Huren in 1981 zeker 7 procent omhoog Koppeling uitkeringen aan lonen in gevaar O Poolse leiders zwichten voor eis vakbond Italiaanse minister af getreden na kritiek op hulpverlening Zeidóe @ouAa/nt hekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - (redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) f X),52 per mm. Telefoontjes 0,31 per mm. - Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18 00 tot 19 00 uur) - mementen: kwartaal 46,30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. Donderdag 27 november 1980, 71e jaargang no. 21823 Malando In plaats van de rubriek „Hoe bestaat het" vanavond een in gelast programma gewijd aan de gisteren gecremeerde Ma lando, Arie Maasland, in leven de koning van de tango. Ned. II 20.27 uur. Winterse buien Hagel- en sneeuwbuien, maar ook enkele opklaringen. Koud weer met vannacht tempera turen rond het vriespunt. Ma tige, aan de kust krachtige tot harde wind uit zuidwest tot Morgen zon: 8.20 - 16.32. Schev. hoogw.: 7.14 en 19.28. Laagw.: 2.39 en 15.18. UH J WIES AAN VAN ACT raag Sint een u ek 'ter HAAG Premier Van Agt heeft gisteroch- I van het Eerste-Kamerlid Nagel (PvdA) het es gekregen een wekker op zijn verlanglijstje Sinterklaas te zetten. i Agt had de Senaat laten weten niet om tien met zijn antwoord te kunnen beginnen in het er van de algemene politieke beschouwingen. I Agt daarop: „Elk jaar zijn de algemene be dwingen weer twee etmalen van bezinning verdiepingeen soort retraite. Volwassenene- 3tie van een dimensie een dissertatie benade- l Destijds kreeg ik, in mijn kring, meer tijd a te denken over de wijze woorden van een or, dan de enkele nacht die ik nu had om antwoord aan de Eerste Kamer voor te be- 77. Met een wekkpr heeft mijn te laat komen te maken; ik wilde mijn werk behoorlijk MINIMAAL 3 CENT Benzine naar verwachting weer duurder ROTTERDAM In Rotter damse oliekringen wordt ver wacht dat het maandelijkse overleg tussen het ministerie van economische zaken en de oliemaatschappijen eind deze week zal leiden tot een verho ging van de benzineprijs met minimaal drie cent per liter. Ook stookolie en gasolie zullen naar verwachting duurder wor den door de sterk gestegen no teringen van oliëprodukten op de vrije markt in Rotterdam. Ruim 1600 banen op de tocht in confectie HEERLEN Door miljoenenverliezen bij Macintosh, een faillissement van Douma en Wolf in Haulerwijk en een mislukte fu sie in Groningen staan in de Nederlandse confectie-industrie totaal 1650 arbeids plaatsen op de tocht. De grootste klap zal vallen bij Macintosh (Heerlen), waar een massa-ontslag onontkoombaar lijkt. Een reorganisatie in dit bedrijf zal tot verlies van bijna 1000 arbeidsplaatsen leiden. De Industriebond FNV heeft in een eerste reactie laten weten zich voorlopig niet neer te willen leggen bij gedwongen ont slagen. Pagina 19: „Macintosh raakt 950 banen kwijt" Gymnastiek in de fabriek MOSKOU Het jongerenor- gaan van de Russische commu nistische partij, Komsomolska- ja Pravda, heeft gisteren in een artikel betreurd dat de door de ministerraad in een zeer offi cieel decreet aanbevolen och tendgymnastiek door de fa brieksarbeiders wordt verwaar- sloosd. „Gymnastiek in fabriek is heilzaam", aldus een van de arbeiders die wel aan de oproep gehoor geeft. In de fabrieken waar men 's ochtends aan gym nastiek doet, zou het ziektever zuim 30 procent lager liggen en de produktiviteit toenemen. J odiumtabletten tegen kernstraling WIESBADEN Het mi- nisterie van binnenlandse zaken van de Westduitse deelstaat Hessen gaat jo- diumtabletten uitdelen aan de mensen die binnen een straal van tien kilo meter van een kercentrale wonen. Het gaat om een „voor zorgsmaatregel in geval van storing in de kerncen trale" en bovendien is het problematisch het medi cijn uit te delen wanneer het werkelijk- nodig is, zo heeft het ministerie giste ren meegedeeld. TYPOGRAAF VRIJGELATEN WARSCHAU De Poolse onafhankelijke vakbond Solida riteit heeft vanmorgen alle stakingsparolen ingetrokken nadat in de vroege ochtenduren de typograaf Jan Naro- zniak en zijn helper Pjotr Sepalo waren vrijgelaten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het is vrij- I wel zeker dat de wettelijke huurverhoging, die op 1 juli volgend jaar ingaat, zeven procent zal bedragen. Dit bleek gisteren in de Tweede Kamer tijdens het debat over de begroting van volkshuisvesting en ruimte lijke ordening (vro). Staats secretaris Brokx wees erop dat het Centraal Planbu reau bij het berekenen van de koopkracht in 1981 van dit percentage was uitge gaan. Overigens gaat het hier om de zogeheten „trend". In vele gevallen kan er reden zijn de huur minder of meer te doen stij gen. Het eerste kan gebeuren als er sprake is van een slecht onderhouden woning. Een verhoging met meer dan de „trend" (rhaximaal vier procent) is mogelijk, als het woningen betreft waarvan de huur is achtergebleven. In dat geval zal de huur verhoging echter niet meer wordt bere kend over de lasten van dat moment, maar over wat zij eigenlijk (volgens het puntenboekje) zouden moeten zijn. Voor beeld: een huur bedraagt nu driehonderd gulden en zou vierhonderd moeten zijn; de huurverhoging bedraagt dan maximaal elf procent van vierhonderd ofwel 44 gul den. Ook de minimum-inkomens krijgen vol gend jaar minder individuele huursubsi die. Zoals hij al had aangekondigd in een interview met deze krant, weigert staats secretaris Brokx een uitzondering te ma ken voor de laagstbetaalden. Dezen zullen nu per 1 juli 1981 naar verwachting een tientje per maand meer aan huur moeten gaan betalen. Wel kwam Brokx gisteren in de Tweede Kamer, na een langdurig, fel en zeer ver warrend debat, zijn eigen partij, het CDA, zover tegemoet dat de minima er in elk geval niet extra in koopkracht op ach teruit zullen gaan. Daarom zal de subsi dietabel, met daarin de kortingen, voor het nieuwe tijdvak pas in februari worden vastgesteld, wanneer de koopkracht van de betreffende groep precies bekend is. Veel Italianen hebben de afgelopen dagen gehoor gegeven aan de oproep bloed af te staan voor de slachtoffers van de aardbeving. Onder hen was ook de bij Napoli spelende voetballer Ruud Krol, rechts van hem collega-voetballer Pellegrini. Inzet: De afgetreden Italiaanse minister van binnenlandse zaken, Rognoni. ROME De Italiaanse minister van binnenlandse zaken, Rognoni, heeft gisteren zijn ontslag ingediend bij pre mier Forlani. Aanleiding hiertoe was de ernstige kritiek die de afgelopen da gen aan het adres van de Italiaanse re gering is geuit over'de trage en ineffi ciënte manier, waarop de hulpverle ning aan het rampgebied in Zuid-Italië de afgelopen dagen door de overheid is gecoördineerd. Eerder op de dag had de regering haar vertegenwoordiger in de provincie Avellino, op wie ook scherpe kritiek was geuit, van zijn taken on theven. Zeer opvallend was gisterenavond, dat zelfs staatspresident Pertini zich aansloot bij de in het getroffen gebied veel gehoor de klachtenstroom, bijvoorbeeld over het veel te lang wegblijven van de eerste, slecht uitgeruste hulptroepen. Pertini be schuldigde, de regering in een toespraak voor radio en televisie onomwonden van nalatigheid bij het op gang brengen van een snelle en adequate hulpverlening. Het is „absurd", zo zei Pertini, dat „de overle venden de winter in tenten zullen moeten doorbrengen. De beste manier de doden te gedenken is door de overlevenden te hel pen". Waarnemers zien in het aftreden van Rognoni en d.e bekendmaking dat een be drag van 2,6 miljard gulden is uitgetrok ken voor hulp aan de slachtoffers, een po ging het kabinet voor een val te behoe den, nu verschillende politieke partijen een debat over de hulp na de aardbeving hebben aangekondigd. Zij werden vorige week gearresteerd omdat ze ver antwoordelijk werden ge steld voor de ontvreemding van een geheim regeringsdo cument waarin aanwijzin gen stonden voor het vervol gen van dissidenten. De vrij lating van de twee geschied de kort nadat Solidariteit dë algemene staking die voor vandaag was aangekondigd officieel had bevestigd. Het is niet duidelijk of de aan klachten tegen de twee man nen wegens onthulling van staatsgeheimen zijn ingetrok ken. Op grond van die aan klacht zouden zij veroordeeld kunnen worden tot maximaal vijf jaar. De vakbond Solidariteit zag, ook al werd zij in het docu- rr *nt niet bij name genoemd, daarin een bedreiging voor ha. voortbe.-u an. Zij heeft inmiddels bet geheime docu ment over heel Polen ver spreid. Vanmorgen zijn besprekingen begonnen tussen vertegen woordigers van Solidariteit en een regeringscommissie onder leiding van vice-premier Mieczyslaw Jagielski. In die besprekingen zal de eis van Solidariteit aan de orde komen dat een officieel onderzoek wordt ingesteld naar het op treden en de bevoegdheden van de rechhterlijke macht in Polen. De Verenigde Staten hebben van de Sovjet-Unie geëist „zich van elke actie te onthou den die de Poolse pogingen de interne problemen op te los sen, hindert". Volgens het Amerikaanse mi nisterie yan buitenlandse za ken 'beschikt men niet over aanwijzingen dat een militaire actie van de Sovjet-Unie in Polen nabij is. De Russische troepen zijn niet in staat van paraatheid, aldus het Ameri kaanse ministerie. Titels te koop TOKIO De politie van To kio heeft gisteren een inval gedaan in het kantoor van een bedrijf, dat naar schatting een bedrag van 10 miljoen gulden heeft verdiend met het verko pen van valse universitaire graden. Sinds de opening van de „papieren universitèit" in 1964 zouden aan meer dan 1.000 mensen titels zijn ver kocht. Onder hen bevonden zich vooral bedrijfsdirecteuren en artsen, die het wel leuk vonden een extra titel op hun deurplaatje te hebben. OEDWERK I voor de rust koel operc- d AZ heeft zich op een Joe- j jlavisch hobbelveld met 2 -2 en te handhaven. 'n de Zwitserse scheids- bter na de rust „het doel- 11 van de maand" afkeurde, ff te de thuisclub flink geïrri- \d... wat meneer vijftien deeo, jben we wel twintig maal in BIJ ONVOLDOENDE MATIGING: DEN HAAG Als in de komende jaren Ionen en inkomens niet voldoende worden gematigd komen de koppeling tussen lonen en uitkeringen en het trendbeleid (de koppeling van de ambtenarensala rissen aan die in het bedrijfsleven) onvermijdelijk in gevaar. Dat stelde premier Van Agt gisteren in de Eerste Kamer bij de algemene politieke beschou wingen over de begroting voor volgend jaar. Volgens Van Agt zal het nog gedurende een reeks van jaren no dig blijven de lonen en inkomens fors te matigen. Hij rekende voor, dat zelfs jaarlijks een teruggang van drie procent nodig zal zijn of dat de overheidsuitgaven elk jaar met 3,5 tot vier miljard 'gulden zouden moeten worden omgebogen om het bedrijfsleven weer voldoende lucht te geven. Alleen met dergelijke rigoreuze maatregelen is het mogelijk de arbeidskosten in de bedrijven jaarlijks met een punt terug te dringen. En dat is weer nodig om nieuwe investeringen en dus nieuwe werkgelegenheid mogelijk Dronkeman veroorzaakt chaos op Levendaal LEIDEN Een dronken vrachtwagenchauffeur uit Leiderdorp (45) heeft giste ren rond half zes op het Le vendaal een complete rava ge aangericht, waarbij enke le gewonden zijn gevallen. De Leiderdorper reed eerst te gen een 16-jarige Leidse brom fietser, die daardoor ten val kwam. Vervolgens ramde hij een auto, die voorgesorteerd stond om de Bolwerkstraat in te rijden. De auto werd totaal vernield, terwijl de 39-jarige Rotterdamse inzittende aan het hoofd werd gewond. Ten slotte reed de beschónkene te gen twee geparkeerd staande auto's, die beide zwaar werden beschadigd. Doodvonnis in Frankrijk CHARLEVILLE-MEZIERES Een rechtbank in Charle- ville-Mezieres in noordoost- Frankrijk heeft de 23-jarige landarbeider Jean-Jacques Ni colas ter dood veroordeeld we gens een op 24 november 1979 begane moord. De eis was le venslang. Nicolas doodde een gymnastiekleraar van 28 jaar, die hij als zijn medeminnaar beschouwde. De psychiaters achten hem verminderd toere- Foot op de drempel Wordt de Engelse Labour-leider Michael Foot de volgende pre mier van Engeland Er zijn in ieder geval mensen die dat graag zien gebeuren. Om hun verlangen te onderstrepen hebben ze het gips waarin de 67-jarige politicus heeft rondgelopen vanwege een gebroken enkel, voor de ambtswoning van de Engelse pre- Kotter gestrand in Noordwijk NOORDWIJK De uit Zeeland afkomstige garnalenkotter KG 12 (Kortgene) is vanmorgen om acht uur vastgelopen op het strand van Noordwijk nabij de Koningin Astridbou- levard. De kotter strandde als gevolg van brandstofgebrek. De vier opvarenden zijn ongedeerd gebleven. De reddingsboot van Scheveningen, die voor alle zekerheid was uitgevaren, hoef de niet in actie te komen omdat het schip zonder gevaar voor de bemanning rustig strandde en nauwelijks schade opliep. De kot ter is als gevolg van het eb droog komen te liggen. Vanavond zal een sleepboot trachten bij vloed het schip weer vlot te trekken. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog nabe zorgd. f?

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1