mATm KLASSIEK Alexander Skrjahin, een neergestorte hemelbestormer Marinus van de 99Electronica 9s Kijk mij op in 'u ouwe dag nog handtekeningen uitdelen Concertagenda CaocAo Steely Dan gelijk verklaart de aan we- (MCA) zigheid van deze gerenom- Een gaucho is een cowboy meerde muzikanten met nog op de Zuidamerikaanse een groot aantal andere pampa. Een ruwe bonk, een grootheden de ongewoon stoere stronk. Dat had je ge- hoge produktiekosten van dacht De gaucho van Steely „Gaucho": 750.000 dollar, of- Dan is verfijnd, geraffiwel bijna twee miljoen gul- neerd. We hebben het over den. De problemen die heb- de zevende plaat Greatest ben plaatsgevonden met de Hits niet meegeteld) van het platenmaatschappij ABC- illustere tweetal Donald Fa- /Dunhill zijn alleen verve gen en Walter Becker. Drie lend, omdat die tot vertra- jaar wachten levert een op ging van de releasedatum het eerste gehoor weinig hebben geleid. Maar dat al- schokkende voortzetting van les zal de Steely Dan-fan een „Aja" op, maar luister goed. worst zijn, nu de elpee er is. De gaucho wordt sympathie- „Gaucho" vormt een weiko ker naarmate je hem beter me aanvulling op het plaat- leert kennen. Wat een kwa- werk. liteit herbergt deze schijf in De hoesillustratie is een tref- zich. Uitgebalanceerde ar- fende sfeertekening van de rangementen die door een muziek op „Gaucho": een keur van sessiemuzikanten paar dat innig omstrengeld van de West Coast geheel danst. De bijpassende mu- naar wens van tijdelijke ziek is een mengeling van werkgevers Fagen en Be- stijlen: van sophisticated cker worden uitgevoerd. Doobie Brothers-funk tot Wat te denken van Mark crossover-jazz, zoals we die Knopfler, The Brecker Bro- kennen van het CTI-label thers, David Sanborn, Rick Het blijft tenslotte muziek Derringer, Patti Austin, Va- voor en door dertigers. So lerie Simpson en niet te ver- what? Zolang het constante geten Tom Scott, die de kwaliteit oplevert, is er niets meeste blaasarrangementen aan de hand. voor zijn rekening nam. Mo- TvR Vol trots namen de Electronica's (met Jopie en Marinus Heere links) eind oktober hun platina schijf voor de Vogeltjesdans in ontvangst. Hoewel er natuurlijk een opvallend verschil kan bestaan tussen leven en kunst, geloof ik toch dat die zelden of nooit hele maal gescheiden kunnen worden. Dat neemt niet weg dat het soms erg moeilijk is het juiste ver band te vinden tussen per soon, gedragingen en uit latingen van een kunste naar aan de ene en zijn kunst aan de andere kant Bij de Russische compo nist Alexander Skrjabin, die in 1915 op 43-jarige leeftijd stierf en in het be gin van deze eeüw voor een geweldige vernieuwer werd gehouden, kan om te beginnen maar beter ver geten worden wat hij in bet laatste deel van zijn carrière aan quasi diep zinnige onzin en groot spraak over zichzelf en zijn werk heeft verkon digd. Wie dat niet doet, schrikt waarschijnlijk zó terug dat hij aan het werk zelf niet eens meer toe komt Dat werk zelf is trouwens al problematisch genoeg. Heel vaak liggen het sublieme en het ridicule hier vlak naast elkaar. De banaalste ge meenplaatsen waar de com ponist zelf later zijn schou ders over ophaalde, grenzen aan passages met een fijne, zelfs voorname zeggings kracht. In hetzelfde stuk kan onverklaarbare hoem- pamuziek gepaard gaan met gedeelten die zich onder- scheiden_ door sterke melo dische inventie en Subtiele Whh ritmische differentiatie. Net doen dus of Skrjabin altijd pure, abstracte, absolute muziek schreef en de bijbe horende theosofische poes pas en de slecht begrepen Nietzsche maar vergeten? Jawel maar aan die poespas en dat onbegrip zijn wel de gelijk ook verbluffende har monische vondsten te dan ken! Er waren overigens twee componisten Skrjabin. De briljante pianosolist die te gelijk pianocomponist was, sloot zich in elf sonates en nog heel wat kortere stuk ken aanvankelijk recht streeks aan bij bewonderde voorgangers als Chopin, en Schumann, Tsjaikofski en Grieg om daarnaast en vooral later een heel eigen weg te gaan. Die „piano componist", hoe interessant ook, moet hier buiten be schouwing blijven. Een nieuwe Philips-box (no. 6769 041) is namelijk repre sentatief voor de „orkest- componist" Skrjabin, ook al bevat die box niet de twee oudste, nog sterk epigonisti- sche orkestwerken. Op acht plaatkanten vindt u wel de eerste twee synfonieën, de derde met de ondertitel „Le Divin Poème (Het Godde lijk Gedichten de twee laatste revolutionaire stuk ken „Le Poème de l'Extase" (Het Gedicht van de Ver rukking) en „Promethée" of „Le Poème du Feu" (Het Gedicht van het Vuur). Zowel in de wisselvallige eerste symfonieën als in de latere stukken met hun on geremde vervoering, hun soms uitzinnige lyriek, hun pathos, hun ongedurigheid en hun onrust staat het symfonieorkest van Radio Frankfort vrijwel volmaakt boven de lastig te beheersen materie. De Israëlische diri gent Eliahun In bal weet in de expressie precies maat te houden en vermijdt zowel te veel reserve als te veel overdrijving die de muziek ongeloofwaardig zouden maken. De mezzo Doris Soffel en de tenor Fausto Tenzi zingen met de Frank furter Kantorei de vocale partijen in de erg goedkope finale van de eerste symfo nie met een weldadige af standelijkheid. Het koor krijgt in het vuurgedicht „Prometheus" een dank baarder kans, evenals de pianosolist Wolfgang Sa- schowa. Als Skrjabin u meesleept, is dat mede aan deze voortreffelijke uitvoe renden te danken. Als de componist u teleurstelt, treft hun geen blaam. Na deze platen te hebben beluisterd, en ten dele nog maals te hebben beluisterd, de vraag: was Skrjabin in derdaad een groot vernieu wer? Antwoord: zoals zijn generatiegenoten was hij een vernieuwer uit expres sieve noodzaak. Om te kun nen zeggen wat in hem leefde, moest hij de knellen de tonaliteitsbanden verbre ken en doorstoten tot de grenzen van de atonaliteit. Een consequent, laat staan systematisch vernieuwer was Skrjabin beslist niet en hoewel hij uiterst begaafd was, zelfs met vleugen gè- nialiteit, ontbrak het hem aan zelfkritiek. Vandaar de ongelijke kwaliteit van zijn werk. Het ergste was evenwel dat de muziek hem op den duur niet genoeg was. Het begon al toen hij voor Prome theuseen onmogelijk kleu- renklavier wilde laten con strueren en later ook geu ren aan zijn klanken wilde toevoegen. Na „Prome theus" begon hij te werken aan een mystiek-religieus ritueel ter voorbereiding van een kolossaal „Mysteri- um" dat in de open lucht ergens in India door talloze vocalisten en instumentalis- ten moest worden uitge voerd. Niet alleen de maker zelf, die zich een nieuwe messias was gaan wanen, ook uitvoerenden en toe hoorders werd de onsterfe lijkheid toegezegd. Maar al vorens zijn schetsen vorm hadden gekregen, stierf Skrjabin aan een bloedver giftiging. Op die nagelaten schetsen voor het „Mysterium" heb ben merkwaardig genoeg twee componisten voortge borduurd. De Rus Nemtin maakte „Universeum" voor piano en orkest en de Duit se Manfred Kelkel een „Tombeau". Beiden deden in feite overbodig werk want de pogingen van een neergestorte hemelbestor mer zijn niet te redden. Wie wil weten wat Skrjabin be zielde, moet beginnen met zijn voltooide muziek, dan eventueel zijn geschriften lezen om daarna terug te keren tot de muziek en zich aan die muziek te houden. JOHN KASANDER ^sEeyoa Monochrome Set Love Zombies (Virgin) De muziek van Monochrome Set is een stijlvolle mixage van muzikale invloeden uit de jaren zestig, zeventig en om die reden moeilijk in een hokje te stoppen.' Hoewel je dit Londense viertal daar beslist tekort mee doet, is het nog het best te vergelij ken met de vroegere Camel. Dit komt waarschijnlijk door het weinig gespierde, om niet te zeggen lummelige stemgeluid van voorman Bid. Maar de Monochrome Set biedt meer. De klank beelden die de luisteraar krijgt voorgeschoteld zijn bij vlagen een ware delicatesse. Muziek die puur op vorm weet te overtuigen. Toch komt Love Zombies waar schijnlijk te snel na de op vallende debuutelpee Stran ge Boutique. Al op hun tweede elpee valt het viertal in herhalingen en dat is be denkelijk. Zo is het intro van „In Love, Cancer?" re gelrecht gejat van hun eerste elpee (luister maar eens naar Goodbye Joe). Ook het in strumentale 405 Lines doet teveel terugdenken aan Strange Boutique. Wel is deze elpee heel wat consis tenter, ook wat lichtvoetiger geworden dan het veelbelo vende maar nog niet vol doende uitgekristalliseerde platendebuut van begin dit jaar. Met Love Zombies groeit het kwartet van een eng obscuur gezelschap naar een stevige cultband. Hoog tepunten op hun tweede el pee zijn er in de vorm van het kristalhelder 'opgenomen titelnummer, een met syn thesizers overladen heden daagse wals en het op de beenspieren werkende R.S. V.P., een Franstalig nummer. Ondanks de Be kende Momenten wint de Monochrome Set het voor alsnog op pure schoonheid. N.M. 29 november The Shadows, De Doelen in Rotterdam. 30 november The Jam, De Doelen in Rotterdam. 3 december Bob Seger, A hoy' in Rotterdam. 3 december Orchestral Manoeuvres In The Dark, Paradi- so in Amsterdam. 3 december The Shadows, Circustheater in Den Haag. 4 december Orchestral Manoeuvres In The Dark, Paard van Troje in Den Haag. 4 december Martin Dairy, Paradiso in Amsterdam. 5 december Ruts DC, Melkweg in Amsterdam. 6 december The Nits, Paard van Troje in Den Haag. 11 december Jaap Akkerman Kas Lux, Stadsgehoor zaal in Leiden. 11 december B 52's, Edenhal in Amsterdam. 12 december The Bluesband, Paarde van Troje in Den Haag. 14 december Sweet D'Buster, Melkweg in Amsterdam. 15 december Joe Jackson Band, Muziekcentrum Vreden- burg in Utrecht 20 december The Passions, Paard van Troje in Den Haag. Nederlandstalige theater-pop in Theater aan de Haven DEN HAAG De onlangs opgerichte Nederlandse theater- Popgroep „Mooi Hard" komt naar Den Haag en wel op 2, 3, en 6 december wanneer zij in Theater aan de Haven voor stellingen geeft van haar Nederlandstalige theaterconcert „Hussl". De theatergroep „Mooi Hard" bestaat uit negen personen, onder wie zowel musici als acteurs en dansers zit ten. De groep speelt en zingt uitsluitend in het Nederlands en zal verschillende muziekstijlen zoals blues, funk, rock, jazz en closeharmony op de planken brengen. ST. WILLIBRORD „Ge moef efkens wachten tot dat onze moeder thuis komt, want van inter views heb ik glad geen kaas gegeten". Marinus Heere (57), muzikaal lei der van de Elektronica's die al dik zes maanden met hun Vogeltjesdans in de bitparade deinen, voelt zich bepaald onwennig zonder zijn vrouw...zijn Jo pie. „Zij regelt altijd alles, is onze manager. Zonder haar hadden we het nooit zo ver geschopt", legt hij nog wel even snel uit, voordat hij zijn dochter de honneurs laat waarnemen en zelf achterblijft in zijn muziekwinkel waarvan de muren behangen lijken met posters van zijn band. In de erachter gelegen, stofvrije huiskamer waar de met boenwas opgewre ven meubelstukken en cu riosa welhaast als spiegels dienen, krijgen we te ma ken met de Brabantse gastvrijheid. We worden vergast op koffie, koek en rookwaar en dan is het wachten op moeder de vrouw. Het duurt niet lang of de spil van de Elektronica's stormt haar domein binnen. Als een soort vriendelijke wervel wind: enthousiast, spontaan en luidruchtig. Zij is welge daan en straalt een blik uit die wil zeggen: Kom maar op. Marinus, bij zijn dorpsge noten uitsluitend bekend als Marijn van Mieke en Sjou- kes, komt nu ook om de hoek kijken. In de loop van ons interview zal hij echter weinig van zich laten horen. Niet alleen omdat hij verle gen is en iemand van weinig woorden, maar ook omdat Jopie's geestdrift niet te stui ten is wanneer er gepraat kan worden over haar jon gens, te weten: organist Ma rinus, gitarist Gerard Muis, drummer Jules Ketelaars, zanger Jos van der Luitgaar- den en de onlangs bijgeko men gitarist/bassist/saxofo nist Bertus van Gageldonk. „Vóór ons succes", geeft Jo pie uitleg over haar nieuw ste aanwinst, „deden we uit sluitend bruiloften en par tijen en konden we lagere eisen stellen aan ons optre den. Marijn kon toen nog de basaccoorden die je op de plaat hoort, op zijn orgel op vangen. Maar nu we zo be roemd zijn, kunnen we dat niet meer maken. We treden zelfs voor de tv op vorige week nog samen met LUV' en Maywood en dan moet alles écht zijn, professioneel. Niet omdat dat we er goed voor betaald worden, hoor. Voor zo'n tv-opname krijgen we maar tweehonderdvijftig gulden. Dat is niks, vooral omdat we voor dat bedrag ook nog eens onze danseres jes moeten meenemen. Nee, we doen het meer voor de eer". Eer heeft Marinus Heere die het succes van de Vogel tjesdans als een kroon op zijn werk beschouwt. wel verdiend. Al veertig jaar lang probeert hij zijn muziek aan de man te verkopen. „Eigenlijk vanaf mijn zeven tiende jaar", herinnert hij zich, „toen ik als accordeo nist voor dagjesmensen op trad in ons dorpscafé. Dat had zo'n geweldig succes dat mijn vrouw besloot naar een platenmaatschappij te schrij ven". Jopie knikt bevesti gend en voegt eraan toe: „Ja, je wist maar nooit. Boven dien had toen nog nooit ie mand uit de buurt een plaat gemaakt, ook Corrie van de Rekels niet". In 1969 lukte het Marinus, of beter gezegd zijn vrouw, een contract te krijgen bij Pho nogram. Bij deze platen maatschappij kwamen zijn eerste elpees „De Willibror- dus Mars" en „Elèctronica Polka uit. Toen Phonogram niet langer met hem in zee wilde, vond hij zijn toever laat bij CNR waar hij echter ook niet lang bleef. Momen teel heeft hij een contract bij Telstar lopen, de platen maatschappij van Johnny Hoes. „En daar", beweert Jopie, terwijl zij er gemak kelijk voor gaat zitten, gaan we nooit en te nimmer meer weg. Ook nu niet, nu we zo veel succes hebben en alle tamum pla tenmaa tschappijdirecteu ren bij ons aan de deur zijn gweest Bij Johnny is het ge zellig, gaat het er gemoede lijk aan toe, is er leven in de brouwerij. Bij de anderen niet. Bovendien zie je daar nooit de hoge heren' In de loop der jaren hebben de Electronica's een tiental elpees uitgebracht en onge veer vijfentwintig singles. Ze werden allemaal redelijk verkocht, vooral in de omge ving van St. Willibrord, maar brachten niet de ge wenste. doorbraak. Dat was wel het geval met de Vogel tjesdans waarvan er inmid dels al zo'n tweehonderddui zend singles over de toon bank gingen. Van de elpee waarop dit lied als titelsong staat, zijn er honderduizend exemplaren verkocht Eind oktober mochten de Electro nica's dan ook voor de Vo geltjesdans een platina schijf in ontvangst nemen. „En dan te bedenken", ver telt Jopie Heere dolenthou siast „dat Johnny in eerste instantie niet warm of koud werd van dit nummer en het niet op de plaat wilde zetten. Maar ik had gezien hoe de mensen erop reageerden. Binnen de kortste keren kenden ze de gebaartjes en de dansjes. Op alle campings waar we optraden weid het gewoon een rage". De dans jes die Jopie bij directeur Hoes ten beste gaf om dit nummer te promoten, deden hem wél schaterlachen, maar niet besluiten het nummer in de groeven te zetten. Pas toen Jopie's han delsgeest ging werken en zij dreigde de plaat dan maar op eigen initiatief op te ne men, liet hij zich vermur wen. Nog geen week later dat was eind februari rol den de Vogeltjesdansen van de pers, zij het als B-kant „Want", zegt Jopie die nog steeds in haar vuistje lacht, „volgens Johnny zou „Radio 2000" (de A-kant) het veel beter gaan doen". Jopie wil nu even genieten van haar „bakkie koffie" en last een rustpauze in. Marijn neemt onmiddellijk zijn kans waar en vertelt glunde rend: „Gewoon door een stom toeval is de Vogeltjes dans zo'n succes geworden. Want wat was nu het geval? Een piratenzender bij ons uit de buurt heet ook Radio 2000. De andere piraten had den er natuurlijk totaal geen behoefte aan reclame te ma ken voor hun concurrent en draaiden daarom niet de A - kant De B-kant werd echter compleet stukgedraaid waar door illegale zenders, elders in ons land, ook interesse kregen. En toen was de bal rond. Overal in Nederland kon je illegaal de Vogeltjes dans horen, totdat de samen stellers van de tipparade wakker werden en het in hun lijst opnamen". Aanvankelijk ging de Vogel tjesdans als een soort jojo op en neer in de staart van de Top 40, tot na een optreden in het tv-programma „Op volle toeren" de doorbraak volgde. Inmiddels staat het lied al vijfentwintig weken in de hitparade en stijgt het wonder boven wonder nog steeds Daalde het kortgele den tot nummer 35, momen teel staat het weer als negen met een rode stip genoteerd. Mevrouw Heere, inmiddels bekomen van haar kop kof fie, heeft daar wel een ver klaring voor: „Tot voor kort hadden ze in Hilversum al leen de A-kant in de compu ter zitten en daardoor was het onmogelijk het succes van de Vogeltjesdans te me ten". Hoewel de Electronica's dik tevreden zijn met hun roem in eigen land, wil Jopie zakenvrouw als zij is ook in het buitenland grond on der de voeten krijgen. Op ie dere buitenlandse reis sjouwt zij dan ook platen van haar jongens mee. „In Italië" vertelt zij daarover, „waar we van de zomer wa ren, heb ik er al ik-weet- niet-hoeveel van verkocht Ook bij de Hollandse emi granten in Amerika doen ze het goed, en bij de Engelse marjoretten die in het voor jaar hier warenTot nu toe dreef mevrouw Heere haar handel dus op kleine schaal, maar daar zal snel verande ring in komen, nu landen als Duitsland, België, Oosten rijk, Zwitserland en Luxem burg om de Vogeltjesdans staan te springen. „En dan zul je zien", voorspelt zij, „dat we op onze oude dag nog internationaal bekende sterren worden en handte keningen moeten uitdelen Het geoogste succes heeft er overigens niet toe geleid, dat de Electronica's beroepsmu zikanten konden worden. In het dagelijkse leven oefenen zij op Bert na die altijd al prof is geweest beroepen uit die variëren van bontbe werker tot elektriciën. „We hebben de pech", doet Jopie andermaal haar woordje, „dat groepen als de onze een jaar van te voren contracten moeten afsluiten. Verleden jaar konden we niet meer dan twee, hooguit drie, op tredens per week in de wacht slepen voor een be drag van, laat zeggen, een paar honderd guldens. Lo gisch dat de jongens, die al lemaal een gezin hebben te onderhouden, het niet aan durfden beroeps te worden. Misschien dat ze binnenkort wèl die stap durven te ne men, want we kunnen nu voor een optreden voor vol gend jaar tweeduizend gul den vragen". „Ook", komt Marijn ertussen, „al zou de Billekensdans het minder goed gaan doen. Het is in onze muziekwereld namelijk zo geregeld dat je van eén hit tien jaar de vruchten kunt plukken. Kijk maar naar Ronnie Tober. Die heeft al jaren geen lied meer op de plaat gezet Deson danks kom je hem overal te gen". LUDUINA SALTERS Poplimericks uit radio programma Avondspits verzameld HILVERSUM Terwijl de man in het zakje blies, zei de agent' Doe het heel precies. Om bet alcoholpercentage te weten, moeten wij heel nauwkeurig meten, dus: All III need is the air that jou breathe". Aldus luidt een van de vele limericks die diskjockey Frits Spits van bet radioprogramma „De Avondspits" samenbundelde in het boekje „Poplimericks" (f.18,90) dat afgelopen week verscheen. Naast honderdtwintig limericks bevat dit boekje een inleidend woord van Frits Spits zelf, foto's en discogratische gegevens van de in het vers verwerkte plaat of artiest Een gedeelte van de opbrengst van „Poplimericks" is bestemd voor bet Nationaal Jeugd fonds in Utrecht

Leidse Courant | 1980 | | pagina 22