rfLeids Sinologisch Instituut bestaat 50 jaar Winterhappening '80 nau welijks bezoch t Th ea ter-ini tia tief in Leiden heeft internationale gevolgen DPRINS CLAUS AANWEZIG BIT VIERING JUBILEUM Jubile um con cert Jeugdorkest oogst stormach tig appla us Spaarpandbrief 1980/85 Voetgangerstunnel bij Leiderdorpse brug Pandbrief1980 per1982/88 LEIDSE COURANT MAANDAG 1 DECEMBER 1980 PAGINA 3' v-sejLEIDEN De tijd waarin de enkele student in het Chinees spcibij de hoogleraar thuis onder het genot van een kopje thee college kreeg, is in Leiden definitief voorbij. De enorm toe- jgenomen belangstelling voor het nieuwe „verwesterende" 19|China heeft er voor gezorgd dat er sinds vijf jaar jaarlijks 15 [jzo'n vijftig eerstejaars studenten voor de poorten van het >0 LdSinologisch Instituut aan de le Binnenvestgracht staan te inforitrappelen om zich te gaan bekwamen in de wijsheden van China. Een prima ontwikkeling, zo vindt men op het insti tuut, maar moet daarbij tegelijkertijd op de vervelende bij- Curgkomstigheid wijzen dat de maatschappij niet zit te springen i9.iom Sinologen. Dit is dan de schaduwzijde van het zilveren sporijubileum dat het Sinologisch Instituut viert. De komende eeifirwee we'cen wort^ het vijftigjarig bestaan herdacht. Vanaf morgen kunnen belang- Altaar stellenden een kleine tentoon- ..leugel van het Academiege- p°^bouw aan het Rapenburg. 22.prieven. oude boeken en docu- -23jmenten laten daar iets zien van de betrekkingen die de westerse landen met China in Qide geschiedenis zoal hebben Op 8 december is er ocurjeen officiële ontvangst in het Groot Auditorium van het Academiegebouw waar ook Prins Claus aanwezig zal zijn. °qu<De prins heeft sinds zijn be- £er£zoek aan China, drie jaar gele- lerln^en, blijvende belangstelling 'ierrlgetoond voor dit zich zo snel" iaUoJontwikkelende land. In de rest 19.0 van de week wordt een (niet ^"'openbaar) symposium gehou- u e,den waar vele profs, die de af- joirtfgelopen vijftig jaar door het aiekl Instituut zijn „afgeleverd", 'hl- hun zegje doen over gespecia- ■Jliseerde Chinese onderwerpen. (Onder hen is een in Oxford docerende hoogleraar en de ambassadeur in Rome. Over de geschiedenis van het gouden instituut vertelt de hoogleraar-directeur prof. dr. E. Zürcher van de vakgroep „Talen en Culturen van Chi na", die in het gebouw zetelt. De hoogleraar zelf huist in een gerieflijke kamer waarin een enorm Chinees altaar domi neert. „Een geschenk van een Nederlandse bankdirecteur in China ter gelegenheid van de oprichting van het Sinologisch Instituut in 1930", vertelt de Leidse hoogleraar met enige trots. „Helaas ziet het er naar uit, dat ik er bij de verhuizing naar het nieuwe universiteits complex aan de Witte Singel afstand van zal moeten doen. De plafonds zijn daar te laag. Aan de andere kant is de ver huizing wel een noodzaak. Er is in die halve eeuw zoveel materiaal verzameld en de aantallen studenten, onderwij zend en niet-onderwijzend personeel zijn zo toegenomen, Directeur-hoogleraar Zürcher in zijn werkkamer, com pleet met origineel Zuidchinees altaar. Weinig brood voor toestromende studenten Chinees dat we bijna letterlijk uit dit gebouw barsten. Het Instituut is geen eenmansbedrijfje meer zoals in de tijd van professor Duyvendak, die de oprichter Van Agt De twee paradepaardjes van het Instituut zijn de biblio theek (een westerse en een Chinese) en het Documentatie centrum voor het huidige Chi na. Dit laatste is in 1969 opge richt en voorziet heel in China geïnteresseerd Nederland van informatie, van scriptieschrij vers tot delegaties die een be zoek aan dit verre oord moe ten voorbereiden zoals bijvoor beeld de „China-missie-Van Agt" nog niet zo lang geleden. Maar het onderwijs staat op de eerste plaats in het Instituut. De studenten krijgen in het eerste jaar een programma voorgeschoteld dat voorname lijk is gericht op het ondèr de knie krijgen van de taal. Dat betekent wekelijks acht uur theorie om van de streepjes begrijpelijke karakters te ma ken en vier uur met de kopte lefoon op in het talenlaborato rium om bij die karakters ook de juiste geluiden te produce ren. Daarnaast moeten de stu denten ook de geschiedenis, de cultuur en de politiek van China kennen, dit in tegen stelling tot de overige talenstu denten die zich uitsluitend met taal en literatuur bezighouden. Op het ogenblik moet men als tweede taal ook het moderne Japans leren. Professor Zür cher: „Als de twee-fasenstruc- tuur wordt ingevoerd in sep tember moet dit onderdeel vervallen. Dat betekent een enorme verschraling van het vak, want voor kennis van China kun je niet om de Ja panse literatuur daarover heen. Ik ben bang dat de voor gestelde studieduurverkorting tot vier jaar niet meer dan een basis kan zijn. Het is nu al zo dat de eigenlijke studie van een Sinoloog pas na het docto raal begint", aldus de Leidse hoogleraar. Bourgi eois Positief daarentegen noemt de heer Zürcher de toenemende mogelijkheden van de laatste jaren om in China te studeren en onderzoek te doen. Steeds meer jongere en ouderejaars kunnen bijvoorbeeld een jaar aan een Chinees taleninstituut of een universiteit studeren. Sinds kort kunnen afgestu deerden ook onderzoek doen, bijvoorbeeld naar de bevol kingsstructuur in het Verre Oosten. Gewapend met Chine se talenkennis trekken zij dan het platteland over om sociolo gie te bedrijven, een vak dat vóór de politieke veranderin gen in China als zijnde „bour geois" werd verboden. Maar zoals gezegd, veel brood is er voor Sinologen niet te verdie nen. China verwelkomt liever technische wetenschappers binnen de grenzen die direct kunnen bijdragen aan de op bouw van het land. Professor Zürcher: „De grote Nederland se bedrijven die handelen met China gaan wel iets meer sino logen vragen, maar die vraag blijft behoorlijk achter bij het aanbod. Over drie a vier jaar leveren we 20 tot 25 studenten per jaar af en het ziet er naar uit dat ongeveer vier mensen een baan zullen krijgen. Een erg ontmoedigende gedachte. Maar om de studie Sinologie beter bij het bedrijfsleven te laten aansluiten zijn we in sep tember gestart met een experi ment, de zogeheten „algemene studievariant Chinees", waar bij bedrijfskunde sterk de na druk krijgt. Dit is nog een ex perimenteel jaar en het is nog onduidelijk wat daarvan de re sultaten zijn". MARILOU DEN OUTER SS Leidenaar tot priester gewijd ij LEIDEN/ROTTERDAM Tijdens een plechtige eucharis- 2 tieviering met concelebratie is zaterdagmiddag diaken J.G. Spruijt in een nagenoeg geheel gevulde Rotterdamse kathe draal tot priester gewijd. Gisteren droeg Hans Spruijt on der grote belangstelling voor het eerst de H. Mis op in de i parochiekerk van zijn jeugd, de Leidse Sint Lodewijk, waar hij tevens het H. Doopsel ontving. Aanstaande zondag draagt hij voor het eerst de H. Mis op in de I Sint Bonifaciuskerk, waar hij het afgelopen jaar als diaken en j stagiair werkzaam is geweest. In deze parochie blijft hij als I priester werkzaam. In zijn toespraak ging bisschop A.J. Simonis in op een aantal actuele vragen zoals „heeft een gemeenschap recht op een pries ter?". De bisschop vond van niet. „Het is geen recht maar een privilege van de genade van de ene Christus, de ene hogepries ter, een genade die afgebeden moet worden en die niet kan wor den besteld aan het loket van het bisdom", aldus monseigneur Simonis. De eucharistieviering tijdens welke de priesterwijding met han doplegging plaats had, werd geconcelebreerd door vicaris-gene raal R. Bar osb van het bisdom Rotterdam, dr. Van der Meer sj, pastoor A. Vreeburg uit Leiden, pastor J. Velthuijsen van de Bo- nifaciusparochie in Alphen en S. van der Meer van het semina rie in Rolduc waar Hans Spruijt studeerde. LEIDEN Het twintigjarig bestaan van het Jeugdkame- rorkest Leiden werd zaterdag gevierd in de Stadsgehoorzaal met een jubileumconcert waarheen honderden sympathi santen en belangstellenden zich hadden begeven. Onder lei ding van de man die het JKL vanaf de oprichting heeft ge leid, Henk Briër, werden werken gespeeld van Johann Christian Bach en Beethoven tot Herman Strategier. Thep Olof die zich als beschermheer in het verleden zeer verdien stelijk heeft gemaakt voor het orkest, was bereid twee keer als solist op te treden, daarmee aan de avond een extra allu re gevend. Over de problemen waarmee een jeugdorkest in zijn reilen en zeilen wordt geconfronteerd, is n.a.v. dit jubileum al het een en ander geschreven. Duidelijk is daarin naar voren gekomen dat in het grote verloop waarmee elk jeugdorkest nu eenmaal .kampt, de dirigent als blijvende kracht nog onmisbaarder is als bij een beroepsorkest en bij wijze van spreken elk jaar het orkest opnieuw moet opbouwen. Dat Briër dat steeds in een prettige werksfeer heeft gedaan, illu streerde o.a. het feit dat een aantal oud-leden, nu veelal bekende beroepsmusici, in het orkest wilden meespelen, waarmee het de omvang van een klein symfonieorkest kreeg. De grote muzikale lijn Werd in alle uitgevoerde werken behoor lijk gehandhaafd en niet ontsierd door opvallende technische storingen. De wat voorzichtig klinkende strijkers werden ge steund en soms gedomineerd door een sterke blazerssectie die als intermezzo muziek van Francaix ten gehore bracht met een professionele virtuositeit en muzikale toon. Theo Olof toonde zich in werken van Beethoven en Saint-Saëns een begripvol solist die zijn tempo en expressie afstemde op het vermogen van het orkest en zo een aanvaardbaar samenspel creëerde. De meeste affiniteit toonde het JKL naar mijn gevoel mei de moderne Nederlandse componisten van na de pauze. De vollere klank die met name de strijkers produceerden, bereikte in Due Madrigali van Hendrik Andriessen een treffende sonori teit, waarvan het Nederlands Madrigraalkoor een fraai bestand deel vormde. De geestige muziek van Strategier werkte blijkbaar inspirerend: ook hier een uitvoering met een meeslepende toon en op zijn tijd pittig enthousiasme. Het stuk Circo van Franken, een aaneen schakeling van parodistische elementen in rondovorm, moest als climax in de muzikale groei die deze avond te bespeuren viel, herhaald worden. Stormachtig applaus na afloop vormde de be loning voor Briërs inzet gedurende twintig jaar en het JKL in zijn huidige samenstelling. DIRK VOOREN advertentie. U0/ Spaarpandbrief, groeit in 5 jaar naar f l.7(X),-. /O Huidig rentepercentage 11%; huidige afgiftcprijs f995,- opgelopen rente vanaf 3 maart 1980 (effectief rende- I ment ca. 11.10%). Aan toonder. Tussentijds verhandelbaar op de effektenbeurs. Verkrijgbaar bij de kan toren van Westland/Utrecht Hypotheekbank, of bij uw bank of com- mission;iir in effekten. Westland/Utrecht Hypotheekbank Leiden, Botermarkt 28/hoek 't Gangetje, 071-132645 KOU 'IN CROENOORDHALLEN VERDRIJFT STANDHOUDERS LEIDEN Het sportieve gebeuren 'Winterhappe ning '80' dat gisteren ge houden werd in de Leidse Groenoordhal, is geen suc ces geweest. Organisator Louis van der Meer, sjou wend met een gedeelte van een ijszeiler: „Er zijn 1400 bezoekers geweest. Dat is toch wel erg weing aan dacht van de Leidse bevol king voor een sportief ge beuren, als dit had moeten zijn. Jammer genoeg heb ben ook nogal wat promi nente Nederlanders het la ten afweten. Zo zou Her man Kuiphof zich met de opening bezighouden, maar ook hij kon opeens niet." Volgens het programma kon men in de Groenoordhallen tot tien uur gisteravond te recht. Aan het eind van de middag begonnen de eerste standhouders echter al met het afbreken van hun at tracties. Tegen acht uur was iedereen aan het opruimen. Een enkele nog binnenko mende bezoeker constateer de verwonderd, dat hij on verrichter zake weer huis waarts kon keren. Behalve dat er zeer weinig belang stelling was, speelde ook de kou een rol. De verwarming van de Groenoordhallen weigerde om duistere reden "dienst. Met name de stand houders, van wie verwacht werd, dat zij de gehele dag aanwezig waren, stapten door de winterse tempera tuur voortijdig één voor één op. Van der Meer: „Ja, geef ze maar eens ongelijk. Zij staan hier de hele dag dik ingepakt letterlijk en figuur lijk in de kou. Maar 's mid dags was het toch best gezel lig..." Een demonstratie op de skihelling De dag werd geopend door de tafeltennisster Bettine Vriesekoop. Het was de be doeling om daarna de burge meesters van Leiden en om liggende plaatsen een com petitie in de favoriete sport van Bettine te laten spelen. Helaas kwam alleen burge meester Van der Wouw van Voorhout opdagen, zodat hij geen problemen had deze competitie te winnen. Dege nen die geen belangstelling toonden voor de promotie van de wintersporten, mis ten onder meer de kans de vaartuigen van een aantal ijszeilers te zien. In een hoek van de hal was een skihel ling opgesteld van ongeveer 25 meter lang, waarop gede monstreerd werd hoe het breken van benen te vermij den is tijdens de wintersport. demonstraties gegeven van sporten, die meer of minder het predikaat 'wintersport' verdienen: boksen, langlaul en biljarten. De onderliggende gedachte van het festijn dat Louis van der Meer op poten zette, was de aandacht vestigen op melk in de sport. Vanuit het idee, dat er in kantines van sportverenigingen vaak meer alcoholhoudende dran ken genuttigd worden dan goed is voor een sportman, lanceerde Van der Meer de leus 'Melk terug in de sport'. Ook hier kwam weinig van terecht, doordat prominente Nederlanders, niet mee werkten. Van der Meer te leurgesteld: „Of ik het vol gend jaar weer doe? Ik weet het niet. Nu was er wel erg weinig tijd om het te organi seren en te promoten. Mis schien levert een langere voorbereidingstijd betere re sultaten." Dekenaat voert actie voor slachtoffers in Zuid-Italië LEIDEN De collectie, die afgelopen zondag in alle kerken vati het dekenaat Leiden werd gehouden, heeft enkele tienduizenden gul dens opgebracht voor de slachtoffers van de aardbe vingen in Italië. Vanmorgen rond tien uur was ongeveer de helft van de opbrengst ge teld: al 30.000 gulden. De inzamelingsactie was het gevolg van een bericht van een groep vrijwillige hulpver leners vanuit het rampgebied naar het dekenaat Leiden. Be halve de parochies van het Leidse dekenaat namen ook parochies uit Hazerswoude- Dorp en Gorinchem deel. Drie gewonden bij botsing LEIDEN Bij een botsing tussen een auto en een bus op de Lage Rijndijk zijn gis teravond om zeven uur drie gewonden gevallen. Een 29- jarige Leidenaar en een 20- jarige Leidse zijn met hoofd wonden en een hersenschud ding naar het AZL overge bracht. Een 45-jarige vrouw liep even eens een hoofdwond op. De drie gewonden zaten in de auto. De automobilist gaf een bus van Centraal Nederland geen voorrang toen hij vanuit de Sumatrastraat de Lage Rijndijk opreed. De auto raak te na door de bus te zijn aange reden een lantaarnpaal en is geheel vernield. Inbraak in 't Mallegat KATWIJK Uit het jonge rencentrum 't Mallegat aan de Katwijkse Voorstraat hebben inbrekers het afgelo pen weekeinde 600 gulden gestolen. De inbrekers zijn het jonge rencentrum binnengekomen door aan de achterzijde van het gebouw een ruit in te slaan. Zonder verder schade aan te richten vonden de in brekers feilloos hun weg naar een geldbusje op de eerste ver dieping. De Katwijkse politie heeft de zaak nog in onder zoek. LEIDEN Het videofesti- val dat zaterdag in het Lak plaatsvond, mag een groot succes genoemd worden. Bij na 12 uur lang kon het pu bliek door alle ruimten van het Lak dwalen, waar op 15 verschillende schermen pro- dukties van de afgelopen tien jaar te zien waren. De organisatie liep soepel; aan het strakke tijdschema werd goed de hand gehouden, vi deobanden werden op tijd verwisseld, versnaperingen waren in ruime mate aanwe zig. Duidelijk werd dat video in de meeste gevallen slechts een hulpmiddel kan zijn ter regi stratie van een voorstelling. Fascinerende produkties als „Einstein on the Beach" van Bob Wilson. „Mephisto" en „1789" van Théatre du Soleil, Peter Brook, Onafhankelijk Toneel en Taller verloren veel zeggingskracht. Tadeusz Kan tor, Odin Teatrer, de specifie ke video-produkties (Bob Wil sons „Video 50". Jeep van de Bundt enz.) en filmregistraties kwamen aanzienlijk duidelij ker over. Hoewel het mogelijk was een theaterproduktie helemaal uit te zien, heeft bijna niemand dit gedaan. De gedachte dat el ders ook iets interessants te zien was, maakte dat mensen snel weer verder gingen. Ge lukkig werden, in tegenstel ling tot eerdere berichten, ver schillende tapes wel herhaald, zodat men een herkansing had ingeval men iets gemist had. Dit was onder andere mogelijk doordat de organisatie drie ex tra videoschermen tot haar be schikking kreeg. Toch was het jammer dat het festival slechts een dag duurde. Oorspronke lijk zou het echter helemaal geen festival geweest zijn, maar de vertoning van slechts één, vijf-en-een-half uur du rende tape van één gerucht makende voorstelling („Ein stein"). Door het grote enthou siasme dat de organisatoren ontmoetten, is dat uitgegroeid tot het Theatre Tape Festival. Het festival, dat in deze om vang als uniek bestempeld mag worden (niet alleen voor Nederland, maar ook voor Eu ropa en Amerika), blijft niet zonder gevolgen. Organisator Christian Dercon zal volgende maand in New York te vinden zijn, waar hij een soortgelijk festival zal helpen organise ren. In februari volgend jaar geeft het Lak acte de présence op een festival in Brussel. Een Leids initiatief reikt aldus tot over de grenzen. Jacqueline Mahieu Buitenlandse politiek Maarten van Traa, internationaal secretaris van de PvdA, houdt in het kader van de door de PvdA-Leiden georganiseerde cursus over buitenlandse politiek een inleiding over 'Partij en buitenlandse politiek'. De bij eenkomst wordt morgenavond om acht uur gehouden in het Parlement aan de Nieuwe Rijn. Laatste soos 'Femke' De vrouwensoos, die wekelijks op woensdagavond in het Volkshuis aan de Apothekersdijk wordt gehouden, gaat sluiten wegens de slechte belangstelling van de laatste tijd. Hiervoor in de plaats komt een maandelijkse avond met onder meer cabaret, vrouwenfilms en het behandelen van thema's. De laatste soos-avond wordt aanstaande woensdag gehouden. Na afloop is er een groot feest. In januari start hei nieuwe programma in het Volkshuis aan de Apothe kersdijk. Lachfilms Lachfilms en tekenfilms worden vertoond tijdens de kinderfilmmiddag op 3 december in het K&O gebouw aan de Oude Vest. Op het programma staan onder meer Laurel en Hardy en het negerjongetje Spanky. De toegangsprijs bedraagt drie gulden. Voor inlichtin gen tel 141141. Mis In de kapel van het kerkhof Zijlpoort wordt morgenoch tend om half tien een H. Mis voor de overledenen gecele breerd. Michael Cave De Amerikaanse componist/pianist Michael Cave geeft woensdag 3 december een recital in de Kapelzaal van K&O aan de Oude Vest. Hij speelt werken van Mozart en Schubert, alsmede eigen werk. Aanvang: kwart over acht. Litter is Sacrum De Leidse groep Litteris Sacrum speelt vanavond en mor genavond het stuk 'LUV' van de Amerikaanse dramaturg Murray Schisgall in de Leidse Schouwburg. In het clow neske Luv wisselen krankzinige humor en wrange ernst elkaar voortdurend af. De drie hoofdfiguren Harry Berlin, Ellen en Milt Manville doen van tijd tot tijd pogingen een eind aan het leven te maken maar telkens lukt dit niet. Hun kreten om hulp wekken vaak de lachlust op. Aan vang van de voorstellingen om kwart over acht. Burgerijconcert Het studenten muziekgezelschap Sempre Crescendo geeft op 2 december het traditionele 'Burgerijconcert' in de Zuiderkerk. Op het programma staan werken van Haydn, Krommer, Chavez, Toch en Milhaud. Aan vang: kwart over acht. Laatste sleutel Wethouder D.J. Tesselaar van Volkshuisvesting reikt op 4 december*om twee uur. 's middags de laatste sleutel uit van het bouwproject Koppelstein. De woningen zijn verwezen lijkt door de stichting Onder Eigen Dak. In het clubhuis van vv Leiden, naast het woningbouwproject wordt deze officiële gebeurtenis enige luister bijgezet. LAK speelt 'De Zee' De LAK-sektie èNVé Drama speelt donderdag 4 de cember 'Dc Zee, van Edward Bond. De voorstelling be gint om 21.00 uur in het LAK theater aan het Leven daal 150. Het is een repirise van van het stuk dat 20 november in première is gegaan. Kaarten kunnen be steld worden onder nummer 142890. Rioolwerkzaamheden Vandaag is begonnen met rioolwerkzaamheden in de Os- en Paardenlaan (tussen Sophiastraat en Nassaustraat) en in de Nassaustraat (tussen Lusthoflaan en 't Spoortje). Tijdens de werkzaamheden zijn de straten voor het doorgaand ver keer afgesloten. Daar ook de reinigingsdienst de straten niet in kan is het de bedoeling dat de bewoners hun huis vuil op de hoek van de straat zetten. Indien het weer mee werkt worden de werkzaamheden op vrijdag 19 december afgerond. LEIDEN Het ministerie van verkeer- en waterstaat heeft geld beschikbaar gesteld voor de aanleg van een voetgan gerstunnel onder de Hoge Rijndijk nabij de Leiderdorpse brug. Hiermee komt een einde aan jaren van verwoed actie voeren door de ongeruste omwonenden van de verkeersa der. De kosten, die de bouw van de tunnel met zich meebrengen, zijn niet precies bekend. De gemeente raamt de kosten op ongeveer twee miljoen gulden. De tunnel maakt deel uit van het 'experi menteer-project Leidse Baan'. Dit project houdt in, dat de route Leiden/Leiderdorp/Zoeterwoude Rijndijk zo veel mogelijk aan gepast wordt ten gunste van een goede doorstroming van het o- penbaar vervoer. De bewoners van de wijk Meerbnurg zijn bijzonder ingenomen met de 'inwilliging' van hun eis. Ongeveer twee jaar geleden be zette de Stichting Meerburg het drukke kruispunt uit protest te gen de gevaarlijke situatie voor fietsers en voetgangers. De actie resulteerde uiteindelijk in de plaatsing van verkeerslichten. De bewoners echter, vonden dat lang niet voldoende. „Alleen een tunnel biedt voldoende veiligheid," zo meent de Stichting Meer burg. In maart wordt met de aanleg begonnen. advertentie Pandbrief, looptijd maximaal 8 jaar. Huidig rentepercentage 11%; huidige afgifteprijs f995,- O opgelopen rente vanaf 15 maart 1981) (effectief ren dement ca. 11.12%).Jaarlijkse rente-uitkering f 110,-. Aan toonder. Tussentijds verhandelbaar op de effektenbeurs. .Verkrijgbaar bij de kantoren van Westland/Utrecht Hypotheekbank, ot bij uw bank of commissionair in effekten. iw «imi..*™ w. ^Westland Utrecht Hypotheekbank Leiden, botermarkt 28/hoek 't Gangetje, 071-13 2645

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3