sneeuwstormen >ver daklozen Russell-tribunaal spreekt scherpe veroordeling uit Europese leiders in Luxemburg bijeen IEUWE BEPROEVINGEN VOOR ZUID- ITALIë Uruguay zegt „neen" tegen grondwetswijziging -België woedend Iver af valzwendel it Nederland Junta van El Salvador ontkent betrokkenheid bij ontvoering en moord ^IITENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 1 DECEMBER 1980 PAGINA 7 soldaten, voorzien van maskers, dragen een lijkkist uit de puinhopen vandaan. Van onze correspondent Piet Tummers) jPELS Terwijl ruim een art van de 300.000 daklozen in Zuiditaliaanse aardbevingsge- d nog altijd in de open liicht fekkeert, joegen zaterdag en teren zware sneeuwbuien over bergland van Campania en de silicata. In Potenza ligt een ieuwdek van 15 centimeter, aar getroffen plaatsen als Pes- iagano, Calitri en Sant'Angelo Lombardi, dat voor drie art in puin ligt, zijn moeilijk eikbaar voor de hulpcolonnes, licopters, die afgelopen dagen [pgoederen brachten naar afge- :n dorpen en gehuchten, moe- in verband met het slechte fer aan de grond blijven op hun jes te Napels en Salerno. afgelopen weekeinde werden op- iw' aardschokken gevoeld. Het epicen- i bevond zich bij Eboli. Op sommige :sen stortten huizen, die nog gedeelte- overeind stonden, verder in. Dat ver- t de angst onder de daklozen om be schutting te zoeken in de restanten van de gebouwen. Ze trotseren liever regen-, ha gel- en sneeuwstormen in de open lucht dan dat ze zich bloot stellen aan het ge vaar van instortende huizen. Het onderdak van de overlevenden be staat vaak uit niet meer dan een op de zo mer berekende kampeertent, die ergens in de modder staat. Sanitaire voorzienin gen zijn gebrekkig of ontbreken helemaal. Anderen wonen in spoorwagens, autobus sen of onverwarmde caravans. In de buurt van Balvano moest een tentenkamp worden afgebroken en naar elders ver plaatst toen het terrein onder water liep. Tot gisterenavond zijn in het getroffen go- bied in toptaal 97 aardschokken geregi streerd. En hoewel de eerste en meest rampzalige schok zich een week geleden voordeed, worden er nog altijd levende slachtoffers onder het puin vandaan ge haald. In Lioni is een Franse hulpploeg aan het werk met fijngevoelige luisterap- paratuur. Ze kan hartkloppingen op enke le meters afstand onder het puin waarne men. Dankzij deze vernuftige apparatuur konden er zaterdag nog twee jongetjes worden gered. De tienjarige Carlo Campi- tello, die zachtjes „mama, mama" riep, kon worden uitgegraven na 137 uren be dolven te zijn geweest. Een arm en een been van het jongetje moesteïi in het zie kenhuis worden geamputeerd. Hij staat nu ook alleen op de wereld, want zijn ouders, broertjes en zusjes zijn omgekomen. Het tweede jongetje werd bevrijd nadat een berg van twaalf meter puin was wegge- graven. In Napels wordt de politie voor een bij zonder probleem geplaatst doordat daklo zen uit de stad en omgeving op eigen gele genheid onderdak hebben gezocht in 120 scholen. De politie moet hier ook optreden tegen plunderaars die huizen binnendrin gen van mensen, die uit angst de nacht doorbrengen in parken of in hun auto. Het aantal gearresteerden loop tegen de 50. Ook werd een vijftal venters opgepakt. Zij boden levensmiddelen of een tijdelijk onderdak aan tegen het drie- of- vierdub bele van de normale prijzen. In Baronissi bij Salerno werden drie aannemers gear resteerd omdat ze de hand hadden gelicht met de bouwvoorschriften bij de bouw van ^en flatgebouw. Dat gebouw is inge stort.' Onder het puin hebben 24 mensen de dood gevonden. Volgens officiële gegevens bedraagt het dodental thans meer dan 3.000. Er zijn 2.000 vermisten waarvan wordt aangeno men dat ook zij niet meer in leven zijn. Verder zijn er 8.000 gewonden. Ondanks ontkenningen van hogerhand wordt alge meen aangenomen, dat deze getallen aan de lage kant zijn. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De jury van het vierde in ternationale Russell Tribunaal in Rotter dam over de schending van de rechten van de Indianen in Amerika heeft zich gisteren gesteld achter de veertien aan haar voorge legde aanklachten betreffende schending van de rechten van de Indianen. De veertien klachten, die door de organiserende instan tie, de Werkgroep Indianen Project te Am sterdam, van te voren waren uitgekozen, werden de afgelopen weeek op het tribunaal uitvoerig onderzocht aan de hand van getui genverklaringen en rapporten van onder steuningsorganisaties. Zij variëren van ver nietiging van de eigelf cultuur, landroof tot regelrechte volkerenmoord. De jury van het tribunaal, samengesteld uit prominente strijders van de mensenrechten on der wie de Nederlandse filosoof Lolle Nauta, stelde dat de Indianen in de afgelopen vijf eeu wen aan de sterkste vervolging hebben blootge staan die de mensheid heeft gekend. Zij werden geconfronteerd met veroveringsoor logen, besmetting, slavernij, geweldadige inte gratie en de vernietiging van hun godsdienst en taal. Aan de culturele vernietiging en sociale vernie tiging kwam geen einde toen de meeste Noord en Zuidamerikaanse landen in de vorige of be gin deze eeuw de Indianen een vorm van onaf hankelijkheid £aven. Er kwamen, aldus de jury, nieuwe vormen van onderdukking in de plaats die verder bijdroegen tot de vernietiging van de oorspronkelijke Indianenstammen. Behalve het vaststellen van de juistheid van de klachten waarbij zij zich baseerde op nationale en internationale wetten, en speciale akkoor den die de Indianen met de nieuwe heersers sloten, deed de jury ook een aantal aanbevelin gen. Zij onderschreef daarin het recht van de India nen op de formulering van hun eigen culturele waarden' onafhankelijk van de doeleinden van de maatschappij waarin zij leven. Op de bijeenkomst in Rotterdam viel overigens hier en daar kritiek te beluisteren over het te geringe aandeel van de Indianen op het tribu naal. De meeste getuige-deskundigen waren antropologen of vertegenwoordigers van reli gieuze organisaties. Uit Noord-Amerika waren er ongeveer zeventig Indianen, uit Latijns Amerika dertig. De vertegenwoordigers van de Indianen kwa men gisteren voordat de jury met een officiële uitpraak- kwam. met ,een gezamenlijke eigen verklaring waarin in nog sterkere termen hun onderdrukking wordt gehekeld. Ook vragen zij om erkenning door de Verenigde Naties. De Amerikaanse staten werd opgeroepen een einde te maken aan de grove schending van de rechten van de mensenrechten. De jury deed ook een beroep op internationale organisaties zoals de Wereldbank, geen'geld te geven aan projecten die de Indianengemeenschappen aan tasten. Van godsdienstige organisaties wordt verlangd dat zij de spirituele waarden van de Indianen in acht nemen. De organisatoren van het Russell-tribunaal zul len de conclusies van de bijeenkomst voorleg gen ^an de VN-commissie voor de mensenrech ten. Deze is gevraagd een permanente commis sie in het leven te roepen die moet toezien op de naleving van de rechten van de Indianen. Ook was er sprake van de de jury haar conclu sies zal gaan voorleggen op de conferentie in Madrid over de naleving van de mensenrech ten, waaraan ook de VS en Canada deelnemen. Grote afwezigen op de bijeenkomst in Rotter dam waren de landen die van ernstige schen ding van de rechten van de Indianen beschul digd werden, zoals de Verenigde Staten, Cana da en Brazilië. Wel hadden sommige landen of ficieuze vertegenwoordigers gestuurd. Ook ver tegenwoordigers van religieuze organisaties wa ren aanwezig. Salesianen Pater Antonio Rasera, van 1974 tot januari 1980 provinciaal overste van de Salesianen in de Rio Negro in het Braziliaanse Amazone-gebied, ont kent categorisch de beschuldigingen die aan het adres van de Salesianen zijn geuit. Patert Rase ra ontkent ook dat de beschuldigingen van te voren waren voorgelegd aan Salesianen in het gebied, zoals in Rotterdam was beweerd. Pater Rasera noemt de kwestie van de India nen uiterst ingewikkeld. Hij vindt het irreëel om te proberen hen te handhaven in hun oor spronkelijke staat als een soort relieken van het verleden. De Salesianen, zo verklaart hij, gaan uit van het beginsel dat de Indianen met be houd van hun eigen cultuur moeten kunnen deelnemen aap het maatschappelijk leven van het land. Een confrontatie met de moderne be schaving is onvermijdelijk. Zij moeten daarop worden voorbereid. Het alternatief, namelijk het vermijden van die confrontatie, zou hun to tale ondergang betekenen. MONTEVIDEO Nadat 90 pet van de stemmen is geteld van het gisteren in Uru guay gehouden referendum blijkt, dat een meerderheid van de stemmers een „neen" heeft uitgesproken tegen een door de macht hebbers voorgestelde grondwetswijziging, die geen ander doel had dan het militaire re giem formeel te maken. Meer dan 54,5 pet van de kiezers heeft tegen de grondwetswijziging gestemd. De opkomst is zo groot geweest dat vërscheidene stembureaus langer open moesten blijven. De volksstemming was de eerste verkiezing se dert negen jaar in Uruguay, waar de traditione le partijen zijn opgeheven en honderden politi ci, behorend tot de oppositie, zijn verbannen. Volgens de militaire leiders maakt het niet veel uit of men „ja" dan wel „neen" stemt. Stemt men „ja" dan is het volk vóór de voorgestelde „hervorming"; stemt men „neen", dan kan dat uitgelegd worden als een teken van tevreden heid met het militaire regiem. In niet-officiéle kringen beschouwt men het „neen" juist als een teken van wantrouwen tegen en van onbeha gen over de militaire machthebbers. (Van onze correspondent Mare de Kon mek) USSEL De afvalzwendel, waarvan het Nederlandse rijf Uniser in Moerdijk wordt verdacht, heeft in België grote verontwaardiging geleid. Vermoed wordt dat de lerlandse „verwerkers" van chemisch industrie-afval uit Antwerpse verantwoordelijk zijn voor recent aan het t gekomen sluipstortingen in zowel Schoten als in cht en Oostmalle. Uniser zelf zegt, dat andere bedrijven haar naam misbruik hebben gemaakt. Nederlandse reputatie van milieuvriendelijkheid is in België eden tijd. Men herinnert zich bovendien nog de dubieuze ingen van Nederlands afval aan detBelgische oevers van de s in Limburg. Die kwamen afgelopen zomer in de belang ing, toen de overstroomde rivier het vuil over een brede >k van het Belgisch-Limburgse land uitspreidde. 3elgen menen sinds het jongste afvalschandaal ook een ver ing te hebben gevonden voor het mysterieuze afknappen betonnen lichtmasten langs de Belgische rijkswegen. Als ge- daarvan worden duizenden van die palen thans vervangen, een een schadepost van enkele miljoenen guldens betekent, .zuiver" aangemerkte gerecipieerde afvalstoffen van Uniser en immers opnieuw naar Belgie zijn gebracht en daar - voor geld - aan de cement- en betonverwerkende industrie gele- |eze verdenkingen worden thans door de Belgische justitie in enwerking met de Nederlandse onderzocht. SAN SALVADOR De regering van El Salvador heeft ont kend, dat er militairen betrokken zijn geweest bij de ontvoe ring van en de moord op zes linkse leiders vorige week. De rechtse paramilitaire groep, de Maximiliano Hernandez Briga de, heeft de verantwoordelijkheid van de moord opgeëist. Mgr. Arturo Riviera y Damas. aartsbisschop van San Salvador heeft gisteren in een predicatie zijn veroordeling uitgesproken over de moord van de zes mannen, nadat zij uit een vergadering ontvoerd waren. Ooggetuigen hebben gemeld dat het vergadergebouw, een middelbare schooi van de jezuïeten, was bestormd door militairen en politie in uniform en door nog zo'n twintig gewapende mannen in burger. m Woordvoerders van het Democratisch Revolutionaire Front hebben verklaard, dat de militair-burgerlijke junta oogluikend toestemming had gegeven voor de inval en dat zij nauwe banden onderhield met rechtse terreurbrigades. In de nacht van vrijdag op zaterdag is nog een bomaanslag gepleegd bij de kathedraal van San Salvador, waar de stoffelijke resten van het vermoorde zestal zijn opgebaard. Vijf mensen raakten gewond en de hoofdingang werd beschadigd. Een groep van met automatische wapens gewapende linkse guerrillastrijders ergens in El Sal vador, waar junta en revolutionairen elkaar dagelijks naar het leven staan. De guerrillastrijders hebben doen weten, dat zij gereed staan om de moord op zes linkse leiders door een rechtse terreurgroep te wreken. Zwitsers voor verplicht dragen van autogordels BERN De Zwitsers hebben zich bij volksstemming met een kleine meerderheid uitge sproken voor verplicht ge bruik van veiligheidsgordels in auto's. Op de 1,6 miljoen uitgebrachte stemmen wonnen de voorstanders het met 50.000 stemmen, In het Duitstalige deel van het land waren de meesten vóór wederinvoering van de draagplicht, in het Westen en in Tessin was men overwegend tegen. 60 JORRONDE VOOR EG-TOP IN MAART IN MAASTRICHT ,85 - Van onze correspondent Mare de Koninek) jUSSEL De regeringsleiders van de negen landen plus premier Rallis van bijna-lidstaat ekenland zijn vandaag en morgen in Luxem- g bijeen voor de driemaal "s jaars te houden Eu- ese Raad (top). Schokkende besluiten zijn niet len rerwachten, maar toch zal van tijd tot tijd ern- j is) weden overlegd. Plaats van handeling is temburg, omdat dit land thans het halfjaarlijks lerend voorzitterschap bekleedt van alle minis- kV bijeenkomsten in de EG. Vanaf 1 januari valt Nederland deze eer te beurt en de volgende Europese top wordt dan ook op 23 en 24 maart gehouden in Maastricht. Nu al staat vast dat de gebeurtenis in Maastricht van politiek groter gewicht zal worden dan de Europese top dezer dagen in Luxem burg. Want het huidige tij in de Europese en wereldpo litiek is bij uitstek ongeschikt voor besluiten en initia tieven. Pikant voor de buitenwereld wordt de vraag of de Europese leiders tot een besluit komen over de ver zoeken van financiële hulp die de Poolse regering aan diverse EG-landen heeft gedaan. Het arme Polen vraagt en krijgt al jarenlang Westeuropese kredieten, onontbeerlijk voor de financiering van vitale importen, maar een „gecoördineerd" EG-beleid in dezen zou op dit moment de Westerse steun aan het vrijheidstreven in Polen op delicate wijze kunnen onder strepen. Premier Van Agt zal in Luxemburg wellicht nog als roepende in de woestijn het vraagstuk van de eigen EG- organisatie aan de orde stellen. Nederland vindt verandering van de Europese spelregels dringend gebo den omwille van een slagvaardiger en democratischer besluitvorming. Het Europees Parlement zou grotere beslissingsmacht moeten krijgen. Bovendien is de tijd meer dan aangebroken om het Europees parlement éen vaste vergaderplaats te geven ter beëindiging van de geldverslindende pendel tussen Straatsburg, Luxem burg en Brussel. Maar weinig problemen zijn taaier dan personeels- en prestigekwesties. En beiden zijn hier royaal in geding. Omdat ook het Europees Parlement zelf een besluit binnen enkele maanden over een vaste huisvesting eist, lijkt de top van Luxemburg ook op dit punt een voorronde van de grote happening, komende lente in Maastricht. Yorkshire- Ripper zou stotteraar zijn LEEDS Het speciale team van de Britse politie dat is be last met de opsporing van de zogenaamde Yorkshire-Rip per, gelooft dat deze man, die ervan wordt verdacht dertien moorden te hebben bedreven, een stotteraar is en hiervoor in therapie is. Dit deelde het hoofd van het team, hoofdin specteur Jim Hobson, zaterdag mee op een persconferentie in de Noordengelse stad Leeds. Deskundigen kwamen volgens Hobson tot deze conclusie na bandjes met telefonische bood schappen van de verdachte te hebben onderzocht. Alle logo pedisten in de omgeving van Leeds worden nu ondervraagd om vast te stellen of de ver dachte zich onder hun klanten bevindt. Deze week nieuw Amerikaans antwoord in gijzelingszaak WASHINGTON De Ameri- kaanse regering zal, naar in Washington verluidt, vermoe delijk midden deze week be slissen over het antwoord, dat zij op de Iraanse wens ter ver duidelijking van haar positie in de gijzelaarskwestie zal ge ven. Zaterdag heeft president Jimmy Carter in Camp David met adviseurs besproken in hoeverre de V.S. op de Iraanse eisen kunnen ingaan. Aan het overleg werd ook deelgeno men door onder-minister van buitenlandse zaken, Warren Christopher. In Teheran heeft de voorzitter van het parle ment, de hodjatoleslam Hasje- mi Rafsanjani, gezegd dat Amerika moet ingaan op „onze rechten". Hij weigerde te bevestigen of te ontkennen of de islamitische studenten de gijzelaars aan de regering heb ben overgedragen. Canadees graanembargo Sovjet-Unie opgeheven OTTAWA Canada heeft officieel laten weten dat het graanembargo tegen de Sov jet-Unie wat Canada betreft voorbij is. Tien maanden ge leden besloot Canada in na volging van de Verenigde Staten grenzen te stellen aan de verkoop van tarwe aan de Sovjet-Unie, als „straf" voor de Russische inval in Afghanistan. De Canadese minister belast met graanzaken heeft tevens laten weten dat zijn land niet zal proberen de tekorten in de Sovjet-Unie ontstaan door het voortduren van het Ameri kaanse embargo te dekken met Canadees graan. De Cana dese stap komt voort uit de on vrede van de Canadese rege ring over de toeneming van de Australische export van graan naar de Sovjet-Unie en uit verontwaardiging over het vo rige maand gesloten graanak- koord tussen de Verenigde Staten en China. China was traditioneel een Canadees af zetgebied. RUSSISCHE TOP FUNCTIONARIS ^Moskou laat olievoor ziening ongemoeid'1 NEW YORK - De Sovjet-Unie heeft niet de bedoeling de Westerse olieaanvoer af te snijden, zo heeft een hoge Rus sische regeringsfunctionaris in het laatste nummer van het Amerikaanse weekblad Time verklaard. Integendeel, *zo meent Leonid Zamyatin, door Time als een woordvoerder van de Russi sche president Brezjnjev aan geduid, „Washington probeert vol ijver zijn daden gericht te gen Afhganistan te rechtvaar digen en verspreidt geruchten dat de Sovjet-Unie de aanvoer van de olie die het Westen zo hard nodig heeft". Politiemannen verdacht van blindmaking gevangenen NEW DELHI De eerste mi nister van de Indiaanse deel staat Bihar, Jagannath Mishra, heeft bekendgemaakt dat hij 15 politiefunctionarissen heeft geschorst. De mannen zijn er van baèchuldigd dat zij ten minste 31 verdachten met naalden en zwavelzuur blind hebben gemaakt. Mishra verklaarde dat een voorlopig onderzoek had uit gewezen dat sinds oktober in Bihar tenminste 31 gevange nen volledig werden blind ge maakt.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7