an Dam negeert protesten legen schoolsanering Tuin aan Hoge Morsweg inzet van kort geding ^txEEN VERSOEPELING NORMEN VOOR STADS VERNIEUWINGS WIJKEN RGIf L35chrijvers Lïzzoeken cdeetuigen >ndernemersverbond ongerust over vestiging Aldi-markt »onnike opent nieuwe vleugel an 'Het Zilveren Kruis' oorschotense raad keurt ABN-geldzaken in Chili af Teatro Dimitri kleurrijk spel ^TAP/REGIO LEIDSE COURANT ZATERDAG 29 NOVEMBER 1980 PAGINA 3 ira: 18.1 nd eo-poD-|DEN Wethouder H. van Dam woekenft de stroom van protesten, die ir aanleiding van de nota 'in- ndhoudingsbeleid kleuter- en la- I onderwijs' is ontstaan, groten- Is genegeerd. Slechts op eéén it heeft de wethouder aan de wen- van betrokkenen tegemoet wil- uetro'd I komen: de normen in stadsver- ™|e j}?juwingsgebieden zijn enigszins dó zorfsoepeld. Vroeg» i" «x£|i®n de saneringsnota door de raad wiide i vervolgens het ministerie wordt y^g^rgenomen, moeten volgens het 45 Minginele plan veertien scholen ver- n. sportijnen. De wethouder handelt daarbij oier^ugens de wetten van de natuur: de >«i2nksten worden geëlimineerd. Op die 'ffittfrier probeert de wethouder tot ge ts» Met ide scholen te komen, die geen zor- De Nac^ over het voortbestaan hoeven te )ben. wijziging, die in de herziende nota gjjjjitjiitgebracht behelst, dat in een stads- erb.: grnieuwingsgebied de kleuterscholen oo Euc^eten verdwijnen met een gemiddeld .00 Euqetf Zondai leerlingenaantal over de laatste drie jaar van tenminste 36. In de originele nota was dat aantal 40. Wat betreft het lager onderwijs is de norm vastgesteld op gemiddeld 108 leerlingen per school over de afgelopen drie jaar. Een van de belangrijkste ingrepen Van Dam, waar met name de confessionele schoolbesturen over vallen, is ongewij zigd gebleven: indien in een bepaalde wijk volgens de normen alle, scholen zouden moeten verdwijnen, krijgt een openbare school bestaansrecht. Volgens de wethouder is het namelijk niet mo gelijk gebleken, dat bijvoorbeeld pro testant-christelijke en rooms-katholieke scholen samenwerken. Van verscheide ne kanten echter, wordt dit fel bestre den. Een ander punt van kritiek is, dat de wethouder onderwijskundige aspecten over het hoofd heeft gezien en dat hij zich alleen maar heeft gericht op ge talscriteria. De schoolbesturen zijn van mening, dat juist op kleine scholen de kwaliteit van het onderwijs hoog kan zijn. „Maar die scholen worden ieder jaar weer met opheffing bedreigd," meent Van Dam. Tevens stelt het college in de nieuwe nota, dat de nieuw te vormen scholen niet bepaald als groot aange merkt kunnen worden. Ook meent het college, dat wel degelijk met de kwali teit van het onderwijs rekening is ge houden. 'Er is immers geen beter in strument aanwezig om de kwaliteit te beoordelen dan het oordeel van de ou ders. Zo is de omvang van de school te vens een indicatie voor de kwaliteit van het onderwijs althans, voor zover andere scholen in de omgeving staan.' Effecten De storm, die na het uitbrengen van de nota is gaan woeden, lijkt door de nieu we nota niet in kracht te hebben inge boet. De wethouder wordt ervan be ticht procedurele fouten te hebben ge maakt. Ten eerste zou het college met voorbijgaan van de schoolbesturen de scholen telefonisch hebben medege deeld, dat in de kranten berichten over de ingrijpende plannen zouden ver schijnen. Van enig redelijk overleg vooraf zou evenmin sprake zijn ge weest. Maar ook verwijten de betrok ken schoolbesturen de wethouder, dat in de nota namen van scholen zijn ge noemd. Daardoor trad er plotselinge stagnatie van de leerlingenaanwas op de desbetreffende scholen op. „En dat, terwijl de gemeente helemaal geen op heffingsbevoegdheid voor door het mi nisterie aangewezen experimentele ba sisscholen heeft," meent het CDA- raadslid mevrouw M. van Akkeren. Van Dam verklaarde tijdens een infor matieavond, dat hij opzettelijk namen van scholen had genoemd, om specula ties in de Leidse onderwijswereld te voorkomen. Verscheidene schoolbesturen eisen, dat er in gezamenlijk overleg een geheel nieuwe nota opgesteld wordt en dat de partijen, die het college steunen de wet houder terug moeten fluiten. De scha mele verandering, die het plan heeft ondergaan zal er hoogstwaarschijnlijk niet toe leiden, dat name het CDA vóór het collegevoorstel zal stemmen. Kunstwerk voor universiteit Anderhalf jaar lang heeft de Amsterdamse beeldhouwer Ben Gunstenaar (derde van links) gewerkt aan dit kunstwerk. Gistermorgen werd het beeld officieel overgedragen aan het Gorleuslaboratorium van de Rijksuniversiteit Leiden. Het plastiek is vervaar digd in opdracht van het College van Bestuur van de universiteit. 18.30 Bi 0 GastP O HAARLEM/LEIDEN De publicisten Ab Jan sen en Piet Klaassen |e ^willen graag in contact a op jkomen met personen die ozaiek.pp 3 mei 1943 getuige )dd9rie ^'jn geweest van de hevi- .02 <sj|ge luchtgevechten boven 1 (S) kunstgebied van i.02-24(N oord wijk tot Haarlem en boven de Haarlem mermeerpolder. .02 (S)De luchtgevechten tussen 9.02 (^Engelse en Duitse vliegtui-, #n2rtdêen stonden in verband se. i3»met de staking tegen de mMdaldeportatie van Nederland- Kiasjse krijgsgevangenen. Ook andere betrokkenen wor den gevraagd zich bij de auteurs te melden. De in te zamelen gegevens wil len Jansen en Klaassen ^verwerken in een boek lover het bombardement op de Amsterdamse cen trale-noord ter ondersteu ning van de proteststa- 9morg«king; De adressen van de Akiuaischrijvers zijn: Ab. A. Jan- >oéhou!sen' Populierenweg 34, i.02 (sjjOudorp (NH) en Piet i mevrdKlaassen, d'IJserinckweg ofn5P' Vijfhuizen tel. 02508- erzoek. 1316. Huiseigenaar vernielt tuin van echtpaarVeerman Afgelopen woensdag maakte buurman/eigenaar Wagenaar met een graafmachine de tuin van de familie Veerman gereed voor uitbreiding van zijn bedrijf LEIDEN Het echtpaar Veerman, huurder van de woning Hoge Morsweg «4 en de daarbij behorende tuin, heeft een kort geding aangespannen tegen buurman en eigenaar van de woning de gebroerders H. en J. Wagemaker. Het echtpaar wil hiermee voorkomen, dat de natuursteenhandelaar verder gaat met pogingen om zijn bedrijf uit te breiden op de manier, zoals dat tot dus ver gegaan is. Geëist wordt dat de tuin van de woning, die afgelopen woens dag met behulp van een graafmachine door Wagemaker werd vernield, weer in de oude staat wordt hersteld. J. Wa gemaker: „Veerman was gewaar schuwd. Ik had een paar dagen van te voren gezegd, dat ik de tuin er bij zou nemen." Het kort geding dient 29 de cember. „Het is werkelijk verschrikkelijk wat er gebeurde," vertelt mevrouw Veerman. „Opeens kwam die machine door de be tonnen afscheiding heen en reed alles om ver. Twee prachtige jarenoude perenbo men, bloemen, alles is verdwenen. Dat is zijn manier om z'n zin te krijgen. Wij wo nen al 28 jaar in dit huis en hebben elke maand de huur betaald. Omdat het hem niet lukt om ons er via wettelijke maatre gelen uit te krijgen, probeert hij het met steeds grovere methoden. Het is toch on begrijpelijk dat iemand op deze manier kan doen, wat hij wil. Wij hebben Wage maker nooit problemen bezorgd. Wij wil len alleen maar rustig wonen." De problemen zijn niet van deze week. Al tien jaar geleden ondernam de toenmalige eigenaar een poging om het echtpaar Veerman uit de woning te krijgen. De rechtbank voorkwam dat. Twee jaar later werd Wagemaker eigenaar. Hij wil het huis van het echtpaar slopen om zijn be drijf meer ruimte te verschaffen. „Dat hij zijn bedrijf uit wil breiden, moet hij we ten. Maar hij heeft ons nooit vervangende woonruimte aangeboden. Onlangs bood hij ons 4000 gulden om ergens anders een huis te kopen", vervolgt de heer Veer man. „Vierduizend gulden. Wat kan je daar nou mee doen Toen zei hij, dat mijn dochter maar een huis voor ons moet ko pen. Dat is toch waanzin Zij studeert en wij onderhouden haar. Wij hebben contact gehad met gemeente maar die hebben geen woning, die ons hetzelfde biedt." H. Wagemaker: „Ik heb dat stuk tuin voor mijn bedrijf nodig. Al jaren probeer ik in goede harmonie een oplossing te vinden, maar Veerman wil niets. Hij is nergens toe bereid. Ik heb hem veel meer dan 4000 gulden aangeboden, maar ook daar ging hij niet op in. Ik heb hem al tien wo ningen aangboden. Wanneer ik dat stuk grond er niet bij krijg, gaat mijn bedrijf kapot. Het gaat maar om een klein stukje van de tuin. Hij mag dan wel de huurder van dat terrein zijn volgens het huurcon tract, maar ik heb het gewoon nodig. Zo kan ik niet werken. Ik speel inderdaad ei gen rechter. Maar hij houdt een gedeelte van de tuin over en een pad naar de Rijn." Voorlopig lijkt de vrede getekend tot de rechter uitspraak gedaan heeft. Wagema ker: „Ik zie wel wat de rechter beslist. Maar ik verwacht toch dat hij nu eindelijk eens rekening met de belangen van mijn bedrijf rekening houdt." SIDEN Het Koninklijk Neder- ids Ondernemersverbond heeft ir verontrusting uitgesproken 'er de vestiging van een Aldi- irkt aan de Garenmarkt. In een ief aan het gemeentebestuur thrijft het KNOV: „Wij verwach- tn dat u met alle middelen die u beschikking staan daadwerke lijk en krachtig in zal grijpen in deze overval". Het bestuur van het KNOV spreekt haar verwondering uit dat voor de tweede keer in korte tijd een onge wenst bedrijf zich in de binnenstad heeft weten te vestigen. Het verbond constateert dat de wijk Levendaal- West volgens het winkel-distributie- plan al een ruime overbewinkeling heeft en dat de vestiging van een Aldi-markt haar negatieve uitwer king zeker niet zal missen. „De on dernemers van de Doezastraat heb ben ons gevraagd al het mogelijke te doen om deze vestiging ongedaan te maken", aldus het KNOV:. ..Wij zijn van mening dat de gemeente de plicht heeft deze vestiging op alle voorschriften, wetten en plannen te toetsen. Immers, als een zo ongewen ste wildgroei mogelijk blijkt, zal van de geloofwaardigheid van het ruim telijk ordeningsbeleid van de ge meente niets overblijven". Op vragen van het PvdA-raadslid M. Koning heeft wethouder C.Waal (Ruimtelijke Ordening) al te kennen gegeven, dat hij de mogelijkheden zou onderzoe ken om de Aldimarkt aan te pakken. In een eerder stadium had wethouder mevr. Fase (Economische Zaken) echter al laten weten, dat er weinig kans bestaat dat er mogelijkheden worden gevonden. 9eze week 200.00-ste verzekerde ingeschreven OORDWIJK B'urge- leester mr. J.M. Bonnike lende gistermiddag de uren van de nieuwe vleu- ;1 van het hoofdkantoor n de stichting Het Zilve- n Kruis. Eerder deze eek kon het Zilveren ruis de 200.000-ste verze kerde inschrijven. De uit- eiding van het hoofdkan- or mag dan ook teke- nd voor de groei van de lichting worden genoemd. Iet hoofdkantoor van de chting is sinds 1972 geves- ;d in Noordwijk. Daarvoor t men aan het Noordeinde in iden. Dit kantoor werd te klein en het bestuur dacht aan verbouwing of nieuwbouw. De gemeente Leiden stelde echter te veel eisen naar de zin van het bestuur en er werd naar een onderkomen buiten Lei den gezocht. In 1972 betrok de stichting het gebouw aan de Gooweg in Noordwijk. Een overgang die door voorzitter J.P. Ryden als 'van de hel naar de hemel' werd omschre ven. In die tijd waren 130.000 mensen bij de ziektekosten verzekering aangesloten. Het Zilveren Kruis heeft nu ruim 203.000 ingeschreven verze kerden en 15 vestigingen, voornamelijk in het westen van Nederland. Met de groei van het aantal verzekerden is ook het personeelsbestand uit gebreid. In het hoofdkantoor in Noordwijk werkten acht jaar geleden 12 mensen. In middels is dat aantal vertien voudigd. Een ontwikkeling waar burgemeester mr. Bonni ke zeer gelukkig mee is, omdat de meeste werknemers uit Noordwijk afkomstig zijn. Algemeen directeur J.H. Bok wees er op dat niet langer al leen de ziektekostenverzeke ring bij de stichting is onder gebracht, maar ook een scha deverzekering. Daarnaast zijn er vergevorderde plannen in ontwikkeling om een levens verzekering op te zetten. Met de opening van de deuren door burgemeester Bonnike werd de nieuwe vleugel van het hoofd kantoor van Het Zilveren Kruis officiéél in gebruik genomen. DISCUSSIE OVER GELDBELEGGING .OORSCHOTEN Mag het ge- J leentebestuur overtollige kasgel- i en uitlenen aan een bank welke aken doet met Chili? Dat was de langrijke vraag nadat voor de tadsvergadering door de heer F. lotze namens een aantal Voor- :hotenaren mededeling gedaan ras van de handel van de betrok ken bank te weten de Algemene 'ank Nederland. PvdA en D'66 en DA-er Drs. Bremmer meenden bia; 'pen;,, vr; ch het CDA en de VVD had eveneens geen goede woorden voor de be trokken bankinstelling maar za gen een uitsluiting niet zitten om dat de gemeenteraad zich zou gaan begeven uit het gebied van het lan delijk buitenlands beleid. Voorschoten moet zich bezighouden met de plaatselijke huishouding en heeft te weinig informatie of onder- zoekmogelijkheden om te controleren of de andere banken wel brand schoon zijn, was de mening van bur gemeester en wethouders met uitzon dering van wethouder Eveleens (PvdA). Het diktatoriale beleid in Chili kan niet genoeg veroordeeld worden en de mensen daar hebben onze zeer beperkte steun nodig, was de mening van de tegenstanders van het uitlenen van geld aan de ABN. Met 12 stemmen vóór en 6 tegen werd de geldlening aan de ABN goedgekeurd. De subsidieregeling ophalen oud pa pier waarbij verenigingen een garan tieprijs van 6 cent per kg krijgen ver kreeg niet de steun van de VVD met uitzondering van Ed de Keuning en D'66. De tegenstemmers zien door dfe subsidie een verstoring van het nor male vraag en aanbod waar o.a. de Vereniging Fabriekleveranciers Oud- papier de nadruk op legt. De voor stemmers geloven niet in een over schot van oud papier en zien het voordeel ook in een verminderd aan bod van huisvuil waardoor uitbrei ding van de vuilverbrandingsinstalla tie waarschijnlijk overbodig wordt. De verschuiving van de aanleg van Rijksweg 11-west naar de volgende eeuw werd door de gemeenteraad aangegrepen om een krediet van 120.000,voor de aanleg van 44 volkstuinen op het tracé van Rijks weg 11 beschikbaar te stellen. Alle raadsleden toonden zich verheugd en spraken de wens uit dat van uitstel misschien wel afstel komt. Rijksweg 11 zou Voorschoten in twee stukken snijden. LEIDEN Teatro Dimitri is aangekondigd als een groep die een combinatie van mime en clownerie brengt. Deze twee theater stijlen waren echter niet het belangrijkste onderdeel van de voorstelling „Der Erd- beeren fressende Drache" (de aarbeien etende draak), gisteravond in de Schouw burg. Het stuk, waarin de (Duitse) tekst zeker een gro te rol speelde, toonde een groep toneelspelers die steeds meer beknot werden in hun spelen door middel van een spreekwoord, een zangverbod, en tenslotte een schrijfverbod. Daardoor moeten ze telkens andere vormen vinden om hun ver haal te vertellen, waarbij ook mime aan bod komt. Als allerlaatste nemen ze hun toevlucht tot acrobatiek met wat clowneske elemen ten. Naast deze, bijna ludieke ma nier om censuur in beeld te brengen, loopt nog het thema fantasie-en-werkelijkheid door het stuk, doordat Pierrette, één van de toneelspeelsters, bij het spelen opnieuw de moord op haar broer beleeft. Wan neer zij haar stem terugvindt, is Tillo de zijne kwijtgeraakt door zijn inleving. Teatro Di mitri heeft aldus heel wat aan de orde gesteld, maar de vraag is of het allemaal is overgeko men. De verschillende ver haalniveaus, toneelspelers die spelen dat ze spelen, konden vooral in het begin voor ver warring zorgen. De verschil lende thema's werden niet even duidelijk en verdrongen elkaar wel eens. Teatro Dimitri had een be hoorlijk aantal leuke ideeën die ze vrij consequent uitwerk te. Het mime-, acrobatiek- er clownerietalent van de ver schillende spelers was wisse lend. Helaas ontbrak een goe de presentatie. De spelers wis ten soms niet sterk genoeg de aandacht op zich te vestigen bij een belangrijke handeling, zodat die wegviel. Hierdoor, en door de verschillende the ma's, was het publiek geneigd de voorstelling te beschouwen als een aaneenschakeling van korte stukjes, in plaats van een samenhangend geheel. Aan het schouwspel deed het ech ter niets af. Jacqueline Mahieu Goltfusz-concert 'opniveau' SASSENHEIM De Haarlemse organist Kees Rosenhart stelde gisteravond niet teleur tijdens een orgel/clavecimbelconcert in de serie Goltfusz-concerten. Rosenhart speelde voor de pauze onder meer 'Preambulum in D' van Heinrich Scheideman en een compositie van Pablo Bruna. Voor het eerst in de Goltfusz- serie was er ook clavecimbel te beluisteren. Op donderdag 18 december wordt evenals vorig jaar een kerstconcert gegeven in de Hervormde Kerk door het Zaans Cantatekoor onder leiding van Jan Pasveer. Harmonie op dreef VALKENBURG De Valkenburgse Harmonie gaf gisteravond in een redelijk bezet Dorpshuis de jaarlijkse uitvoering. Met on der meer werken van Scheffer, Van Lijnschoten en een aantal volksliederen toonde de hoogbejaarde Harmonievereniging nog goed bij de tijd te zijn. Na de pauze werd onder leiding van diri gent Van Oyen onder meer de 'Jamaica Folk Suite' van Waltere ten gehore gebracht. k

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3