i 10. deTljd R ABU Bank ABN Girospaar- Extra-rekening. Grote paardenmanifestatie fn Ahoy-hallen Rotterdam 1 m H' 3 okbier H proeven inArtis m m Antieke motorenmarkt M Vijftiende klein tentoonstelling in de RAI Intermineraalbeurs Pijnstillers in plaats van euthanasie Reisorganisatoren eensluidend somber Pandbriefbiljetten (5jaar) £bWestland Utrecht Hypotheekbank KLM Thuis in de lucht. W >€paarpandbiljetten (5jaar) t West land Utrecht Hypotheekbank iiSi&iRs i VVD weinig tevreden met kabelnota Binnenland" LEIDSE COURANT =^/4nüer de naam Paard Ihoy '80 wordt vanaf mor* ■■■■■■en tot en met 3 december n Rotterdam de grootste MMMiiternationale p aardes port- BHnanifestatie gehouden. In ■Hier hallen (15.000 vierkan- KMe meter) is er dan van al- te zien en te doen. V een van de hallen wordt •en binnenmanege aange- egd. Hieromheen komen weeduizend zitplaatsen, vaardoor het publiek de hows, demonstraties en vedstrijden, die vrijwel aan- (ensluitend worden verre ien, uitstekend kan zien. laarnaast is er een grote ten- ionstelling over huisvesting an paarden, recreatiemoge- Ijkheden, transport, ruiter- •ortartikelen, voeding, fok kerijen en ambachten en zijn er veel oude rijtuigen te zien. Maar niet alleen binnen de Ahoy-hallen zal Paard Ahoy zich manifesteren. Door het centrum rijdt een originele oude paardetram, die voor het vervoer van de bezoekers aan de manifestatie gaat zor gen. Iedereen die met het o- penbaar vervoer komt vindt bij het metrostation Zuid plein de paardetram waar mee de laatste honderden meters naar de hallen kun nen worden afgelegd. Tot de wedstrijden behoren onder meer: vierspanrijden, aangespannen rijden, dames zadelrijden en het nog nooit in Nederland vertoonde zeer spectacularire American ti- mejumping. Paard Ahoy is dagelijks geo pend van 11.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 22.00 uur. Zondag van 11.00 tot 17.00 uur. Toegangsprijs volwassen 7,50 gulden, kinderen tot en met 14 jaar en 65-plussers 4,50 gulden. )e consumentenvereniging *INT houdt morgen van 15.00 uur tot 23.00 uur en za- -<erdag van 12.00 uur tot 13.00 uur het derde „Natio- lale Bokbierfestival". Een in ander vindt plaats in de IConings- en Tijgerzaal van 2 UU&rtis in Amsterdam. Dit festival wordt gehouden »m de consument kennis te aten maken met de in Ne- CH Ierland gebrouwen bokbie- len. Er zullen dertien soorten fan uitsluitend Nederlands ■■—■«waliteit te proeven en te zoop zijn. lids kopen met daarin alle kerht^ederlands brouwerijen en alle biersoorten die in Neder- ntand worden gebrouwen. tn een van de zalen zal ver der een ruilbeurs worden ge houden voor iedereen die vil* ties, etiketten, reclamebor den, blikjes en andere 'bierar-' tikelen verzamelt. !en bij de ingang voor een ijksdaalder te koop bokbier- ;las dient als „entreekaart". Is afsluiting van beide da ten worden er bokbierproef- /edstrijden gehouden, waar lij de winnaar een krat bok- >ier mag uitkiezen. Typisch en gelegenheid dus van ,laat je rijden". Zaterdag en zondag kunnen de liefhebbers tie worden demonstraties trial-rijden gegeven van antieke motoren hun hart ophalen in het door Eddy Moerman, Nederlands juniorkam- Autotron in Drunen waar dan voor de eerste pioen sinds drie jaar. keer een koop- en ruilmarkt voor deze voer- Het Autotron is zaterdag en zondag geopend tuigen wordt gehouden. Als bijzondere attrac- van 10.00 tot 18.00 uur. mm Voor de vijftiende keer wordt dit weekeinde in de Amsterdamse RAI de kleindiérententoonstelling van de vereniging Savoa gehouden. Ongeveer drie duizend dieren zullen om het kampioenschap van Amsterdam strijden. Het feëst. voor jong en oud begint morgenavond en eindigt zondagmiddag om 17.00 uur. Er zullen kippen, krielkippen, sier- en postdui ven, konijnen, cavia's, mui zen, hamsters, tamme ratten, parkieten en dwerggeiten te zien zijn. Zaterdag is de manifestatie Kind en z'n Vrind, Waarbij ieder kind van 4 tot 12 jaar 'met zijn of haar troeteldier kan komen (uitgezonderd honden en katten). Aan des kundigen kunnen de kinde ren vragen stellen over de voeding en hoe zij eventuele fouten kunnen verhelpep. Het best verzorgde dier krijgt een prijs, uitgereikt door Sint Nicolaas. Zondag wordt er een muizen- keuring gehouden, waaraan overigens ook tamme ratten, gerbils en hamsters mogen meedoen. Openingstijden: vrijdag van 19.30 tot 22.00 uur, zaterdag van 9.00 tot 20.00 uur, zondag van 9.00 tot 17.00 uur. De en treeprijs bedraagt vijf gulden voor volwassenen en een rijksdaalder voor kinderen tot 14 jaar en 65-plussers. SINTERKLAAS In het museum Amstelkring (beter bekend als Ons' Lieve Heer op Solder) in Amsterdam wordt tot en met 6 december een kleine tentoonstelling ge houden over St. Nicolaas, de bisschop aan wie het voorma lige schuilkerkje tot de twin tigste eeuw gewijd was. Ope ningstijden: alle dagen van 10.00 tot 17.00 uur, maar op zondag van 13.00 tot 17.00 uur. DRUKWERK „Druk werk in de marge" is de naam van een manifestatie die zondag wordt gehouden in het Gemeentemuseum in Den Haag. In de hal van het museum staan van 13.30 uur tot 16.30 uur stalletjes opge steld met boeken die meren deels niet in de gewone boek handel voorhanden zijn. Er zijn tevens demonstraties van grafische technieken te zien. 2ICHT OP SCHRIFT Aan de hand van een zeef drukproject van de grafische vormgever Paul Bomers uit Eibergen is in het Rijksmu seum van Oudheden in Lei den een tentoonstelling inge- richt over de historische ont wikkeling van schriftvormen van Mesopotamië tot heden. De tentoonstelling heet „Zicht op Schrift" en het mu seum is door-de-weeks open van 10.00 tot 17.00 uur en zondags van 13.00 tot 17.00 uur. HUYGENS Tot de vele terreinen waarover het veel zijdig talent van Constantijn Huygens zich uitstrekte, be hoort ook de architectuur. Dat blijkt in het voormalige buitenhuis van de dichter- staatsman, het nu als mu seum ingerichte Kasteel Hof- wijck in Voorburg. Daar is tot en met 7 december een tentoonstelling te zien onder de titel „Huygens, classisisti- sche architectuur". JUWELEN Morgen en zaterdag is in het Haagse Ho tel Des Indes nog een juwele- nexpositie te bewonderen, waarbij het accent ligt op sie raden uit de achttiende en negentiende eeuw. De expo sitie wordt omlijst door ont- werpfiguren voor opera, ope rette en toneel uit dezelfde tijd. NAVO-ESKADER Het vaste vlootverband van de NAVO, de Standing Naval Force Atlantic (Stanavfor- land) brengt van 29 novem ber tot 3 december een be zoek aan Rotterdam. Het es kader bestaat uit zes jagers en fregatten met ruim 1400 opvarenden. Tijdens het be zoek liggen de schepen afge meerd aan de Parkkade en zijn aanstaande zondag, van 13.00 tot 16.00 uur toeganke lijk voor het publiek. Behalve heel veel dieren zijn er zondag in de RAI talloze mi neralen, fossielen, schelpen en edelstenen te zien op de Inter mineraalbeurs. Een enorme kleurenpracht met materialen uit de hele wereld. Voor het publiek is de beurs geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Toegangsprijzen: 3,50 voor volwassenen, kinderen en 65-plussers 2,50 gulden. GRONINGEN „Bij een goede stervensbegeleiding wordt bijna nooit gevraagd om euthanasie. Wel moet de pijn tij dens het sterven zoveel mogelijk worden bestreden. Dit maakt een vrijere toediening van pijnstillende middelen, die nu vaak alleen in het uiterste geval worden toegediend, noodzakelijk". Dat zei dr. F. Oostvogel, geneesheer-directeur van het verpleeg huis Anthonius IJsselmonde gisteren in Rotterdam op de jaar lijkse studiedag van de Nationale Ziekenhuisraad in Groningen. Oostvogel pleitte ervoor de Nederlandse verpleeginrichtingen, waar bijna een kwart van het totaal aantal sterfgevallen plaats vindt, wijd open te stellen voor de familie van de stervenden. Muziek en dia's kunnen volgens hem ertoe bijdragen dat de ster vende patiënt zijn eigen leven en identiteit tot in de laatste ogenblikken bewaart. DEN HAAG Voor een organisator van zomerreizen wordt '81 geen gemakkelijk jaar. De daling in vliegvakan ties, die dit jaar in vergelijking met *79 zo'n 20 procent be droeg, zet weliswaar niet door, maar zal net als de overige re is markt, geen of weinig groei vertonen. Deze uitspraken die de reisorganisatie Holland International gis teren in Rijswijk heeft gedaan bij de presentatie van het zomer- grogramma voor '81, verschillen weinig van de andere reisorga nisatoren. Ook Holland International voorziet grotere belang stelling voor vakanties met de auto of autobus, tent, caravan of rugzak. Daarbij kondigde men toch nog een geringe prijsdaling aan van enkele charterreizen, voornamelijk dankzij de harde gulden. De vliegvakanties zijn vanwege de gestegen brandstofprijzen duurder en dus minder populair geworden. Momenteel blijkt dit ook uit het sterk verminderde enthousiasme voor de sneeuw- charters van deze winter. ADVERTENTIES gH 10/ Pandbriefbiljetten, looptijd 5 jaar. jg SÊ Bi a/I) Het huidige rentepercentage is 10'/i% (effectief rende- B HO ment ca-10.50%). In coupures van f 1.000,- en WÊÊTWr mm f 10.000,-. Aan toonder. Groeit in 5 jaar naar rèsp. f 1.647,- en f16.470,-. Na twee jaar reeds inwisselbaar tegen rente-aanpassing. Rente ingaande de le of 16e van de maand. Leiden, Botermarkt 28/hock 't Gangetje, 071-13 2645 (ADVERTENTIES Tegoed direct opneembaar. Opnamekosten 2%. Rente gedurende 1 maand na bijschrijving vrij van opnamekosten. Storten en opnemen via uw bank- of girorekening. Viditel369. Spaarpandbiljettcn, looptijd 5 jaar. Het huidige rentepercentage is 10,6%. Groeit 76% in een vaste looptijd van 5 jaar naar f1.000,-, resp. f 5.000,-. Aan toonder, t huidige aankoopbedrag is f 6(X),- resp. f 3.(XX),- (door afronding op resp. f 25,- naar beneden wordt het effectief rendement ca. 10.76%). Igelijks ingaande rente. Leiden, Botermarkt 28/hock 't Gangetje, 071-13 2645 Elsevier constateert, dat de gisteren verschenen kabelnota nu al achterhaald is. „Buiten landse commerciële televisie programma's zullen vanaf mei Nederlandse huiskamers kun nen bereiken. De Europese ruimtevaartorganisatie is een wervingscampagne begonnen om commerciële organisaties te winnen voor de huur van een tv-kanaal op haar experi mentele satelliet. De belang stelling is zo groot dat men overweegt het kanaal bij op bod te verhuren. Een ander artikel citeert een geheim rap port waaruit blijkt, dat de PTT maar 3 dagen in de week echt werkt. „Alleen dinsdag, woensdag en donderdag arri veert 91 procent van de post op tijd." Een gesprek ook met Hans Knoop, oprichter van Realisten '81. „Als realist houd ik mij ver van overdreven prognoses. Ik schat onze aan hang bij de kamerverkiezin gen van volgend jaar tussen de 2 en 10 zetels." Het blad zet vraagtekens bij de druk, die de uitspraak van de Hervormde Synode over kernwapens uit oefent op de politiek. „De kerk zegt niet te spreken van een politieke of militaire positie uit, maar uit pastorale be zorgdheid. Dat is haar goed recht, zelfs haar plicht. Maar degenen die het politieke handwerk moeten verrichten, hebben ook hun eigen verant woordelijkheid." Een profiel voorts van de nieuwe secreta ris-generaal J. Mooi van de hervormde kerk. „Het ideaal om alle kerken tot één kerk samen te smelten, leeft bij mij niet zo sterk als bij vele andere mensen. Ik wil in mijn oecu menisch denken niet zonder meer streven naar één kerk." In de Haagse Post aandacht voor de spelersstaking tegen de mini-WK in Uruguay. „Voorzitter Vilé gaat er voort durend aan voorbij, dat de KNVB zich laat misbruiken door het regime, door te ver wijzen naar culturele, handels- en diplomatieke betrekkingen. Hij wil zich niet realiseren*dat de sport ook een eigen verant woordelijkheid heeft. Hij is meester in de rechten, maar hanteert ze zo krom als een hockeystick." Een reportage voorts over een ziekenhuis in Californië, dat alcoholisten via een keiharde methode binnen tien dagen van de drank af helpt. „Alcoholisten hebben problemen, maar in de meeste gevallen niet meer dan norma le mensen. Als wij er achter moesten komen welke neuro ses verantwoordelijk zijn daar hebben we helemaal geen tijd voor. De patiënten zouden dan al lang dood zijn." Elders een analyse van de stand van zaken bij de VPRO. „Het zal allemaal wel linksvan het midden zijn, maar met televi sie die solidair is met van alles en nog wat, loopt niemand er weg. De VPRO-radio schijnt tegen kernenergie te zijn, zoiets is bij de televisie onbe staanbaar. En terecht, het is onzin. De opvatting dat het medium televisie gehanteerd kan worden als een strijdmid del, doet allang geen opgeld meer bij programmamakers." ywu Nrowuwo Vrij Nederland onthult dat de president van het Gemeen- schappeliik Administratie Kantoor belastinggelden heeft misbruikt om de boetes te be talen van docenten van de Stichting Opleiding Sociale Verzekeringen, die gefrau deerd hadden met hun aangif te. Aandacht ook voor genees middelen in Nederland en wat je er van krijgt. „Onze conclu sie is, dat er een flink aantal middelen op de markt is waar van redelijkerwijs juist niet mag worden aangenomen, dat ze de aangeprezen werking be zitten. Bovendien zijn er heel wat middelen in de handel, die bij gebruik zowel schadelijk zijn als ook schadelijker dan middelen met een vergelijkba- .re werkzaamheid." Een ge sprek ook met PSP-er Bram van der Lek, die terug is in de politiek. „Praten met anderen .is altijd beter dan op je eigen stekkie gelijk te gaan zitten hebben. Er is inderdaad spra ke van een koerswijziging. De politieke situatie is zodanig, dat het de moeite waard lijkt om te kijken naar de kansen voor een overgangsprogramma op weg naar een socialistische maatschappij." Een interview tenslotte met dr. A. Dunning, die zojuist de Nederlandse componist Unico Wilhelm graaf van Wassenaer heeft ontdekt. „Wat een intensititeit en wat een geconcentreerd heid. Niks geen Italiaanse ba naliteiten. Iets van deze kwali teit moet je zoeken vlak onder Bach of Handel of bij het al lerbeste van Telemann. Ik voel me als een Sara die op haar zeventigste nog zwanger wordt. In De Tijd zegt secretaris Son- dervan van de nieuwe partij Realisten '81: „Wij zijn niet rechts. Als u over een paar weken ons voorprogramma ziet, zult u nog raar staan te kijken. Want dan zult u mer ken dat wij ook stukjes van het programma van de PvdA hebben overgenomen." Aan dacht ook voor het conflict in de Nederlandse Sportbond voor Gehandicapteh, waardoor 2,5 miljoen uit de Telebingo- pot is geblokkeerd. Elders wordt uit de oorlog Irak-Iran deze les getrokken: „Het blijkt niet waar te zijn dat de Islam verenigt en soli^ariseerL Ei genlijk hadden we al beter moeten weten. Maar nog steeds staan we bloot aan de verleiding om wat in de ze vende eeuw misschien waar is" geweest, te transponeren naar de twintigste." Een interview tenslotte met dammer Ton Sij- brands. „Ik wil op een gege ven moment een zwartboek samenstellen van alle partijen, waarvan de uitslag niet langs normale wijze tot stand is ge komen. Partijen die vantevo- ren zijn gekocht of verkocht. Ik denk dat de volle waarheid aan het licht moet komen. Het is een spel zonder grenzen ge worden." Het blad heeft een boeken-extra. Hervormd Nederland juicht de synodale uitspraak over kern wapens toe. Maar: „de officiële kerk weer in haar oorspronke lijke rol van voertuig van ver anderingen en doorbreekster van verstarde patronen - voor veel mensen zal het nog wel even wennen blijven. Ook in dit blad uiteraard een gesprek met de nieuwe secretaris-ge neraal Mooi van de hervormde kerk. Op het moment dat je een partijpolitieke keuze naar buiten doet, gebeurt er meer dan dat je voor jezelf ernst maakt met je standpunt. Dan oefen je een zodanige invloed uit,, dat bepaalde mensen zich botweg afsluiten. Je stoot men sen af. Dat vind ik onjuist. Ik benader deze zaak principiëel pastoraal." Een gesprek ten slotte met dierenschilder Rien Poortvliet. „Het probleem met de jacht is, dat de meeste men sen erg losgeraakt zijn van de natuur. Ze bekijken een wild dier met dezelfde ogen als waarmee ze hun hond of poes zien. DEN HAAG Na een ver traging van enige weken is gisteren de kabelnota naar de Tweede Kamer gestuurd. De beide regeringspartijen CDA en WD hebben zeer verschillend gereageerd op de nota van minister Garde niers van CRM. De WD- fractie is weinig tevreden over de nota. Het weren van programma's uit het buiten land blijft naar haar me ning op gespannen voet staan roet de vrijheid van informatie. De WD had lie ver gezien dat de minister nog een tijdje had gewacht tot er meer zicht is op ont wikkelingen als bijvoor beeld de satelliet-tv. Het WD-Kamerlid De Beer heeft onlangs nog gezegd dat de vrijheid van informa tie een zwaarwegend punt is voor de WD. Het CDA vindt dat de belis- sing over het doorgeven van buitenlandse programma's in alle gevallen in handen moet zijn van de minister van CRM. Ook had zij liever een regeling gezien die commerciële exploi tanten in het buitenland nog meer zouden afschrikken. Gardeniers vindt dat de kabel nota bedoeld is als een „adem pauze", die de omroepwereld en de overheid de tijd moeten geven om in internationaal te komen tot een regeling van de komende satellietuitzendin gen. In de nota staat dat de overheid zich niet zal mengen in programma's die recht streeks uit de ether kunnen worden opgevangen, zodat met de satellietomroep deze nota alweer achterhaald zal zijn.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9