N ]DA en VVD wijzen verhoging onroerend goedbelasting af -r PvdA Noordwijkerhout tegen boetieks aan Dorpsringweg Kohlbeck volgt Van Belle op als wet houder in Oegstgeest JDpschudding over weigering bouwvergunningen De Peuk" wil nieuwbouw R. r>r> Smet op Woningbouw vereniging en aannemer voorbarig -EGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 28 NOVEMBER 1980 PAGINA 7 Js- iene ;em- >ORDWIJKERHOUT Tijdens de gemeen- aadsvergadering van gisteravond bleek de dA zich niet voetstoots te willen neerleggen de plannen om aan de Dorpsringweg drie Izen te vervangen door een aantal boetieks, ze plannen werden onlangs gepresenteerd or de bouwonderneming Foreholtc B.V. plannen van Foreholte B.V. waren al eens be oken in een raadscommissievergadering. Vol- is de heer Van Koningsveld (PvdA) waren er die bewuste vergadering van de raadscommissie mtelijke ordening en openbare werken te wei- leden aanwezig om te kunnen spreken van een formele vergadering. Hij vroeg dan ook de kwestie nog eens aan te kaarten in een volgende vergade ring van de raadscommissie. Wethouder Heemskerk stelde dat volgens het be stemmingsplan 'Centrum' een bouwvergunning moet worden gegeven. Hij verklaarde verder dat het bestemmingsplan nog niet was aangenomen, daar er beroepen liepen op een paar kleine punten. Er was echter geen beroep tegen de plannen de huizen te vervangen door een aantal boetieks. „Ik ben er daarom zeker van dat de bouwaanvraag van Foreholte moet worden gehonoreerd", zo stel de hij. Wel was hij bereid over de zaak in de vol gende raadscommissievergadering na te praten. Van Koningsveld liet echter blijken meer te willen dan na te praten. Hij wil de zaak op de hoofdzaken bepraten, zeker omdat (naar zijn informatie) nog geen formele verkoop van de huizen had plaatsge vonden. Wethouder Heemskerk bleef volhouden dat er geen enkele basis was om de woningen niet te ont trekken aan de woningbestemming. Hij voegde eraan toe, dat de woningen al 100 jaar oud waren en bij een eventuele aanvrage zeker 'onbewoon baar verklaard' zouden worden. Hij was echter zo coulant de bouwvergunning nog enige tijd in de portefeuille te houden, zodat men de kans kreeg de zaak nog eens door te praten. De hele gemeente raad ging met dit uitstel van ongeveer twee maan den akkoord. Het vaststellen van het bestemmingsplan 'St. Bavo' werd pas een feit, nadat de heer Van Duin (CDA) zijn vragen voldoende beantwoord achtte. In het bestemmingsplan worden de noodwoningen van 't Hoogt wegbestemd. Hij vroeg zich af of er een be paalde periode was vastgesteld, waarin de wonin gen moeten verdwijnen. Wethouder Van der Klaauw antwoordde dat er van de zijde van St. Bavo geen enkele druk op de huidige bewoners zal worden uitgeoefend, teneinde de woningen zo snel mogelijk leeg te krijgen. Verder verklaarde hij dat de wegbestemming geen extra druk zal leggen op de woningvoorziening van Noordwijkerhout. De heer Van Schie (EZP) vroeg het college om ex tra aandacht te besteden aan de provinciale herin delingsplannen van minister Wiegel. Volgens dit plan zal de gemeente Hillegom gevoegd worden bij de provincie Noord-Holland. „Een té forse penne- streek kan ook De Zilk doen overgaan in Noord hollandse handen", aldus een pessimistische Van Schie. Vervolgens ontlokte hij bij zijn mederaads leden een klein applaus door te verklaren, dat De Zilk liever bij Noordwijkerhout bleef. Wethouder Heemskerk verzekerde de heer Van Schie, dat het college zeer alert zal zijn op de gebeurtenissen in het kader van de provinciale herindeling. Igemene beschouwingen in Zoeterwoude ►ETERWOUDE De algemene be- louwingen voor 1981 door de drie rschillende fracties in de gemeente- 1 1 vormden gisteren de hoofdschotel de raadsvergadering. Een goed ge lde publieke tribune was er getuige n dat alle fracties een financieel te- ghoudend beleid willen voeren en t zowel CDA, PZ als VVD ondanks n groot aantal, vaak overeenstem- jnde wensen, toch wel tevreden zijn ït het door burgemeester en wethou- rs voorgestelde beleid in 1981. Het eest opvallend verschil van mening et B. en W. is de verhoging van de on erend goedbelasting. Het college van en W. stelt een verhoging van 5% or, het CDA en de VVD willen geen rhoging. Progressief Zoeterwoude ndt i% belasting méér toch wel nood- kelijk. DA: Erepenning over de vormgeving van het pleintje wint, tot een exacte plaatsbepaling van de be bouwing komen lijkt het de CDA-fractie een goede zaak om de mogelijkheid van de afsluiting voor doorgaand verkeer door de Dorpsstraat te bezien. Op die manier krijgt de Dorpsstraat een echte winkel functie, waar wel geparkeerd mag wor den. Op die manier kan een royaal dorps plein ontstaan, bepleit het CDA. In verband met de woningbouwsituatie stelt het CDA een groot aantal vragen. Het oponthoud in Hoge Rijndijk West en de verdeling over premie-A, premie-B en woningen in de vrije sector maken het CDA ongerust. Ook het tekort aan kleine wooneenheden en de moeilijkheden voor personeel van de GEMIVA om straks bij gereedkomen van de nieuwbouw voor deze stichting in Zoeterwoude te komen wonen, noemde Hogenelst een belangrijke zaak. algemene beschouwingen van het PZ: Venijn DA werden uitgesproken door fractie- iorzitter Rob Hogenelst. Hij stelde dat de mmissie bestuurszaken zich zou moeten an beraden over het instellen van een genaamde „erepenning", een onder- heiding waarmee het CDA „unieke ge- eentenaren graag een bijzondere plaats iu toekennen". Lr an de uitvoering van de Verkeersnota »cht het CDA groot belang. De recon- jpuctie van Kerklaan en Ambachtsheren- eg dient zo snel mogelijk ter hand geno- en te worden. Ondanks het geringe aan- 1 van 14 vrijwilligers, er werd op 40 ge topt, wil het CDA toch van start gaan "et het buurtbusproject. Als de verschil- jide winkeliers die in het winkelqen- npje in de dorpskern komen, zich in stichting verenigen en deze stichting met de architekt die de prijsvraag Fractievoorzitter Cees Straver van Pro gressief Zoeterwoude begon zijn betoog met allerlei complimentjes. „Vergist u zich echter niet, het venijn zit hem in de staart", zo sprak hij daarna. Deze staart bestond uit een aantal prikkelende vragen aan B. en W. PZ drong aan op openbaar heid van de werkgroep gemeentelijke herindeling, zoals ook het CDA al had ge daan. Bent u bereid de veiligheid voor fietsers tussen Dorpsstraat en Loethe te bevorderen?, was een volgende vraag. Voor auto's moet het maar eens onmoge lijk gemaakt worden om tussen de paaltjes die de Oranjelaan en industrieterrein met elkaar verbinden, heen te rijden,drong Straver aan. Het verkeersremmende sla geffect in de Veldzichtstraat werkt niet, stelde PZ. Tenslotte wordt de reaktie van B. en W. gevraagd op de volgens PZ stroom verspilling die ontstaat door de „feestverlichting op drie avonden per week rond de oude kerk". Progressief Zoeterwoude besluit met een motie waar in gevraagd wordt de onroerend goedbe lasting te beperken tot 3% en het reste rend tekort aan te vullen uit het batig sal do van 1978, groot 212.000 gulden. VVD: Winstuitkering Roy Michielsen van de VVD opende zijn algemene beschouwingen met een ver handeling over het te voeren financieel beleid. In plaats van een verhoging van de onroerend goedbelasting wil Michiel sen het resterende tekort dekken uit de Reserve Winstuitkering Rijnland. Daarte genover stelt hij dat de winstuitkeringen van het energiebedrijf Rijnland eigenlijk niet gebruikt zouden moeten worden als dekkingsmiddel, maar dat dit tenminste een manier is om de burgers direkt terug te laten ontvangen waar zij recht op heb ben. Een zaak van zeer groot belang noemde de VVD'er de vrachtauto-parkeerplaat sen-problematiek. Ook de andere fracties drongen aan op een spoedige besluitvor ming in deze kwestie. Zodra een plaats aangewezen is om een dergelijke parkeer plaats in te richten kunnen er maatrege len genomen worden tegen her en der ge parkeerde vrachtauto's. Met kracht ondersteunt de VVD de acties van de muziekverenigingen om 't Cen trum te behouden. Het betreft hier niet al leen een gebouw met een uitnemende a- koestiek, het is tevens van monumentale waarde met een voor Zoeterwoude be langrijke eigen sfeer, volgens het CDA. Kort noemt de VVD, evenals de andere fracties, de plannen tot gemeentelijke her indeling. Het jaar 1981 wordt wat dat be treft erg belangrijk, concluderen CDA, VVD en PZ gezamenlijk. i De heer A. Kohlbeck achter de college tafel. CDA haalt uit naar PvdA-fractie OEGSTGEEST De Oegstgeestse raad heeft gisteravond PvdA-fractievoorzitter T. Kohlbeck benoemd tot wethouder. De heer Kohlbeck volgt de heer O. van Belle op, die vorige week zijn ontslag nam nadat de PvdA-fractie haar vertrouwen in hem had opgezegd. Met de verkiezing van de heer Kohlbeck houdt Oegstgeest haar afspiege lingscollege. Tijdens de raadsvergadering werd gisteravond nagekaart over de vertrouwenscrisis binnen de PvdA-fractie. De fractie vond dat de wethou der zich te weinig aan haar gelegen liet liggen en zich te veel conformeerde aan het standpunt van het college. De overige fracties betreuren het opstappen van wethouder Van Belle. Lie ver hadden zij gezien dat er in de raad over een door de PvdA-fractie tegen haar eigen wethou der ingediende motie van afkeuring zou zijn gestemd. Waarschijnlijk was dan de gemeente raad achter de wethouder van financiën gaan staan. Het CDA reageerde nogal scherp op de gang van zaken. Fractievoorzitter Van Hazel: „Hij was niet een wethouder van de PvdA, maar van de gemeente Het is op gaeen enkele wijze gebleken dat deze raad de heer Van Belle het vertrouwen opzegde. Met het opstappen van Van Belle gaat hij voorbij aan het mandaat dat door de hele raad aan hem was gegeven." De fractievoorzitter stelde dat de PvdA-fractie geen rekening heeft willen houden met ge meenschappelijke doelstellingen en vanuit die optiek voelde hij er niets voor om nogmaals een PvdA-kandidaat te steunen. Bij de stemming over de kandidatuur van Kohlbeck onthield het CDA zich dan ook. De heer Van Belle blijft aan als raadslid. ^ETERWOUDE De weigering van n tweetal bouwvergunningen deed heel tt stof oplaaien tijdens de raadsverga- ring van gisteravond. Uiteindelijk zal beide gevallen gekeken worden of het irten van een artikel 19-procedure mo- lijk en wenselijk is. Hierdoor kunnen bouwplannen, die tegen het bestem- Ingsplan ingaan, toch gelegaliseerd -Jrden. In het eerste geval was de heer C. A. On derwater aan de Noordbuurtseweg gewei gerd een ligboxenstal van 425 m2 te bou wen. Roessen (CDA) bepleitte dat ook dit •bedrijf bij de tijd wil blijven, dat continuïteit gewaarborgd moet worden en dat het boe renbedrijf deze ligboxenstal eist om renda bel te kunnen zijn. Straver (PZ) voegde hier nog aan toe dat hij aan de toekomstige dorp suitbreiding, die in het streekplan achter de boerderij van de heer Onderwater gepland is, geen behoefte heeft. Voordat burgemeester en wethouders bereid waren om ook voor de heer H. Heijker aan de Zuidbuurtseweg een artikel 19-procedure te starten, moest er eerst een besloten zitting van ruim een half uur aan te pas komen. Ook hier bepleitte Roessen dat een overdek te accommodatie nodig was voor de bedrijfs voering, zijnde een boomkwekerij. Ook v.d. Geest (CDA) en v.d. Post (PZ) lieten zich in dergelijke bewoordingen uit. Wethouder v.d. Heijden voorzag echter naast het met voeten treden van het bestemmingsplan nog andere problemen. „Allereerst hebben we bij de vestiging van het bedrijf gezegd dat er geen opstallen mochten komen, maar daar naast komen we in de problemen met ande ren, die we ook een bouwvergunning gewei gerd hebben. We begeven ons op het gladde pad van de rechtsongelijkheid", aldus de dreigende woorden van de wethouder. B en w gaan zich nu beraden over de mening van de raad, de consequenties van de verschil lende besluiten en de mogelijkheid tot het starten van de artikel 19-procedure. V.d. Geest vond deze toezeggingen veel te vaag en stemde dan ook tegen deze manier van besluitvormen. boden t 1 Onroerend deei bedoedbelasting bewoninc r,:daat met 0,- Incl. E r Ol 1 ir. 34045,5 /O OITlhOOg [JNSBURG Het CDA F left gisteravond in de ge- -fenteraad bakzeil gehaald. verf onroerend goedbelasting kinqvj*' niet met 15 procent ;chatkarrfar met 7,5 procent om- t heeft A9°g- Een en ander geschied- aanbiedf gisteravond tijdens de be nen die handeling van de begroting als voor (or 1981. j vele leurt CDA vond het noodzake- ibonkopk de verhoging van de on- kan dan trend goedbelasting aan te /akkundijnden om korfbalvereniging opa in rutdjoe en voetbalvereniging i en ook cnsburg extra te bunnen 09 ©sidiëren. Het college stelde th bij monde van burge- eester De Roos dat Rijnsburg ilermeiP sport al voldoende subsi- sneld vo<?ert. Op het golfslagbad bij- lusief tweorbeeld, legt de gemeente irlijks 650.000,-- toe. i overige gemeenteraads- icties waren het met het col- Je eens dat zoveel mogelijk Det worden bezuinigd, zodat belastingdruk voor de n Mta en(jnsburgers njet al te zwaar >nlstorirwJrdt De pv<JA ha(J fejj mon_ I van de heer J. de Mooij een m ntal posten gevonden waar- 1 bezuinigd kon worden. Zo in de post voorlichting iets lar beneden, evenals onder ijs. Bij elkaar kon zo ruim 150.000,-- worden bezuinigd, dus de socialisten. Ook het Ilege had de begroting nog ns kritisch doorgenomen en rjw vam gisteravond met de con- öll usie dat tot een reële bespa- fig van 90.000,— kon wor- (n gekomen, waardoor een (rhoging van de onroerend pdbelasting met 'slechts' 7,5 Jocent mogelijk kan worden Sinterklaas- cadeautje uit Boven-Volta NOORDWIJK— De Noord- wij kse werkgroep Boven- Volta houdt woensdagavond 17 december een informatie avond over Boven-Volta in het dorpshuis De Kuip. Spe ciale gast is dan Theo Hotke uit Boven-Volta die de Noordwijkse projecten zal toelichten. Hij zal ook de op brengst van het door Joël Dakuyo opgerichte studie fonds in ontvangst kunnen nemen. Met het oog op de sinterklaas- drukte is er in de Wereldwin kel aan de Noordwijkse Voor straat 57 een grote partij lede ren artikelen uit Boven-Volta aangekomen. De lederwaren Enkele patiënten voor het revalidatiecentrum. zijn afkomstig uit een centrum van de Boven-Voltaanse voor lichamelijk gehandicap- hoofdstad Ougadougou is een ten in Tenkodogo. Bij het re- school. Hier leren gehandicap-' validatiecentrum in de buurt te kinderen en volwassenen leerbewerken. De verkoop van artikelen in Nederland, komt uiteraard ten goede aan het revalidatiecentrum. VALKENBURG Jonge- rensociëteit „De Peuk" zit te springen om nieuwe huis vesting. De sociëteit is thans gehuisvest in een vroegere betonfabriek. Deze ruimte voldoet zeer slecht. Gemiddeld komen er op vrij dagavond 250 jongeren vanaf 16 jaar in de soos. De zaterdag- avondsoos wordt bezocht door gemiddeld 120 jongeren van 13 t/m 15 jaar en de zondagmid- dagsoos telt gemiddeld 60 le den. Hiermee wordt duidelijk aangetoond dat „De Peuk" in een grote behoefte voorziet. In afwachting van hetgeen de gemeenteraad beslist over eventuele nieuwbouw van de soos, is men inmiddels begon nen met het houden van oud papier-acties iedere maand. De opbrengst is bestemd voor de nieuwbouw. Woensdag 10 de cember houdt „De Peuk" een contactavond voor de ouders van de soosbezoekers. Een en ander kwam gistera vond tijdens de jaarvergade ring van de sociëteit aan de orde. Het dagelijks bestuur stelde voorts dat het komend seizoen een part-time beroeps kracht moet worden aange trokken. Getracht zal worden in samenwerkingsverband met Katwijk deze kracht naar Val kenburg te krijgen. WETHOUDER EVELEENS: TREURIG OVER OPENBAARHEID VOORSCHOTEN De klachten van de Belangen vereniging B 1 over de ern stige gebreken bij de bouw van 137 woningen in Bij dorp 1 zijn voorbarig. Dat vindt de directeur van open bare werken van Voorscho ten. Hij vond gisteravond de raadscommissie openbare werken geheel op zijn lijn. Je politieke baas van open bare werken, wethouder Eveleens, sprak van een smet op de blazoenen van de Algemene Woningbouwvere niging en de aannemer. De wethouder spuide voorts zijn ongenoegen uit over het voortijdig in de publiciteit brengen van de klachten van de Belangenvereniging. De Belangenvereniging liet onlangs in een brief aan de ge meente haar misnoegen blij ken over de ernstige gebreken, die naar haar oordeel bij de ..ruwbouw in Bijdorp 1 waren opgetreden. Hoewel de ge meente zich formeel niet met het conflict behoefde in te la ten, werd toch een onderzoek ingesteld. Dit resulteerde in een ambtelijk rapport en visie van de hand van de directeur van openbare werken. Het conflict kon volgens het rap port worden teruggevoerd op een communicatiestoornis en een onbekendheid met bouw principes. Wel wordt aan de klachten nog steeds uitvoerig aandacht besteed door bouw en woningtoezicht van Voor schoten, die de zaak nauwkeu rig volgt en geen ernstige ge breken heeft kunnen constate ren. De commissie openbare wer ken wil een spoedige aanpak van voorzieningen ten behoe ve van de bereikbaarheid van openbare gebouwen voor ge handicapten. Op het moment is een bedrag van 50.000 gul den beschikbaar. Kunstopdracht voor oud- Oegstgeestenaar OEGSTGEEST In tegen- stelling tot wat de Oegst- geeste kunstadviescommis sie adviseerde koos de com missie financiën en CRM voor het kunstontwerp van de heer Nou wens dat dient I ter completering voor het verzetsmonument in het Bos van Wijckerslooth. De Oegstgeestse gemeenteraad ging gisteravond mede ak koord zodat de heer Nouwens binnen niet al te lange tijd aan de realisering van zijn ont werp kan gaan beginnen. De raad ging verder akkoord met de opdracht een nieuwe ambtsketen te doen vervaardi gen voor een bedrag van rond 8.'00 gulden. Koninklijk zilver voor Katwijkse hoofdagent KATWIJK Burgemeester C.A. Bos heeft vanmiddag in het Dorpshuis van Kat wijk aan den Rijn aan hoofdagent G.H. de Wit de eremedaille in zilver, ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau, uitgereikt. Hoofdagent de Wit zal op 1 de cember de politiedienst in Katwijk verlaten omdat hij de leeftijd van 60 jaar heeft be reikt. Van zijn 35 dienstjaren heeft hoofdagent De Wit er niet minder dan 33 doorge bracht in Katwijk. Van januari 1960 tot medio 1971 was hij zelfstandig werkzaam als posf- commandant van de toenmali ge politiepost in Katwijk aan den Rijn. VOORSCHOTEN De Sint Nicolaas Puzzelwandeltocht wordt dit jaar morgen gehou den. De start vindt van 12 tot 14 uur plaats bij Het Wapen van Voorschoten aan de Voor straat 16. Men kan de afstan den 5, 10 en 15 kilometer lo pen. Elke deelnemer die Puz zelwandeltocht tot een goed einde brengt krijgt de Sint Ni- colaasmedaille met lint en bo vendien een verrassing uit handen van Sint en Piet, die de gehele middag aanwezig zijn. Het inschrijfgeld bedraagt f2,50. Men kan zich inschrij ven bij mevrouw E. Huysste- den de Wit, Levendaal 29a in Leiden, tel. 071-132596 en bij mevrouw C. de Boer, Asser-, laan 30 in Voorschoten, teL 01717-7291. WARMOND De War- mondse muziekvereniging St- Matthias organiseert morgen een gevarieerde muziek-en showavond in sportzaal Klim Op aan de Endepoellaan. Op het programma staan een con cert door de afdeling harmonie met onder meer de overture „Rosamunde" van Schubert, een uitvoering door het leer lingenorkest en een nieuwe show van de majorettes en de minirettes. De muziekavond begint om acht uur, de entree bedraagt ƒ3,50 en is gratis vodr donateurs. WARMOND De War- I mondse IJsclub houdt morgen een ruilbeurs voor schaatsen. Belangstellenden kunnen van af 12.30 uur hun schaatsen in leveren bij Het Trefpunt. Des kundigen bepalen in overleg met de verkoper de waarde van de schaatsen. De verkoop begint om 14.00 uur. Gekochte schaatsen worden afgerekend met de organisatoren. Om 16.00 uur wordt afgerekend met de verkopers en dan kurï; nen tevens de niet-verkochté schaatsen worden opgehaald." NOORDWIJK Toneel groep 'De Appel' brengt moe- genavond het programma „Dé overschoenen van het geluk" in het Noordwijkse dorpshuis De Kuip. Het programma dat bestaat uit verschillende sprookjes van H.C. Andersen. De voorstelling begint om 20.30 uur. De toegangsprijs is 15 gulden en 12,50 voor SKAN-donateurs, 65-plussers en CJP-houders. NOORDWIJKERHOUT In het kader van de landelijke actie „Stop de Neutronenbom stop kernwapenwedloop" richt de gelijknamige Noordwijkdr- houtse werkgroep op maandag 1 en zaterdag 13 december een informatiestand in op de hoek Dorpsstraat/Viaductweg. Tij dens deze acties zal ook gepro beerd worden gegadigden te krijgen voor een Noordwijker- houtse delegatie voor de lan delijke demonstratie op 18 de cember in Den Haag. LISSE Toneelvereniging O.N.I. geeft morgenavond een uitvoering van het toneelstuk „Noppie in de vernieling". De uitvoering begint om acht ütir en wordt gegeven in de Voor hof. LEIDEN, vrijdag 27 november 1980. Andijvie 165-265. Snijbonen 11-10. Boerenkool 0.81-1.08. Prei 115-145. Spruiten 100-100, 110-115, 90. 37-85. Uien 30-57. Witlof 305-315. Knolsel derij 76-78. Sla 22-48. Peterselie 37. Selderij 57-99.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7