bakermat van ohann Fahrner „Ik heb de koningin levraagd of ze nog is haar vakantie in Sankt Anton wil nen doorbrengen". TIROOLSDORP OOGST EERSTE VRUCHTEN VAN GOODWILLREIS NAAR ONS LAND Het vredige dorpje Sankt Jakob am Arlberg biedt onderdak aan honderden pensiongasten. .sneeuwindustrie" maakt zich op voor het uwe seizoen. Een van de vele winterpretplaat- n waar men op de eerste eneeuw en de eerste ntersportgasten uit Nederland wacht is Sankt ton am Arlberg. Het Tiroolee dorp is nog lang it uitgepraat over de „Hollandreise". Een do tatie, in het volle ornaat van de Tiroler kleder- icht, nam voorjaar 1980 deel aan het af- ïeidsdefilé voor koningin Juliana en trok de dank zij een vrolijke Musikkapelle de ndacht van miljoenen televisiekijkers. sn presentatie moet vruchten afwerpen. Er is een tegenbezoek georganiseerd door de chting 55+ Reizen voor 270 middelbare en be rde landgenoten. Een van onze verslaggevers ig mee naar het Arlbergdal. Hij trof er drie eiligendorpen" aan, druk bezig met het her- uwen van hun goodwillreis. lann Fahrner, eens skileraar van onze konin- i, vraagt zich af of zijn hartewens vervuld zal trden. Op Soestdijk heeft hij de vorstin beleefd iar dringend verzocht nog eens een vakantie Sankt Anton te komen doorbrengen. De Oran- hobben jaar op jaar het gastenboek in Hotel iet getekend, tot zij in 1961 verhuisden naar Qh. iar het spreekt nog altijd tot de verbeelding n veel landgenoten, dat Sankt Anton zich eens iqfleverancier" mocht noemen. Wij nemen 15 20 procent van de 600.000 overnachtingen per r de »r ¥00r onze rekening. Er is echter niet veel, herinnert aan de vorstelijke wintersportva- nties, afgezien van de fotogalerij in „Post", n pension in het naburige Stuben heet „Haus iana", maar dat is een gelukkig toeval, i reilt en zeilt zo'n door het toerisme overwel fd dorp, waar zelfs de laatste 400 schapen in mst van de wintersport staan door 's zomers t hun hoefjes de 9kiweiden te betrappeten, en lar het muisgrauwe hoornvee voornamelijk een oratieve functie heeft? Op deze pagina trach- we op die vraag een antwoord te geven. KT ANTON Skileraar/berggids Johann hrner behoorde tot de schilderachtige delegatie Sankt Anton am Arlberg, die dit voorjaar hulde om betuigen aan onze scheidende vorstin. Met n stijve bries van zijn dorpsfanfare in de rug >m hij naar het bordes van paleis Soestijk om fi ski-koningin nogmaals te complimenteren met ar geslaagde afdalingen van Galzig en Valluga- it. Miljoenen Nederlanders waren er getuigen n hoe de televisiecamera's een merkbare ont- aring registreerden. Terug In zijn dal heeft de ■jarige Oostenrijker nog enige moeite met de rk en torens van Sankt Anton, blikvangers op uitgaven van de plaatselijke WV. imeringen van het dagelijks bestaan. Is hij hoger geklommen dan tot op deze drie meter 'en het maaiveld van de koninklijke gazons? lis incasseert Johann Fahrner weer maandelijks Tiroolse variant op onze AOW-uitkering. Zijn uw trekt de stofzuiger achter zich aan, van ta naar tapijt in hun pension „Haus Schindler", voerde zij een berggeit naar grazige weiden, leven gaat verder. Het is zeer lang geleden, Hare Majesteit en de prinsessen een boter- nmetje aten in deze Stube en zich afvroegen toch die heerlijke Knödel in de Tagessuppe gedaan. bliciteit gt een krantje op tafel met de kop „Gemeinde- t für Sankt Anton, Sankt Jakob und Sankt Istoph". Op de voorpagina blikt Erwin Cimarol- lirecteur van de VVV, terug op de glorieuze illandreise". De gemeenschap heeft er onge- 28.000 gulden aan ten koste gelegd. Een goe- investering, die voor een tienvoudige waarde publiciteit opleverde. is niet onopgemerkt gebleven hoe Gütle Grill- er, de jolige dirigent van Sankt Antons Musik- elle, het protocol aan zijn berglaars lapte en' het machtige raderwerk van het Oranjedefilé stilstand bracht. De hoempamuziek schalde Dollard tot Schelde door de huiskamers. Het tot gevolg hebben, dat deze winter nog meer Igenoten dan voorheen koers zetten naar de heilige plaatsen, die alleen volgens zéér zwart- I lige waarnemers hun ziel aan de duivel verkocht toen hebben. fie plus appelpunt (zes gulden) kan voor hen geen bezwaar zijn. Er hangt een sfeer van zeer eerbied waardige distinctie, temeer daar de menslievend heid wordt gecontinueerd door een internationale stichting van gasten. Zo zonderde men mooie sommen af voor nabestaanden van arbeiders, die bij de aanleg van de Arlbergtunnel om het leven zijn gekomen. Score zoals gewoonlijk circa één dode per kilometer, totaal zestien. De elders zo hoog geprezen hot-whirl-pool maakt hier deel uit van andere heiszfonteinen, zoals het Heiszwasser Sprudelbad, Kneiptrettbeckens, Er- lebnisbad en Türkisch Dampfbad. De tarieven be wegen zich op koninklijk niveau, zeker voor appar tementen met namen als „Penthouse" en „Honey- Hoe lang is het geleden, dat de koninklijke trein moon". Die komen rond Kerstmis al gauw op 300 stoom afblies op het stationnetje van Sankt Anton, gulden daags per persoon, halfpenslon. De goed- Seehöhe 1302.70 meter? Een nieuwe tunnel, veer- koopste tweepersoonskamer moet dan 135 gulden tien kilometer lang, verleent nu doortocht aan de per persoon opbrengen. files met ski's beladen auto's. Maar de koningskin- in Sportcafè Schneider te Sankt Anton zit sectie 5 deren die eens halma speelden met vader en moe- van de 270 groepsreizigers aan de koffie met De zes bussen met middelbaren en bejaarden zijn jodelend begroet. Sepp Staffier en zijn folkloristi sche groep sloegen van dirre-dom-dijne op de trommels van eigen knieën en dijen. Er werden mijnlampjes aangedragen en splinters vlogen het gezelschap om de oren, toen een Tiroler houthak kersteam de bijl hanteerde. Dit alles voltrok zich in het souterrain van Hotel Post, waar vroeger de Oranjes van jaar op jaar hun wintersportvakantie doorbrachten. Er hangt nog een half dozijn foto's in de hal, aantonend dat ook voor vorstenhuizen de tijd niet stil staat. Fiets der in de Gastenstube en aten wat het Tagesmenu te bieden had, logeren niet meer in „Post". Het Schwarzwalderkirschtorte. Dit gezelschap behoort nog tot de zomergasten, die in totaal 150.000 Wordt u al geholpen? Het veehouderijbedrijf boven op de alm i9 een bezienswaardigheid geworden. Zo'n vaart loopt het nu ook weer niet. Men beluis- [j trouwd. Twee van de vele paartjes, die een vage tert er graag het zoemen en piepen van de elektro nische kassa's, maar laat ook beschermheilige An- tonius van Padua niet in de vrieskou staan. Zelfs nu het nazomerselzoen ten' einde loopt gunnen de voormalige hofleveranciers zich geen rustT De waardin van hotel St. Antonerhof, Margi Raffl- Staffler, loopt als een alchemiste tussen de spette- geur van bak- en braadvet met zich mee voeren naar het altaar. Thans spelen zij beiden hun zware rol in een eindeloos geprolongeerde operette. Hele bataljons kamermeisjes sluiten dagelijks ontelbare dekbedden in de armen, alvorens zelf onder zo'n verstikkende peluw doodmoe in slaap te vallen. Er worden in de drie dorpen jaarlijks 600.000 over- rende potjes met vet, die zij op tafel heeft gezet, nachtingen van gasten geregistreerd. Zij biedt haar gasten de wekelijkse fondue-avond Derhalve blijft er niet veel tijd over om het bid- aan. Onder scherts en jolijt wordt naar verloren snoer ter hand te nemen. Men laat geen kans brokjes vlees gehengeld en ontwart men het in el- voorbij gaan om concurrenten in de sneeuwindu- kaar rakende prikgerei. Spoedig zal ook de beroemde zanger Rudolf Schock weer zijn keus maken uit de sla-dressings, ste skicircus ter wereld. strie te doen sidderen van afgunst en vrees in volgens de reeds aangehaalde bron het groot Hij behoort tot de vaste gasten en is een vriend des huizes, in hechte lotsverbondendheid met de Raffl's afgebeeld op menige kleurenfoto. Margi trippelt, gekleed als de kleine Müllerin uit een ope rette van Strauss, door de rustieke eetzaal. Zij. heeft vage herinneringen aan haar tienertijd, toen den. zij voor de vorstin uit Holland een harmonikaatje bespeelde in Hotel Post. Nu zit Rudolf Schock in Ski-tOtal de arreslede, die het toch al zo gerenommeerde hotel naar een nog grotere bekendheid voert. Soms zingt hij hier spontaan een lied onder balken en tussen schotten, die de indruk wekken als was het restaurant eertijds als stal voorbehouden aan muisgrauw hoornvee met een bel om de hals. Sankt Anton zal nimmer de boerse afkomst ver loochenen. Het raakt ingesponnen door een stalen web van kabels, masten, hijsinstallaties en spoor rails, die de schilderachtigheid in ernstige mate bedreigen. Als nieuwste triomf der techniek wordt in de berg flank het „Tennishallencentre" uitgehouwen, een project van vijf miljoen gulden, met binnen- en bui tenbanen en een parkeergarage (172 auto's) waar ook allerlei andere sporten beoefend kunnen wor- Wespentaille Juist daarom misschien wemelt het van de dochte- ren des lands, die het de boezem hoog opstuwen de keurslijfje ambtshalve trouw blijven. De Tiroler dracht (Dirndl) onthult de enkel als een pikante be zienswaardigheid en handhaaft de insnoeringen van de wespentaille. Alles wat men in huis heeft aan folklore en tradities wordt in de strijd gewor pen tegen de technologie van het moderne winter- sportgebeuren. Men is dit aan zichzelf, maar nog meer aan de gas ten verplicht. Dus verrijzen er hotels, die met veel hout aan de weg timmeren, eens omschreven als „opgeblazen alpenhutten". Onder lage balkenzol- deringen ontbloeit de „Gemütlichkeit" aan kaar sen en toefjes edelweiss. Kleine fresco's naast de deuren omkransen het kamernummer. Gasten met exclusieve wensen worden In hef- schroefvliegtuigen naar de eeuwige sneeuw getild. Zij kunnen afdalen in de ziedende tobben van hot- whirl-pools en onder het solarium Instemmen met Eddy Christianl's: „Ik zie de zon, al schijnt ze niet". Sankt Anton biedt hun de gewenste mixture van hypermodern comfort en oubolligheden als het be spelen van zingende zagen tijdens de zaterdag avondshow van „Die Lustige Arlberger". Alles is mogelijk In (citaat uit Elsevier Wintersport- boek) het best ontsloten skigebied ter wereld. Be zield door noeste vlijt leveren vrijwel alle 2000 In woners hun aandeel in het dienstbetoon aan de gasten. Hebben de koninklijke gasten hier op de eerste wintersportreis in 1948/'49 een dorpje aan getroffen, dat nog argeloos lag te dromen In het Arlbergdal, tevreden met de karige opbrengst van de veehouderij en het nog zeer bescheiden toeris me? Zegeningen De oproep van pastoor H. Kirschener om weer eens ernst te maken met het rozenkransgebed, óók in de huiselijke kring, is nu voor velen aan do vemansoren gesproken. Wie kan het drukker heb ben met het tellen van de materiële zegeningen dan deze gelovigen? Het kerkje wordt gestut door een van de vele torens in Oostenrijk die een ui naar het zwerk heffen, als wilden zij de almachtige een reukoffer aanbieden. In dit sneeuwwitte bedehuis pronkstuk van vele VVV-brochures zijn kok Norbert Hafele en ser veerster Martina Suzanne Rau in september ge- verkeer. Ski-total! De nieuwe kreet die van alp tot alp door de wintersportgebieden schalt, reduceert het citer spel tot een zwak gepingel in de marge van deze Industrialisatie. In samenwerking met omliggende dorpen wordt deze winter voor het eerst een ge combineerde skipas te koop aangeboden. Deze geeft recht op het gebruik van 67 banen en liften, die gezamenlijk per uur 66.000 personen op hoger niveau kunnen brengen. Voorts is besloten om in een statige villa het nieuwe skimuseum on der te brengen. Het zal recht doen wedervaren aan Sankt Anton plus onderhorigen als bakermat van het alpine-skiën. Wat kan er dan nog ontbreken aan het geluk en de voorspoed van Sankt Anton? In café Sailer drinken de notabelen vergenoegd hun Obstler, ge zeten aan de stamtafel. Burgemeester Herbert Sprenger en de twaalf apostelen van de VVV (een bestuur dat circa 500 zakenlieden vertegen woordigt) stellen vast, dat Holland nog een woord je mee spreekt. Want ziedaar, reeds oogst men de eerste, zij het niet „rimpelloze" vruchten van de goodwillreis naar ons land. De Stichting 55+ Reizen heeft maar liefst 270 passagiers bij elkaar gekregen voor een tegenbezoek. In het met fresco's beschilderde ho tel „Schwarzer Adler" en negen andere behuizin gen kruipen zij elke avond zielstevreden tussen de lakens na een dag vol indrukken. beetje verschoten uit; ook mensen met een smallere beurs hebben er keuze uit kamers met of zonder bad. Op de Heimatabenden gaat het er lustig toe. Aan de andere kant van de Arl bergpas wrijft VW-directeur Herbert Schwarzler van Lech zich vergenoegd in de handen, terwijl hij losjes zijn kennis van onze taal in praktijk brengt. „Goede mor gen. Hoe maakt u het?". Reeds sinds 1961 behoort onze ko ninklijke familie tot de vaste gasten in Lech. In Gasthof „Post" ver trouwen zij zich toe aan de goede zorgen van Franz en Kirsti Moos- brug. Ook hier troffen de hoge gasten twintig jaar geleden een eenvoudig dorpje aan, zonder enige pretentie. Nu pronkt men met 12 hotelba- den, 25 sauna's, 12 hot-whirl-pools. De bevolking is explosief toegenomen van 400 tot 1400; er wer ken in het hoogseizoen 1800 extra personeelsle den voor 6500 gasten. Cijfers, cijfersl Ze worden overal trots op een rijtje gezet. Maar eens zal van Herbert Schwartzlers ge zicht de glimlach wijken, want ofschoon Lech krampachtige pogingen doet om standing en allure te handhaven, is net evenmin bestand tegen de la wine van het massatoerisme. Zeker als ergens majesteitelijke gasten en andere hooggeplaatsten (zoals in Lech bondskanselier dr. Bruno Krelski) hun domicilie kiezen, krijgt zo'n dorp een magneti sche aantrekkingskracht. Verlies Maar niemand treurt nog om het verlies van de ei gen identiteit. Terug dus, naar Sankt Anton. Langs het hoog op de Arlbergpas gelegen en zeker zo sacrale Sankt Christoph, waar de mensenvriend Heinrich Findelkind zich reeds in de vroege mid deleeuwen ontfermde over verdoolde reizigers. Op deze historische plaats verrees een kapel. Het ex clusieve Hospiz-hotel zet de traditie voort, zij het tegen betaling. Na een vluchtige inspectie lijkt het meer te bieden aan supercomfort dan de twee „Posten" van Lech en Sankt Anton bij elkaar. Waarom logeren hier geen vorsten en vorstinnen? De prijs van een kof- Koeien met bellen om de hals geven niet alleen melk; zij hebben ook een decoratieve functie In toerisme, zij het dat ze soms aanleiding geven tot filevorming. Hot vee heeft altijd voorrang in Het eerste tegenbezoek. Met de Stichting 55+ Reizen naar Sankt Anton ge komen landgenoten op het terras van hotel Schwarzer Adler. taal. In dit goedkope seizoen wordt soms de In druk gewekt, als zou Sankt Anton het toevluchts oord zijn geworden voor alleen maar doodgewone stervelingen, vaak nog wat slecht ter been boven dien en afkerig van (uit)glijden, in welke vorm dan ook. Klassiek Dat is maar schijn. In de winter toont Sankt Anton het ware en edele gezicht van een klassiek winter sportcentrum. Al logeert zij dan in Lech, onze ko ningin keert hier geregeld terug tot haar eerste liefde. Vorige winter heeft ze nog koffie gedronken in „Sailer" temidden van oude bekenden. Zij heeft haar hart aan Sankt Anton verloren, dat is duide lijk. Hoe vereerd gevoelde zij zich niet, toen haar op het bordes te Soestdijk het erelidmaatschap werd aangeboden van de wereldberoemde Skiclub Arl berg, een gezelschap van tweeduizend prominen ten uit vijf werelddelen, ver gevorderd in de ski- sport en/of het beklimmen van de maatschappelij ke ladder? Sankt Anton zal altijd een begrip blij ven In het wintersportgebeuren. Dank zij die skiclub. Dank zij 's werelds grootste (alweer) skischool onder leiding van dubbelkam- pioen Karl Schranz, die in het heetst van de strijd 300 leraren de sneeuw in stuurt! Het „Glorie, glo rie, halleluja" wordt rond Kerstmis niet alleen ge zongen voor het kindeke in de kribbe. Het stijgt hoger en hoger tot aan Gods troon mischien, maar even verwijlend boven de Eisenspitze (2854 meter) en de verre Rossfallscharte met zijn ijzingwekken de gletsjers. Déér Is voor Sankt Anton de alpenroos ontsproten aan het Ijs. In het gebergte is de grote victorie be gonnen voor het gehucht, dat een schamel be staan ontleende aan het geploeter op almen en flanken. Hannes Schneider ontworstelde zich aan deze beperkingen. Zijn naam leeft voort als die van een koene ontdekkingsreiziger en dat was hij ook min of meer. Hij ontwikkelde het skiën tot een sport voor aanvankelijk een elitair gezelschap en later de brede massa. Tot in Japan en Amerika verbreidde hij de door hem ontwikkelde techniek. Pionier Sportcafè Schneider dus, Sporthuis Schneider, een standbeeld bij de kerk, het geboortehuis in Stuben als een bezienswaardigheid, waar een zeer oude broeder als remplapant voor de in 1955 over leden pionier achter de gordijntjes zit. Drie In het gelid opmarcherende hoogspanningslei dingen spannen hun draden boven hef dal. 's Zo mers maaien de boeren het gras dat nog groeien wil onder de sleepliften. Ski-total! maar met allure, hoe dan ook. De skiclub heeft het tachtigji- rig bestaan al achter de stramme rug. Vermaarde wedstrijden als de Kandahar-Rennen voltrekken zich in een sfeer van ridderlijke sportiviteit, als een ritueel voor ingewijden. Ze worden in januari 1981 voor de 46e keer gehouden. Inzet; de fel begeerde „wereldcup". LEO J. LEEUWIS

Leidse Courant | 1980 | | pagina 17