even belangrijk als trainer...' r crwachtingen hoog gespannen bij Ons Eiland Dames Orion ontfutselen Lremini d een punt n „schakel" bij Scylla: el IDEN Voor degradanten Is het doel dat ir ogen moet worden gehouden vanzelfspre- ^nid het terugwinnen van het verloren gegane ^ein. Als zodanig zijn TOP en De Algemene omatisch de grote favorieten voor titels in He* tweede klasse. Maar daarnaast kent de Leid- H-Aregio ook nog tweede klassers als Crescendo __®Dns Eiland. Waarvan de tweede al seizoenen yjjtereen naast de titel P*«P, maar niettemin id irr op medaillejac^lt is- Als het aan de tweede bii-Jïssers ligt kan de Leidse regio nog wat kam- t hernschappen verwachten. srdirir°l van *avoriet °°k waar te maken kost TOP not !r®aans êrote moeite. Seizoenen lang worden de ao ^fkenheimers al getipt als de grote belofte voor de al jJ^se re8'°- Evenveel seizoenen kwamen de voor in «i«r'n?en n'et u't- Vorig seizoen zelfs °P dramati- wijze. Het omzetten van het vertrouwde op de doorbraak gerichte spelsysteem naar iets met wat meer nadruk op het afstandsschot werd de ploeg van coach Ruud van der Horst fataal. Ondanks een zege op Excelsior in haar kampioenswedstrijd, waardoor de titel naar Pernix ging, kon TOP de degradatie niet meer ontlopen. Ruud van der Horst is dan ook nu niet zo gesteld op het etiket van titel- favoriet, hoewel hij er eigenlijk niet onderuit kan. Tenslotte is er bij TOP wel het een en ander ver anderd. „Het spel is nu definitief om. De ploeg heeft het spelletje nu echt helemaal door. De wed strijd van afgelopen zaterdag was veelzeggend. Van de dertien treffers werden er acht van afstand gescoord". Werden Van der Horst's plannen vorig seizoen verstoord door het ontbreken van zuivere schutters, een essentieel aspect bij dit spelsysteem, dit seizoen lijken alle acht leden van het team doeltreffend. Zo scoorden alle vier heren tegen Ons Huis een hattrick. Ook in de oefenperiode heeft TOP imposante cijfers neergezet. Met uitzon dering van de oefenpartij tegen Fiks kwam TOP tegen KIOS (16x) en De algemene (llx) boven de tien treffers. Voor Van der Horst een van de voor waarden om hogerop te komen. En tenslotte strijd lustig over het komende duel tegen Eureka: „Eure ka is naast ons de enige ploeg die gewonnen heeft. Ik vind dat we zaterdag maar moeten winnen. La ten we de kop maar vroeg pakken". Oudgedienden De Algemene komt met een vrijwel gewijzigde ploeg binnen de lijnen. Een welbewuste keuze vindt coach Ruud Niesing. „Het is een betrekkelijk oude ploeg, dat is waar. Een gemiddelde leeftijd van 27-28 jaar en voor de heren van boven de der tig. Maar wel een ploeg die erg veel voor hun sport overheeft en waar ik op kan rekenen, en dat werkt prettig. Jongeren moeten maar bewijzen dat ze beter zijn. Al zijn ze maar gelijkwaardig, dan gaan ze achter elkaar in..." Niesings streven is het verloren gegane terrein te herwinnen. Naast een stukje geluk denkt Niesing vooral veel baat te heb ben bij een goede conditie. „Het is een werkafde- ling. Om de harde lopers bij te houden moet je con ditie hebben". „Onze verwachtingen zijn hooggespannen", vertelt Ons Eiland-coach Piet Weerheym. „Ondanks het eerste, wat zwakke optreden. Zicht op een titel hebben we de laatste jaren altijd al gehad. We mis sen alleen telkens net de boot". „We draaien dit seizoen qua spel tot nu toe minder dan anders. Maar juist daardoor kan het dit seizoen nu eëns wel lukken. Als ploeg hebben we nu de wil om er nu, ondanks dat, echt iets van te maken. Het ging vaak te makkelijk. Daardoor trad er nog wel eens onderschattingen van de tegenstanders op". Ondanks dat Weerheym eigenlijk alle tegen standers als pittig omschrijft noemt hij DKC als grootste potentiële concurrent. Het minst in prestaties geïnteresseerd is Crescen do-coach Frans de Haas. Zijn voornaamste zorg is de veldcompetitie waar Crescendo puntloos onder aan de ranglijst bungelt. „Het is nu streven naar herstel van het gedeukte zelfvertrouwen. Ik hoop dat we in de tweede klasse leuk mee kunnen ko men. Waardoor we zelfvertrouwen opdoen om in de tweede helft van de veldcompetitie punten te pakken". Met dit uitgangspunt voor ogen gelooft Frans de Haas niet op een hoge eindklassering. 19.15 uur Universiteit; TOP-Eureka, 18.30 uur Wasbeek; Fluks-Maassluis, 15.05 uur Northgo; Velocitas-Valto, 17.45 de Munnik. Zondag: Zuiderkwartier-Rozenburg, 14.15 uur 5 Mei; KNS-BKC, 14.00 uur Apollo. LEIDSE COURANT ZATERDAG 29 NOVEMBER 1980 PAGINA 1£ LEIDEN De grootste ver rassing in de eerste klasse van het rayon was het ver lies van de dames van Gemi ni 3 tegen hekkesluiter Orion. Hoewel de eerste set overtuigende winst oplever de voor de Voorschotense dames, kwam Orion sterk terug en won twee sets op rij. Ook het verlies van DAC 2 was opvallend. Ridderveld zette door de zege op de Alp- hense ploeg de opmars naar de koppositie sterk voort. Bij de heren maakten de koplopers geen fout. RW overtuigde het meest door een knappe 3-0 zege op de nummer drie, het Warmond- se WVC. DAC had niet de minste moeite met Orion. SKC is behoorlijk van slag. Donar 2 bezorgde de studen- tenploeg de derde nederlaag op rij. De wedstrijd tussen DAC en Orion was eigenlijk nauwe lijks de moeite van het aankij ken waard. Orion beschikt in trainer/coach Frank de Rijk over de enige speler van ni veau, al maakt hij de fout het spel te zeer naar zich toe te willen trekken. Binnen het uur besliste DAC, dat in Hans Schimmel wederom een be trouwbare aanvaller had, dit gezapige treffen: 15-6, 15-8, 15- 12. LUSV 2 moest z'n meerde re erkennen in de DAC reser ves. Vooral de blokkering was zwak verzorgd bij de Leidse ploeg, terwijl ook in de veld- verdediging te veel fouten werden gemaakt. De derde set draaide de LUSV aanval opti maal waardoor met name Sjaak de Jong voor vele pun ten zorgde: 10-15, 9-15, 15-4, 7- 15. SKC liep tegen de derde ach tereenvolgende nederlaag aan bij Donar 2. De thuisploeg kwam vooral de derde set erg sterk voor de dag, toen een 5- 13 achterstand ongedaan ge maakt werd: 15-10, 15-12, 17- 15. Leython 2 speelde een ma tige wedstrijd tegen Gemini 3. De Voorschotenaren waren erg dicht bij het eerste compe- titiepunt, maar de laatste set werd op het nippertje met 15- 13 verloren. Dames DAC 2 speelde erg nerveus tegen het sterk opkomende Ridderveld. Vooral de pass liet het regelmatig afweten, terwijl de aanval niet vol doende krachtig was. Alleen de derde reeks kon de Alp- hense ploeg zelf serverend voor de nodige punten zor gen, waardoor die set over tuigend gewonnen werd: 3- 15, 12-15, 15-4, 5-15. Gemini 3 had, al speelde het zonder hun hoofdaanvalster, het onderaanstaande Orion moeten kloppen. Dat leek ook te lukken, toen de eerste set met 1-15 gewonnen werd. On- geconcenreerd ging de Voor schotense ploeg verder, waar door Orion de twee volgende sets naar zich toe kon trekken. In de vierde set liep Gemini van een 3-0 achterstand ineens door naar een 3-10 voorsprong, waarna de set eenvoudig ge wonnen werd: 1-15, 10-15, 15- 9, 4-15. Eerste klasse dames; Gemini/K. 3 S'70 Ridderveld DAC 2 Leython 2 Leython 3 Leython 4 Blok'77 VCL NOVO 3 In Up Go Orion Eerste klasse heren DAC RVV WVC NOVO 2 Donar 2 Leython 2 LUSV 2 SKC Orion DAC 2 LUSV 3 Gemini/K. 3 nvalj heo Bakker, Een momentopname. Vandaag de dames van Scylla voor de derde op rij het kampioenschap van Neder- pakken. Dit in tegenstelling tot de he- Als Avant' van De Korenbeurs wint, >gaijti Scylla toch een punt van titelhouder S stfempo Team moeten pakken om niet te de- patrraocren. Reden te over dus om trainer- bescoach Theo Rakker eens wat vragen te stel le b«en. Vragen die resulteren in een lange mo- en koloog. egt\_ j de heren is geduld het sleutelwoord. Want het feit dat degradatie onnodig is ge- het feit dat er alleen al tegen de Koren- drie punten verspeeld werden, terwijl er kansen waren, is het op de lange, termijn erg". spelen van een half jaartje op ereklasse ni- is niet doorslaggevend. Veel belangrijker manier waarop ze trainen. En dan kan het nog goed zijn als z= in de promotie ere- wat uit kunnen proberen, zonder meteen Het verliezen". zijn[ weg naar de top is lang. Tegenwoordig je zowel geestelijk als lichamelijk volwas zijn om mee te kunnen draaien. Je top ligt ook zo rond de vijfentwintig, zesentwintig of far. Slechts een enkeling qoet het sneller. heb ik me daar nog wel eens in ver- wilde ik te veel, te snel. Met het gevolg dat mensen op hun beurt te snel dachten dat ze dgtf top niet haalden.en er mee stopten. Toen er- lwa#**" ik dat ook 31s erg lullig, maar nu begrijp het". ben zo'n drie en een half jaar geleden be- training te geven. Toen was er niets, organisatie. Sii dsdien is er veel veran- Zo n twee jaar geleden begonnen we met dat Lugdunum toch eerst kampioen moet worden, voor dat UVS weer een echte derby in competitieverband zal kun nen spelen, haalt Neuteboom wat „tijdloze" slogans aan. „Banaan, banaan, Neptunus gaat er aan" en „Citroen, ci troen, UVS wordt kampioen" noemt Neuteboom zaken om Alphense was duidelijk (10-6), kwam terecht.hard aan. En toch, er waren mogelijkhe den voor de Leidenaars - bij een score van 1-2 bijvoorbeeld. Vandaar nog een keer dat mo ment. Die uitbraak van Martin Vreeburg die de 1-3 leek in te leiden. Maar uiteindelijk slechts een spetter tegen de AZC-lat opleverde. En indirect de,definitieve on dergang van De Zijl/LCB. Cijfers Als er één voetbalvereniging is die onder haar leden een goede, bekwame, nimmer afla tende cijferaar kent, is dat Quick Boys wel. Alles, maar dan ook alles wordt daarin het Katwijkse bijgehouden. Neem alleen maar die rang lijst aller tijden die in het clubblad van de Nieuw Zuid- vereniging jaarlijks op de per sen komt Dit gegeven kennende, is bet dan ook niet zo vreemd dat ook bet aantal, in het eerste elftal gespeelde wedstrijden op de ontmoeting af wordt bij gehouden. Arie Haasnoot, Nico Kuyt, noem maar op - zij werden al eerder door voorzit ter Schaap met een cadeau voor het dappere volhouden beloond. En zaterdag was het dan de beurt aan rechterspits Jaap Heerikhuisen. Tussen de be drijven door heel wat wed strijden uit het eerste wegge weest, maar nu toch aan het totaal van honderd gekomen. Gelukkig Rijnsburgse Boys-oefenmees- Het moment van Martin Vrc ter Herman Wijnands moet toch wel een bijzonder geluk kig man zijn. Waar een andere trainmeester met de handen in het haar zou zitten, dan wel de haren uit het hoofd zou ruk ken als hij twee in de regel toch wel simpel en veel sco rende spitsen als Piet Haas noot en Henk van der Zwan niet in die frontlinie zou we ten, kan Wijnands blijkbaar moeiteloos terugvallen op an dere spitsvondige talenten. Zo werd vaste keus Peter Hoge- woning in het verre Veenen-, daal door Cas Zwaan en Wim Driebergen geassisteerd bij het betere aanvalswerk. Een com binatie die drie treffers ver zorgde. Een opvallend resultaat voor een gelegenheidsvoorhoede. Zeker als wordt bedacht dat de sterke GVVV-defensie tot za terdag de minst gepasseerde was in haar afdeling. Gas Terug naar de Blauwwitter, Heerikhuisen: 100x. het clubblad van UVS dus. Want naast reeds gemoreerde „leedvreters" waren er in dat uiterst verzorgde blad nog wel andere, vaak vrolijker, aar diger zaken te vinden. In de Polder-Telex van eerste elftal speler Hans Neuteboom, bij voorbeeld. Na te hebben geconcludeerd te onthouden, „tijdloos dus". Neuteboom ontraadt echter in zijn rubriekje een uit de twee de klasse-tijd van UVS stam mende kreet eveneens te ont houden. Als tijdgebonden wordt de slogan „Geef gas, geef gas, UVS naar de eerste klas" definitief naar de ar chieven verwezen... persoonlijk. Er ontstaat dan een hechte band, binnen de groep en ook met de trainer, waar door er van beide zijden verplichtingen zijn. Het praten met de mensen is daarvoor nodig. Zo krijg je de goede entourage". „Het zou op zich niet moeilijk zijn misbruik te maken van die band. Maar daarvoor relativeer ik het spelletje net te veel: het blijft een spelle tje, en ik vind het leuk als iemand er bedreven in wil raken". Twee van Bakker's pupillen die vooralsnog de beste prestaties halen zijn Sandra de Kruiff en Patrick Swier. Nadat de Kruiff reeds een aan tal jaren achter Bettine Vriesekoop als tweede dame van Nederland het Oranje droeg, heeft Swier sinds kort eveneens de status van inter national. Rond Swier waren aan het begin van het seizoen wat problemen, hij wilde bij Avanti gaan spelen. „Ik vond dat stom. Als iemand de grens van de mogelijkheden bij een vereniging gehaald heeft, zal ik hem zelfs adviseren weg te gaan. Maar dat zag ik helemaal niet zitten. De organisatie is zoals al gezegd goed en groeit nog steeds. Dus zijn twijfel daarin was onge grond. En dat is nu ook wel uitgekomen, want ondertussen heeft Patrick in Nederland alles gepakt wat er te pakken is. En binnen de mo gelijkheden die we hebben kan hij nog veel be ter gaan spelen. Over twee jaar speelt hij nog veel beter, is hij in Nederland misschien de beste. Ook Sandra kan bij Scylla nog zat leren. Zelf heeft ze ook erg goede ideeën over tafel tennis. Ze traint veel en moet dat ook blijven doen om vooruitgang te boeken. Met haar moti vatie versloeg ze vorige week wel Silhanova (dertiende op de Europese ranglijst). Buiten Bettien heeft natuurlijk nog nooit een Neder landse dat gepresteerd". „Ik geloof dat de da meskompetitie voor haar niet meer interessant is. Vivian Blanckaert moet een aardig potje zijn, maar ik als ik dan tussenstanden van 16-2 zie, weet ik het wel. Maar aan dispensatie zitten ontzettend veel haken en ogen". „Tenslotte wil ik nog wat over de organisatie zeggen. Ik ben altijd degene die in het voetlicht treedt maar de barman is net zo belangrijk. Zonder hem was het ook allemaal niet moge lijk. En met hem zijn er nog een aardig aantal anderen. Wat me dan ook verbaast is dat het in Leiden niet mogelijk is een sponsor te vinden. Qua publiciteit en organisatie ben je het met een vereniging als Scylla zeker waard. Ik wil niet zeggen dat we zonder het geld niet draaien, maar met het geld zou gewoon een aantal din gen verbeterd kunnen worden". Trainer Theo Bakker en pupil Sandra de Kruiff: „Sandra heeft bij de dames niets meer te leren". M voordat UVS zondag via totrekkelijk, gedurfl en iaf»1 invallend voettal eer punt 'en, akte van Neptunus (en met ,®p at punt eigenlijk maar ma- lan er wenj beloond), liet „Nova- het clubblad 'van de hoofdklasser al weten |T-» het volste vertrouwen te ps®" ebben in een goede afloop i in de competitie. „Onze ver- vastberaden wil om ons minst te handhaven er borg voor", zo meent die vervolgens onder et motto „Wie het laatst use icbt, lacht nog altijd het escstelt dat de jongens van 'c 1 tt eerste zich niet onderste- moeten laten kegelen die dan te vin tin T* Z0U(*eD moeten zijn bin- le'; de Leidse sportgemeen- die de hoge positie en J,"? verantwoording van UVS loewel de achterstand op ech- Europese topclub - en mede-lijstaanvoerder jervoor even) VZC/Ritmeester laai iu slechts twee punten be- ien. ^faagt, lijkt het waarschijnlijk die marge voor De aan het eind van dit te groot zal blijken te In de nationale waterpo- ii is een verschil lln* an twee punten nu eenmaal ogal fors. LAL harbij: de nederlaag in het schooltrainingen. Op lagere scholen nodigden we jongens en meisjes van een jaar of tien, elf uit om bij ons een balletje te komen slaan. Na een jaar selecteren we daar dan een aantal mensen uit die onder mijn hoede komen en sa men trainen met de mensen die van de groep waar ik drieëneenhalf jaar geleden mee begon, over zijn. Voor zo'n opbouw is wel een heleboel nodig, en dan heb ik het nog niet eens over dingen als de bar en zo. Er zijn zes trainingsni- veau's, dat betekent dus ook zes trainers. En ik ben in dat alles een schakel, wel een belangrij ke, maar goed toch een schakel. Zonder die an deren kan ik niets beginnen, is er helemaal geen doorstroming". „Mijn verantwoording begint als die jongens en meisjes na een jaar geselecteerd worden. Dan kunnen ze eigenlijk nog niets. Waarom dat bij ons ook allemaal zo goed loopt en ergens anders een stuk minder? Ten eerste is er gewoon een erg goed kader dat veel kan doen. Vroeger was ik daar nog wel eens pessimistisch over, maar nu zijn er zeker zo'n dertig mensen die hun handen uit de mouwen steken. Organisatorisch zit het goed in elkaar en grooit het nog steeds. Iedereen beseft dat veel handen licht werk ma ken, dus iedereen doet het gewoon. Ten tweede is er nog een aantal andere dingen nodig. Als trainer moet je weten wat er te halen is. Naast kennis hebben over verschillende speltypes, services en dergelijke, moet je ook internatio naal geörienteerd zijn. Je moet een aantal jaren meelopen. Bij Scylla is er door de jaren heen veel kennis vergaard, er is een trainerstraditie. Vóór mij was dat m'n broer Gerard. Daarnaast is het erg belangrijk dat er op de trainingen een prettige sfeer is want met tegenzin traint nie mand veel. Ik benader de mensen ook erg veel

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13