Voor Nederland estaat Taiwan fficieel niet Voorlopige huisvesting laklozen grootste jrobleem £cidóc Commit Regering houdt vast aan eigen plan Avebe Centraal comité Polen komt maandag bijeen 19r„sjnenland/buitenland AN AARDENNE DEED OEZEGGING AAN RSV ^EEPSLAG VAN PRESIDENT STIMULEERT REDDINGSOPERATIE ITALIË Krishna's in e clinch iet NCRV Sport en mensenrechten REGERING HOUDT GRENS OP 540.000 CDA: beperking aftrekbaarheid hypotheek-rente bij 432.000 Rechter laat krakers zitten LEIDSE COURANT ZATERDAG 29 NOVEMBER 1980 PAGINA 7 in onze parlementaire redactie) HAAG Eén van de proble- waarmee de regering in de van de duikboten voor Tai- te kampen had, was dat dit voor Nederland officieel niet aat. Sinds 28 maart 1950, onge- een half jaar nadat de com- listen op het vasteland de ht hadden overgenomen van ang Kai-sjek, erkent Neder- 1 de Volksrepubliek China als enige China. erkenning kwam zo snel, om- de Nederlandse regering in die op zoek was naar steun voor idee van de Verenigde Staten Indonesië. De Sovjet-Unie was ■toe wel bereid, maar stelde als ■waarde dat Nederland het ia van Mao zou erkennen. De erlandse minister van Buiten- lse Zaken, die deze ruil sloot, was mr. D.U. Stikker, de vader van de huidige topman van RSV, die nu graag de duikboten voor Taiwan zou bouwen. De betrekkingen tussen Den Haag en Peking bleven een groot aantal jaren op het niveau van zaakgelastigden. Maar op 16 mei 1972 kwam men overeen ambassadeurs uit te wisselen. In het protocol van deze overeen komst komt de volgende nu erg actu ele zinsnede voor: „De Chinese rege ring verklaart wederom dat Taiwan een provincie is van de Volksrepu bliek China. De regering van het Ko ninkrijk der Nederlanden respecteert dit standpunt van de Chinese rege ring en bekrachtigt dat zij de rege ring van de Volksrepubliek China er kent als de enige wettige regering van China". Beide landen beloofden elkaar voorts zich niet te mengen in eikaars inter ne aangelegenheden. Daardoor ont stond nu voor Nederland het pro bleem, dat China de leverantie van oorlogstuig aan Taiwan als zo'n in menging zou kunnen beschouwen. Volgens het protocol van 1972 zou de Nederlandse regering dan vrijwel niet anders kunnen dan ook dit standpunt weer te respecteren en dus geen vergunning af te geven voor de export van de twee duikboten naar Taiwan. Curieus was dat één van de Chinese topmensen uit 1950, die be trokken was bij de erkenning door Nederland van de Volksrepubliek, deze week een bezoek bracht aan Ne derland. Dat was Wang Bingnang, die als hoofd van een zogeheten vriendschapsdelegatie gesprekken voerde met onder anderen premier Van Agt en minister Van der Klaauw en bij die gelegenheid waar schuwde tegen de leverantie aan Tai wan. Op het departement van Economi sche Zaken acht men het waarschijn lijk dat minister Van Aardenne zich dit allemaal niet heeft gerealiseerd, toen Rijn-Schelde-Verolme een aan tal maanden geleden voor de eerste keer contact opnam over de duikbo ten-affaire. Het is immers de minister van EZ die al dan niet een exportver gunning verleent, overigens na ad vies te hebben ingewonnen bij zijn collega's van Buitenlandse Zaken (Van der Klaauw) en Financiën (Van der Stee). Volgens ingewijden heeft Van Aardenne aan RSV-president Stikker al maanden geleden een soort toezegging gedaan, „uitgaande van de gedachte dat wat goed is voor RSV ook goed is voor Nederland". Dat zou de reden geweest zijn voor de minister om in het kabinet te blij ven vechten voor de exportvergun ning. De waarde van de Taiwanese order voor RSV is ongeveer één miljard gulden. Het gaat hierbij niet alleen om de twee duikboten, maar ook om de levering van ketels en andere on derdelen voor (nucleaire) electrici- teitscentrales, ter waarde van enige honderden miljoenen. Het was overi gens RSV zelf dat deze „package" tot stand bracht, nadat men gemerkt had hoe happig Taiwan was op de duik boten. De regering van het eiland had namelijk al in een aantal andere Westerse landen, waaronder ook de Verenigde Staten, nul op het rekest om onderzeeërs gekregen. De afgelo pen weken werkte de „package" ech ter in het nadeel van RSV, doordat Taiwan ging zeggen: geen duikboten dan ook geen order voor onderdelen van centrales. Kleumend van de kou wachten drie dakloze bewoners van Sant'Angelo dei Lombardi op hulp. (Van onze speciale verslaggever Piet Tummers) PELS De zweepslag, die de 83-jarige Italiaanse presi- ït Sandro Pertini op de grens van zijn presidentiële be- egdheden heeft toegediend aan de aarzelende en besluite- e regering, moge in het regeringscentrum om de Monteci- rio in Rome woedende reakties en een later weer inge- kken ontslagaanvraag van de minister van Binnenland zaken, Rognoni, hebben veroorzaakt, toch heeft hij er toe eid, dat de hulpverlening in zuid-Italié thans redelijk op ïg is gekomen. Tussen Rome en Napels en verder in de bting Salerno en Avellino zetten thans eindeloze rijen ertuigen koers naar het rampgebied. Er zijn lange colon- s militaire vrachtwagens, maar ook ambulances, cara- ds, particuliere auto's met caravans, brandweerwagens opleggers met zwaar materieel voor grondverzet In het inenland ondervinden de hulpcolonnes grote moeilijkhe- B door aardverschuivingen, die veroorzaakt worden door zware regenval. werd de hoogste tijd. Wat He hulp vermag, werd gis- ochtend nog eens duidelijk, n gemeld werd, dat 27 men- die sinds zondagavond on- het puin hadden gelegen, vrijd waren en opgenomen in ziekenhuizen. Het aan geredden zou ongetwijfeld )ter zijn geweest, wanneer hulpwerk maandag met doortastend zou zijn aan- takt. isident Pertini heeft falen van de hulpverle- I (STERDAM „De Hare I ishna-beweging is een re- ie als alle andere, en zij [eft er dus evenveel recht maatschappelijk te wor- i gerespecteerd. De geva- voor de geestelijke lksgezondheid, waartegen NCRV nu meent te moe- i waarschuwen, zijn in po- itie in iedere religieuze be- tging aanwezig". vatte mr. R. Hulkenberg, I fdsman van de Hare Krish- 's. de „godsdiensttwist" sa- I tn, die gisteren voor de pre- lent van de rechtbank in I nsterdam werd uitgevoch- L Inzet van de twist is een evering van de NCRC-tele- ieserie „Niet te Geloven" arin dominee Sipke van der Jnd een aantal eigentijdse Eten kritisch onder de loep emt. Op 7 november wijdde 'n der Land in dit verband i uitzending aan de Krish- rbeweging. Daarin werden ning in het begin van deze week met eigen ogen aan schouwd en woensdag de rege ring er voor de televisie duch tig van langs gegeven. De Ita liaanse natie en zij. die haai leiden, zijn opeens wakker ge schud. De socialistische vete raan Pertini, eens de bekwame organisator van het anti-fascis tische verzet in noord-Italié, heeft zijn populariteit ver zien uit stijgen boven die van het eeuwig twistende en in politie ke intriges verstrikt geraakte gezelschap regeerders op de Montecitorio. Dat Pertim geen ongelijk heeft gehad, werd nog eens geïllu streerd door de noodkreten, die ook gistern nog op tiental len plaatsen in het rampgebied ter grootte van Belgié opklon ken. Uit het geïsoleerde stadje Calitri kwam de smeekbede om tenten, drinkwater en voedsel te sturen. „Er zijn hier 6000 daklozen. Er is bijna geen voedsel en we hebben geen licht en geen water. Driekwart van de huizen ligt in puin", al dus een wanhopige dorpsbur gemeester via de microfoon van een radioreporter. Terwijl overal inderhaast "tendopoli" (tentendorpen) worden opgericht uit een men gelmoes van groene legerten ten, fleurige kampeertenten en caravans, blijft de huisves ting een enorm probleem. In zijn geïmproviseerde hoofd kwartier in Napels neemt dot- tore Zamberletti, in 1976 ge pokt en gemazeld in het ramp gebied van Friuli, de zaken stevig ter hand. Hij heeft een reeks toeristenhotels gevor derd aan de Golf van Napels. De toeristenplaatsen Sorrento, Amalfi, Positano en zelfs het eiland Capri bieden een droog onderkomen, een bed en een goede keuken aan een paar duizend havelozen uit het bin nenland van zuid-Italié. Rechtstreeks uit Delaware in de Verenigde Staten werden 1000 legertenten, waarin een klein circus zou kunnen optre den, door de Amerikaanse luchtmacht overgevlogen naar Napels. In de haven van Saler no liggen vier lijnschepen van de rederij Tirrenia, uitgerust met comfortabele hutten, zalen en restauratieruimten, gereed voor het opvangen van vluch telingen. De Italiaanse spoor wegen vergaren in heel het land 1000 tot 1200 passagiers- rijtuigen, die op verschillende plaatsen in het rampgebied worden gestationeerd. De maker van de gewraakte tv-documentaire de heer ds. Sipke van der Land (derde van links) werpt tersluiks een blik op de voorman van de Hare Krishna - beweging H. van Teylingen (tweede van rechts). In het midden president mr. W.J. Borgerhoff-Mulder. de kijkers onder meer gewaar- hebben nu spijt dat zij aan de schuwd dat de beweging uitzending hebben meege- geweld propageert tegen an- werkt, vooral omdat hen van dersdenkenden, louter uit is op tevoren was beloofd dat het geldelijk gewin en een gevaar een „objectieve" uitzending betekent voor de geestelijke zou worden en dat zij in de volksgezondheid. De Krishna's eindsamenstelling een stem in het kapittel zouden krijgen. Zij eisen een rectificatie en een verbod op soortgelijke uitzen dingen in de toekomst. De pre sident van de rechtbank, mr. W. J. Borgerhoff Mulder, zal op 11 december vonnis wijzen. Steun van 243 miljoen is absoluut maximum (.Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het gesprek tussen de regering en de indu striebonden FNV en CNV over de regeringsplannen ten aanzien van de sanering van het aardappelzetmeelbedrijf Avebe is mislukt. De regering bleek tijdens het gisteren ge houden gesprek niet bereid op eisen van de vakbonden in te gaan. Die eisen waren geen gedwongen ontslagen, geen aantasting van verworven rechten als een vijf ploegendienst, handhaving van de produktie bij Avebe op 500.000 ton per jaar en daarvoor meer geld en meer tijd voor overleg. De bonden zullen de bezet tingsacties van de Avebe-kantoren in Veendam en Ter Apelka- naal dan ook voortzetten. Of de acties harder zullen worden zal vandaag op een vergadering van de kaderleden van beide bon den in Veendam, besloten worden. De regering heeft, in het gesprek vertegenwoordigd door de mi nister Braks (landbouw) en Albeda (sociale zaken) vastgehouden aan het reeds eerder vastgestelde bedrag van 243 miljoen gulden dat het rijk aan Avebe wil geven. Er zal geen cent meer op tafel komen. URUGUAY heeft de KNVB uitgenodigd een voetbalteam te zenden naar een zogenaamd mini-wereldkampioenschap, te organiseren in dat land. Uruguay is een autoritair geregeerd land, waar de mensenrechten bij de overheid niet in goede handen zijn. HET ligt voor de hand te veronderstellen, dat Uruguay de wereldkampioenschappen-eigen-stijl heeft georganiseerd om in internationaal verband de aandacht van dé interne mis standen af te leiden. Daarnaast kunnen de voetbalwedstrij den ook dienen ter verhoging van het prestige van het regi me tegenover de bevolking van het land. HeT behoeft weinig betoog, dat een Nederlands voetbal team voor een dergelijk prestige-object niet zou moeten wor- dpn misbruikt. Nu dragen sporters zelf wat dat betreft geen politieke verantwoordelijkheid; ten hoogste een persoonlijke. Wie wel politieke verantwoordelijkheid draagt is de Neder landse overheid. Het is dan ook toe te juichen, dat ons kabi net heeft besloten alle diplomatieke vlagvertoon rond de mini-WK in Uruguay achterwege te laten. Het zou nog meer zijn toe te juichen indien de regering, desnoods ongevraagd, de KNVB negatief over de deelname aan het tournooi zou adviseren. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De grootste regeringsfractie, het CDA, wil op 1 januari 1981. een be perking invoeren van de af trekbaarheid van hypo theekrente boven 432.000 gul den. Het gaat daarbij over de aftrek van al dit jaar be taalde rente. De CDA-Twee- de Kamerfractie heeft een compleet wetsontwerp van deze strekking klaarliggen dat op elk gewenst moment bij de Kamer kan worden ingediend. Het kabinet houdt vast aan een grens van 540.000 gulden ingaande op 1 januari 1981 en zal hier over maandag een brief aan de Tweede Kamer sturen. De CDA-Tweede Kamerfrac tie is met een eigen ontwerp gekomen uit onvrede over het uitblijven van al vele malen door de regering toegezegde ontwerpen van die kant. De onzekerheid die daardoor wordt opgeroepen is volgens het CDA niet langer verant woord. Daarom moet er hoe dan ook op 1 januari een rege ling ter beperking van de hy potheekrenteaftrek in wer king treden, meent het CDA. De basisgedachte achter CDA- wetsontwerp is dat de werkge legenheid in de bouwsector niet verder in gevaar mag ko men en ook het eigen woning bezit gestimuleerd moet blij ven worden. Daarmee reke ninghoudend komt het CDA tot het hanteren van het huur waardeforfait (het deel aan huurwaarde van de woning dat bij het inkomen moet wor den opgeteld) uit 1978 als uit gangspunt. Dat lag toen op 360.000 gulden. Wettelijk is dit toen in een klap verhoogd tot 540.00 gulden, het bedrag waarbij het kabinet in zijn ei gen voorstellen aansluiting bij heeft gezocht. De CDA-fractie volgt het ka binet daar niet in maar past op het oude bedrag van 360.000 een jaarlijkse indexering toe voor de gestegen bouwkosten. Daarmee komt de fractie voor 1980 uit op een grens van 432.000 gulden en voor vol gend jaar op 475.000 gulden. Geleidelijk trekt deze aftrek- baarheidsgrens dichter naar de 540.000 van het kabinet toe. In de optiek van het CDA zou de rente boven deze jaarlijks aan gepaste grens maar voor de helft van de belasting afge trokken mogen worden. PvdA-leider Joop den Uyl noemde de CDA-voorstellen tijdens een spreekbeurt in Wij- chen „een goed, maar beschei den initiatief, dat verdergaan de invulling behoeft voor het inwerking treden per 1 janua ri". WARSCHAU Het politbu reau van de Poolse commu nistische partij heeft giste ren aangekondigd dat de al lang tegemoet geziene ple naire zitting van het centra le comité maandag zal wor den gehouden. Het poolse persbureau PAP berichtte dat bij deze zevende zitting „de taken van de partij in de strijd voor het socialisti sche karakter van de vernieu wing van het maatschappelijke leven in polen" aan de orde zullen worden gesteld. Verwacht wordt dat ook de slechte economische situatie van het land een belangrijke rol zal spelen in de besprekin gen. Waarnemers menen dat verder waarschijnlijk ook aan de orde zal komen hoe de communistische partij weer opnieuw de leiding kan nemen bij het liberalisatieproces dat op het ogenblik in Polen aan de gang is% Inmiddels heeft Frankrijk aan Polen een lening van circa 421 miljoen gulden verstrekt ter financiering van de handel tussen beide landen, zo is gis teren in Parijs bekendge maakt. Het krediet moet de Polen de aankoop van Franse halffabrikaten mogelijk ma ken. In Amsterdams voormalig weeshuis AMSTERDAM De onge veer honderd krakers in het voormalig weeshuis „De Wielingen" in Amsterdam kunnen daar voorlopig al thans blijven zitten. Die uitspraak heeft de president van de rechtbank in Amster dam. Mr. W. J. Borgerhoff Mulder, gisteren gedaan in een kort geding dat zou moe ten uitvloeien in een ontrui ming van het gebouw. Dit geding was aangespannen door het Sweelinckconservato- rium, dat het weeshuis voor 7 miljoen gulden begin septem ber kocht orxer de her en der door de stad verspreide afde lingen in onder te brengen. Omdat een geding tegen de anonieme krakers zelf meestal mislukt, had het conservatori um de verkoper, de Noorlan- der Beheer Nederland b.v. ge dagvaard. Eis hierbij was dat de verkoper haar contractuele verplichtingen van lege ople vering zou nakomen. Mr. Borgerhoff Mulder echter noemde het geschil tussen ko per en verkoper „kunstmatig" omdat beiden op het moment van de (ver)koop wisten dat het pand gekraakt was en vrije oplevering die dag dus vrijwel onmogelijk was.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7