Van der Duim imponerend Alie Boorsma verrassing in West Berlijn Residentie Cup blijft in Zuid Holland Mandlikova wint in Australië Nieuw leven voor krachtsportbond Zr J MONIQUE KAUFFMAN HOOPT OP WK Tweemaal winst voor schaakheren ZIJDELINGS Verstandig Sympathiek SPORTTRIBUIME LEIDSE COURANT MAANDAG 1 DECEMBER 1980 PAGINA 15 ederlandi )e reserv ital deeln nleg was, Izenbedrj eerste prj Westdulti et resery piel '77 I iglsche i<£INDHOVEN Na de teleur- bijkomertlellende prestatie bij de ope- tingsklassieker om de IJssel- ;up heeft Hilbert van der juim zich op de Eindhovense cunstijsbaan gerevancheerd, ie wereldkampioen won voor Je Calif?® dard® achtereenvolgende 2. De oi n uitbeti W C de Brabant-schaatstro- en deed dat zo overtui- dat de concurrentie het veel respect voor de nog iteeds regerende wereldkam pioen van het ijs stapte. Hil- jert van der Duim won de 500 neter in 40.50 en de 5.000 ^eter in 7.27.33. Deze tijden varen, gezien de straffe wind, »rg verrassend. Dpvallend was de tweede plaats van de jonge en talent volle Zwollenaar Rob Vunde- rlnk, die met een puntentotaal van 88.007 en zijn 7.38.47 op de 5.Ö00 meter vriend en vijand verraste. Op de sprint kwam Vunderink nog veel te kort (42.16). Wim Pol, die bij de IJsselcup- strijd in Deventer vorige week voor een verrassing zorgde, moest in Eindhoven de kern ploegleden voor laten gaan. Ook Hans van Helden revan cheerde zich. De wispelturige rijder uit Amsterdam sprintte op de 500 meter naar een der de plaats (40.99) en plaatste zich op de vijf kilometer als vijfde (7.50.72), waardoor hij in het eindklassement de derde plaats innam. De winnaar van de IJsselcup, Piet Kleine, kwam in Eindho ven niet in het spel voor. De stayer uit Hoogeveen, die vori ge week in Deventer een ster ke 500 meter reed, moest op het Eindhovense kunstijs met 42.33 en een dertiende plaats tevreden zijn. Op de sprint liet Piet Kleine zijn kans liggen, want op de 5.000 meter werd de Usselcupwlnnaar derde achter Hilbert van der Duim en Rob Vunderink (7.48.59). Wim Pol was gisteravond tweevoudig winnaar in Deven ter. Hij reed de 1500 meter in 2.07.7 en de 3000 meter in 4.28.5. De Nederlandse sprintelite was dit weekend naar West-Berlijn getogen om op de baan, waar oud-damescoach Kees Broek man bedrijfsleider en trainer is, de eerste confrontatie met de buitenlandse sprinttop aan te gaan. Voor de Nederlandse sprinters was er weinig eer te behalen. Op de eerste 500 me ter werd Lieuwe de Boer twee de (40.13) en daar bleef het bij. De ereplaatsen waren voor de Russen, Canadezen en Noren. De eindzege ging naar de Rus Anatoli Medennikov, die al ja ren als een sprinttalent wordt beschouwd, maar het op grote toernooien laat afweten. Me dennikov legde de basis voor de eindzege op de 500 meter (derde in 39.39 en eerste in 39.83). De Canadees Gaetan Boucher, winnaar van de zilve ren medaille in Lake Placid, fi nishte als tweede achter Me dennikov, maar voor Sergej Khlebnikov. In Amsterdam zegevierde gis teravond de junior Pim Keet man zowel op de 500 meter (43,8) als op de 1000 meter (1.29.3). In Alkmaar behaalde Hans van Helden gisteravond twee overwinningen. Hij won de 1500 meter in 2.6.3 secon den en de 3000 meter in 4.27.7 seconden. DEN HAAG De Friezin Alio Boorsma won drie van de vier schaatsafstanden tijdens de internationale sprintwedstrijden in West-Ber- lijn, waarmee zij de opvallendste prestatie van afgelopen weekeinde bij de dames leverde. De Haagse Ria Visser kwam door een val op de 500 meter in het stuk niet voor. De wed strijden om de Brabant trofee zaterdagavond in Eindhoven hadden weinig om het lijf. Zaterdag won de 21-jarige Alle Boorsma de 500 meter In 44.13 en de 1000 meter in 1.28.30 se conden. Na de eerste dag stond Alie Boorsma met een puntentotaal van 88.280 op de eerste plaats voor Erwina Rys uit Polen met 88.795 punten en de Westduitse Monika Hölzner met 89.000 punten. Alie Boorsma zegevierde door de drie afstanden te winnen ook in het eindklas sement. Op de 1000 rpeter verbeterde zij haar persoonlijke record en bracht dit op 1.28.30 se conden. Gisteren zorgde Joke van Rijssel voor een leuk Nederlands succes door de 1000 me ter te winnen In 1.31.14 voor Erwina Rys(Polen) 1.31.27 en Ria Visser 1.31.72. Met een punten totaal van 179.785 punten kwam het eindklas sement op naam van Alie Boorsma voor Erwina Rys( 180.220) en Monika Hölzner(180.895). Zonder de leden van de kernploeg had zaterdag de Brabanttrofee niet veel te betekenen in Eind hoven. Annie Borckink won het totaalklasse ment over de 500 en 3000 meter. Op de 500 meter moest ze genoegen nemen met een der de plaats. De Westduitse Sylvia Brunner won deze afstand in een tijd van 45.29 vóór Sophie Westenbroek(45.99). De 3000 meter werd in 5.08.54 gewonnen door Annie Borckink. Tijdens internationale wedstrijden in Leangen- (Noorwegen) heeft Björg Eva Jensen haar goede vorm getoond. De twintigjarige Noorse, die tij dens de Olympische'Spelen in Lake Placid de 3000 meter won, zegevierde zowel op de 500 meter(44,8) als op de 1500 meter(2.18.2). Sijtje van der Lende heeft gisteren in Groningen tijdens regionale wedstrijden zowel op de 1000 meter( 1.33.1) en op de 1500 meter(2.21.3) ge wonnen. DEN HAAG De opening van t Felhet schaatsseizoen voor ju- lummdiioren is de jaarlijkse de weer ütrijd om de Residentie Cup sstdulPP De Uithof in Den Haag. Bij Sofdo heren komt niet alleen de >elt doerste rijder uit de bus, maar Derwaook het sterkste gewest. Voor kwalifd® eerste keer in de geschie- oorroidenis was dat niet het gewest om h^riesland, maar Zuid Holland. vaOorzaak van dit gebeuren Bulgtfwa* het verrassend sterk rij den van de Zuidhollandse ju nioren, maar ook de afwezig- ipni<v^eid van sterke jon- t~gens uit Friesland die de .jyoorkeur aan een buitenland se wedstrijd hadden gegeven, let gewest Zuid Holland ze- levierde met 139.676 punten 'oor Groningen met 140.836 n Drente met 140.858. Fries- ind moest genoegen nemen [met een voorplaatste en ze- ;faald *'a88ement b'i do b®r®n en oledeide Haa0*® Monique Kauffman i WilbÜ de dam®8- ertrek^'J de dames won Monique Kaufman de 1500 meter in 2.32.64 en werd op de 500 me ter tweede (45.97) achter de Haarlemse Yvonne van Gen- nip(45.93). Op de vijtienhon- derd meter moest Yvonne van Gennip de Haagse Monique Kauffman voor laten gaan. Boukje Keulen moest op de 500 meter genoegen nemen met een derde plaats(46.36) en op de 1500 meter met een vierde p!aats(2.33.17). De zeventienjarige Monique Kauffman maakt geen deel uit van de kernploeg. Bondscoach Henk Boer: „De voorbereiding op deze wedstrijd is goed ge weest. De tijden zijn niet best maar wat wil je met deze weersomstandigheden van zware wind en zelfs nog sneeuw". De eerste vier van het eindklassement van het toernooi om de Residentie Cup doen mee aan de interland Po len-Nederland op 28 en 29 de cember. Monique Kauffman richt zich verder dit seizoen op het wereldkampioenschap voor junioren die 1 maart in het Noorse Elverum zullen worden gehouden. Tussentijds zël ze in geen geval aansluiting zoeken bij de kernploeg. De verwach ting is dat Monique Kauffman het dit seizoen'helemaal gaat maken, te meer omdat de ook als wielrenster succesvolle rijd ster een goede drieduizend meter kan rijden". Bij de heren diende zich Peter de Kant uit Zuidlaren sterk aan. Hij won zowel de 500 rne- ter(42.45) als de 1500 meter (2.16.80). In het individuele klassement nam achter De Kant de Nootdorper Menno Boelsma de tweede plaats in. Een tweede plaats die te dan ken is aan zijn goede rijden op de 500 meter( 42.82) waarop hij derde werd. Op de vijftien honderd meter moest Menno Boelsma genoegen nemen met een zevende plaats. De jaarlijkse marathon om de Residentie Cup werd gewon nen door Jos Niesten uit Heemskerk. Hij behoorde met zes rijders tot een groepje dat twee rondes voorsprong had genomen op het grote peloton. In de finale sprong hij weg en In het midden"K/lonique Kauffman die zaterdag bij de dames de Residentie Cup won. Naast haar twee leden van de kernploeg Boukje Keulen(links) en Yvonnè van Gennip! zegevierde met een halve ron de voorsprong. Al snel was er een kopgroep van 25 rijders met aan het hoofd Jan Kooi man. Er deed zich echter een behoorlijke valpartij in deze rijders aan kop overbleven. Dit iWarmenhuizen), Henk Porten- der. In het marathonklasse- groepje pakte een ronde voor- gen(Diemen) en Dries van Wij- ment staat Giling met 68,1 sprong. De uitlooppoging was he(Oosterwold). Jan Roelof punten op de eerste plaats echter voor niets geweest. Uit Kruithof uit Havelte, die genoe- voor Eriks 65,1, Pronk 60, Por- een groep van de sterksten ze- gen moest nemen met een tengen 58,1, Van Wijhe 48,1, gevierde Jos Niesten voor Arie tiende plaats, kreeg de prijs en Jan Kooiman 47. groep voor, waarna er maar elf Eriks(Westerland), Co Giling- van de meest strijdlustige rij- ARTHUR VAN RIJSWIJK £3 Caroline Linthuis tweede plaats op EK /er (al MOTHERWELL Caroline itielikt Linthuis is tweede geworden (Barbij de strijd om de Europa Cup :burg)schoonspringen van de 1-me- utern) torplank. De prestaties van de nundjNdderlandse heren waren iets Mün minder. Wessel Zimmermann •üssel eindigde als zesde. De jongste itrach deelnemer, de 13-jarige Edwir* Jongejans, werd tiende. AZC Alphen laatste in finalepoule BELGRADO De Nederland se bekerwinnaar AZC Alphen is in de finalepoule van het waterpolotoernooi om de Eu ropese beker voor bekerwin naars als laatste geëindigd. AZC Alphen dat vrijdag reeds met met 8-1 had verloren van de latere winnaar ZSKA Mos kou, leed eveneens nederlagen tegen Ryeka (5-4) en Honved (8-6).De eindstand is: 1. ZSKA Moskou 6 pnt; 2. Honved Boe dapest 4; Ryeka 2; AZC Alphen 0. WENEN De Nederlandse dames-schermploeg heeft een interland tegen Oostenrijk met 60-58 verloren. BREDA Rorik Janssen van de schermzaal Visser uit Am sterdam heeft de wedstrijd om de Zilveren Floret gewonnen. De Zilveren Degen ging naar Stephan Ganeff van Zaal Kar- dolus uit Zoetermeer. UDEN Annemarie Verstap pen heeft een Nederlands zwemrecord gevestigd op de 200 meter wisselslag voor 25 meterbanen: 2.19,7. Het re cord was met 2.19,92 van An- nelies Maas. Die raakte ook het record (was: 16.47,11) op de 1500 meter kwijt: Reggie de Jong zwom 16.40,7. DEN HAAG Landskampioen Studiecentrum heeft in de ne gende ronde van de bridge- competitie in de meesterklasse met 19-1 verloren van USS 2. ABC, dat met 13-7 verloor van Studiekring, behield de leiding. KARDELJEVO De Westduit se rugbyploeg heeft een mon sterzege behaald op Joegosla vië: 17-0. In poule B voor het FIRA-kampioenschap leidt West-Duitsland voor Marokko, Nederland en Tunesië. MOL De Nederlander Berry Zoontjens heeft in Mol een veldrit over 25 kilometer ge wonnen. BOLOGNA Op 12 april 1981 zullen de formule 1-coureurs op het circuit van Imola een wedstrijd rijden ten behoeve van de slachtoffers van de aardbevingsramp in Italië. EMMEN De Nederlandse zaalhandbalploeg (spelers tot 21 jaar) heeft zaterdag in een oefenwedstrijd met 23-16 ge wonnen van Frankrijk. Gisteren namen de gasten in Heeren veen revanche: 17-12. GRONINGEN Tijdens inter nationale kunstrijwedstrijden heeft Li Scha Wang uit Apel doorn de eerste plaats behaald voor de Groningse Rudina Pasveer. De Westduitse Birgit Melchers eindigde als derde. LOS ANGELES Lonnie Ben nett, de Amerikaanse sparring partner van Rudi Koopmans, bokst mogelijk op 2 februari in Rotterdam tegen de Neder landse kampioen zwaargewicht Rudie Lubbers. LEON De Spanjaard Rober to Castanon heeft zijn Europe se bokstitel in het vederge wicht met succes verdedigd. Zijn uitdager en landgenoot Cecilio Lastra ging in de vierde ronde knock-out. CAMPIONE D' ITALIA De Brit John Luis Gardner bleef Europees kampioen zwaarge wicht door zijn Italiaanse uitda ger Lorenzo Zanon knock out te slaan in de vijfde ronde. TEL AVIV De Nederlandse handbalheren hebben een klei ne zege behaald op Israel: 21- 18. TETANGE Kees van de We reld heeft een internationale wielerveldrit in het Luxemburg se Tetange gewonnen. ENSCHEDE De Belg Leo Corin heeft zich de onbetwiste meester getoond tijdens een wedstrijd kunststoten tussen ploegen van West-Duitsland, Nederland, België en Twente in Enschede. LA VALETTA Tijdens de schaak-Olympiade op Malta won het Nederlands herenteam in de achtste ronde met 2,5-1,5 van Canada. De daaropvolgende partij tegen Zweden bracht even eens een zege: 3-1. Het duel met Hongarije kent een voorlopi ge tussenstand van 1,5-0,5 in het voordeel van de Oosteuro peanen. Sosonko speelde remise tegen Ribli, Ree moest zijn meerdere erkennen in Sax en de partijen Timman-Portisch en Langeweg- Farago werden afgebroken. Bij de dames verloor Nederland in de achtste ronde met 2-1 van de Verenigde Staten. Daartegenover stond in de negende ronde een overwinning van 2,5-0,5 op Colombia. In de tiende ronde speelde het Nederlandse drietal tegen Hongarije. Van Parreren verloor van Csonkics en de partijen Vreeken-Veroci en Belle- Ivanka werden afgebroken. De kwalificatiecommissie van de wereldschaakbond (FIDE), die aan het congres aanbevelingen doet voor het verlenen van titels, heeft gisteren zijn werk beëindigd. Voor Nederland werd Hans Ree aanbevolen als grootmeester en Frans Borm, Paul Boersma en Peter Scheeren als FIDE-meester. Leon Pliester zal tot FIDE- meester worden benoemd als zijn ratihg in januari van het vol gend jaar hoger dan 2250 zal zijn. MELBOURNE Hana Mandli- kova is gisteren in Melbourne winnares geworden van de open Australische tenniskam pioenschappen voor dames. In de eindstrijd versloeg de Tsjechische met 6-0, 7-5 de Australische Wendy Turnbull. Eric Wilborts en Huub van Boeckel hebben de halve eind strijd herendubbel bereikt van het toernooi in Helsinki. Zij wonnen van de Griekse combi natie Sebti-Alovelonis: 6-2, 7- 6. In de finale van het internatio nale damestoernooi in Johan nesburg heeft de Britse Lesley Charles gewonnen van de Zuidafrikaanse Rene Uys (7-5, 6-4). De Amerikaan Gene Mayer won het 'showtoernooi' in Mi laan door Vitas Gerulaitis in de eindstrijd te verslaan met 6-4, 6-2. Victor Pecci uit Paraguay schreef het toernooi van San tiago op zijn naam. Hij ver- In Stuttgart werd Wojtek Fibak toernooiwinnaar, een week na zijn zege in Dubai. Ilie Nastase werd tweede en Okker, die Frew McMillan versloeg, werd derde. GROTE NEDERLAAG POWERUFTERS Met steun van Paul Theuerzeit brengt de nieuwe voorzitter van de KNKB Jan Nieu- wenhuyzen-Kruseman het halter omhoog SCHEVENINGEN Jan Nieuwenhuyzen Kruseman, eens plaatsvangend hoofd van de directie van CRM, is sinds 1 april voorzitter van de Koninklijke Nederland- sche Krachtsportbond. Toen hij met pensioen ging stonden verschillende sportbonden voor zijn deur on vroegen hem een bestuurlijke taak in hun organi satie op zich te nemen. Zijn keuze ging uit naar de KNKB. Jan Nieuwenhuijzen Kruseman werd voorzitter en om het be stuur van de krachtpatsers te versterken nam hij twee vrienden mee. Jan de Boer als penningmeester en Jonkheer F. de Rotte als commissaris. Jari de Boer is ook bestuurslid van de personeelsver eniging van CRM en De Rotte is lid van de voetbalvereniging HVV in Den Haag. Voor het drietal heren en hun secretaris Piet van der Kruk was het afgelopen za terdag in de sporthal Lindoduin in Sche- veningen een belangrijke dag. De eerste interland powerlifting stond op het pro gramma. Voor veel publiek werd tegen Groot-Brittanie een zware nederlaag van 50 punten togen Nederland slechts 18 punten geleden. Maar geen paniek in het kamp, de nederlaag werd verwacht. Al viel de uitslag wel een beetje hoog uit gezien het feit dat de Engelsen met hun tweede keus naar Scheveningen waren gekomen. Jan Nieuwenhuijzen Kruseman:,, Er is heel wat werk in de krachtsportbond voor het nieuwe bestuur. Wij gaan er lekker tegen aan, maar je moet natuurlijk oppassen dat je met te veel geestdrift je doel niet voor bij gaat. De krachtsportbond is een orga nisatie van 1950 leden, één van de kleine sportbonden in ons land. Ik liep al jaren met het plan rond dat ik als ik met pen sioen zou gaan in één of andere bond nut tig werk moest gaan doen. Op het ogen blik is één van onze belangrijke taken de sport goed naar buiten te brengen. Het is toch te gek dat men in Nederland bijna niets weet over het sambo-worstelen, ter wijl wij er een wereldkampioen, Chris Dol man, in hebben. Het zit er straks in febru ari in Madrid dik in dat Dolman zijn titel gaat prolongeren". Bij powerlifting ziet de voorzitter van de KNKB het wel degelijk zitten: „Deze sport heeft in Europa een grote vlucht genomen. Ook in ons land. Maar het heeft natuurlijk veel te lang geduurd voor wij aan onze eerste interland toewaren. In de KNKB hebben wij in elke tak van sport wel een man waarmee wij op het ogenblik naar buiten kunnen brengen. Bij het worstelen, de jeugdige Kops, bij het gewichtheffen Van Rosmalen uit Nijmegen en Herman Teeuwen van Simson uit Den Haag en bij powerlifting zijn er verschillende". Tijdens de interland gingen ook enkele Nederlandse records aan stukken. De Ha genaar Rob Henderson verbeterde zijn ei gen record deadlift met 2.5 kilo en bracht het op 270. Het kniebuigen bracht hij op 240 kilo. Dit record stond op naam van Frans van Puffelen(Delft) met 230 kilo. Zijn stadgenoot Paul Theuerzeit verbeterde in de gewichtklasse tot 60 kilo zijn eigen re cord deadlift met 2,5 kilo en bracht het op 192 kilo. In de klasse tot 75 kilo bracht Ar nold Söhsten(Zwijndrecht) het kniebuigen op 230 kilo. Dit stond op zijn eigen naam met 220 kilo. Het totaal record van 562,5 kilo van Berkhuizen deed hij eveneens sneuvelen en bracht dit op 600 kilo. De opvallendste prestatie in de Nederland se ploeg kwam op naam van Siem Wulfse uit Zwijndrecht in de klasse tot 110 kilo. Hij verbeterde zijn eigen record kniebui gen met vijf kilo en bracht dit op 260. Bij het bankdrukken bracht hij het van 177,5 op 185 en het record over de drie onder delen op 745 kilo en dat stond op 722,5 kilo. De sterkste man in de Britse ploeg was de 132 kilo zware Eddie Kersham, die in de drie oefeningen 845 kilo naar boven bracht. Secretaris Piet van der Kruk van de KNKB:,, Wij zijn zeer tevreden over de or ganisatie van de Krachtsportvereniging Scheveningen. Het is niet uitgesloten dat in 1983 de Europese kampioenschappen powerlifting in de nieuwe sporthal De Koe pel in Scheveningen zullen plaats vinden". ARTHUR VAN RIJSWIJK Wat insiders al voorzagen gebeurde zaterdagnacht inderdaad: Rudi Koop- mans' gooi naar de wereldtitel liep op een mislukking uit. Hoewel zijn einde in een "historisch gevecht" anders kwam dan menigeen had ge dacht. Door medische in terventie behield de ver vaarlijke Mustafa zijn wereldtitel, die hij waar schijnlijk langs reguliere weg ook wel zou hebben geprolongeerd. Zo ver kwam het niet in het toch vaak zo onmenselijke bokswereldje, waarin soms meer aan toeschou wers wordt gedacht dan aan de gezondheid van de in de ring staande bok sers. Op die "regel" werd door de ringarts in Los Angeles terecht een uit zondering gemaakt. Tot grote ontstemming van het Nederlandse kamp na tuurlijk, maar volledig in overeenstemming met de reglementen. Die overi gens naar het schijnt pas naar de letter worden ge hanteerd als er letterlijk bloed vloeit. Koopmans had best nog een paar ronden kunnen doorbok- sen met die oogblessure, maar daar werd echter te recht een stokje voorge stoken. Als een bokser enige keren neergaat, toch een teken van niet te miskennen gebrek aan in casseringsvermogen en symptoom van afnemende weerstand, mag hij vaak nog ronden lang blijven staan. Onderscheid ma ken tussen die twee vor men van fysieke staat van een bokser is een wat merkwaardige benadering van de reglementen. Die er voor zijn gemaakt dat atleten in een toch al erg ter discussie staand deel van de sportwereld in be scherming worden geno men. Daarom was het ver standig dat Koopmans verder boksen werd ver boden. Hoe pijnlijk ook die beslissing voor de Ne derlander was. Het zit de actievoerders voor een boycot van het mini-WK-toernooi in Uruguay niet mee. Werd hun eerste demonstratie- weekeinde al afgelast, nu de omvang van deze actie aanzienlijk is toegenomen waren de weersomstan digheden zo mogelijk nog slechter. Waardoor van een staking geen sprake kon zijn. De KNVB heeft inmiddels ingespeeld op de mogelijke demonstra tie door de deelnemende elftallen een mindering van het puntenaantal in het vooruitzicht te stellen alsmede een boete van 100 gulden. De voetbal bond, die zich inzake het Uruguese toernooi zeer formeel opstelt (voorzit ter Vilé: „Er bestaan tal van betrekkingen met dat land, culturele, zake lijke en sportieve; waar om zouden we dan de sportieve relaties verbre ken?") blijft hiermee op de lijn zitten waaraan de grootste sportbond van Nederland zich steeds heeft gehouden. Of de door de bond in het voor uitzicht gestelde straf maatregel veel effect zal sorteren is zeer de vraag. Honderd gulden is met elf man zo bij elkaar ge bracht en over twee winstpunten in minde ring piaken lagere elftal len zich doorgaans niet zo druk. Overigens is het op vallend dat zich bij de ac tievoerende voetballers nog geen spelers hebben gevoegd van eerste elftal len. Daarin staat door gaans prestatie voorop, hoewel er ook in die kringen zeker sympathi santen voor de actie zul len zijn te vinden. Maar in deze gevallen zal de aanwezigheid in het team wel belangrijker worden gevonden dan de afwe zigheid van het Neder lands elftal in Uruguay. En dat is jammer. Want hoe sympathiek de idee achter de actie is, hij zou aan gewicht winnen als zich achter politici en ca baretiers topvoetballers zouden scharen.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 15