personeel hen kan observeren. In hun cel wei gerden zij te praten met de dokters. Een verplaatsing betekent dus nog niet, dat ze elk ogenblik kunnen ster ven. Hoewel de zeven hongersta kers al zeven dagen niets meer gegeten hebben en ze voortdurend meer van hun gewicht verliezen, is hun li chamelijke toestand nog re- Suriname staat geen juridische bijstand uit Nederland toe PARAMARIBO Een ver- zoek van de in Nederland woonachtige advocaat mr. Spong om de verdachten var de mislukte linkse coup in Su riname bij te mogen staan is door de Surinaamse minister van binnenlandse zaken. Haakmat, afgewezen. De re den voor de weigering is. dat mr. Spong in Nederland en niet in Suriname als advocaat staat ingeschreven. Hij mag overigens wel door de Suri naamse advocaten worden ge consulteerd. ALPHEN AAN DEN RIJN Bij een ongeluk gister morgen om 8.15 uur op de Hoorn heeft een 45-jarige man uit Alphen een been breuk opgelopen en een 16- jarige meisje uit Hazerswou- de een hersenschudding. De man liep op het fietspad. Vermoedelijk door het slechte weer zag het meisje de man niet en schepte hem met haar bromfiets. latief goed. Mensen die een dergelijke aktie beginnen, verkeren meestal pas na on geveer 50 dagen in levensge vaar. Veel hangt af van hun gewicht en persoonlijk uit houdingsvermogen. De zeven vastende IRA-leden in de Maze, die weigeren te eten om van de Britten een politiek statuut af te dwingen, waren zeven dagen geleden al erg vermagerd tengevolge van hun deelneming aan de zoge heten „vuile protestaktie" in de gevangenis. Ze hebben een paar jaar naakt in hun cellen gezeten, waar ze het grootste deel van hun maaltijden, plus hun eigen uitwerpselen, aan de wanden veegden. Omdat de voorlopige IRA het zo gepland heeft, mag men verwachten dat de grote crisis situatie - voor de hongersta kers, hun familie en de autori teiten - kort voor Kerstmis zal beginnen. De Ieren in het al gemeen en de voorlopige IRA in het bijzonder zullen niet aarzelen zich alle voordelen, die voortvloeien uit de „mar teldood" van de zeven volledig ten nutte te maken. Hongerstakingen voor politie ke en andere doeleinden zijn een zeer oud Iers gebruik. Ge schiedkundigen vertellen, dat de Ieren van het Normandi- sche tijdperk hongerstakingen plachten te beginnen op de drempel van degenen, die hen onrecht aangedaan hebben. Het was een goed middel om vrij snel gelijk te krijgen. De moderne traditie van Iers- republikeinse hongerstakingen werd in 1920 gelanceerd door Terence McSweeney, de le gendarische burgemeester van Cork, de tweede grootste stad van Eire. McSweeney was lid van de IRA. Hij stierf in okto ber 1920 na een hongerstaking van 74 dagen in de gevangenis van de Londense gemeente Brixton. McSweeney protesteerde met zijn aktie tegen mensontwaar- dige toestanden in de gevange nis en tegen de manier, waar op de Britten hen behandel den. Na de burgemeester van Cork zijn deze eeuw nog elf andere Ierse republikeinen vrijwillig de hongerdood ge storven. De eersten die McSweeney's voorbeeld volgden waren ze ven IRA-leden, die in 1940 op gesloten zaten in de Mount Joy-gevangenis van Dublin. Net zoals de huidige gevange nen van de Maze in Belfast eisten zij een politiek statuut. Twee veroordeelden, Tony D'Arcy en Jack McNeela, stierven nadat ze resp. 51 en 54 dagen gevast hadden. Ih een pas verschenen boek over het illegale Iers-republi keinse leger laat de auteur, Tim Pat Coogan, een overle vende van die hongerstaking vertellen hoe het er toen aan toeging. Deze man, Michael Traynor, herinnert zich nog dat de hongerstakers iedere avond om beurten aan elkaar het beste eetmaal van hun le ven beschreven. Republikeinse hongerstakers laten zich leiden door een uit spraak van Terence McSwee ney, die - toen hij als burge meester ingehuldigd werd in Cork - gezegd heeft: „Onze strijd is er geen van rivaliteit of wraakzucht. Het zijn niet degenen die het hardst kun nen toeslaan, maar wel dege nen die het meeste kunnen doorstaan, die zullen overwin nen". In 1946 stierf weer een andere Ierse hongerstaker, Sean McCarghey. die 31 dagen lang niets gegeten of gedrongen had. Hij had vierenhalf jaar deelgenomen aan een naakte protestaktie die sterk leek op die van vandaag in de Maze. De dood van McCarghey heeft veel bijgedragen tot de na-oor- logse heropstanding van de IRA. Een hongerstaking, die ook veel deining veroorzaakt heeft, was die van de gezusters Price, Delores en Marion, en hun bondgenoten Hugh Fee- ney en Gerard Kelly. Deze vier waren in Engeland ver oordeeld tot langdurige gevan genisstraffen voor hun aan deel in de Londense bomaan slagen van begin 1973. Zij eis ten het recht op om hun straf fen te mogen uitzitten in Noord-Ierland, waar hun ver wanten hen gemakkelijker zouden kunnen bezoeken. Het stakende viertal werd ge regeld gedwongen voedsel tot zich te nemen. Daardoor duur den hun hongerstaking meer dan 200 dagen. Zij kregen hun zin, maar de toenmalige minis ter van Binnenlandse Zaken en Justitie, de socialist Roy Jenkins, die tot in januari 1981 voorzitter is van de Europese Commissie, besloot dat hon gerstakers voortaan niet meer onder dwang zouden moeten eten. In de toekomst zou men ze laten sterven. Deze nieuwe Britse politiek had al in 1974 een eerse hon gerdood tot gevolg. Dat jaar stierf in een Engelse gevange nis het IRA-lid Michael Gaug- hen, die 64 dagen gevast had. De volgende Noordierse hon gerstaker was Frank Stagg. Hij stierf na 62 dagen vasten in de gevangenis van Wakefield. Beide veroordeelden wilden hun straf uitzitten in Ulster, maar de Britse regering gaf niet toe. Hel Ook nu toont zij zich niet be reid de stakers in de Maze een politiek statuut te schenken. In die gevangenis heeft zich in 1972 een massale hongersta king van 38 dagen voorgedaan zonder sterfgevallen. Van de toenmalige conservatieve Brit se minister van Binnenlandse Zaken en Justitie, William Whitelaw, hebben de IRA-ge- vangenen toen speciale voor rechten gekregen, die echter ingetrokken werden toen Lon den korte tijd later besloot de woelige Noordierse provincie voortaan rechtstreeks te bestu ren. In 1972 was de Maze nog een soort concentratiekamp, waar in de gevangenen betrekkelijk veel bewegingsvrijheid geno ten. Vandaag de dag zitten ze opgesloten in vier moderne Jolokken met cellen voor twee personen. De zeven hongersta kers kregen daar geregeld hun gewone maaltijden voorgezet. Ze lieten het eten altijd onaan geroerd. Zo werd het later weer weggehaald door de ci piers. Paddy Monaghan, die in 1972 deelgenomen heeft aan de gro te hongerstaking, zegt dat de eerste drie dagen „een absolu te hel" zijn. .„Dan voel je door lopend een knagendfe honger", vertelt hij. „Gedurende onge veer een week doet het af en toe pijn. In de tweede week begin je echter immuum te worden van de honger". „Na de tweede week kun je je nog alleen met grote moeite bewegen. En het wordt erg koud: je lichaam is niet meer in staat zijn eigen warmte te conserveren. Hoe langer het duurt, hoe meer je „opbrandt". ROGER SIMONS Kerstactie" van IRA in Engelan verwacht (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Naar aanlei ding van twee bomaansla gen, gisteravond in het wes telijke deel van de Britse hoofdstad, heeft Scotland Yard de bevolking gewaar schuwd voor een kerstoffen sief van de Ira. Volgens de politie zal men vooral moe- In de nieuwe terreuractie vermoedelijk rekening geho i den worden met het ve.rli van de hongerstaking van ven Ira-leden in de Maze-4 v vangenis van Belfast, die al dagen aan de gang is. hongerstaking-tot-de-dood werd zodanig gepland, dat eerste sterfgevallen zich v kerstmis kunnen voordoen. Up-to-date wollen jack van grof geweven AaBescheerwol. Warm gevoerd met een leuke ruit. In camei en roestbruin. Mt 46-56 Van 159.- voor Alleen deze week

Leidse Courant | 1980 | | pagina 12