'Sloop van woningen Oud Rhynenburg onontkoombaar' ü&fgge 01 Verplaatsing woonwagenkampje Nieuwe Wetering weer uitgesteld Voorlichting over het streekvervoer Zoeterwoude wil geeg openbare bibliotheek feciifiiwe.it Ja Êsidó&Soiüaiit Volksbelang- voorzitter De Wit: Sinterklaas toch in Zoeterwoude is regio LEIDSE COURANT DONDERDAG 27 NOVEMBER 1980 PAGI !ad, HAZERSWOUDE De bewoners van de 48 «net sloop bedreigde woningen in Oud Rhy nenburg in Hazerswoude zijn boos over het beleid van woningbouwvereniging 'Volksbe lang'. Tijdens een onlangs gehouden emotio nele ledenvergadering van de woningbouw vereniging verlieten de bewoners de verga dering omdat een door hen opgestelde motie waarin wordt gepleit voor behoud van de woningen niet in stemming werd gebracht Voorzitter van 'Volksbelang' is de heer J.D. de Wit Hij is in de ogen van de bewoners de boosdoener. De man die de sloopplannen doorzet en zich niets aantrekt vau de stem men de opgaan voor het instellen van een nieuw onderzoek naar een mogelijk behoud van de woningen. Tijdens de vergadering van het pas opgerichte buurtcomité Klein Rhynenburg werd de heer De Wit naar aan leiding hiervan op ondubbelzinnige wijze bekritiseerd door bewoners-woordvoerder P. Meijer. Voorzitter De Wit: „Als zo iemand het nodig vindt om een wethouderspet, een voorzitterspet en tot slot een boerenpet op te zetten om mij belachelijk te maken dan moet hij dat maar doen. Ik vind het onjuist om de zaak in de per soonlijke sfeer te brengen. Dit komt dan ook als 'stank voor dank' op mij over. Ik heb er echt voor gevochten om de huizen te behouden maar dat is eenvoudig niet mogelijk. Nu verwiit men de woningbouwvereniging over de hooi den van de bewoners een beslissing t£ hebben genomen. Dat is pertinent onjuist. We hebben altijd overleg gepleegd en hopen dat ook te blij ven doen". In 1975 praatte men voor het eerst over renova tie van Oud Rhynenburg. Een en ander bleek noodzakelijk omdat sommige huizen scheef gin gen staan als gevolg van verzakkingen. Iets dat eerder al met woningen aan de Jan Lievens- laan was gebeurd. „We hebben met de Oud Rhynenburg-bewoners gepraat over de renova tie en 80 bleek bereid te zijn hiertoe over te gaan. De kosten werden toen geschat op 50.000 gulden per huis. Een onderzoek door een grondbedrijf, een architect en bouw-en woning toezicht leerde echter dat de huizen op staal matten stonden en dus niet waren onderheid, zodat naar verwachting het proces van verzak kingen zich spoedig ook bij de andere huizen zou voordoen. Daardoor kregen we te maken met extra kosten en kwamen op een benodigd bedrag van 90.000 gulden per woning. Ook dit werd weer dóorgeseind aan de bewoners die zeiden akkoord te gaan met een huurverhoging om de 50.000 gulden te vergoeden. De rest van het geld hoopten we van de overheid te krijgen. De minister vond de investering (90.000 gulden) in zulke oude huizen echter veel te veel. Hij stelde dat het beter was de huizen binnen 5 10 jaar te slopen en tot die tijd het nodige aan on derhoud te doen. Deze mededeling speelden we door aan de bewoners en daarna werd het stil". Een stilte die tot de ledenvergadering duurde. Woningbouwvereniging 'Volksbelang' telt rond de 800 leden. Onder deze leden bevinden zich de 48 bewoners van de ongeveer 30 jaar oude huurhuizen in Oud Rhynenburg. Ze waren massaal naar de vergadering toegekomen. Tot hun teleurstelling wilde voorzitter De Wit de door hen meegebrachte architect P.M.J. Boelen van de Delftse Planwinkel (een bureau dat al eerder onderzoek had verricht in de wijk) het woord niet geven. De architekt was door de be woners uitgenodigd een pleidooi te houden voor een nieuw onderzoek. Voorzitter De Wit stond op het standpunt dat alleen leden van de woningbouwvereniging spreekrecht hebben tij dens een ledenvergadering. „De mensen zijn een beetje emotioneel tekeer gegaan. Ik heb me gewoon aan de statuten gehouden. Het was an ders geweest als men van tevoren een aanvraag bij het bestuur had ingediend om Boelen het woord te geven. En als de bewoners menen de vergadering te moeten verlaten omdat ik een motie (behoud van de wijk) niet aanvaard dan moeten ze dat zelf maar weten. Ik kan nou een maal niet een handjevol mensen laten beslissen over het lot van de hele woningbouwvereni ging." De vergadering ging gewoon door en nog minder, dan het door De Wit bedoelde handje vol, (slechts 17) leden herkozen het bestuur. De enige manier waarop de bewoners hun mo tie alsnog in stemming kunnnen kriigen is door het bestuur te vragen een nieuwe ledenverga dering uit te schrijven. Bij stemming heeft men dan 2/3 van het totaal aantal leden nodig. Wordt dit aantal riiet gehaald dan moet het be stuur een nieuwe vergadering uitschrijven waarin het niet nodig is zo'n groot deel van de stemmen te hebben om de motie er door te krij gen. Voorzitter J.D. de Wit heeft echter andere ideëen voor de toekomst: „De huren zijn laag (variërend van 136 tot 220 gulden) en de jaar lijkse onderhoudskosten worden in de tijd tus sen nu en de sloop betaald, dus kan men mooi sparen voor een nieuwe woning. De mensen moeten er van uit gaan dat die huizen weggaan, maar ik ben wel degelijk bereid om overleg te plegen", aldus de heer De Wit. Woensdag 10 december gaat het bestuur van de woningbouwvereniging met de bewoners pra ten over het instandhoudingsplan, dat tot de sloop zal worden uitgevoerd. Voor het plan is jaarlijks 485 gulden per woning beschikbaar ge steld. De heer De Wit: „Als mensen me willen maken, moeten ze dat maar ;anisat naar ink Br [hij zo'i wille oren i vig ge am m >nd. A ;te re te co _,dsgeh zo nodig belachigdka: doen." as getx n stevi eteen I de 1 ydn e ^inocon endels: toen aar al ^me or ■idena; ikkerr ALPHEN AAN DEN RIJN De streekcommissie voor Alphen en omstreken houdt maandag 1 december om 20.00 uur in de Bron in Alphen een voorlichtings/discussie bij eenkomst over 'ruimtelijke ordening en openbaar vervoer*. De streekcommissie die zich tot doel stelt de bevolking te be trekken bij zaken die de ruimtelijke ordening op provinciaal ni veau betreffen, belegt deze bijeenkomst om een licht te werpen op het streekvervoer. Tijdens de avond wordt er een film ver toond over het streekvervoer, die ingaat op het functioneren van het vervoer in de streek. Na de film vertellen enkele mede werkers van de provinciale planologische dienst over de relatie tussen streekvervoer en ruimtelijke ordening. Vervolgens legt een vertegenwoordiger van de vervoersmaatschappij West Ne derland uit hoe de bevolking inspraak kan hebben op bijvoor beeld de dienstregeling. De avond wordt afgesloten met een dis- 4 DVERTENTIE GUUR HERFSTWEER EN TOCH EEN SOEPELE. ZACHTE HUID. In herfst cn winter heeft uw huid veel te lijden. Gure buitenlucht en droge atmosfeer van centraal ver warmde ruimten doen een aanslag op de zachtheid en soepelheid wan uw huid. Zoals het verstrijken der jaren kan ook het herfst- en winterweer droogterimpeltjes in uw gezicht veroorzaken. Gelukkig hebben al veel vrouwen het geheim ontdekt om hun huid tegen deze nadelige invloeden te beschermen: Oil of Ulay. Oil of Ulay is een 'beauty fluid' die het natuur lijke vochtevenwicht van u\v huid weer herstelt. Het geheim vanOilofUlay isdat het eigenschappen heeft die gelijk zijn aan die van uw eigen huidvloeistoffen. Daardoor neemt de huid het direct en volledig op. Als u uw gezicht en hals 's morgens en 's avonds masseert met Oil of Ulay, voelt u dat de huid heerlijk zacht en soepel blijft. Door de verzorgende en tegelijk beschermende eigenschappen is Oil of Ulay bovendien een ideale basis voor make-up. U zou Oil of Ulay* toch eens moeten proberen. Want zo helpt u uw huid in goede konditie te houden en blijft u er jong uitzien, óndanks het grillige Hollandse najaars- cn winterweer. "Oil of Ulay. een geregistreerd handelsmerk. Verkrijgbaar bij apotheek, drogist en parfumerie. De woonwagen van de familie Niesing pal langs het huis van het echtpaar Van der Kuyft. NIEUWE WETERING De verplaatsing van het woonwagenkamp te Nieuwe Wete ring is opnieuw uitgesteld. Tijdens de laatst gehouden vergadering van het Woonwagen schap „Gouwsluis" te Alphen aan de Rijn, de instantie die sinds een jaar over dit soort zaken gaat, stond de kredietverlening voor de aankoop van de grond eindelijk op de agenda. Nu echter moest het punt afgevoerd worden omdat de eigenaar, de heer Ver- gunst, een extra strook onrendabele grond van ongeveer anderhalve meter breedte er bij wil verkopen. Deze gewijzigde situatie moet eerst besproken worden met het desbe treffende ingenieursbureau. Het woonwagenkamp aan de Ringvaart bij Nieuwe Wetering, duidelijk in het zicht voor hen, die via Nieuwe Wetering de gemeente Al kemade binnenkomen, is een bron van ergernis voor ieder die in de nabijheid woont. Vooral voor het hoogbejaarde echtpaar Van der Knijff dat ruim 10 jaar geleden na een leven van hard werken in haar kruidenierswinkeltje, een huis je liet bouwen dat via een zijraam uitzicht bood op de Ringvaart. Reeds een half jaar na het ge reedkomen van de woning werd de eerste woonwagen voor het zijraam geplaatst. Nu staat al zeker een jaar. of zes, de overigens mooie, woonwagen van de familie Niesing er. De be woners bezorgen niemand last, maar een woon wagenkamp hóórt gewoon niet op die plaats. Vanaf de tijd dat het terreintje in gebruik geno men is door woonwagenbewoners werkt de ge meente Alkemade al aan verplaatsing. Sinds zeker 6 jaar spant het gemeenteraadslid Klerks (C.D.A.) zich op uitzonderlijk indringende wijze in voor een snelle oplossing van het probleem. In 1976 heeft hij, gesteund door de voltallige gemeenteraad, een motie ingediend waarin stond dat het kamp binnen zes maanden ver gadering betichtte hij het gemeentebestuur van verregaande laksheid en nalatigheid in deze zaak. Het lijkt allemaal niet mee te zitten. Oorspron kelijk zou het kamp verplaatst worden naar een terreintje bij de Sluis. Echter een bestem mingsplanwijziging aldaar bleek niet mogelijk. Vervolgens is er een tijdje gewerkt aan centra lisatie van diverse woonwagenkampen in de re- politiek van 'handhaven van elk woonwagenkamp het gewonnen van de politiek van centralisatie. De gemeente Alkemade werd verplicht een woonwagenkamp voor één staan plaats te houden. Het gemeentebestuur liet daarna het oog vallen op het huidige parkeer terrein aan de Noordveenwèg. De eigenaar, de heer Vergunst, bleek bereid de grond te verko pen. Er werd zelfs al een voorlopig koopkon- trakt gesloten. Volgens de gemeente Alkemade is het wachten nu op verdere akties van het woonwagenschap „Gouwsluis" te Alphen aan de Riin. De heer Klerks vindt dat de gemeente zich best wat aktiever mag opstellen en zich minder moet verschuilen achter „Gouwsluis". „Ze kunnen toch vast de huidige Sluis laten dempen, want daar moet straks het nieuwe par keerterrein komen. Het kan allemaal maar vast klaar zijn", vindt Klerks. Overigens heeft zich inmiddels een nieuw pro bleem aangediend: de dochter van de familie Niesiing heeft zich met haar vriend geïnstal leerd in een caravan op het huidige parkeerter rein. Ze willen er wel uit, maar alleen op voor waarde dat de gemeente dan een huis in Nieu we Wetering beschikbaar stelt. Naar verluidt zou een tijdelijke oplossing gevonden zijn in het beschikbaar stellen van een lokaal in de leeg staande oude séhool van Nieuwe Wetering. ZOETERWOUDE Het heeft er lang naar uitgezien dat Sint Nicolaas dit jaar geen officiële intocht zou maken in Zoeterwoude. Het drukke programma van de Goedheiligman liet daar geen ruimte voor. Op aan drang van een aantal plaat selijke winkeliers, die de jeugd het Sinterklaasfestijn niet willen onthouden, heeft de Sint een nieuw verzoek in welwillende overweging ge nomen. Dit heeft, er toe geleid dat de Sint en zijn Pieten zaterdag 29 november alsnog naar Zoeter woude komen. Hij arriveért om 2 uur bij Huize Emmaus, vanwaar de intocht begint. Daarna wordt de volgende route gevolgd: Dorpsstraat, Kerklaan, v. Swietenstraat, Ambachtsherenweg, Veld zichtstraat, Watertje, Schen- kelweg, Jan v. Banningstraat, Eloutstraat en terug naar Hui ze Emmaus. De rondrit zal on geveer twee uur duren en tij? dens de toer zal Sinterklaas met zijn gevolg een aantal keer stoppen om bij diverse winkels de kleuters de gele genheid te geven de Sint te ontmoeten. I f" ja« J. hi ZOETERWOUDE De gemeenteraad zal het gemeentelijk bibliotheekplan voor de ja ren 1983 tot en met 1985 vast moeten stellen. B en W stellen voor om in deze periode niet over te gaan tot het stichten van openbare bibliotheekvoorzieningen in de zin der wet Reden hiervoor is dat de beide in Zoeter woude gevestigde vrijwilligersbibliotheken naar tevredenheid functioneren en dat bi bliotheekvoorzieningen volgens de wet, een erg dure zaak zijn. Op het ogenblik wordt voor de plaatselijke bi bliotheken geen rijksbijdrage ontvangen.' Om voor een dergelike biidrage in aanmerking te komen, dienen de bibliotheken te voldoen aan normen inzake huisvesting, boekencollectie, openingstijden, contributie, financiële admini stratie, verhouding tot provinciale bibliotheek centrales en personeelsformatie. Op grond van Vogelshow in Leimuiden LEIMUIDEN Vogelvere niging 't Fratertje houdt dit weekeinde een vogelshow in speeltuin De Peppel aan de Leimuidense Wilgenlaan. Aan de tentoonstelling gaat een wedstrijd vooraf waarbij vier keurmeesters de vogels zullen beoordelen. Op de ten toonstelling zullen 250 vogels van verschillende pluimage te zien zijn. De vogels worden morgenavond van acht tot tien uur, zaterdag 29 van tien tot tien uur 's avonds en zondag 30 van tien uur tot half vijf ge toond. De toegang is gratis. Advent diensten m Zoeterwoude ZOETERWOUDE De ero- te deelname van Zoeter- woudse ingezetenen aan de adventdiensten in het afge lopen jaar is voor de werk groep oecumenische gebe dsdiensten aanleiding ge weest opnieuw in de advent tijd een aantal diensten te houden. boek Jesaja "Op Hem blijf ik rekenen" meegekregen. Het thema zal in verband worden gebracht met de voorbereiding op de viering van Jezus' komst, zowel Zijn eerste komst bij Ziin geboorte als Zijn uit eindelijke komst in heerlijk heid. Evenals het voorgaande jaar worden de diensten ge houden in de volgende ker ken: Zondag 30 november Dorpskerk, 7 december Chris tus Dienaar kerk, 14 december St. Jan Zuidbuurt en 21 de cember Christus Dienaarkerk. De aanvang is steeds 17.00 uur en de diensten zullen ongeveer een half uur duren. Plaatselij ke koren en instrumentale groepen zullen hun medewerr king verlenen. In overleg met de Raad van Kerken te Zoe terwoude is besloten na afloop van de dienst te collecteren voor Solidaridad. Kisseui .eer kli artikel 3 van de Wet op het openbaar lgt jkl theekwerk dient de gemeente bij het op%jntjg van een bibliotheekplan in overleg te 4zend met de bibliotheekbesturen en met de ptgelegd, ciale bibliotheekcentrales. Uit dit inmidd6,n(jer(ii houden overleg is, gebleken dat het bestui^^en t bibliotheek „Meerburg", gevestigd in de^alsen denkooi, tevreden is met het huidige ondggigj^j men. Het bestuur van de Stichting Opqernees Bibliotheek Zoeterwoude in het dorp ackyitserl stichten van een bibliotheek in de zin d% tweec (dus volgens alle strenge normen) oolkngebr< noodzakelijk en denkt dat een uitbreidinnsembl de accommodatie aan de Van Alkemadqtstekei in de toekomst, voldoende is. De Provie jaren Bibliotheekcentrale te Schiedam vindjg het daarentegen wel gewenst als er bibliofchrevei voorzieningen in de zin van de wet srordhitenlai sticht in Zoeterwoude. jkl 4 DVERTENTIE Met een Groene Betaalcheque en de Groene Betaal^- Gegarandeerd tot f 1(X),- per cheque. Zonder kosten verkrijgbaar bij alle banken en spaarbanken van Nederlant ■■■■■■IPIWHIiMfMgpEN .y - B yan Zegge en schrijve vragen wij slechts één nieuwe abonj^ rou voor deze handige 4-kleurenbalpen. heilig 'waar noteer m.i.vals nieuwe dr- abonnee van de Leidse Courant [ding I in d< enlev suniv Naam_ Adres_ j Betaald wordt per maand (automatische afschrijvijns pri per kwartaal nderzo Stuur mij als dank voor de moeite Pri handige matstalcn4-kleurenballpoint. 4 een pr Postcode/Plaats Naam_ I Adres Postcode/Plaats- f Telefoon- Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 349, 2300 VB Leiden. IN FEITEN DE BESTE

Leidse Courant | 1980 | | pagina 4