Ook groente past zich aan modebeeld aan Nu ook uiterste verkoopdatum voor bloemen Besparingen mogen niet ten koste gaan van kwaliteit Ü^i-AND EN TUINBOUW NA KLEDING, AUTO'S EN BRILLEN Bezoek LICHTE PRIJSDALING BIJ SLA BIJ DE CCWS ONVERWACHT GROTE AANVOEREN VOORVERKOPEN ZO DOOD ALS 'N PIER LEIDSE COURANT MAANDAG 1 DECEMBER 1980 PAGINA 9 HONSELERSDIJK Kle ding, auto's, brillen en derge lijke worden regelmatig aan gepast aan het huidige mode beeld. De laatste vijf jaar blijft dat niet tot deze pro- dukten beperkt, maar doet zich dat ook voor in de groenteteelt. Niet alleen wat kleur, maar ook wat vorm en formaat van de groenten krijgen steeds meer aandacht bij kweker en consument. Ook het Westland, waar het exportpercèntage van diverse groenten zo'n 80 procent van de produktie bedraagt, past zich hierbij aan. Vaak via ja renlange teeltexperimenten proberen de zaadselectiebe- drijven en het Proefstation Naaldwijk produkten te creëren, waarnaar vraag/ be staat bij het grote publiek. Per land en per bevolking blijkt de vraag naar kleur en vorm enorm te verschillen. Een van de zaadselectiebe- drijven in het Westland, dat zich met de teeltexperimen ten bezighoudt is de firma Bruinsma in Honselersdijk. Via diverse teelttechniekcn wordt er dagelijks gewerkt aan de produktie van het meest ideale groente- of bloe- menzaad. Directeur van het bedrijf, de heer L. v.d. Kruk. vertelt hierover: „ln de onge cultiveerde natuur komen al kleurvariaties voor bij de di verse groenten. Door selec ties toe te passen zijn wij erin geslaagd om volledig contro leerbaar diverse groentesoor ten te creëren. Kwekers in het Westland kunnen, indien hier behoefte aan bestaat, bij ons zaad bestellen voor gele, oranje, paarse of zelfs ge streepte tomaten. Vooral de laatste jaren bestaat er in de horeca voor de garnering van de diverse schotels een grote vraag naar ondermeer „gele tomaten". Superieur Dat kleuren psychologisch werken op de mens is een be kend gegeven. Ondanks dat de gele tomaat qua smaak praktisch niet verschilt van de conventionele rood ge kleurd tomaat, blijft deze laatste toch duidelijk supe rieur. Het is maar wat men gewend is. In Japan bijvoor beeld worden weer uitslui tend de rose tomaten gege ten. Of de „afwijkend" gekleurde tomaten een even grote vlucht gaan nemen als de reeds ingeburgerde groene, gele en rode paprika's weet men bij Bruinsma nog niet te vertellen. Salesmanager Noordermeer gelooft dat men het in de toekomst meer in de formaten gaat zoeken dan in het'telen van bijvoorbeeld paarse spruitjes, die al voor de tweede wereldoorlog be stonden. De heer v.d. Kruk: „Zoals wij het nu kunnen bekijken zal er bijvoorbeeld meer vraag komen naar de zogenaamde ijsbergsla, een enigszins kool achtige, knapperige slasoort. Deze biedt vele voordelen voor de consument. Zo kan de sla langer van tevoren be reid worden en blijft langer fris en vitaminerijk dan de huidige kropsla die snel fut loos raakt". Een belangrijk gegeven voor de huisvrouw en de horeca, vindt de heer v.d. Kruk. Andere bestsellers zijn, of worden naar verwacht, de vleestomaat die de laatste ja ren opgang maakt en korte komkommertjes als zusje van de lange Westlandse kom kommers die voor kleine ge zinnen eigenlijk te groot zijn. Behalve op kleur en formaat, wordt er ook gelet op het mi- lieuvriendelijk(er) zijn van de groentesoorten. Zo is in ontwikkeling de zogenaamde Tornadosla, een slasoort die door zijn enigszins opstaande bladeren, de grond niet raakt en die niet of nauwelijks be spoten behoeft te worden te gen bijvoorbeeld schimmel vorming. Energiebesparend Een ander produkt waar men bij Bruinsma volop mee bezig is, is de zogenaamde ener giearme tomaat, die in plaats van bij de normaal benodigde 15 graden al bij 8 graden groeien. „Rekent u zelf maar uit wat dat zal gaan bespa ren", vertelt v.d. Kruk. „het kan nog wel even duren, maar volgens onze mening zijn er mogelijkheden ge noeg. De door ons genoemde mogelijkheden zijn werk van jaren geweest en zo zal het ook bij de toekomstige pro dukten gaan". Dat er talloze variaties bin nen de groentesoorten be staan is zeker. Wat dat be treft zal men bij het West landse zaadselektiebedrijf nooit uitgestudeerd raken en de konsument regelmatig nieuwe produkten voorscho telen. WOERDEN Na de melk, de yoghurt en de vla heb ben nu ook de bloemen- en planten een uiterste ver koopdatum gekregen. Ten- miste bij Albert Hcijn, waar men kort geleden met die nieuwe aanpak in de supermarkten is begonnen. Deze datum, de U.V.D. ge noemd, wordt aangeduid met een code en is een ge heel nieuw element in deze produktensector. Ook is men bij Albert Heijn begonnen met de toepassing van een spciaal ontwikkeld snijbloemen - en planten- meubel. Dat is vrijdag be kendgemaakt tijdens de inge bruikneming van een grote nieuwe bloemen- en planten- centrale in Woerden. Verhui zing van Hoofddorp naar éen groter pand was noodzake lijk, omdat Albert Heijn van plan is de handel in deze sierteeltprodukten drastisch uit te breiden. In de nieuwe behuizing aan de Blekerijbaan 2 te Woerden zesmaal zo groot (2400 vierkenate meter) als de oude bloemencentrale in Hoofd dorp zijn zestien perso neelsleden werkzaam. De bloemen- en plantencentrale dient als tussenstation voor alle leveranciers van bloe men en planten (de veilingen en de kwekers) en de filialen van Albert Heijn bv, die een „bloemen- en plantenwinkel- tje" hebben. Na een aanloopperiode ge beurt van daaruit de bevoor rading aanvankelijk nog slechts aan de vijfenveertig filialen, die daar nu voor in aanmerking komen. Nadat het bedrijfspand in Woerden pas goed in gebruik is geno men, begint de uitbouw naar een totaal van 200 filialen. Verwacht wordt dat van deze maand af per week in vijf AH-filialen een bloemen- en plantenwinkeltje in gebruik wordt genomen. Zomer of winter, de bloem- veiling te Honselersdijk levert altijd een fleurig beeld op en trekt vele belangstellenden. Dat was dezer dagen weer het geval toen vijftien secre taressen van onze Staatsse cretarissen op uitnodiging van de Werkgroep van het C.D.A. de C.C.W.S. bezoch ten. In de bestuurskamer werden de gasten ontvangen en daarna volgde een rond leiding door het gebouw, waar een pracht aan kleur en fleur werd bewonderd. Verto ning van een diaserie maakte het beeld compleet. Een zeer gewaardeerde geste was tij dens bezoek aan het produk- tiebedrijf Preesman, dat één van de secretaressen haar naam Evita aan een nieuw soort gerbera verbond. Het betrof een witte gerbera met zwart hart en onder het num mer 14 in de handel ge bracht. Temidden van fraaie kerststerren werd door de gasten de lunch gebruikt. De secretaressen gaven de sug gestie dat ook eens hun zoek uit te nodigen, waarbij foto de secretaressen van de chefs, de staatssecretarissen ook de Westlandse gastvrou- Staatsecretarissen tijdens een bezoek aan het Westland wen weer de ontvangst zou- een rondleiding door de en de C.C.W.S. voor een be- den kunnen regelen. Op de C.C.W.S. DEN HAAG Wie geen onbekende is in het Ne derlandse bloemen-Jeru- zalem kan niet alleen in toenemende mate, maar ook in steeds duidelijker bewoordingen kennis ne men van waarschuwin gen en adviezen over de wegen die nu en vooral in de toekomst moeten worden bewandeld om niet in een bloemendool- hof terecht te komen, waarin zelfs de kweker geen uitweg meer weet. Waarschuwingen die be trekking hebben op de kwaliteit en hoeveelhe den van het produkt, be strijding van kosten, vooral ook inzake .ener giegebruik. toenemende concurrentie en op wel ke manier de positie te handhaven en uit te brei den. In het jongste Contactor gaan van de CCWS herin nert voorzitter M. J. Vare kamp aan de jongste korte, maar wel felle winterse dagen die onverwacht ook de bloemenkwekers reeds vroegtijdig met zorg ver vulden voor de stijgende energiekosten. Men bezint zich op besparing van kos ten, maar dat geeft de kans op vermindering van kwaliteit van het produkt en dat is weer een ander gevaar, zo constateert Va rekamp. „De Nederlandse sierteelt is voor driekwart afhan kelijk van de export en deze is gebaseerd op con stante levering van een goed kwaliteitsprodukt. Daarmee zijn zowel de Ne derlandse producenten en handelaren als die in het buitenland gebaat. Het is dan ook hinderlijk te moe ten bemerken dat buiten landse collega's nog steeds een enkelvoudig kostene lement uit het totale pak ket lichten en daar hun misnoegen over uiten," al dus de CCWS-voorziter. Ook voor de Nederlandse teler stijgen de energieprij zen sterk en gelet op de jongste internationale ont wikkelingen gaat dat nog door. Een te forse prijsstij ging zou waarschijnlijk echter een te grote pro- duktieverschuiving te weeg brengen in de Ne derlandse tuinbouw, het geen ook direct een weers lag zou hebben voor de EEG-collega's. Het moet dan ook als hun belang worden gezien dat in Ne derland de aanpassing wat geregeld verloopt. Een gla- sareaalproduktie van plm. 8000 ha zou desastreuze gevolgen kunnen hebben voor de hele EEG-tuin- bouw." En de heer Varke- kamp besluit diens be schouwing met de zin: „Ook internationaal zal meer gezocht moeten wor den naar hetgeen bindt dan naar hetgeen scheidt." Duidelijke taal dus uit het Westland! Maar ir. Duffhues van de directie Akkerbouw en Tuinbouw betoogt in het maandblad "Bedrijfsont-' wikkeling" onder meen dat in sommige streken van ons land stemmen weerklinken die opperen dat bepaalde belangen zwaarder wegen dan die van de glastuinbouw en deze dus maar moeten worden opgeofferd, een geluid dat overigens ook de Westlander niet onbe kend in de oren klinkt. Volgens Duffhues kan een dergelijk betoog op zich zelf wel juist zijn, maar juist vanwege de centrum functie zijn de met tuin bouw samenhangencTe be langen veel groter dan men bij eerste aanschou wen van een kassencom plex wel zou denken. Het prijsgeven van een niet- onbelangrijk deel van het kassenbestand kan de cen trumfunctie aantasten, met welke beperking bij planologische mogelijkhe den voor vestiging reke ning moet worden gehou den. De aanvoer van glassla is de afgelopen weken flink toegenomen. De prijs wist zich prima te handhaven, er was in de derde week van november zelfs sprake van oplopende prijzen. Opvallend was de hoge prijs die er in de derde week van no vember voor de lichte sla betaald werd. Dit werd mogelijk door de sterke Engelse vraag. In de afgelopen week werd er een prijsdruk merkbaar. De lichte sorteringen daalden flink in prijs. De prijs van de sor tering 11/14 kg daalde van 42 naar 25 cent per krop. Bij de zwaardere sorteringen daalde de prijs eveneens. De zwaarste,sor teringen hoefden echter het minst in te leveren, de prijs daalde van 69 cent naar 65 cent per krop. Uit de statistische mede delingen van het Produktschap voor Groenten en'Fruit blijkt dat de herfstteelt (periode 1-11 tot 15-11) goede prijzen op gebracht heeft. De gemiddelde prijs over deze periode lag op 54 cent tegen vorig seizoen 26 cent. Over het seizoen van 1-6 tot 15-11 ligt de gemiddelde prijs op 30 cent (vorig seizoen 21 cent). De concur rentie van Franse zijde bleef tot op heden van geringe betekenis. Het aanbod van Hollandse glassla zal verder toenemen, hetzelfde wordt er ook van de concurre rende landen verwacht. De prijs lijkt on der een groter wordende druk te komen, een beperkte prijsdaling ligt daarom in de lijn der verwachtingen. Sterke vraag naar tomaten Ondanks de pittige concurrentie van Spanje en Roemenië verloopt de afzet van tomaten zeer voorspoedig. De nog aange voerde tomaten worden tegen aantrekke lijke prijzen verkocht. Voor de sortering A-I-export liep de gemiddelde prijs zelfs op naar 2,50 per kilo. Vorig jaar werd er in dezelfde verslagweek 1,39 per kilo betaald. De gemiddelde prijs voor de herfstteelt (1-10 tot 15-11) ligt thans op f 1,49 per kilo. Vorig seizoen lag de ge middelde prijs op 1,08. Over het hele to- matenseizoen, gerekend van 1 januari tot 15 november, werd er gemiddeld 1,88 Sla snijden. per Kilo betaald. Vorig seizoen lag de prijs over dezelfde periode op 1,44. Bij de vleestomaten gaat het er al een paar we ken moeizaam aan toe. De grote aanvoe ren ondervinden toch wel wat moeilijkhe den bij de afzet. In de afgelopen week trok de prijs echter weer wet aan. De sor tering BBB liep in prijs op van 1,97 naar f 2,45 per kilo. Met een kleiner wordend aanbod en een toenemende concurrentie in het vooruitzicht lijkt de prijs gelijk te blijven of iets te dalen. Griekse concurrentie De komkommer-aanvoer in de maand no vember viel dit seizoen groter uit als vorig jaar. Toch liep de prijs tot 21 november op. In de afgelopen week kwam hier ver andering in. De prijzen daalden, bij de lichtere sorteringen was het prijsverval het grootst. Dit prijsverval wordt vooral veroorzaakt door een toenemende Griekse concurrentie. Zo daalde de sortering 41/51 van 95 naar 88 cent. Vorig jaar werd er voor deze sortering in dezelfde week f 1,37 betaald, maar toen werd er nog maar slechts 266 ton aangevoerd. Door het mooie weer in de maand oktober hebben de gewassen een duidelijk langere adem. Toch wordt er op de meeste bedrijven ge ruimd omdat het aantal stuks dat men snijdt te gering wordt in verhouding tot de stookkosten. Ook zal men op tijd voor bereidingen moeten treffen voor het van start gaan van de nieuwe teelten. In ver gelijking met vorig seizoen zijn de resulta ten in de afgelopen herfst (1-9 tot 1-15) gunstig. De gemiddelde prijs lag op 54 cent per stuk, vorig jaar 52 cent. Over het hele ^eizoen, de periode van 1 januari tot 15 november, zijn de resultaten zeer be vredigend, er werd gemiddeld 62 cent per stuk betaald tegen vorig jaar 49 cent. Paprika-prijs sukkelende In de afgelopen week waren de paprika- prijzen over de hele linie niet bepaald in drukwekkend. Het totale aanbod is voor de tijd van het jaar royaal te noemen. De afzet ondervindt hier dan ook moeilijkhe den van. Voor de groene paprika's werd er de afgelopen week gemiddeld 2.86 per kilo betaald (vorig jaar 5,05). De rode paprika's brachten de afgelopen week f 3,14 per kilo op (vorig jaar 3,89). De resultaten van de herfstteelt vallen te gen, want in de periode van 1 oktober tot 15 november werd er voor de groene pa prika's gemiddeld 1,66 betaald (vorig jaar f 2;23). Bij de rode paprika's zijn de resultaten nog slechter, deze brachten ge middeld 2,80 per kilo op (vorig jaar 4,01). Óver het hele seizoen bekeken vallen de resultaten wel mee. Over de pe riode van 1 maart tot 15 november werd er voor groen 2,80 betaald (vorig jaar f 2,40). Voor rood ligt de prijs op 3,59 (vorig jaar 3,14). Drie miljoen bos of stuks méér dan vo rig jaar in dezelfde week, gaven tevens twee miljoen gulden hoger omzet. Dat klinkt dus niet zo slecht en dat is het ook niet. IVÏet een aantal uitzonderin gen, lagen de gemiddelde prijzen hoger dan vorig jaar en gaven ook sommige topprijzen een gunstiger beeld. De totale aanvoer was groter dan werd verwacht en dat stelde de bedrijfsleiding op sommige dagen voor problemen om het allemaal tijdig te kunnen verwerken, het geen overigens best lukte. Vooral de an jers schoten in aantal fors omhoog en er waren ook een miljoen mèèr irissen en kleine rozen. Totale aanvoer bedroeg af gelopen week 28.920.047 bos of stuks met opbrengst van f 16.537.921,22 tegenover vorig jaar 25.795.720 bos of stuks en op brengst van 13.642.545,99. De tegen de vijf miljoen jaarrond troschrysanten wis ten in prijs zich wel te handhaven, gemid delde prijs een cent hoger dan verleden jaar, maar er is nog geen reden om te jui chen. Met de ruim twee miljoen irissen zat het wel goed fout bij een gemiddelde prijs van 15 cent, tegenover 35 cent vorig jaar. Wel lag de topprijs van 54 cent 5 cent ho ger. De troschrysanten normaalcultuur kwamen boven het miljoen bos, maar dat kwam de prijs beslist niet ten goede. Als geheel een goed gevuld veilinggebouw en ruime sortering. Al was het dan niet in die mate als in bollenstreek, ook aan de CCWS kondigde het seizoen van de bol- bloemen zich aan. De milde weersomstan digheden brachten de kwekers er toe het met de energie zo zuinig mogelijk aan te doen en als het even kon de kraan wat dicht te draaien. Met de gerbera blijft het een opvallende situatie. Met bijna ander half miljoen ongeveer een derdemeer dan vorig jaar om deze tijd, maar desondanks een prijs die als geheel wat gunstiger lag. Een hoogste notering van 1,65 stak ook gunstig af tegen de 1,45 van vorig jaar. Het snijgroen doet het wat rustiger aan, ook wat de prijzen betreft. In het alge meen bleek de handel zich goed in te stel len op de gang van zaken, mogelijk ook omdat vanwege de weersomstandigheden de straathandel het niet zo slecht deed en dat is al gauw van invloed op de gang van zaken. Van de gemiddelde prijzen vermel den we met tussen haakjes die van vorig jaar: Amerikaanse anjers 41 (38), trosan- jers 36 (33), anthurium 1,47 (1,35), snij groen 20 (15), jaarrond troschrysanten 54 (53). idem geplozen 74 (69), normaal troschrysanten 1,62 (2,02), normaal geplo zen 55 (61), freesia 35 (28), gladiolen 8 (42), irissen 15 (35), leliekelken 64 (49), lelietak- ken 77 (55), grote cymbidium 78 (89), idem klein 25 (17), grote rozen 52 (54), idem klein 35 (38), sonia 46 (46), red garnette 24 (25), belinda 32 (40). Met de importbloe- men loopt het vlot, totale aanvoer 272.852 bos of stuks en totale omzet 164.628,05 tegen vorig jaar zelfde week 106.382 bos of stuks en omzet van 86.508,25. Het waren vooral de 156.785 importanjers tegenover 17.200 vorig jaar, die van betekenis waren met daarnaast de 555.840 trosanjers tegen over 428.390 vorig jaar. De importrozen bleven wat achter met wel iets beter prij zen van gemiddeld 26 cent. De importsta- tice bleef met 39.390 eveneens achter bij de 52.575 vorig jaar. In de potplantensec tor gaat het aan de CCWS ook wel goed. Een totaal aanbod van ruim een miljoen tegen ruim 770.000 zelfde week vorig jaar. Er kan voor de kerstdagen nog een flink aanbod worden verwacht met uitqraard de poinsettia voorop. Deze week komen leerlingen van de hogere tuinbouwschool uit Wageningen in het Westland vier da gen op bezoek en bezichtigen diverse be drijven, de CCWS, Denarkas en het mu seum en werken in de resterende tijd in diverse bedrijven, waarbij de'Westlandse gastvrouwen voor ontvangst zorgen. De Westlandse bloemen studieklubs maken woensdag 3 dec. een excursie naar de Weefselkweek, voor potplanten. De bloembollenhandel is, voor zo ver het verkopen van tulpen en narcissen betreft, zo dood als de bekende pier. Het gaat hier om de zgn. voorverkopen van bollen die in de zomer van 1981 geleverd moeten worden. De H.H. Commissionairs die re gelmatig de bloembollenbeurs in Hillegom plegen te frequenteren zijn de laatste we ken dan ook bepaald niet telkens met een tas vol koopbriefjes op hun basis terugge keerd. Niet ongewoon Nu is dat in deze tijd van het jaar niet on gewoon. Van half november tot half de cember willen de kwekers en de handela ren wel eens freewheelen. Aller oog is nu gericht op de financiële resultaten die de broeiers in binnen- en buitenland met hun eerste trekken vijf-graden-tulpen zul len behalen. De aanvoer daarvan moet omstreeks half december forse vormen hebben aangenomen. Want de kassen moet men een week voor de Kerstdagen leeg hebben. Dan immers zijn de prijzen vaak op het hoogste niveau en kan men dus met succes een gooi naar Het Grote Geld doen. De vooruitzichten voor de zeer vroege broei zijn gunstig. Dat heeft o.m. het stadiumonderzoek uitgewezen. Nu is het geen wet van Meden en Perzen dat er dan niets mis kan gaan. Want dat is wel degelijk het geval. De theorie klopt niet altijd tot en met de laatste regel met de werkelijkheid. Profeten Heel weinig handel vandaag dus in bollen die in juli 1981 geleverd moeten worden. Maar inmiddels is het feest der gissingen in volle hevigheid aan de gang. De profe ten zijn opgestaan en ze verkondigen met veel nadruk dat er dit najaar opnieuw meer bollen de grond zijn ingegaan dan vorig jaar het geval was. Deze informatie zou tot stand zijn gekomen aan de hand van de gegevens die kwekers elkaar heb ben toegespeeld. En de kwekerij heeft het sommetje weer gemaakt met behulp van de cijfers die de aanvoeren van plantgoed op de veilingen te zien gaven. Ook hier geldt: het zijn profeten die brood eten. Binnenlandse broeiersmarkt is geen bodemloos vat. Men zal tot half februari moeten wachten om te kunnen vaststellen of de voorspel lingen juist zijn of niet. Eerst dan wordt de statistiek van de beplante oppervlakten a^n de openbaarheid prijs gegeven. Strop Als het inderdaad waar mocht zijn, dat de tulpentelers het areaal opnieuw hebben uitgebreid, dan is er een beste kans dat de producenten de kop willens en wetens in de strop steken. Er waren dit jaar bij een gemiddeld goede oogst al bollen te veel. Dat bleek half augustus toen de druk op de prijzen te groot werd en alles met een klap in elkaar tuimelde. Men kwam pas tot een wat betere prijsvorming nadat de handelaren na-offertjes tegen veel lagere prijzen in zee hadden gestuurd. Dat men met het areaal tegen het plafond zit, kan men rustig aannemen. Men zat dit jaar al met een tujpenareaal dat heel dicht tegen de 6000 hectare lag. Die oppervlakte regi streerde men ook in de jaren 1973 en 1974 en toen was dat areaal aanleiding voor een complete catastrofe. Miljoenen bollen konden geen kopers vinden en kwamen in het surplus terecht. Dat kan opnieuw gebeuren, alleen is er een groot verschil. Toen had men voor de tulpen nog een mi nimum- of zo men wil een innameprijs. De bollen die doordraaien, werden ver goed uit het surplusfonds. De -cweker kreeg toen dus een deel van zijn kosten in ieder geval terug. Die innameprijs bestaat vandaag alleen in theorie, omdat men hem op nul heeft gesteld. Dat impliceert dat de tulpenbollen dus voor alle prijzen van de hand kunnen gaan. Teken aan de wand Dit jaar zijn in de tweede helft van augus tus al tulpen verkocht voor prijzen die men tot dan toe voor volslagen onmoge lijk had gehouden. Dat had een teken aan de wand moeten zijn. Een teken dat men eerder aan krimpen dan aan uitbreiden van het areaal moet denken. De bloem bollenexport kan onder de huidige om standigheden in het gunstigste geval slechts langzaam toenemen. En de bin nenlandse broeiersmarkt kan men ook niet beschouwen als een vat-zonder-bo- dem, waarin men onbeperkt bollen kan storten. De broeiers kunnen over het ge heel wel heel wat bollen hebben zeker als ze niet te veel kosten maar aan de andere kant zijn ze ook gebonden aan het areaal glas dat ze tot hun beschikking hebben. Je kunt in een kas nu eenmaal maar hoogstens zes trekken tulpen ver werken. Overschotten Wie tot voor kort nog met flinke over schotten bloembollen zaten, waren enkele grote particuliere pakkers, zoals dat heel Dat zijn de ondernemingen die recht streeks aan de liefhebbers leveren. In die groep spelen de grote postorderbedrijven natuurlijk een eerste viool. Er waren door enkele van die bedrijven tot eind oktober minder bollen verkocht dan men had be cijferd. Dat kan verband houden met het» goede najaarsweer. Het is een ijzeren wet dat de particulier niet denkt aan bollen kopen als in de tuinen de dahlia's nog vol op gloriëren en ook de éénjarige zomer bloemen nog kleur vertonen. Aan die kleur is door de fikse nachtvorsten \an begin november radicaal een eind ge maakt. Eerst daarna kreeg de detailhan del in bollen weer wat vraag. Maar o' dc restanten bij alle grote mailorderzaken n»j allertiaal geruimd zijn, mag men betwijfe len!

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9