Van der Klaauw buigt voor belang exportorder Taiwan Verzet tegen evacuatie uit rampgebied Duitse ontsnapt aan ontvoerders CHINESE DELEGATIE DAG EERDER VERTROKKEN Polen aan vooravond nieuwe zuiveringen Saoedi's proberen oorlog Syrië en Jordanië te voorkomen Twee doden na foutief inhalen Deel pand 'Rijnland' bezet BERICHT ADVERTEERDERS ZATERDAGEDITIE MAANDAGEDITIE Maandag 1 december 1980, 71e jaargang no. 21826 Ceidóe (SouAO/nt Ipothekersdijk 34. 2312 DD Leiden. Postbus 11. 2300 AA. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Ihef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 0,31 per mm. - Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) - ibonnementen: kwartaal 46,30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. WALDSHUT De 19-jarige fabrikantsdochter Eva Stoll, die donderdag in in Bernau (Baden Württemberg) ontvoerd is, heeft zichzelf kun nen bevrijden. Zij was door haar ontvoerders naar een hol in het bos gebracht, op drie kilo meter van Waldshut. Zij had haar boeien kun nen verbreken. Het gevraagde losgeld, 600.000 mark, is niet betaald. NEDERLAND ZESDE INDUSTRIELAND GENEVE Nederland bezet de zesde plaats in een rij van twintig westerse landen, die op industrieel gebied het meest presteren. Ons land heeft enerzijds een ongeëvenaarde gericht heid op het buitenland en? een bruto nationaal produkt dat uitzonderlijk hoog ligt, maar ook een middelmatige produktivitcit en een niet zo goede ontwikkeling op het gebied van de produktiekosten. Dit staat in een rapport van het onafhankelijke instituut Europees Management Forum te Genève. Het instituut heeft voor de ranglijst tweehonderd normen gehanteerd, niet alleen voor de kwaliteit van het produkt en de service, maar ook betreffende de politieke even wichtigheid, de hoogte van de arbeidskosten zoals lonen, en de kwaliteit van de sociale voorzieningen. In de. rij van twintig landen staan de y.S. en Japan met een flinke voor sprong bovenaan, daarna komen Zwitserland, West-Duitsland en Canada. Mijnramp Roemenië: 49 doden BOEKAREST Een ondergrondse gasexplosie heeft in een steenkolen mijn in Roemenië het leven gekost aan tenminste 49 mijnwerkers. De ontploffing heeft zich voorgedaan in de mijn Livezeni in de Jiu-vallei in het noorden van het land. Er is een re geringscommissie benoemd om de oorzaak van de ramp vast te stellen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Nadat minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) zich omwille van de werkgelegenheid en na sterke poli tieke druk uit zijn partij, de VVD, had neer gelegd bij de beslissing van het kabinet om aan RSV vergunning te verlenen voor de le vering van twee onderzeeërs aan Taiwan, is vanmorgen een Chinese delegatie een dag eerder naar huis teruggekeerd. De delegatie oriënteerde zich in ons land op samenwer king tussen Nederland en China in haven projecten. De vervroegde terugkeer ge schiedde op uitdrukkelijke order uit Pe king. Staatssecretaris Smit-Kroes, die de delegatie persoonlijk uitgeleide deed op Schiphol, ver klaarde „Ik begrijp hun reactiè". Ze zei niet te weten of de samenwerking met Peking nu van de baan is. Overigens stelde zij zich achter de kabinetsbeslissing: „Ik heb liever een duif in de hand dan tien in de lucht", met een verwijzing naar mogelijke toekomstige orders uit China. Na een bedenktijd van 24 uur had Van der Klaauw zijn collega's zaterdag laten weten als minister aan te blijven en zich niet verder te verzetten tegen de mening van het kabinet, dat in het belang van de werkgelegenheid een ex portvergunning aan Rijn-Schelde Verolme moet worden gegeven. Van der Klaauw blijft echter zijn bezwaren houden tegen de levering en heeft dat de zaakgelastigde van de Chinese Volksrepubliek in ons land ook laten weten. Deze heeft inmiddels bitter teleurgesteld gerea geerd op de beslissing van het kabinet. Van der Klaauw liet dit weekend weten dat het beslissen over het al dan niet aanblijven na het kabinetsbesluit hem zeer zwaar was gevallen. Het feit dat Nederland met ingang van januari het voorzitterschap van de Europese Gemeen schap vervult, een taak die in belangrijke mate op de schouders van de minister van buiten landse zaken rust, heeft ook in zijn overwegin gen meegespeeld om als bewindsman aan te blijven. Het belang van de werkgelegenheid bij RSV heeft echter net als bij de andere kabinets leden voor Van der Klaauw uiteindelijk de doorslag gegeven. Waarschijnlijk nog deze week zal de Tweede Kamer een debat aan de Taiwanese exportor der wijden. D'66 heeft zich gevoegd bij de par tijen in het parlement die de verleende export vergunning afwijzen. Naast de PvdA zijn ook enkele CDA'ers tegen de vergunning. CENTRAAL COMITÉ 2 DAGEN BIJEEN WARSCHAU Het Centrale Comité van de Poolse communistische partij is vanmiddag bijeengekomen. De algemene verwachting is, dat deze tweedaagse bij eenkomst wijzigingen in de Poolse leiding zullen door- voeren. Deze wijzigingen zullen overigens minder dra matisch zijn dan eerdere zuiveringen, toen met name i partijleider Gierek het veld moest ruimen voor Kania. Officieel heet het, dat het comité bijeen is om tot een poli tieke en economische strategie te besluiten tegen de achter grond van een nieuwe situatie, ontstaan door de opkomst van vrije vakverenigingen. Maar het Poolse persbureau PAP heeft laten weten, dat op de agenda ook organisatori sche zaken gezet zijn, wat, volgens officiële kringen neer komt op wijzigingen in het Politburo, dat uit twaalf man bestaat. Tot dusverre zijn nog geen namen naar buiten gekomen van politici, die op de nominatie staan hun functie te ver liezen. Twee dagen geleden schreef het partijblad Trybuna Ludu dat zowel partijfunctionarissen, die zich verzetten tegen de hervormingen, als de partijleden, die zich niets gelegen la ten aan de communistische beginselen, uit de partij zullen worden gezet. Gisteravond is in Polen televisiereportage uitgezonden, die liet zien hoe bisschoppen opnieuw opgerichte beelden van de Heilige Barbara, patrones van de mijnwerkers, bij de poorten van de belangrijkste mijnen in Silezië zegenden. De ellende in een van de kampen, waarin de slachtoffers van de aard beving in Zuid-ltalië onderdak hebben gevonden, in beeld gebracht. Kou, regen en sneeuw teisteren de naar schatting bijna 300.000 daklo zen. Slachtoffers ondergebracht in gevorderde hotels ROME NAPELS Een week na de verwoestende aardbe ving is in het door regen, sneeuw en koude geteisterde Zuid- ltalië een begin gemaakt met de door de overheid georgani seerde evacuatie van minstens 170.000 mensen uit de meest getroffen steden en dorpen. Duizenden hotels en pensions in de vakantieoorden langs de Italiaanse kusten zijn gevor derd om de slachtoffers zo snel mogelijk onderdak te bie den, maar veel inwoners van het rampgebied willen hun dorp of stad nog niet verlaten. Zij blijven liever nog langer in de felle kou tussen de puinhopen wachten op zekerheid over het lot van vermiste familieleden. Daar komt nog bij dat zij niet veel vetrouwen hebben in de hul pacties. De regering heeft de eigenaars van hotels en pensions toegezegd dat de evacuées bij het begin van het seizoen '81 weer vertrokken zullen zijn. Maar de slachtoffers van aardbeving hebben daarin weinig vertrouwen. Als voorbeeld noemen zij de situatie in Belice op Sicilië en Friuli in Noord-Italië, waar nog steeds duizenden mensen wonen in verblijven, die na de aardbe vingen van 1962 en 1976 „tijdelijk" werden genoemd. Men vraagt zich wie zich over een half jaar nog over hen zal bekom meren. De Italiaanse hulpverleners hebben de afgelopen dagen extra buitenalndse steun gekregen. In de zeven zwaarst getroffen dor pen ariveerden 100 Amerikaanse parachutisten en in Avellino kwamen 1.200 man Westduitse genietroepen met zwaar graaf- materiaal aan. Pagina 7: Sneeuwstormen over daklozen BEIROET Syrië en Jorda nië hebben elk twee divisies samengetrokken langs hun gemeenschappelijke grens, zo is uit diplomatieke bron in de Libanese hoofdstad Beiroet vernomen. Reizigers uit Amman vertelden bij aankomst in Beiroet dat Jordanië zaterdag ook reser visten heeft opgeroepen. Sy rië zou twee pantserdivisies in paraatheid bij de grens hebben staan, terwijl nu ook Syrische eenheden uit Liba non naar de grens met Jor danië geleid worden. Saoedi-Arabië heeft gisteren een poging ondernomen om de spanning tussen Syrië en Jor danië te verminderen. Prins Abdoellah Aziz, de bevelheb ber van de Nationale Garde van Saoedi-Arabië sprak in Damascus met de Syrische f>resident Assad. De Syrische eider voerde later ook bespre kingen met de Palestijnse lei der Yasser Arafat. De betrekkingen, tussen Jorda nië en Syrië zijn sterk ver-x koeld sinds het uitbreken van' de oorlog tussen Iran en Irak. Jordanië steunt Irak, terwijl de Syrische sympathie bij Iran ligt. Syrië beschuldigt Jorda nië van hulp aan de orthodoxe Mohammedaanse broeders, die in Syrë voor veel binnenland se onrust zorgen en van het ontrekken van hulp aan de PLO. Men maakt er in Damas cus verder geen geheim van dat het uit oogpunt van de Sy rische nationale veiligheid noodzakelijk kan zijn een mili taire operatie op Jordaans grondgebied te ondernemen tegen de guerrillastrijders van LEIDEN Ongeveer vijf tien leden van de stroom- groep Leiden hebben van morgen een vertrek in het pand van het energiebedrijf 'Rijnland' in Leiden bezet. Zij doen dit uit protest tegen het feit dat het energiebedrijf elektriciteit betrekt van de kernenergiecentrale in Dode- waard. Volgens een woord voerder van de Leidse politie heeft de bezetting een 'ludiek' karakter. HONSELERSDIJK Bij een frontale botsing tussen twee personenauto's na een foute inhaalmanoeuvre, zijn zaterdagavond op de Middel- broekweg in Honselersdijk een 20-jarige vrouw en een 24-jarige man om het leven gekomen. Drie mensen wer- de Mohammedaanse Broeder schap. Volgens de Syriërs wor den de guerrillastrijders in kampen in Jordanië opgeleid. Jordanië ontkent dit en zegt verder dat het zich nooit van de Arabische gedragslijn heeft verwijderd inzake de POLO. UIT PROTEST TEGEN DODEWAARD den zwaar gewond. De ver ongelukten komen uit Naaldwijk; de drie gewon den zijn opgenomen in een ziekenhuis in Den Haag. Een 23-jarige vrouw en haar drie weken oude baby zijn gis teren door een verkeersonge val in Nijmegen om het leven gekomen. De 27-jarige man van het gezin raakte ernstig gewond. De auto van het gezin werd in de de flank geraakt door een personenauto, be stuurd door een 19-jarige jon geman uit Breda, die met grote snelheid door het rode licht was gereden. André van Duin André van Duin met „De Flip Fluitkelelshow" om 20.27 uur op Ned. II en om 22.45 uur ko mische serie „Soap". Op Ned I om 20.45 uur wester nserie „Gunsmoke" en om 22.45 uur filmportret van theo loge Dorothee Sölle. Bewolking Toenemende bewolking. In het oosten nog temperaturen rond het vriespunt, elders op lopend tot vijf graden boven nul. Tot matige, aan de kust tot krachtig toenemende zuid westenwind. Morgen zon: 8.26 - 16.29. Schev. hoogw.: 11.27 en 23.49. Laagw.: 6.48 en 19.24. Illegale Fransen aangehouden I LEIDEN De politie heeft zaterdag in alle vroegte twee Fransmannen aange houden, die zich zonder iden- i titeitspapieren in een gesto len auto bevonden. Rond half acht Werd bij de po litie gemeld, dat op het Plant soen een opengebroken auto stond. Het raampje van de auto was ingeslagen. De politie stelde daarop in de omgeving een onderzoek in. Even ver derop het Plantsoen werden in een auto twee Franse mannen aangetroffen. Eén van de mannen verklaarde, dat hij 24 jaar oud was en dat hij uit Toulon afkomstig was, terwijl de ander zei 29 jaar oud te zijn. De laatste kon zich niet herin neren, waar hij vandaan kwam. De mannen hadden noch autopapieren noch iden titeitspapieren bij zich. Na vraag op het bureau leerde, dat de nieuwe auto in Parijs was gestolen. Fietser (16) ernstig gewond WASSENAAR De lG-jari- ge Wouter Laurens Boelen JJit Wassenaar is vrijdaga vond ernstig gewond ge raakt bij een ongeval op de kruising Van Zuylcn van Nijeveltstraat/Zijllaan. De jongen stak op zijn fiets de weg over en werd geschept door een 20-jarige automobilis te uit Wassenaar. De fietser sloeg door de voorruit van de auto en werd enkele tientallen meters meegesleurd. De jon gen is met ernstig hoofdletsel opgenomen in het Haagse Bro- novo-ziekenhuis. De Wasse- naarse gemeentepolitie vraagt getuigen van het ongeval zich te melden. Het telefoonnum mer is 01751-19244. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog nabe zorgd. voor onze In verband met St. Nicolaas Is het slultlngstijdstlp voor het aannemen van advertentie-opdrachten als onder staand gewijzigd Voor onze van 6 december geldt als uiterste inleveringstermijn vrijdag 5 december 11.00 uur. Voor de van 8 december kunnen advertenties worden aangeboden op vrijdag 5 december tot 's middags 13.00 uur. DEN HAAG - Een ludieke ie van een ituurslid van FC Den Haag le verde gister middag in het Zuiderpark een kolderieke toe stand op. Kort voor het begin van de wed strijd tegen Go Ahead schopten enige zwarte pieten tientallen plastic voetbal len de tribunes in. Maar daar bleven ze niet. Er was nog geen vijftal mi nuten gespeeld of aan de Noordzijde daalde een regen van ballen weer op het veld. Het was nog wat vroeg voor de daar geposteerde toe schouwers om daarmee hun afkeuring te laten blij ken met het vertoonde spel; daar was later alle re den toe. Dan zouden de ballen de balen hebben ge demonstreerd. Dat lieten overigens muzikanten van de Promenade Band niet na. Hun spontaan gevorm de "huisorkest" liet zich na de rust niet meer horen. Op de foto naast Sinterklaas Aad Mansveld en scheidsrechter Oetelmans. Dopingcontrole VLAARDINGEN - Voor de tweede keer in de historie heeft de KNVB een dopingonderzoek laten verrichten. Niet in het betaalde voetbal, zoals van vele kanten al Is gesuggereerd, maar weer bij de amateurs. Afgelo pen zaterdag moesten zes spelers, drie van Zwaluwen en drie van Quick Boys, in Vlaardingen hun plasje in leveren. De namen van de betrokken spelers bleven overigens onbekend. De controle stond onder leiding vèn oud-zwemmer en arts Bert Elzerman. Vorig jaar werd een controle uitgevoerd bij de amateurwedstrijd Spijkenisse-ONS. Dieptepunt DEN HAAG - De wedstrijden in de eredivisie van het betaaldo voetbal leverden gisteren en zaterdag een diepterecord op. Bij de negen wedstrijden kwamen in totaal slechts 78.500 toeschouwers, een gemid delde van ruim 8500. De minst bezochte wedstrijden waren FC Den Haag-Go Ahead Eagles en Excelsior- Wageningen, waar nog geen drieduizend toeschou wers kwamen opdagen. Positieve uitschieters waren PSV-NAC (17.500), AZ '67-FC Utrecht (12.000) en Ajax-FC Twente (13.200). Koopmens redt zijn gezicht LOS ANGELES - Rudi Koopmans heeft het zaterdag nacht zoals verwacht niet gered. De eerste Nederland se profbokser die een gooi deed naar een wereldtitel boksen redde wel zijn gezicht, maar niet de partij. Slechts drie ronden stond Koopmans In de ring toen de ringarts hem verder boksen verbood vanwege een oogblessure. Daarvóór was Eddy Mustafa Muhammad veel sterker geweest zonder overigens dat overwicht In directe treffers uit te drukken. Koopmans, bij wie later in een ziekenhuis zes hechtingen moesten wor den aangebracht, verklaarde na afloop dat het afbre ken ten onrechte was gebeurd. „Het ging net zo goed", aldus de Fries. „Ik had hem acht ronden zó partij willen geven om dan zelf toe te slaan. Nu Is die hele voorbereiding, die me vepl geld heeft gekost, voor niks geweest. Ik moet me nu maar weer richten op een eventueel Europees titelgevecht. Maar dan moet ik er wel wat mee kunnen verdienen". Micheis mag blijven FRANKFURT Door de komst van Rinus Micheis naar FC Köln heeft do Westduitse voetbal bond zijn regelingen voor het afgeven van trainerslicenties gewijzigd. Trainers van naam en faam, die niet in het bezit zijn van het vereiste certificaat, zullen toch, zij het bij wijze van uitzondering, aan het werk mo gen. De voorwaar den zijn dat op ba sis van scholing en ervaring voldoende kwaliteit aanwezig mag worden geacht, dat de voetbalorga nisatie uit het land van de trainer een zelfde standpunt ten opzichte van Westduitse trainers inneemt en dat de trainer voldcende kennis van de Duit se taal bezit. Johan Cruyft duwde Ajax van de kant af van een 1-3 achterstand naar een 5-3 zege.... Onderaan de eredivisie is het stuivertje wisselen. ezit.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1