"Winkelhof i ^eiderdorp siieeit draai gevonden „Bodebus geeft brok waardigheid aan gemeentebode Vaste vloerbedekking noodzaak voor Hector Voorschoten inventariseert sociaal- cultureel werk hond zoekt huis Veel 'NA 4-AD/REGIO LEIDSE COURANT ZATERDAG 29 NOVEMBER 1980 PAGINA 5 irerkinj Pre,aa na a - e drijft meug zendei IDERDORP Met de opening i de twee laatste winkels deze ek, de lingeriezaak en de bloe nboetiek lijkt winkelcentrum Winkelhof in Leiderdorp, dat een maand open is, zijn draai te ran he? n §evonden- Na de enorme 276 irangstdli11? vlak na de opening, r nu 4' gedeeltelijk kan worden toege- n 197rfreven aan nieuwsgierigheid istorak de ver't00P even terug, maar in r Je begint zich nu te stabiliseren. or hef geloof dat de mensen de we8 Deir Winkelhof nu beginnen te vin- weinir a^dus manager Immink van het bisdoir^e'centrum Parkeergarage aer het winkelcentrum, die aan- 979 i^kelijk bij het stormachtige begin ,]i jjal snel vol was, blijkt nu voldoen- tren te hebben om het mo an he?e w*nkelende publiek te kunnen rwerken. „Het komt alleen op de opavonden en soortgelijke spitsu- aaant wel eens voor dat we nee moeten verkopen omdat de garage vol is, maar dat is begrijpelijk", aldus Im mink. Tegenover de volop in bedrijf zijnde winkels staat nog steeds een nog niet bezette showroom, de laatste lege plek in Winkelhof. Het management verwacht toch binnen afzienbare tijd hiervoor een exploitant te vinden. De Rijkspolitie van Leiderdorp heeft het niet veel drukker gekregen als gevolg van de opening van Winkel hof. Het politierapport van de afgelo pen maand vermeldt een aantal win keldiefstallen en wat parkeerovertre- dingen, en daar blijft het dan eigen lijk bij. Een gevreesde golf van klei ne criminaliteit is uitgebleven. „In het begin hadden we wat moeilijkhe den met een groepje van zeven jonge lui, dat zich blijkbaar verveelde om dat het herfstvakantie was en het be wakingskorps van Winkelhof een beetje zat uit te dagen. Die jongens zijn toen ingezet bij de parkeergarage om te demonsteren hoe de mensen gebruik moeten maken van de par- keerkaarten en toen hebben we ver der geen last van ze gehad", aldus de heer H.G. Porreij van de Rijkspolitie. Na de moeilijkheden met de foutpar- keerders bij een overvolle parkeerga rage in het begin heeft de verkeerssi tuatie rond Winkelhof zich eveneens gestabiliseerd, al is de drukte in ver band met de feestdagen wel weer wat toegenomen. In de parkeergarage zelf kan soms wel eens wat filevorming ontstaan bij de uitgang aan het Enge- lendaal. „Het publiek kan beter ge bruik maken van de uitgang aan de Heinsiuslaan. Aan die kant heb je geen verkeerslichten en is de door stroming van het verkeer veel beter. Bij de uitgang aan het Engelendaal is de opstelruimte nogal kort en daar ontstaan dan vaak door de verkeer- lichten opstoppingen", aldus de heer H. Slofstra van de Rijkspolitie. Voor wat betreft de winkeldiefstallen vermoedt de politie wel dat de win keliers niet altijd de diefstal aange ven. Of de winkeliers merken niet dat er iets gestolen wordt, of ze spe len soms wel eens eigen rechter. „We hebben het geval gehad van een paar winkeldieven die in het winkelcen trum Hoog Catharijne in Utrecht wa ren aangehouden en die onder meer spullen bij zich hadden die waren ontvreemd uit een zaak in Winkel hof. De naam van die winkelier stond op de prijskaartjes. Toen we de goederen weer terugbrachten, bleek hij niet eens te hebben gemerkt dat ze waren gestolen", aldus de heer Porreii. „Het komt ook voor dat een winkelier die een winkeldiefstal ont dekt de gestolen spullen weer afpakt en de dief een stevige tikken ver koopt. Hij doet er toch beter aan om de politie te waarschuwen, dat werkt aanzienlijk meer preventief. Dit soort gevallen wordt overigens wel in de hand gewerkt door het onjuiste be richt in een krant dat winkeldiefstal len tot 50 gulden niet meer worden vervolgd. Winkeliers die daar geloof aan hechten zijn natuurlijk meer ge neigd om eigen rechter te gaan lopen spelen", aldus de heer Porreij. Volgens de Rijkpolitie is de manier waarop veel winkeliers hun artikelen uitstallen, vragen om winkeldiefstal len. „De winkeliers klappen hun winkelpuien weg en leggen alles voor het grijpen neer. De ingang van de winkel maken ze net zo breed als de winkel zelf en dan kunnen ze na tuurlijk niet goed meer zien wie er de zaak binnenkomt en wie de zaak ver laat. In het kader van de voorkoming van misdrijven willen we de winke liers er toch meer attent op gaan ma ken van hun zaak geen grabbelton te maken", aldus de heer Slofstra. VOORSCHOTEN De gemeente Voorschoten heeft on langs het rapport „Sociaal-culturele instellingen en activi teiten 1980" uitgebracht. Deze omvangrijke 150 pagina's tel lende inventarisatie is een aangepaste versie van het eerste rapport uit 1979. Het bevat gegegens over doelstellingen, ac tiviteiten, huisvesting, deelnemers, vrijwilligers, contribu tie en subsidie van ongeveer 90 verenigingen, groepen en clubs die op sociaal-cultureel terrein in Voorschoten actief zijn. Het gaat om de navolgende werksoorten: vormings- en ontwik kelingswerk voor volwassenen, zoals vrouwenorganisaties, be- jaardenwerk, activiteiten voor buitenlandse werknemers, 't Nut; kunstzinnige vorming, zoals het creatief centrum, oud-woel- wijck en de streekmuziekschool; amateuristische kunstbeoefe ning en volkscultuur, zoals zang- en muziekverenigingen en de carnavalsverenigingen; jeugd- en jongerenwerk, zoals De Linde hoeve, scouting en kerkelijk jeugdwerk; sportieve recreatie, zoals trim- en trapveldjes, speelobjecten en de avondvierdaagse en tenslotte de peuterspeelzalen. Het rapport is aan alle betrokkenen toegezonden met de vraag om commentaar, correctie en aanvulling. Verenigingen, groepen en clubs die menen ten onrechte niet in de inventarisatie voor te komen wordt gevraagd dit de gemeente te laten weten. Behalve een bron van informatie wil het rapport, bedoeld als basis voor een op te stellen meerjarenplan 1982-1985 een aanzet zijn voor instellingen om ideeën en wensen voor de wat langere termijn te formuleren. Het inventarisatierapport ligt ter inzage in de o- fienbare bibliotheek en de gemeenteflat (kamer 309). Voor be angstellenden zijn losse exemplaren nog in beperkte mate ver krijgbaar. Meer informatie kan worden verkregen bij de directie welzijn van de gemeentesecretarie, telefoon 2141, toestel 67. I. 11.30 TIT ollega s joemen lende k ie korf w m iodebus 9.30 gering- 11.30 - I ïcha ttend tonde- jenning lv. Bol. Vi Noordw 19 u Ve bodebus geeft een brok waardigheid aan hei froep van gemeentebode, waardigheid die nogal i ds. Vtns zoek is vandaag de dag". Aldus de woorden in organisator Martin Agterberg, de gemeen tebo- van -^b/plu/c/en. Hij is de stuwende kracht ge- er 0 eest achter een opmerkelijke expositie in de iforpshoeve van Schipluiden, die vanaf maandag ree .weken te bekijken valt. De tentoonstelling ds. \ordt maandag om half vier op originele wijze ge iend door de Commissaris van de Koningin in uid-Holland, mr. M. Vrolijk tijdens zijn werkbe- >ek aan Schipluiden. De meeste Nederlanders we- GB. 19/3 niet wat een bodebus is. Toch staat de bodebus isias instaande maandag in Schipluiden in het middel- eulèn Vnt van de belangstelling. In dit kleine dorp on- ?r de rook van Delft wordt in de Dorpshoeve een ^toonstelling georganiseerd van deze versierse- u ds. in. Bodebussen zijn namelijk uit de tijd geraakte 'aardigheidssymbolen van gemeente- of kamerbo- ?s, meestal bestaande uit een versierd lint met 'at franje eraan en een schildje van zilver of van am. 19?n ander edelmetaal erop. Over het algemeen <prden (tien bodes gebruiken de bodebus nog ?eds) deze bussen door de gemeentebode onder fn linkerrever gespeld. De expositie behelst zo'n antieke bodebussen van gemeenten en water- \appen uit Noord en Zuid-Holland, opgesteld in OPMERKELIJKE EXPOSITIE IN SCHIPL UIDEN vitrines. Wat het geheel nog interessanter maakt, is de verzameling gemeenteattributen zoals kop en schotels met de naam van die gemeenten, dassen, dasspelden en dergelijke. De tentoonstelling is tot stand gekomen na naarstig speurwerk van diezelf de Martin Agterberg uit Schipluiden. Hij heeft in de tien jaar die hij nu als bode in Schipluiden werkt de op oranje lint vastgespelde koperen bode bus van Schipluiden een mooi staaltje van edels meedkunst in Lodewijk XIV stijl steeds gedra gen bij trouwerijen en bij andere officiële gelegen heden. steeds door gemeentebodes gedragen. Tenminste, bij officiële gelegenheden. Voor dagelijks gebruik zitten er „patjes" op het uniform, in de meeste ge vallen twee speldjes met het wapen van de ge meente erop. Die patjes op de revers van het la kense uniform zijn tegenwoordig nog de enige waardigheidssymbolen van de gemeentebode, de sterke arm, die bijvoorbeeld bij raadsvergaderin gen luidruchtige actievoerders de zaal uit mag zet- Hondepenning Historie De bodebus heeft een aanmerkelijk langere histo rie dan de veel meer bekende ambtsketen van de vaderlandse burgemeesters. Gaat de geschiedenis van de ambtsketen slechts terug tot de helft van de 19e eeuw, de oudste aan Martin bekende bodebus dateert van 1660. Dat is een met zilver verguld exemplaar uit Vlaerdinge, dat ook op de tentoon stelling te zien is. Toch is de bodebus niet geheel verdwenen uit de vaderlandse historie. In een tiental gemeenten, waaronder Noordwijk, Boskoop, Bodegraven en Schipluiden, wordt de bus nog Gemeentebode Agterberg, ook nog vice-voorzitter van het Landelijk Orgaan van de Kring der ge meenteboden, vindt het jammer dat de bodebus slechts in die tien gemeenten wordt gedragen. „Een bode heeft een bepaalde status, een bepaalde waardigheid, die elke bode op zijn manier inhoud kan geven. De bode is dan meestal ook de eerste man die je tegenkomt als je een gemeente- of stad huis binnenstapt". De meeste collega's van Martin Agterberg (buiten die tien, die de bus wèl dragen) zien echter weinig in de bodebus. „Zie zo'n collega maar eens te overtuigen", zegt de heer Agterberg met enige spijt in zijn stem. „Meestal zijn ze wat geringschattend over wat ze ,die hondepenning' noemen. Maar er zijn wel een paar prachtige antie ke exemplaren van die hondepenning in Neder land", stelt hij vast. Hij heeft dan ook sinds hij even na zijn indiensttreding de bodebus van Schi pluide (zo werd het vroeger geschreven) op de zol der van het gemeentehuis vond, ijverig speurwerk gedaan naar de bussen van andere gemeenten. De ervaring, die hij jaren terug heeft opgedaan bij het achterhalen van zijn stamboom, is hem daarbij goed van pas gekomen. Wim Sonneveld deze tijd, dat de begrippen stijl en waardigheid wat aan het vervagen zijn. Juist in dit ambt kun je daar weer iets van maken. Je moet zowel met bestuur ders als met de gewone man kunnen omgaan, twee talen spreken als het ware. Een bode kan niet au toritair zijn zoals vroeger. De man die op een voet stuk staat voor de gewone burgerij. Nee, de bode moet juist naar de middelen zoeken om weer een spreekbuis te zijn naar beide kanten". Om die spreekbuisfunctie te onderstrepen, haalt de heer Agterberg uit een plastic zak een bodeklepper. Een houten apparaat (zie foto), waarmee de burger vroeger hardhandig uit zijn dagdromen werd ge haald om op de hoek van elke straat te luisteren naar wat de vroede vaderen in het gemeentehuis te vertellen hadden. Die klepper wordt maandag door Maarten Vrolijk gebruikt om de tentoonstelling te openen. Hij krijgt dan gelijk een boekje aangeboden, waarin alle Noord en Zuidhollandse bodebussen zijn afge beeld met beschrijving. Dat boekje is door de heer Agterberg samengesteld en op persoonlijk initiatief uitgegeven. De subsidie van de Culturele Raad van de Veneniging van Nederlandse Gemeenten is la ter goed van pas gekomen. De drieduizend boekjes, de eerste oplage, gaan vast grif van de hand in de twee weken, dat de expositie duurt. Ondernemen zit Martin Agterberg in het bloed, want wie denkt dat aan zijn speurwerk naar bode bussen nu een einde is gekomen, komt bedrogen uit. Hij di :t er al weer aan zijn speurtocht uit te breiden tot de provincie Zeeland en misschien daarna de andere provincies. Wie weet lukt het hem zijn collega's weer zover te krijgen, dat ze de bodebus weer gaan dragen. Een trouwerij kan er alleen maar kleuriger op worden. JAN PETER VERSTEEGE elen. My '"i eel en bel' jglandi schrij oning- $oekenden 'Hn Warmond 'ARMOND De gemeente en 'armond telt momenteel n. |2 geregistreerde woning- J^jekenden. Meer dan de i onsflT** daarvan, in totaal 139 jol Marsonen' *s tussen de 20 en tan. t) ja" oud. meeste woningzoekenden i alleenstaanden, in totaal iat het om 81 woningzoeken- b alleenstaanden. Een belang- Jk deel van de woningzoe- jlnden is aanstaand echtpaar is van plan te gaan samen- Jonen, dat zijn er 77. Van de- men die staan ingeschreven in er 49 gehuwd of samenwo- Jnd zonder kinderen, de ove- Igen zijn gehuwd met één of jeer kinderen of het gaat om pvolledige gezinnen met kin- meeste woningzoekenden irden ingeschreven in 1979. dat jaar lieten zich niet inder dan 107 mensen zich Jisteren. Dit jaar schreven 'h tot nu toe 56 mensen in. de jaren voor 1978 was het 'ntal woningzoekenden be- l 20l,[ekkelijk gering, het waren er •it meer dan 17. uilpiiji r ^WekelïjksverschijntindeLeids^Couran^de'Tubrie^ „Hond zoekt huis". In deze rubriek wordt een hond (of soms ook wel een kat) beschreven die in het asiel verblijft om daar een zekere dood tegemoet te gaan... tenzij het dier een goed tehuis vindt. De in de rubriek beschreven hon den zijn óf gevonden, óf door hondenbezitters naar het asiel gebracht. Ze worden om uiteenlopende redenen afge staan, vaak begrijpelijk, maar soms ook volslagen onzinnig. De in „hond zoekt huis" beschreven dieren zijn alle goed gezond, hebben een wormkuur ondergaan en zijn volledig ingeënt. Tegen betaling van circa 60 gulden ten bate van zwerfdieren zijn ze af te halen. Adres: Nieuw Leids Diere nasiel, Besjeslaan 6b, Leiden. Tel.: 411670. Geopend di. t/m vr. 10-12 en 14-17 uur, za. 10 tot 12 en 14-16 uur. Zondag en maandag gesloten. LEIDEN De honden, die wekelijks in deze rubriek te vinden zijn, verschillen over het algemeen flink van ka rakter en voorgeschiedenis. De ene hond is agressief de andere juist het tegendeel. Sommige honden zijn in het asiel terechtgekomen, omdat de baas geen plaats meer had voor een huisdier, ter wijl andere exemplaren van de familie der blaffenden zo maar buiten de deur gezet worden, omdat de baas met vakantie gaat. De hond van deze week is als zwerfdier bij het asiel afgele verd. Hij liep rond te dolen in de straten van Alkemade, na dat hij door onbekende oor zaak zijn tehuis was kwijtge raakt. Zo kwam het, dat de po litie van Alkemade een autori tje naar het Nieuw Leids Die renasiel ondernam om te zor gen, dat Hector weer een eeL en slaapplaats kreeg. Blijkbaar had zijn oude baas niet al te veel zin meer om voor Hector te zorgen, want tot dusver heeft nog niemand zich bij het asiel gemeld met de vraag of Hector soms daar gebracht is. Hector is een Hollandse Her der met zwarte en bruine stre pen. Hij is een rashond. Zijn kop is vooral rond de bek grijs en ook zijn poten beginnen al aardig grijs te worden. Zoals het een herder betaamt, heeft hij een lange staart. Dat deze hond flink uit de kluiten ge wassen is, blijkt uit zijn schoft hoogte: zeker 65 centimeter. Hector is echt een hond, die op zeer korte termijn een nieuwe baas nodig heeft. Hector is een echt noodgeval. Hij is niet meer zo best ter been en is ze ker de tien jaar al gepasseerd. Zijn grote probleem is, dat hij V niet zelf meer in staat is om op te staan, wanneer hij op een gladde vloer ligt. En omdat de vloer van zijn hok uit beton bestaat en er ook nog wel eens water op ligt, ligt hij daar dan maar. Zo nu en dan probeert hij om op te staan, maar dat lukt hem niet. Hij schuurt dan steeds met zijn poten over de vloer. Gevolg: aan één poot heeft hij al een open wond, die niet herstelt zolang hij opge sloten zit. In huis bestaat dit probleem niet. Doordat daar meestal vloerbedekking ligt, kan hij wel alleen opstaan en rondlopen. Want dat laatste is geen probleem; hij loopt als een kievit. Hector is een erg vriendelijke hond. Met kinderen kan hij uitstekend opschieten. Hij doet geen vlieg kwaad. Ook andere honden in zijn omgeving zijn geen probleem. Omdat hij er zo slecht aan toe is en ook niet meer de jongste, zijn er geen kosten aan verbonden om hem mee te nemen Pucky De hond van vorig week heeft een nieuwe baas gevonden in Rijpwetering. Daar heeft hij een erf ter beschikking, zodat het feit, dat hij nog niet hele maal zindelijk, geen al te groot probleem is.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 5