Duikboot order leidde tot dreigende taal uit China Honger bepaalt niet de eetlust van dikke mensen r iubsidie voor deeltijdarbeid )ij overheid en Stamraden in discussie op Russell- tribunaal Bouwprogramma wordt zeker niet gehaald Supermarkt neemt loopje met hygiëne Lastenverlichting bedrijven: 3000 banen per jaar Herstructurering Avebe uitgesteld NENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 28 NOVEMBER 1980 PAGINA 11 Jorlopiggeen ^nenwerking Bogressieve —fristenen B HAAG Het is prof. ^Boudzwaard niet gelukt open samenwerkings- pnd te vormen tussen de h-essieve christenen en rd In pn derde bespreking giste- J haakten de werkgroep letterkdj by Brood Alleen", de p van tachtig (oud AR-le- mde dag onder leiding van Von Jenfeldt) en de Evangeli- inde dad Progressieve Volkspartij mdat zij te weinig christe- snomen grondslag zagen in het [stel van Goudzwaard. IA wil afwachten wat zijn 10 Iming zal opleveren over [raag of de werkgroep met emplaarleigen lijst moet uitkomen at men binnen het CDA ft. De PPR heeft meëge- jeMMdijd f>ewoon verder te gaan 1 11 "de eigen lijst en het eigen houd ge" opgaaf DR .IEUHEFFING cv (bi 79' l:«50. 10.21 >ënG )nt duurder HAAG De prijs van liter benzine gaat aan- ïde maandag met 3.6 per liter omhoog. Drie als gevolg van een prij- ilosie op de vrije olie- fkt en 0,6 cent wegens de Kring,,van een heffing Ie benzine ter bestrijding geluidshinder door het teer. de opbrengsten van de fing zal minister Ginjaar ksgezondheid en müieu) idschermen- en wallen wegen betalen alsmede ïtregelen aan huizen die '(eersla waai moeten tegen - i. Invoering van de hef- is al enkele malen uitge- de prijzen van andere lolieprodukten als diesel- I stookolie zullen omhoog n. Deze verhoging zal naar wachting kleiner zijn dan brijsstijgin van benzine, rijw. ba1 s 0t7'anadese ilveren gans >or Thuring „The Silver Trophy", een onder- leiding voor reisreportages pn het Canadees Nationaal 2450 keersbureau jaarlijks toe- it aan een Nederlandse rnalist, is vandaag in echt uitgereikt aan Leo in Jring, redacteur van deze int. De „zilveren gans tro- is hem toegekend voor de loop van dit jaar bij ons schenen serie reportages Ier het motto „Canadese dwijzer". Volgens het jury- c lp! P?rt on^erscheidt deze se- zich „door zijn oorspronke- e aanpak, die naast waar- 90(X achtergrondinformatie t de sfeer en de toeristische ekenis van Canada in tref- d proza weergeeft". 750. igen bijdrage ^ndarts iet omhoog ISTELVEEN De Zieken- dsraad heeft staatssecreta- Veder-Smit (volksgezond- d) gisteren geadviseerd de bande letalingen van ziekenfonds- zekerden voor tandheel- ndige en kaakorthopedische lp per 1 januari niet te ver- it [en. Dit omdat uit het over- tussen de organisaties van kenfondsen en tandartsen :r hun overeenkomsten valt te maken dat er in 1981 irschijnlijk geen hogere ta- itwendlven uit de bus zullen ko- 1-7347 n. (Vervolg van de voorpagina) De mogelijkheid dat Taiwan slechts belangstelling heeft geveinsd voor de Nederlandse duikboten lijkt des te waarschijnlijker, om dat de belangstelling van Taiwan naar de pers werd „gelekt" op een tijdstip, dat premier Van Agt en hij op bezoek waren in Peking. NRC-Handelsblad, dat begin november als eer ste van de mogelijke order hoorde, erkent het bericht te hebben opgehouden totdat Van Agt en Van der Klaauw terug waren in Nederland. De redactie van deze krant deelde de vrees van RSV, dat Van Agt en Van der Klaauw zo gege neerd over deze ontwikkeling zouden zijn ge weest, dat zij tegenover de Chinese regering terstond zouden hebben beloofd geen export vergunning te geven. NRC-Handelsblad wilde niet het risico lopen, dat door zijn publicatie een order van in totaal zes miljoen manuren niet door zou gaan. De berichten over de contacten tussen Taiwan en RSV hebben er inmiddels toe geleid dat Chi na dreigende taal heeft geuit aan het adres van ons land. De Chinese zaakgelastigde in Den Haag liet vorige week aan Van der Klaauw we ten dat Nederland bezig was zijn betrekkingen met de Volksrepubliek in de waagschaal te stel len. De Nederlandse ambassadeur in Peking, Kneppelhout, kreeg van de Chinese regering ongeveer hetzelfde te horen. Deze week had den Van Agt en Van der Klaauw een lang ge sprek met Wang Bingnan, die met een Chinese vriendschapsmissie ons land bezoekt. Deze di plomaat herinnerde eraan dat zijn land sinds 1964 tientallen schepen ter waarde van honder den miljoenen in Nederland had gekocht. Daar naast liggen er voor het Nederlandse bedrijfsle ven grote mogelijkheden in China voor het uit voeren van waterbouwkundige werken. Provincie Voor Van der Klaauw komt daar nog bij dat volgens hem het verlenen van een exportver gunning aan RSV in strijd zou zijn met een overeenkomst tussen Nederland en China. In het protocol daarvan, ondertekend in 1972, staat dat China Taiwan beschouwt als een pro vincie en dat Nederland dat standpunt respec teert. Levering van wapens aan Taiwan ziet China dus als een inmenging in zijn binnen landse aangelegenheden. Van der Klaauw wijst er ook op dat de Verenigde Staten en andere Westerse landen geweigerd hebben deze order van- Taiwan* uit te voeren. Naar verluidt heeft premier Van Agt begrip voor het standpunt van de minister van buiten landse zaken. Dit zou ook gelden voor minister De Koning (ontwikkelingssamenwerking). Vele andere bewindslieden, vooral minister Van Aardenne, evenals Van der Klaauw van de VVD, menen echter dat de order voor het bo vendien in moeilijkheden verkerende RSV- concern zwaarder moet wegen. Precies zo den ken de fracties van VVD en CDA in zowel de Tweede als de Eerste Kamer, zij het dat enkele christen-democraten hun bedenkingen hebben. Taiwan heeft ons land de tijd gegeven tot 1 de cember om te beslissen. Van groot belang voor de uitkomst van het kabinetsberaad is naar verluidt wat de Verenigde Staten van de zaak vinden. De uitkomst van het overleg met Was hington is echter nog niet bekend gemaakt. Topman ir. A. Stikker van RSV is ervan over tuigd dat de onderhandelingen met Taiwan een „serieuze zaak" zijn. „Ik heb niets gemerkt van pogingen van Taiwan om de verhoudingen tus sen Nederland en de Volksrepubliek China te verstoren". Het RusseH-tribunaal in de Rotterdamse heerste zogeheten stamraden aan de lie de Indianenleider Mario Juruna toe- Doelen over de behandeling van de In- orde. Op deze foto getuigt een woord- stemming gegeven om naar Rotterdam dianenvolkeren in Noord- midden- en voerder van de Indianen in Arizona, chief te gaan om het Russelltribunaal bij te Latijns-Amerika, stond gisteren in het te- Kee Shay, (tweede van links). Op de ka- wonen. Aanvankelijk kon Juruna van de ken van de Indianen-reservaten in de theder een tolk. Braziliaanse autoriteiten geen toestem- Verenigde Staten. Met name kwamen de ming krijgen, door de Amerikanen ingestelde en be- Intussen heeft het hof van appel in Brazi- UTRECHT De eetlust van te dik ke mensen heeft niets te ma)cen met honger. Die eetlust wprdt opgewekt door signalen uit de omgeving zoals het beeld van lekkere hapjes of een klok die de gebruikelijke etenstijd aangeeft. Mensen met overgewicht eten door tot de tafel leeg is en zijn dan pas voldaan. Raakt een pan met soep niet leeg omdat deze stie- kum wordt bijgevuld, dan eten te dikke mensen bijna twee keer zo veel dan wanneer het niveau in de pan langzaam zou dalen. Wordt de klok voor de gebruikelijke etenstijd ongemerkt een uur achteruit gezet, dan blijft de trek ook nog een uur uit. Dit is gebleken uit enkele onderzoeken, die onlangs in West-Duitsland zijn uitge voerd. De aan de universiteit van Göt- tingen verbonden psycholoog dr. Van Pudel besprak enkele resultaten gisteren in Utrecht tijdens het door de Neder landse vereniging van voedings- en keu kendeskundigen georganiseerde sympo sium „Groepsvoeding in de jaren '80". Het gevoel „trek" te hebben of voldaan te zijn wordt volgens Pudel dus eerder door signalen uit de omgeving veroor zaakt. Hoe meer calorieën de vërpak- king vermeld, hoe „voller" de mensen zich voelen na het eten voelen, zo bleek uit het onderzoek. Of vermelding daar van nu klopt of niet. Mensen met over wicht moeten volgens Pudel hun eetlust en hun gevoel van voldaan zijn, wan trouwen. Ze moeten hun eetgewoonten aanpassen aan de lichamelijke behoefte, ookal vereist dat jarenlange zelfcontrole. ONDERNEMERS BOUWNIJVERHEID: WASSENAAR De re gering geeft een veel te rooskleurig beeld over de situatie in de woning bouw. Er zijn tal van be wijzen dat het nieuw- bouwprogramma voor dit jaar niet gehaald wordt. Het aantal nieu we woningen zal veel eerder in de buurt van de tachtigduizend liggen dan bij de honderddui zend, welk getal staats secretaris Brokx (volks huisvesting) in de Twee de Kamer heeft ge noemd, Dat zegt L. A. van den Bos, voorzitter van het Algemeen EN HAAG Er komt een speciale regeling die eltijdarbeid bij de overheid moet gaan stimule- K n. Minister Wiegel (binnenlandse zaken) heeft dit steren in de Tweede Kamer aangekondigd. Hij opt dat de regeling al op 1 januari aanstaande in erking kan treden. nister Wiegel zal de Tweede Kamer zo snel mogelijk een noti- overleggen waarin de mogelijkheden van deeltijdarbeid bij overheid worden opgesomd en waarin de kosten hiervan op 1 rijtje worden gezet. De bewindsman ontkende met klem dat 50 Te te notitie zou uitmonden in de conclusie dat deeltijdarbeid 7?r de overheid een te dure zaak zou worden, egel zei er zich terdege van bewust te zijn dat de overheid mJi achterstand heeft in te lopen bij het scheppen van deeltijd- Hij zegde de Kamer toe dat zijn beleid gericht zal zijn op zo snel mogelijk elimineren van de achterstand die de over- lilflHd op dit punt kent. Dat kost, gemeten over tien jaar, 14,4 mil- Verbond Bouwbedrijf, de overkoepelende organisatie van alle ondernemers in de bouwnnijverheid. Hij baseert zijn uitspraken, gedaan tijdens een bijeenkomst met het Ge nootschap van Hoofdredacteu ren, op gegevens vanuit de be drijven. Volgens Van den Bos is het vrijwel zeker dat de staatssecretaris deze ook heeft, maar ze negeert „omdat dat hem politiek het loopt weer naar de verkiezingen beter uitkomt". De AVBB-voorzitter vertelde dat vooral de klad Zit in de duurdere premiekoop- en de vrije-sectorwoningen. „De bouwvergunningen wor den met duizenden terugge stuurd". Dat de officiële statistieken dit niet vermelden, komt volgens Van den Bos doordat een be schikking, waarvan geen ge bruik wordt gemaakt, pas on geveer een jaar later wordt ge registreerd. Op die manier is het voor de regering mogelijk te zeggen dat het bouwpro gramma wordt gehaald,' „ter wijl het alleen om het uitge ven van papier gaat". Dat er dit jaar volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek toch relatief veel woningen in aan bouw zijn genomen, is volgens Van den Bos niet in strijd met zijn redenering. Hij wijst op de „enorme overloop" uit 1979, toen er in de eerste maanden niet gebouwd kon worden vanwege de zeer strenge win ter. „Dat trekt het beeld scheef". Voor volgend jaar verwacht minister Beelaerts van Blok land een omzetdaling in de bouw van vijf procent, wat overeen zou komen met een werkloosheid van zeventigdui zend man (inclusief het uit stralingseffect). Van den Bos noemt ook dat veel te optimis tisch. „Was het maar waar. Dat zou vijftien procent beter zijn dan, dit jaar". Veel leden van het AVBB menen dat de echte klappen in hun bedrijfs tak nog moeten komen, hoe wel het dit jaar al behoorlijk raak is. Amsterdam onveilig voor Japanse toerist DEN HAAG Drie CDA-kamerleden maken zich ernstige zorgen over het beeld dat Japan heeft van Amsterdam voor toe ristisch bezoek. Het Japan se ministerie van buiten landse zaken heeft de Ja panse reisorganisatoren gewaarschuwd dat de cri- minaliteit in Amsterdam zo hoog is, dat de toerist er eigenlijk niet veilig op straat kan lopen. De CDA- ers vinden dat de regering hier wat aan moet doen. In de eerste plaats door de veiligheid in Amsterdam te vergroten, maar ook door in Japan de werving en voorlichting met kracht ter hand te nemen. Palestijnse dag RIV ontdekt vaccin tegen polio BILTHOVEN Dank zij een nieuw vaccin, uit gevonden bij het Rijks instituut voor de Volks gezondheid in Bilthoven, kan polio, één van de zes meest gevreesde kinder ziektes, voor 1990 uit de wereld zijn. De vinding van het RIV biedt volledige bescher ming tegen kinderverlam ming. Dankzij nieuwe kweektechnieken kan het vaccin bovendien in mas sale hoeveelheden en te gen zeer lage prijzen wor den geproduceerd. De We reld Gezondheids Organi satie (WHO) heeft aange kondigd voor 1990 een wereldwijd immunisatie- programma tegen polio te willen starten. UTRECHT Bij het 150 filialen tellende su permarktbedrijf „Profimarkt" neemt men het niet zo nauw met de hygiëne. In anderhalf jaar tijd is het bedrijf al 41 keer veroordeeld omdat men de boel liet vervuilen. Boetes lijken echter .onvoldoende om het bedrijf grondig schoon schip te laten maken. Dat constateerde officier van justitie mr. H. Droe- sen gisteren in Utrecht, waar het supermarktbedrijf voor de 42ste keer een boete aan zijn broek kreeg; 1500 gulden waarvan 500 voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Mr. Droesen zei bij die gele genheid het liefst tot bedrijfssluiting over te willen gaan, maar dat ligt volgens de officier nogal moei lijk omdat dan de schone filialen onder de vuile zouden gaan lijden. Studie over gratis voorbehoed middelen voor jongeren DEN HAAG Ministers Gin jaar (volksgezondheid) wil be zien of het mogelijk en wense lijk is, jongeren tot 21 jaar gra tis voorbehoedmiddelen te verstrekken. Zij zullen een werkgroep instellen, die zich hierover moet uitspreken. Ook zal die werkgroep maatregelen moeten bedenken om betere voorlichting omtrent voorko ming van ongewenste zwan gerschappen te geven aan et nische minderheidsgroepen in ons land, zoals Turken en Ma rokkanen. Minister Ginjaar deelde dit gisteren in de Tweede Kamer mee tijdens de voortzetting van het abortusdebat. Het idee om jongeren gratis voorbe hoedsmiddelen te verschaffen is afkomstig van PPR-fractie- leider Ria Beckers. Ginjaar zei, dat haar suggestie waard is om bekeken te worden. Over de wens van VVD en oppositie om abortus op te nemen in het ziekenfondspakket, beloofde Ginjaar een advies van de Zie kenfondsraad te vragen, zodra er een wettelijke regeling voor abortus is. DEN HAAG De lastenverlichting voor het bedrijfsleven van 1,3 miljard gulden, zoals die door het kabinet is aangekondigd bij de Miljoenennota, levert over vijf jaar gemeten 15.000 nieuwe arbeidsplaatsen op. Dit heeft minister Van Aardenne (economische zaken) geantwoord op kamervragen over zijn begroting voor 1981. Voorts stelt de bewinds man dat als gevolg van de lastenverlichting het inkomen van kleine zelfstandigen met gemid deld 0,75 procent zal stijgen. Daardoor blijft de inkomensdaling in deze sector voor 1981 be perkt tot twee procent. Dit jaar zullen de inkomens in het midden- en kleinbedrijf nog stijgen met ruim één procent Uit de antwoorden blijkt ook dat de inkomens voor de zelfstandigen in het midden- en klein bedrijf in 1979 met 3,5 procent achteruit gingen ten opzichte van 1978. In de drie jaren daarvoor waren de inkomens steeds gestegen. TER APELKANAAL Mi nister Braks (landbouw) is bereid de besluitvorming over de herstructurerings plannen van het noodlijden de Avebe-aardappelmeelcon- cern in Ter Apelkanaal en kele maanden uit te stellen. Hij wil eerst met zijn collega van sociale zaken, Albeda, be kijken in hoeverre kan wor den tegemoetgekomen aan de eis van de vakbonden om de vijfploegendienst te handha ven. Vandaag voert Braks in Den Haag daartoe overleg met noordelijke vakbondsbestuur ders. Het overleg met de minister hebben de vakbonden afge dwongen door het voorlich tingscentrum van Avebe in Ter Apelkanaal te bezetten. Aanvankelijk had de bewinds man van 1 december genoemd. Sneeuwbuien DE BILT (KNMI) - Ook mor gen zullen er nog hagel en sneeuwbuien vallen. De lucht die met noordelijke wind naar ons land stroomt is zo koud dat zich boven het Noordzeewater, dat nog een temperatuur van tien graden heeft, gemakkelijk buien kunnen ontwikelen. Het binnendringen van de koude lucht ging de afgelopen nacht vergezeld van enkele fikse donderbuien. Komende nacht en ochtend kan de tempera tuur tot enkele graden onder het vriespunt dalen. -Daar waar de sneeuw blijft liggen, kan het nog wat meer vriezen. Overdag echter zal de tempe ratuur weer oplopen tot enke le graden boven nul. Dit kou de weer houdt ook het gehele weekeinde aan, waarbij het in de nacht en ochtend licht tot matig zal vriezen. De koude lucht is ook uitgestroomd over Schotland, Engeland, Ierland, Frankrijk en Duitsland. Volop winter is het in Skandinavie en Finland. Daar ligt een flink pak sneeuw. Sommige plaat sen melden 35 tot 40 graden vorst. Vooruitzichten voor zondag Weersvooruitzichten in cijfers voor zondag Opklaringen, maar eerst nog mogelijk een sneeuwbui. Koud, met in de nacht lichte vorst. Aantal uren zon: 2 tot 7. Min. temp. omstreeks -2 gra den. Max. temp. omstreeks 1 graad. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 pro cent. Kans op een geheel droog et maal: 70 procent Weersgesteldheid v De Bilt Eelde gisteren Mai Min Neef- temp temp elag Den Helder hagelb. Twente regenb. Vlissingen h.bew Z--L)mburg snecuwb. Aberdeen sneeuwb. geh bew. 6 -3

Leidse Courant | 1980 | | pagina 11