Taxistop de voor dagelijkse pendel ïKABELNOTA: CDA KRIJGT ïZIJN ZIN, VVD KRIJGT GELIJK Ga naar Engeland om je daar te laten opereren steBi hofb Politiek Partij Parlement PAGINNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT ZATERDAG 29 NOVEMBER 1980 PAGINA 9 RNA VAL 1 is uitgelekt. Het f niet langer tegen te Iden. Dat was ook te en wachten, want in !if enta politieke wereldje kers Off tegenwoordig nog eer do^r zelden iets ge- za ^T7. Nu de geruchten- laatste )om blijft toenemen, cwestie,nen wjj 00k niet gens Qger zwijgen, want 6 ki*" iJ ëeruc^ten berusten jubliefy maak je niet vaak n°ndeW op waarheid. En 'ïjderei waarheid is: een en dr^p Tweede Kamerle- lenmer, en enkele bewinds- ien brengen half ja- rmatiekn een carnavals- dat wiL» nn a Uit betrouwbare bron weten we, dat afgelopen donderdagavond in een platenstudio te Loenen aan de Vecht de eerste opnamen al zijn ge maakt. Die betrouwbare bron zijn wij zelf, want we waren erbij, daar in Loenen. Dat mocht, en wel om de doodeenvou dige reden dat de schrij ver van deze zaterdagse kolommen dezelfde is als de tekstschrijver en componist van het poli tieke carnavalslied. Maar laten we bij het begin beginneh. Korte inhoud van het vooraf gaande. In mei van dit jaar lanceerde het VVD-Tweede Kamerlid Ed Nijpels in een dolle bui ten overstaan van ondergetekende het plan om met een aantal Kamerleden een carna valsplaat te gaan ma ken. Voor de gein en voor een goed doel. En of wij daar de tekst en muziek maar voor wil den leveren. „Dat lukt nooit. Je krijgt je colle ga's nooit zo gek, dat ze een carnavalsnummer gaan zingen", was onze eerste reactie. „O, jawel. Vast en zeker", zei Ed. Aan zijn gezicht was te zien dat hij er heilig in geloofde. „Oké, maar dan moet jij zorgen voor een stuk of twintig zan gers en zangeressen. Uit zoveel mogelijk partijen graag", luidde ons we derwoord. Dat was af gesproken. De zaak ging aan het rollen en, om met frater Venanti- us te spreken en een lang verhaal kort te maken: „zo is 't geko men CARNAVAL 2 Twintig Kamerleden van PvdA, CDA, VVD, D'66 en PPR alsmede minister Til Gardeniers (crm), minister Gerrit Braks (landbouw) en de staatssecretarissen Nee- lie Smit-Kroes verkeer en waterstaat) en Gerrit Brokx volksh uis ves ting) zagen wel wat in de platenstunt. Zij zeg den toe, hun stemmen ter beschikking te wil len stellen van het poli tieke koor. Nu is het met politici altijd moei lijk afspraken te ma ken, want ze zitten doorgaans erg krap in de tijd. Bovendien doen zich in de politiek maar al te vaak plotselinge gebeurtenissen voor, waardoor gemaakte af spraken op het laatste moment moeten wor den afgezegd. Daarom was bepaald, dat de plaatopname in etappes zou geschieden. En zo ging afgelopen donder dagavond het eerste clubje per bus vanaf het Binnenhof naar de pla tenstudio. Enige tijd later stonden acht zangers en zange ressen, onder wie Nee- lie Smit-Kroes, in het felle licht van de met microfoons behangen opnameruimte. Achter een glazen wand stoei den de technici met honderden knopjes en schuifjes, aangebracht op enorme schakelpa nelen. De melodie was in de bus al een paar keer gerepeteerd, dus hij zat er bij de meesten wel in. De dames (Nee- lie en de CDA-Kamer- leden Virginie Korte- Van Hemel en Hanske Evenhuis-Van Essen) hadden het er nog wat moeilijk mee. „Veel te hoog joh", sputterde Hanske. „Ik heb een zangopleiding aan het conservatorium gehad, maar daar was ik alt. Dit is een sopraanpar tij". „Nou, dan kun je toch juist met recht zin- fen, dat je je stem kwijt ent?", kaatste Ed Nij pels terug. „Dat geldt trouwens voor mij ook, want ik kan geen wijs houden. En hoe staat het met jou, Virginie?". „Tja", zei de aangespro kene verlegen. „Ik ben de dochter van een componist, maar dat is aan m 'n stem niet te merken. Sorry hoor". „Ach meid, kom op. ik vind het ook moeilijk, maar met z'n drieën persen we die dames partij er wel uit", kwam Neelie tussenbeide. „Bo vendien moet je er re kening mee houden, dat de stemmen van Til Gardeniers, Ria Beckers, Ina Müller en Wijn ie Jabaay er later nog bij komen CARNAVAL 3 Toen de inhoud van drie flessen Beaujolais de weg naar de zenuw achtig kloppende kelen had gevonden, kon de opname eindelijk begin nen. De heren, in dit geval helaas uitsluitend VVD'ers, deden het uit stekend. Dick Dees, Broos van Erp en Jan de Voogd zongen de longen uit hun lijf. En dan te bedenken, dat daar binnenkort nog de zangtalenten van men sen als minister Braks, Rel us ter Beek (PvdA) en zijn fractiegenoot Harry van den Bergh aan worden toegevoegd. Het probleem was al leen dat de herensectie tijdens het zingen af en toe in de lach schoot, zodat de hele boel weer overnieuw moest. „Dames, let op de arti culatie!", riep de pro ductieleider na de derde keer zingen. „U plakt alle zinnen aan elkaar". „Ja, maar 'dat komt door m'n kunstgebit", giechelde Neelie. De band werd opnieuw ge start. Achter de glazen ruit keken de technici elkaar schaterend aan. „Het gaat steeds beter! Crimineel!" riep één van hen het koortje toe. „Nog één keer helemaal opnieuw graag, en goed op het tempo letten, hoor! Vooral de heren hebben nogal de nei ging tot jagen En voor de zoveelste maal klonk de carnavalsmelodie door de luidsprekers. Het ging perfect. Met kelen als schuurpapier werd de terugweg naar het Binnenhof aan vaard. „Dus die politici zien we binnenkort in Top- pop?", zal de scherpzin nige lezer ongetwijfeld vragen. „Neenluidt het antwoord. Zo ver willen de zangers en zangeressen niet gaan. Zou het ooit zo ver ko- pien dat „Hé, ik ben m'n stem kwijt" de hit- ladders bestijgt, dan wordt er naar alle waarschijnlijkheid een tekenfilmpje gemaakt over de Tweede Kamer. Dat filmpje zal dan op televisie vertoond wor den als het koor der po litici door de ether klinkt. Maar dat is, let terlijk, nog toekomst muziek. DICK VAN RIETSCHOTEN BELGISCH LIFTSYSTEEM NU IN NEDERLAND >rtduri van d rin het a het 1 gens z B Leidse or (zj jers vj rele n [en, sti l blooi wei tunnei Een lifter met het Taxistop-vignet. LEIDEN Taxistop is nu ook in Ne derland. Met de invoering van dit 1 Belgische liftsysteem, lijken de tijden van de eenzame lifter langs de snel weg, de gevangene van de witte lijn, I zoals Joni Mitchell het zingt, te gaan veranderen. De nieuwe lifter, die met het reflecterende vignet „Taxistop" in de hand staat, kan door de automobi- list met een veilig gevoel meenemen. Hij vergoedt vijf cent per kilometer (wat de vervoerskosten drukt) en hij bezit een WA-verzekering en een foto- legitimatie. Het ergerlijke beeld van duizenden auto's met elk maar één inzittende i bracht drie jaar geleden enkele jonge I Belgen tot de oprichting van „Taxistop". Een jaar later werd dit liftsysteem inge- voerd, met het doel meer zitplaatsen in de auto's te benutten. Energiebesparing, meer sociale contacten en minder mi- I lieuvervuiling blijken hier inmiddels de gunstige gevolgen van te zijn. Bovendien blijkt Taxistop van veel belang voor mensen die in afgelegen plaatsen wonen, waar het openbaar vervoer niet of wei nig komt. Naast deze voordelen kan Taxistop ook kwaadwilligen afschrik ken. De (foto)legitimatie die de lifter aan de chauffeur toont, is namelijk ook in het bezit van het uitgiftebureau. Dat uitgiftebureau is het Nederlands Bu reau voor Buitenlandse Studentenbe trekkingen (NBBS), dat door de Belgi sche Stichting Taxistop bereid is gevon den om het liftsysteem in ons land te in troduceren en de leden ervoor te wer- Openbaar vervoer „Taxistop is vooral bedoeld om de leem tes in het openbare streekvervoer op te vullen", zo licht Anke Casteel van de NBBS toe. „Iemand die van het een of andere gehucht naar bijvoorbeeld Assen moet en dan de bus mist, staat anderhalf uur in de kou. Juist voor hem is Taxistop een uitkomst. Maar omdat we in geen geval met het openbaar vervoer willen concurreren, moet de reiziger voor zijn lift betalen". Bovendien hebben Taxis top-leden volgens de NBBS-woordvoer-- ster de gewoonte, om liftend vanuit de provincie naar de stad, daar aangekomen het openbaar vervoer te gebruiken. Anke Casteel noemt het frappant dat een derde van de in totaal zesduizend Belgische Taxistop-leden uit gemeenten komt met minder dan tienduizend inwo ners en dat er bij tweeduizend van hen geen openbaar vervoer in de buurt komt. „We overwegen om na een paar jaar Taxistop in Nederland, die plaatsen waar het liftsysteem het meest gebruikt wordt, aan te wijzen als streken waar het openbaar vervoer verbetering behoeft", aldus d.e NBBS-woordvoerster. Onderzoek heeft uitgewezen dat 64 pro cent van de zesduizend Belgische leden ruim zestig dagen per jaar Taxistop ge bruikt. Hun gemiddelde afstand be draagt 47 kilometer per keer. Nu na twee jaar, hebben zij gezamenlijk vijf miljoen kilometer afgelegd. Volgens Anke Casteel leert een eenvoudig reken sommetje dat hiermee een besparing van een half miljoen liter benzine is bereikt. Het met elkaar meerijden, dat in ons. land ten tijde van de oliecrisis en de ben zinebonnen opgang maakte, is bij onze zuiderburen dankzij Taxistop nog ge bruikelijk. „In België is een soort wisselwerking ontstaan. Er zijn namelijk ook autobezit ters die van Taxistop gebruik maken. Eens hebben ze een Taxistop-lid meege nomen, ze deden dat de volgende dag weer en dat groeide uit tot een vaste af spraak: de ene week wordt de auto van Buitenland Dat Taxistop vooral voor korte afstan den is bedoeld, hoeft niemand ervan te weerhouden om met zijn vignet van Groningen naar Maastricht te liften. Maar reizen in het buitenland met dit liftsysteem, heeft vooralsnog weinig zin. Taxistop bestaat buiten Nederland en België namelijk niet. „Nog niet", merkt Anke op, „want het is de bedoeling om het systeem ook in andere Europese lan den in te voeren. Vandaar dat we de naam Taxistop gehandhaafd hebben. De naam moet internationaal hetzelfde en dus herkenbaar worden". Lid worden van Taxistop kan door een NBBS-winkel binnen te stappen met twee recente pasfoto's en ƒ25. Of bel even de NBBS. telefoon 071-145044. HENK ENGELENBURG Achti 11890-j let twee maanden vertraging hij .'as door minister Gardeniers al voor tAlegin oktober beloofd heeft de Twee- Kamer woensdag de inmiddels veel- streden Kabclnota toegestuurd ge- egen. De PvdA is verheugd, het CDA gt redelijk tevreden te zijn en de VD is duidelijk niet tevreden. De glo- »ale inhoud van het werkstuk van •JV RM-minister Gardeniers was reeds mg tevoren bekend en de definitieve ersie is nauwelijks een verrassing te oemen. fc nota is over de gehele linie iets af- Jezwakt om aan de bezwaren van met ame staatssecretaris Smit-Kroes van erkeer en Waterstaat tegemoet te ko- ïi* ten. Zo is de „nota" uiteindelijk een totitie" geworden, hetgeen betekent at men er wat minder politiek ge- richt aan dient te verbinden. e oorspronkelijke bedoeling van deze "iv otitie is echter overeind gebleven: het oorgeven van uit het buitenland afkom- ige. maar wel voor Nederland bestemde. immerciele tv-programma's moet aan de rens kunnen worden tegengehouden. ardeniers en met haar CDA en PvdA - wil daarmee voorkomen dat het Neder- I indsc omroepbestel wordt ondergraven. I >e VVD-bewindsheden hebben zich net l Is de liberale fractie in de Tweede Ka- ler van het begin af aan verzet tegen eze vorm van „betutteling van het Ne- I erlandse omroepbestel". ;:pi: iardeniers duidt de notitie aan als een adempauze", om in ieder geval enkele ja- en de tijd te krijgen zich te wapenen te- en een veel grotere bedreiging van ons niet-commerciële omroepbestel, namelijk de satelliet-tv. In die adempauze zal de PTT niet zonder restricties programma's uit het buitenland aan de kabelnetten mo gen doorgeven. Toen de kabelnota voor het eerst in het kabinetsberaad ter sprake werd gebracht, werd Gardeniers teruggestuurd met de mededeling dat zij haar huiswerk nog maar eens over moest doen. De aanleiding tot de heftige discussie tussen VVD en CDA-ministers, die zich in het kabinets beraad heeft afgespeeld, was de medede ling van staatssecretaris Smit-Kroes van verkeer en waterstaat, dat de PTT een filan voor een doorgeefnet van buiten- andse zenders klaar had liggen. Op het eerste gezicht lijkt CDA-minister Gardeniers de strijd met haar liberale te genspeelster, Smit-Kroes te hebben ge wonnen. Al heeft zij hier en daar wel wat moeten laten vallen om de nota door het kabinet heen te kunnen slepen. Zo zal zij zich niet bemoeien met het doorgeven van buitenlandse zenders, en als zij op Neder land gerichte zenders wil tegenhouden, dan moet dat gebeuren na overleg met Smit Kroes. Vooralsnog is dit een bijzonder schrale te gemoetkoming aan de principiële bezwa ren die binnen de VVD de afgelopen we ken te horen zijn geweest. VVD-kamerlid De Beer stelde enkele weken gelden nog dat het tegenhouden van programma's uit het buitenland weieens een breekpunt zou kunnen worden in de coalitie CDA/VVD. In de officiële reactie wordt over de noti tie nog wel gesproken over een „onvol dragen werkstuk", maar voor de rest heb ben de liberalen zich beperkt tot een lich telijk tegenpruttelen. Het plan van minister Gardeniers zal pas na het kerstreces in de Tweede Kamer worden behandeld. Volgens De Beer zal de VVD in de Tweede Kamer al haar principiële bezwaren aanvoeren tegen die plannen. Let wel: principiële, want in de praktijk zal volgens hem blijken dat de plannen van Gardeniers zullen worden achterhaald door de ontwikkeling van de satelliet-tv, die Gardeniers met de beste wil van de wereld zal kunnen tegenhou den. De zaak lijkt politiek gezien al be klonken: Zo krijgt het CDA zijn zin, maar de VVD tenslotte gelijk. „Terug naar af" Minister Pais loopt in het kabinet weer eens met zijn portefeuille te zwaaien, zo hebben wij uit betrouwbare bron kunnen vernemen. De getergde bewindsman van onderwijs zit namelijk weer met een te kort van van 130 miljoen op zijn begro ting. En dat dankzij een actie van minister Van der Stee van financiën, die vindt dat Pais het financiële voordeel dat de loon matiging hem op de post onderwijsperso neel oplevert niet mag gebruiken om een deel van het oorspronkelijke tekort van 265 miljoen gulden op te vullen. Pais had het allemaal zo mooi geregeld. Met veel moeite had de bewindsman 130 miljoen gulden bij elkaar kunnen sprok kelen, onder meer door een verhoging van het collegegeld naar 750 gulden, hoge re cursusgelden en een personeelsstop. De andere 130 miljoen zouden aanvankelijk gevonden kunnen worden in de algehele loonmatiging voor ambtenaren, maar die opbrengst is lagere uitgevallen dan was verwacht. Pais werd in het vinden van bezuinigingsposten ook gesteund door bei de regeringspartijen CDA en VVD, want de Kamer had zich in een eerder stadium heftig verzet tegen het aanvankelijke plan van de bewindsman, dat ook werd ge steund door het kabinet: het eenzijdig snoeien van de onderwijssalarissen. Alles leek dus in kannen en kruiken en Pais had het weer net op het nippertje kunnen redden. Nu heeft Van der Stee dus weer roet in het eten gegooid door Pais alsnog te vragen die 130 miljoen uit zijn portefeuille te plukken. Ook de beurs van Van der Stee is leeg en dat terwijl er van alle kanten aan hem wordt getrok ken. Pais mag dus weer van voren af aan be ginnen en gaan zoeken naar een oplos sing. Een vooraanstaand VVD-kamerlid liet ons in de wandelgangen weten van mening te zijn dat in een begroting van zo'n 20 miljard toch echt nog wel nog wat miljoenen weggesnoeid kunnen worden. De vraag is alleen: hoe en waar. Korting van de salarissen k^j de bewindsman vergeten, want dat pikt de Kamer niet. Dan blijven er nog maar weinig mogelijk heden over, want de personeelspost maakt 85 procent van de totale onderwijsbegro ting uit. De meeste uitgaven in de mate riële sfeer, zoals de post voor scholen bouw, zijn reeds bevroren om ondanks de bezuinigingen de werkgelegenheid in het onderwijs in stand te kunnen houden. Overigens ligt er ook nog een gat van 250 miljoen dat hij dit jaar heeft kunnen dich ten door pensioenpremies een maand later aan de schoolbesturen uit te keren dan ge bruikelijk is. Ook dat moet moet hij maar zien op te lossen, vindt Van der Stee. Hoewel Pais het in het verleden nooit zo goed heeft kunnen vinden met het onder wijsveld, had hij tegenover de onderwij sorganisaties toch altijd de troef „behoud van arbeidsplaatsen ondanks de terugloop van leerlingen" in handen. Die troef zal weinig waarde meer hebben als deze be windsman het aandurft om nog meer weg te halen. Zijn tot nog toe genomen maat regelen zijn toch al hard aangekomen bij zijn achterban. Een volgend snoeiplan zal hem het laatste restje goodwill gaan kos ten, dat is zeker. Het is dus niet zo verwonderlijk dat deze bewindsman, met het einde van deze ka binetsperiode in zicht, dreigt het bijltje er bij neer te leggen indien minister Van der Stee zijn zin krijgt. Het departement van onderwijs kampt al jaren met een zeer krap budget, waardoor al vele vernieu wingsplannen als zijnde te duur de weg naar de vuilnisbak hebben afgelegd. De behandeling van de onderwijsbegro ting in de Tweede Kamer is door de nieu we problemen inmiddels uitgesteld tot fe bruari. De bewindsman heeft dus nog even tijd om binnen het kabinet een op lossing te zoeken. In september is het hem met het dreigement van opstappen gelukt om de besnoeiingsschade voor zijn begro ting te beperken. Afgewacht moet worden of minister Pais dit keer bereid is om door de knieën te gaan. FRANS WEERTS (van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De Britse vliegtuig maatschappij British Airways is kennelijk van oordeel, dat in Groot-Brittannië niet alleen ge zonde toeristen iets naar hun ga ding kunnen vinden. Volgens B.A. is het ook een ideaal land voor buitenlandse reizigers, die een operatie nodig hebben. In bet heetst van de toeristische concur rentiestrijd lanceert B.A. een nieuwe campagne, gericht op mensen voor wie wegwezen een diepere betekenis kan hebben dan even een buitenlandse vakantie nemen omdat iedereen het doet Het motto van deze campagne is: „Kom naar Engeland om je te la ten opensnijden". Hoewel die slogan niet als muziek in de oren klinkt, menen de jongens van B.A. het niet slecht. Ze ontkennen trou wens met klem, dat hun nieuwe cam pagne steunt op het gezegde: de een zijn dood, is de ander zijn brood. B.A. wil integendeel niet alleen de zieke buitenlanders, maar ook geëxpatrieer de Britten, die medische zorg nodig hebben, en de voorkeur geven aan art sen van thuis, een helpende hand toe reiken. Voor 10.550 pond kun je met B.A. uit Tokio 22 dagen doorbrengen in Lon den, inclusief het plaatsen van een paar nieuwe hartkleppen. „Clinic Air" van B.A. brengt u naar Engeland voor de beste medische zorgen aan gegaran deerde prijzen, zegt de brochure. In sommige gevallen kun je er een ge zellige vakantie of enkele afspraken met zakenrelaties aan toevoegen. Ern stige gevallen kunnen tijdelijk onder gebracht worden in een Brits herstel lingsoord. Maar dat is allemaal een kwestie van poen. Voor een hartopera tie in Engeland betaal je 9.350 pond als je van Malta komt, of 9.750 pond als je overvliegt uit Koeweit. Al deze bedra gen zijn inclusief de retourvlucht Achttien dagen in Londen voor een o- peratie aan de baarmoeder komt op 4.150 pond voor patiënten, afkomstig uit Athene. Een passagier uit Singapo re betaalt 3.200 pond voor het verwijde ren van spataderen op één been. Hier mee gaat een' verblijf van acht dagen gepaard. Operaties in het centrum van Londen kosten uiteraard meer dan be handeling in ziekenhuizen van randste den, zoals Harrow. British Airways heeft deze medische mogelijkheden voor buitenlandse „toe risten" op touw gezet in samenwerking met American Medical International, een Amerikaanse maatschappij met de hoofdzetel in Los Angeles, die in Groot-Brittannië een hele serie moder ne privéklinieken bezit De laatste tijd voelen deze ziekenhuisen de grote fi nanciële nadelen van het feit. dat te genwoordig steeds minder rijke patiën ten overkomen uit het Midden-Oosten. De Arabieren vinden Londen te duur, met het gevolg dat Amerikaans-Britse particuliere ziekenhuizen elders pa tiënten beginnen te zoeken. De zestig tot zeventig artsen op wie B.A. en A.M.I. (Europe) kunnen reke nen, nemen genoegen met lagere hono raria om B.A. de gelegenheid te geven de prijs van het pakket voor buitenlan ders zo laag mogelijk te houden. Bri tish Airways heeft echter gezworen aan niemand een specificatie van de kosten te geven. Dat is begrijpelijk, want alle in Groot-Brittannië verblij vende privépatiënten van die specialis ten moeten zoals voorheen het volle pond betalen.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9