katwijk heeft praktisch een uil-time college' Werkgroep gaat welzijnsplan voor Noordwijk maken ■eiderdorpers voeren actie tegen heffen rioolrechten Katwijkse bibliotheek verwelkomt buitenlanders iio thouder Bezemer; Als mosterd na de maaltijd' urgemeester Bos in antwoord op Jgemene beschouwingen: Kret opent Hema „DOBRO DOSLIU BIBLIOTEKU Tien jaar 'de Mast9 Politie wil eind maken aan vossenplaag in duingebied LEIDSE COURANT DONDERDAG 27 NOVEMBER 1980 PAGINA 7 ÏRDORP „Het komt als mosterd na de jd. De raad heeft al beslist". Dit zegt ader J. Bezemer (PvdA) naar aanleiding het recht van petitie is vastgelegd, red.), de Kroon te verzoeken de begroting van de gemeente Lei derdorp door te lichten en tot vernietiging van het gewraakte raadsbesluit over te gaan. Een oproep in heffen van rioolrech* "«een huis-aan-huisblad in Leiderdorp wekt de inge zetenen op zich bij het verzoekschrift aan te slui ten. Een zinloze bezigheid, volgens wethouder Beze- ntal burgers heeft het initiatief opgevat, met roep op artikel 8 van de grondwet (waarin mer, die in het college de portefeuille van finan ciën beheert. „Het is een besluit met een algemene strekking waartegen geen beroep mogelijk is. Los daarvan heeft de raad bij de besluitvorming de be langen van de Leiderdorpse burgers afgewogen. Men heeft gekozen voor rioolrechten om nog iets van het beleidsplan voor de komende jaren te kun nen uitvoeren", aldus de heer Bezemer. Hij neemt dan ook niet aan dat de raad op zijn besluit terug komt, temeer daar de begroting compleet met alle belastingvoorstellen reeds ter goedkeuring naar het college van gedeputeerde staten is gezonden. Het college heeft zich er van tevoren degelijk van overtuigd dat er geen formele belemmeringen wa ren die de invoering van een rioolretributie in de weg zouden staan. De op informele wijze langs ambtelijke kanalen ingewonnen informatie, heeft volgens de heer Bezemer uitgewezen, dat er bij de centrale overheid in casu Binnenlandse Zaken geen bezwaren daartegen bestonden. „Om een zelf de bedrag te incasseren (ca. 45.000,- red.) had den wij de onroerendgoedtelasting met 40% moe ten verhogen. Dat had men in Den Haag nooit ge pikt", aldus wethouder Bezemer. IVIJK De relatie ambtenaar-bestuur- tond met name centraal bij de begro- >ehandelingen 1981 van de gemeente ijk. De invloed die de ambtenaar heeft jt beleid van een college, werd door fracties als bijzonder groot ervaren. imveester C. A. Bos hierover: „De des- gheid onder het ambtenarenapparaat toe. Er kan meer invloed worden uit- :nd. Er wordt hier zelfs gesproken en vierde macht. De opstelling van de naar is bij het besturen van een ge* e echter «eer belangrijk. In Katwijk is raliteit van de ambtenaar uitnemend, :1 het erg moeilijk wordt om, juist le deskundigheid die aanwezig is, een romis te vinden tussen de verschillen- trokken afdelingen bij een te nemen t". een ambtenaar speelt bij beleidsbe- *en, werd in eerste instantie aangesneden e CDA-fractie. Woordvoerder de heer J. „Formeel heeft de gemeente-ambtenaar te maken met het bevoegd gezag, waarbij dienst is. B. en w. dragen naar buiten ook rantwoording van z'n werk. Men zou de op kunnen werpen of de ambtenaar, die nst is van de gemeente, van de burger ook niet in directe zin een openbare ver- pordeiijkheid heeft". |Vet Openbaarheid van Bestuur" was dus he het hoofdonderwerp bij de begrotings- Jkingen. De informatie van het college en nbtenarenapparaat naar de gemeenteraad eelde in veel van de aan de orde gestelde lies dan ook een grote rol. Belangrijk voor •|leid dat de gemeente voert, is in dit geval d dë wisselwerking wethouder-ambtenaar, iverheersende, deskundige wethouder zal loor zijn ambtenaren minder laten beïn- n in zijn uiteindelijke beslissingen, licht moet dan ook het gestelde van de A. A. de Vries, Vrije Lijst, worden gezien, zijn algemene beschouwingen pleitte len full-time wethouderschap in Katwijk, ve de heer H. van Mierlo (D'66) was vrij- e gehele raad het met hem eens. Burge er C. A. Bos stelde dat er in Katwijk in >1 een full-time college is. kendheid van de gemeenteraad met voor- van het ambtenarenapparaat speelde lee in het verwijt van de heer H. van i, dat het college in enkele gevallen een -mi-politiek" zou voeren. „We worden loodeenvoudig voor het blok gezet, met jingen die zonder dat we met de voorge- ArUernienis geconfronteerd zijn, prompverloren naar voren worden gebracht". In dit verband wordt met name gedacht aan het Katwijkse centrumplan. De onduidelijkheid die er nog steeds heerst bij verschillende raadsleden over de invulling van dit plan wordt in veel geval len nog versterkt door de besloten kring die kennis mag nemen van de notulen van de be trokken stuurgroep. De problemen rond het cehtrumplan spitsten zich toe op het aantrekken van een „hotel van allure". De heer J. H. Haasnoot (PvdA/PPR): „Een groot hotel is, economisch gezieh, niet haalbaar. Dit blijkt ook uit de onderhandelin gen die de gemeente heeft gevoerd met eventu ele aspirant-kopers. Het lijkt meer een prestige objekt te worden, maar wat dat betreft hoeven we ons niet te spiegelen aan bijvoorbeeld Noordwijk, waar de meest afgrijselijke dingen worden gerealiseerd". Door b. en w. wordt, nu niet verwacht kan worden dat er nog een gega digde voor het „hotel van allure" te vinden zal zijn, gedacht aan de bouw van een kleiner ho tel. De bouw van goedkope huurwoningen, zoals die werd bepleit door mevrouw Hietkamp (PvdA/PPR) zal in Katwijk niet of nauwelijks plaats kunnen vinden. Wethouder J. J. van Oosten: „De premie-A koopwoningen zijn te genwoordig goedkoper dan de te huren wo ningwetwoningen, die al gauw rond de ƒ500.- moeten opbrengen. Het probleem speelt ook landelijk, waar men ook geen oplossingen heeft weten te bedenken om te komen tot een betaal bare huurwoning. Deze oplossing wordt dan ook duidelijk niet in Katwijk gevonden". Voor wat betreft het beleid zoals dit wordt ge voerd in het industriegebied 't Heen, wordt met name nog gedacht aan het aantrekken van een bedrag waar hoger geschoold (administratief) personeel werk zou kunnen vinden. Wethouder J. van Dijk: „In Katwijk is er voor een derge lijk bedrijf nog volop ruimte. De schappelijke grondprijs en de vele andere goede voorzienin gen die wij kunnen bieden maken het wellicht voor zo'n bedrijf ook aantrekkelijk om zich bin nen onze gemeente te vestigen". Een motie van de PvdA/PPR over een gericht beleid van de gemeente óp het gebied van de deeltijdbanen werd op het laatste moment inge trokken. De toezegging van wethouder Parle- vliet dat er binnen drie maanden overleg zou worden gepleegd met de verschillende hoofden van dienst in het gemeentehuis, vormde voor - mevrouw H. A. Hietkamp de hoofdreden om haar motie hierover op te schorten. Zonder al te veel verdere problemen werd de begroting door de raad uiteindelijk goedge keurd. Burgemeester A.J. Kret van Sassenheim heeft gister morgen in de Hoofdstraat de officiële opening verricht van een Hema-vestiging In het plan 'Parkzicht'. De win kelopening maakt deel uit van de bouw van een indruk wekkende serie nieuwe winkels in het centrum van Sas senheim. Boven de winkels in Parkzicht worden 30 pre- miehuur-appartementen gebouwd die In april van het volgend jaar opgeleverd worden. 99 KATWIJK Om ook de ongeveer 500 buitenlandse inwoners van Katwijk wat meer vertrouwd te maken met de mogelijkheden van de bibliotheek, zal er in de gemeente een folder met basi sinformatie over het begrip „Openbare Bibliotheek" in elf talen worden ver spreid. De Katwijkse bibliotheek zal eveneens gaan werken met informatie bladen voor (nieuwe) buitenlandse le ners. Deze informatiebladen zijn voor-, namelijk bedoeld om de communicatie problemen tussen personeel en bezoe ker tot een minimum te beperken. De Gemeenschappelijke Openbare Biblio theek beschouwt het als haar taak de dienstverlening af te stemmen op elke in woner van de gemeente. Onder dit inwo- nerta'l vallen de laatste jaren steeds meer buitenlanders. De bibliotheek kan een grote rol spelen in de vorming van de identiteit van deze bevolkingsgroep door het verspreiden van materiaal, waardoor de vervreemding van het njoederland kan worden tegengegaan. De integratie en emancipatie in de Nederlandse samenle ving wordt hierdoor bevorderd. Voor de buitenlandse gebruikers worden geregeld kollekties buitenlandse romans geleend van de Landelijke Bibliotheek Centrale in Amsterdam. Op de afdeling volwassenen van het Katwijkse filiaal staan al geruime tijd kleine kollekties Noorse, Zweedse, Joegoslavische, Spaanse, Turkse en, hoewel geen buitenlandse, maar in ieder geval voor de meeste wel een vreemde taal, Friese romans. In de ta len Duits, Engels en Frans heeft de Kat wijkse bibliotheek ruim 4.000 boeken in eigen bezit. Buiten deze kollekties op de afdeling voor volwassenen staan nu ook op de jeugdaf deling, naast de Duitse, Franse en Engelse jeugdboeken, Friese en Turkse exempla ren. De boeken uit deze taal zijn afkom stig van de Amsterdamse Bibliotheekcen trale en zijn steeds voor zes maanden in bruikleen. Belangstellenden voor boeken in andere dan .de drie moderne buiten landse talen, kunnen zich telefonisch wenden tot Cora de Graaf (14819) of tij dens de openingsuren tot het inlichtingen bureau van de afdeling voor volwassenen. In de Katwijkse bibliotheek deze maand ook een tentoonstellinkje over de dichter en prozaschrijver Jan Jacob Slauerhoff (18981936). Verder ligt ter inzage een eerste ontwerp-procedureverordening van de Provincie Zuid-Holland, ten aanzien vah het beleid met betrekking tot de ta ken en subsidieregelingen voor sociaal- cultureel werk. De tentoonstelling „Iedere dag milieudag" van de Provincie, die oor spronkelijk tot 29 november te zien zou zijn, is wegens een organisatorische fout 'an het provinciaal voorlichtingsbureau voortijdig afgebroken. NOORDWIJKERHOUT Het vormingscentrum 'de Mast' viert dit weekeinde zijn 10-jarig bestaan met een uitgebreid feestprogramma. Het vormingscentrum 'de Mast' is in 1970 onder lei ding van Felix de Vries be gonnen op de zolder van het huidige gebouw van de wijk verpleging aan de Heren weg. Al snel werden de werkzaamheden verplaatst naar de Kerkstraat, waar ruimte vrij kwam van de 'zusters van de Voorzienig heid' naast de oude Victor- school. De werkzaamheden werden toen nadrukkelijk gekleurd door de veranderingen in het denken en doen van de jonge mensen. Het centrum.had toen een grote ontmoetingsfunctie. In de jaren zeventig bleek dat door de grote ontmoetings functie de vorming niet opti maal was. Er volgden enkele veranderingen, maar begin 1976 was het centrum bijna ter ziele. Daarbij kwam nog dat men het gebouw aan de Kerk straat moest verlaten. Geluk kig kreeg men alsnog de be schikking over de Tuinbouw school aan de Vlashoven, waar het centrum ook nu nog ge huisvest is. Een nieuw team zette een nieuw beleid op po tenden richtte het gebouw zo in, dat er een grote verschei denheid aan aktiviteiten mo gelijk was. Ook het vormings werk voor mensen ouder dan 30 jaar wordt in 'de Mast' ver zorgd. Mede daardoor is 'de Mast' uit zijn jasje gegroeid. Een nota over de gebouwproblematiek met mogelijke oplossingen werd in februari aan de ge meente Noord wijkerhout overhandigd. Daarop is nog niet gereageerd. Alleen de heer Knapp (VVD) liet in de algemene beschouwingen we ten, dat 'de Mast' haar proble- mèn maar via de Evenemen tenhal moest zien op te lossen. Morgen om half vijf verzorgt wethouder Van der Klaauw de officiële opening van het feest programma. Hierna zal onder- wijsinspecteur mr. C. Kaiser de aanwezigen toespreken, 's Avonds is er een bingo (met prijzen) en verschillende spe len. Zaterdagavond is er een optreden van een Surinaamse band en een gezellige meeting in de huiskamer. De zaterdag middag is gereserveerd voor een kinderprogramma met film, clowns, spelen en een crèche voor de kleintjes. Deze festiviteiten vinden plaats in een "grote feesttent voor 'de Mast', daar het hoofdgebouw te klein "is. mbtswoning oor zes ton xkocht DWIJK Zonder omhaal van woorden de Noordwijkse raad lat gegeven aan de ver- van de vroegere ambts- ïg van de nurgemees- 600.000.- wordt het ar- ttenhureau Van Manen Jtigenaar van de villa wel ie Atjehweg. Van Ma- O. V*1 aat het pand gebruiken beo oning, terwijl er tevens bafle kantoor wordt geve»- ins de voorlopige koopak- aalt het architectenbu- leen makelaarskosten en Rubingh (VVD) was dit ,'i iding te informeren naar hjrt^iogte van deze kosten, nbtswoning is door de ge- te zonder tussenkomst le makelaar verkocht. De komen neer op voor advertenties ï-lde courtage van de make- lurgemeester pent nieuw ostkantoor E Burgemeester Be- r=s opent morgen het ■NEfye postkantoor aan de ider lusfraat. Ruim twaalf heeft is het postkantoor ge hand- nest geweest in het onderkomen aan de Hendrikstraat, nieuwp postkantoor is opgezet. Er is gelegen- om fotokopieën te maken, ns is er een zelfbedie- sniimte met automaten, telefooncel en een geld automaat, die dag en open is. Na de officiële ing is er morgenavond 4 hbis in het nieuwe kan- van half acht tot half tien. NOORDWIJK De Noord- wijkers hebben gisteravond in grote en getale gehoor ge geven aan' de oproep om met het gemeentebestuur te ko men praten over het maken van een welzijnsplan. De to neelzaal van „De Kuip" was nagenoeg geheel bezet' met vertegenwoordigers van ver enigingen, instellingen en andere organisaties, of zo maar geïnteresseerde ge meentenaren. Ook een aan tal raadsleden gaf acte de presence. Wethouder Bedijn gaf een toe lichting op het waarom van het plan. De gemeente heeft wat de omvang betreft, geko zen voor een beperkte proce dure. Deze richt zich op de so ciaal-culturele activiteiten, als mede op alles wat gebeurt op het gebied van de emancipatie. Het bejaardenwerk, de ge zondheidszorg en de sport zijn (nog) niet bij de vorming van het welzijnsplan betrokken. Bedijn besprak vervolgens de samenstelling van de werk groep, die zich met de voorbe reiding van het "welzijnsplan gaat bezighouden. Voor de ge meenteraad hebben in deze werkgroep zitting de raadsle den Schelvis, Bos en Wijnands. De wethouder deelde als laat ste nieuws mede, dat het ge meentebestuur mr. P. van Hoeken, kandidaat-notaris te Noordwijk, bereid had gevon den om op te treden als onaf- Bezorgd Tijdens de discussie over het welzijnsplan in „De Kuip"gooide 'een bezoeker het op een gegeven mo ment over een andere boeg. „Namens de Jeugd raad van de Gereformeer de Kerk en de Hervormde Jeugdraad, met in totaal 450 jongeren, stellen wij Koos Smit kandidaat voor de werkgroep." „We zul len hem meenemen naar b. en w.luidde de reactie van wethouder Bedijn. Een vrouwelijke bezoek ster van de bijeenkomst was kennelijk niet bijster gerust over de bedoelingen van het college. Zij kwam later op het gezegde van de wethouder terug. „U zei, dat u de kandidaat zou meenemen naar het ge meentebestuur. Maar wat gaat men daar met hem doen?" hankelijk voorzitter van de werkgroep. Uit de zaal werden toch nog wel wat bedenkingen geuit te gen de beperkte opzet van het welzijnsplan. Nu pint men zich vast op de sociaal-culturele poot, maar moet de rest zich daar straks naar richten? Hoe denkt men bijvoorbeeld later het gecoördineerd beiaarden- werk in te passen? Bedijn en z'n ambtelijke advi seur Hoevenaars Onderkenden deze problematiek. Toch voor op stapel gezette plan lijnen moeten worden getrokken naar de andere sectoren. „We zullen ook duidelijk kijken naar minderheidsgroepen' Bedenkingen waren er ook te gen het zitting hebben van raadsleden in de werkgroep. Deze zullen later in de ge meenteraad moeten oordelen over een plan, waaraan ze zelf meegewerkt hebben. „Geen eenvoudige zaak", aldus wet houder' Bedijn, „maar ik denk dat het in de praktijk mee kan vallen". Na de pauze werden door de verschillende sectoren, die zich met sociaal-cultureel werk bezig houden, kandida ten gesteld. Daaruit zullen B. en W. de leden van de werk groep aanwijzen. Opmerkelijk was, dat door de sector emancipatie twee kan didaten werden voorgedragen, één door het Progressief Vrou wen Overleg (Vrouwencafé, VOS) en één door het meer behoudende gedeelte van de Noordwijkse Vrouwenraad. JOIN als representant van het vormings- en ontwikkelings werk voor volwassenen, droeg geen kandidaat voor. Tot volgende week woensdag, 3 december bestaat er gelegen heid alsnog kandidaten te stel len. OEGSTGEEST Het Bouw fonds Nederlandse Gemeenten houdt morgen een informatie dag over de door hem in de deelgebieden II en III van het bestemmingsplan Haaswijk te bouwen woningen. De infor matiedag wordt gehouden in het gemeentecentrum aan de Liitweg in Oegstgeest Iedere belangstellende kan daar van drie uur tot half zes en van half acht tot negen uur te recht. VALKENBURG De Val- kenburgse Harmonie geeft morgenavond een najaarscon cert on^er leiding van dirigent Dick van Oyen in het Dorps huis van Valkenburg. Op het programma van de uitvoering die om acht uur begint, staan werken van J.S. Bach, Wal tere, Scheffer en Van Lijn schoten. SASSENHEIM De vereni ging van postzegelverzame laars houdt morgenavond een veiling in 'De Ontmoeting' aan de Sassenheimse Narcissen- laan. De aangeboden kavels kunnen vanaf zeven uur beke ken worden, terwijl de veiling om acht uur begint SASSENHEIM In de her vormde kerk wordt morgen een Gofcdtfusz-concert gegeven door de Haarlemse organist- /clavecinist Kees Rosenhart Op het programma van het concert dat om kwart over acht begint, staan werken van Scheidemann, Anthoni van Noordt, Scheidt, Frohberger, Kuhnau en J.S. Bach. WARMOND Rond de Pomp wordt morgenavond van zeven tot negen uur en za terdag van half elf tot vijf uur een Sinterklaasiparkt gehou den waaraan veel kunstenaars meewerken. Tal van artikelen zijn te koop zoals tekeningen, aquarellen, tegels, keramiek, booddeegfiguren, gehaakte kleedjes, poppen en dergelijke. NOORDWIJK Staatsbosbeheer is niet bij zonder enthousiast over de plannen van de politie om in de duinen een aantal vossen die in Noordwijk overlast veroorzaken, af të schieten. Het gaat om een groep van onge veer 20 vossen die 's nachts buiten het duin gebied op rooftocht gaan. De Noord wijkse politie overweegt hier een eind aan te ma ken door een aantal vossen af te schieten. Staatsbosbeheeropzichter Arno Bos is hier ronduit tegen, térwijl de directie Faunabe heer van het Ministerie van Landbouw en Visserij er weinig bezwaar tegen heeft „De vos hoort niet in het duingebied thuis, het is niet zijn natuurlijke omgeving. Waarschijn lijk is de vos door mensen in het duingebied ge bracht om het konijnenbestand een beetje in te perken. Dat is allemaal niet zo'n probleem, maar net als in andere duingebieden gaan de vossen dan ook op strooptochten buiten het duingebied. Vorig jaar zijn er zelfs vossen ge vonden in polders, bijvoorbeeld in de omgeving van Alphen. En als er sprake is van overlast, vind ik wel dat er maatregelen genomen moe ten worden", aldus de heer Kreton van Fauna beheer. 4 De Noordwijkse politie heeft ai bij herhaling 's nachts vossen gesignaleerd in het 'centrum van Noordwijk aan zee. Deze week brachten de vossen een bezoek aan het hertenkamp tegeno ver het politiebureau, hier werd onder meer een gans opgegeten. Ook een aantal kippenhou- dere hebben bij de politie geklaagd over de ro vende dieren. De Noordwijkse politie is bang dat de aanwezigheid van vossen in het duinge bied, bij gebrek aan natuurlijke vijanden van dit slimme dier, uit zal lopen op een vossen plaag. Gisteren verklaarde politieadjudant Huijbere te overwegen een vergunning aan te vragen om een aantal vossen af te schieten. Volgens de heer Kreton is dit niet echt noodza kelijk. „Er zijn in dat gebied een aantal pachto vereenkomsten .met jagers. Voor zover ik het kan overzien mag er daar op vossen gejaagd worden. De vos in het duingebied is eigenlijk een vorm van fauna-vervalsing. De vos hoort thuis in het oosten, in een bosrijk gebied. Als de Uit de Leidse Courant van gisteren populatie te groot wordt ^óf overlast oplevert, moet er gewoon iets aan gedaan worden." Volgens Arno Bos zorgt de vos er in een in stinctieve overlevingsdrang^ zelf voor dat zijn soort op peil blijft Zo kan het voorkomen dat vossengezinnen groter worden en dat er meer dere malen per jaar een nest geworpen wordt In gebieden waar de vos letterlijk en figuurlijk uitgejaagd wordt, komt een dubbele hoeveel heid terug, bijvoorbeeld uit Duitsland. „Ik vind dat je niet onmiddellijk overal op moet gaan schieten, als je denkt dat er misschien sprake is van overlast. Het valt allemaal best wel mee. Ik heb in m'n eigen kippenhok ook bezoek gehad, dat moet je dan maar op de koop toenemen. Als je met het jagen op de vos ophoudt, krijg je au tomatisch weer een natuurlijk evenwicht Maar, je moet de natuur wel de kans geven om zich te reguleren".

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7