erdachten toga eroorzaken cident £eidóc<3oma/nt Actievoerders Avebe blokkeren kruispunt Criminaliteit sterk gestegen Gasprijs wordt veel te hoog Geen scherpere grenscontrole op Surinamers lAK tegen advocaten lNGEHOUDEN Minister spoor bijster Nederland houdt vast aan elf miljoen voor Hoogovens van EG gemeentebesturen tot tweede kamer: marechaussee: NENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 27 NOVEMBER 1980 PAGINA 13 Amsterdam heeft geen geld voor arrestatie team AMSTERDAM B en W van Amsterdam hebben de minister van binnenlandse zaken laten weten dat zij moeten afzien van een spe ciaal arrestatieteam voor ge vaarlijke misdadigers. In de gemeentebegroting van '81 staat dat oprichting en uit rusting van zo'n arrestatie- eenheid ruim een miljoen gul den kost. De minister had een extra bijdrage van bijna 242.000 gulden toegezegd, waarvan 160.000 voor één maal. Winterse buien DE BILT - De komende dagen staat ons koud weer te wach ten. Morgen voeren noordwes telijke winden hagel- en sneeuwbuien naar ons land. De middagtemperatuur loopt daarbij nog op tot ongeveer vier graden, maar in de nacht zal de temperatuur om het vriespunt liggen. Geleidelijk gaat de wind meer naar noord tot noordoost en na morgen stroomt dan koude vrieslucht uit Scandinavië naar- ons land. Hoewel het daar diep winter is, er ligt een flink pak sneeuw, wordt de lucht op weg naar ons land nog wel wat aangewarmd, zodat het dan in hoofdzaak in de nacht en och tend licht, mogelijk matig, zal vriezen. Ook de afgelopen nacht daalde het kwik tijdens helder weer tot enkele graden onder nul. In het Alpengebied heeft het gisteren flink ge sneeuwd. Dit hing samen met een depressie boven Corsica die in Italië koud weer met re gen brengt. Vooruitzichten voor zaterdag: Vooral eerst enkele sneeuw buien. Geleidelijk kouder met meest lichte vorst in de nacht en ochtend. Weersvooruitzichten in cijfers voor zaterdag: Aantal uren zon: 1 tot 6. Min. temp.: omstreeks 1 gr. Max. temp.: omstreeks 2 gr. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 pro cent. Kans op een geheel droog et maal: 50 procent. Weersgesteldheid van gisteren DEN HAAG Neder land rekent op een snel le betaling door de EG van een subsidie van elf miljoen gulden voor ver vroegde pensionering van werknemers, waar op Estel-Hoogovens vol gens een oude regeling aanspraak maakt. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van economische zaken giste ren verklaard na enige verwarring die dinsdag in een vergadering van de EG-ministerraad was ontstaan^ Nederland sprak zich daar bij monde van staatssecretaris Beijen (export) uit tegen een subsidieverlening voor ver vroegde uittreding van werk nemers in de Europese staalin dustrie. Beijen zei dat eerst nog over een nieuwe herstruc turering van deze branche moet worden gepraat. H. Vre- deling, Europees commissaris voor sociale zaken, vroeg daar op hoe dit standpunt valt te rijmen met de subsidie-aan vraag van minister Albeda van sociale zaken voor ver vroegde pensionering van Hoogovens-werknemers. Hij sprak over een „coördinaties toring" tussen de Nederlandse ministeries. Het ministerie van sociale za ken heeft er gisteren op gewe zen dat deze steunaanvraag van elf miljoen gulden al da teert van vóór de afkondiging van een noodsituatie in de Eu ropese staalindustrie. De Indu striebond FNV vindt dat Ne derland het misverstand zo vlug mogelijk ongedaan moet maken omdat Hoogovens het geld wellicht misloopt door deze blunder ONDANKS het beleid van deze minister neemt de belang stelling voor het openbaar vervoer de laatste tijd toe. Dat is bijzonder verheugend, niet alleen uit economische overwe gingen, maar ook met het oog op het milieu. Het is daarom de moeite waard elke maatregel, die deze gunstige ontwikke ling zou kunnen stagneren, op een goudschaaltje te wegen. Het plotselinge karakter van het voorstel van de minister doet vermoeden, dat het niet is gebaseerd op een weloverwo gen afweging. Het zou ons niet verbazen als het om een pa niekreactie van de minister gaat bij het bezien van de eigen begrotingscijfers, nadat hij tevoren zelf in het kader van de ombuigingen bij het kabinetsberaad onevenredig veel heeft ingeleverd. De voor het openbaar vervoer voorgestelde, ingrijpende ta riefsverhoging moet enkele tientallen miljoenen guldens op leveren. Dat is op zich een stevig bedrag, maar gezien in het totaal van de ombuigingsproblematiek is het een schijntje. Het zou beter zijn als minister Tuijnman terug ging naar zijn collega-ministers om toe te geven, dat hij zich bij de ombui gingsbesprekingen heeft verrekend. Vervolgens zou hij dan eindelijk eens een goed afgewogen plan moeten maken, over de richting die hij in financieel opzicht met het openbaar vervoer wil inslaan. MINISTER Tuijnman van verkeer en waterstaat heeft er opnieuw blijk van gegeven niet te kunnen aanvoelen hoe het gebruik van het openbaar vervoer mede kan worden bevor derd. Hij wekt de indruk ook niet goed in te zien, hoe be langrijk bevordering van het openbaar vervoer is. Onver wacht legt hij zijn voornemen op tafel om op 1 april de tarie ven van het openbaar vervoer met vier procent extra te ver hogen. Dit voorstel van de minister verdient het om door de Tweede Kamer te worden tegengehouden. STERDAM Hoe doorzichtig ïn toga? Dat was, hoe gek het moge klinken, het kernpunt, rom het in de zaak tegen de advocaten van het Advoca- ollectief-Noord in Amster- i gistermiddag voor de politie- iter draaide. Een punt waar officier van jusititie mr. J.H. ijers, noch de politierechter r. Van Erp Taalman Kip uit- im, reden waarom de zaak r onbepaalde tijd is aangehou- Dat komt er op neer dat er nieuw proces zal moeten wor- gevoerd. jonge advocaten, mr. H. Kersting, mevr: mr. M. Kolfschoten, mr. C. Korvi- nus en mevr. mr. A. Pinkster, hadden door middel van het ophangen van pam fletten de bevolking opgeruid. Daarvoor zouden ze zich gisteren voor de politie rechter hebben moeten verantwoorden. Ze zaten in de verdachtenbank, compleet in toga, net als hun verdedigers. Meteen bij de aanvang van de zitting sloeg de vlam al in de pan toen de officier van jus titie „nee" antwoordde op het verzoek van de rechter om de tenlastelegging voor te dragen. „Ik heb vier personen gedag vaard, geen advocaten". De rechter suste wat: „Voor mij bent u vier personen, niet als advocaat staat u hier terecht. Als u be paalde overwegingen heeft de toga ook tij dens de zitting te willen dragen, dan wil ik dat wel graag horen". Ook de verdachten onbter wilden niet wijken: „Als ik de rechtzaal betreed, draag ik een toga. Wij hebben gemeend de toga nu ook te moeten dragen omdat wij menen hier niet als verdachte terecht te staan, maar omdat wij op politieke wijze advocatuur hebben bedreven". De rechter wederom tegen de officier van justitie: „Bent u bereid om door de toga heen te kijken?" Wederom een nee van de officier. De verdachten zelf gingen van het standpunt uit, dat iedereen, politie beambte, militair, in uniform in de recht zaal verschijnt. De verwarring was com pleet. Na nogmaals een schorsing beval de rechter de vier advocaten de toga's uit te trekken. Na de schorsing die voor de ont kleedpartij was uitgetrokken, bleven de verdachten echter uit de rechtzaal weg, waarop de zaak door de politierechter voor onbepaalde tijd werd aangehouden. tcompli Leidt bete Sibsidie CRM el. 07 or pater oopman °*eï HAAG Het ministe- l ran CRM heeft een subsi van ƒ150.000,- toegekend pater Koopman van de hting Recht Zonder On- 'sétzoe ®heid (STIREZO). Het I wil de pater gaan ge- iken voor de begeleiding ongewenst zwangere ;wen. Hiertoe zal de pa twee maatschappelijk iters in dienst nemen. woordvoerder oordelij het ministerie van CRM is niet uitzonderlijk dat in- «wagejimgen zoals de STIREZO, pecialzich fel kanten tegen abor- Pascj overheidssubsidie krijgen, de subsidie voor de actie pater Koopman is wel de rukkelijke voorwaarde bnden, dat de maatschap- (k werksters geen colporta- if actiepropaganda mogen npeeractijven. 3n halv 1 es euwe regeling bag. vajatis reisdag j plus-reizigers EEC Ése 65d ECHT Vanaf 1 janu- lat de NS de vrije reis- geling voor de 60plus 65plusreiziger verande- een betere spreiding van ^Jruim 300.000 senior-reislus- n over de gratis reisdagen krijgen, geldt straks: één e reisdag per periode van e maanden. Dus één dag in li iari of februari, één dag in irt of april enzovoort. Voor dat de nieuwe regeling verandert aan de reduc- isvan 50 procent op een en- i. En je en 40 procent op een da- De nieuwe gratis in- leojhatiefolder ligt begin de- l07 iber in alle stations en in- - tingenbüreaus. hlingemann ivolger Haya n Someren HAAG Mr. J. F. G. Jingemann uit het Zeeuwse anchement volgt me- iw Haya van Someren- 'ner op als- lid voor de in de Eerste Kamer, ingemann (66) was al eer- ^Jlid van de Eerste Kamer. 1967 tot 1971 was hij lid de Tweede Kamer, lingemann is oud-voorzit- van de Europese Landbou- ganisatie CEA en vice- rzitter van de Onderlinge zekeringsmaatschappij ederland in he'ms nkpj-oject 3 HAAG Nederland definitief met Frankrijk s|( Vest-Duitsland een nieuwe gevechtstanks produce- voor de jaren negentig, krijk en Duitsland heb- hiermee ingestemd. Op joi ken zal worden is echter Ti niet bekend. De regering (li in ieder geval- aansturen 13.30 deelneming van Nederland )-i8.0flde gehele serie tanks, die koop worden geproduceerd. Dit O3450|ft staatssecretaris Van Eek- (defensie) gisteren schrif- aan de Tweede-Kamer- issie voor defensie mee- De nieuwe tanks de Centurion en Leo- 1-tanks vervangen. VEENDAM Werknemers van de Ave- be-fabriek Oranje in Smilde en andere vestigingen van dit concern hebben giste ren met steun van de in Veendam actie voerende kaderleden en vakbondsbestuur ders een belangrijk kruispunt op de rijks weg AssenMeppel geblokkeerd. Daar mee kreeg de bezetting van de Avebe-kan- toren in Veendam en Terapel Kanaal het al aangekondigde „grimmiger karakter". Nieuwe blokkades zullen volgens actielei der Jan Cuperus (industriebond FNV) niet uitblijven zolang de regering niet be reid is de herstrukturering van Avebe volgens het door de vakbonden gewenste patroon uit te voeren. De vakbonden kunnen nu ook rekenen op de steun van de rebellerende boeren. Men sluit niet uit, dat de boeren zullen deelnemen aan een nieuwe blokkade van een groot kruispunt in het Noorden. Bij het kruispunt ontstond door de actie een chaotische situatie die een uur duurde. De met zes wagens uitgerukte rijkspolitie wilde aan vankelijk de kente^ennummers van de auto's opschrijven, maar liet dat plan na een gesprek met districtsbestuurder Cuperus weer varen. D'66 wil niet met VVD regeren DEN HAAG Na de Tweede-Kamerverkiezin gen van mei volgend jaar hoeft niet gerekend te wor den op een kabinet van CDA, VVD en D'66. De voorzitter van de D'66- fraetie in de Eerste Kamer, Glastra van Loon, heeft dit» gisteren duidelijk gemaakt. Reagerend op een oproep van zijn VVD-collega Zoutendijk in de Eerste Kamer een derge lijke regeringscombinatie niet onmogelijk te maken, stelde Glastra van Loon (naar zijn zeggen sprekend namens zijn partij), dat regeringssamen werking tussen D'66 en de VVD vooralsnog uitgesloten moet worden geacht. DEN HAAG De criminaliteit in ons land is in de eerste helft van dit jaar sterk gestegen. Werd de politie in dezelfde periode vorig jaar met 284.214 misdaden geconfronteerd, dit jaar waren het er 336.888 ofwel een toename van negentien procent. Uit gegevens van het Centraal Bureau van de Statistiek blijkt dat misdrijven over de hele linie toenamen. Met rond de twintig procent namen misdrijven tegen het wetboek van strafrecht toe, evenals vermogensmisdrijven en misdrijven tegen de openbare orde en het gezag. Moord en doodslag steeg met 27,8 procent, verkrachtingen en aanrandingen kwamen 6,4 procent meer voor. Ook wordt er steeds meer vernield: 34 procent. Ruim tach tig procent meer zakken werden gerold en joy-riding nam even eens sterk toe met 29 procent. De politie wist dertig procent van de misdrijven die bij haar werden gemeld op te lossen. Vorig jaar was dat percentage 33. GRONINGEN De bestuurders van dertien grote re Nederlandse gemeenten hebben een brandbrief gestuurd aan de verschillende fracties in de Tweede Kamer, waarin zij protesteren tegen de sterke stij ging van de aardgasprijs. Gezegd wordt dat vooral de aardgasprijs geleid heeft tot een „onaanvaardba re toename van het netto inkomen dat moet worden besteed aan vaste woonlasten". Met name voor de minst draagkrachtige inwoners van de ge meenten zou dit tot onoverkomelijke financiële problemen lei den. In de brief, een initiatief van Groningen, wordt gezegd dat het uiteindelijk resultaat van een tariefsstijging met circa 30 pro cent dit jaar de „toch al sterk gestegen woonlasten met nog eens zo'n driehonderd gulden doet toenemen". De gemeenten zeggen ook dat de relatie die vaak wordt gelegd tussen een hogere ener gieprijs en energiebesparing onvoldoende hout snijdt, Een grote groep van de bevolking zit al op een „verbruikersminimum". Paus als steuntje inde rug Een fabrikant in Enschede produceert op het ogenblik een partij van maar liefst een half miljoen kussentjes met de afbeelding van Paus Paulus II. De eerste partij van 700.000 stuks gaat naar Frankrijk. SCHIPHOL Het nieuwe verdrag dat Nederland en Suriname hebben gesloten over het verkeer van personen tussen beide landen zal geen veranderin gen met zich meebrengen voor de grenscontrole. Dit heeft de brigade-commandant van de Koninklijke Marechaussee op Schiphol, eerste-luitenant W. A. Kanbier, gistermiddag gezegd. Het nieuwe verdrag laat één wens van de marechaussee op Schiphol onvervuld, namelijk de mogelijkheid een borgsom te vragen waarmee een enkele reis Nederland-Suriname kan wor den betaald. Deze regeling had de marechaussee graag gezien bij de binnenkomst van Surinamers die mogelijk toch de bedoeling hebben in Nederland te blijven. Het komt namelijk volgens de marechaussee regelmatig voor dat Surinamers de termijn van hun retourticket laten verstrijken en dan op kosten van de Staat moeten worden teruggestuurd naar Suriname. De heer Kanbier toonde zich bijzonder tevreden met de inge voerde visumplicht voor Surinamers. Volgens de luitenant heeft de marechaussee sinds de invoering aanzienlijk minder proble men met Surinamers die niet aan de voorwaarden voor binnen komst in ons land voldoen. Overigens zijn Nederland en Suriname overeengekomen geza menlijk het remigratiebeleid, dat moet voorzien in de terugkeer van Surinamers naar hun geboorteland, uit te werken. Boze boeren uit Vlist in de Krimpenerwaard zijn gisteren voortgegaan met het kappen van enkele bomen in de polder. Hun protest geldt het verbod van vuilstorting om het erf en de zandpaden te verharden. Het omhakken vond gisteren plaats na een zitting van de recht bank in Gouda, waarbij boetes tot 250 gulden zijn uitgedeeld. GERECHTSHOF IN HOGER BEROEP: Blokkeren bedrijfspoort onrechtmatig DEN HAAG Het af sluiten van een bedrijf spoort tijdens een sta king is een onrechtma tige daad. De duur, de aard of het doel van de staking doen daaraan niets af. Dit heeft het Gerechtshof in Den,Haag bepaald in een ho ger beroep dat Van Nelle Las sie had ingesteld tegen een vonnis van de president van de Rotterdamse rechtbank over het blokkeren van de poort tijdens de FN V-acties in maart. Tijdens die staking, ge richt tegen het loonbeleid van de regering, blokkeerden de stakers de toegangshekken van het bedrijf om werkwilli gen tegen te houden. De Rot terdamse rechtbank stelde des tijds de bonden in het gelijk. Het Haagse gerechtshof wilde de bonden overigens geen blokkades in de toekomst ver bieden. Ook de eis van Van Nelle van 800.000 gulden scha devergoeding werd verwor pen. De advocaten in de beklaagdenbank: op de voorgrond v.l.n.r.: mr. Pinkster, mr. Kersting, mr. Kolfschoten en mr. Korvinus. Achter hen hun verdedigers, mr. Ingelse en mr. Willems.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13