Gamma speelt voor Sinterklaas. Want de boekhouder is zoek. gamma zelfbouwmarkt BOEKEN 29? LEIDSE COURANT MAANDAG 1 DECEMBER 1980 PAGIN^R\ De Mongolen Uitgeverij H. Meulenhoff in Amsterdam heeft de afgelopen jaren bekendheid gekregen door de serie „Historische be schavingen en archeologie". In de boeken van deze serie wordt op een populair-weten- schappelijke wijze inzicht ver schaft in leven en werken van oude volken, culturen en be roemde historische persoon lijkheden. Het laatst verschenen boek in deze serie handelt over de Mongolen, voor velen van ons nog steeds een mysterieus volk dat leeft op de Aziatische step pen. Auteur Walther Heissig, een specialist op het gebied van de geschiedenis en literatuur der Mongolen, geeft op levendige en voor velen begrijpelijke wijze een beeld van een volk en tijdperken, die pas door het onderzoek van de afgelopen jaren voor de wetenschappers echt toegankelijk werden. Walther Heissig: De Mongo len. Uitgeverij: Meulenhoff Amsterdam. Prijs: 34,50. „Thriller" voor verloren uurtjes Spanning is troef in de thriller „Coupe Royal" van de Britse schrijver Thomas Dresden, of schoon het niet waarschijnlijk is dat het door hem vertelde verhaal ooit werkelijkheid zal worden. Coupe Royal gaat over de ont voering van de Britse vorstin Elizabeth, die in Frankrijk een bezoek fcrengt aan de fabriek van de Concorde. Een interna tionale groep misdadigers slaagt in zijn opzet, maar dankzij de activiteiten van een aantal befaamde politie-speur- ders worden de schurken snel achterhaald en de Britse vor stin uit haar gevangenschap bevrijd. Dat de leider van de bende in gezelschap van een jonge, mooie dame de dans weet te ontspringen is nauwe lijks van belang. Samenvat tend: een thriller om in een paar verloren uurtjes uit te le zen, maar Thomas Dresden zal nog heel wat aan zijn verhalen moeten sleutelen om tot de „groten" op zijn vakgebied te kunnen behoren. Thomas Dresden: Coupe Royal. Uitgeverij: De Kern, Bussum. Prijs 18,50. Milde humor in Het witte hert Of „Het witte hert" van Ja mes Thurber voor kinderen is bestemd of voor volwasse nen, kan men gevoeglijk in het midden laten, al is uitge ver Leopold van mening dat beide categorieën zich aan gesproken kunnen voelen. Het lijkt ons niet waar schijnlijk dat kinderen het mengsel van milde humor, spot en onzin van Thurber op waarde kunnen schatten, tenzij er een heel goede voorlezer aan te pas komt. „Het witte hert" kan als sprookje worden opgevat, maar wel geschreven door een man voor wie voorzich tig gepolijst gevoel voor hu mor heel hoog staat geno teerd. Thurber stoeit boven dien met woordspelingen en gaat met zijn (Engelse) taal dermate speels te werk, dat vertaling vrijwel onmoge lijk moet zijn geweest. Tonke Dragt, zelf als schrijf ster heel goed bekend met het soort zaken waarmee Thurber zich bezig houdt, heeft kans gezien voor die „onmogelijke" vertaling te zorgen. Haar opzet was een vertaling tot stand te brengen waaruit niet mocht blijken dat er een Engels werk aan ten grondslag lag. Zij is daar in hoge mate in geslaagd, met behoud van de duidelijk Engelse sfeer die Thurber er oorspronkelijk aan meegaf. „Het witte hert" heeft als cen traal thema het gevaar dat dreigt, wanneer een in het nauw gebracht wit hert moge lijk een wit hert is. mogelijk een prinses. Men kan er pas achter komen, wanneer een prins na een gevaarlijke op dracht 'zijn onvoorwaardelijke liefde voor het witte hert tijdelijk in de gedaante van een mogelijke prinses heeft getoond. Aan het hof van koning Clovis in Het Betoverde Woud zijn drie prinsen, die de taak krij gen na te gaan of het witte hert gebraden aan tafel zal ko men of als tafelgenote. Hun vader, koning Clovis voelt zich opgezadeld met een pro bleem waarom hij niet heeft gevraagd en hij verschuilt zich achter de gedachte dat zijn prinsen hopeloos zullen ver dwalen tijdens hun gevaarlijke opdracht. Andere hovelingen hebben zo hun eigen gedachten: de zieke hofarts heeft alleen aandacht voor zichzelf als patiënt, de sterrenkundige ziet vrijwel niets meer en meent dat de zon verduistert en de hofar- chivaris wordt niet geloofd. Het verhaal zelf is aardig, maar niet opvallend boeiend. De lezer moet hef doen met tal van woordspelingen en soms schitterend taalkundige vond sten; voldoende om het boek achterelkaar uit te lezen. Maar een kinderboek is het niet ge worden en ook niet alle vol wassenen zullen Thurbers ver fijnde onzin op waarde kun nen schatten. Zoals de scène waarin de hofarts zich aan vankelijk opbeurend toe spreekt: „Kom kom, we kun nen onze tong best wat verder uitsteken", waarna de arts zichzelf knorrig antwoordt: „Nee, dat kunnen wij niet". En in die trant gaat het hele boek door. Men moet ervan houden. James Thurber: Het witte hert. Uitg. Leopold. Prijs ƒ18,90. Het beeld achter het Woord ons niet voorstellen lezen, dan blijft het woord levenloos. Het gaat om het beeld, dat achter het woord staat. Dat is uitgangs punt en kerngedachte van het nieuwe bijbelse dagboek „Op klaring", geschreven door dr. Okke Jager, de bekende gere formeerde predikant en hoog leraar te Kampen. Bijbellezen moet bijbelkijken worden, zegt hij. Zo alleen kan de Schrift de moderne mens, die hoe langer hoe visueler ingesteld wordt, bereiken. Dr. Jager heeft de stof voor het hele jaar thematisch inge deeld, zodat de lezer in een, twee of drie weken door het onderwerp wordt heengeleid. Deze methode is onbetwist veel beter dan dat oude „steek-er-de-speld-maar-in"- systeem, dat vandaag een tekst uit Job en morgen een woord van Paulus toelicht. Okke Ja ger gaat er dieper op in en dan vestigt hij dikwijls de nadruk op een woord of woordje, waar men gewoonlijk overheen leest, maar dat vanuit de grondtekst nu juist het kern woord, de sleutel van de peri- coop bevat. Dan breekt dóór het woord het beeld door, waarme^M kwestie in een heel ander] komt te staan en pas n A I zichtbaar begint te worden tW oudere klassieke interpret blijken dan dikwijls niet I tief, maar veel te vaag te""" om geestelijk op ons in te ken. Hier en daar gaat schrijver de allegorische t ting uit, die toch te veelj denken aan inlegkunde, wordt een diepere betek gezocht dan waarschijnlijk! doeld is. Maar afgezien daarvan: dr. ger heeft een boek samen steld, dat door protestant:! katholiek als een hedenda' en zeer waardevol brevier 1 wordn gebruikt. Het is zinning en een gids doorh het jaar, naast de Schrift z» Dr. Okke Jager: „OpklarL03 bijbellezen met verb dingskracht". Zomer Keuning, Ede. Prijs f 28,e miJ /aulus Galerie Jack Visser, Leicepoe^ gracht 74 Amsterdam, ex^ seert van 30 november tot december papierwerken v Loes van der Horst. 's Morgens gewekt worden door muziek van uw eigen radio. Of door het geluid van de pruttelende koffieautomaat. Dat is mogelijk met zo'n handige tijd- schakelklok. En dat is echt niet het enige. Hij schakelt de elektrische deken aan, zodat die al warm is voor u bed gaat. U kunt de schakelklok ook zo afstellen dat hij 's avonds automatisch verlichting in huis aan doet. En natuurlijk ook weer uit. Meerdere half-uur schakelingen mogelijk. Cook handbediening.) Volgens de Gamma-boekhouder veel te veel afgeprijsd. Meesterlijke decoupeerzaag van Black en Decker. Om rechtuit of om figuren mee te zagen. Dank zij de krachtige motor van 315 Watt, 3000 toeren, glijdt de zaag moeiteloos door hout en metaal. Ook in een hoek van 45°. Adviesprijs f98,00. HM Maar zolang de .boekhouder zoek is Dopsleutelset, 24-deIig. In zware uitvoering. IS Doppen van 10 tot 32 mm. Compleet met 2 verlengstukken, kniegewricht, ratel enz. Dat alles in metalen kist. De boekhouder berekende 'm op f 59,75. Maar vooruit, omdat't Sinterklaas is Maandag 1 december de gehele dag geopend. Tevens koopavonden op 1,2,3 en 4 december. Gamma: altijd bij u in de buurt. Een oerdegelijke klauwhamer van Stanley. Hooggepolijste gesmede kop. Stalen steel met vocht- absorberende neopreen handgreep. Normaal f39,95. Maar nu slaat Sint de z'n kop voor Nuttig cadeau voor kinderkamer en keuken. Dit extra grote prikbord van 60 bij 100 cm. Bruin of naturel jute in blankhou-^^4QC ten lijst. Van f 24,50. Cadeauprijs Alphen aan den Rijn, Hoorn 100. Schuin tegenover Avifauna. Tel. 01720-31066 Leiden, Oude Singel 246. Tel. 071-146170 A A A A A MAAf WURl Alle prijzen zijn inclusief BTW en gelden tot en met 6 december 1980, zolang de voorraad strekt.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 10